Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 15/1 scratch 2017-01-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

15/1 scratch 2017-01-15

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Nord giv
ingen i zon
10743
1074
52
EK72
EK65
3
EK983
954
8
KD652
D1074
D83
Dkn92
Ekn98
kn6
kn106

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63565
S63565
Ö710878
V710878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan Eriksson - Jane Girdo 3NT Ö-1 D 50 19.0/1.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 V-1 E 50 19.0/1.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 V+2 K -130 10.0/10.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3 V+1 E -130 10.0/10.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V+2 K -130 10.0/10.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars Becklén - Olle Persson 2 V+2 E -130 10.0/10.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 E -130 10.0/10.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 2 V+2 K -130 10.0/10.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 E -130 10.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 2NT Ö+1 6 -150 1.0/19.0
Grete Derand - Susanne Ramel Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 1NT Ö+2 D -150 1.0/19.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson     - 9.5/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Öst giv
N-S i zon
Ekn102
K6
873
ED103

9432
EKD109
7654
D7643
kn85
5
K982
K985
ED107
kn642
kn

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N57798
S58899
Ö75424
V75424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Teresa Holmberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT S= E 120 20.0/0.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V-2 3 100 18.0/2.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT N-1 4 -100 16.0/4.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan Eriksson - Jane Girdo 4 N-2 5 -200 10.0/10.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars Becklén - Olle Persson 3 S-2 E -200 10.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 N-2 5 -200 10.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 N-2 5 -200 10.0/10.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 5 -200 10.0/10.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 N-3 5 -300 3.0/17.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 N-3 5 -300 3.0/17.0
Grete Derand - Susanne Ramel Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4D N-2 5 -500 0.0/20.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson     - 9.5/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Syd giv
Ö-V i zon
E643
kn63
K754
52
10972
D109
86
K843
kn8
EK8
Ekn1092
Ekn10
KD5
7542
D3
D976

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44555
S44555
Ö99888
V99888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 1 Ö= K -70 20.0/0.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 1NT Ö= 7 -90 18.0/2.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 1 Ö+2 7 -110 13.0/7.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 1 Ö+2 6 -110 13.0/7.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 Ö+2 7 -110 13.0/7.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 1 Ö+2 6 -110 13.0/7.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 7 -120 8.0/12.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö+2 7 -130 6.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Olle Persson 2NT Ö+1 6 -150 4.0/16.0
Grete Derand - Susanne Ramel Jan Eriksson - Jane Girdo 2NT Ö+2 K -180 2.0/18.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 1NT Ö+4 6 -210 0.0/20.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg     - 8.8/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Väst giv
alla i zon
107
ED4
Dkn108432
K

98
K9765
kn109854
Ekn6432
6532

D32
KD985
Kkn107
E
E76

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N51091010
S511101010
Ö62232
V62232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3NT N+1 7 630 19.0/1.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S+1 Kn 630 19.0/1.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S= Kn 600 15.0/5.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= 2 600 15.0/5.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Olle Persson 3NT S-1 Kn -100 9.0/11.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 S-1 5 -100 9.0/11.0
Grete Derand - Susanne Ramel Jan Eriksson - Jane Girdo 3NT S-1 Kn -100 9.0/11.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 6NT S-1 Kn -100 9.0/11.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3 S-2 9 -200 2.0/18.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 S-2 Kn -200 2.0/18.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S-2 Kn -200 2.0/18.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg     - 8.8/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Nord giv
N-S i zon
6
K10954
K987
973
EDkn5
D2
62
ED1082
K1083
kn73
E1054
54
9742
E86
Dkn3
Kkn6

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N35733
S35733
Ö10761010
V10761010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 V-1 7 50 18.0/2.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan Eriksson - Jane Girdo 4 Ö-1 6 50 18.0/2.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 V-1 D 50 18.0/2.0
Lars Becklén - Olle Persson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 2 V+1 5 -110 14.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1 V+2 4 -140 10.0/10.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 V+2 5 -140 10.0/10.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö+1 D -140 10.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 2 Ö+2 E -170 5.0/15.0
Grete Derand - Susanne Ramel Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 3 Ö+1 D -170 5.0/15.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V+3 4 -200 2.0/18.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 V+1 6 -450 0.0/20.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg     - 10.4/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Öst giv
Ö-V i zon
104
6
EKkn9
K98532
KDkn9
Ekn10954
D5
6
873
KD32
10632
D7
E652
87
874
Ekn104

