Kommande tävlingar
21/08 Uppdatering/Utbildning om nya
01/09 Allsvenskan, Elitserien, rond
01/09 Allsvenskan, div 2-3, rond 1-3
Rapporterade tävlingar
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
05/08 Guldgruvan - Final H
05/08 Guldgruvan - Final G
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-01-18

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
ingen i zon
kn108765
1084
K6
108
43
kn7532
Dkn92
73
ED92
E
73
D96542
K
KD96
E10854
EKkn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78997
S78997
Ö65445
V64445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 4D Ö-3 K 500 38/0
Birgitta Holm - Christer Grebert Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 S+1 7 170 36/2
Magnus Wikman - Margareta Wikman Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 1NT V-3 K 150 33/5
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2NT S+1 7 150 33/5
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 N= 2 140 28/10
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 N+1 E 140 28/10
Bo Windisch - Lillemor Windisch Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3 S= 7 140 28/10
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 2NT S= 3 120 23/15
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Gun Borg - Bengt Andersson 1NT S+1 3 120 23/15
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 S= 4 110 19/19
Åke Hallgren - Nils Johansson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 S= 7 110 19/19
Annika Westin - Lars Söderström Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 S= 3 90 16/22
Agneta Björklund - Anette de la Motte Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 Ö-1 K 50 14/24
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 4 N-1 E -50 10/28
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2NT S-1 3 -50 10/28
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT S-1 3 -50 10/28
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Alf Falk - Henrik Aronsson 3 S-2 7 -100 5/33
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Ronny Andersson - Linda Hallgren 2NT N-2 D -100 5/33
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Arne Edberg - Inga Edberg 4NT S-3 3 -150 1/37
Göran Larsson - Christina Larsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2NT S-3 7 -150 1/37

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Öst giv
N-S i zon
K9543
10
K94
9763
2
Ekn4
Ekn732
Kkn85
Ekn107
D8763
1085
E
D86
K952
D6
D1042

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N52353
S52353
Ö81110810
V81110810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Ronny Andersson - Linda Hallgren 6 Ö-2 D 100 36/2
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Gun Borg - Bengt Andersson 4 Ö-2 4 100 36/2
Bo Windisch - Lillemor Windisch Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 Ö-2 6 100 36/2
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 4 Ö-1 D 50 25/13
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 Ö-1 6 50 25/13
Åke Hallgren - Nils Johansson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 5 Ö-1 D 50 25/13
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 Ö-1 10 50 25/13
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT V-1 3 50 25/13
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Arne Edberg - Inga Edberg 4 Ö-1 4 50 25/13
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 Ö-1 4 50 25/13
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3NT V-1 3 50 25/13
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 2 Ö+1 2 -140 16/22
Magnus Wikman - Margareta Wikman Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 2 V+3 10 -150 14/24
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö+2 2 -170 10/28
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3 Ö+1 4 -170 10/28
Birgitta Holm - Christer Grebert Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 Ö+2 6 -170 10/28
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 Ö= 6 -420 6/32
Annika Westin - Lars Söderström Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT V+1 9 -430 3/35
Agneta Björklund - Anette de la Motte Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT Ö+1 4 -430 3/35
Göran Larsson - Christina Larsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT V+2 5 -460 0/38

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
103
D104
kn875
D742
Dkn82

KD1062
10653
E94
97653
43
Ekn8
K765
EKkn82
E9
K9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56968
S66968
Ö77475
V77365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 S+4 6 200 38/0
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Annika Westin - Lars Söderström 1 S+3 2 170 32/6
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1 S+3 K 170 32/6
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gun Borg - Bengt Andersson 3 S+1 2 170 32/6
Dag Thundal - Göran Lundqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 1 S+3 K 170 32/6
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 2 S+2 D 170 32/6
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 1NT S+2 2 150 25/13
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 1NT S+2 K 150 25/13
Magnus Wikman - Margareta Wikman Marita Hallberg - Steen Ljungberg 1 S+2 6 140 21/17
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 1 S+2 10 140 21/17
Alf Falk - Henrik Aronsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT S+1 2 120 17/21
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 1NT S+1 2 120 17/21
Ronny Andersson - Linda Hallgren Agneta Björklund - Anette de la Motte 1 S+1 K 110 13/25
Birgitta Holm - Christer Grebert Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 1 S+1 K 110 13/25
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1 S= D 80 9/29
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1 S= 2 80 9/29
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 S-1 K -50 6/32
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Arne Edberg - Inga Edberg 4 S-2 6 -100 4/34
Göran Larsson - Christina Larsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 1 V+1 D -110 2/36
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 4D S-2 2 -300 0/38

