Kommande tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
13/10 Allsvenskan, div 2, rond 4-7
Rapporterade tävlingar
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
05/08 Guldgruvan - Final H
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-05-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-05-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Nord giv
ingen i zon
K7
853
kn73
D9872
D109
E1094
D982
105
8632
KD762
E
Ekn4
Ekn54
kn
K10654
K63

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88354
S88354
Ö55988
V55988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 Ö-2 E 100 20/0
Björn Backlund - Barry Cotz Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 Ö-1 Kn 50 17/3
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö-1 5 50 17/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-1 E -50 14/6
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö= K -110 12/8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö+1 E -140 7/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Birgitta Svensson - Bengt Eldered 3 Ö= 6 -140 7/13
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+1 3 -140 7/13
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö= 5 -140 7/13
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 Ö+2 4 -170 2/18
Olan Hedström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= Kn -420 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Öst giv
N-S i zon
D
9872
KD10
KD732
kn962
E10
E962
Ekn6
10743
KD65
85
1095
EK85
kn43
kn743
84

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N67657
S67657
Ö66686
V66686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V-2 K 100 20/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 1NT V-1 K 50 15/5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V-1 K 50 15/5
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Kurt Norström - Lars Olsson 2 V-1 K 50 15/5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 V-1 K 50 15/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Birgitta Svensson - Bengt Eldered 2 S-1 D -100 8/12
Björn Backlund - Barry Cotz Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 S-1 E -100 8/12
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT S-1 2 -100 8/12
Olan Hedström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+1 K -120 4/16
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+1 D -140 2/18
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N-2 5 -200 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Syd giv
Ö-V i zon
4
7654
kn10875
EKkn
KD952
EK10
964
73
E1086
9
EKD2
9842
kn73
Dkn832
3
D1065

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N44823
S44823
Ö785119
V795119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V+2 K -200 19/1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kurt Norström - Lars Olsson 3 V+2 E -200 19/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V= E -620 15/5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V= E -620 15/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V+1 E -650 6/14
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V+1 E -650 6/14
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Birgitta Svensson - Bengt Eldered 4 V+1 E -650 6/14
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Barry Cotz 4 V+1 K -650 6/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V+1 E -650 6/14
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 K -650 6/14
Olan Hedström - Bo Byléhn Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V+1 E -650 6/14

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Väst giv
alla i zon
D8752
Dkn
kn94
D42
6
E9432
832
EK95
Kkn103
K1075
65
1076
E94
86
EKD107
kn83

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47466
S47466
Ö96977
V96967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N-1 K -100 18/2
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Birgitta Svensson - Bengt Eldered 2 N-1 K -100 18/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1 N-1 5 -100 18/2
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V= 4 -140 12/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Björn Backlund - Barry Cotz 3 Ö= Kn -140 12/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britt Bergman - Leif Persson 3 V= 4 -140 12/8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2NT N-2 K -200 5/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N-2 K -200 5/15
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kurt Norström - Lars Olsson 3 N-2 5 -200 5/15
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 N-2 5 -200 5/15
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N-3 5 -300 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Nord giv
N-S i zon
K4
EKkn7
E5432
K5
EDkn85
D105
kn87
96
32
9862
K10
EDkn103
10976
43
D96
8742

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58654
S48554
Ö85777
V85777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-3 4 150 20/0
Britt Bergman - Leif Persson Kurt Norström - Lars Olsson 2 N+2 Kn 130 18/2
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 Ö-2 D 100 16/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Olan Hedström - Bo Byléhn 2 Ö-1 4 50 12/8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V-1 E 50 12/8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V-1 E 50 12/8
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Birgitta Svensson - Bengt Eldered 2 V= E -110 7/13
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V= E -110 7/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 N-2 3 -200 2/18
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Björn Backlund - Barry Cotz 3D N-1 3 -200 2/18
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 3 -200 2/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Öst giv
Ö-V i zon
964
EKkn98
Kkn62
8
K85
7543
D7
K932
ED73
D62
E9
Dkn64
kn102
10
108543
E1075