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1110467
S1110467
Ö23963
V23963
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 5 N= K 400 16.0/4.0
Grete Derand - Susanne Ramel Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 5 N= D 400 16.0/4.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 5 N= K 400 16.0/4.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 N= K 400 16.0/4.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 N= K 400 16.0/4.0
Lars Becklén - Olle Persson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4D V-1 E 200 10.0/10.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V-1 K 100 7.0/13.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 V-1 D 100 7.0/13.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 V= E -140 4.0/16.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan Eriksson - Jane Girdo 5D N-2 K -300 2.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V= E -620 0.0/20.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg     - 10.4/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Syd giv
alla i zon
D7
Ekn52
K1087
E104
EKkn32
K64
D2
kn97
98654

kn943
D532
10
D109873
E65
K86

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N791048
S791048
Ö53393
V63393
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+1 E 650 20.0/0.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S= D 620 16.0/4.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 S= E 620 16.0/4.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N= 9 620 16.0/4.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 S+1 E 170 12.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars Becklén - Olle Persson 4 V-1 E 100 9.0/11.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V-1 E 100 9.0/11.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 5 S-1 E -100 6.0/14.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Jan Eriksson - Jane Girdo 3 Ö= 10 -140 3.0/17.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 V= E -140 3.0/17.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Grete Derand - Susanne Ramel 4 V= E -620 0.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg     - 9.7/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Väst giv
ingen i zon
ED42
85
92
kn8542
Kkn
D63
KD1086
EKD
976
EK1074
E74
109
10853
kn92
kn53
763

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N40050
S40050
Ö7111189
V91212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars Becklén - Olle Persson 7 V-1 E 50 20.0/0.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 4 Ö+1 5 -450 17.0/3.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö= 3 -450 17.0/3.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+2 5 -460 14.0/6.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Grete Derand - Susanne Ramel 4 V+2 8 -480 12.0/8.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V+3 2 -490 10.0/10.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 5 V+2 9 -510 7.0/13.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Jan Eriksson - Jane Girdo 4 V+3 8 -510 7.0/13.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V+4 Kn -520 4.0/16.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 6NT Ö+1 2 -1020 1.0/19.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Karin Sjögren - Louise Nordlindh 6NT V+1 2 -1020 1.0/19.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg     - 9.7/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Nord giv
Ö-V i zon
E1098
E8532
83
64
kn653
9
KD92
K973
KD74
KD1064
10
1052
2
kn7
Ekn7654
EDkn8

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68655
S68655
Ö74677
V74677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö-2 2 200 20.0/0.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 S+1 9 110 16.0/4.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 S+1 9 110 16.0/4.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+1 9 110 16.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 S= 9 90 12.0/8.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Jan Eriksson - Jane Girdo 3 S-1 9 -50 8.0/12.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3 S-1 9 -50 8.0/12.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 3 S-1 9 -50 8.0/12.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Becklén - Olle Persson 3D S-1 9 -100 2.0/18.0
Grete Derand - Susanne Ramel Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 S-2 9 -100 2.0/18.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S-2 9 -100 2.0/18.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr     - 11.7/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Öst giv
alla i zon
Kkn
kn1098743
E105
4
9752
E65
kn4
Ekn95
ED104

K72
KD10732
863
KD2
D9863
86

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N16711
S16711
Ö12751211
V12751211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 5 N-2 E -200 20.0/0.0
Grete Derand - Susanne Ramel Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 5D N-2 E -500 18.0/2.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 Ö= K -600 16.0/4.0
Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö+1 K -620 14.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V+1 E -650 12.0/8.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Jan Eriksson - Jane Girdo 4 V+2 4 -680 6.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V+2 4 -680 6.0/14.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 V+2 4 -680 6.0/14.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 V+2 4 -680 6.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Becklén - Olle Persson 4 V+2 4 -680 6.0/14.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 4 V+3 4 -710 0.0/20.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr     - 11.7/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Syd giv
ingen i zon
D84
ED85
964
K108
E102
K6
Ekn75
Dkn52
763
kn74
D832
974
Kkn95
10932
K10
E63

