Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 20/4 Scratch 2016-04-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 20/4 Scratch 2016-04-20

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Nord giv
ingen i zon
Kkn52
kn7532
73
82
E1084
108
E4
Dkn654
D6
E96
Dkn1096
EK10
973
KD4
K852
973

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N12532
S12532
Ö12108910
V12108910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT Ö+1 5 -150 40.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö= 9 -400 35.0/5.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT Ö= 9 -400 35.0/5.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= 5 -400 35.0/5.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö= 2 -400 35.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT Ö+1 2 -430 30.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Christer Ekberg - Peter Gati 3NT Ö+2 5 -460 15.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3NT Ö+2 3 -460 15.0/25.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT Ö+2 3 -460 15.0/25.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT Ö+2 5 -460 15.0/25.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3NT Ö+2 5 -460 15.0/25.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+2 5 -460 15.0/25.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+2 9 -460 15.0/25.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 3NT Ö+2 2 -460 15.0/25.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3NT Ö+3 2 -490 0.0/40.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Öst giv
N-S i zon
32
kn
ED743
98763
Ekn109
E987642

52
D876
KD105
8652
K
K54
3
Kkn109
EDkn104

Optimalt kontrakt: 7D S-3 -800
 NT
N910112
S910112
Ö2312123
V2312123
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 5D S+1 E 950 40.0/0.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 5D S= E 750 38.0/2.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 S+3 E 170 36.0/4.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 5 N-1 K -100 34.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V+3 3 -230 32.0/8.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 5 V+1 8 -480 17.0/23.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 V+1 9 -480 17.0/23.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4 V+2 9 -480 17.0/23.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mikael Palade - Lennart Tenland 5 V+1 9 -480 17.0/23.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 V+2 2 -480 17.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+2 E -480 17.0/23.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+2 9 -480 17.0/23.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+2 E -480 17.0/23.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 4 V+2 9 -480 17.0/23.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 5 Ö+1 E -480 17.0/23.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 V+1 9 -480 17.0/23.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+2 9 -480 17.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 V+2 3 -480 17.0/23.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 V+1 3 -480 17.0/23.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Christer Ekberg - Peter Gati 5D Ö+1 9 -750 1.0/39.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mona Andersson - Anita Olofsson 5D V+1 9 -750 1.0/39.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Syd giv
Ö-V i zon
kn10872
D643
1074
7
K3
Kkn108
kn983
1064
965
E5
E62
D9853
ED4
972
KD5
EKkn2

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67788
S66788
Ö76655
V66644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT S+2 8 180 40.0/0.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 3 N+1 E 170 38.0/2.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT S= 8 90 36.0/4.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1 S-1 8 -50 23.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 2 S-1 8 -50 23.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1 S-1 8 -50 23.0/17.0
Christer Ekberg - Peter Gati Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 S-1 Kn -50 23.0/17.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S-1 Kn -50 23.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunilla Ljung - Gun Bellander 1 S-1 8 -50 23.0/17.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N-1 5 -50 23.0/17.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1 S-1 10 -50 23.0/17.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N-1 E -50 23.0/17.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 S-1 8 -50 23.0/17.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S-1 Kn -50 23.0/17.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 2NT S-1 8 -50 23.0/17.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT S-2 Kn -100 6.0/34.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4 N-2 5 -100 6.0/34.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 N-2 E -100 6.0/34.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-2 E -100 6.0/34.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-2 E -100 6.0/34.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N-3 3 -150 0.0/40.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Väst giv
alla i zon
9862
10854
104
Dkn9
kn4
KDkn3
D632
E75
D103
E72
Ekn95
432
EK75
96
K87
K1086

