Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Lerums BK » Rallarrosen m HCP 2017-02-06 [Tävlingsinfo] [PBN]
Lerums BK

Rallarrosen m HCP 2017-02-06

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Nord giv
ingen i zon
108
E84
E5432
K73
kn3
K963
K76
D962
KD765
D52
D10
kn108
E942
kn107
kn98
E54

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68667
S68667
Ö75665
V75665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 2 N= 8 90 25/1
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 N= Kn 90 25/1
Bo Windisch - Lillemor Windisch Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Pass   12/14
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Marita Hallberg - Peggy Veerman Pass   12/14
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Eva Sulz - Kerstin Sjölund Pass   12/14
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Åke Hallgren - Nils Johansson Pass   12/14
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Pass   12/14
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Pass   12/14
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Ingemar Göransson - Arne Edberg Pass   12/14
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Gun Borg - Ronny Terbrant Pass   12/14
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Pass   12/14
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller Pass   12/14
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Tommy Rhedin - Dag Thundal Pass   12/14
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Magnus Wikman - Margareta Wikman 1 Ö= 8 -80 0/26

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Öst giv
N-S i zon
K85
K854
K1032
76
E7642
kn7
D9654
kn
kn3
ED9
E87
EKD84
D109
10632
kn
109532

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N42632
S42632
Ö9107910
V91071010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 Ö-2 10 100 26/0
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 Ö-1 Kn 50 22/4
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Gun Borg - Ronny Terbrant 3NT Ö-1 10 50 22/4
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT Ö-1 10 50 22/4
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 2NT Ö+2 2 -180 18/8
Bo Windisch - Lillemor Windisch Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3NT Ö= 2 -400 13/13
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Eva Sulz - Kerstin Sjölund 3NT Ö= 9 -400 13/13
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT Ö= 2 -400 13/13
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Tommy Rhedin - Dag Thundal 3NT Ö= 5 -400 13/13
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 3NT Ö+1 5 -430 8/18
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT Ö+2 6 -460 5/21
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3NT Ö+2 2 -460 5/21
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö+3 2 -490 1/25
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Ingemar Göransson - Arne Edberg 3NT Ö+3 2 -490 1/25

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Syd giv
Ö-V i zon
E96
kn82
D108543
6
Dkn85
K74
Ekn92
73
K104
D963
K7
K985
732
E105
6
EDkn1042

Optimalt kontrakt: 1 V= -80
 NT
N77655
S77655
Ö66776
V66776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 V-2 6 200 25/1
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3 Ö-2 6 200 25/1
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Gun Borg - Ronny Terbrant 2 N+1 3 110 22/4
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 1NT V-1 8 100 20/6
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Åke Hallgren - Nils Johansson 2 S= 5 90 15/11
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 S+1 5 90 15/11
Tommy Rhedin - Dag Thundal Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2 S= 8 90 15/11
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S= 4 90 15/11
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Ingemar Göransson - Arne Edberg Pass   10/16
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 2 N-1 6 -50 6/20
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 2 S-1 E -50 6/20
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 S-1 8 -50 6/20
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Eva Sulz - Kerstin Sjölund 2 V= 6 -110 2/24
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2NT Ö= E -120 0/26

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Väst giv
alla i zon
943
875
kn1094
E87
E1087
1096
D5
KD102
6
Dkn432
EK8
9654
KDkn52
EK
7632
kn3

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N37375
S37375
Ö951068
V951068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 3NT Ö-2 D 200 26/0
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1 S+1 5 110 23/3
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 1 S+1 5 110 23/3
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 1 S= 2 80 18/8
Tommy Rhedin - Dag Thundal Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 1 S= D 80 18/8
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Gun Borg - Ronny Terbrant 1 S= K 80 18/8
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Ingemar Göransson - Arne Edberg 2 S-1 10 -100 13/13
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 2 S-1 10 -100 13/13
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 V= Kn -110 10/16
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 Ö= K -140 7/19
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 V= K -140 7/19
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 Ö+1 K -170 4/22
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Eva Sulz - Kerstin Sjölund 3 S-2 10 -200 1/25
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S-2 D -200 1/25

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Nord giv
N-S i zon
E984
Ekn932
6
Kkn8
D2
D1065
D10732
E10
K10763
K8
Kkn8
D65
kn5
74
E954
97432

