Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-02-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-02-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Nord giv
ingen i zon
E1083
EK9652
6
K10
754
kn4
K10942
E93
kn2
D103
Dkn875
D65
KD96
87
E3
kn8742

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N10611128
S10611128
Ö37213
V37213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+2 D 480 20/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Inger Olsson 4 N+1 2 450 14/6
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 5 450 14/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 S+1 4 450 14/6
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S+1 2 450 14/6
Lena Becksén - Velina Blix Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 9 450 14/6
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= E 420 8/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Barry Cotz 2 N+3 Kn 200 4/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 N+3 D 200 4/16
Bo Byléhn - Sune Jansson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+3 6 200 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N-2 2 -100 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Öst giv
N-S i zon
E1086
K6
Kkn752
52
43
Dkn742
E8
E1098
K752
E10
D963
Dkn7
Dkn9
9853
104
K643

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25252
S24242
Ö11811811
V11811811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V-2 2 100 19/1
Lena Becksén - Velina Blix Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-2 4 100 19/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT V-1 5 50 16/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 Ö= 10 -110 14/6
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT Ö+2 3 -150 12/8
Bo Byléhn - Sune Jansson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+2 2 -170 10/10
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö= 4 -400 7/13
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö= D -400 7/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Inger Olsson 4 V= E -420 4/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT Ö+1 10 -430 2/18
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT Ö+2 10 -460 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn1064
4
E1076
D95
87
kn973
kn5
EK1073
EK95
EK1065
KD8
6
32
D82
9432
kn842

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N34243
S34243
Ö10811910
V10811910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 Ö-1 3 100 19/1
Lena Becksén - Velina Blix Liane Svensson - Majlis Eriksson 6 Ö-1 3 100 19/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+1 3 -170 16/4
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3 Ö+2 3 -200 13/7
Björn Backlund - Barry Cotz Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+3 3 -200 13/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+1 3 -630 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+1 3 -650 4/16
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Sune Jansson 4 Ö+1 3 -650 4/16
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 3 -650 4/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö+1 2 -650 4/16
Said Eliasson - Inger Olsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö+1 4 -650 4/16

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Väst giv
alla i zon
E832
D7
K5
kn9862
Kkn5
108642
943
104
D1097
K93
ED7
EKD
64
Ekn5
kn10862
753

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56444
S56343
Ö87998
V87998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö-2 Kn 200 19/1
Björn Backlund - Barry Cotz Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö-2 2 200 19/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Sune Jansson 3NT Ö-1 Kn 100 13/7
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-1 Kn 100 13/7
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö-1 2 100 13/7
Said Eliasson - Inger Olsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V-1 10 100 13/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1 Ö+1 8 -110 8/12
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Byström - Elisabeth Nyberg 1NT Ö+1 6 -120 5/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT Ö+1 8 -120 5/15
Lena Becksén - Velina Blix Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 Ö= Kn -140 2/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö= 6 -600 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Nord giv
N-S i zon
E
D10
EK6532
EK82
765
E876
87
D943
KD108432
K52
D9
7
kn9
kn943
kn104
kn1065

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N9118410
S9118410
Ö32582
V32583
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Velina Blix 5D Ö-2 Kn 300 20/0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Bo Byléhn - Sune Jansson 4 N+1 K 150 18/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Björn Backlund - Barry Cotz 4 N= 7 130 14/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N+1 K 130 14/6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+1 7 130 14/6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Yngve Sundberg - Leif Persson 5D Ö-1 Kn 100 8/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4D Ö-1 4 100 8/12
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4D Ö-1 Kn 100 8/12
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Inger Olsson 4 Ö-1 4 50 4/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4NT N-1 K -100 2/18
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= Kn -140 0/20

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Öst giv
Ö-V i zon
EK6532
KD52
10
D9
kn
E84
EDkn982
K32
104
kn973
7543
1085
D987
106
K6
Ekn764

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1047106
S1067109
Ö37423
V37533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Bo Byléhn - Sune Jansson 5D V-3 2 800 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Velina Blix 4 N= 5 420 11/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Björn Backlund - Barry Cotz 4 N= 7 420 11/9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N= 7 420 11/9
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= 3 420 11/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N= 7 420 11/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= 3 420 11/9
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 N= 3 420 11/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 N= 7 420 11/9
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+2 7 170 2/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Inger Olsson 4 N-1 4 -50 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Syd giv
alla i zon
kn106
84
Ekn10972
EK
D975
Ekn106
D
8765

