Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Partävling med hcp max 54 par TL Rolf 2016-08-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling med hcp max 54 par TL Rolf 2016-08-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K76
EK973
K
ED103
?
Dkn3
Dkn85
ED6
K75
?
105
1062
kn1032
kn942
?
E9842
4
98754
86

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N888108
S888108
Ö45535
V45535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Sven Persson - Lars Strand 4 S= Kn 420 34.0/0.0
Thomas Davy - Mona Berge Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 N+2 D 170 30.0/4.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S+2 6 170 30.0/4.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+1 10 170 30.0/4.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 Kn 140 26.0/8.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 N+1 2 130 24.0/10.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S= 5 110 18.0/16.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+1 Kn 110 18.0/16.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3 N= 10 110 18.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 2 N= 10 110 18.0/16.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 3 110 18.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Agneta Dunemark 2 N= 10 90 12.0/22.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Lars Becklén 3 S-1 8 -50 7.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4 N-1 Kn -50 7.0/27.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 5 -50 7.0/27.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N-1 5 -50 7.0/27.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 3NT N-2 3 -100 1.0/33.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Gunilla Wallin - Christina Leander 3 N-2 3 -100 1.0/33.0
Ulla Borgström - Karsten Willén     - -/17.7

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D9
E843
843
Dkn94
#
E842
972
109
E1086
#
Kkn7
Kkn10
Kkn765
K5
#
10653
D65
ED2
732

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64544
S64544
Ö79798
V79798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V-2 4 100 33.0/1.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-2 E 100 33.0/1.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V-1 D 50 28.0/6.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3NT Ö-1 5 50 28.0/6.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT V-1 D 50 28.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Lars Becklén 1NT Ö+1 3 -120 21.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2NT Ö= 3 -120 21.0/13.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1NT Ö+1 7 -120 21.0/13.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT Ö= 3 -120 21.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Agneta Dunemark 2NT Ö+1 3 -150 10.0/24.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2NT Ö+1 5 -150 10.0/24.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2NT Ö+1 2 -150 10.0/24.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Gunilla Wallin - Christina Leander 1NT Ö+2 3 -150 10.0/24.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Sven Persson - Lars Strand 1NT V+2 9 -150 10.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 2NT Ö+1 2 -150 10.0/24.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö+2 3 -150 10.0/24.0
Thomas Davy - Mona Berge Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT Ö= 5 -400 1.0/33.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö= 3 -400 1.0/33.0
Ulla Borgström - Karsten Willén     - -/17.7

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
K9854
85
D86
1072
#
EDkn7
E106
Ekn94
94
#
32
KD94
1075
kn865
#
106
kn732
K32
EKD3

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N64565
S65565
Ö78868
V68868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 Ö-3 E 300 34.0/0.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 Ö-2 E 200 32.0/2.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Mona Andersson - Anita Olofsson 1NT S+1 7 120 30.0/4.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 1NT V-1 2 100 26.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V-1 5 100 26.0/8.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anitha Lindgren - Marian Krook 1 V-1 2 100 26.0/8.0
Mats Andersson - Lars Becklén Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-1 E -50 20.0/14.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Thomas Davy - Mona Berge 2 N-1 K -50 20.0/14.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT S-1 7 -50 20.0/14.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 V= 10 -80 16.0/18.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V= 5 -90 13.0/21.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT V= 10 -90 13.0/21.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin 1NT V+1 4 -120 8.0/26.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V+1 5 -120 8.0/26.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Roger Bergforsen 1NT V+1 10 -120 8.0/26.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1NT V+2 8 -150 2.0/32.0
Sven Persson - Lars Strand Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 1NT V+2 5 -150 2.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V+2 8 -150 2.0/32.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - -/15.1

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E96
1075
E94
Dkn97
#
K4
KD63
kn832
E108
#
Dkn87532
84
105
42
#
10
Ekn92
KD76
K653

