Kommande tävlingar
27/10 Allsvenskan, Elitserien, rond
28/10 Allsvenskan, div 3, rond 7-9
31/10 Riksläger, Höst 2017 - Varberg
Rapporterade tävlingar
15/10 Ena-träffen
16/09 Albrekts Guld - Omgång 3
16/09 Albrekts Guld - Omgång 2
Bridgeklubben BFR » BFR Sommarbridge 12 2016-08-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

BFR Sommarbridge 12 2016-08-11

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Nord giv
ingen i zon
85
kn3
E10953
E862
Ekn103
75
kn876
Dkn4
KD74
E62
KD4
975
962
KD10984
2
K103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Solveig Lundström - Margareta Barreby 2 S+2 D 170 20.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 Ö-2 2 100 17.0/3.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 Ö-2 2 100 17.0/3.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-1 2 50 11.0/9.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 2NT Ö-1 K 50 11.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Byström - Bo Byström 4 V-1 Kn 50 11.0/9.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Liz Callbo - Lars Olsson 2 Ö-1 2 50 11.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Ernesto Iorio 2 Ö= 2 -110 5.0/15.0
Gun Olsson - Lindström Kent Ulla Blanck - Bo Åstrand 2 Ö= 2 -110 5.0/15.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT Ö+1 K -120 2.0/18.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 V= Kn -140 0.0/20.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson     - 10.4/-

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Öst giv
N-S i zon
10954
Kkn7
D4
kn743
EK63
98
Ekn
E10852
8
1054
K1098762
K6
Dkn72
ED632
53
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V-2 K 100 20.0/0.0
Gun Olsson - Lindström Kent Ulla Blanck - Bo Åstrand 3 Ö+2 2 -150 16.0/4.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Liz Callbo - Lars Olsson 3 Ö+2 E -150 16.0/4.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 Ö+2 D -150 16.0/4.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Byström - Bo Byström 3D N-1 K -200 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N-3 K -300 10.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunn Åstrand - Mona Dalén 5 Ö= D -400 5.0/15.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 5 Ö= E -400 5.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 5 Ö= E -400 5.0/15.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Solveig Lundström - Margareta Barreby 5 Ö= D -400 5.0/15.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Ernesto Iorio 4D N-4 2 -1100 0.0/20.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson     - 10.4/-

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Syd giv
Ö-V i zon
63
9632
ED9
ED74
K852
Dkn1075
1042
3
ED9
EK
K63
K10952
kn1074
84
kn875
kn86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Olsson - Lindström Kent Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 4 V-1 4 100 19.0/1.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 V-1 4 100 19.0/1.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 1NT N-1 9 -50 16.0/4.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Blanck - Bo Åstrand 2 Ö+1 Kn -140 13.0/7.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö+1 7 -140 13.0/7.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inger Byström - Bo Byström 2NT Ö+1 5 -150 9.0/11.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 1NT Ö+2 8 -150 9.0/11.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 2NT Ö+2 4 -180 6.0/14.0
Liz Callbo - Lars Olsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT Ö+4 8 -210 4.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 8 -630 1.0/19.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö+1 Kn -630 1.0/19.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby     - 9.6/-

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Väst giv
alla i zon
K732
3
7632
EK106
E1084
K
95
Dkn9854
kn5
108752
KD108
32
D96
EDkn964
Ekn4
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 S= E 140 20.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 2NT N= K 120 18.0/2.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Blanck - Bo Åstrand 2 S= 5 110 15.0/5.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 1 S+1 D 110 15.0/5.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-1 D -100 8.0/12.0
Gun Olsson - Lindström Kent Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 3 S-1 E -100 8.0/12.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Inger Byström - Bo Byström 3 S-1 9 -100 8.0/12.0
Liz Callbo - Lars Olsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 N-1 3 -100 8.0/12.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 N-1 3 -100 8.0/12.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N-2 8 -200 1.0/19.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-2 5 -200 1.0/19.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby     - 9.6/-

