Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
BK Bridgehuset » Bridgeweekend Rödvig Tävling 1 2016-08-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Bridgeweekend Rödvig Tävling 1 2016-08-12

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Nord giv
ingen i zon
654
Ekn93
98
Ekn97
1097
KD764
54
D42
KDkn32
102
Ekn107
86
E8
85
KD632
K1053

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109868
S109868
Ö33575
V34575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 2NT N= 3 120 18/0
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Carina Söderström - Gunilla Olofsson 3 S= 5 110 16/2
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Lars Ranbro - Karin Ranbro 2 Ö-1 K 50 13/5
Mats Larsson - Roland Hansson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 2 Ö-1 K 50 13/5
Ulf Byttner - Agneta Byttner Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Pass   10/8
Lena Jeppsson - Mona Andersson Lars Olsson - Gunnar Skoog 3 S-1 10 -50 7/11
Immi Hansson - Lena Åberg Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 3 N-1 Kn -50 7/11
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 2 Ö= K -110 2/16
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 2 Ö= 5 -110 2/16
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2 Ö= K -110 2/16

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Öst giv
N-S i zon
D9875
kn8
4
E9653
kn2
EKD1065
97
Kkn8
K63
9432
Dkn62
102
E104
7
EK10853
D74

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98496
S99496
Ö44837
V33837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Larsson - Roland Hansson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 N= 9 620 18/0
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 N+1 9 170 16/2
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Lars Ranbro - Karin Ranbro 3 N= 2 140 14/4
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Carina Söderström - Gunilla Olofsson 4 V-2 4 100 12/6
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 3 V-1 4 50 8/10
Lena Jeppsson - Mona Andersson Lars Olsson - Gunnar Skoog 3 V-1 4 50 8/10
Ulf Byttner - Agneta Byttner Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 2 V-1 4 50 8/10
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 3 V= E -140 3/15
Immi Hansson - Lena Åberg Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 3 V= 4 -140 3/15
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 4D S-3 E -800 0/18

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Syd giv
Ö-V i zon
E6
Ekn104
Ekn72
D96
Kkn85
6
10853
EK75
4
K98752
K64
1083
D109732
D3
D9
kn42

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67678
S67678
Ö66655
V75755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Larsson - Roland Hansson Lars Ranbro - Karin Ranbro 4 Ö-4 D 400 18/0
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 1NT N+2 7 150 16/2
Lena Jeppsson - Mona Andersson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 1NT S= 5 90 14/4
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Lena Anderberg - Rozita Keerberg 2 S-1 E -50 9/9
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Ulf Byttner - Agneta Byttner 2 N-1 4 -50 9/9
Immi Hansson - Lena Åberg Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 2 S-1 E -50 9/9
Lars Olsson - Gunnar Skoog Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 2 N-1 8 -50 9/9
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3 S-2 6 -100 2/16
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S-2 6 -100 2/16
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 S-2 6 -100 2/16

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Väst giv
alla i zon
863
KDkn74
kn
D874
ED102
E105
932
K92
74
932
KD10754
Ekn
Kkn95
86
E86
10653

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N61531
S61531
Ö7127911
V7128911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Gunnar Skoog Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 2NT V= K -120 18/0
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 2 Ö+2 8 -130 14/4
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Ulf Byttner - Agneta Byttner 3 Ö+1 8 -130 14/4
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3 Ö+1 8 -130 14/4
Lena Jeppsson - Mona Andersson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 3 Ö+2 10 -150 10/8
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2NT V+2 7 -180 7/11
Mats Larsson - Roland Hansson Lars Ranbro - Karin Ranbro 2NT V+2 K -180 7/11
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Lena Anderberg - Rozita Keerberg 3NT V= K -600 2/16
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT V= K -600 2/16
Immi Hansson - Lena Åberg Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 3NT V= K -600 2/16

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Nord giv
N-S i zon
EKkn98
8
7632
kn104
2
E7
Kkn1054
ED983
D105
kn10432
D98
K7
7643
KD965
E
652

