Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Partävling med hcp TL Rolf max 48 par 2016-07-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling med hcp TL Rolf max 48 par 2016-07-25

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
EK42
9
KD763
kn102
?
D10975
Dkn8
E9
ED7
?
63
EK10762
kn8
K43
?
kn8
543
10542
9865

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N68333
S68333
Ö7510910
V7510910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Kronlund - Thomas Ålander Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 Ö+1 5 -170 19/1
Bonnie Clementsson - Olle Persson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 Ö+1 4 -170 19/1
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö+2 Kn -200 16/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 10 -420 10/10
Mona Andersson - Hans Antolin Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 10 -420 10/10
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 Ö= 2 -420 10/10
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Stig Unoson - Agneta Dunemark 4 Ö= 10 -420 10/10
Tomas Lindqvist - Milan Korac Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 Ö= 2 -420 10/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V+1 K -430 4/16
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+1 10 -450 1/19
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 Ö= 10 -450 1/19

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K53
K8762
1052
93
#
D642
Dkn
E9
Kkn764
#
Ekn98
E3
Kkn64
852
#
107
10954
D873
ED10

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N13611
S13611
Ö12971212
V12971212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Olle Persson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V-1 2 50 20/0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V+1 7 -170 18/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 5 -420 12/8
Christina Kronlund - Thomas Ålander Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 V= 2 -420 12/8
Mona Andersson - Hans Antolin Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V= 6 -420 12/8
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Stig Unoson - Agneta Dunemark 4 Ö= 3 -420 12/8
Tomas Lindqvist - Milan Korac Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 Ö= 4 -420 12/8
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Östen Svantesson - Mats Holm 3NT Ö+1 5 -430 6/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Andersson - Lars Becklén 4 V+1 3 -450 3/17
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 Ö+1 10 -450 3/17
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+2 3 -460 0/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
ED102
976
KD76
D4
#
K863
E3
kn832
kn92
#
75
Dkn4
94
EK10873
#
kn94
K10852
E105
65

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N48985
S48985
Ö94456
V95456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 S= Kn 140 19/1
Östen Svantesson - Mats Holm Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 S+1 Kn 140 19/1
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N= E 110 16/4
Mona Andersson - Hans Antolin Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N-1 E -50 13/7
Tomas Lindqvist - Milan Korac Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N-1 E -50 13/7
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Andersson - Lars Becklén 4 N-2 E -100 9/11
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-2 2 -100 9/11
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö+1 Kn -110 5/15
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö= Kn -110 5/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2NT V= 6 -120 2/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 2 Ö+2 Kn -130 0/20

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn105
D1054
84
D632
#
E93
72
EKkn73
K95
#
K86
E863
6
kn10874
#
D742
Kkn9
D10952
E

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35565
S35565
Ö107778
V107778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT V-1 4 100 18/2
Östen Svantesson - Mats Holm Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 1NT V-1 Kn 100 18/2
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V-1 8 100 18/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 V= 8 -90 14/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 1NT V+2 4 -150 8/12
Stig Unoson - Agneta Dunemark Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2NT V+1 Kn -150 8/12
Mona Andersson - Hans Antolin Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT V+2 5 -150 8/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT V+1 4 -150 8/12
Tomas Lindqvist - Milan Korac Hanna Lewandowski - Christina Leander 2NT V+1 4 -150 8/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2NT V+2 2 -180 2/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Andersson - Lars Becklén 3D S-3 7 -800 0/20

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
2
D1074
Kkn753
652
#
10765
Kkn62
1064
Dkn
#
EKD3
E93
ED2
K83
#
kn984
85
98
E10974

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N44333
S44333
Ö98101010
V99101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 8 50 17/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT Ö-1 4 50 17/3
Bonnie Clementsson - Olle Persson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT Ö-1 9 50 17/3
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Mona Andersson - Hans Antolin 4 Ö-1 E 50 17/3
Willy Landgren - Bibi Jönsson Tomas Lindqvist - Milan Korac 3NT Ö= 7 -400 9/11
Östen Svantesson - Mats Holm Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö= 9 -400 9/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö= 7 -400 9/11
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3NT Ö= 4 -400 9/11
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 Ö= 9 -420 4/16
Mats Andersson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö+1 8 -430 2/18
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö+1 9 -450 0/20

