Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Uppsalabridgen » Uppsala bridgefest 2016 - Fredagssilver 2016-11-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
Uppsalabridgen

Uppsala bridgefest 2016 - Fredagssilver 2016-11-11

Bricka 1

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
ingen i zon
E
ED965
D1095
E109
D63
kn1074
Ekn
D864
108754
K3
K876
kn5
Kkn92
82
432
K732

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N88878
S88878
Ö54464
V55465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Bo Sundström Carmen Tuason - Niklas Hedin 2NT S+2 6 180 26/0
Hans Kvick - Ben Hayes Ville Norén - Ia Börling 2NT N+1 4 150 22/4
Tobias Bende - Sara Blom Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 2NT N+1 4 150 22/4
Andreas Westman - Staffan Hedman Marco Golla - Petra Pölöskei 2NT N+1 5 150 22/4
Björn Sörling - Bo Roos Leif Norman - Kjell Sedelius 2 N+1 Kn 140 18/8
Björn Andersson - Michael Runfors Ulf Nohrén - Kjell Hedman 2NT N= 7 120 16/10
Johannes Matsson - Jan Matsson Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 2 N= 7 110 14/12
Erik Weiner - Margareta Engfors Christian Lundgren - Roger Flodstrand 2 N-1 Kn -50 12/14
Rolf Westman - Mats Johansson Peter Ärlegård - Micael Svensson 3NT S-2 6 -100 7/19
Hans Orr - Birgitta Söderlund Lars Manneteg - Peter Svensson 4 N-2 4 -100 7/19
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT S-2 6 -100 7/19
Gösta Krön - Jan Norberg Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 3NT S-2 6 -100 7/19
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3NT N-3 Kn -150 1/25
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Göran Rångevall - Leif Rångevall 3 N-3 Kn -150 1/25

Bricka 2

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
N-S i zon
86
Ekn10
EK8
Kkn1053
E97
8643
kn92
E76
1054
D75
D7643
84
KDkn32
K92
105
D92

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11891010
S11891010
Ö25322
V25322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westman - Mats Johansson Peter Ärlegård - Micael Svensson 3NT N+2 3 660 23/3
Carina Sjöblom - Bo Sundström Carmen Tuason - Niklas Hedin 3NT S+2 4 660 23/3
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3NT S+2 4 660 23/3
Hans Orr - Birgitta Söderlund Lars Manneteg - Peter Svensson 3NT N+2 5 660 23/3
Gösta Krön - Jan Norberg Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 S+1 2 650 18/8
Björn Sörling - Bo Roos Leif Norman - Kjell Sedelius 3NT N+1 3 630 11/15
Hans Kvick - Ben Hayes Ville Norén - Ia Börling 3NT N+1 3 630 11/15
Björn Andersson - Michael Runfors Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3NT S+1 4 630 11/15
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT S+1 2 630 11/15
Tobias Bende - Sara Blom Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT N+1 3 630 11/15
Andreas Westman - Staffan Hedman Marco Golla - Petra Pölöskei 4NT N= 3 630 11/15
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Göran Rångevall - Leif Rångevall 3NT N= 6 600 2/24
Erik Weiner - Margareta Engfors Christian Lundgren - Roger Flodstrand 5 N= 4 600 2/24
Johannes Matsson - Jan Matsson Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3NT N= 4 600 2/24

Bricka 3

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
Ö-V i zon
ED1072
E943
8
E62
63
K105
kn6543
875
K84
862
K1097
1093
kn95
Dkn7
ED2
KDkn4

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N128111212
S128111212
Ö15211
V15211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörling - Bo Roos Jaan Heinlo - Jan Geiborg 6 S= 6 980 24/2
Göran Rångevall - Leif Rångevall Erik Weiner - Margareta Engfors 6 S= 3 980 24/2
Gösta Krön - Jan Norberg Ulf Nohrén - Kjell Hedman 6 S= 3 980 24/2
Andreas Westman - Staffan Hedman Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT S+3 6 490 20/6
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Peter Ärlegård - Micael Svensson 4 N+2 10 480 17/9
Leif Norman - Kjell Sedelius Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 S+2 3 480 17/9
Marco Golla - Petra Pölöskei Rolf Westman - Mats Johansson 3NT S+2 3 460 12/14
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Lars Manneteg - Peter Svensson 3NT S+2 3 460 12/14
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Johannes Matsson - Jan Matsson 3NT S+2 5 460 12/14
Carina Sjöblom - Bo Sundström Tobias Bende - Sara Blom 4 N+1 3 450 6/20
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Björn Andersson - Michael Runfors 4 N+1 8 450 6/20
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Hans Kvick - Ben Hayes 4 N+1 3 450 6/20
Hans Orr - Birgitta Söderlund Carmen Tuason - Niklas Hedin 4 S-1 5 -50 1/25
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Ville Norén - Ia Börling 6 S-1 8 -50 1/25

Bricka 4

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
alla i zon
KDkn876
kn743
D
kn7
E5
ED
109763
K864
10942
86
Kkn4
E1095
3
K10952
E852
D32

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N33863
S33863
Ö1010559
V1010559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Bo Sundström Tobias Bende - Sara Blom 4 S= 10 620 26/0
Gösta Krön - Jan Norberg Ulf Nohrén - Kjell Hedman 2 S= 3 110 24/2
Marco Golla - Petra Pölöskei Rolf Westman - Mats Johansson 4 V-1 K 100 22/4
Hans Orr - Birgitta Söderlund Carmen Tuason - Niklas Hedin 3 S-1 10 -100 16/10
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Ville Norén - Ia Börling 4 N-1 5 -100 16/10
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Johannes Matsson - Jan Matsson 2 N-1 8 -100 16/10
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Hans Kvick - Ben Hayes 2 N-1 8 -100 16/10
Leif Norman - Kjell Sedelius Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 N-1 4 -100 16/10
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Peter Ärlegård - Micael Svensson 3 V+1 K -130 7/19
Björn Sörling - Bo Roos Jaan Heinlo - Jan Geiborg 2 V+2 K -130 7/19
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Lars Manneteg - Peter Svensson 3 V+1 K -130 7/19
Göran Rångevall - Leif Rångevall Erik Weiner - Margareta Engfors 3 V+1 K -130 7/19
Andreas Westman - Staffan Hedman Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 S-2 10 -200 2/24
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Björn Andersson - Michael Runfors 4D N-5 E -1400 0/26

Bricka 5

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
N-S i zon
D2
EKD865
E43
D2
E983
93
Dkn95
864
10764
74
K76
kn1073
Kkn5
kn102
1082
EK95

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9911810
S9911810
Ö24151
V24151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörling - Bo Roos Peter Ärlegård - Micael Svensson 6 N= Kn 1430 24/2
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Carmen Tuason - Niklas Hedin 6 N= 6 1430 24/2
Johannes Matsson - Jan Matsson Göran Rångevall - Leif Rångevall 6 N= 7 1430 24/2
Gösta Krön - Jan Norberg Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 4D Ö-5 Kn 1100 20/6
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 N+3 Kn 710 18/8
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Marco Golla - Petra Pölöskei 3NT S+3 3 690 16/10
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Carina Sjöblom - Bo Sundström 4 N+2 3 680 8/18
Hans Orr - Birgitta Söderlund Tobias Bende - Sara Blom 4 N+2 5 680 8/18
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Jaan Heinlo - Jan Geiborg 4 N+2 7 680 8/18
Ville Norén - Ia Börling Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 N+2 4 680 8/18
Leif Norman - Kjell Sedelius Hans Kvick - Ben Hayes 4 N+2 6 680 8/18
Lars Manneteg - Peter Svensson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 4 N+2 4 680 8/18
Andreas Westman - Staffan Hedman Rolf Westman - Mats Johansson 4 N+2 Kn 680 8/18
Erik Weiner - Margareta Engfors Björn Andersson - Michael Runfors 4 N+1 6 650 0/26

Bricka 6

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
Ö-V i zon
K763
kn75
D8
EK109
Ekn
KD
kn1042
Dkn874
D952
82
EK765
63
1084
E109643
93
52