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33683
S33683
Ö910758
V910758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 4 V-2 E 100 18/0
Mats Larsson - Roland Hansson Lena Anderberg - Rozita Keerberg 3 V-1 8 50 16/2
Lars Olsson - Gunnar Skoog Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 3 N-1 D -100 14/4
Lars Ranbro - Karin Ranbro Lena Jeppsson - Mona Andersson 3 V= 8 -110 11/7
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 2 V+1 E -110 11/7
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 2NT Ö= 7 -120 7/11
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT Ö= 4 -120 7/11
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 V+2 K -150 4/14
Ulf Byttner - Agneta Byttner Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 3 N-2 8 -200 2/16
Immi Hansson - Lena Åberg Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 2NT V+3 K -210 0/18

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Öst giv
Ö-V i zon
K7
EK4
9432
E852
D10654
D3
EK107
kn4
E982
kn106
65
D973
kn3
98752
Dkn8
K106

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66755
S66755
Ö77686
V77686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 V-3 E 300 18/0
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 Ö-1 D 100 16/2
Lars Olsson - Gunnar Skoog Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 3 S-1 D -50 13/5
Mats Larsson - Roland Hansson Lena Anderberg - Rozita Keerberg 4 S-1 E -50 13/5
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 4 S-2 E -100 10/8
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 2 V= E -110 7/11
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 V= E -110 7/11
Lars Ranbro - Karin Ranbro Lena Jeppsson - Mona Andersson 2 V+1 K -140 2/16
Ulf Byttner - Agneta Byttner Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 2 V+1 E -140 2/16
Immi Hansson - Lena Åberg Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3 V= E -140 2/16

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Syd giv
alla i zon
E94
Ekn9
987542
3
kn32
10752
kn6
EK106
D85
K8
D10
Dkn9754
K1076
D643
EK3
82

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6119107
S6119107
Ö72324
V72324
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Gunnar Skoog Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3 S+1 K 170 18/0
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 2 S+1 E 140 15/3
Mats Larsson - Roland Hansson Lena Jeppsson - Mona Andersson 3 S= E 140 15/3
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Lars Ranbro - Karin Ranbro 3 N+1 D 130 10/8
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Immi Hansson - Lena Åberg 2 N+2 4 130 10/8
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Ulf Byttner - Agneta Byttner 3 N+1 D 130 10/8
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3 Ö-1 E 100 6/12
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Carina Söderström - Gunilla Olofsson 1NT N= D 90 4/14
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö= E -90 2/16
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 3 N-1 E -100 0/18

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Väst giv
ingen i zon
E1072
53
KDkn53
108
KDkn63
E8
9764
92
854
KD10764
E2
K7
9
kn92
108
EDkn6543

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N107456
S107456
Ö33985
V33975
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 3 S+1 E 130 18/0
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Lars Ranbro - Karin Ranbro 3 V-1 K 50 14/4
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 4 Ö-1 9 50 14/4
Mats Larsson - Roland Hansson Lena Jeppsson - Mona Andersson 3 V-1 10 50 14/4
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 4 S-2 E -100 10/8
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 V= 10 -140 8/10
Lars Olsson - Gunnar Skoog Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3 Ö+1 9 -170 6/12
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Ulf Byttner - Agneta Byttner 2 Ö+3 E -200 4/14
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Carina Söderström - Gunilla Olofsson 4 Ö= E -420 1/17
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Immi Hansson - Lena Åberg 4 Ö= E -420 1/17

