Kommande tävlingar
25/11 Rekommenderad spelhelg för SM
02/12 Malmö BKs guldtävling
30/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
19/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
19/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
19/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
BK Bridgehuset » Partävling med hcp max 54 par TL Rolf 2016-10-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling med hcp max 54 par TL Rolf 2016-10-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Nord giv
ingen i zon
E64
108
K6532
1076
kn92
Kkn63
ED8
kn54
D1075
742
97
K982
K83
ED95
kn104
ED3

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N79778
S79778
Ö64665
V64665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT S+4 6 210 45/1
Sven Persson - Stig Unoson Mona Andersson - Louise Nordlindh 2NT S+3 3 210 45/1
Bodil Mörnstad - Carin Millar Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3 Ö-4 9 200 42/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Sonja Lindblom - Alf Pihl 1NT S+3 4 180 34/12
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S+3 6 180 34/12
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Hedberg - Anita Pering 1NT S+3 3 180 34/12
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S+3 3 180 34/12
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT S+3 3 180 34/12
Bo Johansson - Elsa Johansson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT S+3 3 180 34/12
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S+3 3 180 34/12
Louise Grandinsson - Christina Leander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+2 4 150 23/23
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT S+2 6 150 23/23
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S+2 3 150 23/23
Jan Öhman - Gunnar Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT S+2 9 150 23/23
Karin Sjögren - Helen Roos Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT S+1 3 120 16/30
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT S+1 2 120 16/30
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT S+1 3 120 16/30
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Monica Lessing - Mary-Ann Persson 1NT S= 3 90 9/37
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S= 3 90 9/37
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nils Lindblad - Johan Dieden 1NT N= 6 90 9/37
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S= 3 90 9/37
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 V-1 6 50 4/42
Zalman Puterman - Maria Tendler Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT S-1 3 -50 2/44
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 2NT N-2 5 -100 0/46

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Öst giv
N-S i zon
EKD872
E1065
3
D9
6
32
K9654
Ekn1032
kn10953
K9
Dkn108
K4
4
Dkn874
E72
8765

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N331085
S331085
Ö810356
V810356
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+1 6 650 46/0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+2 D 170 44/2
Zalman Puterman - Maria Tendler Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 N+1 D 140 41/5
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 D 140 41/5
Louise Grandinsson - Christina Leander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= D 110 34/12
Karin Sjögren - Helen Roos Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N= D 110 34/12
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N+1 D 110 34/12
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N= D 110 34/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N= D 110 34/12
Britt Lindberg - Åke Lindström Sonja Lindblom - Alf Pihl 4 N-1 D -100 22/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2 N-1 D -100 22/24
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 D -100 22/24
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Hedberg - Anita Pering 3 N-1 D -100 22/24
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nils Lindblad - Johan Dieden 3 S-1 3 -100 22/24
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N-1 D -100 22/24
Jan Öhman - Gunnar Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 4 -100 22/24
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 3 Ö= 4 -110 14/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 4 -130 12/34
Bodil Mörnstad - Carin Millar Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3 N-2 K -200 8/38
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3D N-1 D -200 8/38
Sven Persson - Stig Unoson Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 N-2 Kn -200 8/38
Bo Johansson - Elsa Johansson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-3 D -300 4/42
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S-4 Kn -400 2/44
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3D N-3 D -800 0/46

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Syd giv
Ö-V i zon
ED97
KD84
K5
965
Kkn86
kn753
E1076
kn
4
10
Dkn984
EKD832
10532
E962
32
1074

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33776
S33776
Ö1010557
V1010557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Arne Bojesson Mona Andersson - Louise Nordlindh 3NT V-3 4 300 46/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3NT Ö-2 3 200 44/2
Britt Lindberg - Åke Lindström Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V-1 E 100 36/10
Göran Nyqvist - Peter Perulf Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 5 V-1 D 100 36/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V-1 8 100 36/10
Sonja Lindblom - Alf Pihl Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 5 V-1 E 100 36/10
Rolf Bergström - Christer Löfgren Louise Grandinsson - Christina Leander 5 V-1 K 100 36/10
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V-1 K 100 36/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 2NT V-1 K 100 36/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 N-1 E -50 28/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 N-2 E -100 26/20
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Hedberg - Anita Pering 2 Ö+1 3 -110 24/22
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V+1 K -130 17/29
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Nils Lindblad - Johan Dieden 3 Ö+1 E -130 17/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö+2 E -130 17/29
Bo Johansson - Elsa Johansson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 3 -130 17/29
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö+2 E -130 17/29
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö+1 10 -130 17/29
Jane Brändemar - Nina Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö+2 4 -150 9/37
Karin Sjögren - Helen Roos Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+2 E -150 9/37
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 1 N-4 4 -200 6/40
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 V= E -600 4/42
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Sven Persson - Stig Unoson 3NT V+2 9 -660 2/44
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+3 7 -690 0/46