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N74585
S74585
Ö68857
V68857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2D N= 2 670 40.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-2 D 200 36.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT V-2 9 200 36.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 V-2 D 200 36.0/4.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V-1 9 100 28.0/12.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 D 100 28.0/12.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 V-1 D 100 28.0/12.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-1 E 100 28.0/12.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 D 100 28.0/12.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 V= 10 -80 22.0/18.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 3 Ö= E -110 17.0/23.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+1 E -110 17.0/23.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= 9 -110 17.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 2 V+1 8 -110 17.0/23.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= D -140 12.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT Ö+2 5 -150 9.0/31.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+2 5 -150 9.0/31.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö= 5 -600 3.0/37.0
Christer Ekberg - Peter Gati Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V= 6 -600 3.0/37.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT V= 3 -600 3.0/37.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 3NT V= 4 -600 3.0/37.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Nord giv
N-S i zon
K953
983
K6543
2
kn1086
K2
E1072
K106
D7
D105
D9
Dkn8754
E42
Ekn764
kn8
E93

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58987
S57987
Ö85356
V85355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Anita Olofsson Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3 S+1 K 170 38.0/2.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 2 S+2 Kn 170 38.0/2.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 S+2 Kn 170 38.0/2.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 S= K 140 30.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+1 6 140 30.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 2 N+1 7 140 30.0/10.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= 6 140 30.0/10.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 N+2 D 140 30.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-2 Kn 100 23.0/17.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-2 E 100 23.0/17.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö-1 E 50 17.0/23.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 Ö-1 Kn 50 17.0/23.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-1 E 50 17.0/23.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö-1 Kn 50 17.0/23.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S-1 6 -100 11.0/29.0
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-1 Kn -100 11.0/29.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö+1 4 -110 8.0/32.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Ekberg - Peter Gati 3 N-2 D -200 4.0/36.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Mikael Palade - Lennart Tenland 3D S-1 6 -200 4.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT N-2 8 -200 4.0/36.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V= 3 -400 0.0/40.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Öst giv
Ö-V i zon
kn
Dkn9
762
KD10985
ED6432
632
93
64
98
E10754
kn1084
kn3
K1075
K8
EKD5
E72

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N11107810
S11107810
Ö23553
V23553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT S+3 6 490 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N+2 4 460 33.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 3NT S+2 2 460 33.0/7.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT S+2 2 460 33.0/7.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 5 460 33.0/7.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT S+2 3 460 33.0/7.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+2 5 460 33.0/7.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3NT S+1 2 430 18.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christer Ekberg - Peter Gati 3NT N+1 4 430 18.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 6 430 18.0/22.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT S+1 6 430 18.0/22.0
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S+1 4 430 18.0/22.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT S+1 2 430 18.0/22.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 5 430 18.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3NT S+1 4 430 18.0/22.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+1 5 430 18.0/22.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 N= 2 400 6.0/34.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 S= 9 400 6.0/34.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S= 6 400 6.0/34.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2NT S+2 4 180 2.0/38.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 S-1 E -50 0.0/40.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Syd giv
alla i zon
KD1042
kn10942
3
85
kn76
E863
94
Dkn94
E93
75
Ekn765
763
85
KD
KD1082
EK102

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N871098
S871098
Ö56335
V56335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 D 630 36.0/4.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT S+1 4 630 36.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+1 D 630 36.0/4.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+1 7 630 36.0/4.0
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S+1 4 630 36.0/4.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S= 6 620 30.0/10.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S= D 600 24.0/16.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N= 6 600 24.0/16.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S= 9 600 24.0/16.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3NT S= D 600 24.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S= 4 600 24.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT S+2 4 180 18.0/22.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+1 9 140 16.0/24.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 1 S+2 6 110 14.0/26.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT S-1 4 -100 10.0/30.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 3 -100 10.0/30.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S-1 8 -100 10.0/30.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT S-2 D -200 5.0/35.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S-2 6 -200 5.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT S-3 3 -300 1.0/39.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Peter Gati 3NT N-3 7 -300 1.0/39.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Väst giv
ingen i zon
kn106
K1076
1032
EK4
K732
D98
987
Dkn5
D4
532
EK4
109862
E985
Ekn4
Dkn65
73

