Kommande tävlingar
27/10 Allsvenskan, Elitserien, rond
28/10 Allsvenskan, div 3, rond 7-9
31/10 Riksläger, Höst 2017 - Varberg
Rapporterade tävlingar
15/10 Ena-träffen
16/09 Albrekts Guld - Omgång 3
16/09 Albrekts Guld - Omgång 2
Bridgeklubben BFR » BFR Sommarbridge 11 2016-08-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

BFR Sommarbridge 11 2016-08-04

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Nord giv
ingen i zon
D72
E10962
ED104
9
kn94
K53
kn862
E106
K8
kn874
K73
Dkn32
E10653
D
95
K8754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ulla Blanck Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3 S+2 6 200 14.0/0.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S+1 6 140 12.0/2.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT S= 6 120 10.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Eriksson - Sture Holm 4 S-1 2 -50 8.0/6.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Liz Callbo - Marie-Louise Augutis 2NT S-2 E -100 5.0/9.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-2 6 -100 5.0/9.0
Inger Byström - Bo Byström Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 S-3 6 -150 1.0/13.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-3 6 -150 1.0/13.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom     - -/8.6

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Öst giv
N-S i zon
8742
K3
K6
kn7643
109
E74
Dkn95
EK109
Dkn653
D10
1043
D82
EK
kn98652
E872
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Eriksson - Sture Holm 3 S+1 10 170 14.0/0.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3 Ö-3 5 150 12.0/2.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 S+2 K 140 10.0/4.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Liz Callbo - Marie-Louise Augutis 2 S= E 110 8.0/6.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V-2 3 100 6.0/8.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö-1 2 50 4.0/10.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V= K -90 2.0/12.0
Inger Byström - Bo Byström Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 S-1 10 -100 0.0/14.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom     - -/8.6

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
D63
kn764
KD95
K4
E1085
ED1082
76
E3
972
5
kn43
kn109852
Kkn4
K93
E1082
D76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N= 8 400 14.0/0.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Liane Svensson - Ulla Blanck 2NT S+1 8 150 12.0/2.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 S= E 110 8.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S= E 110 8.0/6.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 N+1 8 110 8.0/6.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 S-1 E -50 3.0/11.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Inger Byström - Bo Byström 3NT S-1 8 -50 3.0/11.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 S-2 E -100 0.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 6.7/-

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Väst giv
alla i zon
952
E643
ED87
108
kn4
Kkn872
643
962
D1076
D1095
952
D3
EK83

Kkn10
EKkn754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 6NT N= 6 1440 14.0/0.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 6 N+1 2 1390 12.0/2.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+3 6 690 10.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 S+2 2 640 8.0/6.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S+1 7 170 5.0/9.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Inger Byström - Bo Byström 2 S+2 7 170 5.0/9.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Liane Svensson - Ulla Blanck 2 S+2 Kn 130 2.0/12.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 5 N-1 9 -100 0.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - 6.7/-

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Nord giv
N-S i zon
EK10
D82
kn54
K1092
76
Kkn4
986
Ekn754
98543
E10973
E2
6
Dkn2
65
KD1073
D83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N= E 600 14.0/0.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Kirstin Löfgren - Bo Byléhn 2NT S+1 7 150 12.0/2.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Gunn Åstrand - Mona Dalén 2NT N= 10 120 10.0/4.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 2 S+1 E 110 8.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S= 7 90 6.0/8.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kjell Jacobsson - Olan Hedström 4 Ö-1 D 50 4.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1NT N-1 9 -100 2.0/12.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N-2 7 -200 0.0/14.0
Inger Byström - Bo Byström     - -/7.1

