Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Gun 2016-11-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling Onsdag med hcp max 54 par TL Gun 2016-11-23

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
1032
EKkn3
D1076
kn8
?
kn754
86
EK83
E104
?
ED98
92
952
9752
?
K6
D10754
kn4
KD63

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77967
S77967
Ö56475
V56475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S= E 420 36/0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 170 33/3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S+1 E 170 33/3
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S= E 140 25/11
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 S= E 140 25/11
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S= E 140 25/11
Louise Grandinsson - Christina Leander Jan Clementsson - Anders Edstrand 3 S= 6 140 25/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S= K 140 25/11
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S= E 140 25/11
Nina Nilsson - Jane Brändemar Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö-2 7 100 18/18
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johan Dieden - Per Henriks 2 V-1 E 50 15/21
Stig Unoson - Björn Klefbohm Gunilla Ljung - Anita Olofsson 3 Ö-1 Kn 50 15/21
Bo Månsson - Ulla Öberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 S-1 K -50 7/29
Karin Sjögren - Helen Roos Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 E -50 7/29
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-1 E -50 7/29
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 4 S-1 E -50 7/29
Håkan Linse - Arne Bojesson Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 4 N-1 9 -50 7/29
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-1 E -50 7/29
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1 Ö= 3 -80 0/36

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
EKD63
6
942
7643
#
109
10752
1053
E952
#
kn542
ED3
Kkn7
KD10
#
87
Kkn984
ED86
kn8

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78777
S78777
Ö64656
V64556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+1 E 140 36/0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= 10 110 31/5
Stig Unoson - Björn Klefbohm Gunilla Ljung - Anita Olofsson 2 N= K 110 31/5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S= 5 110 31/5
Bo Månsson - Ulla Öberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 S= 10 110 31/5
Louise Grandinsson - Christina Leander Jan Clementsson - Anders Edstrand 1NT Ö-1 9 50 24/12
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö-1 4 50 24/12
Nina Nilsson - Jane Brändemar Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö-1 8 50 24/12
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT Ö= 8 -90 18/18
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT Ö= 8 -90 18/18
Håkan Linse - Arne Bojesson Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 1NT Ö= 8 -90 18/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N-1 K -100 11/25
Karin Sjögren - Helen Roos Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-1 10 -100 11/25
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S-1 10 -100 11/25
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S-1 E -100 11/25
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johan Dieden - Per Henriks 1NT Ö+1 6 -120 3/33
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT Ö+1 8 -120 3/33
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö+1 4 -120 3/33
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 1NT Ö+1 8 -120 3/33

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Kkn
E1094
E65
Ekn54
#
6542
Dkn
D10943
107
#
E103
8652
kn8
D832
#
D987
K73
K72
K96

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N119121212
S119121212
Ö24111
V24111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3NT N+3 3 490 32/4
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+3 2 490 32/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3NT N+3 2 490 32/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N+3 2 490 32/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 3NT N+3 Kn 490 32/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+2 3 460 20/16
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+2 2 460 20/16
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N+2 2 460 20/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3NT N+2 2 460 20/16
Jan Clementsson - Anders Edstrand Karin Sjögren - Helen Roos 3NT N+2 3 460 20/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+2 2 460 20/16
Håkan Linse - Arne Bojesson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+2 2 460 20/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N+1 Kn 430 8/28
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Gunilla Ljung - Anita Olofsson 3NT N+1 3 430 8/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 2 430 8/28
Bo Månsson - Ulla Öberg Johan Dieden - Per Henriks 3NT N+1 Kn 430 8/28
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+1 2 430 8/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3NT N= 8 400 2/34
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Jan Öhman - Gunnar Olsson 2NT N+1 2 150 0/36

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Dkn106
D76
86
D1076
#
8754
95
975
E852
#
2
EKkn42
EKD1042
kn
#
EK93
1083
kn3
K943

