Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Gun 2017-04-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Gun 2017-04-26

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
KD53
Ekn10632
4
E3
?
8
D87
ED1098
Dkn95
?
E742
K95
kn62
K106
?
kn1096
4
K753
8742

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N43784
S43784
Ö89558
V89658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2D N+1 2 570 40/0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N+1 2 140 38/2
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 N+1 E 110 36/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 N= 6 80 33/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 1 N= 2 80 33/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N-1 2 -50 28/12
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N-1 Kn -50 28/12
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 Kn -50 28/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-2 Kn -100 20/20
Monica Lessing - Wiviann Hassel Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-2 Kn -100 20/20
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N-2 Kn -100 20/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 S-2 E -100 20/20
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Mona Andersson - Christian Frisk 3 N-2 6 -100 20/20
Ulla Borgström - Monica Wester Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 V+1 E -130 12/28
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V+1 E -130 12/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 E -130 12/28
Marianne Silwer - Teddy Wald Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 V+2 E -150 5/35
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö+2 E -150 5/35
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 V+2 E -150 5/35
Gunlis Åberg - Mona Berge Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V+2 E -150 5/35
Hanna Lewandowski - Christina Leander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö+2 4 -180 0/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
87652
2
9872
E43
#
KD94
EK7
43
10965
#
kn
D9865
ED105
Dkn2
#
E103
kn1043
Kkn6
K87

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N46464
S46464
Ö86969
V86868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Mona Berge Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1D N= 6 160 40/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö-3 3 150 37/3
Ulla Borgström - Monica Wester Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 Ö-3 3 150 37/3
Marianne Silwer - Teddy Wald Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö-2 7 100 28/12
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-2 7 100 28/12
Monica Lessing - Wiviann Hassel Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-2 7 100 28/12
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö-2 3 100 28/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-2 E 100 28/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 Ö-2 7 100 28/12
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Mona Andersson - Christian Frisk 4 Ö-2 3 100 28/12
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 7 50 16/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö-1 E 50 16/24
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 7 50 16/24
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-1 7 50 16/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 E 50 16/24
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö= 7 -110 10/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2NT Ö= Kn -120 8/32
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= E -140 6/34
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N-2 2 -200 4/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 Ö= E -420 2/38
Hanna Lewandowski - Christina Leander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 6 -430 0/40

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
6
kn32
D53
EKkn954
#
EDkn9732
E
Kkn84
6
#
4
108754
E106
D873
#
K1085
KD96
972
102

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N62623
S62623
Ö6117117
V6117117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Kent Hermansson - Stefan Eriksson 4 V-2 E 200 40/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-1 E 100 34/6
Carin Millar - Bodil Mörnstad Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 V-1 E 100 34/6
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V-1 K 100 34/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V-1 E 100 34/6
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 4 V-1 E 100 34/6
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S-2 E -100 28/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Monica Lessing - Wiviann Hassel 3 V= E -140 19/21
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= E -140 19/21
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= E -140 19/21
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V= E -140 19/21
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V+1 E -140 19/21
Gunlis Åberg - Mona Berge Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V= E -140 19/21
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= E -140 19/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V= E -140 19/21
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V+2 E -150 10/30
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 V+2 E -170 7/33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+1 E -170 7/33
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Marianne Silwer - Teddy Wald 4 V= E -620 2/38
Hanna Lewandowski - Christina Leander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= E -620 2/38
Mona Andersson - Christian Frisk Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V= E -620 2/38

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K632
KD9
9653
kn4
#
D
8652
EKD82
1085
#
Ekn74
E103
104
D976
#
10985
kn74
kn7
EK32

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45575
S45575
Ö88868
V88868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-1 3 100 40/0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   26/14
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Marianne Silwer - Teddy Wald Pass   26/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Pass   26/14
Hanna Lewandowski - Christina Leander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   26/14
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson Pass   26/14
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Bo Månsson - Sonja Christensson Pass   26/14
Mona Andersson - Christian Frisk Zalman Puterman - Maria Tendler Pass   26/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Pass   26/14
Gunlis Åberg - Mona Berge Rolf Sjödahl - Alf Pihl Pass   26/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Greger Jonsson - Marianne Falck Pass   26/14
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Pass   26/14
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Pass   26/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook Pass   26/14
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 Ö= Kn -90 12/28
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Kent Hermansson - Stefan Eriksson 1 V+2 Kn -110 10/30
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT Ö+1 4 -120 5/35
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Monica Lessing - Wiviann Hassel 2NT Ö= E -120 5/35
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö+1 10 -120 5/35
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT V= 6 -120 5/35
Carin Millar - Bodil Mörnstad Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT Ö+2 E -180 0/40