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
alla i zon
K10986
D83
1085
D7
53
109654
2
E10643
D7
kn72
EKDkn3
985
Ekn42
EK
9764
Kkn2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67597
S67597
Ö66645
V66645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 Ö-2 2 200 38/0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 S+1 2 140 24/14
Magnus Wikman - Margareta Wikman Marita Hallberg - Steen Ljungberg 2 S+1 2 140 24/14
Alf Falk - Henrik Aronsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 S+1 E 140 24/14
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 S= 2 140 24/14
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 N+1 E 140 24/14
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 S+1 E 140 24/14
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 S= 2 140 24/14
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 N= E 140 24/14
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gun Borg - Bengt Andersson 3 S= 2 140 24/14
Birgitta Holm - Christer Grebert Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 2 S+1 2 140 24/14
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 2 N+1 E 140 24/14
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 N+1 2 140 24/14
Göran Larsson - Christina Larsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 1 N+2 E 140 24/14
Dag Thundal - Göran Lundqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 2 S= E 110 9/29
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 2 S= 2 110 9/29
Ronny Andersson - Linda Hallgren Agneta Björklund - Anette de la Motte 1 Ö-1 E 100 6/32
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Annika Westin - Lars Söderström 1NT S= 2 90 4/34
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Arne Edberg - Inga Edberg 1 Ö= E -70 2/36
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 2NT S-1 2 -100 0/38

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
N-S i zon
EKD8
8
Dkn53
D854
kn1054
D9532
EK
kn3
73
E64
9876
10962
962
Kkn107
1042
EK7

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89799
S89799
Ö44644
V44644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT N+2 2 660 37/1
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT N+2 9 660 37/1
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT N= 6 600 31/7
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Alf Falk - Henrik Aronsson 3NT N= 6 600 31/7
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT N= 9 600 31/7
Gun Borg - Bengt Andersson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT N= 9 600 31/7
Börje Filipsson - Maya Adrian Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 N+1 E 170 26/12
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 2NT N+1 6 150 24/14
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Göran Larsson - Christina Larsson 2 N+1 9 140 22/16
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 1NT N+1 10 120 17/21
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2NT N= 6 120 17/21
Ronny Andersson - Linda Hallgren Birgitta Holm - Christer Grebert 1NT S+1 2 120 17/21
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 1NT S+1 Kn 120 17/21
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Arne Edberg - Inga Edberg 2NT S-1 4 -100 7/31
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 N-1 E -100 7/31
Annika Westin - Lars Söderström Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N-1 9 -100 7/31
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3NT N-1 7 -100 7/31
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2NT S-1 2 -100 7/31
Bo Windisch - Lillemor Windisch Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3NT N-1 2 -100 7/31
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 S-2 E -200 0/38

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Öst giv
Ö-V i zon
EK6
K87
109
109873
kn9875
D962
K85
5
42
E1053
ED6
KD62
D103
kn4
kn7432
Ekn4

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N87456
S87456
Ö56886
V56885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Mats Fagher - Linnea Edvardsson 4 Ö-4 2 400 38/0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 1NT Ö-3 2 300 35/3
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2NT Ö-3 2 300 35/3
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3 Ö-2 E 200 30/8
Börje Filipsson - Maya Adrian Agneta Björklund - Anette de la Motte 3 Ö-2 E 200 30/8
Bo Windisch - Lillemor Windisch Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 Ö-2 2 200 30/8
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 2 Ö-1 7 100 21/17
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1 Ö-1 Kn 100 21/17
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 Ö-1 2 100 21/17
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 Ö-1 4 100 21/17
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 Ö-1 7 100 21/17
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 2 Ö-1 3 100 21/17
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1NT Ö= 2 -90 14/24
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö= 3 -110 8/30
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 Ö= 4 -110 8/30
Annika Westin - Lars Söderström Åke Hallgren - Nils Johansson 2 Ö= 3 -110 8/30
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Göran Larsson - Christina Larsson 2 Ö= Kn -110 8/30
Ronny Andersson - Linda Hallgren Birgitta Holm - Christer Grebert 2 Ö= Kn -110 8/30
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Arne Edberg - Inga Edberg 2 Ö+1 4 -140 1/37
Gun Borg - Bengt Andersson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 Ö+1 E -140 1/37

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
alla i zon
Ekn102
10542
kn
kn832
K98
3
D97542
D97
53
EKkn76
K6
10654
D764
D98
E1083
EK

