Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-01-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-01-30

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
ingen i zon
10962
EDkn32
10954
D7
8754
D83
Ekn106
kn53
9
E76
KD9854
EK84
K106
Kkn2
732

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N499106
S499106
Ö94325
V94325
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Fritiof Modig - Rolf Nyberg 4 N= Kn 420 21.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S= E 420 21.0/1.0
Egil Tisell - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D Ö-2 K 300 18.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+3 E 200 16.0/6.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Björn Backlund - Barry Cotz 2 S+2 8 170 14.0/8.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N-1 K -50 11.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N-1 E -50 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N-2 E -100 7.0/15.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Kurt Norström - Lars Olsson 4 S-2 E -100 7.0/15.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö= K -110 4.0/18.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marynett Ernback - Sverker Ernback 3 Ö+1 E -130 2.0/20.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT S-3 E -150 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
N-S i zon
D86
62
K
10987542
102
K84
E1087543
3
EKkn3
kn1073
962
EK
9754
ED95
Dkn
Dkn6

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N62432
S62432
Ö6119911
V6119911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-1 D 50 22.0/0.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marynett Ernback - Sverker Ernback 3 V+2 10 -150 18.0/4.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V+2 6 -150 18.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT Ö+2 4 -150 18.0/4.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Fritiof Modig - Rolf Nyberg 1NT Ö+4 5 -210 13.0/9.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2NT Ö+3 5 -210 13.0/9.0
Egil Tisell - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V= 6 -400 9.0/13.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 5 V= 6 -400 9.0/13.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö+1 5 -430 4.0/18.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT Ö+1 5 -430 4.0/18.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT Ö+1 5 -430 4.0/18.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5D N-4 E -1100 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn62
ED42
63
EKD
1083
98
D942
8432
D74
K103
K108
10765
K95
kn765
Ekn75
kn9

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N8911109
S8911109
Ö54233
V54233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N+1 10 450 21.9/0.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT N+1 5 430 16.5/5.5
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3NT N+1 3 430 16.5/5.5
Kurt Norström - Lars Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+1 6 430 16.5/5.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+1 7 430 16.5/5.5
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= 10 420 11.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT N= 3 400 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT N= 8 400 6.6/15.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N= 5 400 6.6/15.4
Bengt Eldered - Åke Åberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6 N-1 5 -50 2.3/19.7
Marynett Ernback - Sverker Ernback Egil Tisell - Anders Jakobsson 6 N-2 6 -100 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson     - 11.6/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Väst giv
alla i zon
K10
K8764
542
872
kn74
EDkn1032
ED87
E983
95
Kkn1093
104
D652

6
EKDkn9653

Optimalt kontrakt: 6D N-1 -200
 NT
N111246
S111246
Ö2111095
V2111095
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Barry Cotz 5D S= 7 750 21.9/0.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 S= E 600 18.6/3.4
Marynett Ernback - Sverker Ernback Egil Tisell - Anders Jakobsson 5 S= E 600 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D V-2 8 500 14.3/7.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 5D V-2 8 500 14.3/7.7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-1 8 100 11.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6 S-1 Kn -100 8.8/13.2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 3 V= 8 -140 5.5/16.5
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 V= 8 -140 5.5/16.5
Kurt Norström - Lars Olsson Britt Bergman - Leif Persson 6D S-1 Kn -200 2.3/19.7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 4 V= 8 -620 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson     - 11.6/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
N-S i zon
876
104
EKD72
D42
ED1094
Kkn96
109
108
5
E852
864
EKkn76
Kkn32
D73
kn53
953

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N15032
S15032
Ö11811108
V11811108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 5 Ö-3 Kn 150 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Fritiof Modig - Rolf Nyberg 4 Ö-1 Kn 50 17.5/4.5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-1 7 50 17.5/4.5
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V-1 E 50 17.5/4.5
Egil Tisell - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V+1 D -140 13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö+2 Kn -150 11.0/11.0
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 3 Ö+1 Kn -170 7.7/14.3
Marynett Ernback - Sverker Ernback Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 Ö+1 3 -170 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N-2 5 -200 4.5/17.5
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö= Kn -420 2.3/19.7
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 3 -450 0.1/21.9
Inger Eriksson - Bernt Strömberg     - 9.4/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
Ö-V i zon
96
K643
EDkn2
1064

