Kommande tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, d
30/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, s
01/07 Storsjöträffen Guldtävling INS
Rapporterade tävlingar
21/05 Jubileums/Guldtävling Blomster
13/05 Guld IAF
07/05 Neighbour Challenge IAF Rond 6
Bridgeklubben BFR » BFR Sommarbridge 8 2016-07-14 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

BFR Sommarbridge 8 2016-07-14

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Nord giv
ingen i zon
EKkn7542
E3
D4
kn7
D10
Kkn10854
K2
D63
83
D62
Ekn87
E952
96
97
109653
K1084

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 3 N= E 140 16/2
Liz Callbo - Margareta Barreby Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3 N= E 140 16/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 N= 6 140 16/2
Mona Dalén - Gunn Åstrand Lena Becksén - Ernesto Iorio 5 V-2 D 100 12/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V-1 E 50 9/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 V-1 E 50 9/9
Liane Svensson - Ulla Blanck Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 E -50 6/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Klas Löfgren - Reidar Cedersund 5 N-2 E -100 4/14
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 3 V= K -140 1/17
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3 V= E -140 1/17

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Öst giv
N-S i zon
D963
D82
Kkn54
K2
E10
EKkn654
D72
D9
K542
3
E108
Ekn1086
kn87
1097
963
7543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 V+2 3 -170 17/1
Liz Callbo - Margareta Barreby Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 2 V+2 3 -170 17/1
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 1NT V+4 5 -210 14/4
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT Ö= 9 -400 12/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 4 V= 4 -420 10/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT Ö+1 9 -430 8/10
Liane Svensson - Ulla Blanck Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+2 6 -460 5/13
Mona Dalén - Gunn Åstrand Lena Becksén - Ernesto Iorio 3NT Ö+2 3 -460 5/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Klas Löfgren - Reidar Cedersund 3NT Ö+3 3 -490 1/17
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3NT Ö+3 3 -490 1/17

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Syd giv
Ö-V i zon
D52
Kkn
EKD965
kn5
K763
D109
73
10864
Ekn1094
876532
4
D
8
E4
kn1082
EK9732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT N+2 Kn 460 18/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3NT N+1 8 430 16/2
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 5 S+1 9 420 12/6
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 N+1 D 420 12/6
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Liane Svensson - Ulla Blanck 5 N+1 E 420 12/6
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 N+3 D 170 8/10
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Liz Callbo - Margareta Barreby 3NT N-1 4 -50 3/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Klas Löfgren - Reidar Cedersund 3NT N-1 Kn -50 3/15
Lena Becksén - Ernesto Iorio Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 S-1 7 -50 3/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N-1 9 -50 3/15

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Väst giv
alla i zon
E
EKD92
kn642
542
K8642
kn843
8
Kkn6
Dkn1095
5
EKD107
E8
73
1076
953
D10973

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 Ö+1 6 -170 18/0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 3 Ö+2 6 -200 16/2
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö+1 7 -650 7/11
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö+1 3 -650 7/11
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Liz Callbo - Margareta Barreby 4 Ö+1 10 -650 7/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Olan Hedström - Bo Byléhn 4 V+1 E -650 7/11
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Liane Svensson - Ulla Blanck 4 V+1 E -650 7/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Klas Löfgren - Reidar Cedersund 4 V+1 E -650 7/11
Lena Becksén - Ernesto Iorio Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+1 E -650 7/11
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 4 V+1 E -650 7/11

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Nord giv
N-S i zon
kn93
D843
KDkn83
10
E742
75
652
EK92
8
EK109
1097
D8754
KD1065
kn62
E4
kn63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S= E 110 18/0
Liane Svensson - Ulla Blanck Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-1 K 50 16/2
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3 S-1 E -100 13/5
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N-1 E -100 13/5
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Liz Callbo - Margareta Barreby 1NT Ö+1 6 -120 10/8
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Klas Löfgren - Reidar Cedersund 3 V+1 3 -130 8/10
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-2 E -200 4/14
Lena Becksén - Ernesto Iorio Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 2 S-2 K -200 4/14
Olan Hedström - Bo Byléhn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 S-2 E -200 4/14
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S-3 7 -300 0/18

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Öst giv
Ö-V i zon
8
EKkn73
D9542
107
64
92
763
K86432
Ekn972
654
kn108
Ekn
KD1053
D108
EK
D95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Ernesto Iorio Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3NT S+2 6 460 17/1
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Klas Löfgren - Reidar Cedersund 3NT S+2 6 460 17/1
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S+1 2 430 14/4
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 4 N= E 420 8/10
Liane Svensson - Ulla Blanck Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= 3 420 8/10
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N= E 420 8/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S= 2 420 8/10
Olan Hedström - Bo Byléhn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 N= 9 420 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N+2 Kn 200 2/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Liz Callbo - Margareta Barreby 4 S-1 7 -50 0/18

