Kommande tävlingar
18/11 Uppsala bridgefest 2017 - Lagg
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 1
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 2
Rapporterade tävlingar
15/10 Ena-träffen
16/09 Albrekts Guld - Omgång 3
16/09 Albrekts Guld - Omgång 2
BK Bridgehuset » 12/4 scr 2017-04-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

12/4 scr 2017-04-12

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Nord giv
ingen i zon
K3
E92
K84
ED976
E9876
kn53
109752
D2
K84
EDkn
Kkn1085
kn1054
D1076
63
432

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N74656
S64656
Ö69786
V69786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 Ö-3 6 150 28.0/0.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S= 10 110 26.0/2.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT N= 8 90 24.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N-1 5 -50 21.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N-1 Kn -50 21.0/7.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V= 2 -90 18.0/10.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT N-2 5 -100 16.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Månsson - Sonja Christensson 2 V= 4 -110 11.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 2 V= E -110 11.0/17.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gun Bellander - Yvonne Tolf 2 V+1 2 -110 11.0/17.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö= 6 -110 11.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 9 -140 5.0/23.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Davy - Karen Nielsen 2 Ö+1 2 -140 5.0/23.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Zalman Puterman - Maria Tendler 3D N-2 D -300 2.0/26.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2D Ö= 4 -470 0.0/28.0
Mona Andersson - Christian Frisk     - 13.5/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Öst giv
N-S i zon
kn764
E8632
5
kn83
D5
K9
K6432
D942
10983
D74
D9
K765
EK2
kn105
Ekn1087
E10

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N681199
S791199
Ö64243
V63243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+2 D 680 28.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 5 650 26.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 6 630 24.0/4.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gun Bellander - Yvonne Tolf 3NT S= 3 600 22.0/6.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 2NT S+2 4 180 20.0/8.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N+2 10 170 15.0/13.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 S+2 4 170 15.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+2 D 170 15.0/13.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N+1 10 170 15.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V-3 5 150 10.0/18.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+1 D 140 6.0/22.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+1 D 140 6.0/22.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 2 140 6.0/22.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 D 110 1.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S= 4 110 1.0/27.0
Mona Andersson - Christian Frisk     - 13.5/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn9
EDkn106
Dkn
1085
E7
K9
E10832
E963
K542
754
K76
Kkn4
10863
832
954
D72

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N22543
S22543
Ö1010788
V11118910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V-1 10 100 25.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Christian Frisk 3NT V-1 D 100 25.0/3.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V-1 D 100 25.0/3.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-1 E 100 25.0/3.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N-1 7 -50 20.0/8.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 2 N-2 K -100 17.0/11.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-2 K -100 17.0/11.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= D -110 14.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V= E -130 12.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V+2 D -150 6.0/22.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V+2 5 -150 6.0/22.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V+3 E -150 6.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 V+3 5 -150 6.0/22.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V+3 E -150 6.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mikael Palade - Lennart Tenland 2D N-3 4 -500 0.0/28.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman     - 11.8/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Väst giv
alla i zon
EK972
K3
kn10763
10
3
9876
854
ED752
D84
kn102
K92
kn984
kn1065
ED54
ED
K63

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N699117
S7109118
Ö62415
V62315
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 6 N+1 4 1460 28.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+2 Kn 680 25.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Christian Frisk 4 N+2 Kn 680 25.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N+1 5 650 19.0/9.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N+1 Kn 650 19.0/9.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+1 9 650 19.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+1 4 650 19.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT S+1 2 630 14.0/14.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 4 S= 7 620 9.0/19.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= 4 620 9.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N= 6 620 9.0/19.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N= 2 620 9.0/19.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Rutger Persson - Claes Nilsson 6 N-1 4 -100 3.0/25.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 N-1 Kn -100 3.0/25.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 6D N-1 2 -200 0.0/28.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman     - 11.8/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Nord giv
N-S i zon
2
E9752
ED1084
kn9
EDkn6
KD104
963
D7
K9743
6
75
EK1042
1085
kn83
Kkn2
8653

