Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Rolf 2017-02-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Rolf 2017-02-01

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
106543
1053
93
543
?
kn7
EKD
EDkn74
kn96
?
EKD82
kn2
K102
EK2
?
9
98764
865
D1087

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N20200
S20200
Ö1113111313
V1113111313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V+4 4 -520 41.0/1.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö+4 6 -520 41.0/1.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Helena Cewers - Helen Lundin 6NT Ö+1 9 -1020 32.0/10.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6NT V+1 6 -1020 32.0/10.0
Milan Korac - Göran Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 6NT Ö+1 9 -1020 32.0/10.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6NT V+1 4 -1020 32.0/10.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 6NT Ö+1 9 -1020 32.0/10.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Månsson - Sonja Christensson 6NT Ö+1 7 -1020 32.0/10.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 6NT V+1 3 -1020 32.0/10.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Klas Bellander - Jan Clementsson 7 V= 5 -1440 23.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bonnie Clementsson - Lars Becklén 7 V= 10 -1440 23.0/19.0
Mona Berge - Ulla Öberg Peter Moricz - Bengt Nilsson 7NT Ö= 7 -1520 10.0/32.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 7NT Ö= 9 -1520 10.0/32.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 7NT Ö= 7 -1520 10.0/32.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Håkan Linse - Arne Bojesson 7NT Ö= 7 -1520 10.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 7NT Ö= 7 -1520 10.0/32.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 7NT Ö= 7 -1520 10.0/32.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström H.O. Thulin - Mats Mårtensson 7NT Ö= 7 -1520 10.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 7NT Ö= 4 -1520 10.0/32.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Ulla Borgström - Monica Wester 7NT V= 7 -1520 10.0/32.0
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 7NT V= 9 -1520 10.0/32.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 7NT Ö= 6 -1520 10.0/32.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - 18.4/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
8
987
D8732
EKkn2
#
Dkn75
K5
EK6
10643
#
E10642
D6432
kn
98
#
K93
Ekn10
10954
D75

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78536
S78536
Ö54796
V54796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4D V-1 E 100 41.0/1.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Håkan Linse - Arne Bojesson 4 Ö-2 10 100 41.0/1.0
Mona Berge - Ulla Öberg Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 V-1 E 50 36.0/6.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V-1 E 50 36.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 V-1 E 50 36.0/6.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Helena Cewers - Helen Lundin 3 V= K -140 21.0/21.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V+1 E -140 21.0/21.0
Milan Korac - Göran Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 7 -140 21.0/21.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= 10 -140 21.0/21.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= E -140 21.0/21.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V= E -140 21.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+1 10 -140 21.0/21.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+1 E -140 21.0/21.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 V= E -140 21.0/21.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+1 E -140 21.0/21.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 V= E -140 21.0/21.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+1 E -140 21.0/21.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Klas Bellander - Jan Clementsson 1 Ö+3 10 -170 6.0/36.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+2 E -170 6.0/36.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 V+2 E -170 6.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Månsson - Sonja Christensson 4D S-1 D -200 2.0/40.0
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V= E -420 0.0/42.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - 18.4/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
5
86532
862
Ekn107
#
963
EDkn4
Kkn4
D84
#
Dkn107
K7
10973
K65
#
EK842
109
ED5
932

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N65655
S66655
Ö67678
V67678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Göran Nilsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö-2 E 200 42.0/0.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 2 V-1 5 100 38.0/4.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V-1 5 100 38.0/4.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT Ö-1 2 100 38.0/4.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT N-1 10 -50 33.0/9.0
Helena Cewers - Helen Lundin Mona Berge - Ulla Öberg 2 S-1 4 -50 33.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT Ö= 5 -90 28.0/14.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö= E -90 28.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö= E -90 28.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 10 -110 24.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT Ö+1 E -120 21.0/21.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö= E -120 21.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Bengt Nilsson 1NT Ö+2 5 -150 13.0/29.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 1NT Ö+2 K -150 13.0/29.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+2 2 -150 13.0/29.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+2 K -150 13.0/29.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö+1 4 -150 13.0/29.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2NT Ö+1 E -150 13.0/29.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö+3 E -180 4.0/38.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 1NT Ö+3 E -180 4.0/38.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT Ö+3 E -180 4.0/38.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 S-4 6 -200 0.0/42.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 16.6/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Ekn42
32
Kkn63
K107
#
7
E764
95
D98652
#
KD98
Dkn108
E72
E3
#
10653
K95
D1084
kn4

