Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Barometer 2018-02-22 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Barometer 2018-02-22

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Nord giv
ingen i zon
D10
84
KDkn76
8764
9
K72
1052
EK10953
Ekn65
EDkn95
98
D2
K87432
1063
E43
kn

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N17071
S17071
Ö1161168
V1161168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö+3 Kn -230 13.0/1.0
Inger Olsson - Åke Åberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö+3 E -230 13.0/1.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö= Kn -420 10.0/4.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 E -450 6.0/8.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Åke Lindström - Bertil Häggström 5 Ö= E -450 6.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö+1 E -450 6.0/8.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+2 Kn -480 1.0/13.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anneli Sagersten - Ulla Blanck 4 Ö+2 2 -480 1.0/13.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - -/7.1

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Öst giv
N-S i zon
Ekn42
E6
ED
97652
7
9842
108
KDkn1083
D983
KD753
kn75
E
K1065
kn10
K96432
4

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N51041110
S51041110
Ö72822
V72822
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-2 4 100 12.0/2.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö-2 4 100 12.0/2.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö-2 4 100 12.0/2.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-1 4 50 7.0/7.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anneli Sagersten - Ulla Blanck 3 Ö-1 2 50 7.0/7.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 4 -140 3.0/11.0
Inger Olsson - Åke Åberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= 4 -140 3.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N-2 E -200 0.0/14.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - -/7.1

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Syd giv
Ö-V i zon
ED102
10974
D107
kn6
87
E6
96432
ED93
Kkn643
KD8
EK8
102
95
kn532
kn5
K8754

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N32432
S32432
Ö91181011
V91181011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-2 5 200 14.0/0.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-2 E -100 12.0/2.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+2 Kn -150 10.0/4.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT Ö+2 7 -180 8.0/6.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Inger Olsson - Åke Åberg 3NT Ö= 3 -600 6.0/8.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+1 4 -630 2.0/12.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Björn Backlund - Barry Cotz 3NT Ö+1 5 -630 2.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+1 4 -630 2.0/12.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen     - -/6.9

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Väst giv
alla i zon
K76
Kkn74
E5
E765
Dkn32
2
KD7642
D8
984
10953
10
kn10932
E105
ED86
kn983
K4

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9811910
S9911910
Ö44243
V44243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+2 10 680 13.0/1.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Inger Olsson - Åke Åberg 4 N+2 10 680 13.0/1.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 10 650 8.0/6.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 10 650 8.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 10 650 8.0/6.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N= 10 620 3.0/11.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Björn Backlund - Barry Cotz 4 N= 10 620 3.0/11.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 10 600 0.0/14.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen     - -/6.9

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Nord giv
N-S i zon
Kkn82
KD5
kn4
EK94
D10943
103
ED65
63
76
Ekn94
10873
kn108
E5
8762
K92
D752

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N96878
S96888
Ö46555
V46555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N= 9 600 14.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Åke Lindström - Bertil Häggström 2NT N= 4 120 12.0/2.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Barry Cotz 3NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 3NT N-2 4 -200 0.0/14.0
Inger Olsson - Åke Åberg     - 7.7/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Öst giv
Ö-V i zon
7
D876
D6542
D75
EK82
432
103
Ekn103
Dkn54
K105
E9
K982
10963
Ekn9
Kkn87
64

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N39844
S39844
Ö104599
V94599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-1 4 100 11.0/3.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 100 11.0/3.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-1 6 100 11.0/3.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö-1 7 100 11.0/3.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Barry Cotz 3 Ö+1 6 -170 6.0/8.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V= 6 -620 2.0/12.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= D -620 2.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 4 Ö= E -620 2.0/12.0
Inger Olsson - Åke Åberg     - 7.7/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Syd giv
alla i zon
98753
52
ED32
107
EK
KD986
kn4
D864
kn42
E7
10976
Kkn92
D106
kn1043
K85
E53

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N35475
S35475
Ö108968
V108968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT V= 9 -120 13.0/1.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö+1 3 -120 13.0/1.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Åke Lindström - Bertil Häggström 2 V+2 2 -130 9.0/5.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V+1 9 -130 9.0/5.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Olsson - Åke Åberg 2 V+1 E -140 5.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 9 -140 5.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V= 2 -600 2.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+2 9 -660 0.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - -/6.9

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Väst giv
ingen i zon
Dkn3
Kkn75
7
E9864
72
D10863

KDkn732
E1098654
E
EK1084
K
942
Dkn96532
105

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N57636
S57626
Ö767107
V767107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 Ö-2 10 100 14.0/0.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-1 D 50 10.0/4.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-1 9 50 10.0/4.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 D 50 10.0/4.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Olsson - Åke Åberg 4 Ö= Kn -420 5.0/9.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö= D -420 5.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö+1 2 -450 1.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+1 9 -450 1.0/13.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - -/6.9