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K1084
kn8643
92
E4
#
D65
7
K863
Dkn953
#
Ekn73
E92
E754
K8
#
92
KD105
Dkn10
10762

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N32734
S32734
Ö9116108
V9116108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Christian Frisk Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö-3 K 150 40/0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S= 5 110 38/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö-2 K 100 35/5
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT Ö-2 5 100 35/5
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT Ö-1 D 50 30/10
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT Ö-1 K 50 30/10
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT Ö-1 K 50 30/10
Marianne Silwer - Teddy Wald Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT Ö= K -90 24/16
Gunlis Åberg - Mona Berge Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö= D -90 24/16
Bo Månsson - Sonja Christensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö= 10 -90 24/16
Åke Lindström - Britt Lindberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= K -110 20/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö+1 D -120 15/25
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+1 5 -120 15/25
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2NT Ö= K -120 15/25
Monica Lessing - Wiviann Hassel Ulla Borgström - Monica Wester 1NT Ö+1 K -120 15/25
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+1 D -140 10/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Olov Hägerfors 1NT Ö+2 K -150 5/35
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT Ö+2 6 -150 5/35
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+2 2 -150 5/35
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+2 5 -150 5/35
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT Ö= K -400 0/40

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Ekn942
84
kn754
93
#
K10765
1092

D8762
#
D83
EDkn
ED86
Kkn10
#

K7653
K10932
E54

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N49656
S49656
Ö94787
V83777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3D V-3 Kn 800 40/0
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Zalman Puterman - Maria Tendler 4D V-2 4 500 38/2
Marianne Silwer - Teddy Wald Hanna Lewandowski - Christina Leander 6NT Ö-4 3 400 36/4
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V-3 8 300 33/7
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 V-3 9 300 33/7
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V-2 4 200 28/12
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö-2 5 200 28/12
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 V-2 9 200 28/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT Ö-1 5 100 20/20
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT Ö-1 3 100 20/20
Monica Lessing - Wiviann Hassel Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö-1 3 100 20/20
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2NT Ö-1 3 100 20/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö-1 5 100 20/20
Gunlis Åberg - Mona Berge Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 5 -50 14/26
Mona Andersson - Christian Frisk Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT Ö= 5 -90 12/28
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 8 -110 10/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Olov Hägerfors 2NT Ö= 5 -120 8/32
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= 8 -620 6/34
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+1 3 -630 3/37
Bo Månsson - Sonja Christensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+1 E -630 3/37
Åke Lindström - Britt Lindberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 5 -660 0/40

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Syd giv
alla i zon
#

E96542
kn107
kn854
#
62
KDkn7
E54
EKD10
#
KD109754
83
K62
3
#
Ekn83
10
D983
9762

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N55333
S55333
Ö67899
V67899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Lars G Svensson - Olov Hägerfors 4D Ö-2 10 500 40/0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Monica Lessing - Wiviann Hassel 6 Ö-4 10 400 38/2
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 V-3 3 300 35/5
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö-3 10 300 35/5
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 Ö-2 10 200 29/11
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö-2 10 200 29/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4NT V-2 4 200 29/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V-2 5 200 29/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 10 100 19/21
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 10 100 19/21
Hanna Lewandowski - Christina Leander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V-1 7 100 19/21
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö-1 10 100 19/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Stefan Eriksson 4 Ö-1 10 100 19/21
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-1 Kn 100 19/21
Zalman Puterman - Maria Tendler Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö= 10 -140 12/28
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V= 4 -600 9/31
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT V= 5 -600 9/31
Åke Lindström - Britt Lindberg Marianne Silwer - Teddy Wald 4 V= Kn -620 5/35
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö= 10 -620 5/35
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 E -630 1/39
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Mona Andersson - Christian Frisk 3NT V+1 5 -630 1/39

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
53
K942
E10863
K8
#
KD984
kn10873
D4
D
#
kn72
ED6
K752
kn95
#
E106
5
kn9
E1076432