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Väst giv
alla i zon
96
ED
Dkn43
KDkn72
kn1054
kn983
E2
864
ED3
752
K10876
105
K872
K1064
95
E93

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N108879
S108879
Ö35454
V35454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Hedberg - Anita Pering 3NT S+1 4 630 46/0
Britt Lindberg - Åke Lindström Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT S= 4 600 35/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3NT S= Kn 600 35/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N= 3 600 35/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S= 5 600 35/11
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 7 600 35/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S= E 600 35/11
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT S= 4 600 35/11
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT S= 4 600 35/11
Håkan Linse - Arne Bojesson Mona Andersson - Louise Nordlindh 3NT S= 2 600 35/11
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Sven Persson - Stig Unoson 3NT N= 8 600 35/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1 Ö-2 4 200 24/22
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT N+2 7 180 22/24
Zalman Puterman - Maria Tendler Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT N+1 7 150 18/28
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT S+1 5 150 18/28
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT N+2 6 150 18/28
Sonja Lindblom - Alf Pihl Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 N+1 10 130 12/34
Bo Johansson - Elsa Johansson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+2 7 130 12/34
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 2 N+2 7 130 12/34
Bodil Mörnstad - Carin Millar Monica Lessing - Mary-Ann Persson 3 N= E 110 8/38
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Nils Lindblad - Johan Dieden 2 N= 7 90 6/40
Karin Sjögren - Helen Roos Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S-1 5 -100 3/43
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S-1 4 -100 3/43
Jane Brändemar - Nina Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S-2 E -200 0/46

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Nord giv
N-S i zon
K76542
742
Kkn
E10
EDkn8
Dkn65
D6
843
109
E98
E9832
K96
3
K103
10754
Dkn752

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N76555
S76555
Ö57877
V67877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V-3 E 150 46/0
Nils Lindblad - Johan Dieden Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N= 3 110 43/3
Sven Persson - Stig Unoson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N= 10 110 43/3
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö-2 3 100 32/14
Ulla Borgström - Monica Wester Sonja Lindblom - Alf Pihl 3 V-2 E 100 32/14
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-2 3 100 32/14
Karin Sjögren - Helen Roos Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 4 V-2 E 100 32/14
Zalman Puterman - Maria Tendler Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö-2 3 100 32/14
Mona Andersson - Louise Nordlindh Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT Ö-2 D 100 32/14
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-2 3 100 32/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT V-2 5 100 32/14
Anitha Lindgren - Marian Krook Håkan Linse - Arne Bojesson 3 Ö-2 3 100 32/14
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-1 E 50 20/26
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-1 E 50 20/26
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö-1 3 50 20/26
Bo Johansson - Elsa Johansson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N-1 D -100 15/31
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-1 6 -100 15/31
Louise Grandinsson - Christina Leander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT V= 7 -120 11/35
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V= 5 -120 11/35
Bo Hedberg - Anita Pering Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V+3 5 -180 8/38
Rolf Bergström - Christer Löfgren Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 N-2 E -200 5/41
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-2 E -200 5/41
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 N-3 6 -300 2/44
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V= 5 -400 0/46

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Öst giv
Ö-V i zon
EKkn32
83
107
7532
8
EK542
D532
K108
9754
1096
Ekn6
ED6
D106
Dkn7
K984
kn94