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N71161
S61161
Ö6121269
V6121269
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1 Ö+1 E -110 36/0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 Ö+4 3 -150 34/2
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Gunilla Ljung - Anita Olofsson 4 Ö+2 E -170 26/10
Åke Lindström - Britt Lindberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 1 Ö+5 K -170 26/10
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö+3 E -170 26/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Zalman Puterman - Maria Tendler 1 Ö+5 E -170 26/10
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Jan Öhman - Gunnar Olsson 1 Ö+5 E -170 26/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 1 Ö+5 E -170 26/10
Jan Clementsson - Anders Edstrand Karin Sjögren - Helen Roos 3 Ö+3 E -170 26/10
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 N-2 E -200 16/20
Bodil Mörnstad - Carin Millar Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+3 Kn -200 16/20
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1 Ö+4 E -200 16/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 Ö+5 Kn -230 10/26
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 1 Ö+5 K -230 10/26
Håkan Linse - Arne Bojesson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1 Ö+5 E -230 10/26
Bo Månsson - Ulla Öberg Johan Dieden - Per Henriks 5 V+1 D -620 6/30
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 Kn -650 3/33
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö= K -650 3/33
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Nina Nilsson - Jane Brändemar 6 V= 6 -1370 0/36

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
EK65
Ekn10
1086
K52
#
kn943
K9874
E9
D3
#
D108
62
KDkn5
10876
#
72
D53
7432
Ekn94

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99789
S99789
Ö44454
V44454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V-4 E 200 35/1
Jan Clementsson - Anders Edstrand Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V-4 E 200 35/1
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-3 E 150 30/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 V-3 E 150 30/6
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT N+2 K 150 30/6
Åke Lindström - Britt Lindberg Johan Dieden - Per Henriks 1NT N+1 K 120 24/12
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 1NT N+1 K 120 24/12
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N+1 K 120 24/12
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 Ö-2 7 100 20/16
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N= K 90 13/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT N= K 90 13/23
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT N= K 90 13/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT N= K 90 13/23
Jan Öhman - Gunnar Olsson Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT S= K 90 13/23
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 1NT N= Kn 90 13/23
Christer Östberg - Jan Walhagen Bo Månsson - Ulla Öberg 2 N-1 K -100 3/33
Zalman Puterman - Maria Tendler Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2NT S-1 3 -100 3/33
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT N-1 K -100 3/33
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Sjögren - Helen Roos 2NT N-1 K -100 3/33

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D10542
K6
752
854
#
EK876
E93
kn93
Ekn
#
3
8752
K84
K10962
#
kn9
Dkn104
ED106
D73

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N45575
S56576
Ö87867
V87767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Östberg - Jan Walhagen Bo Månsson - Ulla Öberg 3NT Ö-3 D 300 34/2
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT V-3 K 300 34/2
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 4 V-3 7 300 34/2
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 V-2 K 200 28/8
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 V-2 K 200 28/8
Zalman Puterman - Maria Tendler Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1NT V-2 2 200 28/8
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT N+1 3 120 23/13
Jan Clementsson - Anders Edstrand Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT S+1 K 120 23/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V-1 4 100 18/18
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö-1 9 100 18/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karin Sjögren - Helen Roos 1 V-1 K 100 18/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT N= 10 90 14/22
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT N-1 2 -50 12/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 V= 6 -80 8/28
Jan Öhman - Gunnar Olsson Håkan Linse - Arne Bojesson 1 V= 7 -80 8/28
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1 V= 4 -80 8/28
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 1NT Ö= D -90 4/32
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT Ö+2 10 -150 1/35
Åke Lindström - Britt Lindberg Johan Dieden - Per Henriks 2 N-3 4 -150 1/35

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K1086
kn6
K83
kn1082
#
Dkn732
10975
964
3
#
E94
EKD3
72
EK75
#
5
842
EDkn105
D964