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N98449
S98449
Ö34983
V35983
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-3 5 150 40/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= K 130 38/2
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= D 110 35/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Mona Andersson - Christian Frisk 3 S= K 110 35/5
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Monica Lessing - Wiviann Hassel 4 V-2 K 100 30/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-2 K 100 30/10
Zalman Puterman - Maria Tendler Greger Jonsson - Marianne Falck 4D V-1 E 100 30/10
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V-1 K 50 25/15
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 K 50 25/15
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Olsson - Göran Ekelund Pass   20/20
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund Pass   20/20
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström Pass   20/20
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 Kn -50 14/26
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Lars G Svensson - Olov Hägerfors 4 S-1 8 -50 14/26
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S-1 K -50 14/26
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Mona Berge 3D S-1 K -100 10/30
Åke Lindström - Britt Lindberg Marianne Silwer - Teddy Wald 3 V= E -140 6/34
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 E -140 6/34
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V= K -140 6/34
Hanna Lewandowski - Christina Leander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2D V= K -470 2/38
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Stefan Eriksson 3NTD S-5 Kn -1100 0/40

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
EK43
K
kn1053
EKD10
#
Dkn8
kn105
K9762
63
#
762
ED8
ED84
982
#
1095
976432

kn754

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N105896
S104895
Ö38447
V38447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+1 2 140 40/0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+2 7 130 37/3
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+2 E 130 37/3
Monica Lessing - Wiviann Hassel Carin Millar - Bodil Mörnstad 2NT N= 8 120 34/6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N= 9 110 31/9
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N+2 E 110 31/9
Bo Månsson - Sonja Christensson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 V-1 E 100 28/12
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 N+1 2 90 26/14
Greger Jonsson - Marianne Falck Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 N= 2 80 24/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 9 -50 18/22
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 E -50 18/22
Åke Lindström - Britt Lindberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 2 -50 18/22
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Silwer - Teddy Wald 5 N-1 9 -50 18/22
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Olov Hägerfors 4 N-1 4 -50 18/22
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Stefan Eriksson 1 V+1 E -90 11/29
Mona Andersson - Christian Frisk Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V= E -90 11/29
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-2 4 -100 6/34
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT N-2 6 -100 6/34
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT N-2 7 -100 6/34
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2NT S-3 7 -150 1/39
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N-3 E -150 1/39

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Ekn86
E7
ED1095
92
#
7542
5
kn6432
864
#
KD109
D8632
K8
K5
#
3
Kkn1094
7
EDkn1073

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N13911913
S13911913
Ö03140
V03140
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+4 9 720 36/4
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT N+4 9 720 36/4
Mona Andersson - Christian Frisk Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+4 5 720 36/4
Anitha Lindgren - Marian Krook Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+4 5 720 36/4
Bo Månsson - Sonja Christensson Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT N+4 9 720 36/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT N+3 K 690 26/14
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT N+3 K 690 26/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Silwer - Teddy Wald 3NT S+3 2 690 26/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Olov Hägerfors 3NT S+3 5 690 26/14
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+3 9 690 26/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 3 660 17/23
Åke Lindström - Britt Lindberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+2 K 660 17/23
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT N+2 K 660 17/23
Monica Lessing - Wiviann Hassel Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N+2 3 660 17/23
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S+2 5 640 12/28
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S+1 5 620 9/31
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S+1 5 620 9/31
Greger Jonsson - Marianne Falck Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S= 2 600 6/34
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT N+4 2 240 4/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S+3 5 170 2/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Stefan Eriksson 2 N= K 90 0/40

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
976
D52
ED7
Kkn86
#
1084
K104
kn8653
93
#
D
Ekn986
42
D10752
#
EKkn532
73
K109
E4

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N896118
S795118
Ö54722
V54722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+3 9 510 40/0
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S+1 9 450 21/19
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Monica Lessing - Wiviann Hassel 4 S+1 6 450 21/19
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 9 450 21/19
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 9 450 21/19
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 4 450 21/19
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S+1 9 450 21/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 9 450 21/19
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+1 9 450 21/19
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S+1 9 450 21/19
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+1 3 450 21/19
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 3 450 21/19
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S+1 9 450 21/19
Mona Andersson - Christian Frisk Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 K 450 21/19
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Kent Hermansson - Stefan Eriksson 4 S+1 6 450 21/19
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 9 450 21/19
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 S+1 4 450 21/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 4 450 21/19
Greger Jonsson - Marianne Falck Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 4 450 21/19
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= 9 420 2/38
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-1 9 -50 0/40

