Kommande tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, d
30/06 Ölandsveckan 2017 - A-final, s
01/07 Storsjöträffen Guldtävling INS
Rapporterade tävlingar
21/05 Jubileums/Guldtävling Blomster
13/05 Guld IAF
07/05 Neighbour Challenge IAF Rond 6
Bridgeklubben BFR » BFR Sommarbridge 4 2016-06-16 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

BFR Sommarbridge 4 2016-06-16

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Nord giv
ingen i zon
E8532
Kkn95
8
Ekn4
kn10
10
ED72
D108732
K
E832
kn1095
K965
D9764
D764
K643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 N+1 K 450 13/1
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 N+1 Kn 450 13/1
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Lennart Wiklund - Barry Cotz 4 N= 5 420 8/6
Ulla Blanck - Sune Häggbom Staffan Hedman - Lennart Sohlin 4 N= Kn 420 8/6
Liane Svensson - Ylva Papp Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 4 N= E 420 8/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 Kn -50 4/10
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Inger Byström - Bo Byström 4 N-2 K -100 1/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 N-2 9 -100 1/13

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Öst giv
N-S i zon
E3
E542
EKD96
95
K104
K83
kn843
743
Dkn9762
kn6
105
KDkn
85
D1097
72
E10862

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N= K 620 13/1
Liane Svensson - Ylva Papp Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 4 S= 4 620 13/1
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 4D V-2 9 300 9/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3D Ö-2 7 300 9/5
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3D Ö-1 7 100 5/9
Ulla Blanck - Sune Häggbom Staffan Hedman - Lennart Sohlin 3 Ö-2 7 100 5/9
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Inger Byström - Bo Byström 3 Ö-1 E 50 2/12
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Lennart Wiklund - Barry Cotz 2 Ö= 7 -110 0/14

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Syd giv
Ö-V i zon
732
Ekn86
7543
D8
105
D109
K96
EKkn92
EKkn9864
53
ED8
10
D
K742
kn102
76543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Ylva Papp 4 Ö+1 3 -650 13/1
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+1 4 -650 13/1
Inger Byström - Bo Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+2 7 -680 10/4
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 4 Ö+3 7 -710 4/10
Ulla Blanck - Sune Häggbom Lennart Wiklund - Barry Cotz 4 Ö+3 7 -710 4/10
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 Ö+3 7 -710 4/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Hedman - Lennart Sohlin 4 Ö+3 4 -710 4/10
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 Ö+3 D -710 4/10

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Väst giv
alla i zon
kn
853
Dkn1063
K1097
D9842
Kkn10974
K
5
E6
E6
74
EDkn8642
K10753
D2
E9852
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 5 Ö-3 E 300 14/0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 6 Ö-2 Kn 200 12/2
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V-1 Kn 100 8/6
Ulla Blanck - Sune Häggbom Lennart Wiklund - Barry Cotz 3 V-1 Kn 100 8/6
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 V-1 10 100 8/6
Inger Byström - Bo Byström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö= 3 -600 4/10
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Liane Svensson - Ylva Papp 4 V+1 Kn -650 1/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Hedman - Lennart Sohlin 4 V+1 Kn -650 1/13

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Nord giv
N-S i zon
kn8
D7
E742
Dkn932
E432
862
kn983
65
K10965
EK1094

K107
D7
kn53
KD1065
E84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 S= 2 110 14/0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö= E -140 12/2
Ulla Blanck - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö+2 K -150 10/4
Lennart Wiklund - Barry Cotz Inger Byström - Bo Byström 3 Ö+2 K -200 8/6
Liane Svensson - Ylva Papp Staffan Hedman - Lennart Sohlin 4 Ö= K -420 6/8
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+1 K -450 2/12
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö+1 E -450 2/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 4 Ö+1 K -450 2/12