kn108
K9843
EDkn93
K10832
972
1075
85
EDkn754
ED5
6
K72

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N86999
S8791010
Ö55333
V55333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 4D S= E 590 21.9/0.1
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 4 Ö-5 E 500 19.7/2.3
Egil Tisell - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 S= Kn 420 16.5/5.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 S= E 420 16.5/5.5
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Arne Mulari - Tomas Holmin 3 S+1 E 170 13.2/8.8
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S+1 8 140 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S= E 140 9.9/12.1
Marynett Ernback - Sverker Ernback Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 S= 4 110 6.6/15.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 S-1 E -50 2.3/19.7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 S-1 Kn -50 2.3/19.7
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-1 E -50 2.3/19.7
Inger Eriksson - Bernt Strömberg     - 9.4/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Syd giv
alla i zon
10952
E9754
D95
kn
7
Kkn10863
K62
1084
E843
D
E1087
KD93
KDkn6
2
kn43
E7652

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55475
S55475
Ö88958
V88958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Egil Tisell - Anders Jakobsson 3NT Ö-2 2 200 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Britt Bergman - Leif Persson 2 S+1 2 140 19.7/2.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö-1 K 100 16.5/5.5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT Ö-1 K 100 16.5/5.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT Ö= 6 -120 12.1/9.9
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Marynett Ernback - Sverker Ernback 2NT Ö= Kn -120 12.1/9.9
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Arne Mulari - Tomas Holmin 2 V+2 Kn -170 6.6/15.4
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 V+2 Kn -170 6.6/15.4
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 Ö+2 Kn -170 6.6/15.4
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S-2 10 -200 2.3/19.7
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V= Kn -620 0.1/21.9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - 11.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Väst giv
ingen i zon
EKD872
K763

E103
953
D1092
Kkn972
D
64
E85
10653
8642
kn10
kn4
ED84
Kkn975

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N12791212
S12791212
Ö06411
V06411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N+3 5 510 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Britt Bergman - Leif Persson 4 N+2 8 480 19.7/2.3
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT S+2 7 460 17.5/4.5
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N+1 E 450 11.0/11.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N+1 10 450 11.0/11.0
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 N+1 5 450 11.0/11.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Egil Tisell - Anders Jakobsson 4 N+1 10 450 11.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 N+1 E 450 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N= 6 420 4.5/17.5
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 N+4 E 230 2.3/19.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N-1 E -50 0.1/21.9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - 11.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
Ö-V i zon
1073
kn10743
D10987
KD98
8
EKkn2
D874
64
D62
653
E10652
Ekn52
EK95
4
Kkn93

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56987
S56988
Ö87455
V86455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N= E 420 18.6/3.4
Egil Tisell - Anders Jakobsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N= 6 420 18.6/3.4
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 N= E 420 18.6/3.4
Marynett Ernback - Sverker Ernback Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S= E 420 18.6/3.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S+2 E 200 12.1/9.9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 1NT Ö-2 K 200 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= E 140 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S= K 140 7.7/14.3
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 S-1 K -50 3.4/18.6
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Barry Cotz 3 N-1 6 -50 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D N-1 E -100 0.1/21.9
Margaretha Nehrer - Said Eliasson     - 10.0/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
alla i zon
Dkn1054
743
kn9
K86
K8
ED9
EK8732
D2
9
10862
D1054
Ekn104
E7632
Kkn5
6
9753

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N20050
S20050
Ö111212812
V111212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5 V-1 10 100 21.9/0.1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 V+2 10 -130 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V+3 D -170 15.4/6.6
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V+2 D -170 15.4/6.6
Marynett Ernback - Sverker Ernback Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 V+4 D -170 15.4/6.6
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 S-3 D -300 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 V+1 D -620 6.6/15.4
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V+1 10 -620 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 5 V+1 D -620 6.6/15.4
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V+2 D -660 2.3/19.7
Egil Tisell - Anders Jakobsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5D V= D -750 0.1/21.9
Margaretha Nehrer - Said Eliasson     - 10.0/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Syd giv
ingen i zon
D10854
D43
3
D1073
kn32
K982
Kkn109
86
E96
E107
E542
kn42
K7
kn65
D876
EK95