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Nord giv
N-S i zon
K
KD1098
K104
10862
D732
542
D963
93
E986
kn63
kn7
EDkn7
kn1054
E7
E852
K54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S+1 3 630 20.0/0.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 3NT S= D 600 18.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N+2 E 170 16.0/4.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT S+1 2 150 13.0/7.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Blanck - Bo Åstrand 1NT S+2 9 150 13.0/7.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT S= 2 120 10.0/10.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Barbro Hedström - Inger Sundin 2 N= 7 110 7.0/13.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byström 2 N= Kn 110 7.0/13.0
Bo Byléhn - Ernesto Iorio Gun Olsson - Lindström Kent 2 S= 4 90 4.0/16.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 N-1 E -100 2.0/18.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S-2 6 -200 0.0/20.0
Liz Callbo - Lars Olsson     - -/9.4

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Öst giv
Ö-V i zon
1084
KD86
kn862
92
kn
E109
ED1075
kn1064
D97632
74
K9
D53
EK5
kn532
43
EK87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byström 3 V-2 K 200 18.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö-2 K 200 18.0/2.0
Bo Byléhn - Ernesto Iorio Gun Olsson - Lindström Kent 2 V-2 K 200 18.0/2.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 3 S+1 Kn 170 14.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N= K 140 12.0/8.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ulla Blanck - Bo Åstrand 2 N= 7 110 10.0/10.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V-1 K 100 7.0/13.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Barbro Hedström - Inger Sundin 2 V-1 9 100 7.0/13.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S= 5 90 4.0/16.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 N-2 9 -100 2.0/18.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= 6 -110 0.0/20.0
Liz Callbo - Lars Olsson     - -/9.4

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Syd giv
alla i zon
752
EK983
3
10874
K1083
1074
Kkn
KD92
D64
Dkn2
E109752
3
Ekn9
65
D864
Ekn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Lars Olsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 Ö-2 E 200 19.0/1.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 Ö-2 E 200 19.0/1.0
Bo Byléhn - Ernesto Iorio Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 N= 3 110 16.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byström 3 Ö-1 6 100 11.0/9.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V-1 3 100 11.0/9.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö-1 6 100 11.0/9.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 Ö-1 6 100 11.0/9.0
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT Ö= 5 -90 6.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Barbro Hedström - Inger Sundin 3 N-2 3 -200 4.0/16.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Gun Olsson - Lindström Kent 3NT S-4 K -400 2.0/18.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Bo Åstrand 3D S-2 K -500 0.0/20.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund     - 8.5/-

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Väst giv
ingen i zon
EKD853
Dkn
Ekn6
109
64
109876
872
KD8
972
K4
K954
7652
kn10
E532
D103
Ekn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+3 8 490 20.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byström 4 S+1 2 450 11.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Barbro Hedström - Inger Sundin 4 N+1 4 450 11.0/9.0
Liz Callbo - Lars Olsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 N+1 2 450 11.0/9.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+1 K 450 11.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Bo Åstrand 4 N+1 7 450 11.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 N+1 9 450 11.0/9.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Gun Olsson - Lindström Kent 4 N+1 7 450 11.0/9.0
Bo Byléhn - Ernesto Iorio Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N+1 9 450 11.0/9.0
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 N+3 7 200 2.0/18.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N-1 5 -50 0.0/20.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund     - 8.5/-

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Nord giv
Ö-V i zon
64
D10
E985
Kkn543
D1082
72
K62
E1082
K97
986543
74
96
Ekn53
EKkn
Dkn103
D7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Ernesto Iorio Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N+2 9 460 20.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Bo Åstrand 3NT S+1 2 430 14.0/6.0
Gun Olsson - Lindström Kent Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+1 2 430 14.0/6.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Inger Byström - Bo Byström 3NT S+1 2 430 14.0/6.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3NT S+1 2 430 14.0/6.0
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S+1 2 430 14.0/6.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S= 8 400 7.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S= 7 400 7.0/13.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Gunn Åstrand - Mona Dalén 3NT S-1 2 -50 2.0/18.0
Liz Callbo - Lars Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-1 7 -50 2.0/18.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S-1 2 -50 2.0/18.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg     - 9.0/-

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Öst giv
alla i zon
942
K873
D8
Ekn104
Ekn6
Dkn9
E65
KD76
8753
E106
kn943
85
KD10
542
K1072
932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 V-2 D 200 20.0/0.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Gunn Åstrand - Mona Dalén 1 V= 3 -70 18.0/2.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Inger Byström - Bo Byström 1NT V= 3 -90 13.0/7.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V= 3 -90 13.0/7.0
Bo Byléhn - Ernesto Iorio Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT V= Kn -90 13.0/7.0
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT V= 4 -90 13.0/7.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Bo Åstrand 1NT V+1 3 -120 5.0/15.0
Gun Olsson - Lindström Kent Karin Eriksson - Sture Holm 1NT V+1 4 -120 5.0/15.0
Liz Callbo - Lars Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+1 10 -120 5.0/15.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 1NT V+1 9 -120 5.0/15.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+2 4 -150 0.0/20.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg     - 9.0/-