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N54854
S54854
Ö79467
V89467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörling - Bo Roos Peter Ärlegård - Micael Svensson 3D Ö-2 9 500 26/0
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Marco Golla - Petra Pölöskei 2NT V-3 5 300 23/3
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3 Ö-3 9 300 23/3
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Carina Sjöblom - Bo Sundström 4D Ö-1 E 200 20/6
Leif Norman - Kjell Sedelius Hans Kvick - Ben Hayes 2 N+1 E 140 18/8
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 Ö-1 E 100 14/12
Johannes Matsson - Jan Matsson Göran Rångevall - Leif Rångevall 3 V-1 5 100 14/12
Gösta Krön - Jan Norberg Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 4 Ö-1 E 100 14/12
Lars Manneteg - Peter Svensson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3 S-1 4 -50 10/16
Hans Orr - Birgitta Söderlund Tobias Bende - Sara Blom 2 Ö+1 E -110 6/20
Ville Norén - Ia Börling Christian Lundgren - Roger Flodstrand 2 Ö+1 4 -110 6/20
Andreas Westman - Staffan Hedman Rolf Westman - Mats Johansson 3 Ö= 4 -110 6/20
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Carmen Tuason - Niklas Hedin 3D S-2 Kn -300 2/24
Erik Weiner - Margareta Engfors Björn Andersson - Michael Runfors 3NT V+1 9 -630 0/26

Bricka 7

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
alla i zon
65
954
D1082
9632
Kkn73
KDkn
EK75
K10
ED1084
32
kn3
ED84
92
E10876
964
kn75

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N12311
S12311
Ö1211101212
V1211101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Orr - Birgitta Söderlund Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 6 V= 9 -1430 19/7
Björn Sörling - Bo Roos Marco Golla - Petra Pölöskei 6 Ö= E -1430 19/7
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Peter Ärlegård - Micael Svensson 6 V= 6 -1430 19/7
Erik Weiner - Margareta Engfors Gösta Krön - Jan Norberg 6 V= 6 -1430 19/7
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 6 V= 4 -1430 19/7
Göran Rångevall - Leif Rångevall Ville Norén - Ia Börling 6 V= 5 -1430 19/7
Lars Manneteg - Peter Svensson Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 6 V= 6 -1430 19/7
Andreas Westman - Staffan Hedman Carina Sjöblom - Bo Sundström 6 Ö= E -1430 19/7
Rolf Westman - Mats Johansson Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 6NT V= 6 -1440 5/21
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Tobias Bende - Sara Blom 6NT V= 6 -1440 5/21
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Carmen Tuason - Niklas Hedin 6NT V= 3 -1440 5/21
Björn Andersson - Michael Runfors Johannes Matsson - Jan Matsson 6NT V= 2 -1440 5/21
Leif Norman - Kjell Sedelius Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 6NT V= 4 -1440 5/21
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Hans Kvick - Ben Hayes 6NT V= 9 -1440 5/21

Bricka 8

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
ingen i zon
84
D83
643
E10752
K3
K10965
KD2
Kkn4
kn1097
E74
Ekn8
D83
ED652
kn2
10975
96

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N45354
S45354
Ö881089
V881089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Peter Svensson Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 1NT V+3 2 -180 26/0
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Tobias Bende - Sara Blom 3NT V= 2 -400 24/2
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Carmen Tuason - Niklas Hedin 4 V= 8 -420 19/7
Erik Weiner - Margareta Engfors Gösta Krön - Jan Norberg 4 V= E -420 19/7
Göran Rångevall - Leif Rångevall Ville Norén - Ia Börling 4 V= 8 -420 19/7
Björn Andersson - Michael Runfors Johannes Matsson - Jan Matsson 4 V= 8 -420 19/7
Rolf Westman - Mats Johansson Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 3NT V+1 2 -430 8/18
Hans Orr - Birgitta Söderlund Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT V+1 2 -430 8/18
Björn Sörling - Bo Roos Marco Golla - Petra Pölöskei 3NT V+1 2 -430 8/18
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT V+1 2 -430 8/18
Leif Norman - Kjell Sedelius Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3NT V+1 8 -430 8/18
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Hans Kvick - Ben Hayes 3NT V+1 5 -430 8/18
Andreas Westman - Staffan Hedman Carina Sjöblom - Bo Sundström 3NT V+1 5 -430 8/18
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Peter Ärlegård - Micael Svensson 3NT V+2 8 -460 0/26

Bricka 9

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn109865
3
EK106
E
E3
E62
9852
D764
K
108754
kn3
Kkn952
742
KDkn9
D74
1083

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N485106
S485106
Ö85635
V85635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Leif Norman - Kjell Sedelius 4 N+1 7 450 23/3
Johannes Matsson - Jan Matsson Gösta Krön - Jan Norberg 4 N+1 Kn 450 23/3
Carmen Tuason - Niklas Hedin Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 4 N+1 Kn 450 23/3
Andreas Westman - Staffan Hedman Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4 N+1 2 450 23/3
Carina Sjöblom - Bo Sundström Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 N= 9 420 9/17
Björn Sörling - Bo Roos Rolf Westman - Mats Johansson 4 N= Kn 420 9/17
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 N= 4 420 9/17
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Marco Golla - Petra Pölöskei 4 N= 4 420 9/17
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Tobias Bende - Sara Blom 4 N= 7 420 9/17
Hans Kvick - Ben Hayes Peter Ärlegård - Micael Svensson 4 N= 7 420 9/17
Ville Norén - Ia Börling Björn Andersson - Michael Runfors 4 N= 4 420 9/17
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Göran Rångevall - Leif Rångevall 4 N= 7 420 9/17
Lars Manneteg - Peter Svensson Erik Weiner - Margareta Engfors 4 N= 10 420 9/17
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 N= 6 420 9/17

Bricka 10

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
alla i zon
ED84
D7
Kkn952
85
K952
6
864
Kkn632
kn73
Ekn10954

ED97
106
K832
ED1073
104

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N29457
S29457
Ö103986
V113986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörling - Bo Roos Rolf Westman - Mats Johansson 3D N+2 2 1070 26/0
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Tobias Bende - Sara Blom 3NT V-3 2 300 24/2
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Marco Golla - Petra Pölöskei 4D V-1 2 200 21/5
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Leif Norman - Kjell Sedelius 6 Ö-2 E 200 21/5
Johannes Matsson - Jan Matsson Gösta Krön - Jan Norberg 3NT N-1 Kn -100 18/8
Carina Sjöblom - Bo Sundström Hans Orr - Birgitta Söderlund 3 Ö= 10 -110 15/11
Lars Manneteg - Peter Svensson Erik Weiner - Margareta Engfors 2 Ö+1 10 -110 15/11
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3 Ö= 10 -140 10/16
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3 V= 2 -140 10/16
Carmen Tuason - Niklas Hedin Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 2 Ö+1 10 -140 10/16
Hans Kvick - Ben Hayes Peter Ärlegård - Micael Svensson 3 V+2 5 -150 6/20
Ville Norén - Ia Börling Björn Andersson - Michael Runfors 2 Ö+2 10 -170 3/23
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Göran Rångevall - Leif Rångevall 2 Ö+2 10 -170 3/23
Andreas Westman - Staffan Hedman Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 5 Ö= E -600 0/26

Bricka 11

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
ingen i zon
ED6
ED3
KD93
Ekn4
K1073
107
84
KD1092
kn92
9642
Ekn1065
7
854
Kkn85
72
8653