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N36465
S36375
Ö96968
V96968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2D N= E 180 42.0/0.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 V-1 6 100 36.0/6.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 4 Ö-1 8 100 36.0/6.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT Ö-1 3 100 36.0/6.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 5 100 36.0/6.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V-1 6 100 36.0/6.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö= 4 -90 30.0/12.0
Milan Korac - Göran Nilsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N-1 E -100 24.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N-1 E -100 24.0/18.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-1 6 -100 24.0/18.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N-1 E -100 24.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N-1 E -100 24.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1NT Ö+1 4 -120 16.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö+1 3 -120 16.0/26.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+1 4 -120 16.0/26.0
Helena Cewers - Helen Lundin Mona Berge - Ulla Öberg 3 Ö+1 10 -130 11.0/31.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3 Ö+1 5 -130 11.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö= 3 -140 8.0/34.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Bengt Nilsson 2 Ö+3 Kn -200 4.0/38.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2 N-2 D -200 4.0/38.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N-2 D -200 4.0/38.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö= Kn -620 0.0/42.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 16.6/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
3
1065
KD642
K765
#
Ekn10954
8
Ekn10983
#

Kkn932
75
Ekn10943
#
KD8762
ED74

D82

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N54667
S64667
Ö79776
V79776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Thomas Davy - Karen Nielsen 5D V-5 K 1100 42.0/0.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5D V-3 3 500 40.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 5D V-2 3 300 38.0/4.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Milan Korac - Göran Nilsson 4 Ö-4 K 200 36.0/6.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-2 K 100 34.0/8.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 S-1 8 -100 31.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Helena Cewers - Helen Lundin 2 S-1 8 -100 31.0/11.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 V= 3 -110 28.0/14.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N-2 9 -200 25.0/17.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3 S-2 8 -200 25.0/17.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3 S-3 E -300 20.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Klas Bellander - Jan Clementsson 3 S-3 Kn -300 20.0/22.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-3 8 -300 20.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-4 8 -400 15.0/27.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S-4 8 -400 15.0/27.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3D S-2 8 -500 11.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3D S-2 8 -500 11.0/31.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4D S-3 E -800 4.0/38.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4D S-3 E -800 4.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2D S-3 Kn -800 4.0/38.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3D S-3 8 -800 4.0/38.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Mona Andersson - Nina Nilsson 3D S-3 8 -800 4.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 21.3/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K10
Dkn1083
D75
985
#
D97
EK6
EK1098
E3
#
kn54
9742
32
D1072
#
E8632
5
kn64
Kkn64

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N65655
S65655
Ö67777
V67777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 2NT V-3 D 300 40.0/2.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3NT V-3 D 300 40.0/2.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-3 3 300 40.0/2.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V-2 K 200 35.0/7.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 2NT V-2 D 200 35.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Helena Cewers - Helen Lundin 1 V-1 D 100 27.0/15.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2NT V-1 D 100 27.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT V-1 8 100 27.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT V-1 D 100 27.0/15.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2NT V-1 D 100 27.0/15.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT V-1 D 100 27.0/15.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Mona Andersson - Nina Nilsson 1 V= D -70 20.0/22.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2NT V= D -120 13.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT V= 10 -120 13.0/29.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Milan Korac - Göran Nilsson 2NT V= D -120 13.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2NT V= D -120 13.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 2NT V= D -120 13.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT V= D -120 13.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT V+1 3 -150 4.0/38.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Mona Berge - Ulla Öberg 2NT V+1 3 -150 4.0/38.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT V+1 8 -150 4.0/38.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V= 8 -600 0.0/42.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 21.3/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E9
Ekn83
105
KDkn87
#
10865
107
Dkn976
E2
#
K732
654
E32
953
#
Dkn4
KD92
K84
1064