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N878108
S878108
Ö46534
V46534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 1NT V-2 3 200 38/0
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 S+1 3 170 36/2
Alf Falk - Henrik Aronsson Marita Hallberg - Steen Ljungberg 2 S+1 5 140 30/8
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Arne Edberg - Inga Edberg 2 S+1 3 140 30/8
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 S= 3 140 30/8
Dag Thundal - Göran Lundqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 S= 3 140 30/8
Gun Borg - Bengt Andersson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 S+1 3 140 30/8
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Annika Westin - Lars Söderström 1NT N+1 2 120 15/23
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Åke Hallgren - Nils Johansson 2NT S= 5 120 15/23
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1NT S+1 2 120 15/23
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Mats Fagher - Linnea Edvardsson 1NT S+1 2 120 15/23
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 1NT S+1 2 120 15/23
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1NT S+1 2 120 15/23
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 1NT N+1 E 120 15/23
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ronny Andersson - Linda Hallgren 1NT S+1 7 120 15/23
Agneta Björklund - Anette de la Motte Birgitta Holm - Christer Grebert 1NT S+1 2 120 15/23
Göran Larsson - Christina Larsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1NT S+1 4 120 15/23
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT S= 2 90 3/35
Börje Filipsson - Maya Adrian Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 1NT S= 4 90 3/35
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 S-2 3 -200 0/38

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
ingen i zon
kn4
EKkn8732
D6
105
107
109
K9872
EK63
K92
D54
1053
kn742
ED8653
6
Ekn4
D98

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N77998
S781098
Ö55344
V55334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Mats Fagher - Linnea Edvardsson 4 S= E 420 38/0
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Annika Westin - Lars Söderström 3 N+1 2 170 33/5
Alf Falk - Henrik Aronsson Marita Hallberg - Steen Ljungberg 3 N+1 2 170 33/5
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Åke Hallgren - Nils Johansson 2 N+2 10 170 33/5
Göran Larsson - Christina Larsson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3 N+1 2 170 33/5
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 3 N= 10 140 26/12
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 N= 10 140 26/12
Börje Filipsson - Maya Adrian Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 2 S+1 E 140 26/12
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 N-1 2 -50 16/22
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ingvar Josefsson - Anders Meuller 4 N-1 4 -50 16/22
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 N-1 10 -50 16/22
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 N-1 10 -50 16/22
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ronny Andersson - Linda Hallgren 3 N-1 2 -50 16/22
Gun Borg - Bengt Andersson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 4 N-1 2 -50 16/22
Agneta Björklund - Anette de la Motte Birgitta Holm - Christer Grebert 4 N-1 2 -50 16/22
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 4 N-2 2 -100 5/33
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3NT S-2 2 -100 5/33
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Arne Edberg - Inga Edberg 3NT S-2 2 -100 5/33
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 6 N-2 4 -100 5/33
Dag Thundal - Göran Lundqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT S-3 2 -150 0/38

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
Ö-V i zon
63
E10863
D104
E87
KDkn5
4
Ekn97
Kkn102
987
Dkn75
652
D95
E1042
K92
K83
643

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N66866
S66866
Ö77575
V77565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Arne Edberg - Inga Edberg 2 V-2 3 200 35/3
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 1D V-1 E 200 35/3
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 2 V-2 E 200 35/3
Agneta Björklund - Anette de la Motte Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3 V-2 8 200 35/3
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT Ö-1 3 100 27/11
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 V-1 E 100 27/11
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 1NT V-1 10 100 27/11
Gun Borg - Bengt Andersson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 1 V-1 3 100 27/11
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 1 N= D 80 22/16
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 N-1 D -50 18/20
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 N-1 5 -50 18/20
Birgitta Holm - Christer Grebert Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 1 S-1 4 -50 18/20
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Annika Westin - Lars Söderström 1 V= 3 -80 13/25
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 1 V= 4 -80 13/25
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Göran Larsson - Christina Larsson 2 N-2 5 -100 9/29
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ronny Andersson - Linda Hallgren 3 N-2 7 -100 9/29
Magnus Wikman - Margareta Wikman Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 1 V+1 E -110 5/33
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Börje Filipsson - Maya Adrian 1 V+1 4 -110 5/33
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2NT Ö= 2 -120 2/36
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Alf Falk - Henrik Aronsson 1 V+3 7 -170 0/38

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Öst giv
alla i zon
K732
86
K653
K104
E106
E43
Ekn1098
Ekn
Dkn95
975
D42
985
84
KDkn102
7
D7632

