Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Bridgehuset » Ligan lagtävling 7:2 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Ligan lagtävling 7:2

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Nord giv
alla i zon
62
E10752
D872
E8
Ekn1073
D43
96
D72
D4
Kkn
Kkn
kn1096543
K985
986
E10543
K

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N48857
S48857
Ö94586
V94586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= Kn 140 29/-29
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 2 N= D 110 23/-23
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S+1 2 110 23/-23
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö-1 5 100 21/-21
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 2 N-1 D -100 -18/18
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 Ö= E -110 -20/20
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 2 Ö+1 9 -110 -20/20
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N-2 Kn -200 -38/38

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Öst giv
ingen i zon
74
9874
K5
E7432
KDkn3
1053
D862
K6
E10986
kn
E10943
95
52
EKD62
kn7
Dkn108

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N1041047
S1041047
Ö39394
V39394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 S+1 K 170 35/-35
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 4 N+1 Kn 150 33/-33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö-2 E 100 23/-23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 4 Ö-1 E 50 13/-13
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 3 Ö= E -140 -24/24
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö= E -140 -24/24
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö= E -140 -24/24
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 Ö+1 E -170 -32/32

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Syd giv
N-S i zon
Dkn72
86
8743
E109
E85
1053
K10
KD873
10
EKkn42
ED95
642
K9643
D97
kn62
kn5

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N23364
S23364
Ö1191078
V1191078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö+2 Kn -170 44/-44
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö= 4 -400 2/-2
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö= 3 -420 -5/5
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö= Kn -420 -5/5
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 4 Ö= Kn -420 -5/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 4 Ö= Kn -420 -5/5
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 4 Ö+1 4 -450 -13/13
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 Kn -450 -13/13

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Väst giv
Ö-V i zon
1064
9543
9432
kn5
E953
K10862
D105
E
Kkn87
ED7
86
10962
D2
kn
EKkn7
KD8743

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N76223
S76223
Ö56111110
V56111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 4 V-1 Kn 100 71/-71
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 Ö+2 E -170 35/-35
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 3 Ö+1 Kn -170 35/-35
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+2 E -200 30/-30
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 4 Ö= E -620 -37/37
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V= 5 -620 -37/37
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö+1 E -650 -43/43
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö+3 Kn -710 -54/54

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Nord giv
ingen i zon
K872
Ekn43
E1097
4
kn653
D87
KD
D953
E109
K10962
kn85
107
D4
5
6432
EKkn862

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810676
S89576
Ö53767
V43767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4D Ö-4 E 800 90/-90
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT N= 6 120 11/-11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 S= 3 110 7/-7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 3 N= 2 110 7/-7
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 S-1 K -50 -21/21
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N-1 9 -50 -21/21
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 2 N-2 2 -100 -32/32
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT N-3 6 -150 -41/41

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Öst giv
N-S i zon
98763
D83
86
742
52
E754
107
EKD96
ED10
Kkn102
532
1085
Kkn4
96
EKDkn94
kn3

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26262
S26262
Ö1071167
V1061167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S= E 110 55/-55
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 4 V-1 6 50 47/-47
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 Ö= E -140 12/-12
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 V+1 8 -170 6/-6
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+1 E -170 6/-6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 4 V= 8 -420 -38/38
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 4 V+1 8 -450 -44/44
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+1 E -450 -44/44

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Syd giv
Ö-V i zon
E73
ED83
964
D103
kn106
K64
KD1053
K4
KD5
92
E87
E9862
9842
kn1075
kn2
kn75

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N32653
S32653
Ö910688
V911789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V+1 9 -130 54/-54
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V+1 4 -130 54/-54
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+3 9 -150 49/-49
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 3NT V= 3 -600 -26/26
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT V= 8 -600 -26/26
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT V+1 3 -630 -33/33
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 3NT V+1 D -630 -33/33
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V+2 3 -660 -39/39

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Väst giv
alla i zon
kn7
K10943
106
K1092
ED965
D8
EK7
843
K8
kn75
Dkn854
ED7
10432
E62
932
kn65

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N52623
S52623
Ö81171110
V81171110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4NT V-2 9 200 71/-71
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 5 V-1 3 100 61/-61
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT V-1 4 100 61/-61
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 3NT V+1 10 -630 -33/33
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT V+2 4 -660 -40/40
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V+2 4 -660 -40/40
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 3NT V+2 3 -660 -40/40
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V+2 3 -660 -40/40

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Nord giv
N-S i zon
KD862
854
kn103
D3
E954
K6
754
EK96
7
D109732
E9
kn1074
kn103
Ekn
KD862
852

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N17282
S17282
Ö1151158
V1151158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 2 Ö+2 K -170 24/-24
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 Ö+3 K -200 17/-17
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 2 V+3 K -200 17/-17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 2 V+3 8 -200 17/-17
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö+3 K -200 17/-17
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 4 V= Kn -420 -28/28
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö+1 K -450 -32/32
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 K -450 -32/32

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn1072
62
865
643
E5
EDkn7
9742
kn98
D9
983
EKDkn103
EK
8643
K1054

D10752

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N60070
S60070
Ö61313613
V61312613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 Ö-1 4 100 97/-97
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö= 7 -600 25/-25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V+2 10 -660 15/-15
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT Ö+3 5 -690 10/-10
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT Ö+4 2 -720 5/-5
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 3NT V+4 2 -720 5/-5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 6 Ö= 8 -1370 -75/75
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 6NT Ö= 4 -1440 -82/82

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Syd giv
alla i zon
4
E9754
EDkn92
E3
KDkn
D8
76543
Dkn4
98752
Kkn1032

1096
E1063
6
K108
K8752

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N11129710
S11119710
Ö21452
V21452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S+2 4 660 49/-49
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT S= 5 600 39/-39
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT S= K 600 39/-39
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N= 5 600 39/-39
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 2 N+4 6 170 -36/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 N+3 10 150 -40/40
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S+1 K 150 -40/40
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 2 Ö-1 6 100 -50/50

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.23

Väst giv
ingen i zon
863
D754
106
K632
Ekn5
Kkn
D9832
E87
10972
1032
EKkn4
D9
KD4
E986
75
kn1054

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N63633
S63633
Ö7107109
V7107109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Kent Bengtsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V-1 5 50 50/-50
Ann Christin Åxman - Karin Eresund Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT V-1 4 50 50/-50
Jan Clementsson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT V= 5 -120 19/-19
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2NT V+1 2 -150 14/-14
Stig Unoson - Terezia Lagerman H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT V= 5 -400 -32/32
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Linda Ljunghäger - Lars-Åke Wikström 3NT V= 4 -400 -32/32
Lotta Lundberg - Gunilla Wallin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V= 2 -400 -32/32
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Mats Andersson 3NT V+1 2 -430 -37/37