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74654
S74654
Ö58778
V59788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Windisch - Lillemor Windisch Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 3 V-2 E 100 26/0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 3 V-1 E 50 23/3
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 4 V-1 6 50 23/3
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 1 Ö= 4 -80 20/6
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 V= 8 -90 18/8
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3 V= E -110 12/14
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2 Ö= 7 -110 12/14
Marita Hallberg - Peggy Veerman Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 2 V+1 E -110 12/14
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 2 V+1 E -110 12/14
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 V+1 E -110 12/14
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 2NT Ö= Kn -120 6/20
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Tommy Rhedin - Dag Thundal 3 V+1 E -130 4/22
Gun Borg - Ronny Terbrant Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 1NT V+2 9 -150 1/25
Ingemar Göransson - Arne Edberg Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 1NT V+2 2 -150 1/25

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Öst giv
Ö-V i zon
10965
Dkn2
D82
KD10
E72
E53
E10643
93
Kkn83
876
K975
82
D4
K1094
kn
Ekn7654

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N94744
S94744
Ö49487
V49487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 V-2 K 200 26/0
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 3 S= 9 140 23/3
Marita Hallberg - Peggy Veerman Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 2 S+1 9 140 23/3
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 2 S+2 9 130 19/7
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3 S+1 3 130 19/7
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 2 S+1 E 110 14/12
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Tommy Rhedin - Dag Thundal 3 S= E 110 14/12
Ingemar Göransson - Arne Edberg Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3 S= E 110 14/12
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 2 V-1 10 100 10/16
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Pass   7/19
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Ingvar Josefsson - Anders Meuller Pass   7/19
Bo Windisch - Lillemor Windisch Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 4 S-1 E -50 2/24
Åke Hallgren - Nils Johansson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 S-1 E -50 2/24
Gun Borg - Ronny Terbrant Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 4 S-1 E -50 2/24

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Syd giv
alla i zon

E76
EK863
kn9654
D109653
52
9752
8
742
Dkn104
D104
K103
EKkn8
K983
kn
ED72

Optimalt kontrakt: 7 S= 2140
 NT
N131111911
S131111911
Ö02242
V02242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3NT S+3 9 690 26/0
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT S+2 3 660 23/3
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 3NT S+2 5 660 23/3
Gun Borg - Ronny Terbrant Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 S+1 8 650 20/6
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 5 S+2 2 640 18/8
Åke Hallgren - Nils Johansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT N+1 4 630 15/11
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3NT S+1 9 630 15/11
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Tommy Rhedin - Dag Thundal 5 N= D 600 12/14
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 2 S+2 8 170 10/16
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 6NT N-1 Kn -100 7/19
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingemar Göransson - Arne Edberg 6 S-1 9 -100 7/19
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3NT N-2 Kn -200 3/23
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 5 N-2 D -200 3/23
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 6NT S-4 3 -400 0/26

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Väst giv
ingen i zon
ED32
52
KD1096
E4
K954
E10943
543
7
1087
6
Ekn
K1086532
kn6
KDkn87
872
Dkn9

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N59879
S59879
Ö73454
V83454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 3NT N+1 6 430 25/1
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingemar Göransson - Arne Edberg 3NT N+1 8 430 25/1
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3NT N= 6 400 21/5
Gun Borg - Ronny Terbrant Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3NT S= 7 400 21/5
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1NT S+4 3 210 18/8
Åke Hallgren - Nils Johansson Marita Hallberg - Peggy Veerman 2NT S+2 3 180 16/10
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 4 N= 6 130 14/12
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 N= 8 110 11/15
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2 N+1 6 110 11/15
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 2 N= 6 90 8/18
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 5 N-1 6 -50 6/20
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 S-2 7 -100 3/23
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Tommy Rhedin - Dag Thundal 3 N-2 6 -100 3/23
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 3NT N-4 8 -200 0/26

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Nord giv
Ö-V i zon
KD432
K1063
E
KD10
9
D9
KD109852
E97
107
Ekn852
kn743
84
Ekn865
74
6
kn6532