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N94946
S94946
Ö49487
V49487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 Ö-2 10 200 38/0
Gun Borg - Bengt Andersson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 1 S+3 E 170 36/2
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 V-1 8 100 33/5
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 V-1 8 100 33/5
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1 V= 8 -70 30/8
Magnus Wikman - Margareta Wikman Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 1 V+1 2 -90 24/14
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 V= 8 -90 24/14
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 V= 8 -90 24/14
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Börje Filipsson - Maya Adrian 1 V+1 4 -90 24/14
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ronny Andersson - Linda Hallgren 2 V= 8 -90 24/14
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Annika Westin - Lars Söderström 1 V+2 6 -110 15/23
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Åke Hallgren - Nils Johansson 1 V+2 8 -110 15/23
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Göran Larsson - Christina Larsson 2 Ö= 6 -110 15/23
Birgitta Holm - Christer Grebert Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 1 V+2 4 -110 15/23
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT V+1 2 -120 7/31
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Arne Edberg - Inga Edberg 1NT V+1 2 -120 7/31
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 1NT V+1 3 -120 7/31
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 1NT V+1 6 -120 7/31
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Alf Falk - Henrik Aronsson 1NT V+2 2 -150 1/37
Agneta Björklund - Anette de la Motte Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 1NT V+2 3 -150 1/37

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
ingen i zon
Kkn842
3
E1065
E65
ED9
1092
KDkn87
D2
75
K8
9432
kn10874
1063
EDkn7654

K93

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N77121110
S77121110
Ö46111
V46111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Magnus Wikman - Margareta Wikman 3D S+2 E 730 38/0
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 S+2 K 480 35/3
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 S+2 K 480 35/3
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Marita Hallberg - Steen Ljungberg 3NT N+2 4 460 31/7
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT N+2 Kn 460 31/7
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 S+1 E 450 28/10
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Arne Edberg - Inga Edberg 3NT N+1 3 430 25/13
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Birgitta Holm - Christer Grebert 3NT N+1 7 430 25/13
Åke Hallgren - Nils Johansson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 4 S= E 420 18/20
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 S= K 420 18/20
Annika Westin - Lars Söderström Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 S= K 420 18/20
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 S= E 420 18/20
Göran Larsson - Christina Larsson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 S= Kn 420 18/20
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Mats Fagher - Linnea Edvardsson 3 S+2 K 200 10/28
Gun Borg - Bengt Andersson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3 S+2 7 200 10/28
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 S+2 Kn 200 10/28
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 2 N+2 9 170 6/32
Agneta Björklund - Anette de la Motte Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2 S+1 E 140 4/34
Börje Filipsson - Maya Adrian Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 V-2 E 100 2/36
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Alf Falk - Henrik Aronsson 4 N-1 Kn -50 0/38

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
N-S i zon
102
E109854
KD7
K7
kn75
D2
E32
Ekn943
964
Kkn63
1054
D102
EKD83
7
kn986
865

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N7109108
S7109108
Ö52423
V53433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Mats Fagher - Linnea Edvardsson 1NT N+2 2 150 37/1
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 1NT Ö-3 E 150 37/1
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Marita Hallberg - Steen Ljungberg 3 N= 2 140 28/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 N+1 D 140 28/10
Annika Westin - Lars Söderström Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 S= D 140 28/10
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 N= 2 140 28/10
Börje Filipsson - Maya Adrian Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 N+1 10 140 28/10
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 N+1 4 140 28/10
Göran Larsson - Christina Larsson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 N= D 140 28/10
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N= 2 110 16/22
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 2 N= 10 110 16/22
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 N= D 110 16/22
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Birgitta Holm - Christer Grebert 2 N= D 110 16/22
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Ronny Andersson - Linda Hallgren 2 N= D 110 16/22
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Alf Falk - Henrik Aronsson 3 N-1 D -100 6/32
Åke Hallgren - Nils Johansson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT N-1 D -100 6/32
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Arne Edberg - Inga Edberg 3 N-1 D -100 6/32
Gun Borg - Bengt Andersson Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 N-1 2 -100 6/32
Agneta Björklund - Anette de la Motte Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 N-1 D -100 6/32
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 N-4 D -400 0/38

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
alla i zon
3
K532
D1094
K865
Ekn64
D97
E876
32
10872
Ekn84
Kkn2
107
KD95
106
53
EDkn94