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N109959
S1010959
Ö23484
V23484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Christina Leander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT S= 8 600 34.0/0.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V-5 E 500 31.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Roger Bergforsen 4 V-5 7 500 31.0/3.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Thomas Davy - Mona Berge 1NT V-2 D 200 27.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-2 K 200 27.0/7.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin 2NT S+2 K 180 24.0/10.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S+1 K 130 21.0/13.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+1 9 130 21.0/13.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 S+1 K 110 17.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S= K 110 17.0/17.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-1 3 100 12.0/22.0
Sven Persson - Lars Strand Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 3 Ö-1 K 100 12.0/22.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 Ö-1 K 100 12.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= 3 -110 8.0/26.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö+1 E -140 4.0/30.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Mona Andersson - Anita Olofsson 2 Ö+1 10 -140 4.0/30.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+1 K -140 4.0/30.0
Mats Andersson - Lars Becklén Jane Brändemar - Nina Nilsson 2D Ö+1 K -870 0.0/34.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - -/15.1

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E732
Dkn952
kn9
E8
#
Kkn94
3
108654
1094
#
D865
K84
E73
Kkn6
#
10
E1076
KD2
D7532

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1061169
S1061169
Ö37173
V37173
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N+1 E 650 30.0/4.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 N+1 E 650 30.0/4.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4 N+1 6 650 30.0/4.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 650 30.0/4.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N+1 3 650 30.0/4.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N= E 620 18.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N= E 620 18.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N= 6 620 18.0/16.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N= 5 620 18.0/16.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Sven Persson - Lars Strand 4 N= 5 620 18.0/16.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 620 18.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 N= 6 620 18.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 N+2 6 200 10.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+1 E 170 8.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Andersson - Lars Becklén 4 V-2 2 100 6.0/28.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N-1 5 -100 3.0/31.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 N-1 E -100 3.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Thomas Davy - Mona Berge 4 N-2 E -200 0.0/34.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg     - -/15.2

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D10
954
kn3
EKkn754
#
kn3
Kkn1032
D74
D98
#
9872
ED876
985
6
#
EK654

EK1062
1032

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N13125138
S13125138
Ö01700
V01700
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 6 N+1 9 940 34.0/0.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 6 N= 7 920 32.0/2.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S+2 3 480 30.0/4.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 S+1 3 450 28.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 5 N+1 E 420 22.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= E 420 22.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 N+1 E 420 22.0/12.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= 2 420 22.0/12.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S= 10 420 22.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Andersson - Lars Becklén 5 N= 9 400 15.0/19.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 N= 9 400 15.0/19.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 N+4 5 190 12.0/22.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N+2 E 170 9.0/25.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ingrid Wallin - Ann Lange 3 S+1 10 170 9.0/25.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Sven Persson - Lars Strand 4 N= E 130 6.0/28.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Ålander - Christina Kronlund 5 N-1 E -50 2.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Thomas Davy - Mona Berge 4 S-1 K -50 2.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-1 Kn -50 2.0/32.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg     - -/15.2

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EK1098
kn73
97
kn85
#
Dkn2
D82
EKD
K643
#
6
EK1065
108542
107
#
7543
94
kn63
ED92

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N62283
S62283
Ö7111157
V71111510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2 N-1 E -100 34.0/0.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 Ö+1 9 -130 32.0/2.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2NT V+1 K -150 29.0/5.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT V+2 8 -150 29.0/5.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V+2 9 -170 26.0/8.0
Sven Persson - Lars Strand Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V+3 K -180 24.0/10.0
Thomas Davy - Mona Berge Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 V+3 E -200 18.0/16.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V+3 E -200 18.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V+3 E -200 18.0/16.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Gunilla Wallin - Christina Leander 2 V+3 K -200 18.0/16.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö+3 2 -200 18.0/16.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+4 E -230 12.0/22.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 4 V= E -620 8.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 V= E -620 8.0/26.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö= 2 -620 8.0/26.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 5 Ö= E -650 2.0/32.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 V+1 K -650 2.0/32.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V+1 E -650 2.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 12.8/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
EK1086
kn5
4
KD953
#
D53
D962
EKkn
742
#
94
10874
9632
kn86
#
kn72
EK3
D10875
E10