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N76345
S76335
Ö661098
V661098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 9 200 36/0
Johan Dieden - Per Henriks Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 Ö-1 5 100 26/10
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 D 100 26/10
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 5 100 26/10
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT Ö-1 10 100 26/10
Bo Månsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö-1 E 100 26/10
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 V-1 3 100 26/10
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-1 8 100 26/10
Karin Sjögren - Helen Roos Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT V-1 8 100 26/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 Ö-1 5 100 26/10
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S-1 7 -100 16/20
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö= E -140 13/23
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 Ö= K -140 13/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 V= 6 -620 6/30
Zalman Puterman - Maria Tendler Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö= 5 -620 6/30
Jan Clementsson - Anders Edstrand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 5 -620 6/30
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= 5 -620 6/30
Håkan Linse - Arne Bojesson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= 5 -620 6/30
Åke Lindström - Britt Lindberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö+3 5 -710 0/36

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
10963
ED76
43
E98
#
K854
1042
Ekn102
62
#
7
95
KD9765
KDkn10
#
EDkn2
Kkn83
8
7543

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N64996
S64996
Ö59447
V59447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D Ö-2 3 300 36/0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N+2 7 170 34/2
Johan Dieden - Per Henriks Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 N= 7 140 31/5
Jan Clementsson - Anders Edstrand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= E 140 31/5
Zalman Puterman - Maria Tendler Ingrid Wallin - Hans Dorthé 5 Ö-2 7 100 28/8
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö-1 3 50 23/13
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 E 50 23/13
Karin Sjögren - Helen Roos Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 E 50 23/13
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 Ö-1 3 50 23/13
Åke Lindström - Britt Lindberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N-1 K -50 15/21
Bo Månsson - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N-1 7 -50 15/21
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 N-1 K -50 15/21
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 S-1 E -50 15/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 N-2 7 -100 10/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V= E -110 6/30
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö+1 8 -110 6/30
Håkan Linse - Arne Bojesson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= 8 -110 6/30
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö= 7 -130 1/35
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= K -130 1/35

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D4
E942
K1064
1076
#
E987
8
E87
Ekn532
#
kn2
KD7653
95
KD4
#
K10653
kn10
Dkn32
98

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N37365
S37365
Ö105968
V105968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Anders Edstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 4D Ö-1 3 200 36/0
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 4 100 28/8
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V-1 4 100 28/8
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT V-1 4 100 28/8
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-1 D 100 28/8
Louise Grandinsson - Christina Leander Håkan Linse - Arne Bojesson 4 Ö-1 3 100 28/8
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-1 4 100 28/8
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V-1 4 100 28/8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= 9 -110 18/18
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Karin Sjögren - Helen Roos 2 Ö= D -110 18/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= 9 -110 18/18
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 2NT V= 4 -120 14/22
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V+1 E -130 12/24
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 V+1 6 -140 10/26
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö+2 3 -170 8/28
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 5 V= E -600 3/33
Christer Östberg - Jan Walhagen Johan Dieden - Per Henriks 3NT V= 6 -600 3/33
Bo Månsson - Ulla Öberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= 4 -600 3/33
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 4 -600 3/33

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Öst giv
alla i zon
#
kn108
EK94
EK2
D32
#
K6
72
kn764
kn10865
#
D532
kn1086
D83
K4
#
E974
D53
1095
E97

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N89101010
S88101010
Ö54333
V54333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+2 5 660 36/0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N+1 3 650 34/2
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Karin Sjögren - Helen Roos 3NT N+1 3 630 31/5
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N+1 6 630 31/5
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT N= 2 600 16/20
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N= 2 600 16/20
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N= 2 600 16/20
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3NT N= 6 600 16/20
Bo Månsson - Ulla Öberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N= 2 600 16/20
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT N= 4 600 16/20
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N= 2 600 16/20
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N= Kn 600 16/20
Louise Grandinsson - Christina Leander Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N= 2 600 16/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N= 2 600 16/20
Jan Clementsson - Anders Edstrand Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N= Kn 600 16/20
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N= 6 600 16/20
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= 2 600 16/20
Christer Östberg - Jan Walhagen Johan Dieden - Per Henriks 4 N-1 3 -100 2/34
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT N-2 Kn -200 0/36