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N925106
S925106
Ö310833
V310833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 N+1 E 450 26/0
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 N= Kn 420 16/10
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 N= 3 420 16/10
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 4 N= Kn 420 16/10
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 4 N= 3 420 16/10
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N= 10 420 16/10
Tommy Rhedin - Dag Thundal Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 N= Kn 420 16/10
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Ingemar Göransson - Arne Edberg 4 N= 3 420 16/10
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 4 N= 4 420 16/10
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 N= 3 420 16/10
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 5D V-1 D 200 5/21
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 5D V-1 K 200 5/21
Gun Borg - Ronny Terbrant Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 3 N+1 4 170 2/24
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 N-1 Kn -50 0/26

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Öst giv
alla i zon
E83
KD106
1086
764
Kkn9754
754
97
52
D62
3
E42
EKDkn103
10
Ekn982
KDkn53
98

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N4101026
S4101026
Ö833107
V833107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 N= E 620 26/0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3 N+1 10 170 24/2
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 4 Ö-1 K 100 22/4
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 S-1 2 -100 20/6
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Ingemar Göransson - Arne Edberg 3 Ö+1 10 -130 18/8
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3 Ö+2 E -150 16/10
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3 V+1 K -170 14/12
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Åke Hallgren - Nils Johansson 5D S-1 5 -200 12/14
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 Ö= 10 -600 10/16
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 Ö= D -620 6/20
Tommy Rhedin - Dag Thundal Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 V= K -620 6/20
Gun Borg - Ronny Terbrant Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 4 V= K -620 6/20
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 4 V+1 K -650 2/24
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 5D S-4 4 -1100 0/26

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Syd giv
ingen i zon
KD10875
963
84
ED
E
10854
75
Kkn9875
kn9
KDkn
D10962
1062
6432
E72
EKkn3
43

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5871110
S5871110
Ö85522
V85522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Eva Sulz - Kerstin Sjölund 4 N+1 10 450 26/0
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N= 10 420 16/10
Bo Windisch - Lillemor Windisch Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 4 N= K 420 16/10
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 N= 10 420 16/10
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 N= K 420 16/10
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 4 N= K 420 16/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 4 N= K 420 16/10
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 N= K 420 16/10
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 4 N= K 420 16/10
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Ingemar Göransson - Arne Edberg 4 N= K 420 16/10
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Gun Borg - Ronny Terbrant 3 N+3 10 230 6/20
Tommy Rhedin - Dag Thundal Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT S+4 5 210 4/22
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 2 N+3 6 200 2/24
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 3 N+1 K 170 0/26

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Väst giv
N-S i zon
Kkn2
KDkn96
E108
86
D106543
E8752
3
4
97
103
Kkn642
ED52
E8
4
D975
Kkn10973

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N999710
S999710
Ö44463
V34463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3NT N+3 2 690 25/1
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT N+3 3 690 25/1
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3NT N+1 7 630 22/4
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT N= 2 600 19/7
Tommy Rhedin - Dag Thundal Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT N= 6 600 19/7
Bo Windisch - Lillemor Windisch Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 4D V-3 8 500 16/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 4 V-4 3 200 14/12
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Eva Sulz - Kerstin Sjölund 3 V-3 K 150 11/15
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 3 V-3 2 150 11/15
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Gun Borg - Ronny Terbrant 3 V-2 8 100 8/18
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT N-1 2 -100 3/23
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 2 N-1 9 -100 3/23
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 2 N-1 7 -100 3/23
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Ingemar Göransson - Arne Edberg 3 N-1 9 -100 3/23

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Nord giv
alla i zon
Dkn2
D8
E954
kn974
108765
kn9
Kkn
K532
EK93
E1076543

106
4
K2
D1087632
ED8

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N69334
S69223
Ö6410106
V6410106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 4 Ö-2 E 200 26/0
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3 S= Kn 110 24/2
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 4 S-1 9 -100 22/4
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 3 Ö= 4 -140 20/6
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 Ö+1 E -170 15/11
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 2 Ö+2 4 -170 15/11
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Ingemar Göransson - Arne Edberg 3 Ö+1 4 -170 15/11
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 Ö+2 4 -170 15/11
Gun Borg - Ronny Terbrant Tommy Rhedin - Dag Thundal 5 S-2 Kn -200 9/17
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 S-2 5 -200 9/17
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 4 Ö= 4 -620 6/20
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 4 Ö+1 4 -650 3/23
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 Ö+1 D -650 3/23
Åke Hallgren - Nils Johansson Bo Windisch - Lillemor Windisch 6D S-3 Kn -800 0/26

