Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling Onsdag scratch max 54 par TL Jan-Eric Larsson 2017-01-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling Onsdag scratch max 54 par TL Jan-Eric Larsson 2017-01-04

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Nord giv
ingen i zon
EK764
98654

EK3
932
kn107
KDkn1074
9
D8
D32
853
108642
kn105
EK
E962
Dkn75

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N118121212
S118121212
Ö25111
V25111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 N= 2 980 38.0/0.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N+2 8 480 33.0/5.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+2 3 480 33.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N+2 3 480 33.0/5.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 N+2 5 480 33.0/5.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 3 450 22.0/16.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 8 450 22.0/16.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N+1 8 450 22.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N+1 5 450 22.0/16.0
Gun Bellander - Mona Andersson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 N+1 10 450 22.0/16.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 N+1 4 450 22.0/16.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 N+1 6 450 22.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S+1 K 430 14.0/24.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= 8 420 12.0/26.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Milan Korac - Bengt Nilsson 6 N-1 10 -50 6.0/32.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 N-1 8 -50 6.0/32.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Linse - Arne Bojesson 6 N-1 2 -50 6.0/32.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Mörnstad - Carin Millar 6 N-1 4 -50 6.0/32.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Anitha Lindgren - Marian Krook 6 N-1 8 -50 6.0/32.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 6 N-2 3 -100 0.0/38.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/23.4

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Öst giv
N-S i zon
KDkn54
kn9
32
9872
73
KD64
K104
Dkn65
E86
875
D86
E1043
1092
E1032
Ekn975
K

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N46484
S46484
Ö97959
V97859
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N= E 140 36.0/2.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+1 5 140 36.0/2.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Stig Unoson - Berith Rydnemalm 3 N= 8 140 36.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S+1 6 120 32.0/6.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Milan Korac - Bengt Nilsson 2 N= 8 110 25.0/13.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S= D 110 25.0/13.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 N= 8 110 25.0/13.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 N= 8 110 25.0/13.0
Gun Bellander - Mona Andersson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 N= 3 110 25.0/13.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 1 N+1 4 110 25.0/13.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Inga Derving - Ulla Nilborn 1NT S= K 90 18.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren Pass   14.0/24.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund Pass   14.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Louise Grandinsson - Christina Leander Pass   14.0/24.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Åke Lindström - Britt Lindberg 2 N-1 8 -100 6.0/32.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N-1 6 -100 6.0/32.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-1 8 -100 6.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 2 N-1 4 -100 6.0/32.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-1 E -100 6.0/32.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Linse - Arne Bojesson 3 N-3 5 -300 0.0/38.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/23.4

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Syd giv
Ö-V i zon
1072
87
KD74
K1096
ED96
kn6432
9
Dkn2
Kkn5
ED5
E10652
E3
843
K109
kn83
8754

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N44112
S44112
Ö89121210
V89121210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Östberg - Jan Walhagen Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 6 V-1 K 100 38.0/0.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V= 7 -620 35.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 4 V= 4 -620 35.0/3.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT Ö+1 5 -630 32.0/6.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 K -650 24.0/14.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V+1 6 -650 24.0/14.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V+1 8 -650 24.0/14.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 V+1 6 -650 24.0/14.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+1 8 -650 24.0/14.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 V+1 K -650 24.0/14.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+1 2 -650 24.0/14.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö+2 7 -660 12.0/26.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 8 -660 12.0/26.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+2 8 -660 12.0/26.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+2 3 -660 12.0/26.0
Stig Unoson - Berith Rydnemalm Gun Bellander - Mona Andersson 3NT Ö+2 8 -660 12.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+2 6 -680 6.0/32.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö+3 9 -690 3.0/35.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+3 6 -690 3.0/35.0
Ulla Borgström - Monica Wester Kent Hermansson - Lars Becklén 6 V= 10 -1430 0.0/38.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/15.4

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Väst giv
alla i zon
D1042
Dkn2
ED4
Ekn7
9653
K1083
9
K1083
E7
9754
10852
D54
Kkn8
E6
Kkn763
962