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
D2
kn8632
EK82
54
#
87543
EKD9
10
D97
#
K
754
D64
Ekn8632
#
Ekn1096
10
kn9753
K10

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N310687
S310687
Ö103655
V103655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V-4 E 200 36/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S+2 E 150 33/3
Håkan Linse - Arne Bojesson Karin Sjögren - Helen Roos 3NT Ö-3 5 150 33/3
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V-2 D 100 27/9
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Björn Klefbohm 5D Ö-1 10 100 27/9
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V-2 E 100 27/9
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö-2 10 100 27/9
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gunilla Ljung - Anita Olofsson Pass   16/20
Johan Dieden - Per Henriks Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Pass   16/20
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Christer Östberg - Jan Walhagen Pass   16/20
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Pass   16/20
Bo Månsson - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren Pass   16/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl Pass   16/20
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   16/20
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S-1 E -50 8/28
Jan Clementsson - Anders Edstrand Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 Ö= 10 -110 5/31
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V= D -110 5/31
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 V+1 E -130 1/35
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 3 Ö+1 10 -130 1/35

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
KD62
kn2
K4
ED763
#
854
4
E8763
10982
#
kn93
EKD1063
kn52
kn
#
E107
9875
D109
K54

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95696
S95696
Ö46746
V46746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N+2 E 170 36/0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-3 K 150 34/2
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= E 140 31/5
Jan Clementsson - Anders Edstrand Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 N+1 E 140 31/5
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= E 110 24/12
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 N= E 110 24/12
Bo Månsson - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= E 110 24/12
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 2 N= D 110 24/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N= E 110 24/12
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 Ö-2 K 100 16/20
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö-2 4 100 16/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 Ö-2 4 100 16/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö-1 K 50 9/27
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö-1 K 50 9/27
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö-1 E 50 9/27
Håkan Linse - Arne Bojesson Karin Sjögren - Helen Roos 2 Ö-1 4 50 9/27
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gunilla Ljung - Anita Olofsson 1 Ö= 5 -80 4/32
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 K -100 2/34
Johan Dieden - Per Henriks Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT N-3 E -300 0/36

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Nord giv
alla i zon
#
E643
9653
K6
D64
#
KDkn7
E74
Ekn109
kn2
#
1085
D102
D5
EK1098
#
92
Kkn8
87432
753

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N24533
S24533
Ö11881010
V10881010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V-1 5 100 33/3
Christer Östberg - Jan Walhagen Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V-1 6 100 33/3
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3NT V-1 3 100 33/3
Jan Clementsson - Anders Edstrand Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT Ö-1 8 100 33/3
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V= 9 -600 25/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V= 3 -600 25/11
Bo Månsson - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V= 3 -600 25/11
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 3NT V= 3 -600 25/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+1 9 -630 16/20
Karin Sjögren - Helen Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+1 4 -630 16/20
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT V+1 3 -630 16/20
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 3 -630 16/20
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+1 9 -630 16/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3NT V+2 3 -660 5/31
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Johan Dieden - Per Henriks 3NT Ö+2 3 -660 5/31
Göran Nyqvist - Peter Perulf Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V+2 3 -660 5/31
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+2 8 -660 5/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT V+2 3 -660 5/31
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+2 3 -660 5/31

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
2
Dkn53
5
EKDkn1053
#
KDkn863

K10973
76
#
E1075
E9864
kn8
82
#
94
K1072
ED642
94

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N95926
S105926
Ö27395
V27395
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 N= E 400 28/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Åke Lindström - Britt Lindberg 5 N= E 400 28/8
Bo Månsson - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 N= E 400 28/8
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N= 5 400 28/8
Karin Sjögren - Helen Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N= E 400 28/8
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 5 N= E 400 28/8
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N= E 400 28/8
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 5 N= E 400 28/8
Sven Grahn - Wiveca Lindström Zalman Puterman - Maria Tendler 5 N= E 400 28/8
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N+1 E 150 18/18
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 V-2 E 100 16/20
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 V-1 E 50 12/24
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Johan Dieden - Per Henriks 5 V-1 E 50 12/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 V-1 E 50 12/24
Jan Clementsson - Anders Edstrand Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-1 E -50 7/29
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 5 N-1 E -50 7/29
Christer Östberg - Jan Walhagen Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V= E -420 3/33
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 V= E -420 3/33
Göran Nyqvist - Peter Perulf Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 5D S-3 E -500 0/36