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N7910109
S7910109
Ö64334
V64334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 9 430 40.0/0.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N= 2 420 37.0/3.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 4 S= D 420 37.0/3.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N= 2 400 34.0/6.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT N+3 2 180 31.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT N+2 6 180 31.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+2 E 170 28.0/12.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT N+1 6 150 24.0/16.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT N+2 10 150 24.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT S+1 9 150 24.0/16.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N+1 10 140 19.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+1 10 140 19.0/21.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2NT N= 10 120 16.0/24.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT N= 10 90 13.0/27.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Peter Gati 1NT N= 2 90 13.0/27.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars G Svensson - Ulla Wästberg Pass   10.0/30.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT S-1 D -50 7.0/33.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 2NT N-1 10 -50 7.0/33.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT N-2 10 -100 2.0/38.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 4 S-2 9 -100 2.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N-2 8 -100 2.0/38.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Nord giv
Ö-V i zon
EDkn3
kn86
8432
kn10
K8
D10972
D7
K972
974
K54
K
ED8643
10652
E3
Ekn10965
5

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N4104106
S4104106
Ö93827
V93827
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Magnus Wegestål - Tomas Fransson 5D V-2 3 500 40.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Björn Karlsson - Ann Bomark 5 V-3 2 300 38.0/2.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3 N+1 K 170 36.0/4.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 N= 4 140 33.0/7.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3 N= 9 140 33.0/7.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S+1 2 130 28.0/12.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= K 130 28.0/12.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S+1 7 130 28.0/12.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V-1 3 100 18.0/22.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 8 100 18.0/22.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-1 3 100 18.0/22.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 2 100 18.0/22.0
Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 5 100 18.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 3 V-1 Kn 100 18.0/22.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-1 8 100 18.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 S-1 K -50 8.0/32.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S-1 K -50 8.0/32.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-1 10 -50 8.0/32.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 5D S-1 2 -100 4.0/36.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V= Kn -110 2.0/38.0
Christer Ekberg - Peter Gati Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 3 -140 0.0/40.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Öst giv
alla i zon
K82
E865
E965
96
Ekn
10932
107
KD1053
D65
K
KD82
kn8742
109743
Dkn74
kn43
E

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N48996
S48896
Ö95446
V95446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Jane Brändemar - Nina Nilsson 1 S+2 10 140 40.0/0.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 S+1 3 110 38.0/2.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg Pass   28.0/12.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Pass   28.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Björn Karlsson - Ann Bomark Pass   28.0/12.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Pass   28.0/12.0
Christer Ekberg - Peter Gati Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pass   28.0/12.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Torgny Olsson - Gunlis Åberg Pass   28.0/12.0
Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Pass   28.0/12.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Pass   28.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Pass   28.0/12.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 S-1 10 -100 16.0/24.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3 N-1 K -100 16.0/24.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N-1 K -100 16.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö+1 4 -110 11.0/29.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö= 4 -110 11.0/29.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 Ö+1 10 -130 6.0/34.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 7 -130 6.0/34.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V+1 K -130 6.0/34.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Magnus Wegestål - Tomas Fransson 1NT Ö+3 3 -180 1.0/39.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 1NT Ö+3 4 -180 1.0/39.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Syd giv
ingen i zon
Dkn105
Ekn8732
2
D5
K986
64
KD10
kn874
E732
K
E9876
962
4
D1095
kn543
EK103

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N761166
S761168
Ö67174
V67174
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4D N= 2 590 40.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N+1 E 450 37.0/3.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+1 9 450 37.0/3.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= E 420 31.0/9.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= E 420 31.0/9.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= 6 420 31.0/9.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N= E 420 31.0/9.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Jan Öhman - Gunnar Olsson 4D V-2 E 300 26.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 N+2 E 200 19.0/21.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christer Ekberg - Peter Gati 3 N+2 E 200 19.0/21.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mikael Palade - Lennart Tenland 3 N+2 2 200 19.0/21.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N+2 E 200 19.0/21.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+2 E 200 19.0/21.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 2 N+3 3 200 19.0/21.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N+1 2 170 11.0/29.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N+1 6 170 11.0/29.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V-2 2 100 8.0/32.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-1 4 50 5.0/35.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-1 E 50 5.0/35.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Pass   1.0/39.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Pass   1.0/39.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Väst giv
N-S i zon
Dkn107
kn98
963
1096
64
ED5
K1084
EKD7
EK3
K106
EDkn5
kn84
9852
7432
72
532