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#

K5
Dkn10932
kn10843
#
Dkn6
ED1084
865
D2
#
E109
97632
K7
965
#
K875432
kn
E4
EK7

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12126810
S12126810
Ö10643
V11642
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N= E 400 20/0
Mats Andersson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 V-3 D 300 18/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S+1 8 170 16/4
Östen Svantesson - Mats Holm Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+1 3 150 14/6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 S= E 140 12/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Tomas Lindqvist - Milan Korac 3 S-1 D -50 7/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S-1 E -50 7/13
Bonnie Clementsson - Olle Persson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S-1 E -50 7/13
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Mona Andersson - Hans Antolin 4 S-1 E -50 7/13
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 S-2 E -100 1/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 S-2 2 -100 1/19

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Syd giv
alla i zon
#
KD
kn7
kn763
EKDkn7
#
10763
EK92
KD54
9
#
kn942
86543
92
52
#
E85
D10
E108
108643

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108558
S108558
Ö24884
V24884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mats Andersson - Lars Becklén 2 S+3 K 150 20/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2 S+2 K 130 15/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 N+1 9 130 15/5
Hanna Lewandowski - Christina Leander Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 N+1 9 130 15/5
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N+2 8 130 15/5
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 N= 9 110 8/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Hans Antolin 3 N= 9 110 8/12
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Mats Holm 2 N+1 9 110 8/12
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-1 E 100 4/16
Stig Unoson - Agneta Dunemark Bonnie Clementsson - Olle Persson 5 N-1 9 -100 1/19
Tomas Lindqvist - Milan Korac Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S-1 E -100 1/19

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
ED109
Kkn754
D9
74
#
kn86
D6
EK752
E102
#
K42
E1082
kn
Kkn986
#
753
93
108643
D53

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N24443
S24443
Ö1199910
V1199910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT Ö-1 3 50 18/2
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö-1 9 50 18/2
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT Ö-1 4 50 18/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mats Andersson - Lars Becklén 2 V+1 7 -110 13/7
Tomas Lindqvist - Milan Korac Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V+1 7 -110 13/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Hans Antolin 3 Ö+1 9 -130 10/10
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT V+1 9 -150 8/12
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT Ö+1 9 -430 4/16
Stig Unoson - Agneta Dunemark Bonnie Clementsson - Olle Persson 3NT Ö+1 9 -430 4/16
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V+1 7 -430 4/16
Hanna Lewandowski - Christina Leander Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3D N-5 6 -1100 0/20

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
854
E106
93
E9876
#
E976
KD985
D4
43
#
K1032

EKkn652
D52
#
Dkn
kn7432
1087
Kkn10

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N61613
S61603
Ö6117117
V6117117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 Ö+1 10 -110 20/0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 V+2 8 -200 18/2
Östen Svantesson - Mats Holm Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö= D -620 12/8
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 V= E -620 12/8
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= E -620 12/8
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö= 2 -620 12/8
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö= 2 -620 12/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 K -650 6/14
Stig Unoson - Agneta Dunemark Tomas Lindqvist - Milan Korac 4 Ö+2 10 -680 2/18
Hanna Lewandowski - Christina Leander Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 Ö+2 7 -680 2/18
Bonnie Clementsson - Olle Persson Mona Andersson - Hans Antolin 4 Ö+2 2 -680 2/18

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Öst giv
alla i zon
#
86
Dkn102
D82
Dkn43
#
972
863
kn1043
K102
#
EK53
K54
E96
975
#
Dkn104
E97
K75
E86