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Syd giv
ingen i zon
5
7
1097654
EK976
ED1097
kn2
kn8
D1083
Kkn83
D10643
K3
52
642
EK985
ED2
kn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Olsson - Lindström Kent Barbro Hedström - Inger Sundin 5 N= 3 400 18.0/2.0
Liz Callbo - Lars Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 N= K 400 18.0/2.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 N= K 400 18.0/2.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 N+1 3 150 12.0/8.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 V-3 7 150 12.0/8.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S+1 3 150 12.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 2 S= 8 110 7.0/13.0
Inger Byström - Bo Byström Solveig Lundström - Margareta Barreby 2 S= Kn 110 7.0/13.0
Ulla Blanck - Bo Åstrand Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3 V-2 7 100 4.0/16.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V= 7 -140 1.0/19.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 2 V+1 7 -140 1.0/19.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 8.0/-

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Väst giv
N-S i zon
82
EK8542
753
E3
Ekn63
kn7
EK1064
109
KD5
3
kn
KD876542
10974
D1096
D982
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Bo Åstrand Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 6 Ö-1 Kn 50 19.0/1.0
Inger Byström - Bo Byström Solveig Lundström - Margareta Barreby 5 Ö-1 D 50 19.0/1.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+2 D -150 13.0/7.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 Ö+1 6 -150 13.0/7.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö+1 9 -150 13.0/7.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 4 V+1 D -150 13.0/7.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 N-2 Kn -200 8.0/12.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 5 V= E -400 4.0/16.0
Liz Callbo - Lars Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 Ö= D -400 4.0/16.0
Karin Eriksson - Sture Holm Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V= E -400 4.0/16.0
Gun Olsson - Lindström Kent Barbro Hedström - Inger Sundin 4 V= K -420 0.0/20.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 8.0/-

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Nord giv
alla i zon
EDkn9762
98
86
K6
843
EDkn42
4
ED108
K10
K10753
9752
42
5
6
EKDkn103
kn9753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 N= 10 620 19.0/1.0
Inger Byström - Bo Byström Liz Callbo - Lars Olsson 4 N= 4 620 19.0/1.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Eriksson - Sture Holm 3 N+1 5 170 15.0/5.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 N+1 4 170 15.0/5.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ulla Blanck - Bo Åstrand 4 N-1 5 -100 10.0/10.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 K -100 10.0/10.0
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3 N-1 4 -100 10.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Ernesto Iorio 4 N-3 3 -300 3.0/17.0
Gun Olsson - Lindström Kent Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-3 5 -300 3.0/17.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 S-3 E -300 3.0/17.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Barbro Hedström - Inger Sundin 5 S-3 E -300 3.0/17.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 10.3/-

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Öst giv
ingen i zon
E10762
KD106
864
4
83
7
E109
E1087652
Kkn54
9852
Dkn7
D9
D9
Ekn43
K532
Kkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 5D V-2 2 300 20.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Ernesto Iorio 5 V-2 K 100 18.0/2.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ulla Blanck - Bo Åstrand 3 V-1 E 50 16.0/4.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Eriksson - Sture Holm 3 N-1 D -50 12.0/8.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-1 E -50 12.0/8.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 S-1 E -50 12.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 S-2 E -100 6.0/14.0
Gun Olsson - Lindström Kent Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-2 D -100 6.0/14.0
Inger Byström - Bo Byström Liz Callbo - Lars Olsson 4 N-2 D -100 6.0/14.0
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+1 E -130 2.0/18.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT S-4 E -200 0.0/20.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - 10.3/-