K972
K853
kn9432
EK8432
D53
64
D10

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N38488
S38488
Ö95955
V95955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-1 D -100 17/3
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Said Eliasson - Inger Olsson 4 S-1 E -100 17/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-1 D -100 17/3
Bo Byléhn - Sune Jansson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N-1 2 -100 17/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-2 D -200 6/14
Ylva Papp - Agneta Danielsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S-2 6 -200 6/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-2 E -200 6/14
Björn Backlund - Barry Cotz Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-2 D -200 6/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-2 D -200 6/14
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-2 D -200 6/14
Lena Becksén - Velina Blix Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-2 D -200 6/14

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Väst giv
ingen i zon
Ekn74
Dkn105
1096
D8
K32
9863
KD2
1032
986
EK72
73
kn954
D105
4
Ekn854
EK76

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9109109
S9109109
Ö43434
V43434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N= Kn 400 15/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Said Eliasson - Inger Olsson 3NT N= 7 400 15/5
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S= 3 400 15/5
Bo Byléhn - Sune Jansson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT S= 6 400 15/5
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N= 9 400 15/5
Lena Becksén - Velina Blix Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N= 4 400 15/5
Ylva Papp - Agneta Danielsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT N+1 4 150 8/12
Björn Backlund - Barry Cotz Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S+2 3 130 6/14
Liane Svensson - Majlis Eriksson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT S= 2 120 4/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S+1 2 110 2/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S-1 3 -50 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn8
E865
87
EKD9
ED1096
D109
K652
kn
754
Kkn43
E43
1053
32
72
Dkn109
87642

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96656
S96656
Ö46786
V46787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT N+1 5 120 20/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Velina Blix 2 V-1 8 100 16/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 V-1 E 100 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 E 100 16/4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Barry Cotz 1NT N= 3 90 10/10
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N= 3 90 10/10
Said Eliasson - Inger Olsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1NT N= 3 90 10/10
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT S-1 4 -50 6/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N-2 5 -100 4/16
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bo Byléhn - Sune Jansson 2 V= K -110 2/18
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 V+1 K -140 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Öst giv
alla i zon
K872
7
EKkn52
KD9
10
9842
10987
kn762
Ekn543
Dkn63

E543
D96
EK105
D643
108

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N597911
S596911
Ö82542
V82542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bo Byléhn - Sune Jansson 3NT N+1 Kn 630 20/0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3D Ö-2 3 500 18/2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N+2 E 150 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N+1 Kn 130 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Velina Blix 3 N+1 E 130 10/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 N+1 E 130 10/10
Said Eliasson - Inger Olsson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 N+1 E 130 10/10
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 6 130 10/10
Ylva Papp - Agneta Danielsson Björn Backlund - Barry Cotz 3 N= E 110 3/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= E 110 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö= 8 -110 0/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Syd giv
ingen i zon
D10973
43
108
E543
Ekn82
kn52
Ekn62
107
K54
EK1098
K95
92
6
D76
D743
KDkn86

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84455
S84455
Ö59987
V59987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lena Becksén - Velina Blix 6 Ö-4 K 200 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-3 3 150 18/2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V-2 E 100 16/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 E 50 12/8
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Inger Olsson 4 Ö-1 6 50 12/8
Yngve Sundberg - Leif Persson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 Ö-1 6 50 12/8
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-1 Kn -50 8/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 V= 10 -80 6/14
Bo Byléhn - Sune Jansson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S-2 E -100 4/16
Björn Backlund - Barry Cotz Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 Ö= K -140 2/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3 Ö+1 6 -170 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Väst giv
N-S i zon
K10
Dkn10
E963
EK64
E765
E742
D4
D32
932
983
K852
985
Dkn84
K65
kn107
kn107

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N999910
S9109910
Ö33433
V44433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Inger Olsson 3NT N+1 5 630 19/1
Björn Backlund - Barry Cotz Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT N+1 3 630 19/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N= 10 600 16/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT N+3 9 180 14/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 1NT N+2 9 150 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N+2 2 150 10/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lena Becksén - Velina Blix 1NT V-3 K 150 10/10
Bo Byléhn - Sune Jansson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 S+1 4 140 6/14
Yngve Sundberg - Leif Persson Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 N+2 9 130 4/16
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N= 9 90 1/19
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N= 3 90 1/19