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N121071210
S121081211
Ö13511
V13511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 6 N= 6 980 34.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S+4 6 520 32.0/2.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+3 10 510 30.0/4.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3NT S+3 2 490 27.0/7.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT S+3 3 490 27.0/7.0
Mats Andersson - Lars Becklén Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4 S+2 E 480 17.0/17.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+2 2 480 17.0/17.0
Thomas Davy - Mona Berge Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 N+2 10 480 17.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+2 4 480 17.0/17.0
Sven Persson - Lars Strand Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+2 4 480 17.0/17.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 S+2 E 480 17.0/17.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 N+2 8 480 17.0/17.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N+2 10 480 17.0/17.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 4 N+1 9 450 7.0/27.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+1 4 450 7.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S+1 2 430 4.0/30.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+3 7 230 2.0/32.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S+1 7 130 0.0/34.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 12.8/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D
EKkn87
E73
Ekn54
#
kn10873
92
986
KD9
#
EK65
103
KDkn1042
3
#
942
D654
5
108762

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1141147
S1141147
Ö28276
V28276
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ålander - Christina Kronlund Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4D Ö-2 D 500 34.0/0.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 4 N+1 K 450 32.0/2.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 N= E 420 29.0/5.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 N= K 420 29.0/5.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 4 V-2 E 200 24.0/10.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Stig Unoson - Agneta Dunemark 3 N+2 E 200 24.0/10.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+2 3 200 24.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+1 E 170 20.0/14.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mats Andersson - Lars Becklén 3 N+1 K 130 17.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Sven Persson - Lars Strand 4 N= K 130 17.0/17.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V-1 K 100 11.0/23.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-1 E 100 11.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Anita Olofsson 3 Ö-1 5 100 11.0/23.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Wallin - Christina Leander 4 Ö-1 4 100 11.0/23.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 4 -130 5.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+2 4 -130 5.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Thomas Davy - Mona Berge 3 Ö+1 4 -170 1.0/33.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 V+1 4 -170 1.0/33.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf     - -/16.4

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Öst giv
alla i zon
#
E1072
EK86
5
Ekn74
#
K643
1054
973
K65
#
D95
Dkn92
D1086
D9
#
kn8
73
EKkn42
10832

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N11109109
S11109109
Ö23433
V23433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Stig Unoson - Agneta Dunemark 3NT N= D 600 32.0/2.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3NT N= 5 600 32.0/2.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT N= 9 600 32.0/2.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2NT S+2 3 180 27.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mats Andersson - Lars Becklén 2NT S+2 4 180 27.0/7.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT N+1 D 150 22.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT S+1 6 150 22.0/12.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S+2 3 150 22.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 3 S+1 5 130 17.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Anita Olofsson 2 N+2 5 130 17.0/17.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S+1 3 120 14.0/20.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Sven Persson - Lars Strand 2 N+1 6 110 12.0/22.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S= 9 90 10.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT N-1 6 -100 6.0/28.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 3NT S-1 3 -100 6.0/28.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 1NT N-1 5 -100 6.0/28.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Thomas Davy - Mona Berge 3 N-2 6 -200 2.0/32.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 6D N-4 9 -1100 0.0/34.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf     - -/16.4

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
kn4
Ekn872
kn65
853
#
3
KD954
10432
kn106
#
EK10986
6
E
EK972
#
D752
103
KD987
D4