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Öst giv
ingen i zon
E72
109854
D7
1032
KD10653
kn63

kn987
kn4
KD
Kkn10542
654
98
E72
E9863
EKD

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N68958
S68958
Ö75385
V65385
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3 Ö-5 E 250 25/1
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3 Ö-5 E 250 25/1
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 4 V-4 D 200 21/5
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 Ö-4 E 200 21/5
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 3 Ö-3 E 150 18/8
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 2 S+1 D 140 16/10
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 V-2 2 100 14/12
Åke Hallgren - Nils Johansson Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 S-1 3 -50 10/16
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 1NT S-1 8 -50 10/16
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 N-1 Kn -50 10/16
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 3 S-2 D -100 6/20
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 2 V= D -110 2/24
Gun Borg - Ronny Terbrant Tommy Rhedin - Dag Thundal 2 V= 4 -110 2/24
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Ingemar Göransson - Arne Edberg 2 V= 10 -110 2/24

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Syd giv
N-S i zon
982
D987
Ekn43
ED
4
EKkn65
K92
6432
ED10765
3
10
K10875
Kkn3
1042
D8765
kn9

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N16536
S16535
Ö115895
V116895
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3 Ö-3 5 150 26/0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 Ö-1 6 50 23/3
Ingemar Göransson - Arne Edberg Tommy Rhedin - Dag Thundal 4 Ö-1 7 50 23/3
Magnus Wikman - Margareta Wikman Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3 N-1 3 -100 20/6
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 2 Ö= 5 -110 17/9
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Eva Sulz - Kerstin Sjölund 2 Ö= 2 -110 17/9
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 1 Ö+2 Kn -140 13/13
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gun Borg - Ronny Terbrant 2 Ö+1 5 -140 13/13
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 Ö+1 5 -150 10/16
Åke Hallgren - Nils Johansson Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 2 Ö+2 Kn -170 7/19
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2 Ö+2 9 -170 7/19
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Bo Windisch - Lillemor Windisch 5 Ö= 8 -400 4/22
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 4 Ö= Kn -420 1/25
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 Ö= Kn -420 1/25

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Väst giv
Ö-V i zon
ED7
72
E63
ED982
kn8643
E106
D1052
7
K105
Dkn43
97
K543
92
K985
Kkn84
kn106

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N87647
S87655
Ö56786
V56686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3NT N+1 3 430 26/0
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT N= 3 400 24/2
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Eva Sulz - Kerstin Sjölund 1NT N+2 5 150 21/5
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 2NT N+1 3 150 21/5
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Bo Windisch - Lillemor Windisch 2NT N= 3 120 17/9
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gun Borg - Ronny Terbrant 1NT N+1 D 120 17/9
Ingemar Göransson - Arne Edberg Tommy Rhedin - Dag Thundal 2 N+1 4 110 14/12
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 1NT S= 3 90 12/14
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 2 S-1 7 -50 9/17
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 1NT N-1 4 -50 9/17
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3NT N-2 3 -100 4/22
Åke Hallgren - Nils Johansson Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 2NT N-2 D -100 4/22
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 1NT N-2 4 -100 4/22
Magnus Wikman - Margareta Wikman Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 1NT N-4 D -200 0/26

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Nord giv
ingen i zon
Dkn83
kn86
87532
10
10
KD
D106
Ekn96542
E754
754
E4
D873
K962
E10932
Kkn9
K

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N27883
S27883
Ö116559
V115559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Magnus Wikman - Margareta Wikman 1 S= E 80 26/0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 4 S-2 6 -100 24/2
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Eva Sulz - Kerstin Sjölund 2 V+3 Kn -150 14/12
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 3 V+2 6 -150 14/12
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 3 V+2 6 -150 14/12
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 V+2 6 -150 14/12
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gun Borg - Ronny Terbrant 4 V+1 Kn -150 14/12
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3 V+2 6 -150 14/12
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Dag Thundal 3 V+2 Kn -150 14/12
Ingemar Göransson - Arne Edberg Ingvar Josefsson - Anders Meuller 4 V+1 6 -150 14/12
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 3 V+2 Kn -150 14/12
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 3 V+3 Kn -170 4/22
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 2NT V+2 6 -180 2/24
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Åke Hallgren - Nils Johansson 5 V= 8 -400 0/26

