Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2016-10-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2016-10-20

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Nord giv
ingen i zon
E965
1065
K85
D97
kn
KD874
ED10
Kkn43
KD87
E2
964
E865
10432
kn93
kn732
102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Kerstin Engström - Eva Engström 5 Ö-2 4 100 17.0/1.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 6 Ö-2 3 100 17.0/1.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Göran Berggren - Lars Magnusson 3 Ö+1 3 -130 14.0/4.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V+3 E -200 12.0/6.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT V= 6 -400 10.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V+2 5 -460 5.0/13.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT V+2 10 -460 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT V+2 5 -460 5.0/13.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT Ö+2 2 -460 5.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3NT V+3 5 -490 0.0/18.0
Torsten Stier - Bertil Häggström     - -/11.1

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Öst giv
N-S i zon
K86
Ekn10
97652
D7
107
K7543
D10
K832
9432
D986
Kkn
E64
EDkn5
2
E843
kn1095

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT N= 6 600 18.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 1NT N+3 6 180 15.0/3.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT N+3 6 180 15.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 N+3 6 150 11.0/7.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S+2 3 150 11.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+2 6 130 8.0/10.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S-1 10 -100 6.0/12.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 5 N-2 9 -200 2.0/16.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Kerstin Engström - Eva Engström 3 S-2 3 -200 2.0/16.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S-2 6 -200 2.0/16.0
Torsten Stier - Bertil Häggström     - -/11.1

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Syd giv
Ö-V i zon
E864
862
K95
D94
kn9732
K1043
Ekn64

Ekn97
1072
E108652
KD105
D5
D83
Kkn73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N+1 E 120 18.0/0.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 1NT N= 2 90 15.0/3.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N= 7 90 15.0/3.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S-1 4 -50 9.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-1 10 -50 9.0/9.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Göran Berggren - Lars Magnusson 2 S-1 3 -50 9.0/9.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Louise Edholm - Roger Edholm 2 N-1 E -50 9.0/9.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 2D S-1 E -100 4.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2 N-3 E -150 2.0/16.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3D N-3 E -500 0.0/18.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - -/5.4

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Väst giv
alla i zon
K1043
Dkn6
98
E965
Ekn65
K1083
kn532
2
982
E742
D
Kkn1084
D7
95
EK10764
D73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+2 4 150 18.0/0.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Louise Edholm - Roger Edholm 1NT N+1 8 120 16.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2 S= 2 90 12.0/6.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S= 2 90 12.0/6.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S= E 90 12.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2NT N-1 4 -100 5.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N-1 4 -100 5.0/13.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Göran Berggren - Lars Magnusson 2 S-1 2 -100 5.0/13.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 2 -100 5.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2 Ö+1 E -140 0.0/18.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin     - -/5.4

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Nord giv
N-S i zon
93
Kkn62
kn76
9863
E8
D53
KD8543
107
Dkn7
1097
1092
KDkn2
K106542
E84
E
E54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V-3 3 150 18.0/0.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Engström - Eva Engström 3 S= K 140 15.0/3.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S+1 10 140 15.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 1 S+1 D 110 11.0/7.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 1 S+1 8 110 11.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-2 9 100 7.0/11.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Torsten Stier - Bertil Häggström 3 V-2 9 100 7.0/11.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Ing-Marie Östman - Lars Öberg 1 S= K 80 4.0/14.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-1 7 -100 2.0/16.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Göran Berggren - Lars Magnusson 4 S-3 7 -300 0.0/18.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 9.1/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Öst giv
Ö-V i zon
1092
kn762
EDkn52
10
kn87
D83
8643
832
654
954
1097
EKkn7
EKD3
EK10
K
D9654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N+2 E 460 18.0/0.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+1 3 450 16.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+1 E 430 14.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 S= 3 420 12.0/6.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3NT S= 7 400 9.0/9.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S= 3 400 9.0/9.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Ing-Marie Östman - Lars Öberg 2NT S+2 3 180 6.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Göran Berggren - Lars Magnusson 1 S+3 3 170 3.0/15.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Torsten Stier - Bertil Häggström 1 S+3 4 170 3.0/15.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Engström - Eva Engström 6 S-1 3 -50 0.0/18.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 9.1/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Syd giv
alla i zon
KD9654
5
EKkn
E106
72
K964
832
K753
1083
ED8
75
Dkn984
Ekn
kn10732
D10964
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Göran Berggren - Lars Magnusson 4 N+3 4 710 18.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+2 5 680 13.0/5.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 N+2 9 680 13.0/5.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+2 4 680 13.0/5.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N+2 8 680 13.0/5.0
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 N= 3 620 8.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+4 D 230 6.0/12.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Poul Steckhahn - Christer Hellström 1 N+4 D 200 4.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N+1 D 140 2.0/16.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N-1 8 -100 0.0/18.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/9.4