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Nord giv
Ö-V i zon
E86
ED9
103
ED1094
Kkn2
72
Dkn972
652
10953
Kkn1064
85
73
D74
853
EK64
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N108899
S108679
Ö35543
V35543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Inger Olsson - Åke Åberg 3NT N+2 6 460 11.0/3.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+2 4 460 11.0/3.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Björn Backlund - Barry Cotz 3NT N+2 6 460 11.0/3.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N+2 10 460 11.0/3.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT N+1 6 430 3.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+1 4 430 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+1 4 430 3.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT N+1 10 430 3.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - 6.9/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Öst giv
alla i zon
EKkn
972
kn742
kn98
97653
8
D63
EK73
4
EKkn10654
K9
D62
D1082
D3
E1085
1054

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N16152
S16152
Ö1171188
V1161188
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V-2 2 200 14.0/0.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Åke Lindström - Bertil Häggström 2 Ö+3 2 -200 10.0/4.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+3 2 -200 10.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 Ö+2 E -200 10.0/4.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö= 5 -620 6.0/8.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Inger Olsson - Åke Åberg 4 Ö+1 E -650 2.0/12.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -650 2.0/12.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö+1 E -650 2.0/12.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - 6.9/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Syd giv
ingen i zon
EDkn542
Ekn10
764
E
1096
D742
D109
987
8
83
Ekn85
Kkn10654
K73
K965
K32
D32

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N68111111
S68111111
Ö74111
V75222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N+2 8 480 13.0/1.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N+2 8 480 13.0/1.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 E 450 8.0/6.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 E 450 8.0/6.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Björn Backlund - Barry Cotz 4 N+1 E 450 8.0/6.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Inger Olsson - Åke Åberg 4 N= Kn 420 3.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Ulla Blanck 4 N= 10 420 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5D Ö-2 3 300 0.0/14.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg     - 4.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Väst giv
N-S i zon
KD106
D1042
E
E862
87532
E53
96
D73
Ekn4
K97
Kkn103
kn104
9
kn86
D87542
K95

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N88867
S88867
Ö45576
V45576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torsten Stier Inger Olsson - Åke Åberg 1 N+2 3 140 14.0/0.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N= 3 110 12.0/2.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V-2 E 100 10.0/4.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT N= 4 90 8.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V-1 E 50 6.0/8.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Björn Backlund - Barry Cotz 2NT S-1 5 -100 4.0/10.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-2 E -200 2.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Ulla Blanck 2D V= E -470 0.0/14.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg     - 4.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Nord giv
alla i zon
Dkn63
KD65
64
K83
107542
82
kn975
kn5
8
kn1093
KD832
ED2
EK9
E74
E10
109764

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95898
S95998
Ö38445
V38445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S= Kn 600 13.0/1.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S= 5 600 13.0/1.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 N+1 8 110 10.0/4.0
Inger Olsson - Åke Åberg Björn Backlund - Barry Cotz 1NT Ö= 4 -90 8.0/6.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 4 N-1 K -100 3.0/11.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 N-1 8 -100 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N-1 K -100 3.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-1 K -100 3.0/11.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck     - 9.1/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Öst giv
ingen i zon
E8
KDkn7
E82
KD64
Dkn32
E65
D1064
E8
1094
1092
kn73
10932
K765
843
K95
kn75

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1081079
S1081079
Ö35353
V35353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 3NT N+1 10 430 13.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N+1 Kn 430 13.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N= 10 400 7.0/7.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N= 3 400 7.0/7.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S= 4 400 7.0/7.0
Inger Olsson - Åke Åberg Björn Backlund - Barry Cotz 3NT N= Kn 400 7.0/7.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT N+2 9 150 2.0/12.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 N+1 2 140 0.0/14.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck     - 9.1/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Syd giv
N-S i zon
K104
D107652
D93
E
E986
3
Ekn108
9754
3
EK98
K5
KDkn832
Dkn752
kn4
7642
106

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N14651
S11651
Ö1287810
V1287710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 Ö+2 Kn -150 11.0/3.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö+2 Kn -150 11.0/3.0
Inger Olsson - Åke Åberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö+2 Kn -150 11.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö+1 Kn -150 11.0/3.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö+3 Kn -170 5.0/9.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+3 4 -170 5.0/9.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 Ö+1 4 -420 2.0/12.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5D Ö= Kn -550 0.0/14.0
Björn Backlund - Barry Cotz     - -/8.1

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Väst giv
Ö-V i zon
65
KD864
kn876
Kkn
Kkn43
kn107
1053
D103
D1092
952
K
98542
E87
E3
ED942
E76

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N81313813
S81313813
Ö40040
V40040
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT S+4 3 520 14.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S+3 3 490 12.0/2.0
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+2 3 460 7.0/7.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S+2 3 460 7.0/7.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S+2 3 460 7.0/7.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+2 3 460 7.0/7.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S+4 7 170 1.0/13.0
Inger Olsson - Åke Åberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+3 4 170 1.0/13.0
Björn Backlund - Barry Cotz     - -/8.1