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
42
kn3
107
kn987643
#
E53
10872
KD43
KD
#
KDkn1097
K94
652
E
#
86
ED65
Ekn98
1052

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N84333
S84333
Ö5981010
V588910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Monica Lessing - Wiviann Hassel 4 Ö-1 2 50 39/1
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 6 50 39/1
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+3 E -200 36/4
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö= 8 -420 24/16
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= 10 -420 24/16
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 6 -420 24/16
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö= 8 -420 24/16
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö= 2 -420 24/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 Ö= 10 -420 24/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 10 -420 24/16
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 9 -420 24/16
Mona Andersson - Christian Frisk Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= 10 -420 24/16
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Kent Hermansson - Stefan Eriksson 4 Ö= 8 -420 24/16
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö= 5 -420 24/16
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 8 -430 12/28
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 5 -450 5/35
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö+1 E -450 5/35
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö+1 10 -450 5/35
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö+1 8 -450 5/35
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 E -450 5/35
Greger Jonsson - Marianne Falck Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö+1 6 -450 5/35

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Nord giv
alla i zon
#
Ekn862
862
K10
E62
#
D743
Kkn4
6
Kkn973
#
K105
E73
Dkn542
85
#
9
D1095
E9873
D104

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N56754
S57754
Ö86689
V86689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Monica Lessing - Wiviann Hassel 3NT Ö-3 10 300 39/1
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V-3 E 300 39/1
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 Ö-2 9 200 36/4
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars G Svensson - Olov Hägerfors 1NT S+1 7 120 34/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö-1 9 100 31/9
Gunlis Åberg - Mona Berge Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT V-1 6 100 31/9
Greger Jonsson - Marianne Falck Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT S= 7 90 28/12
Mona Andersson - Christian Frisk Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT S-1 7 -100 24/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT S-1 7 -100 24/16
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N-1 7 -100 24/16
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Kent Hermansson - Stefan Eriksson 1NT Ö+1 9 -120 19/21
Bo Månsson - Sonja Christensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT V= 8 -120 19/21
Ulla Borgström - Monica Wester Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT V+1 6 -150 16/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Carin Millar - Bodil Mörnstad 1NT S-2 7 -200 9/31
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 2NT N-2 2 -200 9/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Silwer - Teddy Wald 2 S-2 3 -200 9/31
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-2 8 -200 9/31
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 S-2 6 -200 9/31
Zalman Puterman - Maria Tendler Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2 N-2 5 -200 9/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-3 E -300 2/38
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-4 6 -400 0/40

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
Kkn8
EDkn75
K105
kn2
#
93
K106
ED964
K97
#
E107
32
kn83
E8654
#
D6542
984
72
D103

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N55886
S55886
Ö88445
V88556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Kent Hermansson - Stefan Eriksson 2D S= 7 470 40/0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Monica Lessing - Wiviann Hassel 2 N+2 Kn 170 37/3
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+2 3 170 37/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= Kn 140 31/9
Ulla Borgström - Monica Wester Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S+1 6 140 31/9
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars G Svensson - Olov Hägerfors 3 N= 3 140 31/9
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= Kn 140 31/9
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Carin Millar - Bodil Mörnstad 1 N+1 Kn 110 25/15
Zalman Puterman - Maria Tendler Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 1 N+1 6 110 25/15
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4D V-1 Kn 100 22/18
Mona Andersson - Christian Frisk Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 9 50 20/20
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 8 -50 16/24
Bo Månsson - Sonja Christensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 K -50 16/24
Greger Jonsson - Marianne Falck Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 N-1 8 -50 16/24
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 9 -90 10/30
Anitha Lindgren - Marian Krook Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö= 2 -90 10/30
Gunlis Åberg - Mona Berge Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö= 9 -90 10/30
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3 N-2 3 -100 6/34
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 V+1 8 -110 3/37
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Silwer - Teddy Wald 2 V+1 E -110 3/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 2 -150 0/40

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
kn62
E832
ED10
kn93
#
D87
K54
kn93
10652
#
EK3
kn96
86542
EK
#
10954
D107
K7
D874