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Syd giv
alla i zon
954
D93
10864
D76
K63
1084
EKD95
83
D82
Ekn76
kn72
E52
Ekn107
K52
3
Kkn1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT Ö-2 9 200 18/0
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Mona Dalén - Gunn Åstrand 3 V-1 D 100 13/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V-1 6 100 13/5
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 V-1 4 100 13/5
Liz Callbo - Margareta Barreby Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V-1 D 100 13/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3 V+1 D -130 8/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Liane Svensson - Ulla Blanck 1 Ö+2 3 -140 6/12
Lena Becksén - Ernesto Iorio Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 2NT Ö+3 Kn -210 4/14
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 N-4 Kn -400 2/16
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Olan Hedström - Bo Byléhn 4 Ö= 3 -620 0/18

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Väst giv
ingen i zon
ED762
E982
ED5
9
54
Kkn1063
Kkn6
643
kn10
D75
1092
Kkn1085
K983
4
8743
ED72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Liane Svensson - Ulla Blanck 4 N+3 10 510 17/1
Lena Becksén - Ernesto Iorio Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 4 N+3 10 510 17/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+2 Kn 480 13/5
Liz Callbo - Margareta Barreby Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N+2 5 480 13/5
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N+1 Kn 450 7/11
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Mona Dalén - Gunn Åstrand 4 N+1 10 450 7/11
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 N+1 7 450 7/11
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N+1 Kn 450 7/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 4 N= 10 420 2/16
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2D V-2 9 300 0/18

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Nord giv
Ö-V i zon
543
964
KDkn1065
K
Dkn72
103
982
10875
1096
K82
E73
D642
EK8
EDkn75
4
Ekn93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 5 S+1 10 480 17/1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 4 S+2 D 480 17/1
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Olan Hedström - Bo Byléhn 4 S+1 9 450 14/4
Lena Becksén - Ernesto Iorio Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT S+1 7 430 11/7
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Liane Svensson - Ulla Blanck 3NT S+1 2 430 11/7
Liz Callbo - Margareta Barreby Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S= 2 420 8/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S= 5 400 6/12
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 3 S+1 D 170 4/14
Mona Dalén - Gunn Åstrand Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S+1 2 140 2/16
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S-2 D -100 0/18

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Öst giv
alla i zon
D105
K8763
87
ED3
kn974
105
K963
K95
K3
Ekn94
D102
10874
E862
D2
Ekn54
kn62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Margareta Barreby Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 N= 3 110 18/0
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT S-1 3 -100 13/5
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT S-1 4 -100 13/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 2NT N-1 7 -100 13/5
Lena Becksén - Ernesto Iorio Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 2NT N-1 4 -100 13/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3NT N-2 5 -200 7/11
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 2NT N-2 10 -200 7/11
Mona Dalén - Gunn Åstrand Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S-3 5 -300 2/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S-3 3 -300 2/16
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Liane Svensson - Ulla Blanck 3NT S-3 3 -300 2/16

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Syd giv
ingen i zon
105432
72
Kkn93
64
Dkn96
104
D85
Ekn52
K8
D863
10642
D97
E7
EKkn95
E7
K1083

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ulla Blanck Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3NT N+1 2 430 18/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Mona Dalén - Gunn Åstrand 3NT N= Kn 400 15/3
Olan Hedström - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT S= 5 400 15/3
Liz Callbo - Margareta Barreby Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1 N+4 10 200 12/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 1 S+3 6 170 10/8
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1 N+2 5 140 7/11
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Klas Löfgren - Reidar Cedersund 1 N+2 D 140 7/11
Lena Becksén - Ernesto Iorio Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 N+1 D 110 3/15
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 1 N+1 9 110 3/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-3 5 -150 0/18

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Väst giv
N-S i zon
753
52
kn752
9842
ED102
E983
K
Dkn76
kn4
104
E98643
K105
K986
KDkn76
D10
E3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Margareta Barreby Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 V-2 5 100 18/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 3 Ö= K -110 16/2
Liane Svensson - Ulla Blanck Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 2NT V= 5 -120 12/6
Lena Becksén - Ernesto Iorio Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT V= 5 -120 12/6
Olan Hedström - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT V= 5 -120 12/6
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT V+1 2 -150 8/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Klas Löfgren - Reidar Cedersund 2NT V+2 Kn -180 6/12
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3NT V+1 2 -430 3/15
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+1 K -430 3/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Mona Dalén - Gunn Åstrand 3D S-2 10 -500 0/18