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95585
S95585
Ö48857
V48857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 Ö-3 K 150 21.9/0.1
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT S+1 2 120 19.7/2.3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 S= 8 110 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V-2 3 100 14.3/7.7
Arne Mulari - Tomas Holmin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V-2 D 100 14.3/7.7
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Eriksson - Bernt Strömberg 1NT S= 9 90 11.0/11.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V-1 3 50 8.8/13.2
Marynett Ernback - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 S-1 8 -50 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 2 V= D -90 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT S-2 2 -100 1.2/20.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Björn Backlund - Barry Cotz 2 S-2 2 -100 1.2/20.8
Kurt Norström - Lars Olsson     - -/11.1

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Väst giv
N-S i zon
76
D53
E653
EK97
E2
E7642
KD7
D83
D95
Kkn109
10982
54
Kkn10843
8
kn4
kn1062

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N94394
S94394
Ö37935
V37935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N= K 620 21.9/0.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 S+1 E 170 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 3 S+1 2 170 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S= D 140 14.3/7.7
Arne Mulari - Tomas Holmin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S= E 140 14.3/7.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Björn Backlund - Barry Cotz 2 S= E 110 9.9/12.1
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 S= E 110 9.9/12.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-2 Kn 100 6.6/15.4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V-1 6 50 2.3/19.7
Marynett Ernback - Sverker Ernback Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 V-1 K 50 2.3/19.7
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3 V-1 K 50 2.3/19.7
Kurt Norström - Lars Olsson     - -/11.1

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
alla i zon
D1086
8763
kn986
E
K75
K
E4
D1098743
kn943
Ekn1094
K103
5
E2
D52
D752
Kkn62

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N47546
S47546
Ö96887
V96887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V-3 9 300 21.9/0.1
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö-2 2 200 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-1 6 100 15.4/6.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 Ö-1 Kn 100 15.4/6.6
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V-1 E 100 15.4/6.6
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Marynett Ernback - Sverker Ernback 2 Ö= E -110 7.7/14.3
Egil Tisell - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3 V= 8 -110 7.7/14.3
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V= 10 -110 7.7/14.3
Kurt Norström - Lars Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 3 V= 6 -110 7.7/14.3
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 S-2 K -200 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Barry Cotz 1NT S-3 3 -300 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/13.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
ingen i zon
EK106
kn
K1042
E953
kn875
92
ED93
876
D3
86543
765
D42
942
EKD107
kn8
Kkn10

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N1211121112
S1211121112
Ö12121
V12121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N+4 3 520 21.9/0.1
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT N+2 7 460 15.4/6.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+2 2 460 15.4/6.6
Egil Tisell - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+2 5 460 15.4/6.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT N+2 7 460 15.4/6.6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+2 2 460 15.4/6.6
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N+1 2 450 7.7/14.3
Kurt Norström - Lars Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N+1 8 450 7.7/14.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT N+1 6 430 3.4/18.6
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N+1 2 430 3.4/18.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+3 7 200 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/13.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Syd giv
N-S i zon
D8
EKkn84
E1032
D3
EKkn10763

Kkn95
K9
9542
632
74
E1085

D10975
D86
kn7642

Optimalt kontrakt: 7D S-3 -800
 NT
N771014
S781014
Ö553127
V653127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-1 E -100 21.9/0.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V= E -420 19.7/2.3
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V+1 E -450 16.5/5.5
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Kurt Norström - Lars Olsson 4 V+1 E -450 16.5/5.5
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 4 V+2 K -480 6.6/15.4
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V+2 E -480 6.6/15.4
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V+2 E -480 6.6/15.4
Egil Tisell - Anders Jakobsson Björn Backlund - Barry Cotz 4 V+2 K -480 6.6/15.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marynett Ernback - Sverker Ernback 4 V+2 E -480 6.6/15.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+2 E -480 6.6/15.4
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V+2 E -480 6.6/15.4
Inger Byström - Bo Byléhn     - 14.9/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Väst giv
Ö-V i zon

kn10532
EKD53
872
K8
ED98
864
KD53
ED109743
7
kn92
104
kn652
K64
107
Ekn96

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N88837
S88947
Ö54496
V54496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Egil Tisell - Anders Jakobsson Björn Backlund - Barry Cotz 4D Ö-1 E 200 18.6/3.4
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bengt Eldered - Åke Åberg 4 Ö-2 10 200 18.6/3.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marynett Ernback - Sverker Ernback 4 Ö-2 E 200 18.6/3.4
Fritiof Modig - Rolf Nyberg Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö-2 E 200 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö-1 K 100 9.9/12.1
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 Ö-1 10 100 9.9/12.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-1 10 100 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-1 10 100 9.9/12.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-2 7 -100 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+1 10 -140 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 N-4 E -200 0.1/21.9
Inger Byström - Bo Byléhn     - 14.9/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
ingen i zon
K
KD432
Ekn72
kn97
E10
765
5
EK106432
D87642
kn109
10863
kn953
E8
KD94
D85