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1061178
S1061068
Ö37263
V37263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+1 E 650 32.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 S+1 E 650 32.0/10.0
Milan Korac - Göran Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S+1 D 650 32.0/10.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 D 650 32.0/10.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 D 650 32.0/10.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 S+1 E 650 32.0/10.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 E 650 32.0/10.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 6 650 32.0/10.0
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+1 2 650 32.0/10.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Mona Andersson - Nina Nilsson 4 S+1 D 650 32.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+1 E 650 32.0/10.0
Helena Cewers - Helen Lundin Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3NT N+1 6 630 18.0/24.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 2 630 18.0/24.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N+1 2 630 18.0/24.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 S= E 620 11.0/31.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S= 8 620 11.0/31.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= E 620 11.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bonnie Clementsson - Lars Becklén 4 S= D 620 11.0/31.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+3 D 200 5.0/37.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+3 E 200 5.0/37.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 S+2 E 170 2.0/40.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 N-1 6 -100 0.0/42.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson     - 19.9/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
ED95
kn1043
1053
E5
#
Kkn76
EK6
92
K962
#
8432
D75
EKD
kn87
#
10
982
kn8764
D1043

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56555
S56555
Ö87788
V87888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 3NT Ö-3 10 150 41.0/1.0
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V-3 3 150 41.0/1.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V-2 E 100 29.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V-2 E 100 29.0/13.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 V-2 4 100 29.0/13.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö-2 2 100 29.0/13.0
Helena Cewers - Helen Lundin Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 Ö-2 E 100 29.0/13.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö-2 4 100 29.0/13.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Mona Berge - Ulla Öberg 4 V-2 E 100 29.0/13.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 V-2 E 100 29.0/13.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Mona Andersson - Nina Nilsson 4 V-2 Kn 100 29.0/13.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-2 E 100 29.0/13.0
Milan Korac - Göran Nilsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö-1 10 50 14.0/28.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V-1 E 50 14.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö-1 4 50 14.0/28.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-1 E 50 14.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 E 50 14.0/28.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V= 3 -90 8.0/34.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= 9 -110 6.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 1NT Ö+1 6 -120 4.0/38.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT N-4 E -200 2.0/40.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5D S-4 E -800 0.0/42.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson     - 19.9/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
KD76
KD53
D10
D43
#
kn2
E72
Ekn862
872
#
1095
kn64
9754
EKkn
#
E843
1098
K3
10965

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75785
S75785
Ö68555
V68656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S+1 8 140 42.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 S= 8 110 32.0/10.0
Milan Korac - Göran Nilsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2 S= 8 110 32.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N= Kn 110 32.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S= 8 110 32.0/10.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S= 8 110 32.0/10.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S= 7 110 32.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 S= 2 110 32.0/10.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S= 2 110 32.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S= E 110 32.0/10.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 4 V-1 K 100 22.0/20.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT S-1 6 -50 12.0/30.0
Mona Berge - Ulla Öberg Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S-1 8 -50 12.0/30.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 S-1 7 -50 12.0/30.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 S-1 7 -50 12.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT S-1 2 -50 12.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S-1 E -50 12.0/30.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 S-1 E -50 12.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman H.O. Thulin - Mats Mårtensson 2 S-1 7 -50 12.0/30.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 S-1 Kn -50 12.0/30.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 3 S-2 2 -100 2.0/40.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Helena Cewers - Helen Lundin 3NT S-3 2 -150 0.0/42.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke     - 18.6/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Öst giv
alla i zon
#
kn86
ED105
632
EK3
#
9532
K74
ED4
876
#
EK7
8632
kn
kn10942
#
D104
kn9
K109875
D5