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Nord giv
alla i zon
kn54
K107543
E
874
92
E9
KD763
Ekn102
D10863
kn82
85
963
EK7
D6
kn10942
KD5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Liane Svensson - Ulla Blanck 3 V-3 8 300 18/0
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+2 8 170 15/3
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 S+1 E 170 15/3
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Mona Dalén - Gunn Åstrand 2NT S+1 Kn 150 12/6
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 3 N= 9 140 10/8
Lena Becksén - Ernesto Iorio Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 N= 8 110 8/10
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 2NT S-1 2 -100 6/12
Liz Callbo - Margareta Barreby Klas Löfgren - Reidar Cedersund 4 N-2 7 -200 4/14
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT S-3 K -300 1/17
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S-3 Kn -300 1/17

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Öst giv
ingen i zon
EKkn4
Ekn7
E96
763
10853
K42
74
EKkn2
D6
983
Kkn83
D1054
972
D1065
D1052
98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1NT N+2 8 150 17/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT N+2 4 150 17/1
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 1NT N+1 9 120 12/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT N+1 3 120 12/6
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Mona Dalén - Gunn Åstrand 1NT N+1 3 120 12/6
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 N+1 9 110 8/10
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 1NT N= 3 90 5/13
Olan Hedström - Bo Byléhn Liane Svensson - Ulla Blanck 1NT N= 9 90 5/13
Liz Callbo - Margareta Barreby Klas Löfgren - Reidar Cedersund 1NT V-1 6 50 2/16
Lena Becksén - Ernesto Iorio Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 V= E -90 0/18

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Syd giv
N-S i zon
10852
42
E1086
864
kn974
Kkn873
K
ED10
E
ED
Dkn72
Kkn7532
KD63
10965
9543
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Ernesto Iorio Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 5 V-1 E 50 18/0
Liz Callbo - Margareta Barreby Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V= 3 -130 16/2
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT Ö= 3 -400 14/4
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V= E -420 12/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3NT Ö+2 9 -460 9/9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT V+2 2 -460 9/9
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Liane Svensson - Ulla Blanck 3NT V+3 2 -490 4/14
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3NT V+3 8 -490 4/14
Olan Hedström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3NT Ö+3 9 -490 4/14
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Lennart Wiklund - Sune Häggbom 6 Ö= 6 -920 0/18

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Väst giv
Ö-V i zon
kn9
E753
E107
D765
863
D108
D643
kn108
752
Kkn92
982
K92
EKD104
64
Kkn5
E43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3NT S+3 3 490 18/0
Liz Callbo - Margareta Barreby Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N+2 9 460 15/3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+2 4 460 15/3
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S+1 3 450 12/6
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Liane Svensson - Ulla Blanck 3NT N+1 9 430 8/10
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N+1 2 430 8/10
Olan Hedström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3NT N+1 8 430 8/10
Lena Becksén - Ernesto Iorio Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N= 7 400 4/14
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S+1 Kn 140 2/16
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 S-1 Kn -50 0/18

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Nord giv
ingen i zon
854
kn52
732
K873
K1093
K1094
86
kn94
Ekn72
E876
EKDkn4
D6
D3
1095
ED10652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Mona Dalén - Gunn Åstrand 3 Ö+2 9 -150 18/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 Ö+4 D -170 16/2
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 2 Ö+3 E -200 13/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö+2 D -200 13/5
Liz Callbo - Margareta Barreby Liane Svensson - Ulla Blanck 3 Ö+3 D -230 10/8
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+5 3 -260 8/10
Lena Becksén - Ernesto Iorio Klas Löfgren - Reidar Cedersund 4 V= 3 -420 5/13
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 V= 7 -420 5/13
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 4 Ö+1 2 -450 2/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö+2 6 -480 0/18

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Öst giv
N-S i zon
986
E9653
kn542
10
EK1075
KD2
D
Kkn32
kn3
74
E10963
E965
D42
kn108
K87
D874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 4 V-1 E 50 16/2
Lena Becksén - Ernesto Iorio Klas Löfgren - Reidar Cedersund 2NT V-1 2 50 16/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Mona Dalén - Gunn Åstrand 2 V-1 10 50 16/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V+1 2 -110 12/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö= 4 -140 10/8
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT Ö+3 4 -180 8/10
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis 3NT Ö= 8 -400 4/14
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö= 4 -400 4/14
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT V= 3 -400 4/14
Liz Callbo - Margareta Barreby Liane Svensson - Ulla Blanck 4 V+2 6 -480 0/18

