Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 19/12 scratch 2016-12-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

19/12 scratch 2016-12-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Nord giv
ingen i zon
E1082
109853
10
EK2
K764
kn
EKD
D9753
kn95
EK64
73
kn864
D3
D72
kn986542
10

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48755
S48755
Ö95587
V95587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= E 90 30.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Stellinger - Sonja Lindblom 3 V-1 10 50 25.0/5.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 V-1 10 50 25.0/5.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V-1 10 50 25.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V-1 10 50 25.0/5.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 3 N-1 4 -50 19.0/11.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S-1 Kn -50 19.0/11.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 N-2 8 -100 13.0/17.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 N-2 4 -100 13.0/17.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Olle Persson - Jan Clementsson 3 N-2 7 -100 13.0/17.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-2 Kn -100 13.0/17.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 V= 10 -110 7.0/23.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö= D -110 7.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT Ö+1 6 -120 4.0/26.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Louise Nordlindh - Helen Roos 3 V+1 10 -130 2.0/28.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D N-2 Kn -300 0.0/30.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - -/18.8

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Öst giv
N-S i zon
D102
Dkn63
D
KDkn82
E874
74
Kkn5
E543
963
52
8432
10976
Kkn5
EK1098
E10976

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N9912910
S101012910
Ö33133
V33133
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 S= E 1430 30.0/0.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+3 9 710 28.0/2.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 N+2 10 680 20.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 4 S+2 4 680 20.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Stellinger - Sonja Lindblom 4 S+2 E 680 20.0/10.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 S+2 4 680 20.0/10.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 5 S+1 E 680 20.0/10.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+2 E 680 20.0/10.0
Mats Holm - Svante Berglund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+2 E 680 20.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S+1 E 650 7.0/23.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Olle Persson - Jan Clementsson 4 S+1 7 650 7.0/23.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Louise Nordlindh - Helen Roos 4 S+1 E 650 7.0/23.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 S+1 5 650 7.0/23.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+1 E 650 7.0/23.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N+1 10 650 7.0/23.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S+1 E 170 0.0/30.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson     - -/18.8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Syd giv
Ö-V i zon
E94
EKD106
K64
92
872
4
9873
E10865
Dkn1063
kn532
52
43
K5
987
EDkn10
KDkn7

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N101211911
S101211911
Ö31242
V31242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Lars Persson - Olov Hägerfors 6NT S= E 990 28.0/2.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6NT N= D 990 28.0/2.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 6NT S= E 990 28.0/2.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT S+3 6 490 23.0/7.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Zalman Puterman - Maria Tendler 5NT S+1 5 490 23.0/7.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Wästberg - Irma Romare 5NT S= 9 460 20.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S= 8 450 17.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 S= E 450 17.0/13.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT S+1 5 430 14.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 N+3 D 200 12.0/18.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 6 S-1 2 -50 5.0/25.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Olle Persson - Jan Clementsson 6 S-1 E -50 5.0/25.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 6 N-1 E -50 5.0/25.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Elsa Olsson - Birgit Hartman 6NT S-1 6 -50 5.0/25.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Louise Nordlindh - Helen Roos 6 N-1 D -50 5.0/25.0
Mats Holm - Svante Berglund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 6NT N-1 D -50 5.0/25.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson     - 16.8/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Väst giv
alla i zon
Ekn8653
K43
D83
E
97
D95
E9742
Kkn10
KD2
1076
Kkn6
D932
104
Ekn82
105
87654

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N54784
S54774
Ö88658
V88658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT Ö-2 10 200 30.0/0.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Olle Persson - Jan Clementsson 2 N= 6 110 22.0/8.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1 N+1 3 110 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 N= Kn 110 22.0/8.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 N+1 6 110 22.0/8.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= 3 110 22.0/8.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 1 N+1 E 110 22.0/8.0
Mats Holm - Svante Berglund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 N+1 6 110 22.0/8.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 1 N= 7 80 12.0/18.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Lars Persson - Olov Hägerfors 1 N= 3 80 12.0/18.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Zalman Puterman - Maria Tendler 1 N= 2 80 12.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 6 -100 6.0/24.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 N-1 K -100 6.0/24.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N-1 2 -100 6.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2D N-1 3 -200 1.0/29.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Louise Nordlindh - Helen Roos 4 N-2 6 -200 1.0/29.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson     - 16.8/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Nord giv
N-S i zon
KD63
87
E104
EKkn9
E102
kn1063
kn982
103
854
ED4
KD73
742
kn97
K952
65
D865