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N75676
S75676
Ö68766
V67766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT S+1 2 120 40/0
Monica Lessing - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Olov Hägerfors 3 V-2 2 100 38/2
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT S= 7 90 36/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1 N= 6 80 34/6
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö-1 7 50 29/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT Ö-1 4 50 29/11
Mona Andersson - Christian Frisk Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT Ö-1 8 50 29/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT Ö-1 4 50 29/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1NT V= 2 -90 16/24
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Marianne Silwer - Teddy Wald 1NT Ö= 10 -90 16/24
Carin Millar - Bodil Mörnstad Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT Ö= 7 -90 16/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö= D -90 16/24
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö= D -90 16/24
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1NT Ö= 4 -90 16/24
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö= D -90 16/24
Zalman Puterman - Maria Tendler Agneta Johansson - Ulla Wästberg 1NT Ö= 4 -90 16/24
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö= 3 -90 16/24
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-1 4 -100 6/34
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 1NT Ö+1 7 -120 3/37
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT Ö+1 7 -120 3/37
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-2 E -200 0/40

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
D4
K64
9853
E872
#
E52
ED72
Dkn
Kkn53
#
kn987
kn1095
K104
106
#
K1063
83
E762
D94

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N78566
S78566
Ö65877
V65876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-2 3 200 40/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT V-1 2 100 38/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 1NT V= 4 -90 30/10
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V= 2 -90 30/10
Monica Lessing - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Olov Hägerfors 1NT V= 3 -90 30/10
Mona Andersson - Christian Frisk Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT V= 9 -90 30/10
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT V= 2 -90 30/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT V= 4 -90 30/10
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT V= 2 -90 30/10
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V= 9 -110 22/18
Rolf Bergström - Christer Löfgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1NT V+1 2 -120 14/26
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Marianne Silwer - Teddy Wald 1NT V+1 2 -120 14/26
Carin Millar - Bodil Mörnstad Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT V+1 9 -120 14/26
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT V+1 7 -120 14/26
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+1 2 -120 14/26
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT V+1 9 -120 14/26
Zalman Puterman - Maria Tendler Agneta Johansson - Ulla Wästberg 1NT V+1 3 -120 14/26
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 E -140 5/35
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 V+1 9 -140 5/35
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT V+2 9 -150 1/39
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V+2 2 -150 1/39

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
Dkn
kn94
E982
D953
#
E109
1076
K1076
K104
#
K763
EK8532
kn4
6
#
8542
D
D53
Ekn872

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86344
S86344
Ö571087
V571087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 2 100 40/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 8 50 36/4
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 8 50 36/4
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-1 2 50 36/4
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 4 S-2 6 -100 32/8
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars G Svensson - Olov Hägerfors 3 Ö= 8 -140 28/12
Anitha Lindgren - Marian Krook Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= 2 -140 28/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+1 E -140 28/12
Monica Lessing - Wiviann Hassel Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-3 E -150 24/16
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+2 8 -170 19/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+2 E -170 19/21
Greger Jonsson - Marianne Falck Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 Ö+2 3 -170 19/21
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunlis Åberg - Mona Berge 2 Ö+2 D -170 19/21
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Marianne Silwer - Teddy Wald 2 Ö+3 3 -200 13/27
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 Ö+3 D -200 13/27
Carin Millar - Bodil Mörnstad Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö= E -420 7/33
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= 3 -420 7/33
Hanna Lewandowski - Christina Leander Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 Ö= 3 -420 7/33
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 3 -420 7/33
Mona Andersson - Christian Frisk Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö+1 D -450 1/39
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö+1 7 -450 1/39

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
kn953
D863
Kkn
K92
#
1062
95
D82
Dkn763
#
K8
E107
E9753
1085
#
ED74
Kkn42
1064
E4

