Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Alcudia 2016 Tävling 2 2016-05-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Alcudia 2016 Tävling 2 2016-05-15

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Nord giv
ingen i zon
Dkn542
103
Ekn2
E108
EK10
EKkn4
D765
K6
987
D98652
4
432
63
7
K10983
Dkn975

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N109385
S109385
Ö33943
V341045
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christel Esping - Eva Fremner Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 50 11.0/3.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Lena Håkansson - Alf Håkansson 4 V-1 50 11.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 50 11.0/3.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö-1 50 11.0/3.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Gunilla Olofsson - Lena Åberg 2NT V+1 -150 6.0/8.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby 3 Ö+1 -170 3.0/11.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 3 Ö+1 -170 3.0/11.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 4 Ö= -420 0.0/14.0
Bengt Dahl - Göran Andersson   - -/6.6

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Öst giv
N-S i zon
ED973
E9
kn62
1042
K8
D872
KD743
kn5
kn10
653
E95
98763
6542
Kkn104
108
EKD

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N988118
S988118
Ö45322
V45322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby 4 N+1 650 11.0/3.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Lena Håkansson - Alf Håkansson 4 N+1 650 11.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 650 11.0/3.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 4 N+1 650 11.0/3.0
Christel Esping - Eva Fremner Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+3 200 5.0/9.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Gunilla Olofsson - Lena Åberg 3 N+2 200 5.0/9.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 3 N+1 170 2.0/12.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 2 N= 110 0.0/14.0
Bengt Dahl - Göran Andersson   - -/6.6

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Syd giv
Ö-V i zon
E1085
10975
982
E4
D7632
D64
kn75
Kkn
Kkn4
K83
D10
D9653
9
Ekn2
EK643
10872

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79977
S79967
Ö53465
V53464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Gunilla André Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+1 140 14.0/0.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 S+2 130 12.0/2.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Håkansson - Alf Håkansson 2 S+1 110 9.0/5.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N= 110 9.0/5.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 2 V-1 100 6.0/8.0
Bengt Dahl - Göran Andersson Inger Malmroos - Roger Olsson 2 S= 90 3.0/11.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Christel Esping - Eva Fremner 2 S= 90 3.0/11.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn Gunilla Olofsson - Lena Åberg 2 S-1 -50 0.0/14.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström   - -/7.5

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Väst giv
alla i zon
2
D52
Kkn9
EDkn432
873
Kkn943
E654
7
D109
86
D102
K9865
EKkn654
E107
873
10

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N9881010
S988109
Ö35523
V35523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jöran Kjellin - Inger Simon Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 3NT N+1 630 14.0/0.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT N= 600 11.0/3.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N= 600 11.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Håkansson - Alf Håkansson 2 S= 110 8.0/6.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn Gunilla Olofsson - Lena Åberg 3NT N-1 -100 5.0/9.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Christel Esping - Eva Fremner 4 S-1 -100 5.0/9.0
Bengt Dahl - Göran Andersson Inger Malmroos - Roger Olsson 4 S-2 -200 2.0/12.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N-4 -400 0.0/14.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström   - -/7.5

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Nord giv
N-S i zon
E4
1098732
3
K832
8653
D6
D952
ED9
kn92
Kkn5
kn1074
1065
KD107
E4
EK86
kn74

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N971098
S971098
Ö45344
V45344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Annette Karlsson - Birgitta Andersson 4 S= 620 14.0/0.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Bodil Mörnstad - Gunilla André 1NT N+4 210 12.0/2.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 2 S+2 170 10.0/4.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Christel Esping - Eva Fremner 1NT S+1 120 7.0/7.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N= 120 7.0/7.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Bengt Dahl - Göran Andersson 4 S-1 -100 2.0/12.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-1 -100 2.0/12.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 3NT S-1 -100 2.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson   - -/8.8

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Öst giv
Ö-V i zon
K63
D10853
2
kn876
5
K9762
K3
ED1095
108
kn4
EDkn10976
K2
EDkn9742
E
854
43

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N22593
S12591
Ö1010835
V1010835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 5D V-3 800 14.0/0.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Bengt Dahl - Göran Andersson 4 S-1 -50 11.0/3.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Bodil Mörnstad - Gunilla André 5 S-1 -50 11.0/3.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 S-2 -100 8.0/6.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 -150 6.0/8.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Annette Karlsson - Birgitta Andersson 5 Ö= -600 3.0/11.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 5 Ö= -600 3.0/11.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Christel Esping - Eva Fremner 5D Ö= -750 0.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson   - -/8.8