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N106798
S106798
Ö37635
V37635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT N+3 8 180 30.0/0.0
Olle Persson - Jan Clementsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N+2 7 150 27.0/3.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Louise Nordlindh - Helen Roos 1NT N+2 K 150 27.0/3.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 1NT N+1 3 120 17.0/13.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT N+1 8 120 17.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Olov Hägerfors 1NT N+1 7 120 17.0/13.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT N+1 3 120 17.0/13.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Mats Holm - Svante Berglund 1NT N+1 3 120 17.0/13.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT N+1 3 120 17.0/13.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT N+1 K 120 17.0/13.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NT N+1 K 120 17.0/13.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan Stellinger - Sonja Lindblom 3 N= 3 110 8.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 1NT N= 3 90 6.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -100 2.0/28.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S-1 2 -100 2.0/28.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N-1 7 -100 2.0/28.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/13.1

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Öst giv
Ö-V i zon
652
ED9
E96
KD62
kn1093
843
10532
94
D74
K10765
D8
1075
EK8
kn2
Kkn74
Ekn83

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N121191011
S121191011
Ö12432
V12432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6NT N= 10 990 28.0/2.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 6NT S= Kn 990 28.0/2.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Thomas Davy - Karen Nielsen 6NT N= Kn 990 28.0/2.0
Olle Persson - Jan Clementsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT S+3 3 490 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars Persson - Olov Hägerfors 3NT S+3 9 490 22.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Louise Nordlindh - Helen Roos 3NT S+3 Kn 490 22.0/8.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3NT S+2 Kn 460 14.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+2 5 460 14.0/16.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT S+2 Kn 460 14.0/16.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+2 3 460 14.0/16.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT S+2 Kn 460 14.0/16.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT S+1 Kn 430 8.0/22.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Mats Holm - Svante Berglund 3NT S= Kn 400 6.0/24.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan Stellinger - Sonja Lindblom 3 N+3 5 170 3.0/27.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 3 N+3 5 170 3.0/27.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT S-3 Kn -150 0.0/30.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/13.1

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Syd giv
alla i zon
E63
10832
kn96
K73
K1094
K96
D1052
105
kn87
754
EK843
E8
D52
EDkn
7
Dkn9642

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N83634
S83644
Ö510696
V510696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N+2 E 170 30.0/0.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 S= 5 130 27.0/3.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S+1 4 130 27.0/3.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 S= 2 110 23.0/7.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 9 110 23.0/7.0
Olle Persson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 Ö-1 D 100 20.0/10.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S-1 D -100 16.0/14.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 2 -100 16.0/14.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S-1 5 -100 16.0/14.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö= D -110 11.0/19.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 Ö= D -110 11.0/19.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö+1 E -130 6.0/24.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Mats Holm - Svante Berglund 3 Ö+1 D -130 6.0/24.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+1 E -130 6.0/24.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT N-3 E -300 1.0/29.0
Louise Nordlindh - Helen Roos Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT S-3 D -300 1.0/29.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 14.8/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Väst giv
ingen i zon
Kkn8762
763
K8
65
E
K102
Dkn962
EK43
D954
E5
103
Dkn982
103
Dkn984
E754
107

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22663
S22663
Ö1110779
V1110778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 2 N-2 10 -100 30.0/0.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT Ö= 3 -120 27.0/3.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT V+1 8 -120 27.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 Ö+1 D -130 24.0/6.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 V+2 8 -150 18.0/12.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 2 -150 18.0/12.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V+2 3 -150 18.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 N-3 10 -150 18.0/12.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V+2 7 -150 18.0/12.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö= E -400 10.0/20.0
Louise Nordlindh - Helen Roos Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT V= 8 -400 10.0/20.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5 Ö= E -400 10.0/20.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3NT Ö+1 10 -430 3.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT V+1 2 -430 3.0/27.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Mats Holm - Svante Berglund 3NT Ö+1 8 -430 3.0/27.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö+1 4 -430 3.0/27.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 14.8/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn7
E9
kn5
EK8653
32
1073
D7632
kn42
E54
Dkn864
E984
10
D10986
K52
K10
D97