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59645
S59645
Ö83656
V83658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT Ö-3 Kn 300 20/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2NT Ö-2 3 200 17/3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT Ö-2 3 200 17/3
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N= E 140 14/6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 Ö-1 10 100 11/9
Britt Bergman - Leif Persson Kurt Norström - Lars Olsson 3NT Ö-1 E 100 11/9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Birgitta Svensson - Bengt Eldered 2 Ö= 10 -110 6/14
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Björn Backlund - Barry Cotz 2 Ö= 10 -110 6/14
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö= 10 -110 6/14
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT V+2 2 -180 2/18
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT Ö= 10 -600 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Syd giv
alla i zon
7
ED53
kn65
EKD95
kn953
kn92
ED9
732
EKD42
K7
108432
8
1086
10864
K7
kn1064

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N93835
S93835
Ö4104107
V4104107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 5D Ö-2 4 500 20/0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 N= E 110 18/2
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 3 N-1 K -100 15/5
Kurt Norström - Lars Olsson Birgitta Svensson - Bengt Eldered 4 N-1 E -100 15/5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 Ö+1 Kn -140 11/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= Kn -140 11/9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 Kn -170 4/16
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö+1 Kn -170 4/16
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö+1 10 -170 4/16
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+2 E -170 4/16
Olan Hedström - Bo Byléhn Björn Backlund - Barry Cotz 2 Ö+2 10 -170 4/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Väst giv
ingen i zon
D82
E7
EKkn104
532
96
K543
765
ED109
kn73
Dkn8
D9832
74
EK1054
10962

Kkn86

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N87798
S877108
Ö55634
V55634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+2 E 480 19/1
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S+2 E 480 19/1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S= E 420 15/5
Kurt Norström - Lars Olsson Birgitta Svensson - Bengt Eldered 4 S= 7 420 15/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N= 8 400 12/8
Olan Hedström - Bo Byléhn Björn Backlund - Barry Cotz 2 S+2 E 170 10/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT N+1 8 150 8/12
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 3 S= 5 140 6/14
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S-1 7 -50 3/17
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-1 4 -50 3/17
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-2 4 -100 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Nord giv
Ö-V i zon
KD108
D4
Kkn96
D92
73
1086
E10853
1087
Ekn9654
3
D72
643
2
EKkn9752
4
EKkn5

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N11811811
S11811711
Ö25252
V25252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 4 N+2 7 480 13/7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Olan Hedström - Bo Byléhn 4 S+2 10 480 13/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 S+1 E 480 13/7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+2 E 480 13/7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S+2 E 480 13/7
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S+2 7 480 13/7
Arne Mulari - Renate Rhodin Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 5 S+1 7 480 13/7
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S+2 7 480 13/7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S+1 E 450 4/16
Björn Backlund - Barry Cotz Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S+3 7 230 2/18
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kurt Norström - Lars Olsson 3 S+2 E 200 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Öst giv
alla i zon
D106
KD3
kn1093
764
K743
E1092
865
Dkn
E98
5
D742
EK953
kn52
kn8764
EK
1082

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N34634
S34634
Ö109799
V109799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V-1 Kn 100 20/0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 V= K -110 18/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 2NT Ö= 6 -120 14/6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1NT Ö+1 Kn -120 14/6
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT Ö+1 4 -120 14/6
Björn Backlund - Barry Cotz Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 E -130 10/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT V+2 Kn -150 7/13
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kurt Norström - Lars Olsson 2NT V+1 3 -150 7/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Olan Hedström - Bo Byléhn 3 S-3 D -300 4/16
Arne Mulari - Renate Rhodin Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT Ö= 6 -600 1/19
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT V= 3 -600 1/19

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Syd giv
ingen i zon
kn9
ED864
kn654
K7
K6
95
D1098
E9432
E84
Kkn3
E732
kn86
D107532
1072
K
D105

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44674
S44574
Ö99768
V99768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S+1 9 140 20/0
Björn Backlund - Barry Cotz Britt Bergman - Leif Persson 2 S= 9 110 18/2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Kurt Norström - Lars Olsson 2 N-1 E -50 13/7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 S-1 10 -50 13/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N-1 6 -50 13/7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S-1 9 -50 13/7
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 S-2 8 -100 8/12
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö= 10 -110 6/14
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Olan Hedström - Bo Byléhn 2NT V= 4 -120 4/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+2 4 -150 1/19
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 S-3 K -150 1/19

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Väst giv
N-S i zon
ED4
85
E52
E10653
108
ED94
Kkn10986
4
kn9763
63
D4
KDkn8
K52
Kkn1072
73
972