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Öst giv
N-S i zon
75
K
Kkn109764
ED4
EKkn43
Ekn5
53
K103
1098
96432
D
kn872
D62
D1087
E82
965

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N510457
S5105510
Ö73883
V73883
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gun Borg - Ronny Terbrant 3 N+3 2 170 26/0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 3 N+1 10 130 19/7
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 N+2 10 130 19/7
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 3 S+1 E 130 19/7
Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N+2 8 130 19/7
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3 N+1 10 130 19/7
Ingemar Göransson - Arne Edberg Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 N+1 10 130 19/7
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 3 N= 10 110 11/15
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 2 N+1 10 110 11/15
Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N-1 10 -100 7/19
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 4 N-1 10 -100 7/19
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Eva Sulz - Kerstin Sjölund 3 V= E -140 4/22
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Dag Thundal 2 V+2 4 -170 2/24
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg 5 N-2 8 -200 0/26

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Syd giv
Ö-V i zon
109832
K95
Kkn4
K4
EKD4
Ekn1074
106
103
65
D
982
ED97652
kn7
8632
ED753
kn8

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N16341
S06341
Ö117998
V117998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 3 V-2 4 200 25/1
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3NT Ö-2 3 200 25/1
Tommy Rhedin - Dag Thundal Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3 V-1 4 100 21/5
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 V-1 4 100 21/5
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 1 V= 5 -80 18/8
Marita Hallberg - Peggy Veerman Bo Windisch - Lillemor Windisch 1NT Ö= 3 -90 14/12
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 1NT Ö= 3 -90 14/12
Ingemar Göransson - Arne Edberg Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 1NT Ö= 3 -90 14/12
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Åke Hallgren - Nils Johansson 1NT Ö+1 3 -120 9/17
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 1NT Ö+1 7 -120 9/17
Gun Borg - Ronny Terbrant Ingvar Josefsson - Anders Meuller 3 Ö+1 8 -130 6/20
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 4 Ö+1 7 -150 4/22
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3NT V+1 10 -630 1/25
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT V+1 4 -630 1/25

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Väst giv
alla i zon
KDkn8
kn854
K3
Kkn4
106
1092
E10754
1076
9543
63
kn862
982
E72
EKD7
D9
ED53

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N128121212
S128121212
Ö15111
V15111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Rhedin - Dag Thundal Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 6NT S+1 4 1470 26/0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 6NT S= E 1440 22/4
Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 6NT S= 10 1440 22/4
Ingemar Göransson - Arne Edberg Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson 6NT N= 9 1440 22/4
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Åke Hallgren - Nils Johansson 6 S= E 1430 16/10
Eva Sulz - Kerstin Sjölund Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 6 N= 2 1430 16/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Magnus Wikman - Margareta Wikman 6 S= E 1430 16/10
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 S+3 4 710 12/14
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 4 S+2 5 680 5/21
Gun-Britt Wibeck - Britta Persson Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 5 S+1 6 680 5/21
Marita Hallberg - Peggy Veerman Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 N+2 5 680 5/21
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 5 N+1 3 680 5/21
Gun Borg - Ronny Terbrant Ingvar Josefsson - Anders Meuller 5 S+1 E 680 5/21
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 4 N+2 6 680 5/21

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Nord giv
N-S i zon
Kkn98
3
D10543
Kkn6
ED532
K854
62
93
10764
EDkn96
K7
75

1072
Ekn98
ED10842

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1212677
S1212677
Ö10662
V10662
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 S+1 K 620 26/0
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 2 N+4 6 170 20/6
Åke Hallgren - Nils Johansson Eva Sulz - Kerstin Sjölund 4 S+2 4 170 20/6
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 4 S+2 6 170 20/6
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3 N+3 5 170 20/6
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 3 N+3 7 170 20/6
Bo Windisch - Lillemor Windisch Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 4 V-3 K 150 12/14
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3 N+2 E 150 12/14
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gun Borg - Ronny Terbrant 3 S+2 2 150 12/14
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3 S+1 E 130 8/18
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 3 V-2 3 100 5/21
Tommy Rhedin - Dag Thundal Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 4 Ö-2 E 100 5/21
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 Ö-1 E 50 1/25
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Ingemar Göransson - Arne Edberg 3 V-1 3 50 1/25