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N84436
S84435
Ö58897
V58897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3 S+1 E 130 38/0
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 2NT N= 2 120 36/2
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 S= E 110 31/7
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Marita Hallberg - Steen Ljungberg 3 S= 6 110 31/7
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 S= E 110 31/7
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 3 S= 7 110 31/7
Arne Edberg - Inga Edberg Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 1NT N= 2 90 22/16
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT N= 4 90 22/16
Dag Thundal - Göran Lundqvist Göran Larsson - Christina Larsson 1NT N= 7 90 22/16
Agneta Björklund - Anette de la Motte Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 1NT N= 8 90 22/16
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Börje Filipsson - Maya Adrian 1 S+1 E 90 22/16
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Kerstin Sjölund - Guy Hansson 1NT N-1 7 -100 12/26
Alf Falk - Henrik Aronsson Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 3 S-1 E -100 12/26
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Åke Hallgren - Nils Johansson 4 S-1 D -100 12/26
Annika Westin - Lars Söderström Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 S-1 E -100 12/26
Gun Borg - Bengt Andersson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3 S-1 7 -100 12/26
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Ronny Andersson - Linda Hallgren 2 Ö+1 9 -140 5/33
Birgitta Holm - Christer Grebert Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 Ö+1 10 -140 5/33
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 5 S-2 E -200 1/37
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3 S-2 2 -200 1/37

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Öst giv
ingen i zon
E9
K
109863
Ekn642

ED10642
KD4
D1093
D876532
kn5
kn5
K8
Kkn104
9873
E72
75

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N58375
S58375
Ö751067
V751067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 4 V-6 E 300 38/0
Arne Edberg - Inga Edberg Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 N= Kn 110 36/2
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 Ö-2 7 100 31/7
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT V-2 10 100 31/7
Annika Westin - Lars Söderström Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 Ö-2 5 100 31/7
Agneta Björklund - Anette de la Motte Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 4 V-2 6 100 31/7
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT V-1 2 50 20/18
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 Ö-1 E 50 20/18
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V-1 E 50 20/18
Dag Thundal - Göran Lundqvist Göran Larsson - Christina Larsson 3 Ö-1 9 50 20/18
Birgitta Holm - Christer Grebert Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 V-1 E 50 20/18
Gun Borg - Bengt Andersson Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V-1 E 50 20/18
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Börje Filipsson - Maya Adrian 3 V-1 E 50 20/18
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 N-1 5 -50 12/26
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 V+1 E -140 8/30
Alf Falk - Henrik Aronsson Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 3 V= 10 -140 8/30
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 V= E -140 8/30
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Marita Hallberg - Steen Ljungberg 2 V+2 10 -170 4/34
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Åke Hallgren - Nils Johansson 3 V+2 K -200 2/36
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 4 V= E -420 0/38

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
N-S i zon
EKD1092
K92
D94
3
kn7
E53
Ekn106
KD54
86543
864

E10982

Dkn107
K87532
kn76

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N49776
S49776
Ö94557
V94547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Birgitta Holm - Christer Grebert 3 V-5 E 250 38/0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 N+2 4 200 36/2
Agneta Björklund - Anette de la Motte Nils Thalberg - Sonny Wiklund 4 V-3 E 150 34/4
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 2 N+1 E 140 30/8
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 S= E 140 30/8
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 2 N+1 E 140 30/8
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 N= 8 110 23/15
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 N= 4 110 23/15
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 2 N= E 110 23/15
Ronny Andersson - Linda Hallgren Göran Larsson - Christina Larsson 2 N= 10 110 23/15
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 4 V-2 E 100 18/20
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Mats Fagher - Linnea Edvardsson 4 V-1 E 50 16/22
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Ingvar Josefsson - Anders Meuller 1NT V= E -90 14/24
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Alf Falk - Henrik Aronsson 3 N-1 E -100 9/29
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 N-1 E -100 9/29
Gun Borg - Bengt Andersson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 N-1 E -100 9/29
Bo Windisch - Lillemor Windisch Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3 N-1 8 -100 9/29
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 4 S-2 E -200 3/35
Annika Westin - Lars Söderström Arne Edberg - Inga Edberg 5 S-2 5 -200 3/35
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S-3 4 -300 0/38

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
Ö-V i zon
K108653
109
9
Ekn94
E2
Kkn32
EDkn632
3
D4
ED8765
87
1085
kn97
4
K1054
KD762