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N16522
S16522
Ö1267118
V1268118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 V-2 K 100 34.0/0.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 Ö-1 K 50 29.0/5.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 5 Ö-1 10 50 29.0/5.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 5 Ö-1 K 50 29.0/5.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-1 K 50 29.0/5.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö+1 8 -110 24.0/10.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= 9 -140 22.0/12.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+2 10 -170 17.0/17.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+2 K -170 17.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Gunilla Wallin - Christina Leander 3 Ö+1 K -170 17.0/17.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mona Andersson - Anita Olofsson 3 Ö+1 10 -170 17.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= 10 -420 10.0/24.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Thomas Davy - Mona Berge 4 Ö= 9 -420 10.0/24.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= K -420 10.0/24.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö+1 K -450 3.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Mats Andersson - Lars Becklén 5 Ö= K -450 3.0/31.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Sven Persson - Lars Strand 4 Ö+1 10 -450 3.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö+1 7 -450 3.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 10.0/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
4
Kkn973
K65
K1093
#
E1075
65
Dkn73
E65
#
D963
ED102
42
872
#
Kkn82
84
E1098
Dkn4

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N76756
S77756
Ö66687
V66687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S+1 5 150 34.0/0.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT S= 3 120 29.0/5.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT N= 4 120 29.0/5.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT S= 3 120 29.0/5.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT N+1 2 120 29.0/5.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mona Andersson - Anita Olofsson 2 N+1 10 110 24.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg Pass   19.0/15.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Ingrid Wallin - Ann Lange Pass   19.0/15.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   19.0/15.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Gunilla Wallin - Christina Leander Pass   19.0/15.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Thomas Davy - Mona Berge 1 V= 9 -80 14.0/20.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N-1 4 -100 9.0/25.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2NT S-1 7 -100 9.0/25.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 2 S-1 6 -100 9.0/25.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing Sven Persson - Lars Strand 2 N-1 3 -100 9.0/25.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2NT S-2 3 -200 4.0/30.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Mats Andersson - Lars Becklén 3NT S-3 6 -300 1.0/33.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-3 3 -300 1.0/33.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson     - 10.0/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Nord giv
alla i zon
#
9
9753
K9762
Ekn9
#
D10854
KD62
D3
K7
#
E72
E108
E4
D10432
#
Kkn63
kn4
kn1085
865

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N27322
S27322
Ö1069108
V116101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Mona Berge Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-2 3 200 33.0/1.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V-2 6 200 33.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 9 100 28.0/6.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö-1 5 100 28.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4 V-1 E 100 28.0/6.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V+2 2 -170 24.0/10.0
Mats Andersson - Lars Becklén Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 4 V= 2 -620 16.0/18.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= 6 -620 16.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= 2 -620 16.0/18.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4 V= E -620 16.0/18.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V= 9 -620 16.0/18.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V= 7 -620 16.0/18.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 V= 6 -620 16.0/18.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 9 -650 4.0/30.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V+1 7 -650 4.0/30.0
Sven Persson - Lars Strand Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 6 -650 4.0/30.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 E -650 4.0/30.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 4 V+1 2 -650 4.0/30.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen     - 16.7/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
43
kn104
Ekn972
E86
#
kn762
9752

107432
#
D95
EKD8
K653
KD
#
EK108
63
D1084
kn95

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N59467
S59467
Ö74876
V74876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Anita Olofsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N= E 90 34.0/0.0
Mats Andersson - Lars Becklén Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 4 Ö-1 7 50 29.0/5.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-1 D 50 29.0/5.0
Sven Persson - Lars Strand Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 3 50 29.0/5.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 Ö-1 K 50 29.0/5.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N-1 E -50 23.0/11.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-1 E -50 23.0/11.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö= 8 -90 19.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö= K -90 19.0/15.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunilla Wallin - Christina Leander 1 Ö+1 E -110 14.0/20.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 Ö+1 E -110 14.0/20.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 1 Ö+1 K -110 14.0/20.0
Thomas Davy - Mona Berge Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT Ö= K -120 8.0/26.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT Ö= E -120 8.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 2NT Ö= 8 -120 8.0/26.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 1 Ö+2 8 -140 2.0/32.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Jane Brändemar - Nina Nilsson 1 Ö+2 E -140 2.0/32.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= E -140 2.0/32.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen     - 16.7/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
K86
D102
Dkn10
KD75
#
1032
kn7
98532
kn106
#
Ekn9
E6
EK76
E843
#
D754
K98543
4
92