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1155119
S1155119
Ö28722
V28722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+3 6 490 28.0/2.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+3 D 490 28.0/2.0
Mats Holm - Svante Berglund Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N+3 5 490 28.0/2.0
Olle Persson - Jan Clementsson Lars Persson - Olov Hägerfors 4 N+2 10 480 22.0/8.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 4 S+2 10 480 22.0/8.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 S+2 3 480 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 S+1 3 450 16.0/14.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+1 10 450 16.0/14.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 10 450 16.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Nordlindh - Helen Roos 3NT S+1 10 430 12.0/18.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 5 N= E 400 9.0/21.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S= 7 400 9.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 S+3 3 200 6.0/24.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 N+2 4 150 4.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+2 E 130 2.0/28.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 N-1 E -50 0.0/30.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - 16.6/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Öst giv
alla i zon
93
D1053
E854
ED4
ED10654
kn42
K
1098
Kkn87
9876
D3
763
2
EK
kn109762
Kkn52

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N1111977
S1111977
Ö11464
V11464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= K 620 30.0/0.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5 S= E 600 22.0/8.0
Olle Persson - Jan Clementsson Lars Persson - Olov Hägerfors 5 S= E 600 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5 S= E 600 22.0/8.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Hans Ryning - Gösta Wiik 5 S= 10 600 22.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S= E 600 22.0/8.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 5 S= E 600 22.0/8.0
Mats Holm - Svante Berglund Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N= 3 600 22.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 V-3 E 300 14.0/16.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-2 2 200 12.0/18.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 S+2 Kn 170 10.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 S+2 10 150 4.0/26.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 4 S+1 E 150 4.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S+2 E 150 4.0/26.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Nordlindh - Helen Roos 3 S+2 E 150 4.0/26.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 150 4.0/26.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg     - 16.6/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Syd giv
ingen i zon
kn94
1063
109753
64
K72
kn2
Kkn64
Ekn108
ED10853
E954
2
D3
6
KD87
ED8
K9752

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N55411
S55411
Ö8891111
V8891111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 K 50 30.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 Ö= 7 -140 28.0/2.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö+1 E -170 26.0/4.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 Ö+2 K -200 21.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Olle Persson - Jan Clementsson 3 Ö+2 E -200 21.0/9.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö+2 K -200 21.0/9.0
Mats Holm - Svante Berglund Hans Ryning - Gösta Wiik 1 Ö+4 7 -200 21.0/9.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö+4 5 -230 16.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö= 7 -420 14.0/16.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö+1 K -450 11.0/19.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 4 Ö+1 K -450 11.0/19.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö+2 E -480 5.0/25.0
Louise Nordlindh - Helen Roos Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+2 K -480 5.0/25.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+2 E -480 5.0/25.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö+2 K -480 5.0/25.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+3 8 -510 0.0/30.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - -/14.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Väst giv
N-S i zon
K2
Ekn43
964
EK103
kn8764
K10876
kn
95
E95

ED8753
Dkn62
D103
D952
K102
874

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N65756
S65756
Ö67586
V67586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT N+2 7 180 30.0/0.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3 V-2 3 100 26.0/4.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 Ö-2 5 100 26.0/4.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 Ö-2 3 100 26.0/4.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N= E 90 22.0/8.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö-1 2 50 17.0/13.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö-1 2 50 17.0/13.0
Louise Nordlindh - Helen Roos Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-1 3 50 17.0/13.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 3 50 17.0/13.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 V= E -90 12.0/18.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N-1 E -100 10.0/20.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Olle Persson - Jan Clementsson 2 Ö+1 4 -110 8.0/22.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= 2 -140 6.0/24.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N-4 D -400 4.0/26.0
Mats Holm - Svante Berglund Hans Ryning - Gösta Wiik 4D N-2 D -500 2.0/28.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4D S-3 4 -800 0.0/30.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson     - -/14.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Nord giv
alla i zon
D7
Dkn
kn4
KDkn10876
83
73
ED973
E942
EK10642
E9654
2
3
kn95
K1082
K10865
5