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N102193
S103193
Ö391238
V391248
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 N= E 420 38/0
Annika Westin - Lars Söderström Arne Edberg - Inga Edberg 3 S+1 8 170 36/2
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3 V-1 10 100 34/4
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Ingvar Josefsson - Anders Meuller 4 N-1 E -50 32/6
Gun Borg - Bengt Andersson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 N-2 E -100 29/9
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 5 S-2 3 -100 29/9
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 3 V= 9 -110 26/12
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström 4 Ö= K -620 24/14
Magnus Wikman - Margareta Wikman Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 5 Ö= 7 -650 15/23
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Mats Fagher - Linnea Edvardsson 4 V+1 2 -650 15/23
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 Ö+1 K -650 15/23
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 4 Ö+1 K -650 15/23
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Börje Filipsson - Maya Adrian 4 Ö+1 7 -650 15/23
Ronny Andersson - Linda Hallgren Göran Larsson - Christina Larsson 4 Ö+1 7 -650 15/23
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Birgitta Holm - Christer Grebert 4 Ö+1 7 -650 15/23
Bo Windisch - Lillemor Windisch Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 5 Ö= Kn -650 15/23
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Alf Falk - Henrik Aronsson 4 Ö+2 2 -680 3/35
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö+2 2 -680 3/35
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 Ö+2 2 -680 3/35
Agneta Björklund - Anette de la Motte Nils Thalberg - Sonny Wiklund 4 Ö+2 2 -680 3/35

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
ingen i zon
K84
EK93
KD94
43
Ekn102
Dkn1065
2
K108
76
74
E876
ED975
D953
82
kn1053
kn62

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37465
S37465
Ö96877
V96977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 S+1 D 110 38/0
Göran Larsson - Christina Larsson Börje Filipsson - Maya Adrian 1NT N= 5 90 36/2
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 V-1 4 50 33/5
Dag Thundal - Göran Lundqvist Gun Borg - Bengt Andersson 3 Ö-1 5 50 33/5
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 1 N-1 5 -50 27/11
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 1 N-1 6 -50 27/11
Ronny Andersson - Linda Hallgren Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 1NT N-1 5 -50 27/11
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 1NT N-1 9 -50 27/11
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Arne Edberg - Inga Edberg 2 Ö= 3 -90 22/16
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 N-2 E -100 19/19
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 1NT N-2 5 -100 19/19
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 V= D -110 15/23
Annika Westin - Lars Söderström Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 Ö+1 2 -110 15/23
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Birgitta Holm - Christer Grebert 3 Ö+1 8 -130 12/26
Alf Falk - Henrik Aronsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 V+1 9 -140 8/30
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 2 V+1 8 -140 8/30
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2 Ö+1 4 -140 8/30
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT N-3 5 -150 2/36
Agneta Björklund - Anette de la Motte Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 1NT N-3 5 -150 2/36
Bo Windisch - Lillemor Windisch Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2NT N-3 5 -150 2/36

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Öst giv
N-S i zon
E5
E10
Dkn104
Dkn853
Dkn764
5
EK86
E107
102
Kkn982
973
K64
K983
D7643
52
92

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N75656
S75655
Ö67787
V67787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3NT Ö-3 3 150 37/1
Bo Windisch - Lillemor Windisch Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2NT Ö-3 9 150 37/1
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Arne Edberg - Inga Edberg 3 V-2 E 100 31/7
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 V-2 E 100 31/7
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson 3 V-2 5 100 31/7
Agneta Björklund - Anette de la Motte Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 2NT Ö-2 3 100 31/7
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Birgitta Holm - Christer Grebert 3 V-1 E 50 24/14
Ronny Andersson - Linda Hallgren Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 2 V-1 E 50 24/14
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 2 V-1 E 50 24/14
Annika Westin - Lars Söderström Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N-1 2 -100 19/19
Dag Thundal - Göran Lundqvist Gun Borg - Bengt Andersson 2 N-1 10 -100 19/19
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 V= E -110 13/25
Alf Falk - Henrik Aronsson Hans Egerstad - Ingemar Hansson 2 V= D -110 13/25
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 V= E -110 13/25
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 V= E -110 13/25
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2NT V= 3 -120 7/31
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 2NT V= D -120 7/31
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3 V= E -140 4/34
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2 N-2 10 -200 1/37
Göran Larsson - Christina Larsson Börje Filipsson - Maya Adrian 2 N-2 3 -200 1/37

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn98543
K
63
kn1082
ED6
kn52
D1095
K75
K10
E107
K742
E943
72
D98643
Ekn8
D6

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N43553
S43553
Ö998710
V998710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Edberg - Inga Edberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V-1 9 100 34/4
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT V-1 4 100 34/4
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Börje Filipsson - Maya Adrian 5 V-1 K 100 34/4
Gun Borg - Bengt Andersson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V-1 K 100 34/4
Göran Larsson - Christina Larsson Birgitta Holm - Christer Grebert 3NT V-1 4 100 34/4
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 S-2 E -100 27/11
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S-2 6 -100 27/11
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 V+1 3 -110 23/15
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 V+1 K -110 23/15
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 3 V+1 8 -130 18/20
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 4 V= Kn -130 18/20
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 V+1 Kn -130 18/20
Annika Westin - Lars Söderström Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 2 S-3 6 -150 14/24
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S-4 E -200 12/26
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2NT V+3 8 -210 10/28
Alf Falk - Henrik Aronsson Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö+1 3 -630 4/34
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3NT Ö+1 8 -630 4/34
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 3NT Ö+1 4 -630 4/34
Dag Thundal - Göran Lundqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3NT V+1 3 -630 4/34
Bo Windisch - Lillemor Windisch Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3NT Ö+1 3 -630 4/34