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N79979
S79979
Ö64464
V64464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johannes Matsson - Jan Matsson Lars Manneteg - Peter Svensson 3NT N+1 7 430 25/1
Björn Andersson - Michael Runfors Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT N+1 10 430 25/1
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT N= 7 400 18/8
Hans Kvick - Ben Hayes Marco Golla - Petra Pölöskei 3NT N= Kn 400 18/8
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Tobias Bende - Sara Blom 3NT N= 3 400 18/8
Gösta Krön - Jan Norberg Ville Norén - Ia Börling 3NT N= 2 400 18/8
Andreas Westman - Staffan Hedman Hans Orr - Birgitta Söderlund 3NT N= 10 400 18/8
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Björn Sörling - Bo Roos 3NT N-1 10 -50 8/18
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Rolf Westman - Mats Johansson 3NT N-1 7 -50 8/18
Göran Rångevall - Leif Rångevall Leif Norman - Kjell Sedelius 3NT S-1 8 -50 8/18
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 S-1 D -50 8/18
Carmen Tuason - Niklas Hedin Erik Weiner - Margareta Engfors 3NT N-1 Kn -50 8/18
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Carina Sjöblom - Bo Sundström 3NT N-2 7 -100 2/24
Peter Ärlegård - Micael Svensson Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3NT N-3 10 -150 0/26

Bricka 12

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
N-S i zon
54
973
EDkn107
kn82
D6
KD52
K98
ED97
kn108732
E1084

1053
EK9
kn6
65432
K64

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N49337
S49337
Ö9410106
V9410106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Tobias Bende - Sara Blom 4 V-1 5 50 26/0
Hans Kvick - Ben Hayes Marco Golla - Petra Pölöskei 2 V+1 3 -140 24/2
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Carina Sjöblom - Bo Sundström 2 V+2 5 -170 19/7
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 2 V+2 3 -170 19/7
Göran Rångevall - Leif Rångevall Leif Norman - Kjell Sedelius 2 V+2 5 -170 19/7
Björn Andersson - Michael Runfors Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 V+2 2 -170 19/7
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Björn Sörling - Bo Roos 4 V= 4 -420 7/19
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Rolf Westman - Mats Johansson 4 V= 5 -420 7/19
Johannes Matsson - Jan Matsson Lars Manneteg - Peter Svensson 4 V= 5 -420 7/19
Gösta Krön - Jan Norberg Ville Norén - Ia Börling 4 V= 5 -420 7/19
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 V= 5 -420 7/19
Carmen Tuason - Niklas Hedin Erik Weiner - Margareta Engfors 4 V= 3 -420 7/19
Peter Ärlegård - Micael Svensson Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 V= 7 -420 7/19
Andreas Westman - Staffan Hedman Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 V= 5 -420 7/19

Bricka 13

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
alla i zon
K5
Kkn7642
974
E6
E64
E9
32
kn109853
kn1098732
D8
E6
72
D
1053
KDkn1085
KD4

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N6101055
S6101055
Ö73384
V73384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tobias Bende - Sara Blom Erik Weiner - Margareta Engfors 5D Ö-3 3 800 26/0
Hans Kvick - Ben Hayes Rolf Westman - Mats Johansson 4 N= 3 620 23/3
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Marco Golla - Petra Pölöskei 4 N= Kn 620 23/3
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4D Ö-2 K 500 18/8
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4D Ö-2 K 500 18/8
Leif Norman - Kjell Sedelius Björn Andersson - Michael Runfors 4D V-2 K 500 18/8
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Gösta Krön - Jan Norberg 4 Ö-2 K 200 13/13
Carmen Tuason - Niklas Hedin Johannes Matsson - Jan Matsson 4 Ö-2 K 200 13/13
Hans Orr - Birgitta Söderlund Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 N-1 6 -100 6/20
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Carina Sjöblom - Bo Sundström 4 N-1 Kn -100 6/20
Ville Norén - Ia Börling Lars Manneteg - Peter Svensson 4 N-1 Kn -100 6/20
Peter Ärlegård - Micael Svensson Christian Lundgren - Roger Flodstrand 5 S-1 E -100 6/20
Andreas Westman - Staffan Hedman Björn Sörling - Bo Roos 4 N-1 Kn -100 6/20
Göran Rångevall - Leif Rångevall Jaan Heinlo - Jan Geiborg 5D N-2 E -500 0/26

Bricka 14

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
ingen i zon
kn82
D62
1097
KDkn10

E3
K86542
98752
KD763
K9754
E3
4
E10954
kn108
Dkn
E63

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N54566
S64566
Ö78865
V78865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Ben Hayes Rolf Westman - Mats Johansson 2 Ö-2 Kn 100 26/0
Hans Orr - Birgitta Söderlund Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 2 Ö-1 E 50 21/5
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Marco Golla - Petra Pölöskei 2 Ö-1 D 50 21/5
Göran Rångevall - Leif Rångevall Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3 V-1 10 50 21/5
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Gösta Krön - Jan Norberg 3 Ö-1 D 50 21/5
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 2 Ö= D -110 10/16
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Carina Sjöblom - Bo Sundström 2 Ö= Kn -110 10/16
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3 V= K -110 10/16
Leif Norman - Kjell Sedelius Björn Andersson - Michael Runfors 3 Ö= K -110 10/16
Carmen Tuason - Niklas Hedin Johannes Matsson - Jan Matsson 2 Ö= D -110 10/16
Peter Ärlegård - Micael Svensson Christian Lundgren - Roger Flodstrand 2 Ö= Kn -110 10/16
Andreas Westman - Staffan Hedman Björn Sörling - Bo Roos 2 Ö= Kn -110 10/16
Ville Norén - Ia Börling Lars Manneteg - Peter Svensson 3 Ö= D -140 2/24
Tobias Bende - Sara Blom Erik Weiner - Margareta Engfors 4 N-3 E -150 0/26

Bricka 15

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
N-S i zon
kn74
542
kn73
kn1042
D1085
Kkn7
E102
D83
9
109
KD985
E9765
EK632
ED863
64
K

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N43674
S43674
Ö910668
V910669
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Peter Svensson Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 1 S= 3 80 26/0
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Hans Orr - Birgitta Söderlund 3 Ö-1 E 50 22/4
Ville Norén - Ia Börling Carmen Tuason - Niklas Hedin 4 Ö-1 E 50 22/4
Peter Ärlegård - Micael Svensson Göran Rångevall - Leif Rångevall 3NT V-1 4 50 22/4
Björn Andersson - Michael Runfors Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3 Ö= E -110 18/8
Andreas Westman - Staffan Hedman Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 2NT V= 4 -120 16/10
Hans Kvick - Ben Hayes Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 1 S-3 3 -300 14/12
Tobias Bende - Sara Blom Johannes Matsson - Jan Matsson 3NT Ö= E -400 12/14
Erik Weiner - Margareta Engfors Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT V+1 Kn -430 10/16
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Carina Sjöblom - Bo Sundström 3D S-2 3 -500 6/20
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Rolf Westman - Mats Johansson 2D S-2 3 -500 6/20
Gösta Krön - Jan Norberg Leif Norman - Kjell Sedelius 3D S-2 E -500 6/20
Marco Golla - Petra Pölöskei Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3NTD V= 5 -550 2/24
Björn Sörling - Bo Roos Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3D S-5 E -1400 0/26

Bricka 16

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn10
E9742
8
10865
42
K8
KDkn1053
D73
D9873
Dkn5
742
94
E65
1063
E96
EKkn2

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1071089
S1071089
Ö36354
V36354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 N= 2 420 24/2
Hans Kvick - Ben Hayes Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4 N= 2 420 24/2
Tobias Bende - Sara Blom Johannes Matsson - Jan Matsson 4 N= 2 420 24/2
Lars Manneteg - Peter Svensson Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 V-2 6 200 20/6
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Carina Sjöblom - Bo Sundström 2 N+2 2 170 14/12
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Rolf Westman - Mats Johansson 3 S+1 K 170 14/12
Ville Norén - Ia Börling Carmen Tuason - Niklas Hedin 2 N+2 2 170 14/12
Björn Andersson - Michael Runfors Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3 N+1 7 170 14/12
Gösta Krön - Jan Norberg Leif Norman - Kjell Sedelius 2 N+2 2 170 14/12
Erik Weiner - Margareta Engfors Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 S-1 K -50 7/19
Andreas Westman - Staffan Hedman Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 N-1 2 -50 7/19
Peter Ärlegård - Micael Svensson Göran Rångevall - Leif Rångevall 2 Ö= 8 -90 4/22
Björn Sörling - Bo Roos Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT S-2 K -100 2/24
Marco Golla - Petra Pölöskei Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3NT S-3 K -150 0/26