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N79888
S79888
Ö63555
V63555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N+2 4 660 42.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö-2 D 200 40.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT S+2 2 150 36.0/6.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT S+2 2 150 36.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT S+2 8 150 36.0/6.0
Ulla Borgström - Monica Wester Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+2 8 130 32.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT S+1 2 120 26.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S+1 8 120 26.0/16.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Junot Delcomyn - Mats Andersson 1NT S+1 2 120 26.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT S+1 9 120 26.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT N= Kn 120 26.0/16.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S= 5 110 19.0/23.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 S+1 5 110 19.0/23.0
Mona Berge - Ulla Öberg Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT S= 2 90 13.0/29.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 S= 3 90 13.0/29.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT S= 4 90 13.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman H.O. Thulin - Mats Mårtensson 2 S= 7 90 13.0/29.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Helena Cewers - Helen Lundin 3 S-1 E -100 6.0/36.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-1 4 -100 6.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Magnus Friberg - Björn Klefbohm 1NT N-1 Kn -100 6.0/36.0
Milan Korac - Göran Nilsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT N-2 Kn -200 1.0/41.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 2NT N-2 Kn -200 1.0/41.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke     - 18.6/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
963
10962
63
D1094
#

KDkn753
Kkn1084
K6
#
1052
E8
E952
Ekn73
#
EKDkn874
4
D7
852

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N10070
S10070
Ö9131366
V9131366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bonnie Clementsson - Lars Becklén 5 Ö-3 K 150 42.0/0.0
Helena Cewers - Helen Lundin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö-1 E 50 40.0/2.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S-2 K -100 37.0/5.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 S-2 K -100 37.0/5.0
Mona Berge - Ulla Öberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S-3 10 -150 34.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+2 9 -170 32.0/10.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V+3 9 -190 28.0/14.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 V+3 9 -190 28.0/14.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 V+3 9 -190 28.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3D S-2 K -300 24.0/18.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 V+2 3 -440 20.0/22.0
Thomas Davy - Karen Nielsen H.O. Thulin - Mats Mårtensson 5 V+2 3 -440 20.0/22.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Magnus Friberg - Björn Klefbohm 5 V+2 3 -440 20.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 V+1 9 -480 16.0/26.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5D S-3 K -500 13.0/29.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Månsson - Sonja Christensson 4D S-3 K -500 13.0/29.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+3 10 -510 6.0/36.0
Milan Korac - Göran Nilsson Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 V+3 9 -510 6.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5 V+2 9 -510 6.0/36.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V+2 9 -510 6.0/36.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+3 6 -510 6.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 5D S-4 K -800 0.0/42.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 21.4/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
632
EKDkn8
K653
3
#
K8
9753
Ekn87
ED8
#
Dkn94
4
1092
K9752
#
E1075
1062
D4
kn1064

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N45867
S45877
Ö97566
V97566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT V-4 E 200 42.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 Ö-3 2 150 40.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Jan Clementsson 1 N+2 D 140 36.0/6.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N+1 5 140 36.0/6.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 10 140 36.0/6.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 1 N+1 4 110 28.0/14.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 N= 10 110 28.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= 10 110 28.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= 4 110 28.0/14.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 2 N= 2 110 28.0/14.0
Helena Cewers - Helen Lundin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V-2 3 100 20.0/22.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö-2 10 100 20.0/22.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT V-2 E 100 20.0/22.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 1 N= D 80 15.0/27.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1 S= 3 80 15.0/27.0
Milan Korac - Göran Nilsson Peter Moricz - Bengt Nilsson 1NT V-1 E 50 11.0/31.0
Thomas Davy - Karen Nielsen H.O. Thulin - Mats Mårtensson 1NT V-1 Kn 50 11.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 10 -100 4.0/38.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N-1 4 -100 4.0/38.0
Mona Berge - Ulla Öberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N-1 D -100 4.0/38.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT S-1 K -100 4.0/38.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N-1 2 -100 4.0/38.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 21.4/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Nord giv
alla i zon
#
D1073
K10873