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Väst giv
ingen i zon
kn2
kn83
K8763
kn104
KD653
D75
kn4
D63
1094
106
D102
EK852
E87
EK942
E95
97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Göran Berggren - Lars Magnusson 1NT S+2 E 150 18.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V-2 10 100 15.0/3.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 V-2 Kn 100 15.0/3.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 S-1 Kn -50 11.0/7.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT S-1 3 -50 11.0/7.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Torsten Stier - Bertil Häggström 1NT N-2 E -100 7.0/11.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT S-2 K -100 7.0/11.0
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 1 V+1 5 -110 3.0/15.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V= 8 -110 3.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 V+1 3 -140 0.0/18.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - -/9.4

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn10653
E52
D
K64
9
98
10754
ED9752
82
KDkn7
EKkn63
kn3
KD74
10643
982
108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 5D Ö-1 K 200 18.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N= Kn 140 16.0/2.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5 V-1 4 100 13.0/5.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Göran Berggren - Lars Magnusson 5 Ö-1 10 100 13.0/5.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N-1 E -50 8.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 4 N-1 E -50 8.0/10.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Kerstin Engström - Eva Engström 4 N-1 E -50 8.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N-2 E -100 4.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö= 4 -130 1.0/17.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= K -130 1.0/17.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson     - 7.8/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Öst giv
alla i zon
Ekn72
93
64
EKD43
1064
K864
873
kn86
953
E752
EKkn95
9
KD8
Dkn10
D102
10752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö-2 2 200 18.0/0.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+1 E 140 16.0/2.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+1 E 130 12.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 N+1 E 130 12.0/6.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= E 130 12.0/6.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 N= 9 110 8.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö-1 K 100 5.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Göran Berggren - Lars Magnusson 2 Ö-1 5 100 5.0/13.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 N-1 E -100 2.0/16.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö= 2 -140 0.0/18.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson     - 7.8/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Syd giv
ingen i zon
K8
kn9765
5
K7632
764
D3
Kkn1076
1094
ED2
EK8
ED3
ED85
kn10953
1042
9842
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 6NT Ö-1 3 50 18.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö+1 3 -430 16.0/2.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3NT Ö+2 5 -460 13.0/5.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö+2 3 -460 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT Ö+3 9 -490 7.0/11.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 5NT Ö+1 9 -490 7.0/11.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 3NT Ö+3 Kn -490 7.0/11.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+3 Kn -490 7.0/11.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT Ö+4 3 -520 1.0/17.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Göran Berggren - Lars Magnusson 3NT Ö+4 5 -520 1.0/17.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson     - 4.6/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Väst giv
N-S i zon
Kkn53
Kkn8532
Kkn9
D109
104
ED842
E63
8762
D
5
Kkn109852
E4
E976
10763
D74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 5D N= 5 850 18.0/0.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+2 5 680 16.0/2.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 5 N= 5 650 12.0/6.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 4 N+1 5 650 12.0/6.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N+1 5 650 12.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N= 5 620 8.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Christer Hellström 5D Ö-3 E 500 6.0/12.0
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 Ö-4 E 200 4.0/14.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Göran Berggren - Lars Magnusson 5 Ö-3 E 150 2.0/16.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 Ö-2 E 100 0.0/18.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson     - 4.6/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Nord giv
alla i zon
E74
E9
kn9842
K75
D1062
K8643
7
E86
K8
D1072
K105
kn942
kn953
kn5
ED63
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N= 7 600 18.0/0.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2NT N+1 7 150 16.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+2 2 130 14.0/4.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 2 N+1 2 110 11.0/7.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Göran Berggren - Lars Magnusson 1 S+1 7 110 11.0/7.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2 N-1 2 -100 6.0/12.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 2 S-1 E -100 6.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N-1 8 -100 6.0/12.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S-2 7 -200 1.0/17.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Torsten Stier - Bertil Häggström 5 N-2 10 -200 1.0/17.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 9.6/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Öst giv
ingen i zon
D2
72
653
EK9752
K63
EKD83
97
D104
10754
1095
Dkn102
63
Ekn98
kn64
EK84
kn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+1 E 130 18.0/0.0
Kerstin Engström - Eva Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S= E 110 13.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S= E 110 13.0/5.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S= E 110 13.0/5.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N= 9 110 13.0/5.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2NT S-1 E -50 6.0/12.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT N-1 10 -50 6.0/12.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 N-1 5 -50 6.0/12.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Göran Berggren - Lars Magnusson 3 S-2 E -100 2.0/16.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 3NT S-3 D -150 0.0/18.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 9.6/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Syd giv
N-S i zon
kn975
3
E84
D10876
1043
Kkn52
Kkn932
kn
EK8
976
107
K9542
D62
ED1084
D65
E3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 1NT N+1 2 120 16.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT N+1 8 120 16.0/2.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+1 2 120 16.0/2.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S= Kn 110 12.0/6.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 1NT S-1 3 -100 9.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT N-1 8 -100 9.0/9.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT S-2 3 -200 5.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Louise Edholm - Roger Edholm 2 S-2 Kn -200 5.0/13.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S-3 Kn -300 1.0/17.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT S-3 Kn -300 1.0/17.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck     - -/8.3