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Nord giv
alla i zon
Dkn103
kn73
Ekn1086
6
75
E6
93
EK109842
K64
984
K754
Dkn7
E982
KD1052
D2
53

Optimalt kontrakt: 4NTD Ö-2 500
 NT
N4910105
S4910105
Ö94338
V94338
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lena Becksén - Velina Blix 5 V-2 Kn 200 18/2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V-2 D 200 18/2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Said Eliasson - Inger Olsson 5 V-2 E 200 18/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Björn Backlund - Barry Cotz 3 S+1 K 170 12/8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 S+2 E 170 12/8
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N+1 E 170 12/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S= 6 140 7/13
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bo Byléhn - Sune Jansson 3 S= E 140 7/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-1 Kn 100 2/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-1 E 100 2/18
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V-1 Kn 100 2/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Öst giv
ingen i zon
Kkn75
kn5
EK864
87
2
EK
10952
EKkn953
ED98
107432
kn
1042
10643
D986
D73
D6

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N16453
S16453
Ö1179810
V1179810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bo Byléhn - Sune Jansson 4 Ö-2 D 100 20/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+1 Kn -130 17/3
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V+1 E -130 17/3
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lena Becksén - Velina Blix 3 N-3 Kn -150 7/13
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Björn Backlund - Barry Cotz 3 N-3 4 -150 7/13
Liane Svensson - Majlis Eriksson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V+2 K -150 7/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V+2 E -150 7/13
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+2 E -150 7/13
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 N-3 10 -150 7/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Said Eliasson - Inger Olsson 3 V+2 E -150 7/13
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 K -150 7/13

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Syd giv
N-S i zon
Kkn73
2
Kkn1064
532
862
Kkn1043
D5
Kkn9
ED9
D765
E9873
4
1054
E98
2
ED10876

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87365
S86365
Ö56978
V56978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö-1 2 50 18/2
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-1 3 50 18/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-1 2 50 18/2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-1 5 -100 14/6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V+1 5 -140 10/10
Said Eliasson - Inger Olsson Bo Byléhn - Sune Jansson 2 V+1 5 -140 10/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V= 5 -140 10/10
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+1 3 -170 5/15
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Lena Becksén - Velina Blix 2 V+2 2 -170 5/15
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V+2 5 -200 2/18
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Björn Backlund - Barry Cotz 4 V= 5 -420 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Väst giv
Ö-V i zon

EKD6542
Dkn9
KD6
94
109
K108753
kn54
EKkn1086
kn83
62
E9
D7532
7
E4
108732

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N961169
S961169
Ö37273
V37273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+2 E 480 20/0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N+1 E 450 16/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N+1 E 450 16/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 N= E 450 16/4
Said Eliasson - Inger Olsson Bo Byléhn - Sune Jansson 4 N= K 420 11/9
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= E 420 11/9
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö-3 7 300 8/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N+2 6 200 6/14
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N+1 K 170 3/17
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Björn Backlund - Barry Cotz 3 N+1 E 170 3/17
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Lena Becksén - Velina Blix 4 N-1 K -50 0/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Nord giv
ingen i zon
KD4
K8753
8
kn543
kn985
D104
1095
1097
2
kn9
EKkn642
EK62
E10763
E62
D73
D8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65996
S65996
Ö68445
V68445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Elisabeth Nyberg 5 Ö-3 E 150 19/1
Bo Byléhn - Sune Jansson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-3 E 150 19/1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 S= 10 110 16/4
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lena Becksén - Velina Blix 4D Ö-1 D 100 13/7
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö-2 E 100 13/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-1 D 50 9/11
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 E 50 9/11
Liane Svensson - Majlis Eriksson Said Eliasson - Inger Olsson 3 S-1 10 -50 5/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S-1 10 -50 5/15
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 S-2 10 -100 2/18
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö= E -130 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Öst giv
N-S i zon
KD10985
Dkn
962
KD
642
108
Kkn85
10954
3
9543
ED74
kn832
Ekn7
EK762
103
E76

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7711119
S7711119
Ö66000
V66000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lena Becksén - Velina Blix 4 S+3 10 710 18/2
Bo Byléhn - Sune Jansson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N+3 6 710 18/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N+3 5 710 18/2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Björn Backlund - Barry Cotz 4 N+2 4 680 13/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+2 3 680 13/7
Liane Svensson - Majlis Eriksson Said Eliasson - Inger Olsson 4 N+1 E 650 5/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 S+1 5 650 5/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 E 650 5/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S+1 5 650 5/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+1 E 650 5/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N+1 E 650 5/15