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76987
S87998
Ö56445
V56445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT V-3 5 150 20.0/0.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 2 N+1 3 140 15.0/5.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S= 5 140 15.0/5.0
Jan Eriksson - Jane Girdo Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S= D 140 15.0/5.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N+2 D 140 15.0/5.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 N= 2 110 10.0/10.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 1NT V-2 5 100 5.0/15.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Lars Becklén - Olle Persson 1NT V-2 5 100 5.0/15.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 1NT V-2 5 100 5.0/15.0
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Grete Derand - Susanne Ramel 1NT V-2 8 100 5.0/15.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 1NT V-1 5 50 0.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - 10.1/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Väst giv
N-S i zon
kn1042
K962
kn96
D5
K5
Dkn87
K108
E1043
83
1054
E542
Kkn86
ED976
E3
D73
972

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N45585
S45585
Ö88857
V88857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Grete Derand - Susanne Ramel 2 S= D 110 20.0/0.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V-1 Kn 50 17.0/3.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö-1 6 50 17.0/3.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Lars Becklén - Olle Persson 3 S-1 E -100 11.0/9.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 S-1 E -100 11.0/9.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 S-1 7 -100 11.0/9.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3 S-1 E -100 11.0/9.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V= 2 -130 6.0/14.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 3 S-2 E -200 2.0/18.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3D S-1 8 -200 2.0/18.0
Jan Eriksson - Jane Girdo Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S-2 8 -200 2.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - 10.1/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Nord giv
alla i zon
5
KD103
Dkn
Dkn9653
kn10762
842
E42
K10
D94
765
9853
E82
EK83
Ekn9
K1076
74

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1091079
S1091079
Ö34363
V34363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Teresa Holmberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT S+1 8 630 17.0/3.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3NT S+1 6 630 17.0/3.0
Grete Derand - Susanne Ramel Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3NT S+1 4 630 17.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 8 630 17.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Eriksson - Jane Girdo 3NT S= 8 600 9.0/11.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT N= 3 600 9.0/11.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S= 7 600 9.0/11.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3NT S= 2 600 9.0/11.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT S+1 6 150 4.0/16.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lars Becklén - Olle Persson 2 N+2 9 130 2.0/18.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 3NT S-1 6 -100 0.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 8.7/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Öst giv
ingen i zon
K6
kn94
K3
1097542
975
853
87654
K8
Dkn108
EK106
E2
ED3
E432
D72
Dkn109
kn6

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75445
S75445
Ö67898
V67898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2NT Ö-2 D 100 20.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lars Becklén - Olle Persson 2NT Ö-1 D 50 16.0/4.0
Grete Derand - Susanne Ramel Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 4 Ö-1 D 50 16.0/4.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2NT Ö-1 D 50 16.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Eriksson - Jane Girdo 2NT V= D -120 7.0/13.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT Ö= D -120 7.0/13.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT Ö= 9 -120 7.0/13.0
Marie Möncke - Carl-Johan Möncke Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 2NT Ö= 9 -120 7.0/13.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 2NT Ö= 9 -120 7.0/13.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö= D -120 7.0/13.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT Ö= D -400 0.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 8.7/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Syd giv
N-S i zon
kn53
543
75
Kkn1095
KD96
Ekn62
kn9
873
1084
D87
KD643
ED
E72
K109
E1082
642