Bricka 17

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
ingen i zon
Ekn1074

Dkn74
Dkn109
D9
Dkn108632
2
K85
K653
54
E86
6432
82
EK97
K10953
E7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N9115910
S9105910
Ö42733
V42743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Hans Orr - Birgitta Söderlund 4D S+1 D 610 26/0
Leif Norman - Kjell Sedelius Lars Manneteg - Peter Svensson 3NT S+1 D 430 24/2
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Ulf Nohrén - Kjell Hedman 5 S= D 400 18/8
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 5 S= D 400 18/8
Björn Andersson - Michael Runfors Peter Ärlegård - Micael Svensson 5 S= D 400 18/8
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Carmen Tuason - Niklas Hedin 5 S= D 400 18/8
Andreas Westman - Staffan Hedman Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 5 S= 9 400 18/8
Marco Golla - Petra Pölöskei Göran Rångevall - Leif Rångevall 6 S-1 D -50 7/19
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Johannes Matsson - Jan Matsson 6 S-1 D -50 7/19
Hans Kvick - Ben Hayes Björn Sörling - Bo Roos 6 S-1 5 -50 7/19
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Rolf Westman - Mats Johansson 6 S-1 D -50 7/19
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Gösta Krön - Jan Norberg 3NT S-1 10 -50 7/19
Tobias Bende - Sara Blom Ville Norén - Ia Börling 6 S-1 D -50 7/19
Erik Weiner - Margareta Engfors Carina Sjöblom - Bo Sundström 3NT S-3 10 -150 0/26

Bricka 18

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
N-S i zon
102
107632
K8
7652
EK75
K8
kn4
EKD103
Dkn863
D
E10632
kn8
94
Ekn954
D975
94

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N13711
S13711
Ö12961211
V12961211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marco Golla - Petra Pölöskei Göran Rångevall - Leif Rångevall 4 Ö+2 4 -480 23/3
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 Ö+2 4 -480 23/3
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Gösta Krön - Jan Norberg 4 V+2 10 -480 23/3
Tobias Bende - Sara Blom Ville Norén - Ia Börling 4 Ö+2 9 -480 23/3
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Carmen Tuason - Niklas Hedin 3NT V+3 2 -490 18/8
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Ulf Nohrén - Kjell Hedman 6 V= 2 -980 9/17
Hans Kvick - Ben Hayes Björn Sörling - Bo Roos 6 Ö= E -980 9/17
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 6 Ö= E -980 9/17
Erik Weiner - Margareta Engfors Carina Sjöblom - Bo Sundström 6 Ö= 9 -980 9/17
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Rolf Westman - Mats Johansson 6 V= 2 -980 9/17
Björn Andersson - Michael Runfors Peter Ärlegård - Micael Svensson 6 V= 10 -980 9/17
Leif Norman - Kjell Sedelius Lars Manneteg - Peter Svensson 6 Ö= 4 -980 9/17
Andreas Westman - Staffan Hedman Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 6 Ö= 7 -980 9/17
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Johannes Matsson - Jan Matsson 6NT V= 2 -990 0/26

Bricka 19

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
Ö-V i zon
E953
EK9
8
KD1097
D10762
kn75
ED6
E2
K
1064
Kkn1042
8643
kn84
D832
9753
kn5

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N85776
S85776
Ö48566
V48566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 2NT V-2 D 200 26/0
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Ville Norén - Ia Börling 2 S= E 110 20/6
Rolf Westman - Mats Johansson Göran Rångevall - Leif Rångevall 2 S= 2 110 20/6
Erik Weiner - Margareta Engfors Hans Orr - Birgitta Söderlund 2 N+1 K 110 20/6
Johannes Matsson - Jan Matsson Carina Sjöblom - Bo Sundström 2 N+1 K 110 20/6
Gösta Krön - Jan Norberg Peter Ärlegård - Micael Svensson 2 N+1 K 110 20/6
Marco Golla - Petra Pölöskei Björn Andersson - Michael Runfors 1NT N= 2 90 12/14
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 2 N= K 90 12/14
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Tobias Bende - Sara Blom 2 N= K 90 12/14
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Hans Kvick - Ben Hayes 2 Ö= Kn -90 8/18
Andreas Westman - Staffan Hedman Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3 S-2 E -100 6/20
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Björn Sörling - Bo Roos 3 Ö= Kn -110 2/24
Lars Manneteg - Peter Svensson Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3 Ö= 3 -110 2/24
Carmen Tuason - Niklas Hedin Leif Norman - Kjell Sedelius 2 Ö+1 Kn -110 2/24

Bricka 20

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
alla i zon
kn987
kn
K10432
1096
D63
D10
Ekn7
KDkn54
EK1054
K854

E872
2
E97632
D9865
3

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N09511
S09511
Ö11461111
V11461111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 3D S= K 670 26/0
Marco Golla - Petra Pölöskei Björn Andersson - Michael Runfors 6 Ö-1 E 100 21/5
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Ville Norén - Ia Börling 6 V-1 Kn 100 21/5
Gösta Krön - Jan Norberg Peter Ärlegård - Micael Svensson 6 Ö-1 E 100 21/5
Lars Manneteg - Peter Svensson Jaan Heinlo - Jan Geiborg 6 V-1 Kn 100 21/5
Rolf Westman - Mats Johansson Göran Rångevall - Leif Rångevall 2D S-1 K -200 15/11
Johannes Matsson - Jan Matsson Carina Sjöblom - Bo Sundström 2D S-1 K -200 15/11
Carmen Tuason - Niklas Hedin Leif Norman - Kjell Sedelius 5 Ö+1 2 -620 12/14
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Hans Kvick - Ben Hayes 4 Ö+1 E -650 9/17
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Björn Sörling - Bo Roos 5 V= Kn -650 9/17
Erik Weiner - Margareta Engfors Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 Ö+2 3 -680 4/22
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Tobias Bende - Sara Blom 4 Ö+2 3 -680 4/22
Andreas Westman - Staffan Hedman Ulf Nohrén - Kjell Hedman 4 Ö+2 5 -680 4/22
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 3NT V+3 Kn -690 0/26

Bricka 21

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
N-S i zon
D10952
E987
K4
K8
EK6
K
E10953
Ekn54
743
62
kn87
D10932
kn8
Dkn10543
D62
76

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N33987
S33987
Ö99445
V99445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Bo Sundström Ville Norén - Ia Börling 5D Ö-3 Kn 500 26/0
Johannes Matsson - Jan Matsson Hans Orr - Birgitta Söderlund 5D V-2 2 300 24/2
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Carmen Tuason - Niklas Hedin 3 S+1 E 170 22/4
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 5 Ö-3 Kn 150 20/6
Rolf Westman - Mats Johansson Björn Andersson - Michael Runfors 3 S= E 140 17/9
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 3 N= 2 140 17/9
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 V-2 2 100 14/12
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Björn Sörling - Bo Roos 5 Ö-1 Kn 50 10/16
Göran Rångevall - Leif Rångevall Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4 Ö-1 Kn 50 10/16
Andreas Westman - Staffan Hedman Hans Kvick - Ben Hayes 4 V-1 2 50 10/16
Leif Norman - Kjell Sedelius Tobias Bende - Sara Blom 4 N-1 7 -100 6/20
Peter Ärlegård - Micael Svensson Lars Manneteg - Peter Svensson 3 Ö= Kn -110 4/22
Erik Weiner - Margareta Engfors Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 V= E -130 2/24
Gösta Krön - Jan Norberg Marco Golla - Petra Pölöskei 3D S-1 E -200 0/26

Bricka 22

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
Ö-V i zon
D654
2
EK542
D105
K3
D63
D1076
kn976
kn1072
EK10974
93
2
E98
kn85
kn8
EK843

