Kommande tävlingar
21/10 Allsvenskan, div 2, rond 8-11
27/10 Allsvenskan, Elitserien, rond
28/10 Allsvenskan, div 3, rond 7-9
Rapporterade tävlingar
15/10 Ena-träffen
16/09 Albrekts Guld - Omgång 3
16/09 Albrekts Guld - Omgång 2
Bridgeklubben BFR » BFR Sommarbridge 13 2016-08-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

BFR Sommarbridge 13 2016-08-18

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Nord giv
ingen i zon
3
D4
D10964
EK962
E8742
1097
8753
3
kn95
K32
Kkn2
D1087
KD106
Ekn865
E
kn54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT N= 5 400 16.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT S= 2 400 16.0/2.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S= 2 400 16.0/2.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Anders Haraldh - Kent Bäckström 3 N+1 3 170 12.0/6.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT N-1 7 -50 6.0/12.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3NT S-1 2 -50 6.0/12.0
Inger Byström - Bo Byström Ingrid Olander - Margareta Ståhle 3NT S-1 2 -50 6.0/12.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S-1 8 -50 6.0/12.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 3NT S-1 2 -50 6.0/12.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3NT S-2 4 -100 0.0/18.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 10.4/-

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Öst giv
N-S i zon
E108654
76
6
EK64
kn97
kn4
EDkn10982
7
K
EK532
K43
D1093
D32
D1098
75
kn852

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byström Ingrid Olander - Margareta Ståhle 5 V-1 K 50 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V+1 E -150 14.0/4.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 V+2 E -150 14.0/4.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3 V+2 E -150 14.0/4.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-2 K -200 10.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 5 N-4 E -400 6.0/12.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 V= E -400 6.0/12.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Anders Haraldh - Kent Bäckström 5 V= E -400 6.0/12.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 4D N-2 E -500 2.0/16.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 5D V= E -550 0.0/18.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 10.4/-

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Syd giv
Ö-V i zon
D62
K10854
52
1098
kn98
D9
Dkn10
EKkn73
E1075
Ekn632
E764
K43
7
K983
D6542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingrid Olander - Margareta Ståhle 3NT V-1 2 100 17.0/1.0
Inger Byström - Bo Byström Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö-1 3 100 17.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V= 10 -600 11.0/7.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3NT V= 10 -600 11.0/7.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Karin Eriksson - Sture Holm 3NT V= 10 -600 11.0/7.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 3NT V= 10 -600 11.0/7.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT V+1 2 -630 5.0/13.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT V+1 D -630 5.0/13.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3NT V+2 10 -660 1.0/17.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+2 8 -660 1.0/17.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson     - 8.6/-

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Väst giv
alla i zon
ED93
kn1062
kn4
kn64
10
ED97
EKD76
753
872
K543
95
EKD10
Kkn654
8
10832
982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Kent Bäckström Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT Ö-1 6 100 18.0/0.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingrid Olander - Margareta Ståhle 4 V= Kn -620 15.0/3.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 4 Ö= 8 -620 15.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö+1 8 -650 6.0/12.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Sohlin - Staffan Hedman 4 Ö+1 4 -650 6.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Barbro Hedström - Inger Sundin 4 V+1 9 -650 6.0/12.0
Inger Byström - Bo Byström Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V+1 Kn -650 6.0/12.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 V+1 4 -650 6.0/12.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö+1 8 -650 6.0/12.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö+1 2 -650 6.0/12.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson     - 8.6/-

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Nord giv
N-S i zon
K1065
1076
D10973
kn
D92
ED
E8654
EK3
8743
K98532

1054
Ekn
kn4
Kkn2
D98762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT V-4 7 200 16.0/2.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Barbro Hedström - Inger Sundin 2 V-4 Kn 200 16.0/2.0
Inger Byström - Bo Byström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT V-4 Kn 200 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunn Åstrand - Mona Dalén 2 V-3 Kn 150 12.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 2 V-2 Kn 100 9.0/9.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingrid Olander - Margareta Ståhle 2NT V-2 Kn 100 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 N= 5 90 6.0/12.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3 Ö+1 6 -170 3.0/15.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö+1 K -170 3.0/15.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 N-3 6 -300 0.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/7.1

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Öst giv
Ö-V i zon
109873
kn32
5
K1093
D42
E7
Kkn
Dkn7542
EKkn6
KD985
10643
5
1064
ED9872
E86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Barbro Hedström - Inger Sundin 4 Ö-3 E 300 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 Ö= E -140 16.0/2.0
Inger Byström - Bo Byström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 Ö+1 5 -170 13.0/5.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 Ö+1 9 -170 13.0/5.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Lennart Sohlin - Staffan Hedman 4 Ö= 5 -620 10.0/8.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT V+1 10 -630 5.0/13.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3NT Ö+1 E -630 5.0/13.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT Ö+1 9 -630 5.0/13.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 10 -630 5.0/13.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingrid Olander - Margareta Ståhle 4 Ö+1 7 -650 0.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/7.1