8643
#
E86
64
K53
E10952
#
K952
Ekn2
E10964
D
#
kn4
D95
Dkn872
Kkn7

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N43744
S53744
Ö810689
V810688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 5D Ö-4 Kn 1100 42.0/0.0
Milan Korac - Göran Nilsson Helena Cewers - Helen Lundin 4D Ö-2 5 500 40.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 5 Ö-4 Kn 400 38.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö-3 5 300 35.0/7.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö-3 5 300 35.0/7.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 V-2 5 200 32.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 Ö-1 Kn 100 23.0/19.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Junot Delcomyn - Mats Andersson 3NT V-1 7 100 23.0/19.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mona Berge - Ulla Öberg 5 Ö-1 5 100 23.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Månsson - Sonja Christensson 4 Ö-1 5 100 23.0/19.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 7 100 23.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö-1 5 100 23.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 3NT Ö-1 9 100 23.0/19.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö-1 2 100 23.0/19.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 Ö= Kn -90 13.0/29.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist H.O. Thulin - Mats Mårtensson 1NT V= 3 -90 13.0/29.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 2NT Ö= 5 -120 9.0/33.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 2NT Ö= D -120 9.0/33.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 Ö+1 Kn -130 5.0/37.0
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö+1 Kn -130 5.0/37.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT V+3 3 -180 2.0/40.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT Ö+2 7 -660 0.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - 20.5/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
EDkn72
108
96
10953
#
3
EDkn52
K854
K84
#
K10964
73
E
EDkn72
#
85
K964
Dkn10732
6

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N15231
S15231
Ö12711911
V12711911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT V-1 9 50 42.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V= Kn -400 40.0/2.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö= 10 -420 38.0/4.0
Milan Korac - Göran Nilsson Helena Cewers - Helen Lundin 3NT V+1 E -430 34.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 3NT V+1 10 -430 34.0/8.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT V+1 6 -430 34.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V+2 7 -460 18.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT V+2 7 -460 18.0/24.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö+2 D -460 18.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT V+2 7 -460 18.0/24.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Junot Delcomyn - Mats Andersson 3NT V+2 3 -460 18.0/24.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö+2 D -460 18.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+2 7 -460 18.0/24.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+2 7 -460 18.0/24.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V+2 9 -460 18.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+2 7 -460 18.0/24.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3NT Ö+2 2 -460 18.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+2 D -460 18.0/24.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V+2 9 -460 18.0/24.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT V+3 3 -490 3.0/39.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT V+3 7 -490 3.0/39.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mona Berge - Ulla Öberg 3NT V+4 Kn -520 0.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - 20.5/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
103
K1072
9543
E105
#
D2
9864
EKD106
96
#
E974
E53
872
Kkn7
#
Kkn865
Dkn
kn
D8432

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N84574
S84574
Ö59868
V59868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NTD Ö-2 10 300 42.0/0.0
Milan Korac - Göran Nilsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2NT Ö-2 3 100 39.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö-2 D 100 39.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Bengt Nilsson 3NT Ö-1 3 50 31.0/11.0
Mona Berge - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-1 3 50 31.0/11.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Helena Cewers - Helen Lundin 2NT Ö-1 3 50 31.0/11.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT V-1 2 50 31.0/11.0
Mona Andersson - Nina Nilsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 3NT Ö-1 3 50 31.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT Ö-1 4 50 31.0/11.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Pass   24.0/18.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V= 5 -90 21.0/21.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V= 10 -90 21.0/21.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Åke Lindström - Britt Lindberg 2 V+1 10 -110 17.0/25.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V= 10 -110 17.0/25.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Håkan Linse - Arne Bojesson 2NT V= 7 -120 11.0/31.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2NT Ö= 6 -120 11.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 2NT Ö= 2 -120 11.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT Ö= 2 -120 11.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT V+1 2 -150 5.0/37.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT Ö+1 3 -150 5.0/37.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT Ö= 6 -400 1.0/41.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT V= 2 -400 1.0/41.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/19.2