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N64376
S64376
Ö791067
V791067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V-2 3 200 46/0
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT V-1 10 100 42/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V-1 E 100 42/4
Sven Persson - Stig Unoson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V-1 K 100 42/4
Louise Grandinsson - Christina Leander Lars G Svensson - Ulla Wästberg Pass   38/8
Nils Lindblad - Johan Dieden Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N-1 10 -50 34/12
Bo Johansson - Elsa Johansson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N-1 6 -50 34/12
Anitha Lindgren - Marian Krook Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N-1 6 -50 34/12
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 N-2 10 -100 30/16
Ulla Borgström - Monica Wester Sonja Lindblom - Alf Pihl 2NT Ö= 4 -120 28/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= E -140 23/23
Zalman Puterman - Maria Tendler Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 V+1 E -140 23/23
Rolf Bergström - Christer Löfgren Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 V+1 E -140 23/23
Mona Andersson - Louise Nordlindh Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 V+1 E -140 23/23
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT Ö+1 4 -150 17/29
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N-3 6 -150 17/29
Karin Sjögren - Helen Roos Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3 V+1 E -170 12/34
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+1 E -170 12/34
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 K -170 12/34
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3D N-2 10 -300 8/38
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 V= E -620 5/41
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V= E -620 5/41
Bo Hedberg - Anita Pering Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 E -650 2/44
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4D N-4 10 -800 0/46

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Syd giv
alla i zon
E10654
kn
Dkn7
KD87
Kkn32
ED9
43
E962
D7
K1072
E986
kn103
98
86543
K1052
54

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55555
S55555
Ö87878
V87878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Johan Dieden Bo Hedberg - Anita Pering 2 V-2 Kn 200 45/1
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-2 9 200 45/1
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Lindblom - Alf Pihl 3NT Ö-1 4 100 38/8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-1 9 100 38/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V-1 Kn 100 38/8
Sven Persson - Stig Unoson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 5 100 38/8
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bo Johansson - Elsa Johansson 3 Ö-1 9 100 38/8
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT Ö+1 2 -120 28/18
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö+1 2 -120 28/18
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö= 9 -120 28/18
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT Ö+1 4 -120 28/18
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö+1 4 -120 28/18
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+1 8 -140 22/24
Britt Lindberg - Åke Lindström Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT Ö+2 8 -150 19/27
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 1NT V+2 4 -150 19/27
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT V+2 5 -180 13/33
Zalman Puterman - Maria Tendler Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT V+2 K -180 13/33
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT V+2 4 -180 13/33
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT V+3 6 -180 13/33
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Karin Sjögren - Helen Roos 1 N-2 Kn -200 8/38
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 7 -600 6/40
Ulla Borgström - Monica Wester Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V+1 Kn -630 2/44
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+1 5 -630 2/44
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Louise Nordlindh 3NT V+1 5 -630 2/44

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Väst giv
ingen i zon
D83
D106
ED74
1042
kn2
984
kn863
Kkn65
1097
Ekn753
109
ED7
EK654
K2
K52
983

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68598
S68598
Ö75845
V75845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Persson - Stig Unoson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 S+2 9 200 46/0
Britt Lindberg - Åke Lindström Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S+1 4 170 39/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S+2 9 170 39/7
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Karin Sjögren - Helen Roos 2 S+2 9 170 39/7
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S+1 9 170 39/7
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+2 9 170 39/7
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+2 9 170 39/7
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT S+1 4 150 32/14
Nils Lindblad - Johan Dieden Bo Hedberg - Anita Pering 3 S= 5 140 19/27
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S= 6 140 19/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Lindblom - Alf Pihl 3 S= 6 140 19/27
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+1 4 140 19/27
Zalman Puterman - Maria Tendler Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= 4 140 19/27
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S+1 4 140 19/27
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 S= 5 140 19/27
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S= 5 140 19/27
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 5 140 19/27
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 3 S= 4 140 19/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S= Kn 140 19/27
Jan Öhman - Gunnar Olsson Bo Johansson - Elsa Johansson 2 S+1 9 140 19/27
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö-1 E 50 5/41
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö-1 E 50 5/41
Ulla Borgström - Monica Wester Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 S-1 5 -50 1/45
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 S-1 9 -50 1/45

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Nord giv
Ö-V i zon
EK4
E10732
975
E2
kn82
86
kn1082
KDkn5
93
Dkn954
KD6
1084
D10765
K
E43
9763