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N71061010
S71061010
Ö52732
V52732
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N+2 9 660 29.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+2 5 660 29.0/9.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3NT N+2 5 660 29.0/9.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+2 4 660 29.0/9.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+2 5 660 29.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N+2 7 660 29.0/9.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+2 4 660 29.0/9.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N+2 2 660 29.0/9.0
Stig Unoson - Berith Rydnemalm Gun Bellander - Mona Andersson 3NT N+2 4 660 29.0/9.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT N+2 5 660 29.0/9.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+1 2 630 14.0/24.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT N+1 4 630 14.0/24.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 2 630 14.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3NT N+1 4 630 14.0/24.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT N+1 6 630 14.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N= 2 600 5.0/33.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N= 2 600 5.0/33.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT N= 4 600 5.0/33.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3NT N= 2 600 5.0/33.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S= 2 110 0.0/38.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - -/15.4

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Nord giv
N-S i zon
kn8
D8762
kn105
986
963
K4
983
E7542
EK1054
E1095

KDkn10
D72
kn3
EKD7642
3

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N18414
S18414
Ö1259126
V1259126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö-2 E 100 38.0/0.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Per Boberg - Kerstin Boberg 6 Ö-1 E 50 33.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-1 K 50 33.0/5.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö-1 K 50 33.0/5.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö-1 K 50 33.0/5.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-2 3 -200 28.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö+3 E -230 25.0/13.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Berith Rydnemalm 2 Ö+4 E -230 25.0/13.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö= E -420 20.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö= E -420 20.0/18.0
Gun Bellander - Mona Andersson Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 Ö= E -420 20.0/18.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+1 E -450 13.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+1 E -450 13.0/25.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 4 Ö+1 E -450 13.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 Ö+1 E -450 13.0/25.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 K -480 5.0/33.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö+2 E -480 5.0/33.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 Ö+2 E -480 5.0/33.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Roger Bergforsen 4 Ö+2 3 -480 5.0/33.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 6 Ö= E -980 0.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - 18.6/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Öst giv
Ö-V i zon
E62
K95
7432
954
Kkn43
kn10642
K
ED6
1095
ED3
D1096
K83
D87
87
Ekn85
kn1072

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N34222
S34222
Ö109111110
V109111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V+1 9 -170 38.0/0.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Roger Bergforsen 1NT Ö+3 5 -180 36.0/2.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 V+2 7 -200 33.0/5.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V+2 9 -200 33.0/5.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V+4 E -230 30.0/8.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT V= 3 -600 28.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 4 V= 7 -620 22.0/16.0
Gun Bellander - Mona Andersson Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 V= 6 -620 22.0/16.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 V= E -620 22.0/16.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V= 8 -620 22.0/16.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V= 4 -620 22.0/16.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö+1 5 -630 16.0/22.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V+1 E -650 11.0/27.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V+1 E -650 11.0/27.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 2 -650 11.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 V+1 9 -650 11.0/27.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT V+2 2 -660 6.0/32.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+2 9 -680 3.0/35.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+2 2 -680 3.0/35.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö+3 2 -690 0.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - 18.6/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Syd giv
alla i zon
ED9852
ED
kn10
kn106
76
K3
E753
K9875
K10
kn76542
K86
42
kn43
1098
D942
ED3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76598
S76598
Ö65844
V65844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= 4 620 38.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+2 4 170 34.0/4.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 N+2 5 170 34.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+2 7 170 34.0/4.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 N= 4 140 23.0/15.0
Ulla Borgström - Monica Wester Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+1 2 140 23.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Lars Becklén 2 N+1 2 140 23.0/15.0
Gun Bellander - Mona Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 N= 2 140 23.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 N+1 4 140 23.0/15.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 N= 4 140 23.0/15.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 6 140 23.0/15.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Inga Derving - Ulla Nilborn 3 N= 2 140 23.0/15.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-1 2 -100 7.0/31.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Milan Korac - Bengt Nilsson 4 N-1 4 -100 7.0/31.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 N-1 4 -100 7.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-1 6 -100 7.0/31.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-1 4 -100 7.0/31.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 N-1 7 -100 7.0/31.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N-1 5 -100 7.0/31.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 7 -100 7.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin     - -/14.6