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N63333
S63334
Ö71010108
V71010108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Eriksson - Jane Girdo Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3NT V-3 9 150 20.0/0.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 Kn 50 17.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö-1 2 50 17.0/3.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 Ö= 6 -110 14.0/6.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 V+1 7 -140 11.0/9.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1 V+2 5 -140 11.0/9.0
Grete Derand - Susanne Ramel Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 1 V+3 9 -170 7.0/13.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 V+3 9 -170 7.0/13.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lars Becklén - Olle Persson 1NT Ö+3 2 -180 4.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3NT V= 9 -400 1.0/19.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT Ö= 8 -400 1.0/19.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén     - -/8.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Väst giv
Ö-V i zon
E106
10865
1074
ED2
Kkn83
Ekn74
9
Kkn43
95
D2
EK652
10985
D742
K93
Dkn83
76

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35666
S35666
Ö88777
V108777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT V-1 6 100 18.0/2.0
Grete Derand - Susanne Ramel Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3NT V-1 5 100 18.0/2.0
Jan Eriksson - Jane Girdo Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 1NT Ö-1 3 100 18.0/2.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 1 N-1 K -50 13.0/7.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S-1 E -50 13.0/7.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lars Becklén - Olle Persson 2 V= 7 -90 9.0/11.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 1NT Ö= 8 -90 9.0/11.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 S-2 8 -100 6.0/14.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 2 V+1 6 -110 4.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 2 V+2 10 -130 1.0/19.0
Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 7 -130 1.0/19.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén     - -/8.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Nord giv
ingen i zon
93
E8
K98753
632
K8742
Dkn74
ED6
10
kn6
102
kn102
EKkn854
ED105
K9653
4
D97

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56665
S57765
Ö86678
V86677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 3NT V-3 7 150 20.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT V-2 3 100 18.0/2.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö-1 4 50 13.0/7.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 Ö-1 4 50 13.0/7.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V-1 7 50 13.0/7.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-1 4 50 13.0/7.0
Jan Eriksson - Jane Girdo Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-2 10 -100 8.0/12.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 S-3 10 -150 5.0/15.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3 S-3 10 -150 5.0/15.0
Grete Derand - Susanne Ramel Lars Becklén - Olle Persson 3D S-2 10 -300 2.0/18.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4D S-3 10 -500 0.0/20.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - -/8.6

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Öst giv
N-S i zon
D642
D95
1074
D98
EKkn9
8
K52
Kkn1065
5
kn1063
kn863
E742
10873
EK742
ED9
3

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35775
S35775
Ö108668
V108657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3NTD Ö-3 E 500 20.0/0.0
Jan Eriksson - Jane Girdo Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-2 5 100 18.0/2.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 V-1 5 50 16.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 2 V+1 5 -110 11.0/9.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 V= D -110 11.0/9.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö= E -110 11.0/9.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V= 5 -110 11.0/9.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V+1 D -130 6.0/14.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N-2 6 -200 3.0/17.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 S-2 E -200 3.0/17.0
Grete Derand - Susanne Ramel Lars Becklén - Olle Persson 3D S-3 E -800 0.0/20.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin     - -/8.6

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn8
kn10
kn98
E9765
ED963
D
52
Kkn1082
754
E873
KD10643
102
K96542
E7
D43

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75846
S74746
Ö68597
V68597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Olle Persson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D V-2 Kn 500 20.0/0.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 5 V-4 Kn 400 17.0/3.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 V-4 Kn 400 17.0/3.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-2 Kn 200 14.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 V-1 Kn 100 10.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Eriksson - Jane Girdo 4 V-1 10 100 10.0/10.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö-1 3 100 10.0/10.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 V+1 Kn -140 5.0/15.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Grete Derand - Susanne Ramel 2 V+1 Kn -140 5.0/15.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3 S-3 5 -150 2.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 V= E -620 0.0/20.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg     - 13.1/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Väst giv
alla i zon
kn93
ED9632
6
874
862
105
94
EK10652
K5
Kkn4
KDkn108752
ED1074
87
E3
Dkn93