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Öst giv
Ö-V i zon
kn8732
86
95
EK97
5
kn74
Dkn10432
D32
64
E10932
87
10654
EKD109
KD5
EK6
kn8

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N11881211
S11881211
Ö25412
V25412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Hallgren - Nils Johansson Eva Sulz - Kerstin Sjölund 6 N= E 980 24/2
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 6 S= D 980 24/2
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin 6 S= D 980 24/2
Bo Windisch - Lillemor Windisch Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 4 S+2 Kn 480 14/12
Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors Inger Mathisson - Agneta Ekeroth 4 N+2 8 480 14/12
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 S+2 D 480 14/12
Tommy Rhedin - Dag Thundal Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 4 S+2 D 480 14/12
Ingvar Josefsson - Anders Meuller Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 4 S+2 D 480 14/12
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Ingemar Göransson - Arne Edberg 4 S+2 D 480 14/12
Magnus Wikman - Margareta Wikman Gun Borg - Ronny Terbrant 4 S+2 D 480 14/12
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 3NT S+2 D 460 6/20
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 S+1 4 450 4/22
Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson Knut Östgård - Ann-Marie Östgård 3NT S+1 D 430 1/25
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3NT S+1 2 430 1/25

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Syd giv
alla i zon
D8765
EK
K8654
9
K
kn6542
kn1093
ED4
Ekn102
D93
72
K876
943
1087
ED
kn10532

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N67585
S67585
Ö66857
V66857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 2 N+1 6 140 26/0
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 2 N= 9 110 21/5
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 2 N= 6 110 21/5
Marita Hallberg - Peggy Veerman Eva Sulz - Kerstin Sjölund 2 N= 7 110 21/5
Åke Hallgren - Nils Johansson Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 2 N= 6 110 21/5
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V-1 4 100 14/12
Ingemar Göransson - Arne Edberg Gun Borg - Ronny Terbrant 3 V-1 4 100 14/12
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3 V-1 9 100 14/12
Tommy Rhedin - Dag Thundal Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 2 N= 2 90 10/16
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 N-1 3 -100 8/18
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 2 V= 6 -110 6/20
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 3 V= E -140 4/22
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingvar Josefsson - Anders Meuller 2 N-2 6 -200 2/24
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 3NT Ö+2 2 -660 0/26

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2017.02.06

Väst giv
ingen i zon
82
1076543
92
873
K53
ED
kn7643
E92
E1064
Kkn9
D85
KDkn
Dkn97
82
EK10
10654

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N32442
S32442
Ö10118811
V10108810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingvar Josefsson - Anders Meuller 6NT V-3 3 150 26/0
Leif Norlin - Christina Dahlberg-Norlin Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 5 V-1 4 50 24/2
Ingemar Hansson - Ingvar Oscarsson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 V+2 8 -130 22/4
Inger Mathisson - Agneta Ekeroth Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3NT Ö= 7 -400 20/6
Bo Windisch - Lillemor Windisch Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3NT V+1 3 -430 13/13
Knut Östgård - Ann-Marie Östgård Gun-Britt Wibeck - Britta Persson 3NT Ö+1 9 -430 13/13
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Bengt Anderson - Jan-Olof Vennerfors 3NT V+1 3 -430 13/13
Åke Hallgren - Nils Johansson Ulla Påhlman - Lars-Erik Svensson 3NT Ö+1 7 -430 13/13
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Lars-Peter Grevillius - Lennart Ryberg 3NT V+1 3 -430 13/13
Ingemar Göransson - Arne Edberg Gun Borg - Ronny Terbrant 3NT V+1 3 -430 13/13
Marie-Anne Gustafsson - Gunilla Hedberg Britt-Marie Wahlgren - Jan Ohlsson 3NT V+2 3 -460 3/23
Marita Hallberg - Peggy Veerman Eva Sulz - Kerstin Sjölund 3NT V+2 5 -460 3/23
Tommy Rhedin - Dag Thundal Stefan Corneliusson - Annika Corneliusson 3NT V+2 4 -460 3/23
Ingvar Albihn - Gunnar Andersson Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3NT Ö+2 E -460 3/23