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N74756
S74756
Ö67677
V67677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö-1 Kn 50 20/0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 V= 5 -90 17/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 V= 8 -90 17/3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Kurt Norström - Lars Olsson 2NT N-1 Kn -100 11/9
Björn Backlund - Barry Cotz Britt Bergman - Leif Persson 3 S-1 10 -100 11/9
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Olan Hedström - Bo Byléhn 2 S-1 10 -100 11/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2NT N-1 3 -100 11/9
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 8 -130 6/14
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S-3 8 -300 4/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N-4 4 -400 2/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D N-3 D -800 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Nord giv
alla i zon
K762
kn62
Kkn6
1076
ED10543
K95
D7
E9
kn
ED
98543
K8542
98
108743
E102
Dkn3

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N43634
S43634
Ö997109
V997109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT Ö-1 3 100 20/0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 8 -110 18/2
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 V= 6 -140 16/4
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V+1 6 -170 9/11
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V+2 K -170 9/11
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 V+2 6 -170 9/11
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 V+2 Kn -170 9/11
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V+2 6 -170 9/11
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 3 V+1 2 -170 9/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V= 7 -620 2/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+3 3 -690 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Öst giv
ingen i zon
Ekn65

ED84
kn10985
8
D10974
kn763
EK4
432
E853
109
D763
KD1097
Kkn62
K52
2

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N896129
S896129
Ö54714
V54714
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S+2 K 480 20/0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S+1 E 450 17/3
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+1 E 450 17/3
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= K 420 11/9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S= E 420 11/9
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 S= E 420 11/9
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 4 S= K 420 11/9
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 S+2 K 200 6/14
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3 S+1 K 170 4/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 4 S-1 K -50 1/19
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S-1 E -50 1/19

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Syd giv
N-S i zon
43
E9652
83
D872
1065
D874
76
Ekn103
987
Kkn
Dkn952
K54
EKDkn2
103
EK104
96

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88898
S88898
Ö55544
V55544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N= 4 600 19/1
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N= D 600 19/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S= E 140 14/6
Kurt Norström - Lars Olsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 S+2 4 140 14/6
Britt Bergman - Leif Persson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1 S+2 E 140 14/6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 1NT N+1 5 120 10/10
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 N+1 7 110 6/14
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Olan Hedström - Bo Byléhn 2 S= 7 110 6/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1 S+1 7 110 6/14
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S-1 E -100 1/19
Björn Backlund - Barry Cotz Birgitta Svensson - Bengt Eldered 3NT N-1 2 -100 1/19

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Väst giv
Ö-V i zon
9532
EDkn72
2
K96
E84
1094
kn53
kn853
Dkn
653
D10974
ED10
K1076
K8
EK86
742

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75887
S65887
Ö68445
V68445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S+1 4 170 20/0
Britt Bergman - Leif Persson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1NT S+2 3 150 18/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S= 3 140 14/6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S= 4 140 14/6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 S+1 3 140 14/6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 N= D 110 10/10
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT S= Kn 90 8/12
Björn Backlund - Barry Cotz Birgitta Svensson - Bengt Eldered 3NT S-1 Kn -50 3/17
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-1 D -50 3/17
Arne Mulari - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S-1 5 -50 3/17
Kurt Norström - Lars Olsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-1 3 -50 3/17

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Nord giv
ingen i zon
3
Kkn2
E875
D8642
D765
E874
K932
7
kn10984
65
106
Kkn105
EK2
D1093
Dkn4
E93

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N991068
S991068
Ö44374
V44374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT S+1 8 430 19/1
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S+1 4 430 19/1
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT S= 4 400 14/6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S= 6 400 14/6
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S= 4 400 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S-1 5 -50 5/15
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S-1 5 -50 5/15
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S-1 4 -50 5/15
Björn Backlund - Barry Cotz Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT S-1 5 -50 5/15
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S-1 5 -50 5/15
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 2 -50 5/15

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Öst giv
N-S i zon
E65
K3
Ekn6543
74
K1074
842
107
K965
32
D76
K92
kn10832
Dkn98
Ekn1095
D8
ED

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N71111109
S712121012
Ö61121
V61121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+3 5 690 18/2
Björn Backlund - Barry Cotz Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT S+3 4 690 18/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S+3 5 690 18/2
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT S+2 10 660 12/8
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S+2 5 660 12/8
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S+2 4 660 12/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S+1 5 630 6/14
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S+1 4 630 6/14
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S+1 4 630 6/14
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT S= 4 600 1/19
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S= 9 600 1/19