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Väst giv
Ö-V i zon
865
Dkn976
54
kn103
K10932
E102
106
K87
Ekn
K54
KD932
E95
D74
83
Ekn87
D642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander 3NT Ö-1 2 100 18.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT Ö= 7 -90 16.0/2.0
Göran Berggren - Lars Magnusson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö= 2 -600 14.0/4.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö+1 4 -630 11.0/7.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT Ö+1 2 -630 11.0/7.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT Ö+2 7 -660 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö+2 7 -660 4.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+2 7 -660 4.0/14.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT Ö+2 7 -660 4.0/14.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+2 2 -660 4.0/14.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck     - -/8.3

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Nord giv
ingen i zon
Kkn3
E92
D764
732
D4
Kkn4
K8
EK10984
109852
D865
9
Dkn6
E76
1073
Ekn10532
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Bertil Häggström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 N= D 110 15.0/3.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= E 110 15.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Göran Berggren - Lars Magnusson 3 S= E 110 15.0/3.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+1 E 110 15.0/3.0
Kerstin Engström - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-1 4 50 10.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 1 V+2 E -110 5.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1 V+2 6 -110 5.0/13.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 V+2 E -110 5.0/13.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+1 E -110 5.0/13.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT V+1 6 -120 0.0/18.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén     - -/8.6

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpads BF, Sverige 2016.10.20

Öst giv
N-S i zon
K92
9532
K95
Kkn2
E10854
Ekn7
76
1063
D73
KD84
EDkn4
D5
kn6
106
10832
E9874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 Ö-2 E 100 18.0/0.0
Inga-lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö-1 9 50 16.0/2.0
Torsten Stier - Bertil Häggström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT Ö+1 8 -120 14.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+2 Kn -170 10.0/8.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Göran Berggren - Lars Magnusson 2 Ö+2 7 -170 10.0/8.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö+1 E -170 10.0/8.0
Kerstin Engström - Eva Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Lillemor Brunnström - Lea Forsmark Åhlander Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö= 6 -420 4.0/14.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö+1 4 -430 0.0/18.0
Liane Svensson - Carl Magnus Windén     - -/8.6