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Öst giv
Ö-V i zon
kn984
Dkn74
8432
8
62
EK6
D95
KDkn72
1073
1098
kn76
E1094
EKD5
532
EK10
653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ylva Papp Staffan Hedman - Lennart Sohlin 2 S+1 K 140 14/0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N-1 9 -50 10/4
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT S-1 Kn -50 10/4
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 S-1 K -50 10/4
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V= 4 -90 4/10
Ulla Blanck - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V= 4 -90 4/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 V= D -90 4/10
Lennart Wiklund - Barry Cotz Inger Byström - Bo Byström 3 V= 4 -110 0/14

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Syd giv
alla i zon
E65
92
1096
Ekn1063
kn987
D65
43
K985
K3
E1073
EKD72
D4
D1042
Kkn84
kn85
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Inger Byström - Bo Byström 3NT V-1 10 100 14/0
Ulla Blanck - Sune Häggbom Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 Ö= 7 -70 12/2
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Liane Svensson - Ylva Papp 2 Ö= 7 -110 10/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Barry Cotz 2NT Ö= 4 -120 8/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 Ö+1 7 -140 6/8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3NT V= 6 -600 2/12
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Staffan Hedman - Lennart Sohlin 3NT V= 10 -600 2/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT Ö= 4 -600 2/12

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Väst giv
ingen i zon
E532
1087
107
kn982
104
EK4
E942
10654
KDkn86
Dkn32
KD
KD
97
965
kn8653
E73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Sune Häggbom Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 1 Ö+4 3 -200 13/1
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Staffan Hedman - Lennart Sohlin 3 Ö+2 7 -200 13/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT V+1 2 -430 9/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT V+1 2 -430 9/5
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Liane Svensson - Ylva Papp 4 Ö+1 3 -450 4/10
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 V+1 10 -450 4/10
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Inger Byström - Bo Byström 4 Ö+1 7 -450 4/10
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Barry Cotz 3NT Ö+2 3 -460 0/14

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Nord giv
Ö-V i zon
6542
8
kn98732
85
ED98
D10543
K
KD4
73
EK97
65
109762
Kkn10
kn62
ED104
Ekn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V-4 8 400 14/0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 V= Kn -140 12/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 2 V+2 9 -170 10/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Barry Cotz 3 V+2 Kn -200 7/7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Blanck - Sune Häggbom 2 V+3 8 -200 7/7
Inger Byström - Bo Byström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 V+4 6 -230 2/12
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 V+4 Kn -230 2/12
Liane Svensson - Ylva Papp Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 V+4 8 -230 2/12

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Öst giv
alla i zon
KDkn94
854
Kkn8
E10
E862
Dkn72
E9
965
7
E963
D7654
872
1053
K10
1032
KDkn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Barry Cotz 5D Ö-3 K 800 14/0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT S+4 E 210 12/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 2 N+2 E 170 8/6
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N+2 E 170 8/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulla Blanck - Sune Häggbom 2 N+2 E 170 8/6
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 S+1 E 110 4/10
Liane Svensson - Ylva Papp Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 1NT S= 2 90 2/12
Inger Byström - Bo Byström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 V= K -110 0/14

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Syd giv
ingen i zon
K9
10852
kn875
EK7
kn1042
943
D102
542
D8653
Dkn7
9
kn983
E7
EK6
EK643
D106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S+4 2 520 14/0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3NT S+3 2 490 12/2
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT S+2 Kn 460 7/7
Lennart Wiklund - Barry Cotz Liane Svensson - Ylva Papp 5NT S= 2 460 7/7
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Sune Häggbom 5NT S= Kn 460 7/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S+2 2 460 7/7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 6NT N-1 Kn -50 1/13
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Inger Byström - Bo Byström 6NT S-1 2 -50 1/13

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Väst giv
N-S i zon
KD4
8542
KD5
1098
kn8
KDkn9
E984
Ekn5
E952
E73
kn1032
72
10763
106
76
KD643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3 V-2 D 100 14/0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Sune Häggbom 3NT V-1 10 50 12/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT V+3 10 -180 10/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT V= K -400 4/10
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT V= 10 -400 4/10
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Inger Byström - Bo Byström 3NT V= 5 -400 4/10
Lennart Wiklund - Barry Cotz Liane Svensson - Ylva Papp 3NT V= 10 -400 4/10
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V= 2 -400 4/10

