Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel, Adventsbarometer 2016-12-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel, Adventsbarometer 2016-12-08

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Nord giv
ingen i zon
EK5
1054
Ekn87
kn97
Dkn
ED732
K92
D86
109643
K6
D5
E1053
872
kn98
10643
K42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Ing-Marie Östman - Lars Öberg 3NT V-2 7 100 14/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V-1 7 50 12/2
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT V+1 8 -120 10/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 Ö+2 3 -140 6/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 1 Ö+2 3 -140 6/8
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V+1 E -140 6/8
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Karin Selin - Anna Greta Bäck 1NT V+2 8 -150 2/12
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT Ö+3 3 -180 0/14

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Öst giv
N-S i zon
D5
Kkn76
EK1074
74
E103
E9843
865
65
Kkn9876
D52
kn32
kn
42
10
D9
EKD109832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 N+2 Kn 640 14/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 5 S+1 3 620 12/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S+1 E 150 9/5
Louise Edholm - Roger Edholm Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S+1 E 150 9/5
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Ing-Marie Östman - Lars Öberg 3 S+1 E 130 6/8
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-2 E 100 4/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 E 50 2/12
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Karin Selin - Anna Greta Bäck 5 S-1 E -100 0/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Syd giv
Ö-V i zon
842
kn94
942
K753
K
7532
KD875
1086
kn1075
E
Ekn63
EDkn2
ED963
KD1086
10
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 1 S-1 6 -50 13/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 2 S-1 K -50 13/1
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Torsten Stier - Bertil Häggström 2D S-1 K -100 9/5
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 3 N-2 Kn -100 9/5
Ingemar Svensson - Sören Jansson Karin Selin - Anna Greta Bäck 3 V= 4 -110 6/8
Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V+2 8 -150 2/12
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V+2 8 -150 2/12
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 S-3 K -150 2/12

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Väst giv
alla i zon
EK
Kkn96
K974
E94
6
D10843
Ekn5
Kkn75
432
E752
832
D106
Dkn109875

D106
832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 4 S+1 3 650 12/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 4 S+1 3 650 12/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+1 E 650 12/2
Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N+1 2 630 7/7
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 3NT N+1 2 630 7/7
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S= 5 620 4/10
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Torsten Stier - Bertil Häggström 1NT N-1 2 -100 2/12
Ingemar Svensson - Sören Jansson Karin Selin - Anna Greta Bäck 3NT N-2 6 -200 0/14

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Nord giv
N-S i zon
1097
654
ED5
D975
84
10983
976
K632
D2
EKD72
kn82
kn84
EKkn653
kn
K1043
E10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 S+1 10 650 13/1
Louise Edholm - Roger Edholm Karin Selin - Anna Greta Bäck 4 S+1 8 650 13/1
Ingemar Svensson - Sören Jansson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 S+2 8 200 7/7
Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+3 10 200 7/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 2 S+3 10 200 7/7
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 S+4 3 200 7/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 2 S+2 10 170 1/13
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 10 170 1/13

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Öst giv
Ö-V i zon
8
EK2
ED54
Ekn943
96
1073
Kkn102
10865
KDkn1072
kn6
963
K7
E543
D9854
87
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Karin Selin - Anna Greta Bäck 4 S+2 9 480 14/0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 S= 6 420 11/3
Ulla Nilsson - Lena Johansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S= 6 420 11/3
Ingemar Svensson - Sören Jansson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö-2 D 200 8/6
Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 N+1 6 130 6/8
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N= 10 110 4/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 3 N-1 K -50 1/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 3NT S-1 9 -50 1/13

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Syd giv
alla i zon
6
Kkn86
9865432
7
D83
D9432
ED
D62
Kkn10942
E5
K107
K10
E75
107
kn
Ekn98543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 4D Ö-2 Kn 500 14/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= E -620 8/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö= E -620 8/6
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö= Kn -620 8/6
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 4 Ö= E -620 8/6
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 Ö= E -620 8/6
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+1 Kn -650 1/13
Karin Selin - Anna Greta Bäck Torsten Stier - Bertil Häggström 5 Ö= Kn -650 1/13

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Väst giv
ingen i zon
EK864
ED984
EK
9
D932
2
1085
KDkn103
kn107
1073
kn974
872
5
Kkn65
D632
E654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Lars Öberg 6 N+1 Kn 1010 14/0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 6 S= K 980 12/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+3 5 510 7/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 4 N+3 8 510 7/7
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+3 7 510 7/7
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 4 N+3 7 510 7/7
Karin Selin - Anna Greta Bäck Torsten Stier - Bertil Häggström 4 N+2 Kn 480 2/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S+2 K 460 0/14

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Nord giv
Ö-V i zon
EKkn98642
E32
kn
4
D7
Dkn6
D1085
E953