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N77799
S77799
Ö55534
V55534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Johan Dieden Sonja Lindblom - Alf Pihl 4 N= K 420 46/0
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S= K 400 43/3
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N= 4 400 43/3
Rutger Persson - Claes Nilsson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 1NT N+2 6 150 38/8
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N+2 4 150 38/8
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT N+2 9 150 38/8
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S+1 K 140 27/19
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= K 140 27/19
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S= K 140 27/19
Louise Grandinsson - Christina Leander Bo Hedberg - Anita Pering 2 S+1 3 140 27/19
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+1 8 140 27/19
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= K 140 27/19
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Persson - Stig Unoson 2 S+1 K 140 27/19
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S+1 Kn 140 27/19
Britt Lindberg - Åke Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-1 K -50 11/35
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-1 4 -50 11/35
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N-1 K -50 11/35
Mona Andersson - Louise Nordlindh Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N-1 6 -50 11/35
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-1 K -50 11/35
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 D -50 11/35
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S-1 K -50 11/35
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bo Johansson - Elsa Johansson 4 N-1 D -50 11/35
Karin Sjögren - Helen Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-2 D -100 2/44
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-3 K -150 0/46

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Öst giv
alla i zon
kn62
K109
E974
D94
EK104
kn632
85
Kkn2
87
D8754
632
873
D953
E
KDkn10
E1065

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N99699
S99699
Ö43744
V43744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+1 K 630 45/1
Anitha Lindgren - Marian Krook Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S+1 4 630 45/1
Britt Lindberg - Åke Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 4 600 36/10
Karin Sjögren - Helen Roos Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= 2 600 36/10
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N= 7 600 36/10
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= 5 600 36/10
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S= E 600 36/10
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 5 600 36/10
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT N= 5 600 36/10
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Månsson - Sonja Christensson 3 N+2 7 150 27/19
Nils Lindblad - Johan Dieden Sonja Lindblom - Alf Pihl 2 S+3 K 150 27/19
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S+2 8 140 24/22
Louise Grandinsson - Christina Leander Bo Hedberg - Anita Pering 2 S+2 E 130 20/26
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 2 130 20/26
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Persson - Stig Unoson 2 S+2 E 130 20/26
Mona Andersson - Louise Nordlindh Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT N+1 4 120 16/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 S+1 2 110 12/34
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S= K 110 12/34
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N= 8 110 12/34
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S= E 90 6/40
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT N= 5 90 6/40
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S= K 90 6/40
Monica Lessing - Mary-Ann Persson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N-2 7 -200 1/45
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S-2 E -200 1/45

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Syd giv
ingen i zon
KD103
985
ED104
D2
96
Ekn1042
kn7
10654
Ekn82
KD
K9632
E3
754
763
85
Kkn987

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N54344
S54344
Ö79989
V79989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Karin Sjögren - Helen Roos 1NT N+1 7 120 46/0
Bo Johansson - Elsa Johansson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö-2 7 100 44/2
Nils Lindblad - Johan Dieden Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V-1 D 50 41/5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V-1 5 50 41/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1NT N-1 4 -50 38/8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö= 8 -90 35/11
Zalman Puterman - Maria Tendler Monica Lessing - Mary-Ann Persson 1NT Ö= 5 -90 35/11
Louise Grandinsson - Christina Leander Sonja Lindblom - Alf Pihl 1NT N-2 6 -100 30/16
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT N-2 6 -100 30/16
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N-2 2 -100 30/16
Håkan Linse - Arne Bojesson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 Ö+1 8 -110 25/21
Jan Öhman - Gunnar Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö= 8 -110 25/21
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT V= 9 -120 21/25
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+1 8 -120 21/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Persson - Stig Unoson 2 Ö+2 7 -130 18/28
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 V+2 K -140 15/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 2 Ö+1 7 -140 15/31
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bo Hedberg - Anita Pering 2NT Ö+1 8 -150 11/35
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT S-3 9 -150 11/35
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+2 10 -170 6/40
Mona Andersson - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+1 K -170 6/40
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 2 Ö+2 7 -170 6/40
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö+3 7 -210 2/44
Britt Lindberg - Åke Lindström Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3NT Ö= 8 -400 0/46

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Nord giv
alla i zon
976
97
EK8
E10654
ED3
EKD2
104
KDkn7
Kkn542
kn83
D765
8
108
10654
kn932
932