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
109865
Ekn9
9
ED65
#
7
K1063
E875
K843
#
EKkn43
752
kn4
kn102
#
D2
D84
KD10632
97

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69666
S69666
Ö74656
V74666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 4 Ö-4 9 200 36/0
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 V-3 9 150 33/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Arne Bojesson 2NT V-3 9 150 33/3
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 2 S+1 7 110 27/9
Louise Grandinsson - Christina Leander Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+1 6 110 27/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N= 4 110 27/9
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= 7 110 27/9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT V-2 5 100 18/18
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-2 9 100 18/18
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Johan Dieden - Per Henriks 2NT V-2 9 100 18/18
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö-2 9 100 18/18
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Karin Sjögren - Helen Roos 2 V-2 9 100 18/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S= 7 90 12/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Clementsson - Anders Edstrand 2 Ö-1 D 50 9/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 V-1 9 50 9/27
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Pass   6/30
Bo Månsson - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N-1 Kn -100 3/33
Nina Nilsson - Jane Brändemar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 2 -100 3/33
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N-2 Kn -200 0/36

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
1063
2
E73
K109875
#
KD
EKD4
D9862
kn3
#
854
108753
Kkn4
E4
#
Ekn972
kn96
105
D62

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N92283
S92283
Ö4101046
V4101046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S+1 E 140 36/0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V= 8 -90 34/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT Ö+2 9 -150 32/4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 E -170 30/6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö+2 10 -200 26/10
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+2 10 -200 26/10
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 V+3 5 -200 26/10
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT V+4 8 -210 22/14
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 V= 10 -620 14/22
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö= E -620 14/22
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Johan Dieden - Per Henriks 4 Ö= E -620 14/22
Bo Månsson - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö= 2 -620 14/22
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö= E -620 14/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Clementsson - Anders Edstrand 4 Ö= D -620 14/22
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Karin Sjögren - Helen Roos 4 V= 8 -620 14/22
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 Ö+1 10 -650 3/33
Bodil Mörnstad - Carin Millar Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 10 -650 3/33
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 4 Ö+1 10 -650 3/33
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Håkan Linse - Arne Bojesson 4 Ö+1 10 -650 3/33

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
D9752
86
K5
8743
#
K
E3
ED1084
EKDkn5
#
8643
Kkn105
kn3
1062
#
Ekn10
D9742
9762
9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N22564
S22565
Ö1110868
V1110868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6 Ö-6 E 300 36/0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 V-3 5 150 34/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 5 V-2 6 100 32/4
Karin Sjögren - Helen Roos Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 5 V-1 8 50 28/8
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3NT V-1 5 50 28/8
Håkan Linse - Arne Bojesson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 V-1 7 50 28/8
Johan Dieden - Per Henriks Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V= 8 -120 24/12
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bonnie Clementsson - Lars Becklén 5 V= 7 -400 17/19
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 V= 5 -400 17/19
Jan Clementsson - Anders Edstrand Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 5 V= 8 -400 17/19
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 Ö= 5 -400 17/19
Nina Nilsson - Jane Brändemar Louise Grandinsson - Christina Leander 5 V= 8 -400 17/19
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V= 8 -400 17/19
Christer Östberg - Jan Walhagen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 5 V+1 8 -420 7/29
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 5 V+1 8 -420 7/29
Bo Månsson - Ulla Öberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 5 V+1 8 -420 7/29
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 V+1 8 -420 7/29
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 6 V= 8 -920 1/35
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingrid Wallin - Hans Dorthé 6 V= 5 -920 1/35

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
10653
E5
kn1054
984
#
D8
KDkn43
KD6
E63
#
Ekn742
86
E83
Dkn2
#
K9
10972
972
K1075