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109587
S109587
Ö33845
V33845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johannes Matsson - Jan Matsson Hans Orr - Birgitta Söderlund 3D Ö-2 8 500 26/0
Carina Sjöblom - Bo Sundström Ville Norén - Ia Börling 2D V-1 E 200 24/2
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3 S+1 3 130 18/8
Rolf Westman - Mats Johansson Björn Andersson - Michael Runfors 3 S+1 3 130 18/8
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 S= 3 130 18/8
Göran Rångevall - Leif Rångevall Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4 S= 3 130 18/8
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Carmen Tuason - Niklas Hedin 4 S= 3 130 18/8
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Björn Sörling - Bo Roos 3 S= 2 110 12/14
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 4 N-1 E -50 6/20
Gösta Krön - Jan Norberg Marco Golla - Petra Pölöskei 4 N-1 K -50 6/20
Leif Norman - Kjell Sedelius Tobias Bende - Sara Blom 5 S-1 3 -50 6/20
Peter Ärlegård - Micael Svensson Lars Manneteg - Peter Svensson 3 N-1 E -50 6/20
Andreas Westman - Staffan Hedman Hans Kvick - Ben Hayes 5 S-1 3 -50 6/20
Erik Weiner - Margareta Engfors Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 N-2 E -100 0/26

Bricka 23

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
alla i zon
KDkn109
4
E106
K865
E7
109873
KDkn
kn109
853
Ekn5
84
D7432
642
KD62
97532
E

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69798
S69798
Ö74645
V64635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Rångevall - Leif Rångevall Björn Sörling - Bo Roos 4D N= 4 790 26/0
Tobias Bende - Sara Blom Jaan Heinlo - Jan Geiborg 2 N+2 E 170 24/2
Rolf Westman - Mats Johansson Gösta Krön - Jan Norberg 3 N= 8 140 16/10
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Björn Andersson - Michael Runfors 2 N+1 8 140 16/10
Erik Weiner - Margareta Engfors Ulf Nohrén - Kjell Hedman 2 N+1 8 140 16/10
Ville Norén - Ia Börling Hans Orr - Birgitta Söderlund 2 N+1 8 140 16/10
Lars Manneteg - Peter Svensson Marco Golla - Petra Pölöskei 2 N+1 8 140 16/10
Carmen Tuason - Niklas Hedin Peter Ärlegård - Micael Svensson 3 N= 8 140 16/10
Andreas Westman - Staffan Hedman Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 2 N+1 3 140 16/10
Carina Sjöblom - Bo Sundström Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 N-1 3 -100 5/21
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 N-1 8 -100 5/21
Johannes Matsson - Jan Matsson Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 N-1 7 -100 5/21
Leif Norman - Kjell Sedelius Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 N-1 8 -100 5/21
Hans Kvick - Ben Hayes Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 N-2 3 -200 0/26

Bricka 24

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
ingen i zon
D63
kn1064
K108
kn64
E
EK85
652
EK1053
K10874
92
Ekn94
97
kn952
D73
D73
D82

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N21333
S21333
Ö1111101010
V1111101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Westman - Mats Johansson Gösta Krön - Jan Norberg 3NT Ö= 3 -400 22/4
Erik Weiner - Margareta Engfors Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3NT Ö= 3 -400 22/4
Lars Manneteg - Peter Svensson Marco Golla - Petra Pölöskei 3NT Ö= 5 -400 22/4
Carmen Tuason - Niklas Hedin Peter Ärlegård - Micael Svensson 3NT Ö= 3 -400 22/4
Andreas Westman - Staffan Hedman Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 3NT Ö= 2 -400 22/4
Tobias Bende - Sara Blom Jaan Heinlo - Jan Geiborg 4 Ö= 2 -420 16/10
Hans Kvick - Ben Hayes Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3NT Ö+1 3 -430 9/17
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT V+1 6 -430 9/17
Johannes Matsson - Jan Matsson Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 3NT Ö+1 3 -430 9/17
Göran Rångevall - Leif Rångevall Björn Sörling - Bo Roos 3NT Ö+1 5 -430 9/17
Ville Norén - Ia Börling Hans Orr - Birgitta Söderlund 3NT Ö+1 3 -430 9/17
Leif Norman - Kjell Sedelius Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT Ö+1 3 -430 9/17
Carina Sjöblom - Bo Sundström Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT Ö+2 3 -460 1/25
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Björn Andersson - Michael Runfors 3NT Ö+2 3 -460 1/25

Bricka 25

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn53
2
9532
EK84
9
93
EKD1084
kn532
D8742
kn765
6
1097
K106
EKD1084
kn7
D6

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10711107
S10711107
Ö35121
V35020
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Bo Sundström Leif Norman - Kjell Sedelius 4 S+1 9 450 25/1
Göran Rångevall - Leif Rångevall Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 S+1 E 450 25/1
Peter Ärlegård - Micael Svensson Tobias Bende - Sara Blom 3NT N+1 10 430 22/4
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Gösta Krön - Jan Norberg 4 S= E 420 14/12
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Erik Weiner - Margareta Engfors 4 S= E 420 14/12
Johannes Matsson - Jan Matsson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 4 S= E 420 14/12
Ville Norén - Ia Börling Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 S= K 420 14/12
Björn Andersson - Michael Runfors Björn Sörling - Bo Roos 4 S= E 420 14/12
Lars Manneteg - Peter Svensson Rolf Westman - Mats Johansson 4 S= K 420 14/12
Andreas Westman - Staffan Hedman Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 S= E 420 14/12
Hans Orr - Birgitta Söderlund Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 S+2 E 170 6/20
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Hans Kvick - Ben Hayes 3NT N-1 10 -50 4/22
Marco Golla - Petra Pölöskei Carmen Tuason - Niklas Hedin 3NT S-2 E -100 1/25
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 6 S-2 K -100 1/25

Bricka 26

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
alla i zon
K1032
E2
kn4
D8765
kn98
D7654
ED92
9
ED64
kn10
K108
10432
75
K983
7653
EKkn

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75456
S75455
Ö58986
V58986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marco Golla - Petra Pölöskei Carmen Tuason - Niklas Hedin 1NT S+2 4 150 26/0
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Erik Weiner - Margareta Engfors 2NT S= 5 120 24/2
Carina Sjöblom - Bo Sundström Leif Norman - Kjell Sedelius 1NT S= 4 90 20/6
Johannes Matsson - Jan Matsson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 1NT S= Kn 90 20/6
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 1NT S= 6 90 20/6
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Gösta Krön - Jan Norberg Pass   11/15
Hans Orr - Birgitta Söderlund Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Pass   11/15
Göran Rångevall - Leif Rångevall Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Pass   11/15
Ville Norén - Ia Börling Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Pass   11/15
Björn Andersson - Michael Runfors Björn Sörling - Bo Roos Pass   11/15
Andreas Westman - Staffan Hedman Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Pass   11/15
Peter Ärlegård - Micael Svensson Tobias Bende - Sara Blom 1NT S-1 9 -100 4/22
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Hans Kvick - Ben Hayes 1 V+3 K -170 2/24
Lars Manneteg - Peter Svensson Rolf Westman - Mats Johansson 3 N-2 Kn -200 0/26

Bricka 27

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
ingen i zon
D732
Ekn1054
54
E2
Kkn4
7
Kkn107
K9873
E5
D3
D9862
Dkn106
10986
K9862
E3
54

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33887
S33887
Ö1010456
V1010456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Peter Ärlegård - Micael Svensson 3 N= D 140 23/3
Johannes Matsson - Jan Matsson Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 3 N= D 140 23/3
Göran Rångevall - Leif Rångevall Hans Kvick - Ben Hayes 3 N= 4 140 23/3
Carmen Tuason - Niklas Hedin Rolf Westman - Mats Johansson 3 N= D 140 23/3
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Lars Manneteg - Peter Svensson 4 N-1 D -50 16/10
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 3 N-1 E -50 16/10
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Carina Sjöblom - Bo Sundström 4 S-1 3 -50 16/10
Björn Sörling - Bo Roos Gösta Krön - Jan Norberg 4D N-1 E -100 10/16
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 N-2 E -100 10/16
Andreas Westman - Staffan Hedman Erik Weiner - Margareta Engfors 4 N-2 E -100 10/16
Hans Orr - Birgitta Söderlund Leif Norman - Kjell Sedelius 4 V= E -130 3/23
Ville Norén - Ia Börling Ulf Nohrén - Kjell Hedman 4 V= E -130 3/23
Björn Andersson - Michael Runfors Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 V= E -130 3/23
Tobias Bende - Sara Blom Marco Golla - Petra Pölöskei 4 V= 4 -130 3/23