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Väst giv
ingen i zon
9872
42
EK865
105
E1053
Dkn876
10
642
kn6
95
kn7432
K873
KD4
EK103
D9
EDkn9

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N91181010
S91191010
Ö32432
V32432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 7 430 31.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 6 430 31.0/7.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+1 6 430 31.0/7.0
Ulla Borgström - Monica Wester Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+1 3 430 31.0/7.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S+1 D 430 31.0/7.0
Gun Bellander - Mona Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT S+1 3 430 31.0/7.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3NT S+1 6 430 31.0/7.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+1 7 430 31.0/7.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT N= D 400 16.0/22.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S= 6 400 16.0/22.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3NT S= 6 400 16.0/22.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= 10 400 16.0/22.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S= 7 400 16.0/22.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Stig Unoson - Berith Rydnemalm 3NT S= 3 400 16.0/22.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT S= D 400 16.0/22.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 S= 10 140 8.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jan Öhman - Gunnar Olsson 2NT S= D 120 6.0/32.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT S-1 2 -50 3.0/35.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 S-1 10 -50 3.0/35.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT S-2 D -100 0.0/38.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin     - -/14.6
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Öjing - Ulf Schjånberg     Pen -3.8/-3.8

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Nord giv
Ö-V i zon
D95
D2
D7
K86532
K108764
E943
104
D
kn3
Kkn1085
K96
Ekn4
E2
76
Ekn8532
1097

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N76234
S76234
Ö5611108
V561098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö-2 2 200 37.0/1.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 5 Ö-2 E 200 37.0/1.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 E 100 34.0/4.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-2 5 -100 32.0/6.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3 Ö+1 E -170 30.0/8.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 Ö+2 10 -200 25.0/13.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Christer Östberg - Jan Walhagen 3 Ö+2 8 -200 25.0/13.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 Ö+3 E -200 25.0/13.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 E -200 25.0/13.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 Ö+4 E -230 20.0/18.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 Ö= E -620 15.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö= E -620 15.0/23.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Zalman Puterman - Maria Tendler 4 Ö= 10 -620 15.0/23.0
Stig Unoson - Berith Rydnemalm Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= E -620 15.0/23.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+1 E -650 6.0/32.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+1 10 -650 6.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 E -650 6.0/32.0
Gun Bellander - Mona Andersson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö+1 E -650 6.0/32.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 Ö+1 E -650 6.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Per Boberg - Kerstin Boberg 5D S-5 E -1100 0.0/38.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - 19.7/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Öst giv
alla i zon
D6
E10987
kn43
E75
1094
D53
1065
D1086
Ekn532
62
D97
K42
K87
Kkn4
EK82
kn93

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N791079
S791079
Ö63363
V63363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S+1 10 650 37.0/1.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 8 650 37.0/1.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S+1 6 630 33.0/5.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT S+1 6 630 33.0/5.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N= 6 620 27.0/11.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 S= 6 620 27.0/11.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S= 8 620 27.0/11.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S= 8 620 27.0/11.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N= 2 140 22.0/16.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3NT S-1 10 -100 16.0/22.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 S-1 4 -100 16.0/22.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -100 16.0/22.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S-1 10 -100 16.0/22.0
Stig Unoson - Berith Rydnemalm Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-1 6 -100 16.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S-2 10 -200 6.0/32.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-2 8 -200 6.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-2 2 -200 6.0/32.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S-2 6 -200 6.0/32.0
Gun Bellander - Mona Andersson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S-2 8 -200 6.0/32.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S-3 6 -300 0.0/38.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - 19.7/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Syd giv
ingen i zon
E1093
53
D983
D103
K852
EKD87
K2
72
Dkn4
10642
kn6
E965
76
kn9
E10754
Kkn84