K954
97642
K1087
1053
1087
EK3
Dkn62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Anna Greta Bäck Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+1 5 450 10/4
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N+1 9 450 10/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 4 N+1 7 450 10/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N+1 7 450 10/4
Louise Edholm - Roger Edholm Torsten Stier - Bertil Häggström 4 N+1 5 450 10/4
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= 2 420 4/10
Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 N+4 7 200 2/12
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 6 N-1 5 -50 0/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Öst giv
alla i zon
D10765
kn10932
10
kn3
kn932
EKD5
95
E107
K8
64
EDkn873
984
E4
87
K642
KD652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 2 V-3 Kn 300 12/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V-3 Kn 300 12/2
Louise Edholm - Roger Edholm Torsten Stier - Bertil Häggström 5 Ö-3 7 300 12/2
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V-2 Kn 200 7/7
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö-2 8 200 7/7
Karin Selin - Anna Greta Bäck Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö+1 8 -130 3/11
Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö+1 2 -130 3/11
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2NT V+1 6 -150 0/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Syd giv
ingen i zon
kn64
1093
K872
953
K98
K864
D53
1082
2
75
Ekn94
EKD764
ED10753
EDkn2
106
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 2 S= 10 110 14/0
Karin Selin - Anna Greta Bäck Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 3 V-1 4 50 11/3
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö-1 6 50 11/3
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S-1 2 -50 7/7
Louise Edholm - Roger Edholm Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S-1 2 -50 7/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 Ö= E -110 4/10
Torsten Stier - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö+1 E -130 2/12
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+2 E -150 0/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Väst giv
N-S i zon
1086
Dkn972
7432
7
Ekn4
6543
85
ED105
D975
E10
EDkn109
kn2
K32
K8
K6
K98643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V-3 D 150 14/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 3 V-2 7 100 12/2
Karin Selin - Anna Greta Bäck Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 2 Ö= K -90 10/4
Torsten Stier - Bertil Häggström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+2 9 -130 8/6
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö+2 K -170 6/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V+1 2 -430 4/10
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+2 7 -460 2/12
Louise Edholm - Roger Edholm Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT V+3 7 -490 0/14

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Nord giv
alla i zon
kn1095
E10862

7432
ED72
Dkn7
E52
1098
863
K943
Kkn9763
K4
5
D1084
EKDkn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+3 2 150 13/1
Torsten Stier - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 2 S+3 2 150 13/1
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S+1 E 130 9/5
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S+1 E 130 9/5
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-1 E -100 6/8
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Karin Selin - Anna Greta Bäck 3 Ö= 5 -110 3/11
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö= E -110 3/11
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö= E -130 0/14

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Öst giv
ingen i zon
K10862
ED1098
98
8
974
5
EKDkn65
kn95
E3
K74
1043
K10632
Dkn5
kn632
72
ED74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N+1 2 170 14/0
Torsten Stier - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 3 N= 10 140 12/2
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V-1 E 50 9/5
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V-1 E 50 9/5
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 N-1 3 -50 6/8
Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn Karin Selin - Anna Greta Bäck 4 N-2 4 -100 4/10
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 8 -130 2/12
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+2 8 -150 0/14

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Syd giv
N-S i zon
107
kn7
K852
E8542
D9
K6532
kn643
97
Kkn8643
ED4
7
KD6
E52
1098
ED109
kn103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 2 Ö+1 10 -140 14/0
Karin Selin - Anna Greta Bäck Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 1 Ö+3 E -170 8/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 Ö+3 9 -170 8/6
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 1 Ö+3 E -170 8/6
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 Ö+2 10 -170 8/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 Ö+3 9 -170 8/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 Ö= 9 -420 2/12
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+1 10 -450 0/14

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn7
kn102
8
E87632
98654
KD94
D109
D
E
E8763
654
Kkn94
K1032
5
EKkn732
105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Anna Greta Bäck Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 3 Ö= E -140 12/2
Torsten Stier - Bertil Häggström Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 2 Ö+1 E -140 12/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö= E -140 12/2
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö+1 E -170 6/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Lars Öberg 2 Ö+2 E -170 6/8
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+1 E -170 6/8
Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4D S-3 D -500 2/12
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 4 Ö= E -620 0/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Nord giv
ingen i zon
65
E1097
1042
10432
EDkn4
K2
Dkn5
Kkn96
982
D83
E976
D85
K1073
kn654
K83
E7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V-2 7 100 12/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V-2 10 100 12/2
Louise Edholm - Roger Edholm Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 4 V-2 E 100 12/2
Ulla Nilsson - Lena Johansson Karin Selin - Anna Greta Bäck 2 V+1 6 -110 8/6
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Torsten Stier - Bertil Häggström 1NT V+1 7 -120 6/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT V+2 5 -150 3/11
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT V+2 7 -150 3/11
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 1NT V+3 3 -180 0/14

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2016.12.08

Öst giv
N-S i zon
85
ED10
E732
K1098
KD7
K64
854
D542
kn10942
kn985
106
kn3
E63
732
KDkn9
E76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Britt Skoog-Bjällstål - Carl Magnus Windén 3NT N+2 Kn 660 14/0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Barbro Andersson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT S+1 2 630 11/3
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N+1 2 630 11/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S= 7 600 8/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Karin Selin - Anna Greta Bäck 3 S+2 D 150 6/8
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Torsten Stier - Bertil Häggström 2 S+2 4 130 4/10
Ingemar Svensson - Sören Jansson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 5 S-1 K -100 2/12
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Britt Nyholm - Poul Steckhahn 5D S-2 4 -500 0/14