Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18 [Föregående]  [Alla givar]  [Nästa]   [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn98543
K
63
kn1082
ED6
kn52
D1095
K75
K10
E107
K742
E943
72
D98643
Ekn8
D6

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N43553
S43553
Ö998710
V998710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Edberg - Inga Edberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V-1 9 100 34/4
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT V-1 4 100 34/4
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Börje Filipsson - Maya Adrian 5 V-1 K 100 34/4
Gun Borg - Bengt Andersson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V-1 K 100 34/4
Göran Larsson - Christina Larsson Birgitta Holm - Christer Grebert 3NT V-1 4 100 34/4
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 S-2 E -100 27/11
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S-2 6 -100 27/11
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 V+1 3 -110 23/15
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 V+1 K -110 23/15
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 3 V+1 8 -130 18/20
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 V= Kn -130 18/20
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 V+1 Kn -130 18/20
Annika Westin - Lars Söderström Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2 S-3 6 -150 14/24
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S-4 E -200 12/26
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2NT V+3 8 -210 10/28
Alf Falk - Henrik Aronsson Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö+1 3 -630 4/34
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3NT Ö+1 8 -630 4/34
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT Ö+1 4 -630 4/34
Dag Thundal - Göran Lundqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3NT V+1 3 -630 4/34
Bo Windisch - Lillemor Windisch Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT Ö+1 3 -630 4/34