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Nord giv
Ö-V i zon
1097
Kkn3
kn95
KD72
kn8
D94
EK87
kn1043
KD6542
62
D3
965
E3
E10875
10642
E8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N88959
S88959
Ö44374
V44374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Immi Hansson - Lena Åberg Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 4 S= Kn 420 18/0
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lena Anderberg - Rozita Keerberg 2 Ö-2 E 200 14/4
Ulf Byttner - Agneta Byttner Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 2 Ö-2 E 200 14/4
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3 Ö-2 E 200 14/4
Lars Olsson - Gunnar Skoog Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 1NT N+3 5 180 10/8
Mats Larsson - Roland Hansson Carina Söderström - Gunilla Olofsson 3 S+1 Kn 170 8/10
Lena Jeppsson - Mona Andersson Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 3 S= Kn 140 6/12
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Lars Ranbro - Karin Ranbro 2 Ö-1 E 100 4/14
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3 S-2 7 -100 2/16
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö= E -110 0/18

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Öst giv
alla i zon
5
Kkn9
109842
E1053
10432
E84
653
K87
Kkn86
D106
EKD
D42
ED97
7532
kn7
kn96

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N77766
S77766
Ö55677
V56677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 1NT Ö-1 7 100 17/1
Ulf Byttner - Agneta Byttner Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 1NT Ö-1 7 100 17/1
Lena Jeppsson - Mona Andersson Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 1NT Ö= 7 -90 11/7
Lars Olsson - Gunnar Skoog Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 1NT Ö= 7 -90 11/7
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 1NT Ö= 7 -90 11/7
Mats Larsson - Roland Hansson Carina Söderström - Gunilla Olofsson 1NT Ö= 7 -90 11/7
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lena Anderberg - Rozita Keerberg 1NT Ö+1 7 -120 5/13
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 1NT Ö+1 6 -120 5/13
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Lars Ranbro - Karin Ranbro 1NT Ö+2 7 -150 1/17
Immi Hansson - Lena Åberg Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 1NT Ö+2 7 -150 1/17

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Syd giv
ingen i zon
8
9865
973
ED1086
K1097
K3
ED82
754
kn532
E4
kn1065
932
ED64
Dkn1072
K4
Kkn

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N84956
S84956
Ö46387
V46387
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 4 S= 2 420 16/2
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Lena Jeppsson - Mona Andersson 4 S= E 420 16/2
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 S= E 420 16/2
Mats Larsson - Roland Hansson Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 4D Ö-2 D 300 12/6
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3 S+2 7 200 10/8
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Anderberg - Rozita Keerberg 3 S+1 9 170 6/12
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Lars Olsson - Gunnar Skoog 3 S+1 7 170 6/12
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 2 S+2 9 170 6/12
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Immi Hansson - Lena Åberg 3 V-3 5 150 2/16
Lars Ranbro - Karin Ranbro Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3 S= 7 140 0/18

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Väst giv
N-S i zon
Dkn10942
D6
9853
E
63
1098
EKkn76
953
K5
Ekn7543
D104
86
E87
K2
2
KDkn10742

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1155117
S1155117
Ö08800
V08800
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Lena Jeppsson - Mona Andersson 4 N+2 8 680 18/0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Anderberg - Rozita Keerberg 4 N+1 8 650 13/5
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Immi Hansson - Lena Åberg 4 N+1 E 650 13/5
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 4 N+1 E 650 13/5
Mats Larsson - Roland Hansson Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 4 N+1 E 650 13/5
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 N= E 620 8/10
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Ulf Byttner - Agneta Byttner 5 Ö-3 E 150 6/12
Lars Ranbro - Karin Ranbro Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 4 Ö-1 E 50 3/15
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Lars Olsson - Gunnar Skoog 5 V-1 E 50 3/15
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3 Ö+1 E -170 0/18

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Nord giv
alla i zon
ED1063
K7
K10
9653
Kkn852
643
D64
kn7
74
Dkn95
kn8532
108
9
E1082
E97
EKD42