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N54333
S54333
Ö89101010
V89101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Alf Pihl 6 V-2 E 200 45/1
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bo Hedberg - Anita Pering 4 Ö-2 3 200 45/1
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 5 Ö-1 2 100 41/5
Sven Persson - Stig Unoson Bo Johansson - Elsa Johansson 5 Ö-1 10 100 41/5
Britt Lindberg - Åke Lindström Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 Ö= 8 -620 26/20
Ulla Borgström - Monica Wester Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= E -620 26/20
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö= 5 -620 26/20
Karin Sjögren - Helen Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö= 9 -620 26/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V= E -620 26/20
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= E -620 26/20
Bo Månsson - Sonja Christensson Nils Lindblad - Johan Dieden 4 V= E -620 26/20
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V= E -620 26/20
Mona Andersson - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= 3 -620 26/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= E -620 26/20
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= E -620 26/20
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 9 -620 26/20
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= 8 -620 26/20
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 6 -630 8/38
Louise Grandinsson - Christina Leander Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V+1 3 -630 8/38
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+1 5 -630 8/38
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+1 4 -630 8/38
Jan Öhman - Gunnar Olsson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT V+1 E -630 8/38
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+3 4 -690 2/44
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3D N-3 8 -800 0/46

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Öst giv
ingen i zon
6
K9876
E10953
E7
E10732
D104
kn6
1064
K54
Ekn5
KD4
Kkn52
Dkn98
32
872
D983

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N46534
S46534
Ö977109
V978109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Alf Pihl 4 Ö-2 8 100 45/1
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 4 Ö-2 8 100 45/1
Britt Lindberg - Åke Lindström Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 Ö-1 3 50 42/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N-1 K -50 40/6
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT Ö= D -90 38/8
Mona Andersson - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö= 8 -110 33/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 8 -110 33/13
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= 3 -110 33/13
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö= 6 -110 33/13
Louise Grandinsson - Christina Leander Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2NT Ö= 8 -120 26/20
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bo Hedberg - Anita Pering 2NT Ö= 3 -120 26/20
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö= 8 -120 26/20
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 3 -140 18/28
Karin Sjögren - Helen Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 3 -140 18/28
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 Ö+1 3 -140 18/28
Björn Nilsén - Irene Nilsén Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= 3 -140 18/28
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö+1 8 -140 18/28
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-3 5 -150 12/34
Ulla Borgström - Monica Wester Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+2 3 -170 7/39
Bo Månsson - Sonja Christensson Nils Lindblad - Johan Dieden 2 Ö+2 3 -170 7/39
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+2 3 -170 7/39
Sven Persson - Stig Unoson Bo Johansson - Elsa Johansson 3 Ö+1 3 -170 7/39
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö= D -400 2/44
Jan Öhman - Gunnar Olsson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 4D N-5 4 -1100 0/46

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Syd giv
N-S i zon
963
92
EK9432
kn3
EKkn102
KD8
Dkn76
6
D754
kn106
10
EKD72
8
E7543
85
109854

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N45523
S45523
Ö9781110
V9781110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Louise Grandinsson - Christina Leander 6 V-1 E 50 44/2
Mona Andersson - Louise Nordlindh Margaretha Olsson - Göran Ekelund 6 V-1 E 50 44/2
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 V-1 E 50 44/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bo Hedberg - Anita Pering 4 V= E -420 40/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 K -450 19/27
Nils Lindblad - Johan Dieden Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 V+1 E -450 19/27
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 V= E -450 19/27
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 V+1 E -450 19/27
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sonja Lindblom - Alf Pihl 4 V+1 E -450 19/27
Karin Sjögren - Helen Roos Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 E -450 19/27
Zalman Puterman - Maria Tendler Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+1 9 -450 19/27
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 K -450 19/27
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 E -450 19/27
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 V+1 E -450 19/27
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 E -450 19/27
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+1 E -450 19/27
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö+1 10 -450 19/27
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 E -450 19/27
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 5 V= E -450 19/27
Bo Johansson - Elsa Johansson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V+1 E -450 19/27
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 V= K -450 19/27
Agneta Johansson - Lars Svensson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V+1 8 -450 19/27
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 Kn -450 19/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 V= K -450 19/27

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Väst giv
Ö-V i zon
D852
D107
E1085
E10
kn73
K532
974
D87
K10964