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Syd giv
alla i zon
E4
KD6543
kn1085
6
D108
E97
E73
E1083
Kkn5
108
KD4
KDkn72
97632
kn2
962
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 V+2 K -150 16.0/2.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3 V+2 K -150 16.0/2.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Karin Eriksson - Sture Holm 3 V+2 4 -150 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anders Haraldh - Kent Bäckström 5 V= K -600 10.0/8.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 5 V= E -600 10.0/8.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 V= E -600 10.0/8.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V+2 K -660 3.0/15.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö+2 2 -660 3.0/15.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+2 8 -660 3.0/15.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Inger Byström - Bo Byström 3NT Ö+2 3 -660 3.0/15.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson     - 11.2/-

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Väst giv
ingen i zon
E1063
E4
E3
Dkn872
KD52
D532
kn96
54
874
K10876
74
K106
kn9
kn9
KD10852
E93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3NT N+2 10 460 18.0/0.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT N+1 6 430 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 5 N+1 6 420 14.0/4.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N= 8 400 11.0/7.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N= 6 400 11.0/7.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anders Haraldh - Kent Bäckström 3 N+2 8 150 7.0/11.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Inger Byström - Bo Byström 2 N+3 7 150 7.0/11.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S+2 3 130 4.0/14.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Karin Eriksson - Sture Holm 5 N-1 K -50 2.0/16.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT N-2 6 -100 0.0/18.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson     - 11.2/-

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Nord giv
Ö-V i zon
83
E1076
D1042
E73
974
D3
kn976
10652
E106
K842
E853
Dkn
KDkn52
kn95
K
K984

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 1NT N+3 3 180 16.0/2.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 1NT N+3 3 180 16.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT N+2 3 180 16.0/2.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1 S+3 5 170 12.0/6.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 1NT N+2 Kn 150 8.0/10.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2NT N+1 3 150 8.0/10.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Ingrid Olander - Margareta Ståhle 1NT N+2 3 150 8.0/10.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Barbro Hedström - Inger Sundin 2 S+1 3 140 4.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm Anders Haraldh - Kent Bäckström 1NT N+1 4 120 2.0/16.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lennart Sohlin - Staffan Hedman 2 S= 2 90 0.0/18.0
Inger Byström - Bo Byström     - -/10.6

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Öst giv
alla i zon
Ekn108
ED104
E106
109
9
K765
D972
KDkn3
D7432
982
4
8752
K65
kn3
Kkn853
E64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 1NTD V-5 E 1400 18.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT N+2 2 660 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT S= K 600 9.0/9.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 3NT N= 8 600 9.0/9.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT N= 2 600 9.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3NT S= K 600 9.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Anders Haraldh - Kent Bäckström 3NT S= K 600 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S= K 600 9.0/9.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Ingrid Olander - Margareta Ståhle 3 S+1 9 130 2.0/16.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 5 N-2 K -200 0.0/18.0
Inger Byström - Bo Byström     - -/10.6

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Syd giv
ingen i zon
D763
982
6
Dkn953
84
Dkn76543
Ekn94
Ekn52
10
D8753
E84
K109
EK
K102
K10762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Hedström - Inger Sundin Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1NT S+2 5 150 18.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunn Åstrand - Mona Dalén 1NT S+1 3 120 16.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 V+1 6 -140 13.0/5.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 2 V+1 D -140 13.0/5.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3 V+1 6 -170 7.0/11.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+1 6 -170 7.0/11.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 V+1 6 -170 7.0/11.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V+2 6 -170 7.0/11.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Inger Byström - Bo Byström 4D V= 6 -590 2.0/16.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Anders Haraldh - Kent Bäckström 3D V+2 7 -730 0.0/18.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström     - 8.4/-

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Väst giv
N-S i zon
K6
93
Kkn10842
K109
Ekn107
52
D96
E642
9854
kn10864
53
53
D32
EKD7
E7
Dkn87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT S+2 10 660 16.0/2.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Inger Byström - Bo Byström 3NT S+2 3 660 16.0/2.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S+2 10 660 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3NT S+1 Kn 630 12.0/6.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S= 10 600 9.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT S= 7 600 9.0/9.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Anders Haraldh - Kent Bäckström 3 N+3 5 170 5.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 S+1 2 170 5.0/13.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 Ö-3 E 150 2.0/16.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT S-2 4 -200 0.0/18.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström     - 8.4/-

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Nord giv
alla i zon
EK73
K108
kn987
D5
kn109864
E64
2
E76