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Nord giv
alla i zon
54
K63
EKkn765
E3
Kkn97632
kn5
8
K96
D10
E942
D42
kn1072
E8
D1087
1093
D854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Barry Cotz 4D V-1 K 200 14/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 N= 10 110 11/3
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3 N= D 110 11/3
Liane Svensson - Ylva Papp Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N-1 D -100 8/6
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V= E -110 6/8
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N-3 5 -300 3/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byström 4 S-3 8 -300 3/11
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Ulla Blanck - Sune Häggbom 4 S-4 8 -400 0/14

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Öst giv
ingen i zon
D8
KDkn976
ED10
72
K
E10543
K82
10953
kn75
82
kn975
Kkn86
E1096432

643
ED4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S+2 E 480 13/1
Liane Svensson - Ylva Papp Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S+2 E 480 13/1
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Ulla Blanck - Sune Häggbom 4 S+1 10 450 7/7
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 S+1 E 450 7/7
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 S+1 2 450 7/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Byström - Bo Byström 4 S+1 3 450 7/7
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= E 420 2/12
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Barry Cotz 3 S+2 10 200 0/14

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Syd giv
N-S i zon
98763
6
ED109
E62
ED
ED92
K84
K1097
Kkn5
K1075
53
kn854
1042
kn843
kn762
D3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT V-4 9 200 14/0
Ulla Blanck - Sune Häggbom Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3NT V-2 9 100 11/3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö-2 2 100 11/3
Inger Byström - Bo Byström Liane Svensson - Ylva Papp 4 Ö-1 2 50 7/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 Ö-1 4 50 7/7
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT V= 9 -120 4/10
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT V= 2 -400 1/13
Lennart Wiklund - Barry Cotz Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT V= 9 -400 1/13

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Väst giv
Ö-V i zon
K85
KDkn42
Dkn5
K7
2
E10983
62
Dkn1083
EDkn43
7
E83
E964
10976
65
K10974
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Sune Häggbom Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 4 V-1 K 100 13/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Eriksson - Birgitta Svensson 2 Ö-1 6 100 13/1
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT V= K -90 10/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö= 5 -110 8/6
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V+1 K -130 6/8
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 N-3 4 -150 3/11
Inger Byström - Bo Byström Liane Svensson - Ylva Papp 3 N-3 E -150 3/11
Lennart Wiklund - Barry Cotz Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 V+4 K -190 0/14

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Nord giv
ingen i zon
kn95
1062
K1075
E98
K106
97
D6
KD10732
E874
KD8543
4
64
D32
Ekn
Ekn9832
kn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Inger Byström - Bo Byström 4 S= 9 130 12/2
Lennart Wiklund - Barry Cotz Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 2 S+2 10 130 12/2
Liane Svensson - Ylva Papp Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 S= 9 130 12/2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ulla Blanck - Sune Häggbom 4 S-2 9 -100 7/7
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-2 9 -100 7/7
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2 Ö= E -110 4/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Hedman - Lennart Sohlin 2 Ö+1 2 -140 2/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 Ö+1 Kn -170 0/14

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Öst giv
N-S i zon
D9
632
Kkn104
EK93
E72
10954
95
kn762
kn10
EKkn87
D62
D108
K86543
D
E873
54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Barry Cotz Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3 S+2 4 200 14/0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 S= 10 140 12/2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ulla Blanck - Sune Häggbom 4 Ö-1 K 50 8/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Hedman - Lennart Sohlin 3 Ö-1 4 50 8/6
Liane Svensson - Ylva Papp Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3 Ö-1 5 50 8/6
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Inger Byström - Bo Byström 1 Ö+1 4 -110 4/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 Ö= E -140 2/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 2NT N-3 2 -300 0/14

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Syd giv
Ö-V i zon
KDkn109
E
KD5
Dkn105
E82
K9
98743
EK6