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N00130
S00130
Ö1313121013
V1313121013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 Ö+2 2 -440 40.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT V+4 D -520 35.0/5.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+4 5 -520 35.0/5.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+4 5 -520 35.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 5NT Ö+2 2 -520 35.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 6NT V+1 D -1020 18.0/22.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 6NT V+1 D -1020 18.0/22.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6NT Ö+1 7 -1020 18.0/22.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christer Ekberg - Peter Gati 6NT Ö+1 D -1020 18.0/22.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Mari Segerberg - Kerstin Boberg 6NT V+1 7 -1020 18.0/22.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Jan Öhman - Gunnar Olsson 6NT Ö+1 2 -1020 18.0/22.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 6NT V+1 D -1020 18.0/22.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mikael Palade - Lennart Tenland 6NT Ö+1 2 -1020 18.0/22.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 6NT V+1 D -1020 18.0/22.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 6NT V+1 8 -1020 18.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6NT Ö+1 2 -1020 18.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 6NT V+1 D -1020 18.0/22.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6NT V+1 D -1020 18.0/22.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 7NT Ö= 2 -1520 2.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 7NT V= 10 -1520 2.0/38.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 7NT V= D -1520 2.0/38.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Nord giv
alla i zon
107
kn1094
K10972
D9
kn986
E8
Ekn53
kn85
53
KD652
D8
E1073
EKD42
73
64
K642

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56565
S56565
Ö87878
V87878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V-2 10 200 40.0/0.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 2 S= E 110 38.0/2.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö-1 E 100 30.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V-1 10 100 30.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 2 Ö-1 E 100 30.0/10.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V-1 10 100 30.0/10.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö-1 E 100 30.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö-1 E 100 30.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 2 Ö-1 E 100 30.0/10.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1 S-1 E -100 19.0/21.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S-1 E -100 19.0/21.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT N-1 5 -100 19.0/21.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S-1 E -100 19.0/21.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö= K -110 12.0/28.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 2 Ö= 6 -110 12.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö= E -110 12.0/28.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT Ö+1 E -120 7.0/33.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT V= 10 -120 7.0/33.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 2 N-2 K -200 2.0/38.0
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Christer Ekberg - Peter Gati 2 S-2 E -200 2.0/38.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S-2 E -200 2.0/38.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Öst giv
ingen i zon
EKD2
kn7
D7
D9852
754
E53
E83
K1043
83
KD4
kn96542
E6
kn1096
109862
K10
kn7

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73685
S73685
Ö610658
V610658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 N= 6 110 34.0/6.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Åke Lindström - Britt Lindberg 1 N+1 9 110 34.0/6.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Yvonne Tolf - Kerstin Degermark 2 N= E 110 34.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N= E 110 34.0/6.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1 N+1 6 110 34.0/6.0
Ulla Borgström - Monica Wester Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 N= 4 110 34.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 1 N+1 E 110 34.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö-1 Kn 50 26.0/14.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1 N-1 2 -50 19.0/21.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N-1 6 -50 19.0/21.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3 N-1 8 -50 19.0/21.0
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Christer Ekberg - Peter Gati 2 S-1 E -50 19.0/21.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S-1 4 -50 19.0/21.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N-1 E -50 19.0/21.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3 N-2 2 -100 11.0/29.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-2 E -100 11.0/29.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 2 Ö+2 Kn -130 6.0/34.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 Kn -130 6.0/34.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö+1 Kn -130 6.0/34.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 N-3 5 -150 2.0/38.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4D Ö= Kn -510 0.0/40.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Syd giv
N-S i zon
74
EK10832
E74
ED
KD
754
982
kn9654
E96
D9
Dkn6
K10732
kn108532
kn6
K1053
8