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N38713
S38713
Ö1056107
V1056107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT V+2 E -180 28.0/0.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+4 3 -230 26.0/2.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Thomas Davy - Karen Nielsen 5 N-3 6 -300 24.0/4.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= E -420 18.0/10.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V= E -420 18.0/10.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V= E -420 18.0/10.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 V= E -420 18.0/10.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= 5 -420 18.0/10.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+2 3 -480 6.0/22.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 4 Ö+2 3 -480 6.0/22.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V+2 2 -480 6.0/22.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 Kn -480 6.0/22.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+2 Kn -480 6.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+2 Kn -480 6.0/22.0
Mona Andersson - Christian Frisk Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+2 Kn -480 6.0/22.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/13.2

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Öst giv
Ö-V i zon

kn8732
752
D6532
K87
109
kn63
Ekn1094
ED10642
K54
ED84
kn953
ED6
K109
K87

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N84735
S84735
Ö576108
V58697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 Ö-2 E 200 27.0/1.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-2 7 200 27.0/1.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 9 100 17.0/11.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 4 Ö-1 10 100 17.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5 Ö-1 10 100 17.0/11.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 9 100 17.0/11.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö-1 6 100 17.0/11.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jane Brändemar - Nina Nilsson 5 Ö-1 10 100 17.0/11.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 7 100 17.0/11.0
Mona Andersson - Christian Frisk Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6 Ö-1 5 100 17.0/11.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 Ö= E -620 6.0/22.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= E -620 6.0/22.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö= E -620 6.0/22.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 E -650 1.0/27.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 E -650 1.0/27.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/13.2

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Syd giv
alla i zon
K3
ED10942
kn102
D2
109864
865
E7
E75
D2
73
KD85
109864
Ekn75
Kkn
9643
Kkn3

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N68979
S68979
Ö74364
V74364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S+3 6 690 28.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+2 4 660 26.0/2.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N+1 D 650 24.0/4.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S+1 10 630 22.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N= 10 620 19.0/9.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= 3 620 19.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N+2 D 170 15.0/13.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 N+2 4 170 15.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= 10 140 10.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Mikael Palade - Lennart Tenland 2 N+1 D 140 10.0/18.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N= 5 140 10.0/18.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N-1 10 -100 3.0/25.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 10 -100 3.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Christian Frisk 4 N-1 10 -100 3.0/25.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-1 K -100 3.0/25.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - -/15.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Väst giv
ingen i zon
kn2
9865
1095
E1074
EK1085
KDkn7
7
kn63
D97643
E32
62
98

104
EKDkn843
KD52

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N1111323
S1111323
Ö127102
V027102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5D S= E 550 28.0/0.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bo Månsson - Sonja Christensson 5 S= E 400 24.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Mikael Palade - Lennart Tenland 5 S= K 400 24.0/4.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johan Erlandsson - Klas Bellander 5 S= E 400 24.0/4.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 6 V-2 E 100 20.0/8.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 V-1 10 50 18.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Christian Frisk 6 S-1 K -50 16.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 6D S-1 E -100 13.0/15.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Bengt Rylander - Terezia Lagerman 6D S-1 E -100 13.0/15.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V= 2 -450 7.0/21.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 V= 10 -450 7.0/21.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 V= 10 -450 7.0/21.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Christina Kronlund - Thomas Ålander 5 V= 10 -450 7.0/21.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Jane Brändemar - Nina Nilsson 6D S-3 E -500 2.0/26.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5D Ö= 10 -650 0.0/28.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - -/15.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Nord giv
Ö-V i zon
K32
3
E10964
Kkn94
D875
K9764
73
86
kn1094
ED2
K2
ED72
E6
kn1085
Dkn85
1053

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68446
S68446
Ö64997
V64997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2D N+1 Kn 280 28.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö-2 D 200 26.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N+1 Kn 110 23.0/5.0
Mona Andersson - Christian Frisk Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+1 Kn 110 23.0/5.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V-1 E 100 19.0/9.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gun Bellander - Yvonne Tolf 4 Ö-1 Kn 100 19.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-1 Kn -50 16.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT Ö= 5 -90 14.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 E -140 8.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+1 5 -140 8.0/20.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö+1 E -140 8.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö+1 D -140 8.0/20.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= 3 -140 8.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 Ö+2 D -170 1.0/27.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V+1 3 -170 1.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/13.8

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Öst giv
alla i zon
E10983
Kkn84
K63
E
kn4
1052
D5
KD10754
K765
E763
1074
kn8
D2
D9
Ekn982
9632