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
986
1076
kn72
Dkn109
#
Ekn532
32
D108
E52
#
K104
KDkn5
K9543
8
#
D7
E984
E6
K7643

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N72523
S72523
Ö6117117
V6117117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT V-3 D 300 42.0/0.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Helena Cewers - Helen Lundin 4 V-1 6 100 38.0/4.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 D 100 38.0/4.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 4 V-1 D 100 38.0/4.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S-1 8 -50 34.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö= 5 -130 32.0/10.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 V+1 D -140 30.0/12.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S-3 3 -150 28.0/14.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Åke Lindström - Britt Lindberg 2 V+2 9 -170 24.0/18.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 V+1 7 -170 24.0/18.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+1 D -170 24.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V+2 D -200 17.0/25.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N-4 K -200 17.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 1 V+4 D -200 17.0/25.0
Ulla Borgström - Monica Wester Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+2 D -200 17.0/25.0
Mona Andersson - Nina Nilsson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4 V= D -620 11.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 V= 10 -620 11.0/31.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+1 9 -650 5.0/37.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 V+1 9 -650 5.0/37.0
Mona Berge - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 Kn -650 5.0/37.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 V+1 D -650 5.0/37.0
Milan Korac - Göran Nilsson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 V+2 D -680 0.0/42.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/19.2

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
E965
E52
65
K653
#
Kkn7
Dkn98743
2
72
#
D842
10
KD104
kn1098
#
103
K6
Ekn9873
ED4

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N810689
S810689
Ö43654
V43653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Berge - Ulla Öberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5D S= D 550 42.0/0.0
Agneta Johansson - Lars Svensson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 4D S= D 510 40.0/2.0
Milan Korac - Göran Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3D V-3 6 500 37.0/5.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4D V-3 6 500 37.0/5.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT N+1 Kn 430 33.0/9.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 10 430 33.0/9.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N= Kn 400 27.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S= 3 400 27.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT N= 10 400 27.0/15.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 3NT N= 10 400 27.0/15.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S= D 130 19.0/23.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S= D 130 19.0/23.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 S= D 130 19.0/23.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S= D 130 19.0/23.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3D V-1 6 100 13.0/29.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 2NT Ö-2 8 100 13.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helena Cewers - Helen Lundin 2 V-1 E 50 7.0/35.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 V-1 6 50 7.0/35.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V-1 6 50 7.0/35.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V-1 5 50 7.0/35.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 10 -50 2.0/40.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Nina Nilsson 3 V= 5 -140 0.0/42.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist     - -/19.2

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D832
D87
97532
8
#
Kkn7
9654
8
Dkn1093
#
E954
Ekn
EKDkn6
E7
#
106
K1032
104
K6542

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N13421
S13421
Ö111091110
V111091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 6 V-3 8 150 42.0/0.0
Milan Korac - Göran Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 6NT Ö-1 10 50 38.0/4.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 6 V-1 8 50 38.0/4.0
Agneta Johansson - Lars Svensson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 6NT Ö-1 4 50 38.0/4.0
Mona Berge - Ulla Öberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö+2 5 -170 34.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helena Cewers - Helen Lundin 3NT V= 2 -400 30.0/12.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V= 3 -400 30.0/12.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö= 2 -400 30.0/12.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Nina Nilsson 5 Ö+1 10 -420 26.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+1 6 -430 24.0/18.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+2 4 -460 17.0/25.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+2 4 -460 17.0/25.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+2 3 -460 17.0/25.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT Ö+2 2 -460 17.0/25.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+2 5 -460 17.0/25.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö+2 4 -460 17.0/25.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+3 5 -490 5.0/37.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+3 2 -490 5.0/37.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3NT V+3 2 -490 5.0/37.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Peter Moricz - Bengt Nilsson 3NT V+3 2 -490 5.0/37.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 3NT V+3 3 -490 5.0/37.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT V+3 2 -490 5.0/37.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist     - -/19.2