Bricka 28

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
N-S i zon
1076
1042
975
K1065
EDkn9
E5
64
EDkn42
432
KDkn873
E83
7
K85
96
KDkn102
983

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N24001
S24001
Ö109131312
V109131312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johannes Matsson - Jan Matsson Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 6 V-1 5 50 26/0
Andreas Westman - Staffan Hedman Erik Weiner - Margareta Engfors 4 V= 5 -420 24/2
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Peter Ärlegård - Micael Svensson 4 Ö+1 K -450 22/4
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Lars Manneteg - Peter Svensson 4 Ö+2 K -480 13/13
Hans Orr - Birgitta Söderlund Leif Norman - Kjell Sedelius 4 Ö+2 K -480 13/13
Björn Sörling - Bo Roos Gösta Krön - Jan Norberg 4 Ö+2 K -480 13/13
Göran Rångevall - Leif Rångevall Hans Kvick - Ben Hayes 4 Ö+2 K -480 13/13
Ville Norén - Ia Börling Ulf Nohrén - Kjell Hedman 4 Ö+2 K -480 13/13
Björn Andersson - Michael Runfors Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 Ö+2 K -480 13/13
Carmen Tuason - Niklas Hedin Rolf Westman - Mats Johansson 4 Ö+2 K -480 13/13
Tobias Bende - Sara Blom Marco Golla - Petra Pölöskei 4 Ö+2 K -480 13/13
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 Ö+3 K -510 3/23
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 Ö+3 K -510 3/23
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Carina Sjöblom - Bo Sundström 6 Ö= K -980 0/26

Bricka 29

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
alla i zon
Ekn8432
7
Ekn8
532
10
kn102
D754
Dkn976
65
EKD943
32
E84
KD97
865
K1096
K10

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N494116
S494116
Ö73913
V74913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Krön - Jan Norberg Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4D N+1 E 990 26/0
Rolf Westman - Mats Johansson Tobias Bende - Sara Blom 4 N+1 E 650 22/4
Carmen Tuason - Niklas Hedin Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4 N+1 E 650 22/4
Peter Ärlegård - Micael Svensson Carina Sjöblom - Bo Sundström 4 N+1 E 650 22/4
Marco Golla - Petra Pölöskei Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 N= E 620 15/11
Hans Orr - Birgitta Söderlund Jaan Heinlo - Jan Geiborg 4 N= E 620 15/11
Björn Sörling - Bo Roos Lars Manneteg - Peter Svensson 4 N= E 620 15/11
Göran Rångevall - Leif Rångevall Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 N= E 620 15/11
Björn Andersson - Michael Runfors Hans Kvick - Ben Hayes 5D Ö-2 K 500 9/17
Andreas Westman - Staffan Hedman Christian Lundgren - Roger Flodstrand 5D Ö-2 K 500 9/17
Erik Weiner - Margareta Engfors Johannes Matsson - Jan Matsson 3 N+2 E 200 4/22
Ville Norén - Ia Börling Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 3 N+2 K 200 4/22
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3 N+2 K 200 4/22
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Leif Norman - Kjell Sedelius 2D Ö+1 K -870 0/26

Bricka 30

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
ingen i zon
Ekn763
EK7
K52
87
85
D8642
8763
K3
KD942
kn109
4
kn1094
10
53
EDkn109
ED652

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N11128810
S11128810
Ö21553
V21553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ville Norén - Ia Börling Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 4D V-5 8 1100 26/0
Rolf Westman - Mats Johansson Tobias Bende - Sara Blom 6 S= 2 920 23/3
Björn Sörling - Bo Roos Lars Manneteg - Peter Svensson 6 S= 2 920 23/3
Hans Orr - Birgitta Söderlund Jaan Heinlo - Jan Geiborg 3NT N+2 Kn 460 19/7
Andreas Westman - Staffan Hedman Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3NT N+2 Kn 460 19/7
Marco Golla - Petra Pölöskei Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT N= Kn 400 9/17
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Leif Norman - Kjell Sedelius 5 S= 8 400 9/17
Erik Weiner - Margareta Engfors Johannes Matsson - Jan Matsson 3NT N= Kn 400 9/17
Göran Rångevall - Leif Rångevall Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3NT N= D 400 9/17
Björn Andersson - Michael Runfors Hans Kvick - Ben Hayes 3NT N= Kn 400 9/17
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3NT N= Kn 400 9/17
Gösta Krön - Jan Norberg Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT N= K 400 9/17
Peter Ärlegård - Micael Svensson Carina Sjöblom - Bo Sundström 3NT N= Kn 400 9/17
Carmen Tuason - Niklas Hedin Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4NT S-2 8 -100 0/26

Bricka 31

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
N-S i zon
Ekn108
KD52
104
K32
65
10
KD98
ED7654
D94
986
Ekn6532
kn
K732
Ekn743
7
1098

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N41996
S41996
Ö810324
V810324
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Sörling - Bo Roos Carmen Tuason - Niklas Hedin 4 S= K 620 25/1
Gösta Krön - Jan Norberg Hans Kvick - Ben Hayes 4 N= Kn 620 25/1
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Jaan Heinlo - Jan Geiborg 6D Ö-2 7 300 22/4
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Göran Rångevall - Leif Rångevall 2 S+3 6 200 20/6
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 3 S= K 140 16/10
Leif Norman - Kjell Sedelius Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3 S= K 140 16/10
Peter Ärlegård - Micael Svensson Hans Orr - Birgitta Söderlund 3 N= Kn 140 16/10
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Rolf Westman - Mats Johansson 4 Ö= 3 -130 11/15
Carina Sjöblom - Bo Sundström Marco Golla - Petra Pölöskei 4 Ö= 3 -130 11/15
Andreas Westman - Staffan Hedman Johannes Matsson - Jan Matsson 4 N-2 Kn -200 8/18
Ville Norén - Ia Börling Erik Weiner - Margareta Engfors 5 Ö= 8 -400 5/21
Tobias Bende - Sara Blom Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 5 Ö= 7 -400 5/21
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Lars Manneteg - Peter Svensson 5 Ö+1 10 -420 2/24
Björn Andersson - Michael Runfors Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4D Ö= 3 -510 0/26

Bricka 32

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
Ö-V i zon
95
kn87643
D109
103
ED1064

Kkn853
Kkn5
K732
EKD2
7
ED76
kn8
1095
E642
9842

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N03411
S13411
Ö121091212
V121091212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 7 V-1 10 100 26/0
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Rolf Westman - Mats Johansson 6 V= 5 -1430 13/13
Carina Sjöblom - Bo Sundström Marco Golla - Petra Pölöskei 6 V= 3 -1430 13/13
Björn Sörling - Bo Roos Carmen Tuason - Niklas Hedin 6 V= 9 -1430 13/13
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Jaan Heinlo - Jan Geiborg 6 V= 7 -1430 13/13
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Lars Manneteg - Peter Svensson 6 V= 9 -1430 13/13
Christian Lundgren - Roger Flodstrand Göran Rångevall - Leif Rångevall 6 V= 5 -1430 13/13
Ville Norén - Ia Börling Erik Weiner - Margareta Engfors 6 V= 4 -1430 13/13
Björn Andersson - Michael Runfors Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 6 V= 3 -1430 13/13
Gösta Krön - Jan Norberg Hans Kvick - Ben Hayes 6 V= 9 -1430 13/13
Leif Norman - Kjell Sedelius Ulf Nohrén - Kjell Hedman 6 V= 6 -1430 13/13
Peter Ärlegård - Micael Svensson Hans Orr - Birgitta Söderlund 6 V= 4 -1430 13/13
Andreas Westman - Staffan Hedman Johannes Matsson - Jan Matsson 6 V= 9 -1430 13/13
Tobias Bende - Sara Blom Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 6NT Ö= 10 -1440 0/26