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N51010109
S5101099
Ö83333
V83333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 4 N+1 D 650 40.0/0.1
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S= Kn 620 37.9/2.1
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 5D Ö-3 Kn 500 34.7/5.3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4D Ö-3 Kn 500 34.7/5.3
Mikael Palade - Lennart Tenland Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 4D Ö-2 Kn 300 31.6/8.5
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N+1 3 170 29.5/10.6
Marianne Servin - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= K 140 20.0/20.0
Christer Ekberg - Peter Gati Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 N= 7 140 20.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N= D 140 20.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N= 3 140 20.0/20.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+1 E 140 20.0/20.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= D 140 20.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N= 6 140 20.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3 N= K 140 20.0/20.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 2 V= K -90 10.6/29.5
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N-1 D -100 5.3/34.7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 4 N-1 K -100 5.3/34.7
Gunilla Ljung - Gun Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 2 -100 5.3/34.7
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 D -100 5.3/34.7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-2 6 -200 0.1/40.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg     40% 16.0/16.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Väst giv
Ö-V i zon
962
EKkn10
Dkn104
84
kn10
765
EK97
kn963
E7543
8
5
EK10752
KD8
D9432
8632
D

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N18824
S18824
Ö115498
V115498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V-2 8 200 40.0/0.1
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= E 140 37.9/2.1
Mikael Palade - Lennart Tenland Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 Ö-1 2 100 35.8/4.3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-1 E -50 31.6/8.5
Gunilla Ljung - Gun Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S-1 E -50 31.6/8.5
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 E -50 31.6/8.5
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 4D S-1 Kn -100 26.3/13.7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 S-2 3 -100 26.3/13.7
Marianne Servin - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö+2 4 -150 17.9/22.1
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3 Ö+2 8 -150 17.9/22.1
Agneta Johansson - Lars Svensson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 8 -150 17.9/22.1
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 Ö+1 2 -150 17.9/22.1
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 D -150 17.9/22.1
Ulla Borgström - Monica Wester Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3 Ö+2 4 -150 17.9/22.1
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+2 K -170 9.5/30.5
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 2 Ö+2 4 -170 9.5/30.5
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö+2 D -200 6.4/33.6
Christer Ekberg - Peter Gati Stig Unoson - Ulf Schjånberg 5 Ö= 4 -600 4.3/35.8
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 5 Ö+1 8 -620 2.1/37.9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 Ö+1 9 -650 0.1/40.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg     40% 16.0/16.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Nord giv
ingen i zon
65
EK10432
7
E653
kn8
D8
9654
Dkn742
E109
965
kn10832
108
KD7432
kn7
EKD
K9

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N98121212
S98121212
Ö34111
V34111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6 N+1 Kn 1010 40.0/0.1
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Åke Lindström - Britt Lindberg 6 N= E 980 31.6/8.5
Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 S= E 980 31.6/8.5
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 N= 10 980 31.6/8.5
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 6 N= E 980 31.6/8.5
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 N= E 980 31.6/8.5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jane Brändemar - Nina Nilsson 6 S= D 980 31.6/8.5
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 6 N= 10 980 31.6/8.5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mona Andersson - Anita Olofsson 4 N+3 10 510 23.2/16.9
Mikael Palade - Lennart Tenland Christer Ekberg - Peter Gati 3NT N+3 10 490 21.1/18.9
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4 N+2 10 480 13.7/26.3
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 N+2 Kn 480 13.7/26.3
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+2 6 480 13.7/26.3
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N+1 Kn 480 13.7/26.3
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 S+1 D 480 13.7/26.3
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+2 Kn 480 13.7/26.3
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 D 450 5.3/34.7
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 D 450 5.3/34.7
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 S+3 D 200 2.1/37.9
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 6 -50 0.1/40.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson     40% 16.0/24.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Öst giv
N-S i zon
ED8
E2
108732
kn32
2
K1098
Ekn6
D9854
kn10764
kn43
D954
7
K953
D765
K
EK106