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N841097
S72997
Ö59345
V59335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Teresa Holmberg Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 5D Ö-2 8 500 20.0/0.0
Lars Becklén - Olle Persson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N+1 K 170 18.0/2.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö-1 8 100 15.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Eriksson - Jane Girdo 5 Ö-1 E 100 15.0/5.0
Louise Grandinsson - Ann Lilliengren Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén 4 S-1 K -100 12.0/8.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= 8 -130 10.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 Ö+2 8 -150 5.0/15.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 Ö+1 8 -150 5.0/15.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö+1 8 -150 5.0/15.0
Lotta Lundberg - Stefan Eriksson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 8 -150 5.0/15.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Grete Derand - Susanne Ramel 4 S-2 E -200 0.0/20.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg     - 13.1/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Nord giv
N-S i zon
EKkn10
Ekn975
kn
965
732
K1086
2
K10743
984
32
ED8765
E2
D65
D4
K10943
Dkn8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N88889
S88889
Ö55444
V55444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 3NT N= 2 600 20.0/0.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2NT S+1 4 150 18.0/2.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 2 N= E 110 16.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 N-1 E -100 10.0/10.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan Eriksson - Jane Girdo 2NT S-1 2 -100 10.0/10.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 E -100 10.0/10.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 3NT S-1 7 -100 10.0/10.0
Lars Becklén - Olle Persson Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 3NT S-1 2 -100 10.0/10.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 N-2 E -200 3.0/17.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S-2 4 -200 3.0/17.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 N-3 E -300 0.0/20.0
Grete Derand - Susanne Ramel     - -/10.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Öst giv
Ö-V i zon
kn3
E6532
Ekn82
98
1096
K974
109
KD76
KD2
kn10
K653
E1053
E8754
D8
D74
kn42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35665
S35665
Ö107778
V107778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Teresa Holmberg Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 N-1 E -50 19.0/1.0
Lars Becklén - Olle Persson Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 2 S-1 K -50 19.0/1.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 1NT Ö= 7 -90 16.0/4.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 2 Ö+1 E -110 14.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT Ö= 5 -120 11.0/9.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 1NT Ö+1 5 -120 11.0/9.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+2 6 -130 8.0/12.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ove Thörnblad - Inger Bengtsson 1NT Ö+2 7 -150 4.0/16.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 3 N-3 K -150 4.0/16.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT Ö+2 4 -150 4.0/16.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Jan Eriksson - Jane Girdo 1NT Ö+3 5 -180 0.0/20.0
Grete Derand - Susanne Ramel     - -/10.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Syd giv
alla i zon

EDkn976
86542
K9
ED10765
K2
K1093
D
kn832
1085
Ekn
10862
K94
43
D7
Ekn7543

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N98823
S99923
Ö344104
V444104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 V-2 K 200 20.0/0.0
Grete Derand - Susanne Ramel Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S= 9 130 18.0/2.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-1 8 100 15.0/5.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 V-1 E 100 15.0/5.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 3 V= K -140 11.0/9.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Eriksson - Jane Girdo 3 V= K -140 11.0/9.0
Åke Lindström - Teresa Holmberg Lars Becklén - Olle Persson 3 V+1 E -170 7.0/13.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 3 V+1 7 -170 7.0/13.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 N-2 E -200 4.0/16.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N-3 Kn -300 2.0/18.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 E -650 0.0/20.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - -/8.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.15

Väst giv
ingen i zon
6
kn9863
EKkn1075
10
1032
E4
D93
EK865
Dkn97
52
864
kn932
EK854
KD107
2
D74

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N6111187
S6111189
Ö51153
V61153
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Teresa Holmberg Lars Becklén - Olle Persson 4 N+1 3 450 12.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Marie Möncke - Carl-Johan Möncke 4 N+1 2 450 12.0/8.0
Ulla Öberg - Ing-Britt Jurén Gunilla Lindell - Lisbeth Bengtsson 4 S+1 E 450 12.0/8.0
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Louise Grandinsson - Ann Lilliengren 4 S+1 E 450 12.0/8.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S+1 E 450 12.0/8.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Eriksson - Jane Girdo 4 S+1 E 450 12.0/8.0
Grete Derand - Susanne Ramel Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S+1 E 450 12.0/8.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lotta Lundberg - Stefan Eriksson 5 N= 5 450 12.0/8.0
Ove Thörnblad - Inger Bengtsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 E 450 12.0/8.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Bellander - Hans-Olof Holmqvist 4 S= K 420 2.0/18.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N+1 D 130 0.0/20.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - -/8.0