Dkn953
E1043
Kkn32
D52
72
KD65
10984

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingrid Olander - Margareta Ståhle 1NT S+2 4 150 18.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Barbro Hedström - Inger Sundin 1NT S+1 4 120 16.0/2.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö-1 D 100 11.0/7.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 2 V-1 D 100 11.0/7.0
Inger Byström - Bo Byström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö-1 K 100 11.0/7.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-1 D 100 11.0/7.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 1NT N-1 6 -100 6.0/12.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö= K -140 4.0/14.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 Ö+2 5 -200 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anders Haraldh - Kent Bäckström 2 N-4 D -400 0.0/18.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg     - -/5.5

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Öst giv
ingen i zon
K8
ED
Ekn1054
K542
104
Kkn832
K876
86
D97
1094
D3
D10973
Ekn6532
765
92
Ekn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3D V-4 6 800 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingrid Olander - Margareta Ståhle 4 N+3 Kn 510 16.0/2.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 S+2 6 480 14.0/4.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+2 3 460 12.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Barbro Hedström - Inger Sundin 4 S+1 2 450 9.0/9.0
Inger Byström - Bo Byström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+1 2 450 9.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anders Haraldh - Kent Bäckström 4 N= 10 420 6.0/12.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S= 7 400 4.0/14.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 1NT N+5 3 240 2.0/16.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 S+2 8 170 0.0/18.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg     - -/5.5

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Syd giv
N-S i zon
85432
Dkn5
K105
65
EK7
K8763
ED8
E9
D
10942
9632
Dkn74
kn1096
E
kn74
K10832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT V-2 4 100 17.0/1.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-2 5 100 17.0/1.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V-1 6 50 12.0/6.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V-1 2 50 12.0/6.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 4 V-1 6 50 12.0/6.0
Inger Byström - Bo Byström Gunn Åstrand - Mona Dalén 1 V+1 3 -110 8.0/10.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Anders Haraldh - Kent Bäckström 4 V= 8 -420 3.0/15.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V= 5 -420 3.0/15.0
Karin Eriksson - Sture Holm Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 V= 8 -420 3.0/15.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V= 8 -420 3.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 9.2/-

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Väst giv
Ö-V i zon
92
K1097
D84
9754
EK74
Ekn5
E9
E862
kn106
D2
10765
KD103
D853
8643
Kkn32
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V= 7 -600 16.0/2.0
Inger Byström - Bo Byström Gunn Åstrand - Mona Dalén 3NT V= 7 -600 16.0/2.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 3NT Ö= 2 -600 16.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 4 V= 9 -620 12.0/6.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Anders Haraldh - Kent Bäckström 3NT V+1 7 -630 8.0/10.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT V+1 10 -630 8.0/10.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+1 7 -630 8.0/10.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT V+2 9 -660 2.0/16.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT V+2 7 -660 2.0/16.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+2 7 -660 2.0/16.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 9.2/-

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Nord giv
ingen i zon
E543
E
K5
E108632
Dkn9
K864
Ekn1082
K
76
kn532
D74
kn974
K1082
D1097
963
D5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 N+1 D 450 18.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingrid Olander - Margareta Ståhle 4 N= D 420 15.0/3.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Inger Byström - Bo Byström 4 N= D 420 15.0/3.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 N= D 140 12.0/6.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Gunn Åstrand - Mona Dalén 2 N+1 5 110 10.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Sohlin - Staffan Hedman 2 Ö-1 5 50 8.0/10.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT N-1 4 -50 4.0/14.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 6 -50 4.0/14.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 3 N-1 4 -50 4.0/14.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 3 N-3 D -150 0.0/18.0
Barbro Hedström - Inger Sundin     - 7.1/-

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Öst giv
N-S i zon
D6432
Ekn853
9
93
EK98
KD764
8
E54
kn5

ED743
KDkn1086
107
1092
Kkn10652
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 6D V-7 9 1700 18.0/0.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Gunn Åstrand - Mona Dalén 2 V-1 9 50 15.0/3.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 Ö-1 10 50 15.0/3.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ingrid Olander - Margareta Ståhle 3NT V+1 9 -430 12.0/6.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT Ö+2 6 -460 7.0/11.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 3NT V+2 3 -460 7.0/11.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 3NT Ö+2 10 -460 7.0/11.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Inger Byström - Bo Byström 3NT Ö+2 2 -460 7.0/11.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+3 2 -490 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Sohlin - Staffan Hedman 6 Ö= 6 -920 0.0/18.0
Barbro Hedström - Inger Sundin     - 7.1/-