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N75444
S75444
Ö68999
V68999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3NT V-4 K 400 30.0/0.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö-2 5 200 23.0/7.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-2 5 200 23.0/7.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 4 Ö-2 5 200 23.0/7.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö-2 5 200 23.0/7.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Louise Nordlindh - Helen Roos 4 Ö-2 5 200 23.0/7.0
Mats Holm - Svante Berglund Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-2 5 200 23.0/7.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 Ö-1 5 100 11.0/19.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 5 100 11.0/19.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö-1 5 100 11.0/19.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 5 100 11.0/19.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 Ö-1 5 100 11.0/19.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö-1 5 100 11.0/19.0
Olle Persson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 E -100 4.0/26.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S-5 8 -500 2.0/28.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= 5 -620 0.0/30.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar     - 12.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Öst giv
ingen i zon
K10953
K62
K7
D74
EDkn6
95
D52
10865
2
EDkn
Ekn1064
EKkn3
874
108743
983
92

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N00430
S00430
Ö131391013
V131391013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5 Ö-1 8 50 30.0/0.0
Mats Holm - Svante Berglund Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V+3 2 -150 28.0/2.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 5 V+1 5 -420 26.0/4.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 3NT Ö+1 4 -430 22.0/8.0
Olle Persson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+1 3 -430 22.0/8.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö+1 8 -430 22.0/8.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 3 -460 14.0/16.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö+2 7 -460 14.0/16.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+2 7 -460 14.0/16.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5NT Ö= 8 -460 14.0/16.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT Ö+2 4 -460 14.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3NT V+3 9 -490 6.0/24.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+3 4 -490 6.0/24.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Louise Nordlindh - Helen Roos 3NT Ö+3 3 -490 6.0/24.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6 Ö= 4 -920 1.0/29.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 Ö= 3 -920 1.0/29.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar     - 12.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Syd giv
N-S i zon
D972
Ekn3
K92
542
K65
65
D1043
D963
E843
K10874
5
K87
kn10
D92
Ekn876
Ekn10

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67767
S67767
Ö65665
V65665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Louise Nordlindh - Helen Roos 2NT S= 6 120 30.0/0.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S= 6 110 28.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 Ö-2 Kn 100 24.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö-2 Kn 100 24.0/6.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 2 Ö-2 Kn 100 24.0/6.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö-1 Kn 50 19.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Stellinger - Sonja Lindblom 2 Ö-1 Kn 50 19.0/11.0
Marianne Wästberg - Irma Romare Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S-1 6 -100 14.0/16.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT S-1 5 -100 14.0/16.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S-1 3 -100 14.0/16.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Olle Persson - Jan Clementsson 2 Ö= E -110 10.0/20.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S-2 6 -200 6.0/24.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Mats Holm - Svante Berglund 3 S-2 3 -200 6.0/24.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT S-2 6 -200 6.0/24.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 2NT S-3 3 -300 1.0/29.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT S-3 6 -300 1.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg     - 15.1/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Väst giv
Ö-V i zon
10
K105
ED9762
kn97
Ekn953
D84
kn3
EK5
7642
E973
K1085
8
KD8
kn62
4
D106432

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N76443
S75544
Ö67899
V67899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V-2 E 200 30.0/0.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V-1 E 100 27.0/3.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Mats Holm - Svante Berglund 4 V-1 E 100 27.0/3.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-2 8 -100 24.0/6.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Louise Nordlindh - Helen Roos 2 V= 7 -110 22.0/8.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 1NT V+1 E -120 20.0/10.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 V= 6 -140 16.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= 7 -140 16.0/14.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V= Kn -140 16.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 3 N-3 8 -150 11.0/19.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N-3 8 -150 11.0/19.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 3 V+1 E -170 6.0/24.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 V+2 5 -170 6.0/24.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V+2 E -170 6.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Stellinger - Sonja Lindblom 4 V= E -620 2.0/28.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Olle Persson - Jan Clementsson 3D N-4 4 -800 0.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg     - 15.1/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Nord giv
ingen i zon
EKkn5
D109874