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N61110117
S61110117
Ö61323
V61323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+1 5 650 28.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N+3 4 200 26.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 2 N+2 Kn 170 17.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 N+2 Kn 170 17.0/11.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 N+1 Kn 170 17.0/11.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N+2 8 170 17.0/11.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 N+2 3 170 17.0/11.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N+2 Kn 170 17.0/11.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N+1 Kn 170 17.0/11.0
Mona Andersson - Christian Frisk Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+2 Kn 170 17.0/11.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gun Bellander - Yvonne Tolf 1NT S+2 9 150 8.0/20.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Mikael Palade - Lennart Tenland 2 N+1 5 140 4.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 Kn 140 4.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+1 Kn 140 4.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N= Kn 110 0.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/13.8

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Syd giv
ingen i zon
4
EDkn3
109632
KD4
D10
10962
EK54
kn32
kn87532
K75
8
1065
EK96
84
Dkn7
E987

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N9108710
S910879
Ö33463
V33463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S+2 4 460 27.0/1.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+2 K 460 27.0/1.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+1 5 430 20.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 D 430 20.0/8.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+1 2 430 20.0/8.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 3NT S+1 6 430 20.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S+1 E 430 20.0/8.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N= 5 400 12.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N= 5 400 12.0/16.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Mona Andersson - Christian Frisk 3NT S= E 400 12.0/16.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S+1 E 130 8.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 N+1 3 110 4.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 E 110 4.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N+1 7 110 4.0/24.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N-1 2 -50 0.0/28.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - 12.1/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Väst giv
N-S i zon
D5
K93
E4
EKDkn64
64
10875
Kkn1062
97
Ekn107
EDkn42
D
852
K9832
6
98753
103

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97598
S96487
Ö46844
V46844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N= Kn 600 28.0/0.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N= D 130 25.0/3.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Mona Andersson - Christian Frisk 4 N= E 130 25.0/3.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö-2 10 100 21.0/7.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4D Ö-1 10 100 21.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö-1 9 50 17.0/11.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö-1 10 50 17.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N-1 E -100 11.0/17.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT N-1 Kn -100 11.0/17.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 3NT N-1 4 -100 11.0/17.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S-1 7 -100 11.0/17.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö= E -140 5.0/23.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= 10 -140 5.0/23.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö+1 10 -170 2.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 N-2 2 -200 0.0/28.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - 12.1/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Nord giv
alla i zon
97
K84
EK102
kn542
KD86
E3
D6
KD876
Ekn432
1097
kn954
9
105
Dkn652
873
E103

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55736
S56736
Ö77696
V77696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö-3 D 300 28.0/0.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-1 6 100 25.0/3.0
Mona Andersson - Christian Frisk Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö-1 D 100 25.0/3.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= D -140 21.0/7.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö= D -140 21.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö+1 8 -170 13.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 3 Ö+1 E -170 13.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö+1 D -170 13.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö+1 3 -170 13.0/15.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 Ö+1 5 -170 13.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+1 E -170 13.0/15.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö= 8 -620 3.0/25.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V= E -620 3.0/25.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= 3 -620 3.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö= E -620 3.0/25.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - -/15.3

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Öst giv
ingen i zon
65
ED10
97
KD10853
Dkn107432
K5
kn654

kn874
KD10832
Ekn4
EK98
9632
E
9762

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N103856
S103766
Ö39577
V39577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Christina Kronlund - Thomas Ålander 4D V-3 K 500 28.0/0.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4D Ö-1 6 100 22.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 Ö-2 E 100 22.0/6.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-2 K 100 22.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-2 9 100 22.0/6.0
Mona Andersson - Christian Frisk Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö-2 9 100 22.0/6.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 6 50 14.0/14.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö-1 E 50 14.0/14.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kent Hermansson - Lars Becklén 5 Ö-1 E 50 14.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö= E -110 9.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 E -110 9.0/19.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 Ö+1 E -130 6.0/22.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mikael Palade - Lennart Tenland 3 V+1 K -170 4.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 Ö= E -400 2.0/26.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4D Ö= E -510 0.0/28.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - -/15.3