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
alla i zon
83
kn2
E109873
K96
E62
EKD95
D5
D104
109
10876
Kkn42
E82
KDkn754
43
6
kn753

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N55283
S55283
Ö7810510
V7810510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Börje Filipsson - Maya Adrian 4 V-2 E 200 38/0
Annika Westin - Lars Söderström Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 V-1 E 100 34/4
Nils Thalberg - Sonny Wiklund Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 V-1 8 100 34/4
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 V-1 E 100 34/4
Göran Larsson - Christina Larsson Birgitta Holm - Christer Grebert 2 V= 8 -110 30/8
Arne Edberg - Inga Edberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1NT V+2 10 -150 28/10
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 V+1 E -170 23/15
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd 3 V+1 8 -170 23/15
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Mats Fagher - Linnea Edvardsson 3 V+1 8 -170 23/15
Dag Thundal - Göran Lundqvist Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 2 V+2 8 -170 23/15
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1NT V+3 7 -180 17/21
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Agneta Björklund - Anette de la Motte 1NT V+3 3 -180 17/21
Bo Windisch - Lillemor Windisch Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 V+2 8 -200 14/24
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3NT V= 7 -600 12/26
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 4 V= 8 -620 6/32
Alf Falk - Henrik Aronsson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö= 8 -620 6/32
Ingela Wanglöf - Lena Holmlund Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 V= E -620 6/32
Gun Borg - Bengt Andersson Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V= 8 -620 6/32
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 V= E -620 6/32
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 V+2 E -680 0/38

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Nord giv
N-S i zon
KD
EK872
E95
863
32
53
K1043
EK742
E7654
6
kn876
1095
kn1098
Dkn1094
D2
Dkn

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N43956
S431056
Ö99384
V99384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Holm - Christer Grebert Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 N+1 E 650 37/1
Bo Windisch - Lillemor Windisch Nils Thalberg - Sonny Wiklund 4 N+1 5 650 37/1
Arne Edberg - Inga Edberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 4 N= 7 620 29/9
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 N= E 620 29/9
Ronny Andersson - Linda Hallgren Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 N= 10 620 29/9
Börje Filipsson - Maya Adrian Gun Borg - Bengt Andersson 4 N= 4 620 29/9
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 S= E 620 29/9
Göran Larsson - Christina Larsson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 4 N= 10 620 29/9
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Åke Hallgren - Nils Johansson 5D V-3 E 500 22/16
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Hans Egerstad - Ingemar Hansson 3 N+1 10 170 19/19
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2 N+2 E 170 19/19
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Ingvar Josefsson - Anders Meuller 5D V-1 K 100 16/22
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 N-1 4 -100 8/30
Annika Westin - Lars Söderström Alf Falk - Henrik Aronsson 4 N-1 8 -100 8/30
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 N-1 6 -100 8/30
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 N-1 E -100 8/30
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 N-1 E -100 8/30
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 4 N-1 7 -100 8/30
Agneta Björklund - Anette de la Motte Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 N-1 6 -100 8/30
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 4 N-4 6 -400 0/38

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Öst giv
Ö-V i zon
KD954
83
43
Ekn65
E10
9642
E1065
D87
kn72
EKD107
Dkn8
K2
863
kn5
K972
10943