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Syd giv
Ö-V i zon
kn87
kn762
K1064
E7
K63
ED53
3
108543
ED42
104
9875
Kkn2
1095
K98
EDkn2
D96

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N36546
S36546
Ö107887
V107887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 2 N= 4 110 20/0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S= 3 90 17/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S= 5 90 17/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bo Byléhn - Sune Jansson Pass   13/7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Barry Cotz Pass   13/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Inger Olsson 2 S-1 3 -50 9/11
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-1 8 -50 9/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT N-2 2 -100 5/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S-2 4 -100 5/15
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N-3 10 -150 1/19
Lena Becksén - Velina Blix Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 S-3 K -150 1/19

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Väst giv
alla i zon
ED9652
E972
E72
1074
Dkn8
106
EK632
83
1063
Kkn94
kn1085
Kkn
K54
D853
D974

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N6911119
S6911119
Ö73223
V73223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Said Eliasson - Inger Olsson 4 N+1 Kn 650 16/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bo Byléhn - Sune Jansson 4 N+1 Kn 650 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+1 10 650 16/4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Björn Backlund - Barry Cotz 4 N+1 3 650 16/4
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N+1 Kn 650 16/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= Kn 620 10/10
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+3 4 200 6/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N+2 4 200 6/14
Lena Becksén - Velina Blix Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 N+2 9 200 6/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+2 3 170 2/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N+1 Kn 140 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Nord giv
N-S i zon
K987
10762
105
652
Ekn105
K943
4
9743
D62
D
kn8762
EKkn8
43
Ekn85
EKD93
D10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N37856
S37856
Ö106586
V106586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Inger Olsson 1NT Ö-2 D 100 20/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-1 E 50 17/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT V-1 10 50 17/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT Ö= 3 -90 13/7
Björn Backlund - Barry Cotz Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö= D -90 13/7
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+1 E -110 8/12
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+1 E -110 8/12
Lena Becksén - Velina Blix Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö+1 E -110 8/12
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3 Ö+1 E -130 3/17
Yngve Sundberg - Leif Persson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö+1 D -130 3/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bo Byléhn - Sune Jansson 3 S-3 4 -300 0/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Öst giv
Ö-V i zon
7543
75
8
KDkn1065
K9
kn642
EK96
832
ED10862
E3
532
E9
kn
KD1098
Dkn1074
74

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N64622
S64622
Ö7871111
V7871111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Barry Cotz Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö-1 Kn 100 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Inger Olsson 3 Ö= 4 -140 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bo Byléhn - Sune Jansson 3 Ö+1 D -170 15/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+2 7 -170 15/5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 V+2 K -200 12/8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö+4 K -230 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= K -620 5/15
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 Ö= 7 -620 5/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 Ö= D -620 5/15
Lena Becksén - Velina Blix Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö= 7 -620 5/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 K -650 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Syd giv
alla i zon
Dkn4
943
875
EK83
9532
E7
K1096
D54
108
D86
Ekn42
kn1062
EK76
Kkn1052
D3
97

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N751098
S751098
Ö67345
V67345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S= 6 620 20/0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Björn Backlund - Barry Cotz 2 S+2 9 170 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S+1 10 170 16/4
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N+1 9 170 16/4
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S+1 E 140 12/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Said Eliasson - Inger Olsson 1NT N= 4 90 10/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bo Byléhn - Sune Jansson 2 S-1 4 -100 6/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-1 6 -100 6/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lena Becksén - Velina Blix 1NT N-1 2 -100 6/14
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S-2 6 -200 1/19
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S-2 9 -200 1/19

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.15

Väst giv
ingen i zon
kn862
KDkn5
10
Dkn92
E94
E10873
E832
4
K753

Dkn54
K10865
D10
9642
K976
E73

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N63657
S63657
Ö710786
V710786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V-3 K 150 19/1
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lena Becksén - Velina Blix 3NT Ö-3 2 150 19/1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Said Eliasson - Inger Olsson 1NT Ö-1 6 50 14/6
Ylva Papp - Agneta Danielsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT Ö-1 7 50 14/6
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö-1 E 50 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT Ö= 5 -90 10/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bo Byléhn - Sune Jansson 2 V+1 K -110 7/13
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Leif Persson 1 Ö+1 6 -110 7/13
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+1 9 -130 4/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 7 -140 2/18
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö= 6 -400 0/20