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Syd giv
Ö-V i zon
E65
K83
5
EKD965
kn843
E5
E63
kn842
1072
D10642
Dkn1092
KD9
kn97
K874
1073

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N105589
S1055710
Ö27752
V37753
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT S+1 8 430 20/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N+2 2 150 18/2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N+1 D 130 16/4
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N= 2 110 11/9
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Birgitta Svensson - Bengt Eldered 3 N= 9 110 11/9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Britt Bergman - Leif Persson 2 N+1 D 110 11/9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+1 D 110 11/9
Björn Backlund - Barry Cotz Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 5NT S-1 3 -50 4/16
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-1 D -50 4/16
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S-1 3 -50 4/16
Kurt Norström - Lars Olsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S-3 2 -150 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Väst giv
alla i zon
Ekn1098
Ekn3
K9
532
752
106
kn743
D984
D
D942
ED1065
K76
K643
K875
82
Ekn10

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65898
S65898
Ö78444
V78444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N+1 E 650 20/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N= 6 620 14/6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N= E 620 14/6
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Birgitta Svensson - Bengt Eldered 4 N= E 620 14/6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= E 620 14/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= 2 620 14/6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N+1 E 170 5/15
Björn Backlund - Barry Cotz Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N+1 E 170 5/15
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 N+1 2 170 5/15
Olan Hedström - Bo Byléhn Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 N+1 D 170 5/15
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Britt Bergman - Leif Persson 3 N= E 140 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Nord giv
N-S i zon
E8
E98753
105
972
kn10965
Dkn2
Kkn96
D
K74
K106
D32
K1083
D32
4
E874
Ekn654

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N97866
S97856
Ö36567
V36567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-3 E 150 19/1
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-3 10 150 19/1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 V-2 E 100 15/5
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V-2 E 100 15/5
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 V-1 E 50 12/8
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Pass   10/10
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kurt Norström - Lars Olsson 1 V= 10 -80 8/12
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N-1 3 -100 4/16
Björn Backlund - Barry Cotz Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-1 3 -100 4/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S-1 Kn -100 4/16
Olan Hedström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N-2 6 -200 0/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Öst giv
Ö-V i zon
K765
ED106
kn82
D5
kn10
kn4
7654
kn10962
ED842
8
ED93
E84
93
K97532
K10
K73

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N44957
S34957
Ö99485
V99485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S= Kn 420 20/0
Olan Hedström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö-2 9 200 18/2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kurt Norström - Lars Olsson 3 N+1 E 170 16/4
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S= Kn 140 14/6
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1 Ö-1 3 100 12/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S-1 Kn -50 9/11
Birgitta Svensson - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S-1 Kn -50 9/11
Björn Backlund - Barry Cotz Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N-2 2 -100 6/14
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1 Ö+1 2 -110 3/17
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 Ö+1 7 -110 3/17
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4D S-2 Kn -300 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Syd giv
alla i zon
KDkn8
D765
96432
95
Ekn8
KD5
EKkn65
7643
1042
kn8
D1032
E102
K93
E107
9874

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N49875
S49875
Ö94557
V94557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Barry Cotz Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+2 D 130 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S+1 9 130 19/1
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Britt Bergman - Leif Persson 1NT V-1 K 100 16/4
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1 V+1 5 -90 12/8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Birgitta Svensson - Bengt Eldered 1NT V= 8 -90 12/8
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT V= Kn -90 12/8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1 V+2 K -110 6/14
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V= Kn -110 6/14
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 V+1 Kn -110 6/14
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Olan Hedström - Bo Byléhn 2NT V= 8 -120 2/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3D N-1 D -200 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.15

Väst giv
ingen i zon
109862
107
962
EK2
ED74
98
E1087
1084
5
EKDkn432
K
kn953
Kkn3
65
Dkn543
D76

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N36272
S36272
Ö10710610
V10710610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö+1 3 -170 18/2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+2 D -170 18/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö+2 6 -170 18/2
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö= 3 -420 9/11
Björn Backlund - Barry Cotz Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö= D -420 9/11
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö= 3 -420 9/11
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Birgitta Svensson - Bengt Eldered 4 Ö= 6 -420 9/11
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö= 3 -420 9/11
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= 3 -420 9/11
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 6 -450 1/19
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Olan Hedström - Bo Byléhn 4 Ö+1 8 -450 1/19