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Syd giv
N-S i zon
D10982
E76
54
K73
Kkn5
D10
E109862
109
764
Kkn942
K7
Ekn5
E3
853
Dkn3
D8642

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N63464
S63464
Ö79978
V69977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT Ö-3 4 150 28.0/0.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Mona Andersson - Christian Frisk 3NT Ö-2 2 100 26.0/2.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-1 2 50 20.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 8 50 20.0/8.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö-1 E 50 20.0/8.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 Ö-1 E 50 20.0/8.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-1 6 50 20.0/8.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Johan Erlandsson - Klas Bellander 1NT V= 10 -90 14.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 3 V= 8 -110 12.0/16.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT V+1 8 -120 10.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+2 E -130 6.0/22.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+2 8 -130 6.0/22.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+2 E -130 6.0/22.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö= E -140 2.0/26.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö+1 2 -170 0.0/28.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 16.7/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Väst giv
Ö-V i zon
109873
8
ED5
EK96
62
Dkn95
kn43
kn1053
D
EK10762
K1092
D8
EKkn54
43
876
742

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N854107
S84497
Ö58935
V58935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= E 420 26.0/2.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Gun Bellander - Yvonne Tolf 4 N= E 420 26.0/2.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N= E 420 26.0/2.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 Ö-2 E 200 21.0/7.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-2 E 200 21.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N+1 E 170 17.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg 3 N+1 E 170 17.0/11.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Johan Erlandsson - Klas Bellander 3 N= K 140 10.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= E 140 10.0/18.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 2 N+1 K 140 10.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 N= E 140 10.0/18.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N= E 140 10.0/18.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-1 E -50 3.0/25.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Mona Andersson - Christian Frisk 4 N-1 E -50 3.0/25.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö= E -140 0.0/28.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 16.7/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Nord giv
ingen i zon
K763
9743
3
E743
Ekn52
EKkn
64
Kkn92
D10984
D6
K97
D106

10852
EDkn10852
85

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N58744
S58744
Ö75499
V75499
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5D Ö-2 E 300 28.0/0.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-1 5 50 19.0/9.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 V-1 3 50 19.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö-1 2 50 19.0/9.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 E 50 19.0/9.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 S-2 E -100 10.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mikael Palade - Lennart Tenland 3 Ö= E -140 6.0/22.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö= E -140 6.0/22.0
Mona Andersson - Christian Frisk Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö+1 E -140 6.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö+1 E -170 2.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö= E -420 0.0/28.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg     - 15.1/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Öst giv
N-S i zon
EDkn8
6
D92
KD432
6532
K1085
3
E987
K1094
Ekn94
K1087
6
7
D732
Ekn654
kn105

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N99556
S98556
Ö44886
V44886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+1 9 130 28.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S= 5 120 26.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= 5 110 23.0/5.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= 7 110 23.0/5.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-2 7 100 18.0/10.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 V-2 K 100 18.0/10.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-2 E 100 18.0/10.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 K 50 13.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö-1 7 50 13.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 S-1 K -100 9.0/19.0
Mona Andersson - Christian Frisk Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S-1 K -100 9.0/19.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= D -110 6.0/22.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö+1 2 -140 3.0/25.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö= E -140 3.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mikael Palade - Lennart Tenland 2 N-4 6 -400 0.0/28.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg     - 15.1/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn8762
kn75
K105
kn
54
D4
kn86432
1074
9
EK863
ED9
D863
KD103
1092
7
EK952

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N63596
S62595
Ö68725
V58715
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N= E 420 28.0/0.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Mikael Palade - Lennart Tenland 2 N+1 K 140 23.0/5.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 140 23.0/5.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N= E 140 23.0/5.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gun Bellander - Yvonne Tolf 2 N+1 E 140 23.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Mona Andersson - Christian Frisk 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N-1 E -50 9.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/12.5

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Väst giv
alla i zon
kn9864
D76432

K4

95
K108743
E10763
E1052
Ekn10
D2
kn982
KD73
K8
Ekn965
D5

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N34895
S34895
Ö108447
V108446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5D V-3 4 800 28.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= 9 620 25.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S= E 620 25.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D Ö-2 K 500 22.0/6.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4D Ö-1 K 200 20.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö-1 K 100 18.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 V= 2 -90 16.0/12.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S-1 4 -100 13.0/15.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S-1 3 -100 13.0/15.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 Ö= E -110 9.0/19.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Mona Andersson - Christian Frisk 3 V= K -110 9.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö= E -130 6.0/22.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-2 D -200 4.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-3 E -300 1.0/27.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT S-3 6 -300 1.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/12.5