K63
Kkn942
E
Ekn9864
Dkn2
653

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N591068
S591068
Ö74375
V74375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4D V-3 E 800 46/0
Nils Lindblad - Johan Dieden Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S+1 3 450 43/3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 Kn 450 43/3
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N+1 4 430 40/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 3 420 28/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bo Hedberg - Anita Pering 4 S= 5 420 28/18
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sonja Lindblom - Alf Pihl 4 S= 3 420 28/18
Karin Sjögren - Helen Roos Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S= Kn 420 28/18
Zalman Puterman - Maria Tendler Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 3 420 28/18
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= 9 420 28/18
Mona Andersson - Louise Nordlindh Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S= Kn 420 28/18
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= Kn 420 28/18
Bo Johansson - Elsa Johansson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S= Kn 420 28/18
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= 7 420 28/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S= Kn 420 28/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S+1 D 170 16/30
Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= 10 140 13/33
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= 7 140 13/33
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Monica Lessing - Mary-Ann Persson 5 S-1 Kn -50 5/41
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 7 -50 5/41
Bo Månsson - Sonja Christensson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S-1 3 -50 5/41
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 4 S-1 3 -50 5/41
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S-1 Kn -50 5/41
Agneta Johansson - Lars Svensson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S-1 9 -50 5/41

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Nord giv
ingen i zon
Dkn1062
94
Dkn865
9
K743
863
1093
kn63
5
KDkn1072
K42
E104
E98
E5
E7
KD8752

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N995106
S995106
Ö43727
V43627
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 5D Ö-4 K 800 46/0
Ulla Borgström - Monica Wester Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4D Ö-3 K 500 44/2
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 N= 10 420 41/5
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N= K 420 41/5
Rutger Persson - Claes Nilsson Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3 Ö-3 K 150 38/8
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Sven Persson - Stig Unoson 3 N= D 140 34/12
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N+1 6 140 34/12
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 3 N= K 140 34/12
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S+1 8 130 30/16
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S= 8 110 28/18
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö-1 E 50 25/21
Anders Olsson - Sten Ahlgren Nils Lindblad - Johan Dieden 4 Ö-1 K 50 25/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-1 3 -50 15/31
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 3 -50 15/31
Karin Sjögren - Helen Roos Bo Hedberg - Anita Pering 4 N-1 E -50 15/31
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-1 K -50 15/31
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 8 -50 15/31
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 5 -50 15/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 N-1 K -50 15/31
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-1 K -50 15/31
Bo Johansson - Elsa Johansson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-2 K -100 6/40
Björn Nilsén - Irene Nilsén Louise Grandinsson - Christina Leander 3 Ö= K -140 3/43
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö= K -140 3/43
Sonja Lindblom - Alf Pihl Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-4 6 -200 0/46

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Öst giv
N-S i zon
8432
K1064
D7
Dkn9
E1096
98
94
K10742
Dkn
E7532
Kkn102
65
K75
Dkn
E8653
E83

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N45555
S55556
Ö87877
V87877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3NT Ö-2 3 100 45/1
Bo Johansson - Elsa Johansson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-2 D 100 45/1
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT S= 2 90 42/4
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hans Antolin - Jan-Erik Olsson 1 N= 6 80 40/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 6 50 38/8
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N-1 2 -100 32/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT S-1 7 -100 32/14
Karin Sjögren - Helen Roos Bo Hedberg - Anita Pering 1NT S-1 2 -100 32/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Nils Lindblad - Johan Dieden 1NT S-1 2 -100 32/14
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT N-1 3 -100 32/14
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Sven Persson - Stig Unoson 2NT Ö= 5 -120 26/20
Sonja Lindblom - Alf Pihl Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+1 3 -140 24/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S-2 4 -200 19/27
Zalman Puterman - Maria Tendler Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT N-2 3 -200 19/27
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S-2 9 -200 19/27
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT S-2 4 -200 19/27
Ulla Borgström - Monica Wester Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2 S-3 8 -300 10/36
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-3 9 -300 10/36
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 S-3 9 -300 10/36
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-3 8 -300 10/36
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Louise Nordlindh 2 S-3 8 -300 10/36
Björn Nilsén - Irene Nilsén Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S-4 9 -400 3/43
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 S-4 9 -400 3/43
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S-5 9 -500 0/46

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Syd giv
Ö-V i zon
kn10876
K10842
72
5
D942
D975
Kkn
K32
E
E
ED10986
Dkn986
K53
kn63
543
E1074