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N68344
S68344
Ö751088
V751088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V-1 3 50 37.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V-1 5 50 37.0/1.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+2 8 -170 26.0/12.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+1 E -170 26.0/12.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V+2 5 -170 26.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V+1 3 -170 26.0/12.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Zalman Puterman - Maria Tendler 3 V+1 3 -170 26.0/12.0
Gun Bellander - Mona Andersson Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V+2 E -170 26.0/12.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 8 -170 26.0/12.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2 V+2 E -170 26.0/12.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V+1 3 -170 26.0/12.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+3 3 -200 16.0/22.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V= 5 -420 7.0/31.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= 3 -420 7.0/31.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= 8 -420 7.0/31.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 V= 5 -420 7.0/31.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 4 V= 8 -420 7.0/31.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V= 3 -420 7.0/31.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 V= 3 -420 7.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V= 3 -420 7.0/31.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg     - 20.5/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Väst giv
N-S i zon
ED54
kn1064
1086
kn7
K76
EK
kn753
EK96
kn102
932
ED92
D108
983
D875
K4
5432

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N43754
S43754
Ö910679
V910679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V-2 6 100 38.0/0.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+2 8 -130 36.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT V+2 4 -150 34.0/4.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö= 6 -400 20.0/18.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V= Kn -400 20.0/18.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 4 -400 20.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö= 5 -400 20.0/18.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= Kn -400 20.0/18.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3NT V= 6 -400 20.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT V= 4 -400 20.0/18.0
Gun Bellander - Mona Andersson Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V= 4 -400 20.0/18.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö= 5 -400 20.0/18.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö= 5 -400 20.0/18.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V= Kn -400 20.0/18.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3NT V= 4 -400 20.0/18.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V= 4 -400 20.0/18.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V+1 Kn -430 4.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö+1 9 -430 4.0/34.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 5 -430 4.0/34.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4NT V+1 4 -460 0.0/38.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg     - 20.5/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Nord giv
alla i zon
D652
107
kn964
652
kn1094
E65
7
EKkn84
K7
kn984
E32
D973
E83
KD32
KD1085
10

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N28455
S28455
Ö115978
V115978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Karin Andrée - Agneta Dunemark 3D Ö-3 10 800 38.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-3 10 300 36.0/2.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö-2 D 200 33.0/5.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö-2 K 200 33.0/5.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö-1 D 100 28.0/10.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 Kn 100 28.0/10.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT Ö-1 5 100 28.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Östberg - Jan Walhagen 1 S-1 7 -100 24.0/14.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3 V= 4 -110 22.0/16.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT Ö= K -120 19.0/19.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Berith Rydnemalm 2NT Ö= 5 -120 19.0/19.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3 V+1 4 -130 14.0/24.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V= 6 -130 14.0/24.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+1 9 -130 14.0/24.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 Kn -150 9.0/29.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 10 -150 9.0/29.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 2 Ö+2 10 -170 6.0/32.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S-2 E -200 4.0/34.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S-3 E -300 2.0/36.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö= 10 -600 0.0/38.0
Gun Bellander - Mona Andersson     - 20.4/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Öst giv
ingen i zon
754
Kkn1065
ED7
kn10
10863
D
108642
842
EDkn
E943
K93
ED9
K92
872
kn5
K7653