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N77111110
S77111110
Ö66223
V66223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Wiviann Hassel Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 Kn 650 38/2
Mona Andersson - Christian Frisk Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 S+1 9 650 38/2
Anitha Lindgren - Marian Krook Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 D 650 38/2
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= D 620 31/9
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S= D 620 31/9
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S= D 620 31/9
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= D 620 31/9
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+3 D 200 24/16
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars G Svensson - Olov Hägerfors 2 S+3 6 200 24/16
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 2 N+3 5 200 24/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S+1 3 170 16/24
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S+2 6 170 16/24
Carin Millar - Bodil Mörnstad Åke Lindström - Britt Lindberg 3 S+1 D 170 16/24
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+2 D 170 16/24
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+2 E 170 16/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Marianne Silwer - Teddy Wald 3 S= D 140 8/32
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= E 140 8/32
Greger Jonsson - Marianne Falck Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3 S= D 140 8/32
Hanna Lewandowski - Christina Leander Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 S-1 9 -100 4/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V+1 2 -120 2/38
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunlis Åberg - Mona Berge 4 S-2 2 -200 0/40

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E10
K982
105
D9873
#
K942
E54
D963
K4
#
D76
D103
EKkn42
E6
#
kn853
kn76
87
kn1052

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N62422
S62422
Ö71191111
V71191111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Wiviann Hassel Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5NT V-2 7 200 39/1
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-2 9 200 39/1
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 V-1 8 100 35/5
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 Ö-1 Kn 100 35/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V+2 E -130 32/8
Marianne Silwer - Teddy Wald Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V= 2 -600 24/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö= 2 -600 24/16
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 V= E -600 24/16
Mona Andersson - Christian Frisk Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö= Kn -600 24/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö= 2 -600 24/16
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 Ö= Kn -600 24/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö= 3 -600 24/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+1 6 -630 11/29
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Lars G Svensson - Olov Hägerfors 3NT Ö+1 5 -630 11/29
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+1 Kn -630 11/29
Gunlis Åberg - Mona Berge Kent Hermansson - Stefan Eriksson 3NT V+1 2 -630 11/29
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 5 -630 11/29
Zalman Puterman - Maria Tendler Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 3NT Ö+1 8 -630 11/29
Åke Lindström - Britt Lindberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT Ö+2 Kn -660 2/38
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+2 2 -660 2/38
Bo Månsson - Sonja Christensson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+2 5 -660 2/38

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K64
73
65
kn109742
#
ED53
ED2
Ekn107
K5
#
97
K65
KD843
ED8
#
kn1082
kn10984
92
63

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N41321
S41321
Ö912101112
V912101112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 6NT V-2 2 200 40/0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rolf Bergström - Christer Löfgren 7NT V-1 Kn 100 38/2
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 V+1 7 -620 36/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT V+3 7 -690 32/8
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V+3 7 -690 32/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT V+3 Kn -690 32/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 6NT V= Kn -1440 15/25
Marianne Silwer - Teddy Wald Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6NT V= Kn -1440 15/25
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Lars G Svensson - Olov Hägerfors 6NT V= 7 -1440 15/25
Åke Lindström - Britt Lindberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 6NT V= Kn -1440 15/25
Göran Nyqvist - Peter Perulf Carin Millar - Bodil Mörnstad 6NT V= Kn -1440 15/25
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT V= Kn -1440 15/25
Monica Lessing - Wiviann Hassel Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6NT V= Kn -1440 15/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6NT V= Kn -1440 15/25
Mona Andersson - Christian Frisk Lars Persson - Pia Katarina Larsson 6NT V= Kn -1440 15/25
Sven Grahn - Wiveca Lindström Greger Jonsson - Marianne Falck 6NT V= Kn -1440 15/25
Gunlis Åberg - Mona Berge Kent Hermansson - Stefan Eriksson 6NT V= Kn -1440 15/25
Bo Månsson - Sonja Christensson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 6NT V= Kn -1440 15/25
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 6NT V= Kn -1440 15/25
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6NT Ö= Kn -1440 15/25
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 6NT V+1 4 -1470 0/40

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
76
EKD963
10
K643
#
kn83
542
kn9653
E5
#
E1092
8
KD87
D872
#
KD54
kn107
E42
kn109

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N841067
S841067
Ö49364
V49364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N+1 E 650 40/0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N= K 620 23/17
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= 8 620 23/17
Carin Millar - Bodil Mörnstad Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= K 620 23/17
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N= K 620 23/17
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N= 2 620 23/17
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars G Svensson - Olov Hägerfors 4 N= K 620 23/17
Monica Lessing - Wiviann Hassel Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= K 620 23/17
Anitha Lindgren - Marian Krook Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N= K 620 23/17
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N= K 620 23/17
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N= 7 620 23/17
Gunlis Åberg - Mona Berge Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N= K 620 23/17
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= 8 620 23/17
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N= 8 620 23/17
Greger Jonsson - Marianne Falck Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 4 N= K 620 23/17
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= K 620 23/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Christian Frisk 4 N= K 620 23/17
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Silwer - Teddy Wald 2 N+2 K 170 6/34
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 V-2 E 100 4/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N-1 8 -100 2/38
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 V+1 E -110 0/40