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N59969
S59859
Ö73374
V73374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D V-4 K 800 21.9/0.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT S= E 400 17.5/4.5
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S= E 400 17.5/4.5
Björn Backlund - Barry Cotz Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S= E 400 17.5/4.5
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Britt Bergman - Leif Persson 2NT S+2 K 180 13.2/8.8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N= 2 140 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 N= 9 110 6.6/15.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Inger Byström - Bo Byléhn 3 N= 8 110 6.6/15.4
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Egil Tisell - Anders Jakobsson 3 S= K 110 6.6/15.4
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 5 N-1 4 -50 1.2/20.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 N-1 E -50 1.2/20.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/10.4

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
N-S i zon
kn643
Dkn983
8
943
K2
52
EDkn10753
D5
D109
K104
94
Kkn872
E875
E76
K62
E106

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53773
S53773
Ö710669
V79669
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V-1 9 50 20.8/1.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 V-1 D 50 20.8/1.2
Björn Backlund - Barry Cotz Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 S-1 E -100 17.5/4.5
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V= 3 -110 15.4/6.6
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V+1 3 -130 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 V+1 Kn -130 11.0/11.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Egil Tisell - Anders Jakobsson 3 V+1 D -130 11.0/11.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S-2 5 -200 5.5/16.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Inger Byström - Bo Byléhn 3 N-2 9 -200 5.5/16.5
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT Ö= 7 -400 2.3/19.7
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Britt Bergman - Leif Persson 3D V+1 3 -570 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/10.4

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Syd giv
Ö-V i zon
3
D1092
E42
ED753
D976
kn65
965
862
10842
K83
KD73
Kkn
EKkn5
E74
kn108
1094

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10910810
S1091079
Ö34353
V34353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3NT N+2 3 460 21.9/0.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S= 5 400 18.6/3.4
Björn Backlund - Barry Cotz Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT S= 10 400 18.6/3.4
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 V-2 E 200 15.4/6.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT N+2 7 180 13.2/8.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Tomas Holmin 2 N+2 K 130 11.0/11.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N-1 6 -50 5.5/16.5
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S-1 K -50 5.5/16.5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT S-1 5 -50 5.5/16.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Egil Tisell - Anders Jakobsson 3NT S-1 5 -50 5.5/16.5
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N-2 8 -100 0.1/21.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - -/9.8

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Väst giv
alla i zon
EK9
E10932
D10
EK10
D84
Dkn87
EK974
9
1073
K654
kn652
82
kn652

83
Dkn76543

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1156108
S1156108
Ö16722
V16722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S= E 620 21.9/0.1
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Bengt Eldered - Åke Åberg 5 S= 6 600 19.7/2.3
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S+1 K 130 16.5/5.5
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S= K 130 16.5/5.5
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 N-1 E -100 13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V+1 E -110 8.8/13.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Arne Mulari - Tomas Holmin 3 V= E -110 8.8/13.2
Inger Byström - Bo Byléhn Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3 V= E -110 8.8/13.2
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Egil Tisell - Anders Jakobsson 3NT N-3 5 -300 3.4/18.6
Björn Backlund - Barry Cotz Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 S-3 Kn -300 3.4/18.6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N-4 6 -400 0.1/21.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - -/9.8

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
N-S i zon
64
ED107
432
K864
kn107
K53
E1096
ED10
ED9
kn86
KDkn8
973
K8532
942
75
kn52

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N64665
S64565
Ö79778
V79778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 5 Ö-3 9 150 21.9/0.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT V-1 7 50 17.5/4.5
Kurt Norström - Lars Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V-1 7 50 17.5/4.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT V-1 6 50 17.5/4.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2 V+2 5 -130 13.2/8.8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 3NT V= 7 -400 6.6/15.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT Ö= 2 -400 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3NT Ö= 2 -400 6.6/15.4
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT Ö= 2 -400 6.6/15.4
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT V= 4 -400 6.6/15.4
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V+1 10 -430 0.1/21.9
Egil Tisell - Anders Jakobsson     - 12.3/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
Ö-V i zon
ED4
E6
Dkn95
kn1093
kn
D108432
104
E752
K1082
kn
K832
K864
97653
K975
E76
D