Bricka 33

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
ingen i zon
10
9762
Ekn10532
E8
K9832
E1053
8
kn106
ED7654
K4
974
75
kn
Dkn8
KD6
KD9432

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N99825
S99825
Ö115101
V115101
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Peter Ärlegård - Micael Svensson 5D Ö-5 K 1100 26/0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Carmen Tuason - Niklas Hedin 5 S+1 8 420 21/5
Björn Andersson - Michael Runfors Christian Lundgren - Roger Flodstrand 5 N+1 4 420 21/5
Gösta Krön - Jan Norberg Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 5 S+1 8 420 21/5
Andreas Westman - Staffan Hedman Göran Rångevall - Leif Rångevall 5 N+1 E 420 21/5
Johannes Matsson - Jan Matsson Ville Norén - Ia Börling 3 V-4 E 200 16/10
Marco Golla - Petra Pölöskei Hans Orr - Birgitta Söderlund 3 S+3 8 170 13/13
Lars Manneteg - Peter Svensson Hans Kvick - Ben Hayes 4 N+2 4 170 13/13
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Jaan Heinlo - Jan Geiborg 5 Ö-1 K 50 9/17
Leif Norman - Kjell Sedelius Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 5 Ö-1 K 50 9/17
Rolf Westman - Mats Johansson Carina Sjöblom - Bo Sundström 4 N-1 K -50 6/20
Tobias Bende - Sara Blom Björn Sörling - Bo Roos 5 N-6 E -300 4/22
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Erik Weiner - Margareta Engfors 4 Ö= K -420 2/24
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4D Ö= K -590 0/26

Bricka 34

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
N-S i zon
kn10842
kn8
kn43
1074
KD
ED32
KD107
Dkn8
E65
97654
9
K532
973
K10
E8652
E96

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N24242
S24242
Ö11911810
V11911810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Erik Weiner - Margareta Engfors 1NT V+3 3 -180 26/0
Marco Golla - Petra Pölöskei Hans Orr - Birgitta Söderlund 3 Ö+2 3 -200 23/3
Björn Andersson - Michael Runfors Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3 Ö+2 3 -200 23/3
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 Ö= 3 -420 18/8
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Carmen Tuason - Niklas Hedin 4 Ö= 3 -420 18/8
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Jaan Heinlo - Jan Geiborg 4 Ö= 3 -420 18/8
Leif Norman - Kjell Sedelius Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 3NT V+1 Kn -430 14/12
Rolf Westman - Mats Johansson Carina Sjöblom - Bo Sundström 4 V+1 3 -450 7/19
Johannes Matsson - Jan Matsson Ville Norén - Ia Börling 4 Ö+1 3 -450 7/19
Gösta Krön - Jan Norberg Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 V+1 2 -450 7/19
Lars Manneteg - Peter Svensson Hans Kvick - Ben Hayes 4 Ö+1 3 -450 7/19
Tobias Bende - Sara Blom Björn Sörling - Bo Roos 4 V+1 Kn -450 7/19
Andreas Westman - Staffan Hedman Göran Rångevall - Leif Rångevall 4 Ö+1 E -450 7/19
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Peter Ärlegård - Micael Svensson 3NT V+2 Kn -460 0/26

Bricka 35

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn973
K10
Kkn102
73
E1042
4
ED74
ED65
K865
E875
65
1094

Dkn9632
983
Kkn82

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N56735
S56735
Ö875107
V875107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Tobias Bende - Sara Blom 3D Ö-1 D 200 24/2
Göran Rångevall - Leif Rångevall Björn Andersson - Michael Runfors 4D Ö-1 D 200 24/2
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Johannes Matsson - Jan Matsson 3NT V-2 D 200 24/2
Marco Golla - Petra Pölöskei Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 Ö-1 D 100 19/7
Carina Sjöblom - Bo Sundström Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 4 Ö-1 D 100 19/7
Andreas Westman - Staffan Hedman Ville Norén - Ia Börling 3 N-1 6 -50 16/10
Hans Kvick - Ben Hayes Carmen Tuason - Niklas Hedin 4D S-1 E -100 13/13
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 5D S-1 E -100 13/13
Hans Orr - Birgitta Söderlund Rolf Westman - Mats Johansson 3 V= D -110 9/17
Leif Norman - Kjell Sedelius Erik Weiner - Margareta Engfors 2 Ö= D -110 9/17
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Björn Sörling - Bo Roos 3 Ö= D -140 4/22
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Peter Ärlegård - Micael Svensson 3 Ö= D -140 4/22
Lars Manneteg - Peter Svensson Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3 Ö= D -140 4/22
Gösta Krön - Jan Norberg Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 Ö= D -620 0/26

Bricka 36

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
alla i zon
Dkn8
9854
kn10
D1082
963
KD10
K743
kn94
K5
Ekn2
D862
7653
E10742
763
E95
EK

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86898
S86898
Ö47444
V46433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Björn Sörling - Bo Roos 1NTD S+3 4 780 26/0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Tobias Bende - Sara Blom 1NT S+3 4 180 22/4
Lars Manneteg - Peter Svensson Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 1NT N+3 2 180 22/4
Andreas Westman - Staffan Hedman Ville Norén - Ia Börling 1NT S+3 4 180 22/4
Carina Sjöblom - Bo Sundström Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 2 S+2 3 170 18/8
Hans Orr - Birgitta Söderlund Rolf Westman - Mats Johansson 1NT N+2 7 150 14/12
Hans Kvick - Ben Hayes Carmen Tuason - Niklas Hedin 1NT S+2 K 150 14/12
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Johannes Matsson - Jan Matsson 1NT N+2 5 150 14/12
Göran Rångevall - Leif Rångevall Björn Andersson - Michael Runfors 1 S+2 K 140 9/17
Leif Norman - Kjell Sedelius Erik Weiner - Margareta Engfors 2 S+1 K 140 9/17
Marco Golla - Petra Pölöskei Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 1NT S+1 3 120 4/22
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Peter Ärlegård - Micael Svensson 1NT S+1 K 120 4/22
Gösta Krön - Jan Norberg Christian Lundgren - Roger Flodstrand 1NT S+1 4 120 4/22
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte 2 N= 9 110 0/26

Bricka 37

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
N-S i zon
D954
832
1075
1094
Kkn10
D65
E98432
D
E8762
EKkn10
KD
73
3
974
kn6
EKkn8652

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N70010
S70010
Ö61212116
V61212116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Kvick - Ben Hayes Tobias Bende - Sara Blom 4 Ö= E -420 25/1
Carmen Tuason - Niklas Hedin Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 4 Ö= E -420 25/1
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 5 Ö= K -450 12/14
Rolf Westman - Mats Johansson Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 Ö+1 K -450 12/14
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 Ö+1 E -450 12/14
Björn Sörling - Bo Roos Carina Sjöblom - Bo Sundström 5 Ö= E -450 12/14
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Marco Golla - Petra Pölöskei 4 Ö+1 E -450 12/14
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Peter Ärlegård - Micael Svensson 4 Ö+1 E -450 12/14
Ville Norén - Ia Börling Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 4 Ö+1 E -450 12/14
Leif Norman - Kjell Sedelius Johannes Matsson - Jan Matsson 4 V+1 E -450 12/14
Lars Manneteg - Peter Svensson Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 Ö+1 E -450 12/14
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Erik Weiner - Margareta Engfors 4 Ö+1 E -450 12/14
Andreas Westman - Staffan Hedman Björn Andersson - Michael Runfors 4 Ö+1 K -450 12/14
Gösta Krön - Jan Norberg Göran Rångevall - Leif Rångevall 6 V= 10 -920 0/26