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11661
S11661
Ö12117610
V12117610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö+3 3 -150 46/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö+2 3 -170 44/2
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V= 4 -600 38/8
Nils Lindblad - Johan Dieden Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 5 Ö= 3 -600 38/8
Zalman Puterman - Maria Tendler Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 Ö= 5 -600 38/8
Sonja Lindblom - Alf Pihl Karin Sjögren - Helen Roos 3NT V= 2 -600 38/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö= E -600 38/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Monica Lessing - Mary-Ann Persson 5 Ö+1 E -620 32/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V+1 10 -630 25/21
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V+1 4 -630 25/21
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+1 8 -630 25/21
Bo Hedberg - Anita Pering Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V+1 2 -630 25/21
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Sven Persson - Stig Unoson 3NT V+1 4 -630 25/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 7 -630 25/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V+2 Kn -660 14/32
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+2 Kn -660 14/32
Mona Andersson - Louise Nordlindh Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+2 Kn -660 14/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V+2 Kn -660 14/32
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+2 6 -660 14/32
Bo Månsson - Sonja Christensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT Ö+3 5 -690 5/41
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö+3 4 -690 5/41
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+3 4 -690 5/41
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö+3 7 -690 5/41
Bo Johansson - Elsa Johansson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 6NT Ö= E -1440 0/46

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Väst giv
alla i zon
Kkn982
kn107
6
ED93
76
D8642
EK5
1052
E104
K95
kn
Kkn8764
D53
E3
D10987432

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49486
S49485
Ö94846
V94846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Anita Pering Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-2 6 200 46/0
Nils Lindblad - Johan Dieden Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3 N= 8 140 42/4
Bo Johansson - Elsa Johansson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 3 N= Kn 140 42/4
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Sven Persson - Stig Unoson 3 N= 8 140 42/4
Bo Månsson - Sonja Christensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S= 6 130 38/8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 N-1 Kn -100 27/19
Björn Nilsén - Irene Nilsén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N-1 Kn -100 27/19
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N-1 K -100 27/19
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N-1 K -100 27/19
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT N-1 7 -100 27/19
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 E -100 27/19
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 K -100 27/19
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-1 Kn -100 27/19
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N-1 K -100 27/19
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N-1 Kn -100 27/19
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-2 Kn -200 11/35
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-2 5 -200 11/35
Rutger Persson - Claes Nilsson Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 N-2 Kn -200 11/35
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-2 6 -200 11/35
Zalman Puterman - Maria Tendler Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-2 Kn -200 11/35
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4D S-1 5 -200 11/35
Mona Andersson - Louise Nordlindh Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N-5 7 -500 4/42
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V= 6 -620 2/44
Sonja Lindblom - Alf Pihl Karin Sjögren - Helen Roos 5D S-3 E -800 0/46

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Nord giv
N-S i zon
104
E53
kn1095
ED42
953
K972
KD3
Kkn8
kn862
D86
E642
65
EKD7
kn104
87
10973

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N97788
S98788
Ö45655
V45655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V-4 5 200 46/0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT N+3 2 180 44/2
Nils Lindblad - Johan Dieden Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2 V-3 10 150 39/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Lindblom - Alf Pihl 2 Ö-3 8 150 39/7
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Sven Persson - Stig Unoson 1NT N+2 6 150 39/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 1 Ö-3 8 150 39/7
Bo Johansson - Elsa Johansson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT N+1 2 120 34/12
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V-2 4 100 27/19
Louise Grandinsson - Christina Leander Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 1NT V-2 Kn 100 27/19
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT Ö-2 7 100 27/19
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Karin Sjögren - Helen Roos 2 V-2 2 100 27/19
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT V-2 2 100 27/19
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V-2 Kn 100 27/19
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT N= 2 90 20/26
Britt Lindberg - Åke Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V-1 Kn 50 12/34
Bo Hedberg - Anita Pering Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT Ö-1 E 50 12/34
Bo Månsson - Sonja Christensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT V-1 Kn 50 12/34
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V-1 Kn 50 12/34
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT V-1 Kn 50 12/34
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 Ö-1 E 50 12/34
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 1NT V-1 2 50 12/34
Mona Andersson - Louise Nordlindh Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT V= Kn -90 4/42
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+1 2 -120 1/45
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö+1 E -120 1/45