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD95
EK104
KD
EK8
#
E6
9865
E754
Dkn10
#
kn1072
Dkn
kn103
9763
#
843
732
9862
542

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78888
S78888
Ö65545
V65545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT N= Kn 400 40.0/2.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= Kn 400 40.0/2.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N= 2 400 40.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 2 N+2 Kn 170 36.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2NT N+1 2 150 30.0/12.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT N+1 2 150 30.0/12.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Milan Korac - Göran Nilsson 2NT N+1 Kn 150 30.0/12.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT N+1 2 150 30.0/12.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 2NT N+1 3 150 30.0/12.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT N= D 120 21.0/21.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 2NT N= 7 120 21.0/21.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT N= 7 120 21.0/21.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT N= 7 120 21.0/21.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT N-1 Kn -50 10.0/32.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N-1 Kn -50 10.0/32.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Helena Cewers - Helen Lundin 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT N-1 D -50 10.0/32.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Junot Delcomyn - Mats Andersson 3NT N-2 3 -100 1.0/41.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 3NT N-2 2 -100 1.0/41.0
Mona Andersson - Nina Nilsson     - 20.3/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K73
Ekn1096
Kkn86
8
#
864
74
32
ED9764
#
D9
KD3
10975
Kkn105
#
Ekn1052
852
ED4
32

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N51010117
S51010117
Ö83323
V83323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 N+1 8 650 41.0/1.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Helena Cewers - Helen Lundin 4 S+1 4 650 41.0/1.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N= D 620 30.0/12.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N= 10 620 30.0/12.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Milan Korac - Göran Nilsson 4 N= 10 620 30.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N= 5 620 30.0/12.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S= 3 620 30.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= K 620 30.0/12.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Magnus Friberg - Björn Klefbohm 4 S= 6 620 30.0/12.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= Kn 620 30.0/12.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist 4 N= 5 620 30.0/12.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 S+1 E 170 14.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 3 N+1 10 170 14.0/28.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Junot Delcomyn - Mats Andersson 3 N+1 10 170 14.0/28.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 2 N+2 2 170 14.0/28.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N+1 K 170 14.0/28.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+1 10 170 14.0/28.0
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N+1 5 170 14.0/28.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+1 5 140 6.0/36.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Klas Bellander - Jan Clementsson 4 N-1 10 -100 2.0/40.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 10 -100 2.0/40.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 5 -100 2.0/40.0
Mona Andersson - Nina Nilsson     - 20.3/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K7
ED6432
42
D97
#
Ekn98
85
EKD863
2
#
432
kn10
kn7
EKkn864
#
D1065
K97
1095
1053

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N00720
S00720
Ö1110697
V1110697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= E 110 42.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3NT V-2 4 100 39.0/3.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Mona Andersson - Nina Nilsson 3 V-2 7 100 39.0/3.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V-1 7 50 30.0/12.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 E 50 30.0/12.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V-1 7 50 30.0/12.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 4 V-1 E 50 30.0/12.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 E 50 30.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 E 50 30.0/12.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V-1 2 50 30.0/12.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= 7 -110 22.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 V+1 2 -130 19.0/23.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 V= E -130 19.0/23.0
Helena Cewers - Helen Lundin Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 3 V= E -140 16.0/26.0
Mona Berge - Ulla Öberg Klas Bellander - Jan Clementsson 3 V+2 E -150 11.0/31.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Milan Korac - Göran Nilsson 4 Ö+1 7 -150 11.0/31.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+2 E -150 11.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 V+1 E -150 11.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 N-4 Kn -400 3.0/39.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N-4 E -400 3.0/39.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 5 Ö= K -400 3.0/39.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 5 Ö= 7 -400 3.0/39.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/20.7

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D842
954
Kkn103
108
#
1095
KD73
E854
kn9
#
kn6
E1082
976
D764
#
EK73
kn6
D2
EK532