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N78799
S78799
Ö64544
V64544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Fritiof Modig - Rolf Nyberg 2 V-2 D 200 21.9/0.1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT N+2 2 150 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Björn Backlund - Barry Cotz 2 S+1 10 140 14.3/7.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marynett Ernback - Sverker Ernback 2 S+1 E 140 14.3/7.7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 S+1 10 140 14.3/7.7
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 S+1 10 140 14.3/7.7
Kurt Norström - Lars Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S= 10 110 8.8/13.2
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S-1 E -50 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Tomas Holmin 2 S-1 E -50 5.5/16.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT S-2 4 -100 1.2/20.8
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3 N-2 Kn -100 1.2/20.8
Egil Tisell - Anders Jakobsson     - 12.3/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Syd giv
alla i zon
K
862
Kkn1082
E943
106
kn10753
74
D652
Ekn8743
ED94
93
8
D952
K
ED65
Kkn107

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1011457
S1011457
Ö22874
V22874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT S+1 6 630 21.9/0.1
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 5 Ö-4 E 400 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-2 E 200 16.5/5.5
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 Ö-2 E 200 16.5/5.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S+2 10 150 8.8/13.2
Kurt Norström - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N+1 8 150 8.8/13.2
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S+1 10 150 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+1 E 150 8.8/13.2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N+1 8 150 8.8/13.2
Björn Backlund - Barry Cotz Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT N-1 Kn -100 2.3/19.7
Egil Tisell - Anders Jakobsson Arne Mulari - Tomas Holmin 2 Ö= K -110 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 14.1/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Väst giv
ingen i zon
87
kn87532
108
D103
Ekn42
E964
43
974
K53
KD
KDkn96
EK6
D1096
10
E752
kn852

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N31421
S31421
Ö101291112
V101291112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö= 9 -400 21.9/0.1
Egil Tisell - Anders Jakobsson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö= 10 -420 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+1 6 -430 16.5/5.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT Ö+1 6 -430 16.5/5.5
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V+1 10 -450 13.2/8.8
Kurt Norström - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö+2 D -460 11.0/11.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+3 6 -490 5.5/16.5
Inger Byström - Bo Byléhn Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT Ö+3 10 -490 5.5/16.5
Björn Backlund - Barry Cotz Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT Ö+3 10 -490 5.5/16.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+3 9 -490 5.5/16.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6NT Ö= 10 -990 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 14.1/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Nord giv
Ö-V i zon
kn1062
KDkn63
105
98
74
985
kn982
KD107
EKD
E74
ED4
6543
9853
102
K763
Ekn2

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N33663
S33663
Ö10106610
V9106610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö-2 10 200 21.9/0.1
Egil Tisell - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Rolf Nyberg 2NT Ö-1 10 100 19.7/2.3
Björn Backlund - Barry Cotz Inger Eriksson - Bernt Strömberg 1NT Ö= 9 -90 17.5/4.5
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT Ö= 10 -120 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT Ö+3 9 -180 12.1/9.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Kurt Norström - Lars Olsson 2NT Ö+2 10 -180 12.1/9.9
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö= 6 -600 7.7/14.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö= 3 -600 7.7/14.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT Ö+1 3 -630 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V+1 Kn -630 2.3/19.7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V+1 K -630 2.3/19.7
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin     - 9.1/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.01.30

Öst giv
alla i zon
E10972
107543
K9
10
Dkn64
D9
kn1082
EDkn
853
Kkn6
ED43
K65
K
E82
765
987432

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N43653
S43653
Ö910689
V910689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Bengt Eldered - Åke Åberg 4D V-2 2 500 21.9/0.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Kurt Norström - Lars Olsson 4 V-4 10 400 19.7/2.3
Inger Byström - Bo Byléhn Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V= 10 -110 17.5/4.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 Ö+1 E -130 14.3/7.7
Björn Backlund - Barry Cotz Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 Ö= K -130 14.3/7.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Marynett Ernback - Sverker Ernback 3NT Ö= 2 -600 9.9/12.1
Egil Tisell - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Rolf Nyberg 3NT Ö= 9 -600 9.9/12.1
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT Ö+1 9 -630 3.4/18.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+1 9 -630 3.4/18.6
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+1 9 -630 3.4/18.6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö+1 9 -630 3.4/18.6
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin     - 9.1/-