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N64876
S64876
Ö79567
V79567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 3D S= 10 730 34.0/0.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+1 5 140 31.0/3.0
Thomas Davy - Mona Berge Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 S+2 10 140 31.0/3.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S= 2 110 28.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V-2 D 100 24.0/10.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Mats Andersson - Lars Becklén 5 V-2 D 100 24.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Karsten Willén 4 V-2 D 100 24.0/10.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 3 V-1 D 50 16.0/18.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2NT Ö-1 8 50 16.0/18.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 9 50 16.0/18.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 D 50 16.0/18.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 V-1 D 50 16.0/18.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S-1 9 -100 10.0/24.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Mona Andersson - Anita Olofsson 1NT Ö+1 9 -120 7.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö+1 3 -120 7.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4D S-2 Kn -500 3.0/31.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 4D S-2 10 -500 3.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Persson - Lars Strand 4D S-3 Kn -800 0.0/34.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt     - -/20.8

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
965
K842
854
753
#
K108
109
ED106
Ekn92
#
E73
Dkn763
97
K84
#
Dkn42
E5
Kkn32
D106

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N23232
S23243
Ö111011910
V1091199
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT V-2 5 200 33.0/1.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 Ö-2 4 200 33.0/1.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V= 5 -110 30.0/4.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Mats Andersson - Lars Becklén 2 V+2 4 -130 28.0/6.0
Thomas Davy - Mona Berge Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT Ö+1 2 -150 25.0/9.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 1NT V+2 2 -150 25.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT V+2 2 -180 19.0/15.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 2NT V+2 4 -180 19.0/15.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Karsten Willén 1NT V+3 9 -180 19.0/15.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT V+3 4 -180 19.0/15.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 1NT V+4 2 -210 13.0/21.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Mona Andersson - Anita Olofsson 1NT V+4 9 -210 13.0/21.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V= 5 -600 9.0/25.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= 5 -600 9.0/25.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö+1 2 -630 6.0/28.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V+2 7 -660 2.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Persson - Lars Strand 3NT Ö+2 2 -660 2.0/32.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT V+2 2 -660 2.0/32.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt     - -/20.8

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K42
Dkn9643
62
96
#
8653
EK
EKkn75
D5
#
E107
875
D1043
K72
#
Dkn9
102
98
Ekn10843

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N63733
S63733
Ö7106910
V7106910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Thomas Davy - Mona Berge 5 V-1 D 50 33.0/1.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 V-1 6 50 33.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 2 N-1 7 -50 30.0/4.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V= D -110 27.0/7.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 D -110 27.0/7.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin 3 V+1 9 -130 17.0/17.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 3 V+1 9 -130 17.0/17.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V+2 9 -130 17.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+1 9 -130 17.0/17.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V+1 D -130 17.0/17.0
Sven Persson - Lars Strand Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3 V+1 9 -130 17.0/17.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö+1 10 -130 17.0/17.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 10 -130 17.0/17.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 9 -150 6.0/28.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö+1 10 -150 6.0/28.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 V+2 D -150 6.0/28.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V= D -400 1.0/33.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT V= 6 -400 1.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 17.2/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
94
EKkn2
Kkn1097
54
#
K752
6
6543
D973
#
Dkn3
D9754
D8
K62
#
E1086
1083
E2
Ekn108