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N54857
S54857
Ö79586
V69586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö-4 3 200 38.0/0.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2NT Ö-3 5 150 31.0/7.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT Ö-3 5 150 31.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö-3 5 150 31.0/7.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö-3 5 150 31.0/7.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT Ö-3 2 150 31.0/7.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT Ö-3 8 150 31.0/7.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö-2 5 100 17.0/21.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö-2 7 100 17.0/21.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 V-2 Kn 100 17.0/21.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Öhman - Gunnar Olsson 2NT Ö-2 3 100 17.0/21.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö-2 Kn 100 17.0/21.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö-2 5 100 17.0/21.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö-2 7 100 17.0/21.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö-2 3 100 17.0/21.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT Ö-1 Kn 50 5.0/33.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Östberg - Jan Walhagen 2NT Ö-1 5 50 5.0/33.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2NT Ö-1 3 50 5.0/33.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Kent Hermansson - Lars Becklén 3 Ö-1 6 50 5.0/33.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Berith Rydnemalm 2NT Ö= 3 -120 0.0/38.0
Gun Bellander - Mona Andersson     - 20.4/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Syd giv
N-S i zon
Ekn4
D92
kn7
D10982
1098
EKkn8743
62
E
K72
5
EK109
Kkn753
D653
106
D8543
64

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N44242
S44242
Ö981188
V981188
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3NT Ö-2 3 100 38.0/0.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V-1 Kn 50 36.0/2.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 V+2 Kn -200 34.0/4.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö= 3 -400 30.0/8.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT Ö= 5 -400 30.0/8.0
Stig Unoson - Berith Rydnemalm Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT Ö= 4 -400 30.0/8.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V= Kn -420 24.0/14.0
Gun Bellander - Mona Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V= Kn -420 24.0/14.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V= 4 -420 24.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 V+1 Kn -450 13.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 Kn -450 13.0/25.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+1 Kn -450 13.0/25.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V+1 8 -450 13.0/25.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 V+1 7 -450 13.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 Kn -450 13.0/25.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 Kn -450 13.0/25.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+1 2 -450 13.0/25.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+2 5 -460 2.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö+2 4 -460 2.0/36.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö+2 6 -460 2.0/36.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - 15.1/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn1065
D6
2
108765
7
107543
KDkn106
E9
94
Kkn2
8543
Dkn32
ED832
E98
E97
K4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N834117
S834107
Ö510826
V510826
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+2 K 480 38.0/0.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S+1 K 450 29.0/9.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Stig Unoson - Berith Rydnemalm Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 E 450 29.0/9.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S= 7 420 19.0/19.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N= 8 420 19.0/19.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N+2 2 200 16.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 S+1 K 170 11.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 K 170 11.0/27.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+2 K 170 11.0/27.0
Gun Bellander - Mona Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S+1 K 170 11.0/27.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N-1 2 -50 6.0/32.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V+1 D -110 4.0/34.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-4 8 -200 1.0/37.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S-4 K -200 1.0/37.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - 15.1/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Nord giv
ingen i zon
D87
9642
1095
K75
E4
ED
Ekn73
E10864
kn5
K8753
D42
D92
K109632
kn10
K86
kn3

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N22273
S22273
Ö11101067
V11101067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT V-4 7 200 37.0/1.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT V-4 7 200 37.0/1.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V-2 2 100 33.0/5.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V-2 2 100 33.0/5.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö-1 Kn 50 29.0/9.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V-1 7 50 29.0/9.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-2 E -100 25.0/13.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-2 E -100 25.0/13.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 7 -130 21.0/17.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gun Bellander - Mona Andersson 3 V+1 10 -130 21.0/17.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT N-3 7 -150 18.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö+1 6 -170 15.0/23.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö+1 Kn -170 15.0/23.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V= 4 -400 10.0/28.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT V= 5 -400 10.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V= 7 -400 10.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kent Hermansson - Lars Becklén 4 Ö= 3 -420 6.0/32.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 Ö+1 Kn -450 4.0/34.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3NT V+3 2 -490 2.0/36.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3D S-3 E -500 0.0/38.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen     - 19.4/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Öst giv
N-S i zon
Dkn43
1093
ED92
104
82
Dkn542
kn53
963
1075
E6
10864
Ekn85
EK96
K87
K7
KD72