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N886108
S886108
Ö55635
V55635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Peter Moricz - Bengt Nilsson 4 N= K 420 36.0/6.0
Mona Berge - Ulla Öberg Klas Bellander - Jan Clementsson 4 S= 5 420 36.0/6.0
Helena Cewers - Helen Lundin Ulf Öjing - Ulf Schjånberg 4 N= 9 420 36.0/6.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= E 420 36.0/6.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Borgström - Monica Wester 4 S= Kn 420 36.0/6.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 N= Kn 420 36.0/6.0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Mona Andersson - Nina Nilsson 4 S= Kn 420 36.0/6.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+4 E 230 28.0/14.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3 S+1 K 170 18.0/24.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N+2 6 170 18.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 S+3 K 170 18.0/24.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Milan Korac - Göran Nilsson 2 S+2 K 170 18.0/24.0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S+3 K 170 18.0/24.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+2 3 170 18.0/24.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S+2 Kn 170 18.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 2 S+2 Kn 170 18.0/24.0
H.O. Thulin - Mats Mårtensson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S+1 Kn 170 18.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 N= K 140 6.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Magnus Friberg - Björn Klefbohm 3 N= 6 140 6.0/36.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 S+1 10 140 6.0/36.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT S+1 3 120 2.0/40.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad 4 S-1 Kn -50 0.0/42.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/20.7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Syd giv
alla i zon
#
10842
8643
972
D2
#
Kkn753
Ekn75
4
643
#
D9
KD2
KD63
kn1095
#
E6
109
Ekn1085
EK87

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69665
S69665
Ö64775
V64775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V-3 D 300 42.0/0.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö-2 Kn 200 40.0/2.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 5 120 38.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Helena Cewers - Helen Lundin 1 N+2 4 110 35.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 1 S+2 E 110 35.0/7.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Göran Nilsson 3NT Ö-1 10 100 30.0/12.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 V-1 9 100 30.0/12.0
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö-1 Kn 100 30.0/12.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1 N+1 D 90 23.0/19.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT S= 5 90 23.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Månsson - Sonja Christensson 1 S+1 7 90 23.0/19.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 S+1 5 90 23.0/19.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 V= D -110 18.0/24.0
Mona Berge - Ulla Öberg Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2NT Ö+1 E -150 13.0/29.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT Ö+1 10 -150 13.0/29.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+1 K -150 13.0/29.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT Ö+2 Kn -150 13.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT Ö+2 8 -180 8.0/34.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö= E -600 6.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+1 10 -630 2.0/40.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 5 -630 2.0/40.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö+1 8 -630 2.0/40.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/18.6

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.02.01

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
1075
8
EK10865
Dkn8
#
kn984
ED10
974
952
#
E2
K963
Dkn32
E43
#
KD63
kn7542

K1076

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78675
S78675
Ö55656
V55656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Månsson - Sonja Christensson 2 V-3 E 150 42.0/0.0
Magnus Friberg - Björn Klefbohm Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S= 9 110 40.0/2.0
Bengt Rickenstedt - Jörgen Lerjestad Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1 V-2 E 100 35.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V-2 E 100 35.0/7.0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V-2 E 100 35.0/7.0
Mona Andersson - Nina Nilsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2 Ö-2 7 100 35.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson H.O. Thulin - Mats Mårtensson 2 N= E 90 30.0/12.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT Ö-1 5 50 25.0/17.0
Peter Moricz - Bengt Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT Ö-1 4 50 25.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Göran Nilsson 3NT Ö-1 4 50 25.0/17.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö-1 K 50 25.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Helena Cewers - Helen Lundin 3 N-1 E -50 18.0/24.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 E -50 18.0/24.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-1 E -50 18.0/24.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT V= 8 -90 14.0/28.0
Ulf Öjing - Ulf Schjånberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT S-2 4 -100 9.0/33.0
Lars-Åke Larsmyr - Ann-Christin Quist Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-2 E -100 9.0/33.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N-2 E -100 9.0/33.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N-2 E -100 9.0/33.0
Mona Berge - Ulla Öberg Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 2NT Ö= 6 -120 3.0/39.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö= 4 -120 3.0/39.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö= 5 -400 0.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/18.6