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N98988
S87888
Ö45455
V45454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Mats Andersson - Lars Becklén 3NT S= Kn 600 20/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö-3 4 300 17/3
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö-3 D 300 17/3
Bonnie Clementsson - Olle Persson Mona Andersson - Hans Antolin 2NT S+2 9 180 14/6
Hanna Lewandowski - Christina Leander Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 2 N+1 E 140 12/8
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N= E 110 9/11
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N= E 110 9/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= E 90 6/14
Stig Unoson - Agneta Dunemark Tomas Lindqvist - Milan Korac 1 Ö= 7 -80 4/16
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 N-1 E -100 2/18
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3 N-2 E -200 0/20

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E95
10
7652
D9853
#
74
Dkn85
D1093
E42
#
kn108632
E32
E4
K6
#
KD
K9764
Kkn8
kn107

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N86545
S86545
Ö57888
V56788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Hans Antolin Tomas Lindqvist - Milan Korac 3 Ö-2 Kn 100 20/0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT V-1 3 50 18/2
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3 N-1 10 -50 15/5
Östen Svantesson - Mats Holm Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 N-1 E -50 15/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö= Kn -110 12/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 Ö= 8 -140 8/12
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 Ö+1 7 -140 8/12
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö+1 4 -140 8/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 2 Ö+2 8 -170 2/18
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Lars Becklén 2 Ö+2 Kn -170 2/18
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 Ö+1 Kn -170 2/18

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
8742
KD865
43
D3
#
10
1072
K10652
E1086
#
KD65
Ekn94
Ekn
Kkn5
#
Ekn93
3
D987
9742

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N32342
S32342
Ö101110810
V101110810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö-1 5 50 20/0
Stig Unoson - Agneta Dunemark Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 3NT Ö= 7 -400 15/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Olle Persson 3NT Ö= 3 -400 15/5
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö= 3 -400 15/5
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V= 2 -400 15/5
Mona Andersson - Hans Antolin Tomas Lindqvist - Milan Korac 4 Ö= 8 -420 10/10
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT Ö+1 3 -430 7/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+1 7 -430 7/13
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3NT Ö+2 8 -460 2/18
Christina Kronlund - Thomas Ålander Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+2 3 -460 2/18
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+2 3 -460 2/18

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Nord giv
alla i zon
#
E75
D7
764
E6543
#
D9
E105
EDkn83
kn92
#
K103
Kkn8642
1095
D
#
kn8642
93
K2
K1087

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N61162
S61162
Ö71111710
V71111710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 2 -170 20/0
Östen Svantesson - Mats Holm Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 N-2 10 -200 14/6
Mona Andersson - Hans Antolin Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2 Ö+3 8 -200 14/6
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 V+3 E -200 14/6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V+3 E -200 14/6
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V+3 E -200 14/6
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+3 3 -230 8/12
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 6 -620 6/14
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö+1 6 -650 3/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 Ö+1 7 -650 3/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Tomas Lindqvist - Milan Korac 4 Ö+2 2 -680 0/20

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
6542
1084
K8
Kkn107
#
10
D753
Ekn764
984
#
EKD873
EK
D93
D5
#
kn9
kn962
1052
E632

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N52523
S52523
Ö7108109
V7108109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-3 10 150 20/0
Östen Svantesson - Mats Holm Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 Ö-1 6 50 17/3
Mats Andersson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö-1 6 50 17/3
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= 6 -140 14/6
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT V= 7 -400 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Tomas Lindqvist - Milan Korac 4 Ö= E -420 7/13
Mona Andersson - Hans Antolin Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 Ö= E -420 7/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 Ö= E -420 7/13
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö= E -420 7/13
Stig Unoson - Agneta Dunemark Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -450 1/19
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö+1 6 -450 1/19

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E743
EK76
EK10
65
#
kn10852
985
4
KD102
#
6
kn43
D9752
E983
#
KD9
D102
kn863
kn74