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Syd giv
Ö-V i zon
KD10872
kn542
D52
63
963
kn1084
Dkn94
kn54
E107
E93
K1062
E9
KD8
K76
E8753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ulla Blanck Mona Dalén - Gunn Åstrand 4 N+1 10 450 11/7
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Liz Callbo - Margareta Barreby 4 S+1 9 450 11/7
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 N+1 E 450 11/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 4 S+1 D 450 11/7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 S+1 4 450 11/7
Olan Hedström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S+1 D 450 11/7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 D 450 11/7
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Klas Löfgren - Reidar Cedersund 4 S+1 D 450 11/7
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 3 V-3 K 300 2/16
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lena Becksén - Ernesto Iorio 3NT S-3 4 -150 0/18

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Väst giv
alla i zon
D84
KD
kn10
ED9764
962
87642
EK864
EKkn107
E5
D532
102
53
kn1093
97
Kkn853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N= E 130 18/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 N-1 E -100 16/2
Liane Svensson - Ulla Blanck Mona Dalén - Gunn Åstrand 3 V+2 E -150 14/4
Ingrid Olander - Ingegerd Backlund Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 N-2 K -200 12/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingemar Svensson - Poul Steckhahn 3 Ö+3 9 -230 9/9
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Klas Löfgren - Reidar Cedersund 3 Ö+3 5 -230 9/9
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren 5 Ö= E -600 6/12
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Liz Callbo - Margareta Barreby 4 Ö+1 3 -650 4/14
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lena Becksén - Ernesto Iorio 4 Ö+2 K -680 2/16
Olan Hedström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5D S-3 K -800 0/18

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Nord giv
N-S i zon
kn753
kn
kn1098764
K
K962
K43

Dkn10762
4
98765
ED3
E984
ED108
ED102
K52
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 2 N+2 5 130 18/0
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 N= 4 110 15/3
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= 4 110 15/3
Lena Becksén - Ernesto Iorio Liane Svensson - Ulla Blanck 3 Ö-1 2 50 11/7
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 V-1 3 50 11/7
Liz Callbo - Margareta Barreby Mona Dalén - Gunn Åstrand 5 N-1 4 -100 8/10
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö= 2 -140 6/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 S-2 D -200 4/14
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 1NT S-3 10 -300 2/16
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5D N-2 E -500 0/18

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Öst giv
Ö-V i zon
kn93
32
E8532
982
K1054
107
kn106
KD104
E862
kn986
94
kn53
D7
EKD54
KD7
E76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Ernesto Iorio Liane Svensson - Ulla Blanck 3NT S+2 K 460 16/2
Olan Hedström - Bo Byléhn Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 3NT S+2 4 460 16/2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT S+2 4 460 16/2
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle 3NT S= 4 400 12/6
Klas Löfgren - Reidar Cedersund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1 S+3 K 170 10/8
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 S+1 K 110 8/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 N-1 9 -50 6/12
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 S-2 4 -100 2/16
Liz Callbo - Margareta Barreby Mona Dalén - Gunn Åstrand 3NT S-2 10 -100 2/16
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S-2 K -100 2/16

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Syd giv
alla i zon
Ekn75
KD8532
6
85
94
1094
D10982
EK4
KD632
7
Ekn74
D106
108
Ekn6
K53
kn9732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N= K 620 17/1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N= K 620 17/1
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 2 Ö-4 2 400 14/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N+2 D 170 12/6
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Lena Becksén - Ernesto Iorio 2 N+1 K 140 9/9
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Liane Svensson - Ulla Blanck 2 N+1 K 140 9/9
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Liz Callbo - Margareta Barreby 2 Ö-1 3 100 6/12
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö+1 E -110 4/14
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö+1 E -130 2/16
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Klas Löfgren - Reidar Cedersund 4 N-2 K -200 0/18

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.07.14

Väst giv
ingen i zon
E3
EKkn10542
K5
K6
K9542
D9863
D10
8
D1076

43
Ekn97532
kn8
7
Ekn98762
D104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Marie-Louise Augutis Lena Becksén - Ernesto Iorio 4 N= 4 420 17/1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N= Kn 420 17/1
Ingemar Svensson - Poul Steckhahn Klas Löfgren - Reidar Cedersund 5 Ö-4 7 200 14/4
Kerstin Sjölén - Margareta Ståhle Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N= E 140 12/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Liz Callbo - Margareta Barreby 4 N-1 E -50 9/9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N-1 E -50 9/9
Mona Dalén - Gunn Åstrand Ingrid Olander - Ingegerd Backlund 4 N-2 E -100 5/13
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4D N-1 E -100 5/13
Gunnel Sandberg - Kirstin Löfgren Olan Hedström - Bo Byléhn 5D N-2 4 -300 1/17
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Liane Svensson - Ulla Blanck 5D N-2 6 -300 1/17