Bricka 38

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
Ö-V i zon
D62
542
4
EKkn976
Ekn107
K10863
9
D43
84
E7
Kkn87653
52
K953
Dkn9
ED102
108

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N86679
S86779
Ö37654
V37654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Joakim Nordlindh Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3D Ö-2 10 500 24/2
Björn Sörling - Bo Roos Carina Sjöblom - Bo Sundström 3D Ö-2 D 500 24/2
Lars Manneteg - Peter Svensson Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3D Ö-2 D 500 24/2
Rolf Westman - Mats Johansson Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 3NT S+1 10 430 20/6
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Hans Orr - Birgitta Söderlund 3NT N= 8 400 18/8
Hans Kvick - Ben Hayes Tobias Bende - Sara Blom 3 Ö-2 5 200 15/11
Ville Norén - Ia Börling Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3 Ö-2 10 200 15/11
Ulf Nohrén - Kjell Hedman Marco Golla - Petra Pölöskei 3 Ö-1 D 100 10/16
Leif Norman - Kjell Sedelius Johannes Matsson - Jan Matsson 3 V-1 D 100 10/16
Carmen Tuason - Niklas Hedin Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren 3 Ö-1 D 100 10/16
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Peter Ärlegård - Micael Svensson 3 N-1 E -50 4/22
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Erik Weiner - Margareta Engfors 2 S-1 5 -50 4/22
Andreas Westman - Staffan Hedman Björn Andersson - Michael Runfors 3 N-1 E -50 4/22
Gösta Krön - Jan Norberg Göran Rångevall - Leif Rångevall 4NT S-2 9 -100 0/26

Bricka 39

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Syd giv
alla i zon
Ekn9
D8
96
E109642
76532
K52
KD108
D
K10
974
542
Kkn753
D84
Ekn1063
Ekn73
8

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87888
S87878
Ö56445
V56445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carmen Tuason - Niklas Hedin Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3NT N= 3 600 25/1
Peter Ärlegård - Micael Svensson Erik Weiner - Margareta Engfors 3NT N= 5 600 25/1
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Johannes Matsson - Jan Matsson 2 S+1 D 140 22/4
Rolf Westman - Mats Johansson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 2NT N= 3 120 17/9
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 2NT N= 3 120 17/9
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Tobias Bende - Sara Blom 2NT N= 3 120 17/9
Lars Manneteg - Peter Svensson Göran Rångevall - Leif Rångevall 2NT N= 5 120 17/9
Carina Sjöblom - Bo Sundström Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 N-1 K -100 9/17
Hans Kvick - Ben Hayes Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT N-1 3 -100 9/17
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Marco Golla - Petra Pölöskei 3NT S-1 K -100 9/17
Leif Norman - Kjell Sedelius Ville Norén - Ia Börling 3NT N-1 2 -100 9/17
Björn Andersson - Michael Runfors Gösta Krön - Jan Norberg 4 S-2 D -200 3/23
Andreas Westman - Staffan Hedman Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 3NT N-2 2 -200 3/23
Hans Orr - Birgitta Söderlund Björn Sörling - Bo Roos 3NT N-4 3 -400 0/26

Bricka 40

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Väst giv
ingen i zon
Kkn9865
974
87
E7
D
108632
Dkn1095
K4
10732
Dkn
EK3
Dkn93
E4
EK5
642
108652

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N74586
S74586
Ö69846
V69846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Orr - Birgitta Söderlund Björn Sörling - Bo Roos 2 N= 6 110 20/6
Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl Mårten Gustawsson - Christer Eriksson 2 N= D 110 20/6
Björn Andersson - Michael Runfors Gösta Krön - Jan Norberg 2 N= E 110 20/6
Leif Norman - Kjell Sedelius Ville Norén - Ia Börling 2 N= E 110 20/6
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Johannes Matsson - Jan Matsson 2 N= 6 110 20/6
Peter Ärlegård - Micael Svensson Erik Weiner - Margareta Engfors 2 S= D 110 20/6
Andreas Westman - Staffan Hedman Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad 2 S= D 110 20/6
Hans Kvick - Ben Hayes Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3 V-1 8 50 12/14
Rolf Westman - Mats Johansson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3 N-1 E -50 8/18
Carina Sjöblom - Bo Sundström Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 N-1 D -50 8/18
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Tobias Bende - Sara Blom 3 N-1 E -50 8/18
Carmen Tuason - Niklas Hedin Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3 V= 6 -110 4/22
Lars Manneteg - Peter Svensson Göran Rångevall - Leif Rångevall 2NT Ö= 2 -120 2/24
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Marco Golla - Petra Pölöskei 3 V+1 E -130 0/26

Bricka 41

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Nord giv
Ö-V i zon
D1054
kn86
8
ED742
E9876
107
K53
986
2
E93
1097642
kn105
Kkn3
KD542
EDkn
K3

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N106101010
S106101010
Ö26332
V26332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Peter Svensson Björn Andersson - Michael Runfors 4 S+1 9 450 24/2
Tobias Bende - Sara Blom Christian Lundgren - Roger Flodstrand 4 S+1 10 450 24/2
Andreas Westman - Staffan Hedman Gösta Krön - Jan Norberg 4 S+1 E 450 24/2
Carina Sjöblom - Bo Sundström Hans Kvick - Ben Hayes 4 S= 7 420 12/14
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 4 S= 6 420 12/14
Björn Sörling - Bo Roos Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 4 N= 2 420 12/14
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Hans Orr - Birgitta Söderlund 4 S= 9 420 12/14
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 4 S= 6 420 12/14
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Leif Norman - Kjell Sedelius 4 S= 10 420 12/14
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Ville Norén - Ia Börling 4 S= 7 420 12/14
Carmen Tuason - Niklas Hedin Göran Rångevall - Leif Rångevall 4 S= 7 420 12/14
Peter Ärlegård - Micael Svensson Johannes Matsson - Jan Matsson 4 N= 7 420 12/14
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Rolf Westman - Mats Johansson 6NT S-1 6 -50 1/25
Erik Weiner - Margareta Engfors Marco Golla - Petra Pölöskei 4 N-1 10 -50 1/25

Bricka 42

Uppsalabridgen, Sverige 2016.11.11

Öst giv
alla i zon
K73
KD6
8542
E106
ED6
kn108753
Dkn10
2
kn1095
94
73
D9854
842
E2
EK96
Kkn73

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9117910
S9117910
Ö42643
V42643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Sjöblom - Bo Sundström Hans Kvick - Ben Hayes 3NT S+1 Kn 630 22/4
Mårten Gustawsson - Christer Eriksson Ulf Nohrén - Kjell Hedman 3NT S+1 D 630 22/4
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Hans Orr - Birgitta Söderlund 3NT S+1 7 630 22/4
Sveinn Bjarman - Marcus Hjelte Rolf Westman - Mats Johansson 3NT N+1 9 630 22/4
Carmen Tuason - Niklas Hedin Göran Rångevall - Leif Rångevall 3NT S+1 Kn 630 22/4
Björn Sörling - Bo Roos Elisabeth Stanley - Hernando Slottsdahl 3NT S= Kn 600 8/18
Katarina Billefjord Thorngren - Jim Thorngren Linnea Edlund - Joakim Nordlindh 3NT S= Kn 600 8/18
Erik Weiner - Margareta Engfors Marco Golla - Petra Pölöskei 3NT S= Kn 600 8/18
Leif Engström - Margaretha Levin Blekastad Leif Norman - Kjell Sedelius 3NT S= 5 600 8/18
Lars Manneteg - Peter Svensson Björn Andersson - Michael Runfors 3NT S= Kn 600 8/18
Jaan Heinlo - Jan Geiborg Ville Norén - Ia Börling 3NT S= 5 600 8/18
Peter Ärlegård - Micael Svensson Johannes Matsson - Jan Matsson 3NT S= 5 600 8/18
Tobias Bende - Sara Blom Christian Lundgren - Roger Flodstrand 3NT S= D 600 8/18
Andreas Westman - Staffan Hedman Gösta Krön - Jan Norberg 3NT S= 8 600 8/18