K87
10986

Ekn1096
9543
D743
53
KD5
EDkn2
2
EKkn62
87432
106

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N241244
S241134
Ö69195
V79195
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Nordlindh - Helen Roos Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 5D N= 3 650 29.0/1.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5D N= K 650 29.0/1.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Jan Stellinger - Sonja Lindblom 4D Ö-3 E 500 26.0/4.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 N+1 E 480 21.0/9.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+2 2 480 21.0/9.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+2 E 480 21.0/9.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N+2 2 480 21.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars Persson - Olov Hägerfors 4 N+1 4 450 12.0/18.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N+1 K 450 12.0/18.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N+1 3 450 12.0/18.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N+1 K 450 12.0/18.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N+1 3 450 12.0/18.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 4 V-2 10 100 4.0/26.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Olle Persson - Jan Clementsson 4D V-1 7 100 4.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 V-2 10 100 4.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 V= 9 -420 0.0/30.0
Mats Holm - Svante Berglund     - 20.3/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Öst giv
N-S i zon
K84
532
K98
E976
D97
EKkn9
D64
853
E653
106
Ekn1052
D10
kn102
D874
73
Kkn42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N62333
S62333
Ö7101099
V7101099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-2 4 100 30.0/0.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius 3NT V-1 E 50 25.0/5.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö-1 2 50 25.0/5.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2NT V-1 6 50 25.0/5.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-1 2 50 25.0/5.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 4 -90 18.0/12.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö= 4 -90 18.0/12.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Marianne Wästberg - Irma Romare 2 Ö= 2 -90 18.0/12.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Olle Persson - Jan Clementsson 3 Ö= 4 -110 13.0/17.0
Louise Nordlindh - Helen Roos Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö+1 Kn -110 13.0/17.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Jan Stellinger - Sonja Lindblom 3 Ö+1 3 -130 9.0/21.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 Ö+2 4 -130 9.0/21.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars Persson - Olov Hägerfors 1NT V+2 6 -150 5.0/25.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT V+1 6 -150 5.0/25.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT Ö= 2 -400 1.0/29.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö= 2 -400 1.0/29.0
Mats Holm - Svante Berglund     - 20.3/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Syd giv
Ö-V i zon
kn
64
EK765
E9842
1082
EK753
1082
kn7
K5
Dkn109
kn43
KD65
ED97643
82
D9
103

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N886108
S886108
Ö45625
V45615
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+1 E 450 29.0/1.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 29.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4 V-3 E 300 25.0/5.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 5 V-3 Kn 300 25.0/5.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+4 E 230 22.0/8.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+3 E 200 17.0/13.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan Stellinger - Sonja Lindblom 2 S+3 E 200 17.0/13.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 S+3 E 200 17.0/13.0
Olle Persson - Jan Clementsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S+2 E 200 17.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+2 E 170 11.0/19.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S+1 E 170 11.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 2 S+1 E 140 6.0/24.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 N= E 140 6.0/24.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S= K 140 6.0/24.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-1 D -50 2.0/28.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Louise Nordlindh - Helen Roos 3 N-2 D -100 0.0/30.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 11.1/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Väst giv
alla i zon
kn2
87653
Kkn
E974
D10
Dkn104
D1092
kn105
63
EK92
E653
KD8
EK98754

874
632

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75598
S75598
Ö67835
V67835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 4D Ö-3 E 800 29.0/1.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren 4D Ö-3 E 800 29.0/1.0
Mats Holm - Svante Berglund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D V-2 Kn 500 26.0/4.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-3 E 300 23.0/7.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT Ö-3 E 300 23.0/7.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan Stellinger - Sonja Lindblom 3 Ö-2 E 200 16.0/14.0
Olle Persson - Jan Clementsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-2 E 200 16.0/14.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-2 E 200 16.0/14.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-2 K 200 16.0/14.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö-2 E 200 16.0/14.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Marianne Wästberg - Irma Romare 3 S= D 140 10.0/20.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Louise Nordlindh - Helen Roos 2 S= D 110 8.0/22.0
Lars Persson - Olov Hägerfors Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 D -100 4.0/26.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-1 D -100 4.0/26.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-1 4 -100 4.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 3D S-1 D -200 0.0/30.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 11.1/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Nord giv
N-S i zon
KD7
K96
106
K10985
kn92
E54
D83
EDkn7
E65
872
K7542
63
10843
Dkn103
Ekn9
42