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N44322
S44323
Ö89101110
V89101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Arne Bojesson Zalman Puterman - Maria Tendler 6NT Ö-3 7 150 36/0
Johan Dieden - Per Henriks Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö-1 5 50 27/9
Christer Östberg - Jan Walhagen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 5 50 27/9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-1 4 50 27/9
Bo Månsson - Ulla Öberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 6NT Ö-1 7 50 27/9
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3NT Ö-1 5 50 27/9
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4NT V-1 4 50 27/9
Jan Clementsson - Anders Edstrand Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 3NT Ö-1 7 50 27/9
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingrid Wallin - Hans Dorthé 5 Ö-1 5 50 27/9
Nina Nilsson - Jane Brändemar Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT Ö+1 5 -150 18/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3NT Ö= 5 -400 12/24
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö= 5 -400 12/24
Karin Sjögren - Helen Roos Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT Ö= 7 -400 12/24
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö= 7 -400 12/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö= 5 -400 12/24
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 4 V= 4 -420 6/30
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö+1 5 -430 3/33
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT Ö+1 5 -430 3/33
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö+2 2 -460 0/36

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
5
K85
EKD9642
98
#
EKD7
432
873
K52
#
kn93
E1097
kn5
kn1063
#
108642
Dkn6
10
ED74

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710668
S710668
Ö63675
V63675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V-5 E 500 36/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johan Dieden - Per Henriks 2 V-2 E 200 34/2
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 N+1 Kn 150 32/4
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 3 130 19/17
Rolf Bergström - Christer Löfgren Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 N+1 6 130 19/17
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 N= E 130 19/17
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 N+1 6 130 19/17
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jan Clementsson - Anders Edstrand 2 N+2 Kn 130 19/17
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2 N+2 Kn 130 19/17
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N+1 Kn 130 19/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N+1 2 130 19/17
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+1 Kn 130 19/17
Nina Nilsson - Jane Brändemar Karin Sjögren - Helen Roos 2 N+2 Kn 130 19/17
Håkan Linse - Arne Bojesson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 N+1 3 130 19/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 3 N+1 3 130 19/17
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+1 Kn 110 5/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N= E 110 5/31
Jan Öhman - Gunnar Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N-1 6 -50 2/34
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bo Månsson - Ulla Öberg 5 N-2 Kn -100 0/36

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Väst giv
alla i zon
#
EKkn8
K7
Dkn9752
D
#
96542
E108
E
kn865
#
73
Dkn9532
K103
93
#
D10
64
864
EK10742

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010588
S1010588
Ö33845
V33845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S= 5 600 35/1
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= 5 600 35/1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö-4 E 400 32/4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 N= 9 130 26/10
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 N= D 130 26/10
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+2 D 130 26/10
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jan Clementsson - Anders Edstrand 4 N= D 130 26/10
Håkan Linse - Arne Bojesson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 N+1 D 130 26/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3 N= 3 110 19/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+1 2 110 19/17
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 Ö-1 E 100 16/20
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N-1 D -100 10/26
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N-1 D -100 10/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bo Månsson - Ulla Öberg 5 N-1 5 -100 10/26
Nina Nilsson - Jane Brändemar Karin Sjögren - Helen Roos 5 N-1 D -100 10/26
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 4 N-1 9 -100 10/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johan Dieden - Per Henriks 3 Ö= D -140 3/33
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 Ö= E -140 3/33
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N-4 D -400 0/36

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD8
8653
KD42
62
#
103
E7
kn965
KD974
#
74
Dkn10942
E10
E53
#
Ekn9652
K
873
kn108