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Syd giv
N-S i zon
943
1053
ED9
Ekn98
EK8
7
Kkn1082
10765
Dkn106
EK98
73
KD3
752
Dkn642
654
42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3NT Ö-2 2 100 19.0/1.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT Ö-2 4 100 19.0/1.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 V-1 3 50 11.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö-1 7 50 11.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT Ö-1 D 50 11.0/9.0
Ulla Blanck - Bo Åstrand Liz Callbo - Lars Olsson 3NT Ö-1 4 50 11.0/9.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT Ö-1 6 50 11.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT Ö-1 4 50 11.0/9.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 3NT Ö= 4 -400 3.0/17.0
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Solveig Lundström - Margareta Barreby 3NT Ö= 2 -400 3.0/17.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Inger Byström - Bo Byström 3NT Ö+1 6 -430 0.0/20.0
Gun Olsson - Lindström Kent     - 11.7/-

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Väst giv
Ö-V i zon
98
K97
86432
D109
ED5
Ekn103
K
E8742
7642
8654
9
Kkn63
Kkn103
D2
EDkn1075
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing Solveig Lundström - Margareta Barreby 3 S+1 E 130 19.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S+1 5 130 19.0/1.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Barbro Hedström - Inger Sundin 2 N+1 3 110 15.0/5.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+1 E 110 15.0/5.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 4 V-1 9 100 12.0/8.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Inger Byström - Bo Byström 4 S-1 E -50 7.0/13.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Gunn Åstrand - Mona Dalén 5 N-1 Kn -50 7.0/13.0
Ulla Blanck - Bo Åstrand Liz Callbo - Lars Olsson 5 S-1 E -50 7.0/13.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S-1 E -50 7.0/13.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4D N-1 3 -100 2.0/18.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 V= 8 -620 0.0/20.0
Gun Olsson - Lindström Kent     - 11.7/-

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Nord giv
ingen i zon
43
Dkn103
E9
86543
D97
E92
K1052
D72
kn1085
K754
76
EKkn
EK62
86
Dkn843
109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Lars Olsson Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 3NT V-2 D 100 19.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö-2 K 100 19.0/1.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Bo Byléhn - Ernesto Iorio 3 Ö-1 9 50 12.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö-1 E 50 12.0/8.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V-1 E 50 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barbro Hedström - Inger Sundin 3NT V-1 E 50 12.0/8.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Gun Olsson - Lindström Kent 3NT Ö-1 E 50 12.0/8.0
Ulla Blanck - Bo Åstrand Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 Ö= 4 -110 6.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Eriksson - Sture Holm 2NT V= E -120 2.0/18.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 1NT V+1 E -120 2.0/18.0
Inger Byström - Bo Byström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 1NT V+1 D -120 2.0/18.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 10.0/-

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Öst giv
N-S i zon
KD
Dkn9632
kn104
D4
kn1073
E854
E96
106
82
7
KD8752
kn852
E9654
K10
3
EK973

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 5 N= 2 650 20.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= K 620 17.0/3.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Bo Byléhn - Ernesto Iorio 4 S= 6 620 17.0/3.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S+1 E 170 12.0/8.0
Liz Callbo - Lars Olsson Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 3 S+1 E 170 12.0/8.0
Inger Byström - Bo Byström Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 N+1 2 170 12.0/8.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Gun Olsson - Lindström Kent 2 N+1 K 140 8.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö-2 K 100 6.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-1 E -100 2.0/18.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barbro Hedström - Inger Sundin 4 N-1 8 -100 2.0/18.0
Ulla Blanck - Bo Åstrand Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 N-1 K -100 2.0/18.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 10.0/-

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Syd giv
Ö-V i zon
D87653
EKD5
K
E5
EK10
92
E106
KDkn106
42
kn86
D843
9832
kn9
10743
kn9752
74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Olsson - Lindström Kent Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+1 9 140 20.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Barbro Hedström - Inger Sundin 2 N= 4 110 14.0/6.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 N= 3 110 14.0/6.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 2 N= 3 110 14.0/6.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 N= 3 110 14.0/6.0
Liz Callbo - Lars Olsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 2 N= 3 110 14.0/6.0
Inger Byström - Bo Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N-1 Kn -50 8.0/12.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ulla Blanck - Bo Åstrand 3D N-1 9 -100 4.0/16.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-2 9 -100 4.0/16.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3D N-1 9 -100 4.0/16.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NTD V+1 E -380 0.0/20.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin     - -/11.8