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N91110910
S91110910
Ö42333
V32233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+2 4 660 34.0/0.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 3 630 27.0/7.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 3NT S+1 6 630 27.0/7.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N+1 4 630 27.0/7.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3NT N+1 5 630 27.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3NT S+1 6 630 27.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 3NT N+1 3 630 27.0/7.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin 3NT S= 6 600 17.0/17.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Thomas Davy - Mona Berge 3NT S= 3 600 17.0/17.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S= 2 600 17.0/17.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S= 6 600 17.0/17.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N+5 5 240 12.0/22.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mats Andersson - Lars Becklén 2NT N+3 4 210 10.0/24.0
Sven Persson - Lars Strand Lars G Svensson - Roger Bergforsen 2NT N+2 3 180 8.0/26.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N+2 2 130 6.0/28.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Ingrid Wallin - Ann Lange 2NT S= 2 120 4.0/30.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 N-1 4 -100 1.0/33.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-1 7 -100 1.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 17.2/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
32
K974
kn964
kn54
#
kn1097
D
K10873
1082
#
ED864
62
E5
EK63
#
K5
Ekn10853
D2
D97

Optimalt kontrakt: 4NTD S-3 -500
 NT
N35837
S35837
Ö1085106
V985106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= Kn 110 34.0/0.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S-2 Kn -100 31.0/3.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Gunilla Wallin - Christina Leander 4 S-2 Kn -100 31.0/3.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö+1 Kn -170 26.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö+2 D -170 26.0/8.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Anita Olofsson 2 Ö+2 E -170 26.0/8.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+2 E -200 22.0/12.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö= E -620 10.0/24.0
Thomas Davy - Mona Berge Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= E -620 10.0/24.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 4 Ö= D -620 10.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö= E -620 10.0/24.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V= E -620 10.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö= E -620 10.0/24.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Mats Andersson - Lars Becklén 4 V= K -620 10.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Borgström - Karsten Willén 4 V= K -620 10.0/24.0
Sven Persson - Lars Strand Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 Ö= D -620 10.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 4 Ö= E -620 10.0/24.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingrid Wallin - Ann Lange 4 Ö= E -620 10.0/24.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing     - 16.5/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn65
KD964
Dkn8
D5
#
E97
E
E1064
kn10986
#
K10842
10732
K3
E7
#
D3
kn85
9752
K432

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N24524
S24523
Ö1097118
V1197118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö-1 2 100 33.0/1.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Gunilla Wallin - Christina Leander 4 Ö-1 Kn 100 33.0/1.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT V= K -120 30.0/4.0
Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+1 Kn -140 25.0/9.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö+1 Kn -140 25.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Borgström - Karsten Willén 2 Ö+1 Kn -140 25.0/9.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Anita Olofsson 2 Ö+1 Kn -140 25.0/9.0
Thomas Davy - Mona Berge Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+2 Kn -170 17.0/17.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2 Ö+2 5 -170 17.0/17.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1 Ö+3 5 -170 17.0/17.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 Ö+3 Kn -170 17.0/17.0
Sven Persson - Lars Strand Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 Ö+3 Kn -200 10.0/24.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö+3 5 -200 10.0/24.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+3 5 -200 10.0/24.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin 2NT S-4 Kn -400 6.0/28.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö+1 Kn -650 2.0/32.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö+1 5 -650 2.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt 4 Ö+1 5 -650 2.0/32.0
Ulf Schjånberg - Ulf Öjing     - 16.5/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
EKkn1062
D109
86
75
#
D5
K72
EKDkn
EK62
#
9843
53
5432
1094
#
7
Ekn864
1097
Dkn83

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N54887
S65897
Ö78545
V78545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Karsten Willén Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 2D N+2 5 1070 34.0/0.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sven Persson - Lars Strand 2D N= 5 670 32.0/2.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 Ö-3 7 150 24.0/10.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT V-3 K 150 24.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 Ö-3 7 150 24.0/10.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 5 V-3 E 150 24.0/10.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT Ö-3 7 150 24.0/10.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 Ö-3 7 150 24.0/10.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Lars G Svensson - Roger Bergforsen 2NT V-3 K 150 24.0/10.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö-2 7 100 12.0/22.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Thomas Davy - Mona Berge 4 Ö-2 7 100 12.0/22.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT V-2 E 100 12.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 Ö-2 7 100 12.0/22.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö-2 7 100 12.0/22.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 4 Ö-1 7 50 5.0/29.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V-1 E 50 5.0/29.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2D N-1 5 -200 2.0/32.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4D S-2 E -500 0.0/34.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - 16.5/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn9752
1073
97
K43
#
E10
D9
10862
107652
#
D8643
K2
Dkn5
Dkn9
#
K
Ekn8654
EK43
E8