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N87776
S87787
Ö55656
V55656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT N+1 Kn 630 40.0/0.1
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT N= Kn 600 35.8/4.3
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N= 4 600 35.8/4.3
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N= 6 600 35.8/4.3
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö-5 E 250 31.6/8.5
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N= 6 120 24.2/15.8
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S+1 9 120 24.2/15.8
Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT S= 2 120 24.2/15.8
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N+1 6 120 24.2/15.8
Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N+1 4 120 24.2/15.8
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT N+1 6 120 24.2/15.8
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S= E 110 16.9/23.2
Mikael Palade - Lennart Tenland Christer Ekberg - Peter Gati 3NT S-1 9 -100 11.6/28.4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S-1 4 -100 11.6/28.4
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT S-1 2 -100 11.6/28.4
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 3NT N-1 6 -100 11.6/28.4
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S-2 10 -200 3.2/36.8
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2 N-2 7 -200 3.2/36.8
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4NT N-2 4 -200 3.2/36.8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N-2 6 -200 3.2/36.8
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson     40% 16.0/24.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Syd giv
Ö-V i zon
965
E10763
1054
D4
kn43
kn
ED87
EKkn97
K7
KD9852
kn9
853
ED1082
4
K632
1062

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N34464
S44464
Ö99867
V99867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4D Ö-2 10 500 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-2 6 200 35.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT V-2 9 200 35.0/5.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö-2 E 200 35.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 V-2 9 200 35.0/5.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V-1 3 100 23.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V-1 9 100 23.0/17.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-1 3 100 23.0/17.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö-1 10 100 23.0/17.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 E 100 23.0/17.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-1 E 100 23.0/17.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö-1 2 100 23.0/17.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 Ö-1 2 100 23.0/17.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-2 Kn -100 14.0/26.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christer Ekberg - Peter Gati 2 Ö= 4 -110 12.0/28.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3 Ö= 8 -140 9.0/31.0
Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+1 3 -140 9.0/31.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö+2 10 -170 5.0/35.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 2 Ö+2 E -170 5.0/35.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3NT V+1 6 -630 1.0/39.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 9 -630 1.0/39.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Väst giv
alla i zon
104
K9
Dkn8762
D65
kn3
kn875
K104
K1094
K
10642
E53
Ekn832
ED987652
ED3
9
7

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N584116
S584116
Ö85922
V85922
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4D S+1 7 990 40.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christer Ekberg - Peter Gati 4 S+1 9 650 24.0/16.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 9 650 24.0/16.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S+1 7 650 24.0/16.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 5 S= K 650 24.0/16.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S+1 K 650 24.0/16.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S+1 10 650 24.0/16.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 9 650 24.0/16.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 K 650 24.0/16.0
Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 K 650 24.0/16.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+1 7 650 24.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+1 9 650 24.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors 4 S+1 Kn 650 24.0/16.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 8 650 24.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+1 K 650 24.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+1 10 650 24.0/16.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S= K 620 8.0/32.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 S+2 5 200 4.0/36.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1 S+4 10 200 4.0/36.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S+2 K 200 4.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S+1 K 170 0.0/40.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Nord giv
N-S i zon
D10
Dkn
Ekn82
kn10762
3
7652
K1076
K943
Kkn642
93
D954
D8
E9875
EK1084
3
E5