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Öst giv
Ö-V i zon
E973
1098
82
E985
Kkn6
KD643
976
Kkn
D
kn7
EKDkn53
10763
108542
E52
104
D42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N43363
S53363
Ö8101079
V8101079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+2 E -130 46/0
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Karin Sjögren - Helen Roos 2NT V+1 5 -150 43/3
Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+2 2 -150 43/3
Nils Lindblad - Johan Dieden Monica Lessing - Mary-Ann Persson 2 V+2 8 -170 40/6
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Lindblom - Alf Pihl 2NT V+2 9 -180 38/8
Louise Grandinsson - Christina Leander Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3NT V= 7 -600 32/14
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 Ö= 5 -600 32/14
Bo Hedberg - Anita Pering Zalman Puterman - Maria Tendler 5 Ö= 5 -600 32/14
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 7 -600 32/14
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT V= 3 -600 32/14
Britt Lindberg - Åke Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 5 -630 17/29
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V+1 3 -630 17/29
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V+1 3 -630 17/29
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+1 8 -630 17/29
Bo Månsson - Sonja Christensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+1 10 -630 17/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+1 5 -630 17/29
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+1 3 -630 17/29
Bo Johansson - Elsa Johansson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 3 -630 17/29
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+1 10 -630 17/29
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT V+1 5 -630 17/29
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+2 3 -660 3/43
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Sven Persson - Stig Unoson 3NT V+2 3 -660 3/43
Mona Andersson - Louise Nordlindh Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+2 10 -660 3/43
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+2 10 -660 3/43

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Syd giv
alla i zon
kn2
E632
832
D952
1064
K97
E104
K874
EK9753
Dkn
Kkn97
kn
D8
10854
D65
E1063

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N52522
S52522
Ö81181111
V81181111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 Ö+3 5 -200 42/4
Karin Sjögren - Helen Roos Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö+3 3 -200 42/4
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 Ö+3 5 -200 42/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö+2 4 -200 42/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö+3 5 -200 42/4
Sonja Lindblom - Alf Pihl Zalman Puterman - Maria Tendler 2 Ö+4 3 -230 35/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 Ö+3 10 -230 35/11
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Sven Persson - Stig Unoson 4 Ö= 10 -620 31/15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö= E -620 31/15
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Hedberg - Anita Pering 4 Ö+1 8 -650 18/28
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 4 Ö+1 5 -650 18/28
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 5 -650 18/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 Ö+1 5 -650 18/28
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 10 -650 18/28
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+1 5 -650 18/28
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 5 -650 18/28
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 4 Ö+1 E -650 18/28
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 5 -650 18/28
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bo Johansson - Elsa Johansson 4 Ö+1 E -650 18/28
Håkan Linse - Arne Bojesson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 5 -650 18/28
Nils Lindblad - Johan Dieden Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+2 5 -680 3/43
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+2 4 -680 3/43
Louise Grandinsson - Christina Leander Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 Ö+2 5 -680 3/43
Mona Andersson - Louise Nordlindh Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö+2 10 -680 3/43

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.19

Väst giv
ingen i zon
EKD4
E10863
E
EKD
1086
Kkn7
kn943
543
kn92
52
K1062
10982
753
D94
D875
kn76

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N109111110
S109111110
Ö34111
V34223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Annette Wald Gärdenfors - Bonnie Clementsson 6 N= 3 980 44/2
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Sven Persson - Stig Unoson 6 N= 5 980 44/2
Håkan Linse - Arne Bojesson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 N= 4 980 44/2
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+2 5 480 40/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Bo Hedberg - Anita Pering 4 N+1 10 450 30/16
Göran Nyqvist - Peter Perulf Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N+1 Kn 450 30/16
Louise Grandinsson - Christina Leander Monica Lessing - Mary-Ann Persson 4 N+1 2 450 30/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 N+1 2 450 30/16
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N= 2 450 30/16
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 N= 10 450 30/16
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 N= Kn 450 30/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 6 450 30/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 5 N= 10 450 30/16
Nils Lindblad - Johan Dieden Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6 N-1 10 -50 12/34
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 6 N-1 10 -50 12/34
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N-1 10 -50 12/34
Karin Sjögren - Helen Roos Bo Månsson - Sonja Christensson 6 N-1 6 -50 12/34
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulla Borgström - Monica Wester 6 N-1 Kn -50 12/34
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 6 N-1 10 -50 12/34
Hans Antolin - Jan-Erik Olsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 6 N-1 10 -50 12/34
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 6 N-1 10 -50 12/34
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bo Johansson - Elsa Johansson 6 N-1 10 -50 12/34
Mona Andersson - Louise Nordlindh Anitha Lindgren - Marian Krook 6NT N-2 2 -100 2/44
Sonja Lindblom - Alf Pihl Zalman Puterman - Maria Tendler 6NT N-3 2 -150 0/46