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Syd giv
alla i zon
D98643
kn5
K
E1032
kn5
E97
E97
KD987
E7
KD63
Dkn63
654
K102
10842
108542
kn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N34475
S34475
Ö99967
V99967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 4 V-3 300 12.0/2.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Jöran Kjellin - Inger Simon 3NT Ö-3 300 12.0/2.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Inger Malmroos - Roger Olsson 3NT V-3 300 12.0/2.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 3 Ö-1 100 7.0/7.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 Ö-1 100 7.0/7.0
Bengt Dahl - Göran Andersson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 3 V= -110 3.0/11.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö= -110 3.0/11.0
Christel Esping - Eva Fremner Annette Karlsson - Birgitta Andersson 3 V+1 -130 0.0/14.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg   - -/6.9

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Väst giv
ingen i zon
kn108652
EKkn5
7
87
E97
1093
86
K6543
D3
86
Ekn5432
E102
K4
D742
KD109
Dkn9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66997
S66997
Ö76444
V76444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 2 S+1 140 13.0/1.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Jöran Kjellin - Inger Simon 2 N+1 140 13.0/1.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 2 N= 110 10.0/4.0
Bengt Dahl - Göran Andersson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 3 Ö-2 100 8.0/6.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Inger Malmroos - Roger Olsson 2 Ö-1 50 6.0/8.0
Christel Esping - Eva Fremner Annette Karlsson - Birgitta Andersson 3 N-1 -50 3.0/11.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N-1 -50 3.0/11.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S-2 -100 0.0/14.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg   - -/6.9

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Nord giv
Ö-V i zon
75
D98
E54
87654
42
E643
K1063
932
E108
K72
kn87
EKD10
KDkn963
kn105
D92
kn

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N32373
S33373
Ö101010610
V101010610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Jöran Kjellin - Inger Simon 2 S= 110 13.0/1.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 2 S= 110 13.0/1.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 V-1 100 10.0/4.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby 1NT Ö= -90 8.0/6.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2D S-1 -100 5.0/9.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Christel Esping - Eva Fremner 2 S-2 -100 5.0/9.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Inger Malmroos - Roger Olsson 1NT Ö+1 -120 1.0/13.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Bengt Dahl - Göran Andersson 1NT Ö+1 -120 1.0/13.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson   - -/8.4

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Öst giv
alla i zon
K104
1086
EK1097
kn3
E9872
Ekn7
3
E876
Dkn63
D
kn862
KD102
5
K95432
D54
954

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N27726
S27726
Ö1166117
V1166117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby 3 Ö-1 100 13.0/1.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Bengt Dahl - Göran Andersson 4 V-1 100 13.0/1.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 V+2 -170 10.0/4.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 2 S-2 -200 8.0/6.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Jöran Kjellin - Inger Simon 4 V= -620 6.0/8.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 -650 2.0/12.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Christel Esping - Eva Fremner 4 V+1 -650 2.0/12.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 4 V+1 -650 2.0/12.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson   - -/8.4

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Syd giv
ingen i zon
1086
1074
1076
8754
EK7432
Dkn63
D52

E9852
kn83
EDkn32
Dkn95
K
EK94
K1096

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N44134
S44144
Ö881199
V881199
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunilla Olofsson - Lena Åberg 4 V-2 100 14.0/0.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 4 Ö-1 50 12.0/2.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Bengt Dahl - Göran Andersson 2 V= -110 10.0/4.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Jöran Kjellin - Inger Simon 3 Ö+1 -170 8.0/6.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Lena Håkansson - Alf Håkansson 4 Ö= -420 4.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= -420 4.0/10.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö= -420 4.0/10.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Christel Esping - Eva Fremner 4 Ö+1 -450 0.0/14.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn   - -/5.3

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Väst giv
N-S i zon
ED3
E83
kn106
10842
kn10
10974
D9854
kn6
852
Kkn65
E732
K7
K9764
D2
K
ED953

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N12771111
S12771111
Ö16611
V16611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+2 680 14.0/0.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 4 S+1 650 12.0/2.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Lena Håkansson - Alf Håkansson 2 S+4 230 8.0/6.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gunilla Olofsson - Lena Åberg 2 S+4 230 8.0/6.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Christel Esping - Eva Fremner 3 S+3 230 8.0/6.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 3 S+2 200 3.0/11.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Jöran Kjellin - Inger Simon 2 S+3 200 3.0/11.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Bengt Dahl - Göran Andersson 3 N+3 170 0.0/14.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn   - -/5.3