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Öst giv
Ö-V i zon

Dkn108
D73
K96543
Kkn63
32
E842
kn102
42
K97654
106
ED7
ED109875
E
Kkn95
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Kirstin Löfgren - Bo Byléhn 4 S= 2 420 12.0/2.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 S= 2 420 12.0/2.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 4 S= 2 420 12.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kjell Jacobsson - Olan Hedström 3 N+1 3 170 8.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 S= 4 140 6.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S= 3 110 4.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Eriksson - Sture Holm 4 S-1 E -50 1.0/13.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S-1 E -50 1.0/13.0
Inger Byström - Bo Byström     - -/7.1

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Syd giv
alla i zon
ED53
kn64
E87
EKD
1062
E7
D1062
10752
Kkn4
D92
kn54
kn943
987
K10853
K93
86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 S+1 10 650 14.0/0.0
Inger Byström - Bo Byström Kirstin Löfgren - Bo Byléhn 3NT N+1 4 630 12.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N= 3 620 9.0/5.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= 3 620 9.0/5.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 2 N+2 Kn 170 6.0/8.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT N= 3 90 4.0/10.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 N= Kn 80 2.0/12.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-3 4 -300 0.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 7.0/-

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Väst giv
ingen i zon
D2
K
E107654
kn972
8654
Ekn9642
D8
K
EK1093
83
kn2
D1063
kn7
D1075
K93
E854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Solveig Lundström - Margareta Barreby 5D Ö-4 10 800 14.0/0.0
Inger Byström - Bo Byström Kirstin Löfgren - Bo Byléhn 4 Ö-2 K 100 12.0/2.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Pass   10.0/4.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 N-2 E -100 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3 Ö= 3 -140 3.0/11.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+1 5 -140 3.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö= 3 -140 3.0/11.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö= 3 -140 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 7.0/-

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn106
8765
97643
KD92
D432
E2
D96
85
109
kn85
Kkn10542
743
EKkn
KD10
E873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Byström - Bo Byström 2 V-3 7 300 14.0/0.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 1NT S+3 2 180 12.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S+3 2 150 10.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+1 E 140 8.0/6.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Liz Callbo - Marie-Louise Augutis 2 S= E 110 5.0/9.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3 N= 9 110 5.0/9.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT S= 2 90 2.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Solveig Lundström - Margareta Barreby 5 N-1 9 -50 0.0/14.0
Liane Svensson - Ulla Blanck     - 8.5/-

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Öst giv
alla i zon
432
D1072
2
E10632
D96
Ekn984
kn10
K95
EKkn7
K65
K43
Dkn7
1085
3
ED98765
84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 Ö-1 E 100 13.0/1.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö-1 3 100 13.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 S-1 E -100 10.0/4.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT Ö+1 10 -150 8.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Solveig Lundström - Margareta Barreby 3NT Ö= 3 -600 4.0/10.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Byström - Bo Byström 3NT Ö= 8 -600 4.0/10.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3NT V= 6 -600 4.0/10.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Liz Callbo - Marie-Louise Augutis 4 V= E -620 0.0/14.0
Liane Svensson - Ulla Blanck     - 8.5/-

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Syd giv
ingen i zon
kn94
D94
95
E10542
5
832
EKD632
D83
EK10876
E75
1084
K
D32
Kkn106
kn7
kn976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö-1 10 50 14.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö+1 7 -140 11.0/3.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 Ö= 7 -140 11.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT V+1 4 -150 8.0/6.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö= 6 -420 4.0/10.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byström 4 Ö= 9 -420 4.0/10.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 Ö= 8 -420 4.0/10.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 4 -430 0.0/14.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén     - -/5.3

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Väst giv
N-S i zon
965
93
kn10762
K53
K43
765
984
9876
Dkn2
ED84
5
EDkn102
E1087
Kkn102
EKD3
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4D Ö-3 E 500 14.0/0.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 S+1 D 130 11.0/3.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N+1 E 130 11.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö-2 E 100 8.0/6.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö-1 E 50 6.0/8.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Inger Byström - Bo Byström 1 Ö+1 E -110 4.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1 S-2 9 -200 2.0/12.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Solveig Lundström - Margareta Barreby 2D Ö+1 E -280 0.0/14.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén     - -/5.3