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N91081110
S91081110
Ö33523
V33523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NTD S+1 2 950 38.0/0.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 2 650 30.0/8.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 S+1 5 650 30.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 E 650 30.0/8.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+1 E 650 30.0/8.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 N+1 E 650 30.0/8.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 S+1 D 650 30.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S+1 3 650 30.0/8.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gun Bellander - Mona Andersson 3NT N+1 5 630 21.0/17.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S+1 4 630 21.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= 8 620 14.0/24.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 4 S= D 620 14.0/24.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= 3 620 14.0/24.0
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S= 4 620 14.0/24.0
Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 S= D 620 14.0/24.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT N+2 4 180 7.0/31.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT S+2 2 180 7.0/31.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT S+1 4 120 4.0/34.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Åke Lindström - Britt Lindberg 5 N-1 E -100 1.0/37.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S-1 3 -100 1.0/37.0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen     - 19.4/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Syd giv
Ö-V i zon
E87
Ekn54
E86
EK4
Dkn
K82
10973
8752
96
D10976
KDkn4
kn10
K105432
3
52
D963

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N12771212
S12771212
Ö15611
V15611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 S= 2 980 37.0/1.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bodil Wikström - Roger Bergforsen 6 S= 3 980 37.0/1.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+2 10 480 22.0/16.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+2 Kn 480 22.0/16.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+2 2 480 22.0/16.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 4 N+2 K 480 22.0/16.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N+2 K 480 22.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+2 10 480 22.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 S+2 10 480 22.0/16.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S+2 10 480 22.0/16.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 4 N+2 Kn 480 22.0/16.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N+2 K 480 22.0/16.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 N+2 K 480 22.0/16.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+2 2 480 22.0/16.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Gun Bellander - Mona Andersson 4 N+2 K 480 22.0/16.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N+1 K 450 6.0/32.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 K 450 6.0/32.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 10 450 6.0/32.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT N= K 400 2.0/36.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S+3 2 230 0.0/38.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/18.6

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Väst giv
alla i zon
4
EKkn4
ED94
D432
EKDkn76
D86
Kkn10
5
93
52
853
EK10986
10852
10973
762
kn7

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N56844
S56844
Ö75497
V86599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= E 140 37.0/1.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S= 5 140 37.0/1.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 E 100 29.0/9.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3 V-1 E 100 29.0/9.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 4 100 29.0/9.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V-1 E 100 29.0/9.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 E 100 29.0/9.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bodil Wikström - Roger Bergforsen 4 V-1 E 100 29.0/9.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 20.0/18.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 E -100 20.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-1 E -100 20.0/18.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3 V= E -140 15.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3 V= E -140 15.0/23.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V+1 E -170 12.0/26.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Gun Bellander - Mona Andersson 1D V+2 2 -560 10.0/28.0
Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= E -620 5.0/33.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Christer Östberg - Jan Walhagen 4 V= E -620 5.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 V= E -620 5.0/33.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V= E -620 5.0/33.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Nina Nilsson - Jane Brändemar 2D V+1 E -870 0.0/38.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/18.6

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Nord giv
N-S i zon
D3
E987
KD5
kn1085
9542
Kkn1052
E
763
K86
4
kn10632
KD92
Ekn107
D63
9874
E4

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N78788
S78788
Ö64555
V54555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT N+1 K 630 38.0/0.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT N+3 2 210 36.0/2.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 2 V-4 Kn 200 34.0/4.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT N+3 4 180 32.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Milan Korac - Bengt Nilsson 1NT N+2 K 150 27.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT N+1 K 150 27.0/11.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT N+1 3 150 27.0/11.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Christer Östberg - Jan Walhagen 2NT N+1 3 150 27.0/11.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2NT S= 2 120 18.0/20.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Håkan Linse - Arne Bojesson 2NT N= 3 120 18.0/20.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Berith Rydnemalm 1NT S+1 5 120 18.0/20.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Björn Karlsson - Ann Bomark 2NT N= 3 120 18.0/20.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT N+1 2 120 18.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg Pass   11.0/27.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bodil Wikström - Roger Bergforsen Pass   11.0/27.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S-1 E -100 7.0/31.0
Ulla Borgström - Monica Wester Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2NT N-1 Kn -100 7.0/31.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT N-2 Kn -200 2.0/36.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N-2 4 -200 2.0/36.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gun Bellander - Mona Andersson 3NT S-2 2 -200 2.0/36.0
Inga Derving - Ulla Nilborn     - -/11.9