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Nord giv
alla i zon

2
Ekn10654
EK9843
Ekn92
EK109
D873
6
105
Dkn73
2
Dkn10752
KD87643
8654
K9

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78566
S78566
Ö63877
V64867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 3 N-1 -100 13.0/1.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N-1 -100 13.0/1.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 3 S-3 -300 9.0/5.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 4 N-3 -300 9.0/5.0
Bengt Dahl - Göran Andersson Jöran Kjellin - Inger Simon 4 S-4 -400 5.0/9.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 S-4 -400 5.0/9.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Rutger Persson - Claes Nilsson 5D N-3 -800 2.0/12.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Inger Malmroos - Roger Olsson 5D N-4 -1100 0.0/14.0
Christel Esping - Eva Fremner   - 8.0/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Öst giv
ingen i zon
10764
Ekn8652

D107
KD98532
D74
E72

K109
Dkn10864
kn842
Ekn
3
K953
EK9653

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N114758
S114758
Ö18374
V19374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Dahl - Göran Andersson Jöran Kjellin - Inger Simon 5RD Ö-3 1000 14.0/0.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 5 S= 400 12.0/2.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-3 150 10.0/4.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 3 S= 110 8.0/6.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 3 V-2 100 5.0/9.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-2 100 5.0/9.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Inger Malmroos - Roger Olsson 4 V-1 50 1.0/13.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 50 1.0/13.0
Christel Esping - Eva Fremner   - 8.0/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Syd giv
N-S i zon
1093
E9
EK9
K10964
D8754
D75
10874
7
K2
Kkn108432
D
D83
Ekn6
6
kn6532
Ekn52

Optimalt kontrakt: 7D V-5 1100
 NT
N13124912
S13124912
Ö01841
V01841
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christel Esping - Eva Fremner Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 N+4 190 14.0/0.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Inger Malmroos - Roger Olsson 4 S= 130 12.0/2.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Jöran Kjellin - Inger Simon 3 S= 110 10.0/4.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 50 6.0/8.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Bengt Dahl - Göran Andersson 4 Ö-1 50 6.0/8.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Gunilla Olofsson - Lena Åberg 4 Ö-1 50 6.0/8.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-1 -100 2.0/12.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Annette Karlsson - Birgitta Andersson 3 Ö= -140 0.0/14.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn   - 5.7/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Väst giv
Ö-V i zon
54
95
Dkn42
ED654
D876
K1072
106
1083
1032
D84
EK95
972
EKkn9
Ekn63
873
Kkn

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99788
S99788
Ö44544
V44544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christel Esping - Eva Fremner Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT N+1 430 14.0/0.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Inger Malmroos - Roger Olsson 3NT S= 400 11.0/3.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Bengt Dahl - Göran Andersson 3NT S= 400 11.0/3.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-1 -50 6.0/8.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Jöran Kjellin - Inger Simon 3NT S-1 -50 6.0/8.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Gunilla Olofsson - Lena Åberg 4 S-1 -50 6.0/8.0
Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-3 -150 1.0/13.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Annette Karlsson - Birgitta Andersson 3NT N-3 -150 1.0/13.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn   - 5.7/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Nord giv
ingen i zon
kn42
D1098
ED5
kn42
108
K
kn108743
D1085
D7
Ekn762
962
E93
EK9653
543
K
K76

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N75799
S65799
Ö67634
V67634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 2 S+2 170 11.0/3.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn Christel Esping - Eva Fremner 2 N+2 170 11.0/3.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 3 S+1 170 11.0/3.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Inger Malmroos - Roger Olsson 3 S+1 170 11.0/3.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bengt Dahl - Göran Andersson 5 V-3 150 6.0/8.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 140 3.0/11.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S+1 140 3.0/11.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 4 S-1 -50 0.0/14.0
Jöran Kjellin - Inger Simon   - -/7.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Öst giv
N-S i zon
K3
K1086
KD873
D7
Dkn74
942
kn92
EK3
E65
73
E65
kn9864
10982
EDkn5
104
1052

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N47845
S47845
Ö85588
V95588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Inger Malmroos - Roger Olsson 2 S= 110 14.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz 3 Ö-2 100 12.0/2.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 3 S-1 -100 6.0/8.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn Christel Esping - Eva Fremner 3 S-1 -100 6.0/8.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Agneta Johansson - Lars Svensson 1 N-1 -100 6.0/8.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 2 S-1 -100 6.0/8.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S-1 -100 6.0/8.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Bengt Dahl - Göran Andersson 2 V= -110 0.0/14.0
Jöran Kjellin - Inger Simon   - -/7.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn954
E6
Dkn63
7
63
kn7543
104
E1095
8
D8
EK98752
642
K1072
K1092