Optimalt kontrakt: 7 N= 2140
 NT
N1310111112
S1310111112
Ö03221
V03221
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 3NT N+3 3 690 17/1
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Carina Söderström - Gunilla Olofsson 3NT S+3 6 690 17/1
Lars Ranbro - Karin Ranbro Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 3NT N+2 3 660 12/6
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3NT N+2 5 660 12/6
Mats Larsson - Roland Hansson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT S+2 4 660 12/6
Lars Olsson - Gunnar Skoog Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 4 N= 5 620 7/11
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 5 S+1 4 620 7/11
Immi Hansson - Lena Åberg Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 2 S+5 3 190 4/14
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ulf Byttner - Agneta Byttner 3 S+3 6 170 2/16
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Lena Jeppsson - Mona Andersson 6NT S-3 6 -300 0/18

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Öst giv
ingen i zon
Ekn743
E10732
kn
87
D
kn
K1087542
10652
952
K54
ED9
D943
K1086
D986
63
EKkn

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6511116
S6511116
Ö78114
V78114
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Carina Söderström - Gunilla Olofsson 5D V-3 E 500 18/0
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 4 N+2 4 480 16/2
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 N+1 3 450 8/10
Lars Ranbro - Karin Ranbro Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 4 S+1 8 450 8/10
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 4 S+1 D 450 8/10
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Lena Jeppsson - Mona Andersson 4 S+1 5 450 8/10
Lars Olsson - Gunnar Skoog Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 4 S+1 5 450 8/10
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 4 S+1 K 450 8/10
Mats Larsson - Roland Hansson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 S+1 D 450 8/10
Immi Hansson - Lena Åberg Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 4 S= D 420 0/18

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Syd giv
N-S i zon
64
87
1095
Ekn9632
kn10
K952
7632
D105
ED875
Ekn10
Kkn4
87
K932
D643
ED8
K4

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N107669
S107669
Ö35774
V35774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Immi Hansson - Lena Åberg 2 Ö-2 K 100 16/2
Lars Ranbro - Karin Ranbro Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 2 Ö-2 K 100 16/2
Mats Larsson - Roland Hansson Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 3 Ö-2 E 100 16/2
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 2 Ö-1 3 50 11/7
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 2 Ö-1 4 50 11/7
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Ulf Byttner - Agneta Byttner 1 Ö+1 4 -110 5/13
Lena Jeppsson - Mona Andersson Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 1 Ö+1 8 -110 5/13
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 Ö= 3 -110 5/13
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Lars Olsson - Gunnar Skoog 2 Ö= 4 -110 5/13
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Carina Söderström - Gunilla Olofsson 1NT Ö+1 8 -120 0/18

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Väst giv
Ö-V i zon
76
Dkn6
kn1087
D532
ED8
E84
9642
K94
Kkn109542

D
Ekn1086
3
K1097532
EK53
7

Optimalt kontrakt: 7D N-3 -500
 NT
N091000
S091000
Ö1233129
V1233129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ranbro - Karin Ranbro Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 5 Ö-1 K 100 18/0
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Immi Hansson - Lena Åberg 4 Ö+1 E -650 14/4
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Ulf Byttner - Agneta Byttner 4 Ö+1 E -650 14/4
Mats Larsson - Roland Hansson Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 4 Ö+1 E -650 14/4
Lena Jeppsson - Mona Andersson Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 4 Ö+2 E -680 6/12
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö+2 E -680 6/12
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 5 Ö+1 E -680 6/12
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Carina Söderström - Gunilla Olofsson 4 Ö+2 7 -680 6/12
Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 4 Ö+2 E -680 6/12
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Lars Olsson - Gunnar Skoog 6 Ö= E -1430 0/18

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Nord giv
ingen i zon
D6
kn10987
kn
D9765
K72
E652
6
K10842
Ekn54
K3
EK94
Ekn3
10983
D4
D1087532