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Nord giv
ingen i zon
K432
kn943
kn
D954
86
1062
KD109763
7
E105
E5
52
EKkn1082
Dkn97
KD87
E84
63

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N51785
S51785
Ö810548
V810548
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö-2 7 100 14.0/0.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 6 50 11.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö-1 D 50 11.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 N-1 5 -50 8.0/6.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S-2 7 -100 6.0/8.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 3 V+2 2 -150 3.0/11.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-3 7 -150 3.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Barry Cotz 5 V= 2 -400 0.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/7.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Öst giv
N-S i zon
EKD75
E7
96
K932
10963
kn3
87532
E6
4
D109864
KDkn
1087
kn82
K52
E104
Dkn54

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N11761110
S11761110
Ö15611
V15611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+3 10 690 14.0/0.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 4 N+1 K 650 7.0/7.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 K 650 7.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N+1 K 650 7.0/7.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 K 650 7.0/7.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Barry Cotz 4 N+1 D 650 7.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N+1 Kn 650 7.0/7.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 N+2 K 200 0.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/7.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Syd giv
Ö-V i zon
9864
EK53
K5
E106
KD105
kn1094
E72
Dkn
73
D6
D943
K8753
Ekn2
872
kn1086
942

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56665
S56665
Ö77768
V77778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 2D V-1 E 200 13.0/1.0
Inger Olsson - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1D V-1 6 200 13.0/1.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-1 K 100 9.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Åke Lindström - Bertil Häggström 2 V-1 E 100 9.0/5.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT Ö= Kn -90 5.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT Ö= 6 -90 5.0/9.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Björn Backlund - Barry Cotz 1NT Ö+1 6 -120 1.0/13.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Anneli Sagersten - Ulla Blanck 2NT V= E -120 1.0/13.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/6.6

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Väst giv
alla i zon
1072
9
KD1097
D975
Kkn94
EK85
E2
E86
65
D762
kn65
Kkn32
ED83
kn1043
843
104

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N36132
S36243
Ö1071098
V10711910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V-1 K 100 13.0/1.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V-1 K 100 13.0/1.0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Anneli Sagersten - Ulla Blanck 1NT V+1 7 -120 10.0/4.0
Inger Olsson - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT V+2 9 -150 8.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 4 V= K -620 4.0/10.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= K -620 4.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Åke Lindström - Bertil Häggström 4 V= 10 -620 4.0/10.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V+2 10 -660 0.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/6.6

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Nord giv
N-S i zon
K7
76
EK62
K9642
D109862
K52
D10
D5
kn
kn10843
743
Ekn103
E543
ED9
kn985
87

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N89668
S89668
Ö43775
V53775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N+1 Kn 130 13.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Åke Åberg 3 S+1 5 130 13.0/1.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT N-1 Kn -100 10.0/4.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V= E -110 8.0/6.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Barry Cotz 3NT S-2 2 -200 3.0/11.0
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S-2 10 -200 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S-2 8 -200 3.0/11.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 3 N-2 Kn -200 3.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - -/6.5

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn1062
K103
E743
kn
9
D85
D
D8765432
EK543
62
Kkn62
K9
87
Ekn974
10985
E10

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48888
S48888
Ö94444
V94444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Ulla Blanck Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-6 10 600 14.0/0.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-4 E 400 12.0/2.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Barry Cotz 1NT V-2 D 200 8.0/6.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1 Ö-2 7 200 8.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Åke Åberg 2NT Ö-2 9 200 8.0/6.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Ola Bergqvist - Lennart Wiklund 3 S-1 9 -50 4.0/10.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-2 9 -100 2.0/12.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT V= D -600 0.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - -/6.5

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Syd giv
alla i zon
9872
D6
D92
K1065
Dkn543
10
E43
Ekn43
K106
Ekn42
K1075
97
E
K98753
kn86
D82

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N54744
S54744
Ö79598
V79598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Björn Backlund - Barry Cotz 2 V= D -110 14.0/0.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V= D -140 9.0/5.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 V+1 D -140 9.0/5.0
Inger Olsson - Åke Åberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+1 6 -140 9.0/5.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V= D -140 9.0/5.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Ulla Blanck 3 V+2 D -200 4.0/10.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-3 3 -300 2.0/12.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= 9 -620 0.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 5.7/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.22

Väst giv
ingen i zon
E1072
ED53
E1098
6

Kkn64
D63
ED7532
D983
10872
K2
kn108
Kkn654
9
kn754
K94

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N495106
S495106
Ö83837
V94837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Wiklund Björn Backlund - Barry Cotz 4 S= E 420 14.0/0.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S+1 E 170 12.0/2.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S= K 140 9.0/5.0
Inger Olsson - Åke Åberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S= 4 140 9.0/5.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S= E 110 5.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S= E 110 5.0/9.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S-2 E -100 2.0/12.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Ulla Blanck 1NT Ö+2 9 -150 0.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 5.7/-