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Nord giv
N-S i zon
Dkn3
542
KD87
743
E9652
E10
E6
K1085
K7
KDkn8763
52
kn6
1084
9
kn10943
ED92

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N46121
S46121
Ö87121010
V87121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V= 5 -110 28.0/0.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö= Kn -420 26.0/2.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+1 7 -430 24.0/4.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 9 -450 17.0/11.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 Kn -450 17.0/11.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö+1 Kn -450 17.0/11.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+1 Kn -450 17.0/11.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gun Bellander - Yvonne Tolf 4 Ö+1 Kn -450 17.0/11.0
Mona Andersson - Christian Frisk Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö+1 Kn -450 17.0/11.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V+2 7 -460 10.0/18.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+2 9 -480 4.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 4 Ö+2 Kn -480 4.0/24.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+2 Kn -480 4.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö+2 E -480 4.0/24.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+2 9 -480 4.0/24.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander     - 16.0/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Öst giv
Ö-V i zon
EKD985
E974
E
ED
kn63
Dkn52
K65
1083
4
10863
Dkn8
Kkn942
1072
K
1097432
765

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N81071210
S81071210
Ö53513
V53513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 N= D 980 27.0/1.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 N= 4 980 27.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+2 K 480 19.0/9.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+2 3 480 19.0/9.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+2 D 480 19.0/9.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+2 9 480 19.0/9.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N+2 4 480 19.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+2 10 480 19.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 N= D 450 12.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gun Bellander - Yvonne Tolf 4 N= 4 420 9.0/19.0
Mona Andersson - Christian Frisk Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N= D 420 9.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+5 2 260 6.0/22.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Johan Erlandsson - Klas Bellander 2 N+4 D 230 4.0/24.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+3 D 200 2.0/26.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 N+1 Kn 170 0.0/28.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander     - 16.0/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Syd giv
alla i zon
E1098
kn42
Ekn105
KD
73
109865
9642
97
kn654
73
K73
Ekn65
KD2
EKD
D8
108432

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N1110101111
S1010101111
Ö22322
V22322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+2 10 660 24.0/4.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4NT N+1 6 660 24.0/4.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT S+2 10 660 24.0/4.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+2 10 660 24.0/4.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Jane Brändemar - Nina Nilsson 4NT S+1 10 660 24.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S+1 10 630 16.0/12.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT S+1 10 630 16.0/12.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S+1 10 630 16.0/12.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Mona Andersson - Christian Frisk 3NT S= 10 600 11.0/17.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S= 10 600 11.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bo Månsson - Sonja Christensson 6NT S-1 8 -100 6.0/22.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 4NT S-1 10 -100 6.0/22.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT S-1 10 -100 6.0/22.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Agneta Johansson - Lars Svensson 6NT S-2 10 -200 2.0/26.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 6NT S-3 5 -300 0.0/28.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 11.1/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.12

Väst giv
ingen i zon
85
1063
D10987532
ED4
EKkn72

D10743
K72
D95
EK4
kn985
kn10963
84
kn6
EK62

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N26242
S26242
Ö11510811
V11711911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Kent Hermansson - Lars Becklén 6 V-1 8 50 28.0/0.0
Gun Bellander - Yvonne Tolf Mona Andersson - Christian Frisk 3D N-2 D -300 26.0/2.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö= 6 -400 24.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V+1 D -450 14.0/14.0
Jan-Erik Olsson - Ulla Wästberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 8 -450 14.0/14.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V= 2 -450 14.0/14.0
Johan Erlandsson - Klas Bellander Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V+1 9 -450 14.0/14.0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 9 -450 14.0/14.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V+1 10 -450 14.0/14.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 8 -450 14.0/14.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V+1 8 -450 14.0/14.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+1 2 -450 14.0/14.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö+2 Kn -460 4.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5D V= 10 -550 1.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bo Månsson - Sonja Christensson 5D Ö= Kn -550 1.0/27.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 11.1/-