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Nord giv
alla i zon
94
4
EKDkn876
983
Kkn653
K6
104
EK62
D87
985
953
D1074
E102
EDkn10732
2
kn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Solveig Lundström - Margareta Barreby 5 N= E 650 14.0/0.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= K 620 11.0/3.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 4 S= E 620 11.0/3.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4D V-2 K 500 8.0/6.0
Inger Byström - Bo Byström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+1 E 170 6.0/8.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-1 4 -100 3.0/11.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Gunn Åstrand - Mona Dalén 5 N-1 6 -100 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 5 N-2 E -200 0.0/14.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis     - 7.9/-

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Öst giv
ingen i zon
kn42
EK83
83
E1054
K109
972
EK6
Dkn76
E8765
54
D1074
98
D3
Dkn106
kn952
K32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Gunn Åstrand - Mona Dalén 2 N+1 5 140 14.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Solveig Lundström - Margareta Barreby 1NT S+1 D 120 12.0/2.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 Ö-2 10 100 10.0/4.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3 Ö-1 D 50 8.0/6.0
Inger Byström - Bo Byström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S-1 3 -50 6.0/8.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S-2 7 -100 4.0/10.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= K -110 1.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 Ö= D -110 1.0/13.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis     - 7.9/-

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Syd giv
N-S i zon
E74
EKD107
E842
4
D108
842
kn5
Ekn952
kn95
953
D10763
D8
K632
kn6
K9
K10763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunn Åstrand - Mona Dalén 3NT S+1 2 630 10.0/4.0
Inger Byström - Bo Byström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S+1 5 630 10.0/4.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Kirstin Löfgren - Bo Byléhn 3NT S+1 2 630 10.0/4.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT S+1 2 630 10.0/4.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Karin Eriksson - Sture Holm 3NT S+1 Kn 630 10.0/4.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= 3 620 3.0/11.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 N= 8 620 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 3 -100 0.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson     - 6.1/-

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Väst giv
Ö-V i zon
KD9
E9832
653
109
E1064
764
ED
EK84
kn8532
Dkn10
98
D72
7
K5
Kkn10742
kn653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Solveig Lundström - Margareta Barreby 3 V-2 K 200 14.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 S-1 E -50 11.0/3.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 N-1 8 -50 11.0/3.0
Inger Byström - Bo Byström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 V= 6 -140 4.0/10.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+1 10 -140 4.0/10.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Kirstin Löfgren - Bo Byléhn 3 V= 5 -140 4.0/10.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Karin Eriksson - Sture Holm 2 Ö+1 3 -140 4.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+1 E -140 4.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson     - 6.1/-

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Nord giv
ingen i zon
D6
K9862
E83
753
E98
Dkn73
D
K10862
Kkn542
E10
K54
ED9
1073
54
kn109762
kn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Solveig Lundström - Margareta Barreby 3NT Ö-1 Kn 50 14.0/0.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 Ö+2 Kn -200 12.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Ulla Blanck 3NT Ö+1 Kn -430 10.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 Ö+1 4 -450 8.0/6.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+2 6 -460 6.0/8.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö+2 4 -480 3.0/11.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+2 Kn -480 3.0/11.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Inger Byström - Bo Byström 4 Ö+3 5 -510 0.0/14.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn     - 6.1/-

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Öst giv
N-S i zon
K1087
K4
K95
ED82
E
D97652
432
K105
Dkn4
E83
Dkn76
643
96532
kn10
E108
kn97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Ulla Blanck 4 Ö-3 2 150 14.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N= Kn 110 12.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 V-2 7 100 9.0/5.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Gunn Åstrand - Mona Dalén 3 V-2 5 100 9.0/5.0
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö-1 2 50 5.0/9.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Inger Byström - Bo Byström 3 V-1 E 50 5.0/9.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= Kn -110 2.0/12.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Karin Eriksson - Sture Holm 3 S-2 6 -200 0.0/14.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn     - 6.1/-