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N671189
S671189
Ö64254
V64254
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S+1 E 450 34.0/0.0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 4 S= E 420 32.0/2.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+3 10 200 29.0/5.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Lars G Svensson - Roger Bergforsen 1 S+4 E 200 29.0/5.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Mats Andersson - Lars Becklén 2 S+2 E 170 16.0/18.0
Peter Moricz - Birgitta Mörnstam Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S+1 E 170 16.0/18.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg 2 S+2 E 170 16.0/18.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 S+3 E 170 16.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+2 E 170 16.0/18.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Thomas Davy - Mona Berge 2 S+2 E 170 16.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 2 S+2 E 170 16.0/18.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S+1 E 170 16.0/18.0
Ulla Borgström - Karsten Willén Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 S+1 E 170 16.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 3 S+1 E 170 16.0/18.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S+1 E 170 16.0/18.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S+1 E 140 3.0/31.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= E 140 3.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sven Persson - Lars Strand 1NT V+1 9 -120 0.0/34.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - 16.5/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Syd giv
alla i zon
#
108
K7
kn10973
10865
#
Ekn3
kn8643
854
72
#
D542
E
KD6
ED943
#
K976
D10952
E2
Kkn

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N55656
S55656
Ö87787
V87787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V-3 K 300 34.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 3NT V-2 K 200 31.0/3.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3NT V-2 K 200 31.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V-1 K 100 26.0/8.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT V-1 K 100 26.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Borgström - Karsten Willén 3 Ö-1 E 100 26.0/8.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= E -90 18.0/16.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 Ö= E -90 18.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Thomas Davy - Mona Berge 1NT V= K -90 18.0/16.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 Ö= E -90 18.0/16.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö= 2 -90 18.0/16.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S-1 7 -100 12.0/22.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö= E -110 10.0/24.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Agneta Dunemark 1 S-2 2 -200 6.0/28.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-2 E -200 6.0/28.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-2 2 -200 6.0/28.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 S-3 2 -300 1.0/33.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S-3 E -300 1.0/33.0
Sven Persson - Lars Strand     - -/18.1

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.08.03

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
8742
kn
Kkn42
kn1042
#
K10653
E42
5
E763
#
Dkn9
763
E73
K985
#
E
KD10985
D10986
D

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N310845
S310845
Ö93497
V93497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Borgström - Karsten Willén 4D S= 5 590 34.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Birgitta Mörnstam 2 S+2 5 170 32.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S= 5 140 30.0/4.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 V-2 4 100 27.0/7.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4D V-1 Kn 100 27.0/7.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Agneta Dunemark 3 V-1 Kn 50 23.0/11.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V-1 Kn 50 23.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ann-Charlotte Lundin Thomas Davy - Mona Berge 4 S-1 5 -50 18.0/16.0
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 S-1 3 -50 18.0/16.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S-1 5 -50 18.0/16.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5D S-1 E -100 13.0/21.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S-2 5 -100 13.0/21.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V= Kn -110 10.0/24.0
Charlotte Rudbäck - Lotta Lundberg Carl-Eric Rönnemyr - Alf Pihl 2 V+1 Kn -140 6.0/28.0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+1 Kn -140 6.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Ulf Öjing 3 V= Kn -140 6.0/28.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+2 Kn -200 2.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 5D S-2 5 -300 0.0/34.0
Sven Persson - Lars Strand     - -/18.1