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N15181
S15181
Ö1181157
V1181157
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 S-1 E -100 35/1
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Sjögren - Helen Roos 3 S-1 E -100 35/1
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 Ö+1 2 -140 32/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V+2 8 -150 28/8
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+1 K -150 28/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+1 K -150 28/8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Johan Dieden - Per Henriks 2 Ö+3 E -200 22/14
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-2 E -200 22/14
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö+2 E -200 22/14
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö+4 Kn -230 17/19
Håkan Linse - Arne Bojesson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö+4 8 -230 17/19
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 Ö+5 Kn -260 14/22
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+1 E -450 9/27
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 E -450 9/27
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö+1 E -450 9/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 E -450 9/27
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Bo Månsson - Ulla Öberg 4 Ö+2 Kn -480 2/34
Zalman Puterman - Maria Tendler Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 4 Ö+2 8 -480 2/34
Jan Clementsson - Anders Edstrand Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 Ö+2 3 -480 2/34

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EKkn
EKkn82
K
Ekn53
#
1075
D1094
EDkn42
8
#
862
73
1095
KD964
#
D943
65
8763
1072

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96998
S96998
Ö36445
V36445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N+1 K 450 36/0
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT S= 4 400 34/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 N+3 2 200 31/5
Zalman Puterman - Maria Tendler Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3 N+2 K 200 31/5
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+2 K 170 28/8
Håkan Linse - Arne Bojesson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2NT N+1 6 150 26/10
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 N+1 5 140 20/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 K 140 20/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N= K 140 20/16
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Louise Grandinsson - Christina Leander 3 N= K 140 20/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+1 K 140 20/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Johan Dieden - Per Henriks 2 N= K 110 12/24
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 N= 9 110 12/24
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= 7 110 12/24
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Bo Månsson - Ulla Öberg 4 S-1 8 -50 6/30
Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S-1 2 -50 6/30
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 7 -50 6/30
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Sjögren - Helen Roos 4NT S-3 Kn -150 1/35
Jan Clementsson - Anders Edstrand Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N-3 10 -150 1/35

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D9
ED3
Ekn84
Dkn107
#
Ekn1063
kn52
D93
K4
#
8752
1064
K10752
5
#
K4
K987
6
E98632

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1171167
S1161167
Ö26253
V26253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N+2 5 660 36/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johan Dieden - Per Henriks 4 S+1 E 650 34/2
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 9 630 31/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+1 5 630 31/5
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 2 600 26/10
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N= 5 600 26/10
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 S= E 600 26/10
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 S+2 9 150 17/19
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+3 3 150 17/19
Bo Månsson - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3 S+2 E 150 17/19
Zalman Puterman - Maria Tendler Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 2 S+3 Kn 150 17/19
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 S+2 E 150 17/19
Håkan Linse - Arne Bojesson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 E 150 17/19
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Clementsson - Anders Edstrand 3NT N-1 5 -100 8/28
Karin Sjögren - Helen Roos Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1NT N-1 7 -100 8/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N-1 8 -100 8/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT N-2 2 -200 2/34
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N-2 5 -200 2/34
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-2 5 -200 2/34

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.11.23

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E1087
K106
87
ED85
#
K962
EDkn7
Kkn3
32
#
D543
9542
D
kn976
#
kn
83
E1096542
K104

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810677
S810677
Ö53565
V53565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+1 3 430 35/1
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT N+1 2 430 35/1
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-4 8 200 32/4
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-3 8 150 29/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 V-3 8 150 29/7
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 S+1 3 130 21/15
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 S+2 E 130 21/15
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johan Dieden - Per Henriks 3 S+1 3 130 21/15
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Clementsson - Anders Edstrand 4 S= E 130 21/15
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1 S+3 4 130 21/15
Håkan Linse - Arne Bojesson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S+1 2 130 21/15
Stig Unoson - Björn Klefbohm Christer Östberg - Jan Walhagen 2 V-2 8 100 11/25
Karin Sjögren - Helen Roos Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1 V-2 8 100 11/25
Zalman Puterman - Maria Tendler Mats Ekdahl - Stefan Rosenberg 2 V-2 7 100 11/25
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V-2 E 100 11/25
Bo Månsson - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT S= E 90 5/31
Gunilla Ljung - Anita Olofsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S= 6 90 5/31
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 9 -50 1/35
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N-1 5 -50 1/35