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
kn542
7
93
E98732
K1087
kn3
ED84
KD6
6
EKD10842
1062
104
ED93
965
Kkn75
kn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= E 420 14.0/0.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 Ö-1 Kn 100 12.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunn Åstrand - Mona Dalén 2 Ö+3 Kn -200 10.0/4.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 3NT V= 9 -600 8.0/6.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Liane Svensson - Ulla Blanck 4 Ö+1 Kn -650 3.0/11.0
Inger Byström - Bo Byström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 E -650 3.0/11.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Kjell Jacobsson - Olan Hedström 4 Ö+1 Kn -650 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö+1 7 -650 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - 8.3/-

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Väst giv
alla i zon
K
Dkn1086432
kn
K52
Ekn1053
E7
106532
6
D9872
9
K94
D743
64
K5
ED87
Ekn1098

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+2 8 680 14.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 N+1 4 650 9.0/5.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 N+1 9 650 9.0/5.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N+1 9 650 9.0/5.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+1 5 650 9.0/5.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Kjell Jacobsson - Olan Hedström 3 N+2 8 200 4.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Liane Svensson - Ulla Blanck 4 N-1 7 -100 1.0/13.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 4 N-1 9 -100 1.0/13.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - 8.3/-

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Nord giv
N-S i zon
752
D
K96
Ekn6532
KD10
109875
EDkn54
Ekn983
EK3

KD1087
64
kn642
108732
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Karin Eriksson - Sture Holm 6 Ö-1 4 50 13.0/1.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 6 Ö-1 6 50 13.0/1.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byström 4 Ö= 4 -420 10.0/4.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 Ö+1 4 -450 7.0/7.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 Ö+1 4 -450 7.0/7.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V+2 E -480 4.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 6 V= E -980 1.0/13.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö= D -980 1.0/13.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström     - -/7.0

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
KD
D9432
Dkn94
83
E8753
EKkn75
5
E4
kn106
6
E108
KD10765
942
108
K7632
kn92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byström 6 V-3 3 300 14.0/0.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT Ö+2 3 -180 12.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V= D -620 10.0/4.0
Liz Callbo - Marie-Louise Augutis Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+1 3 -630 8.0/6.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 9 -650 6.0/8.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 D -680 4.0/10.0
Gunn Åstrand - Mona Dalén Solveig Lundström - Margareta Barreby 3NT Ö+3 2 -690 2.0/12.0
Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT V+4 4 -720 0.0/14.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström     - -/7.0

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Syd giv
alla i zon
E
9654
KDkn3
kn762
108
E10872
10962
D8
76
Kkn
E84
K109543
KDkn95432
D3
75
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunn Åstrand - Mona Dalén 4 S+2 8 680 14.0/0.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Liz Callbo - Marie-Louise Augutis 4 S+1 10 650 12.0/2.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= E 620 6.0/8.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Inger Byström - Bo Byström 4 S= 10 620 6.0/8.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= E 620 6.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 4 S= E 620 6.0/8.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 S= 6 620 6.0/8.0
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S+1 E 170 0.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/8.4

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.08.04

Väst giv
ingen i zon
kn93
Kkn9
6
EDkn1074
ED72
1083
8532
32
K1086
E7542
K1074
54
D6
EDkn9
K9865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 N= E 400 11.0/3.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunn Åstrand - Mona Dalén 5 N= 2 400 11.0/3.0
Liane Svensson - Ulla Blanck Inger Byström - Bo Byström 3NT N= 4 400 11.0/3.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Ståhle - Kerstin Sjölén 5 N= E 400 11.0/3.0
Kjell Jacobsson - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+2 E 170 6.0/8.0
Kirstin Löfgren - Bo Byléhn Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 Ö-1 5 50 4.0/10.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 N-1 8 -50 2.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Liz Callbo - Marie-Louise Augutis 5 N-2 E -100 0.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/8.4