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86887
S86987
Ö57445
V57556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Lars Persson - Olov Hägerfors 2 S= 3 110 30.0/0.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 V-2 9 100 26.0/4.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö-2 4 100 26.0/4.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 1NT V-2 8 100 26.0/4.0
Mats Holm - Svante Berglund Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N= 5 90 22.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V-1 K 50 18.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Olle Persson - Jan Clementsson 1NT V-1 6 50 18.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT V-1 K 50 18.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 4 -90 12.0/18.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö= 3 -90 12.0/18.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT V= 5 -90 12.0/18.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S-1 E -100 7.0/23.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Louise Nordlindh - Helen Roos 2 S-1 D -100 7.0/23.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 1NT V+1 8 -120 3.0/27.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NT V+1 5 -120 3.0/27.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 1NTD V= 9 -180 0.0/30.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren     - -/15.7

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Öst giv
Ö-V i zon
10982
D52
862
Dkn6
E643
kn94
kn754
102
Dkn
K63
E
EK98753
K75
E1087
KD1093
4

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N37674
S27673
Ö106769
V106769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Olle Persson - Jan Clementsson 3NT Ö-1 10 100 30.0/0.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 S-2 10 -100 28.0/2.0
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 10 -110 22.0/8.0
Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= K -110 22.0/8.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Louise Nordlindh - Helen Roos 3 Ö= 9 -110 22.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö= K -110 22.0/8.0
Mats Holm - Svante Berglund Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö= K -110 22.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm 3 Ö+1 10 -130 12.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= K -130 12.0/18.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= K -130 12.0/18.0
Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+1 9 -130 12.0/18.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö+1 K -130 12.0/18.0
Jan Stellinger - Sonja Lindblom Lars Persson - Olov Hägerfors 3 Ö+2 K -150 3.0/27.0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö+2 K -150 3.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö+2 K -150 3.0/27.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö+1 E -150 3.0/27.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren     - -/15.7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Syd giv
alla i zon
10643
K108
D4
kn643
K52
95
K109652
72
kn9
E64
Ekn8
KD1098
ED87
Dkn732
73
E5

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N42772
S22772
Ö910557
V910557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+1 7 140 30.0/0.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N= 10 110 25.0/5.0
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 2 S= 6 110 25.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Olle Persson - Jan Clementsson 2 N= K 110 25.0/5.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S= 6 110 25.0/5.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N-1 9 -100 13.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Persson - Olov Hägerfors 2 S-1 7 -100 13.0/17.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Jan Stellinger - Sonja Lindblom 2 N-1 4 -100 13.0/17.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 3 S-1 6 -100 13.0/17.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-1 K -100 13.0/17.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-1 K -100 13.0/17.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S-1 7 -100 13.0/17.0
Mats Holm - Svante Berglund Louise Nordlindh - Helen Roos 3 N-1 K -100 13.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 Ö+1 7 -130 3.0/27.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= 6 -130 3.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-3 E -300 0.0/30.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/14.9

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.19

Väst giv
ingen i zon
ED107
Ekn532
4
Dkn8
642
D
E10953
9632
kn985
10876
kn862
E
K3
K94
KD7
K10754

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1051099
S1051099
Ö26232
V26232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Björn Klefbohm Ted Jablonowski - Barbara Jablonowska 4 N+1 9 450 30.0/0.0
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N= 8 420 18.0/12.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N= 2 420 18.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Berit Kallstenius Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N= E 420 18.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Persson - Olov Hägerfors 4 N= E 420 18.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Olle Persson - Jan Clementsson 4 N= E 420 18.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Birgitta Nilsson - Lisbeth Nermar 4 N= E 420 18.0/12.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 420 18.0/12.0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N= E 420 18.0/12.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Zalman Puterman - Maria Tendler 4 N= E 420 18.0/12.0
Arne Dahlberg - Kjell-Erik Nordgren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 420 18.0/12.0
Mats Holm - Svante Berglund Louise Nordlindh - Helen Roos 4 N= E 420 18.0/12.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Jan Stellinger - Sonja Lindblom 3NT N= 6 400 6.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 N+1 E 170 4.0/26.0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N-1 2 -50 1.0/29.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N-1 E -50 1.0/29.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde     - -/14.9