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N63252
S63252
Ö7101179
V71011811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Windisch - Lillemor Windisch Nils Thalberg - Sonny Wiklund 3 N-3 E -150 38/0
Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson 2NT Ö+3 7 -210 36/2
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 Ö+4 4 -230 34/4
Börje Filipsson - Maya Adrian Gun Borg - Bengt Andersson 4 Ö= 2 -620 32/6
Arne Edberg - Inga Edberg Gunilla Ekeroth - Arne Andersen 3NT Ö+1 7 -630 27/11
Lars-Erik Svensson - Eva Sulz Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3NT Ö+1 7 -630 27/11
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3NT Ö+1 7 -630 27/11
Ronny Andersson - Linda Hallgren Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3NT Ö+1 7 -630 27/11
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Hans Egerstad - Ingemar Hansson 4 Ö+1 3 -650 14/24
Mats Fagher - Linnea Edvardsson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 Ö+1 2 -650 14/24
Annika Westin - Lars Söderström Alf Falk - Henrik Aronsson 4 Ö+1 3 -650 14/24
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Åke Hallgren - Nils Johansson 4 Ö+1 3 -650 14/24
Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 Ö+1 2 -650 14/24
Birgitta Holm - Christer Grebert Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 Ö+1 2 -650 14/24
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 4 Ö+1 2 -650 14/24
Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 V+1 4 -650 14/24
Göran Larsson - Christina Larsson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 4 Ö+1 7 -650 14/24
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT Ö+2 2 -660 3/35
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT Ö+2 2 -660 3/35
Agneta Björklund - Anette de la Motte Jesper Johansson - Henrik Fernqvist 4 Ö+2 7 -680 0/38

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Syd giv
alla i zon
105
D73
E4
ED6432
732
E1096
D87
Kkn5
KDkn98
kn4
K652
109
E64
K852
kn1093
87

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87757
S86757
Ö56575
V56686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Edberg - Inga Edberg Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 3 Ö-3 7 300 38/0
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 3 N= 8 110 36/2
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Annika Westin - Lars Söderström 2 Ö-1 7 100 31/7
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 V-1 E 100 31/7
Ronny Andersson - Linda Hallgren Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 2 Ö-1 8 100 31/7
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 Ö-1 8 100 31/7
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Mats Fagher - Linnea Edvardsson 2 N= K 90 22/16
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 N= K 90 22/16
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 N= 8 90 22/16
Gun Borg - Bengt Andersson Birgitta Holm - Christer Grebert 2 N= Kn 90 22/16
Göran Larsson - Christina Larsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2 N= K 90 22/16
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 1 Ö= Kn -80 16/22
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 N-1 K -100 10/28
Åke Hallgren - Nils Johansson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3 S-1 Kn -100 10/28
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Dag Thundal - Göran Lundqvist 1 S-1 7 -100 10/28
Börje Filipsson - Maya Adrian Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 N-1 Kn -100 10/28
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 3 N-1 K -100 10/28
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 Ö= 7 -110 4/34
Magnus Wikman - Margareta Wikman Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö+1 7 -140 1/37
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 Ö+1 5 -140 1/37

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2017.01.18

Väst giv
ingen i zon
EK92
D1042
1083
E6
D874
963
kn72
kn92
5
Kkn8
E96
K108743
kn1063
E75
KD54
D5

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N710101010
S699107
Ö63333
V63333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Johansson - Henrik Fernqvist Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 N+1 E 450 38/0
Hans Egerstad - Ingemar Hansson Mats Fagher - Linnea Edvardsson 4 N= 9 420 35/3
Sonja Jeppesen - Tina Fredriksson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 N= E 420 35/3
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ulf Tallborn - Gunilla Tallborn 2 N+3 3 200 32/6
Arne Edberg - Inga Edberg Lars-Erik Svensson - Eva Sulz 3 N+1 5 170 29/9
Marita Hallberg - Steen Ljungberg Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 N+2 5 170 29/9
Gunilla Ekeroth - Arne Andersen Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 S= 2 140 23/15
Gunnar Yxelflod - Leif Ryhd Annika Westin - Lars Söderström 3 N= 3 140 23/15
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 2 N+1 E 140 23/15
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Nils Thalberg - Sonny Wiklund 2 N+1 5 140 23/15
Magnus Wikman - Margareta Wikman Alf Falk - Henrik Aronsson 2NT N= 8 120 18/20
Åke Hallgren - Nils Johansson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 S-1 Kn -50 11/27
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Agneta Björklund - Anette de la Motte 2 S-1 2 -50 11/27
Ronny Andersson - Linda Hallgren Tommy Rhedin - Bengt Kjellqvist 2NT S-1 Kn -50 11/27
Börje Filipsson - Maya Adrian Anna Maria Gräslund - Marianne Gustafsson 3 S-1 Kn -50 11/27
Gun Borg - Bengt Andersson Birgitta Holm - Christer Grebert 4 N-1 E -50 11/27
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ingela Wanglöf - Lena Holmlund 4 S-1 9 -50 11/27
Birgitta Unell-Carlsson - Ingwor Bengtsson Kerstin Sjölund - Guy Hansson 4 N-2 5 -100 2/36
Agneta Ekeroth - Gunilla Hellström Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 S-2 2 -100 2/36
Göran Larsson - Christina Larsson Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 N-2 E -100 2/36