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N69999
S69999
Ö64344
V64344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+2 5 660 20/0
Östen Svantesson - Mats Holm Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT S+1 Kn 630 17/3
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 3NT N+1 Kn 630 17/3
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Olle Persson 3NT S= Kn 600 10/10
Hanna Lewandowski - Christina Leander Mats Andersson - Lars Becklén 3NT S= Kn 600 10/10
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT S= 2 600 10/10
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N= 3 600 10/10
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Mona Andersson - Hans Antolin 3NT S= K 600 10/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2NT S+2 Kn 180 4/16
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 3 -100 2/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Tomas Lindqvist - Milan Korac 4D N-1 6 -200 0/20

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
ED2
742
kn10982
D9
#
K98
53
D543
7543
#
kn63
E1086
E
EK862
#
10754
KDkn9
K76
kn10

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N36665
S36665
Ö106777
V106777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Mona Andersson - Hans Antolin 4 Ö-1 K 100 20/0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N+1 E 90 18/2
Östen Svantesson - Mats Holm Irma Svensson - Ruth Gustavsson 1 S-1 8 -50 16/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2 Ö= K -90 13/7
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö= K -90 13/7
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö= 6 -110 10/10
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 2NT V= Kn -120 8/12
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Olle Persson 1 Ö+3 K -130 3/17
Hanna Lewandowski - Christina Leander Mats Andersson - Lars Becklén 1 Ö+3 K -130 3/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Tomas Lindqvist - Milan Korac 3 Ö+1 6 -130 3/17
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 Ö+2 K -130 3/17

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
ED754
4
Kkn52
D92
#
8
EKD65
E63
E754
#
kn1093
kn972
D108
K10
#
K62
1083
974
kn863

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N55264
S55264
Ö881179
V881179
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N-1 Kn -50 20/0
Östen Svantesson - Mats Holm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V= 4 -140 18/2
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V+1 2 -170 16/4
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 V+3 2 -200 14/6
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Tomas Lindqvist - Milan Korac 4 Ö= K -420 8/12
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 2 -420 8/12
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bonnie Clementsson - Olle Persson 4 Ö= 2 -420 8/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 4 Ö= 9 -420 8/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= 4 -420 8/12
Christina Kronlund - Thomas Ålander Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V+1 E -450 1/19
Mona Andersson - Hans Antolin Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 V+1 E -450 1/19

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D93
ED108754
D6
6
#
865
2
Ekn98742
108
#
E102
93
K53
EKkn54
#
Kkn74
Kkn6
10
D9732

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N521073
S521073
Ö710346
V710346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 650 20/0
Mona Andersson - Hans Antolin Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 4 N= E 620 18/2
Mats Andersson - Lars Becklén Willy Landgren - Bibi Jönsson 3D V-2 6 300 16/4
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 N+1 K 170 14/6
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö-3 2 150 12/8
Hanna Lewandowski - Christina Leander Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5 V-1 6 50 10/10
Christina Kronlund - Thomas Ålander Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V= 6 -130 8/12
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bonnie Clementsson - Olle Persson 3 V+2 6 -150 6/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Tomas Lindqvist - Milan Korac 5D N-1 E -200 3/17
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5D N-1 E -200 3/17
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Stig Unoson - Agneta Dunemark 5 V= E -400 0/20

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D2
K75
EK94
ED107
#
EK1096
D82
D5
K64
#
743
1043
kn1086
kn93
#
kn85
Ekn96
732
852

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98978
S98978
Ö34353
V45464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 E 430 20/0
Östen Svantesson - Mats Holm Bonnie Clementsson - Olle Persson 2 S+1 E 140 18/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 S= E 110 11/9
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 S= E 110 11/9
Christina Kronlund - Thomas Ålander Mats Andersson - Lars Becklén 2 S= E 110 11/9
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Stig Unoson - Agneta Dunemark 2 S= E 110 11/9
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S= E 110 11/9
Tomas Lindqvist - Milan Korac Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S= E 110 11/9
Mona Andersson - Hans Antolin Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N= 7 90 4/16
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-1 E -50 2/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 S-2 E -100 0/20

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Väst giv
alla i zon
#
75
EDkn7
973
E1097
#
Dkn63
983
6542
D6
#
E1094
102
Ekn8
K853
#
K82
K654
KD10
kn42