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N107101010
S107101010
Ö35233
V36232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 S+2 8 680 40.0/0.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3NT S+2 3 660 35.0/5.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+2 4 660 35.0/5.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+2 5 660 35.0/5.0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+2 3 660 35.0/5.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+1 3 650 30.0/10.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT N+1 9 630 28.0/12.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Christer Ekberg - Peter Gati 4 S= 3 620 24.0/16.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= 3 620 24.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Magnus Wegestål - Tomas Fransson 4 N= 3 620 24.0/16.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT N= 6 600 17.0/23.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N= 4 600 17.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N= 6 600 17.0/23.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3NT N= 4 600 17.0/23.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 S+3 5 200 12.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT N+2 4 180 10.0/30.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 S+1 3 170 8.0/32.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT N= 4 120 6.0/34.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S-1 4 -100 3.0/37.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S-1 6 -100 3.0/37.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S-2 6 -200 0.0/40.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Öst giv
Ö-V i zon
1074
KD83
983
765
83
E96
E7
ED10842
Dkn962
542
Kkn10
93
EK5
kn107
D6542
Kkn

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N36543
S46544
Ö97799
V97799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-1 8 100 40.0/0.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S-1 E -50 37.0/3.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S-1 8 -50 37.0/3.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V= 3 -90 34.0/6.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3 S-2 8 -100 32.0/8.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V+1 9 -110 22.0/18.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 V= 3 -110 22.0/18.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= 9 -110 22.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lotta Lundberg - Bengt Nilsson 3 V= 9 -110 22.0/18.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V= K -110 22.0/18.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 V= 7 -110 22.0/18.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= 7 -110 22.0/18.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V+1 9 -110 22.0/18.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö= Kn -110 22.0/18.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Christer Ekberg - Peter Gati 2 V+2 9 -130 9.0/31.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2 V+2 9 -130 9.0/31.0
Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+2 9 -130 9.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V+1 9 -130 9.0/31.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= Kn -140 4.0/36.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 3 S-3 E -150 2.0/38.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V= 9 -600 0.0/40.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Syd giv
alla i zon
752
7
D1076
kn9632
9864
D103
Ekn842
5
E3
862
K953
ED107
KDkn10
EKkn954

K84

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N84886
S74886
Ö58556
V58456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S= 5 620 40.0/0.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4D V-2 7 500 38.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1 S+3 E 170 36.0/4.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 3 N= 8 140 27.0/13.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 S+1 5 140 27.0/13.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 S+1 5 140 27.0/13.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 5 140 27.0/13.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 S= 5 140 27.0/13.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 S+1 E 140 27.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 3 S= 5 140 27.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= E 140 27.0/13.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 1 S+1 5 110 17.0/23.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 S= 9 110 17.0/23.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Christer Ekberg - Peter Gati 4 S-1 5 -100 11.0/29.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 5 -100 11.0/29.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S-1 5 -100 11.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-1 5 -100 11.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S-2 5 -200 4.0/36.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-2 2 -200 4.0/36.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S-2 5 -200 4.0/36.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-3 5 -300 0.0/40.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.20

Väst giv
ingen i zon
962
E3
EKkn52
D42
D
9854
D7
1087653
107
K107
10643
EKkn9
EKkn8543
Dkn62
98

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N51181211
S5117127
Ö81311
V81311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Agneta Johansson - Lars Svensson 6 S= 10 980 37.0/3.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Marianne Servin - Ulla Öberg 6 S= 5 980 37.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6 S= D 980 37.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 S= 9 980 37.0/3.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+3 9 510 32.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+3 9 490 30.0/10.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Christer Ekberg - Peter Gati 4 S+2 6 480 14.0/26.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Carl-Eric Rönnemyr - Gunilla Oredsson 4 S+2 6 480 14.0/26.0
Yvonne Tolf - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S+2 7 480 14.0/26.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Hélene Hommerberg Messing - Mats Andersson 4 S+2 4 480 14.0/26.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S+2 5 480 14.0/26.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S+2 D 480 14.0/26.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S+2 5 480 14.0/26.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S+2 10 480 14.0/26.0
Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S+2 9 480 14.0/26.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+2 9 480 14.0/26.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+2 9 480 14.0/26.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 S+2 7 480 14.0/26.0
Peter Moricz - Annette Wald Gärdenfors Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 S+2 7 480 14.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 S+1 3 480 14.0/26.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Judit Derzsi-Jalgard - Karen Nielsen 4 S+2 10 480 14.0/26.0