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn1065
E98
E875
108
ED
D10643
D102
942
873

kn96
EKDkn653
K942
Kkn752
K43
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barbro Hedström - Inger Sundin 3 N-1 E -50 17.0/1.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 N-1 E -50 17.0/1.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 2 S-2 10 -100 14.0/4.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö+2 7 -150 9.0/9.0
Inger Byström - Bo Byström Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö+2 5 -150 9.0/9.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 3 Ö+2 2 -150 9.0/9.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 S-3 9 -150 9.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 5 Ö= 5 -600 3.0/15.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V= E -600 3.0/15.0
Karin Eriksson - Sture Holm Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT V+1 9 -630 0.0/18.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström     - -/7.5

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Väst giv
alla i zon
kn109
K2
D10652
Kkn6
84
ED109853
kn7
83
KD2
kn6
EK983
E72
E7653
74
4
D10954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V-1 5 100 17.0/1.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 V-1 6 100 17.0/1.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barbro Hedström - Inger Sundin 4 V= Kn -620 11.0/7.0
Inger Byström - Bo Byström Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 V= Kn -620 11.0/7.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= Kn -620 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 4 V= Kn -620 11.0/7.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+1 3 -630 4.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3NT Ö+1 3 -630 4.0/14.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT Ö+1 5 -630 4.0/14.0
Ingrid Olander - Margareta Ståhle Liane Svensson - Alfhild Jacobsson 3NT Ö+3 3 -690 0.0/18.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström     - -/7.5

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Nord giv
N-S i zon
kn85
E943
KD109
kn7
3
K1086
8653
10642
EKD942
52
42
D93
1076
Dkn7
Ekn7
EK85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT S+1 6 630 18.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 N+1 E 170 15.0/3.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Olander - Margareta Ståhle 3 N+1 E 170 15.0/3.0
Inger Byström - Bo Byström Lennart Sohlin - Staffan Hedman 3 Ö-3 K 150 12.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Barbro Hedström - Inger Sundin 2 V-2 3 100 9.0/9.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 5 Ö-2 E 100 9.0/9.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 Ö= 7 -80 6.0/12.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Anders Haraldh - Kent Bäckström 3 N-1 K -100 4.0/14.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö= E -110 1.0/17.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 2 V+1 3 -110 1.0/17.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom     - 11.5/-

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Öst giv
Ö-V i zon
ED432
E
K6
EK1052
Kkn6
Kkn1062
kn82
97
9875
9
ED10753
kn6
10
D87543
94
D843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö-2 Kn 200 17.0/1.0
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V-2 7 200 17.0/1.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 1 N+2 9 140 14.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT V-1 Kn 100 11.0/7.0
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT V-1 3 100 11.0/7.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Olander - Margareta Ståhle 4 N-1 9 -50 7.0/11.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N-1 E -50 7.0/11.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Anders Haraldh - Kent Bäckström 2 N-2 9 -100 4.0/14.0
Inger Byström - Bo Byström Lennart Sohlin - Staffan Hedman 4 S-3 2 -150 1.0/17.0
Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson 4 V+1 9 -150 1.0/17.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom     - 11.5/-

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Syd giv
alla i zon
87643
Dkn1072
3
103
Kkn105
8
D872
KD65
D9
EK6
kn1094
Ekn72
E2
9543
EK65
984

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Sandberg - Christer Hellström 5D V-3 3 800 18.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Barbro Hedström - Inger Sundin 2 V-3 3 300 16.0/2.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö-2 3 200 14.0/4.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Ingrid Olander - Margareta Ståhle 3 Ö+1 E -130 10.0/8.0
Inger Byström - Bo Byström Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 3 Ö+1 3 -130 10.0/8.0
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Margareta Barreby - Solveig Lundström 2 Ö+2 K -130 10.0/8.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 3NT Ö= 5 -600 6.0/12.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT Ö+1 E -630 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö+1 5 -630 2.0/16.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT Ö+1 4 -630 2.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/10.2

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.18

Väst giv
ingen i zon
D107
kn43
kn842
K87
5
K976
E1097
Dkn93
K96
ED1085
63
E102
Ekn8432
2
KD5
654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Staffan Hedman Margareta Barreby - Solveig Lundström 5 Ö-2 K 100 18.0/0.0
Ulla Blanck - Lennart Mikaelsson Ingrid Olander - Margareta Ståhle 5 Ö-1 6 50 13.0/5.0
Inger Byström - Bo Byström Hjördis Smedberg - Gunilla Hermansson 5 Ö-1 E 50 13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 Ö-1 D 50 13.0/5.0
Anders Haraldh - Kent Bäckström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-1 E 50 13.0/5.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S-2 D -100 8.0/10.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö+2 3 -200 6.0/12.0
Liane Svensson - Alfhild Jacobsson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 Ö= E -420 4.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm Barbro Hedström - Inger Sundin 4 Ö+1 K -450 1.0/17.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö+1 K -450 1.0/17.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/10.2