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N971068
S971068
Ö46375
V46375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Lindqvist - Milan Korac Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N= 2 620 20/0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT N= 4 600 18/2
Östen Svantesson - Mats Holm Bonnie Clementsson - Olle Persson 3 N+1 5 170 13/7
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 E 170 13/7
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N+1 E 170 13/7
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 N+1 E 170 13/7
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 N= 8 140 7/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 S= D 140 7/13
Christina Kronlund - Thomas Ålander Mats Andersson - Lars Becklén 2 S= 6 90 4/16
Mona Andersson - Hans Antolin Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 Ö= K -80 2/18
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Stig Unoson - Agneta Dunemark 2 Ö= K -110 0/20

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Dkn
kn9543
Kkn
E963
#
10764
106
D863
1084
#
E932
ED8
1075
K52
#
K85
K72
E942
Dkn7

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99989
S99989
Ö44454
V44454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 4 N= 10 620 19/1
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N= E 620 19/1
Tomas Lindqvist - Milan Korac Östen Svantesson - Mats Holm 3NT S= 6 600 16/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 3 N= E 140 13/7
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 E 140 13/7
Mona Andersson - Hans Antolin Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 S= 10 90 10/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 N-1 E -100 7/13
Stig Unoson - Agneta Dunemark Mats Andersson - Lars Becklén 4 N-1 5 -100 7/13
Hanna Lewandowski - Christina Leander Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4D N-1 E -200 3/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Olle Persson 3NT S-2 6 -200 3/17
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N-3 3 -300 0/20

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn86532
E96
D
Kkn
#
EK10
kn1083
K10
10652
#

D52
E7642
D9743
#
974
K74
kn9853
E8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N47596
S46596
Ö96844
V96844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Hans Antolin Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5D Ö-2 E 500 20/0
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N= E 420 18/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud 2 N+3 4 200 15/5
Tomas Lindqvist - Milan Korac Östen Svantesson - Mats Holm 5 V-2 D 200 15/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 N= E 140 9/11
Hanna Lewandowski - Christina Leander Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 N+1 2 140 9/11
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 N+1 6 140 9/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 2 140 9/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg 5 V-1 D 100 4/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Olle Persson 2 V+1 E -110 2/18
Stig Unoson - Agneta Dunemark Mats Andersson - Lars Becklén 4 V= D -130 0/20

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn863
ED3
E983
86
#
D542
K752
5
Dkn74
#
EK7
kn1094
762
EK5
#
109
86
KDkn104
10932

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N58356
S58356
Ö841086
V841086
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N= E 110 19/1
Bonnie Clementsson - Olle Persson Tomas Lindqvist - Milan Korac 2 N+1 E 110 19/1
Stig Unoson - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT Ö-1 K 100 16/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö+1 K -170 8/12
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 Ö+1 K -170 8/12
Mona Andersson - Hans Antolin Mats Andersson - Lars Becklén 3 Ö+1 K -170 8/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+2 10 -170 8/12
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 V+1 E -170 8/12
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö+1 K -170 8/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö+1 10 -170 8/12
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö= K -620 0/20

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.07.25

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
KD98
EK8
K92
D87
#
kn62
D543
765
EK9
#
E10753
kn10
E10
kn642
#
4
9762
Dkn843
1053

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N68857
S68757
Ö74576
V74586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3D Ö-2 9 300 20/0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N+2 3 150 17/3
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Sanna Clementsson - Jan Clementsson 1NT N+2 3 150 17/3
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT N+1 5 120 13/7
Anita Olofsson - John-Ingmar Ahlberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 1NT N+1 5 120 13/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT N= 5 90 8/12
Bonnie Clementsson - Olle Persson Tomas Lindqvist - Milan Korac 1NT N= 5 90 8/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Lannerud Östen Svantesson - Mats Holm 1NT N= 3 90 8/12
Stig Unoson - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 Ö-1 D 50 4/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT N-1 5 -50 2/18
Mona Andersson - Hans Antolin Mats Andersson - Lars Becklén 2 Ö= E -110 0/20