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25322
S25322
Ö118101111
V11891111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Larsson - Roland Hansson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 Ö-3 D 150 18/0
Lars Ranbro - Karin Ranbro Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 6NT Ö-1 8 50 15/3
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 6 Ö-1 D 50 15/3
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 2 V+1 Kn -140 12/6
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 3NT Ö= 7 -400 10/8
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Ulf Byttner - Agneta Byttner 3NT Ö+1 5 -430 7/11
Lars Olsson - Gunnar Skoog Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 3NT Ö+1 8 -430 7/11
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Immi Hansson - Lena Åberg 3NT Ö+2 10 -460 2/16
Lena Jeppsson - Mona Andersson Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 3NT Ö+2 7 -460 2/16
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3NT Ö+2 7 -460 2/16

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Öst giv
N-S i zon
107
D965
Dkn
KD854
Kkn8632
kn43
E104
6
E54
EK872
K853
E
D9
10
9762
kn109732

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N71000
S71000
Ö612131313
V612131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Immi Hansson - Lena Åberg 4 Ö+1 Kn -450 15/3
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Britt Lindberg - Wiviann Hassel 4 Ö+1 Kn -450 15/3
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson 4 Ö+1 Kn -450 15/3
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 4 V+1 D -450 15/3
Lars Ranbro - Karin Ranbro Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 4 V+2 D -480 7/11
Lena Jeppsson - Mona Andersson Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 4 V+2 K -480 7/11
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 4 V+2 K -480 7/11
Lars Olsson - Gunnar Skoog Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 V+2 K -480 7/11
Mats Larsson - Roland Hansson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö+4 2 -520 2/16
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Ulf Byttner - Agneta Byttner 5D N-4 E -1100 0/18

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Syd giv
Ö-V i zon
74
E85
Kkn7
EK1053
986
kn7432
E943
7
K103
K6
D86
kn9862
EDkn52
D109
1052
D4

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N10981111
S10881111
Ö34522
V34422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 3NT N+2 6 460 18/0
Ulf Byttner - Agneta Byttner Britt Lindberg - Wiviann Hassel 3NT N+1 6 430 16/2
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 3NT S= 9 400 14/4
Lena Jeppsson - Mona Andersson Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 3 S+1 7 170 12/6
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Sonia Linusson - Lena Starkenberg 3NT N-1 8 -50 6/12
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Lars Olsson - Gunnar Skoog 3NT N-1 3 -50 6/12
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Immi Hansson - Lena Åberg 3NT N-1 6 -50 6/12
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 4 S-1 7 -50 6/12
Mats Larsson - Roland Hansson Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 4 S-1 7 -50 6/12
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Lars Ranbro - Karin Ranbro 3 N-3 8 -150 0/18

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Väst giv
alla i zon
Dkn74
E2
kn74
Dkn53
K863
D10865
K
K94
E9
kn93
106532
1087
1052
K74
ED98
E62

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89699
S89699
Ö44644
V44644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Immi Hansson - Lena Åberg 1 N+1 3 110 17/1
Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 1 N+1 3 110 17/1
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Lars Olsson - Gunnar Skoog 2 V-1 Kn 100 14/4
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Marianne Löfgren - Maj Arvidsson 2 S= 6 90 12/6
Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt Lars Ranbro - Karin Ranbro 1NT S-1 8 -100 9/9
Mats Larsson - Roland Hansson Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 2 N-1 Kn -100 9/9
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Sonia Linusson - Lena Starkenberg 1 V+1 Kn -110 5/13
Ulf Byttner - Agneta Byttner Britt Lindberg - Wiviann Hassel 2 Ö= D -110 5/13
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 2 S-2 4 -200 2/16
Lena Jeppsson - Mona Andersson Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 3NT S-4 5 -400 0/18

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Nord giv
N-S i zon
K73
54
753
kn10962
EDkn6
K103
kn982
K7
5
EDkn762
E64
D43
109842
98
KD10
E85