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K94
4
kn874
E10932
#
853
ED103
K952
K4
#
Ekn10
Kkn9765
63
kn6
#
D762
82
ED10
D875

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N87474
S87474
Ö56968
V56968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-1 E 100 36/4
Carin Millar - Bodil Mörnstad Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-1 6 100 36/4
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-1 2 100 36/4
Gunlis Åberg - Mona Berge Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö-1 7 100 36/4
Kent Hermansson - Stefan Eriksson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö-1 2 100 36/4
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö+1 7 -140 29/11
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lars G Svensson - Olov Hägerfors 2 Ö+1 6 -140 29/11
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Silwer - Teddy Wald 3 Ö+1 6 -170 25/15
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 V+2 E -170 25/15
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= 6 -620 11/29
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö= 7 -620 11/29
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 6 -620 11/29
Monica Lessing - Wiviann Hassel Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 7 -620 11/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= E -620 11/29
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö= 2 -620 11/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Bo Månsson - Sonja Christensson 4 V= E -620 11/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= E -620 11/29
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= 4 -620 11/29
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 7 -620 11/29
Greger Jonsson - Marianne Falck Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund 4 Ö= 6 -620 11/29
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Christian Frisk 4 V= 7 -620 11/29

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Kkn
6
ED92
EKkn1043
#
983
E543
K765
D2
#
104
D982
kn1043
985
#
ED7652
Kkn107
8
76

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121091212
S121091212
Ö03400
V03400
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Wiviann Hassel Marianne Silwer - Teddy Wald 6NT N= Kn 1440 39/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 6NT N= 3 1440 39/1
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 S= E 1430 33/7
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 S= E 1430 33/7
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 6 S= E 1430 33/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Hermansson - Stefan Eriksson 6 S= 9 1430 33/7
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+4 3 720 26/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+4 Kn 720 26/14
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+4 2 720 26/14
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+3 D 710 20/20
Bo Månsson - Sonja Christensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S+3 D 710 20/20
Zalman Puterman - Maria Tendler Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S+3 6 710 20/20
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N+3 2 690 16/24
Ulla Borgström - Monica Wester Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S+2 6 680 11/29
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+2 5 680 11/29
Hanna Lewandowski - Christina Leander Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S+1 E 680 11/29
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Christian Frisk 4 S+2 E 680 11/29
Gunlis Åberg - Mona Berge Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S+1 7 650 6/34
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= D 620 4/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 S+4 E 230 2/38
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 6 N-1 Kn -100 0/40

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.04.26

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn5
E86
K8732
D97
#
1087643
kn
E94
1042
#
K2
KD10543
kn6
E63
#
ED9
972
D105
Kkn85

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N88656
S88656
Ö43754
V43754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2NT N+1 K 150 40/0
Ulla Borgström - Monica Wester Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 N+1 E 130 35/5
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 130 35/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 E 130 35/5
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Christian Frisk 3 N+1 K 130 35/5
Hanna Lewandowski - Christina Leander Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= 6 110 29/11
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= K 110 29/11
Lars G Svensson - Olov Hägerfors Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö-2 5 100 24/16
Monica Lessing - Wiviann Hassel Marianne Silwer - Teddy Wald 4 V-2 E 100 24/16
Bo Månsson - Sonja Christensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V-2 8 100 24/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö-1 5 50 15/25
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö-1 5 50 15/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö-1 D 50 15/25
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö-1 6 50 15/25
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Hermansson - Stefan Eriksson 2 Ö-1 2 50 15/25
Zalman Puterman - Maria Tendler Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö-1 D 50 15/25
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-2 Kn -100 8/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö= 5 -110 3/37
Stig Unoson - Anna-Greta Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö= 2 -110 3/37
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö= E -110 3/37
Gunlis Åberg - Mona Berge Greger Jonsson - Marianne Falck 2 Ö= D -110 3/37