Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18 [Föregående]  [Alla givar]  [Nästa]   [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
alla i zon
83
kn2
E109873
K96
E62
EKD95
D5
D104
109
10876
Kkn42
E82
KDkn754
43
6
kn753

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N55283
S55283
Ö7810510
V7810510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Börje Filipsson - Maya Adrian 4 V-2 E 200 38/0
Annika Westin - Lars Söderström Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 V-1 E 100 34/4
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 V-1 8 100 34/4
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 V-1 E 100 34/4
Göran Larsson - Christina Larsson Birgitta Holm - Christer Grebert 2 V= 8 -110 30/8
Arne Edberg - Inga Edberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1NT V+2 10 -150 28/10
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 V+1 E -170 23/15
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 V+1 8 -170 23/15
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Mats Fagher - Linnea Edvardsson 3 V+1 8 -170 23/15
Dag Thundal - Göran Lundqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 2 V+2 8 -170 23/15
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT V+3 7 -180 17/21
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Agneta Björklund - Anette de la Motte 1NT V+3 3 -180 17/21
Bo Windisch - Lillemor Windisch Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 V+2 8 -200 14/24
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT V= 7 -600 12/26
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 4 V= 8 -620 6/32
Alf Falk - Henrik Aronsson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö= 8 -620 6/32
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V= E -620 6/32
Gun Borg - Bengt Andersson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V= 8 -620 6/32
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 V= E -620 6/32
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 V+2 E -680 0/38