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Väst giv
alla i zon
1065
8
Kkn43
109863
D7
K42
ED9765
54
9843
kn976
108
Kkn2
EKkn2
ED1053
2
ED7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Barbro Hedström - Inger Sundin 5 S+1 E 620 20.0/0.0
Gun Olsson - Lindström Kent Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2D V-2 8 500 18.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V-3 8 300 16.0/4.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+2 2 170 12.0/8.0
Inger Byström - Bo Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S+2 4 170 12.0/8.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+2 4 170 12.0/8.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 S+1 6 140 8.0/12.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 2 S= 6 110 4.0/16.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ulla Blanck - Bo Åstrand 1 S+1 5 110 4.0/16.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 S= 5 110 4.0/16.0
Liz Callbo - Lars Olsson Bo Byléhn - Ernesto Iorio 3 S-2 D -200 0.0/20.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin     - -/11.8

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Nord giv
N-S i zon
1095
K97654
1074
2
EK8643
Ekn8
9
K86
2
D103
D8
EDkn10753
Dkn7
2
EKkn6532
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Blanck - Bo Åstrand 6 Ö-2 E 100 20.0/0.0
Liz Callbo - Lars Olsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 V-1 4 50 16.0/4.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 5 Ö-1 E 50 16.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 Ö-1 K 50 16.0/4.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 Ö= 2 -130 12.0/8.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Karin Eriksson - Sture Holm 3 V= 2 -140 10.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö+2 2 -440 8.0/12.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Barbro Hedström - Inger Sundin 4 V+1 10 -450 4.0/16.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byström 4 V+1 2 -450 4.0/16.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gun Olsson - Lindström Kent 4 V+1 4 -450 4.0/16.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Bo Byléhn - Ernesto Iorio 6 Ö= K -920 0.0/20.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - -/9.1

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Öst giv
Ö-V i zon
kn642
kn6
E3
EK753
K10
EK3
KD1042
kn64
987
D52
86
D10982
ED53
109874
kn975

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Lundström - Margareta Barreby Karin Eriksson - Sture Holm 3 V-2 Kn 200 20.0/0.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunn Åstrand - Mona Dalén 2NT S+1 E 150 18.0/2.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Barbro Hedström - Inger Sundin 2 S= 10 110 15.0/5.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 N= 8 110 15.0/5.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 2 S-1 D -50 12.0/8.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byström 2 V= K -90 10.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Blanck - Bo Åstrand 2 S-2 K -100 7.0/13.0
Liz Callbo - Lars Olsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 S-2 E -100 7.0/13.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+1 E -120 2.0/18.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Bo Byléhn - Ernesto Iorio 2NT V= K -120 2.0/18.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gun Olsson - Lindström Kent 1NT V+1 3 -120 2.0/18.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - -/9.1

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Syd giv
alla i zon
kn762
Dkn7
KD43
KD
KD
K52
Ekn87
kn1084
854
E10843
105
E53
E1093
96
962
9762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Bo Byléhn - Ernesto Iorio 4 Ö-3 E 300 20.0/0.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 Ö-2 2 200 18.0/2.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 S= E 80 16.0/4.0
Gun Olsson - Lindström Kent Inger Byström - Bo Byström 2 Ö= 3 -110 12.0/8.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Solveig Lundström - Margareta Barreby 2 Ö= 2 -110 12.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 Ö= 6 -110 12.0/8.0
Liz Callbo - Lars Olsson Karin Eriksson - Sture Holm 1NT V+1 2 -120 8.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 2 Ö+1 2 -140 5.0/15.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 2 V+1 K -140 5.0/15.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Bo Åstrand 1NT V+2 3 -150 1.0/19.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT V+2 D -150 1.0/19.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 9.7/-

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.11

Väst giv
ingen i zon
E10974
EKkn52
kn4
2

1064
ED10985
Ekn95
kn853
97
K73
K1076
KD62
D83
62
D843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Eva Lindberg - Elisabeth Elfwing 4 N= K 420 19.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N= K 420 19.0/1.0
Gun Olsson - Lindström Kent Inger Byström - Bo Byström 3 S= 10 140 15.0/5.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N+1 K 140 15.0/5.0
Barbro Hedström - Inger Sundin Solveig Lundström - Margareta Barreby 5 V-1 E 50 12.0/8.0
Liz Callbo - Lars Olsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-1 K -50 10.0/10.0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Bo Byléhn - Ernesto Iorio 2 V+2 E -130 8.0/12.0
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3 V+2 E -150 6.0/14.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4D N-2 K -300 4.0/16.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 5 V= K -400 2.0/18.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Bo Åstrand 5D V= K -550 0.0/20.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 9.7/-