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Öst giv
Ö-V i zon
E8
E9
85432
E862
9432
Kkn76
kn97
107
Dkn65
103
KD
Dkn543
K107
D8542
E106
K9

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N710878
S79878
Ö63564
V63564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= D 400 36.0/2.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N= 3 400 36.0/2.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gun Bellander - Mona Andersson 3NT S= 10 400 36.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Milan Korac - Bengt Nilsson 2 V-2 E 200 29.0/9.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 2 Ö-2 E 200 29.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2 Ö-2 E 200 29.0/9.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Håkan Linse - Arne Bojesson 2 Ö-2 5 200 29.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT S+1 6 150 23.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 2NT S+1 10 150 23.0/15.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bo Månsson - Ing-Britt Jurén 3 N+1 K 130 19.0/19.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+2 D 130 19.0/19.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 N= 4 110 15.0/23.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 10 110 15.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Björn Karlsson - Ann Bomark 1 S= 7 80 12.0/26.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Berith Rydnemalm 3 N-1 10 -50 8.0/30.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT S-1 2 -50 8.0/30.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3 S-1 10 -50 8.0/30.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT N-2 D -100 2.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3 N-2 10 -100 2.0/36.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Kent Hermansson - Lars Becklén 2NT S-2 3 -100 2.0/36.0
Inga Derving - Ulla Nilborn     - -/11.9

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Syd giv
alla i zon
875
8652
5
97653
E109
ED9
D1032
D82
K43
Kkn10743
96
K4
Dkn62

EKkn874
Ekn10

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N76363
S77363
Ö5710610
V5610610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Mona Andersson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 1 S+2 2 140 38.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 K 100 36.0/2.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= E -140 33.0/5.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 3 Ö= E -140 33.0/5.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 E -170 28.0/10.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+2 E -170 28.0/10.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+1 E -170 28.0/10.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S-2 10 -200 24.0/14.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Inga Derving - Ulla Nilborn 3 S-3 2 -300 22.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3 S-4 9 -400 20.0/18.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö= E -620 13.0/25.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö= E -620 13.0/25.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= E -620 13.0/25.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Berith Rydnemalm 4 Ö= K -620 13.0/25.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 Ö= E -620 13.0/25.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Bodil Wikström - Roger Bergforsen 4 Ö= E -620 13.0/25.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+1 5 -630 5.0/33.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 5 -630 5.0/33.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NTD V+1 5 -950 2.0/36.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 5D S-5 E -1400 0.0/38.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 24.2/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.01.04

Väst giv
ingen i zon
43
642
E10752
973
K105
Kkn3
D9
E10862
Dkn62
ED107
K83
kn5
E987
985
kn64
KD4

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N36334
S36334
Ö9710109
V9710109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 Ö-1 Kn 50 38.0/0.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 Ö+1 7 -110 36.0/2.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Gunilla Wahlkvist - Dennis Alsensjö 2NT V+2 2 -180 34.0/4.0
Bo Månsson - Ing-Britt Jurén Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö= 8 -400 30.0/8.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö= 8 -400 30.0/8.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT V= 3 -400 30.0/8.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö= K -420 23.0/15.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö= K -420 23.0/15.0
Gun Bellander - Mona Andersson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 Ö= 7 -420 23.0/15.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= K -420 23.0/15.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+1 5 -430 9.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 7 -430 9.0/29.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 5 -430 9.0/29.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Andrzej Cybulski - Izabella Johannisborg 3NT V+1 2 -430 9.0/29.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Berith Rydnemalm 3NT V+1 5 -430 9.0/29.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+1 5 -430 9.0/29.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT Ö+1 9 -430 9.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+1 6 -430 9.0/29.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 5 -430 9.0/29.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3NT V+1 5 -430 9.0/29.0
Kent Hermansson - Lars Becklén     - 24.2/-