D10876532
Ekn6
43
76543
kn4
102
9872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 6D V-1 9 200 14/0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liane Svensson - Ylva Papp 4 N-1 7 -50 12/2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4D N-1 E -100 10/4
Lennart Wiklund - Barry Cotz Inger Eriksson - Birgitta Svensson 5D N-2 E -300 7/7
Inger Byström - Bo Byström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 5D N-2 E -300 7/7
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö+1 10 -650 4/10
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Staffan Hedman - Lennart Sohlin 4 V+2 9 -680 1/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Sune Häggbom 4 Ö+2 7 -680 1/13

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Väst giv
alla i zon
K
kn93
K953
EDkn106
D876
1084
10
K9752
E432
D72
Ekn42
84
kn1095
EK65
D876
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Barry Cotz Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3NT S= 2 600 14/0
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Liane Svensson - Ylva Papp 1NT N+2 3 150 12/2
Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson Staffan Hedman - Lennart Sohlin 2 S= 10 110 10/4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö-1 E 100 8/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Sune Häggbom 2NT S-1 6 -100 5/9
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 2NT S-1 6 -100 5/9
Poul Steckhahn - Ingemar Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S-2 6 -200 1/13
Inger Byström - Bo Byström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT S-2 5 -200 1/13

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Nord giv
N-S i zon
10953
kn
108743
Kkn6
764
KD982
K
E1074
Ekn8
1043
Dkn96
D92
KD2
E765
E52
853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Barry Cotz Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 V-3 10 150 14/0
Inger Byström - Bo Byström Staffan Hedman - Lennart Sohlin 3 V-1 3 50 12/2
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 1 S-1 K -100 9/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1 S-1 7 -100 9/5
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V= 10 -110 6/8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 V+2 Kn -170 4/10
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 1 S-2 7 -200 2/12
Liane Svensson - Ylva Papp Ulla Blanck - Sune Häggbom 1NT S-3 4 -300 0/14

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn8754
852
E8
64
D63
EK104
963
K103
E
kn63
K104
Dkn9852
1092
D97
Dkn752
E7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 V-1 4 100 14/0
Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N-1 3 -50 10/4
Lennart Wiklund - Barry Cotz Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 N-1 10 -50 10/4
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3 N-1 Kn -50 10/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3 N-2 D -100 5/9
Liane Svensson - Ylva Papp Ulla Blanck - Sune Häggbom 3D N-1 Kn -100 5/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Henry Häljeryd - Bo Byléhn 5 V= 2 -600 2/12
Inger Byström - Bo Byström Staffan Hedman - Lennart Sohlin 4D N-4 Kn -800 0/14

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Syd giv
alla i zon
K107
1032
ED86
832
EDkn542
K86
2
kn95
983
EDkn74
kn
EKD6
6
95
K1097543
1074

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 6D V-1 E 200 14/0
Inger Byström - Bo Byström Ulla Blanck - Sune Häggbom 6 V-1 E 100 12/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3 V= 3 -140 10/4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 V+2 E -200 8/6
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 V+1 2 -650 4/10
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V+1 E -650 4/10
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Liane Svensson - Ylva Papp 5 V= 3 -650 4/10
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Barry Cotz 5D S-3 9 -800 0/14

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sundsvall, Sverige 2016.06.16

Väst giv
ingen i zon
D6
kn85
kn43
98652
9853
D42
ED85
D3
Ekn742
EK973
76
7
K10
106
K1092
EKkn104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Alfhild Jacobsson - Gunilla Hermansson 3 S= 8 110 14/0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 S-3 E -150 12/2
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Poul Steckhahn - Ingemar Svensson 3 Ö+1 E -170 10/4
Inger Byström - Bo Byström Ulla Blanck - Sune Häggbom 3 Ö+2 K -200 8/6
Staffan Hedman - Lennart Sohlin Karin Lodin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö+1 K -450 5/9
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Liane Svensson - Ylva Papp 4 Ö+1 K -450 5/9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Barry Cotz 5D Ö= E -650 2/12
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5D N-4 E -800 0/14