KDkn83

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1069129
S1069129
Ö27403
V27403
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Bengt Dahl - Göran Andersson 6 N+1 1010 14.0/0.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Inger Malmroos - Roger Olsson 4 N+2 480 8.0/6.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 4 N+2 480 8.0/6.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 5 N+1 480 8.0/6.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 N+2 480 8.0/6.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N+2 480 8.0/6.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 450 2.0/12.0
Christel Esping - Eva Fremner Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 4 S= 420 0.0/14.0
Agneta Johansson - Lars Svensson   - -/7.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Väst giv
alla i zon
Kkn843
K106
D93
ED
1075
D9
kn2
K87642
9
kn87542
E85
953
ED62
E3
K10764
kn10

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N61271212
S61271212
Ö61611
V61611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson 6 N= 1430 14.0/0.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+3 690 12.0/2.0
Christel Esping - Eva Fremner Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 4 N+2 680 7.0/7.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 4 N+2 680 7.0/7.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N+2 680 7.0/7.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Bengt Dahl - Göran Andersson 5 N+1 680 7.0/7.0
Gunilla Olofsson - Lena Åberg Inger Malmroos - Roger Olsson 4 N+1 650 1.0/13.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 N+1 650 1.0/13.0
Agneta Johansson - Lars Svensson   - -/7.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Nord giv
N-S i zon
K1082
K983
D7
853
D4
6542
kn10943
D2
kn76
kn10
EK85
kn764
E953
ED7
62
EK109

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96998
S96998
Ö47445
V47445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 S= 620 13.0/1.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 4 S= 620 13.0/1.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Gunilla Olofsson - Lena Åberg 2 S+2 170 10.0/4.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bengt Dahl - Göran Andersson 1NT S+1 120 7.0/7.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S+1 120 7.0/7.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jöran Kjellin - Inger Simon 4 S-1 -100 2.0/12.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 S-1 -100 2.0/12.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Christel Esping - Eva Fremner 3NT S-1 -100 2.0/12.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz   - -/5.6

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Öst giv
Ö-V i zon
109
EDkn65
5
K10963
K8
843
kn62
Dkn542
6542
K7
K974
E87
EDkn73
1092
ED1083

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7811108
S7911109
Ö64234
V54234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bengt Dahl - Göran Andersson 3NT N+1 430 13.0/1.0
Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby Gunilla Olofsson - Lena Åberg 3NT N+1 430 13.0/1.0
Inger Malmroos - Roger Olsson Bodil Mörnstad - Gunilla André 4 N= 420 9.0/5.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Christel Esping - Eva Fremner 4 S= 420 9.0/5.0
Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N= 400 6.0/8.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 4 N-1 -50 4.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jöran Kjellin - Inger Simon 4 N-2 -100 1.0/13.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT N-2 -100 1.0/13.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz   - -/5.6

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Syd giv
alla i zon
K63
E852
D32
654
Dkn10852
D4
Kkn8
ED
E7
kn9
E654
K9832
94
K10763
1097
kn107

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N22514
S22514
Ö10107108
V10107108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jöran Kjellin - Inger Simon Gunilla Olofsson - Lena Åberg 4 V-1 100 13.0/1.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 4 V-1 100 13.0/1.0
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+4 -260 10.0/4.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby 4 Ö= -620 7.0/7.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Bengt Dahl - Göran Andersson 4 V= -620 7.0/7.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Christel Esping - Eva Fremner 4 V+1 -650 4.0/10.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 4 V+3 -710 1.0/13.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+3 -710 1.0/13.0
Inger Malmroos - Roger Olsson   - 6.7/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2016.05.15

Väst giv
ingen i zon
E9764
D6
983
E64
D32
Kkn5432
E
D32
kn108
E97
Dkn102
kn109
K5
108
K7654
K875

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N77375
S77375
Ö66868
V66868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Jerre Rundcrantz Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V= -110 12.0/2.0
Ulla-Britt Lindmark - Kerstin Harderup Johannesson Christel Esping - Eva Fremner 2 V= -110 12.0/2.0
Annette Karlsson - Birgitta Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= -110 12.0/2.0
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Gunilla Stöhr - Ingrid Wickström 2 V+1 -140 6.0/8.0
Bodil Mörnstad - Gunilla André Bengt Dahl - Göran Andersson 2 V+1 -140 6.0/8.0
Lena Håkansson - Alf Håkansson Lena Weberberger - Ann-Katrin Zinn 3 V= -140 6.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Wiviann Hassel - Jan-Olof Siby 4 S-3 -150 2.0/12.0
Jöran Kjellin - Inger Simon Gunilla Olofsson - Lena Åberg 4 V= -420 0.0/14.0
Inger Malmroos - Roger Olsson   - 6.7/-