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N53253
S53253
Ö71011810
V71011710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ranbro - Karin Ranbro Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 4 Ö= K -420 15/3
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Lars Olsson - Gunnar Skoog 4 Ö= 10 -420 15/3
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 4 Ö= K -420 15/3
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Lena Anderberg - Rozita Keerberg 4 Ö= E -420 15/3
Lena Jeppsson - Mona Andersson Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 4 Ö+1 5 -450 7/11
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Immi Hansson - Lena Åberg 4 Ö+1 4 -450 7/11
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 4 Ö+1 2 -450 7/11
Ulf Byttner - Agneta Byttner Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö+1 E -450 7/11
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 4 Ö+2 10 -480 1/17
Mats Larsson - Roland Hansson Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 4 Ö+2 E -480 1/17

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Öst giv
Ö-V i zon
K10862
109
E8
ED76
9
D8652
K10653
103
E5
EK43
42
Kkn984
Dkn743
kn7
Dkn97
52

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N54395
S54395
Ö881046
V881046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Jeppsson - Mona Andersson Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 4D N= 4 590 18/0
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Ingrid Wickström - Gerda Sevonius 4 N= E 420 15/3
Mats Larsson - Roland Hansson Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson 4 N= 9 420 15/3
Ulf Byttner - Agneta Byttner Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5D Ö-1 E 200 12/6
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Immi Hansson - Lena Åberg 2 N+2 E 170 8/10
Gun Hammarstedt - Barbro Westermark Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 3 N+1 E 170 8/10
Sonia Linusson - Lena Starkenberg Lena Anderberg - Rozita Keerberg 3 N+1 E 170 8/10
Lars Ranbro - Karin Ranbro Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén 2 N= E 110 4/14
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 4 N-2 E -100 2/16
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Lars Olsson - Gunnar Skoog 5D V= 2 -850 0/18

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Syd giv
alla i zon
763
K6
E9864
K107
985
kn874
Kkn103
kn2
Dkn42
E92
D72
D96
EK10
D1053
5
E8543

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N108988
S108988
Ö25455
V25454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 3NT S= 4 600 18/0
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 2NT S+3 5 210 16/2
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Lena Jeppsson - Mona Andersson 2NT S+2 3 180 14/4
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lars Olsson - Gunnar Skoog 2NT S= 3 120 11/7
Mats Larsson - Roland Hansson Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 1NT N+1 2 120 11/7
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Lars Ranbro - Karin Ranbro 2 S+1 9 110 7/11
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 2 S+1 9 110 7/11
Immi Hansson - Lena Åberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S-1 10 -100 4/14
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 2NT S-2 4 -200 1/17
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Ulf Byttner - Agneta Byttner 2NT N-2 3 -200 1/17

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2016.08.12

Väst giv
ingen i zon

Kkn1042
Ekn108
D952
Dkn5
D863
K7
E864
EK87632
E
6542
3
1094
975
D93
Kkn107

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N96924
S96924
Ö364109
V364119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Adamsson - Tua Eriksson Ulf Byttner - Agneta Byttner 6 Ö-2 10 100 18/0
Ingrid Wickström - Gerda Sevonius Ulla-Britt Lindmark - Birgitta Andersson 2 Ö+3 7 -200 16/2
Carina Söderström - Gunilla Olofsson Sonia Linusson - Lena Starkenberg 4 Ö= 7 -420 11/7
Britt Lindberg - Wiviann Hassel Lars Olsson - Gunnar Skoog 4 Ö= 10 -420 11/7
Immi Hansson - Lena Åberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö= 10 -420 11/7
Mats Larsson - Roland Hansson Jan-Olof Siby - Gunlis Åberg 4 Ö= 9 -420 11/7
Lena Stålbrink - Ing-Britt Jurén Lena Jeppsson - Mona Andersson 4 Ö+1 9 -450 3/15
Lena Anderberg - Rozita Keerberg Lars Ranbro - Karin Ranbro 4 Ö+1 9 -450 3/15
Bertil Mårtensson - Vivi Mårtensson Margit Belenius - Inga-Maj Askfelt 4 Ö+1 9 -450 3/15
Marianne Löfgren - Maj Arvidsson Gun Hammarstedt - Barbro Westermark 4 Ö+1 10 -450 3/15