Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » scratch söndag 2016-04-17 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

scratch söndag 2016-04-17

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Nord giv
ingen i zon
104
D75
EKkn54
Dkn2
D86
1092
D62
8543
EK53
Kkn3
10873
106
kn972
E864
9
EK97

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N99989
S98978
Ö34454
V34454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT S= 6 400 9.0/3.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Lars Becklén 3NT S= 6 400 9.0/3.0
Bodil Wikström - Christina Leander Dennis Alsensjö - Daniel Matus 3NT N= 8 400 9.0/3.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson David Bryder - Matti Bryder 3NT S= 6 400 9.0/3.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2NT N+1 E 150 4.0/8.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2 S= 9 110 2.0/10.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S-1 3 -50 0.0/12.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson     - -/4.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Öst giv
N-S i zon
432
E76
D10
109876
KD1096
K32
E753
K
Ekn
Dkn109
Kkn94
kn43
875
854
862
ED52

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N61223
S61223
Ö71111117
V71111117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Mona Andersson Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2NT Ö+1 2 -150 12.0/0.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2 Ö+4 8 -170 10.0/2.0
Gun Bellander - Klas Bellander Stig Unoson - Sonja Lindblom 5 Ö+1 6 -420 8.0/4.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö+1 8 -430 5.0/7.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson David Bryder - Matti Bryder 3NT V+1 10 -430 5.0/7.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö+3 2 -490 2.0/10.0
Bodil Wikström - Christina Leander Dennis Alsensjö - Daniel Matus 6 Ö= 5 -920 0.0/12.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson     - -/4.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn7
E
kn7632
Dkn5
842
Kkn94
E1054
83
D63
863
D98
K1076
1095
D10752
K
E942

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N97896
S97896
Ö45536
V45536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander David Bryder - Matti Bryder 3NT N= 6 400 12.0/0.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 1 N+3 6 170 10.0/2.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Annika Sundin - Anita Ekberg 2 N= 6 110 7.0/5.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 N= 3 110 7.0/5.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2 S-1 8 -50 4.0/8.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3NT N-2 6 -100 1.0/11.0
Mats Andersson - Lars Becklén Gun Bellander - Klas Bellander 3NT S-2 4 -100 1.0/11.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg     - -/7.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Väst giv
alla i zon
Kkn1032
K543
1094
9
D7
ED8
E6
KD10653
E4
1072
KDkn87
kn72
9865
kn96
532
E84

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N11571
S11571
Ö1110768
V12118612
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Annika Sundin - Anita Ekberg 5 V-1 10 100 11.0/1.0
Bodil Wikström - Christina Leander David Bryder - Matti Bryder 3NT V-1 10 100 11.0/1.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 10 -150 8.0/4.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3NT Ö= 5 -600 6.0/6.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 5 V+1 2 -620 4.0/8.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT Ö+2 6 -660 2.0/10.0
Mats Andersson - Lars Becklén Gun Bellander - Klas Bellander 3NT V+3 10 -690 0.0/12.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg     - -/7.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Nord giv
N-S i zon
7643
K3
Dkn32
Dkn6
K1095
ED742
9
943
D82
1085
E7
E8752
Ekn
kn96
K108654
K10

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N49447
S49447
Ö94886
V94886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sonja Lindblom Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3NT N= 5 600 12.0/0.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Annika Sundin - Anita Ekberg 2 S+1 E 110 9.0/3.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S= 9 110 9.0/3.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 V-1 D 50 6.0/6.0
David Bryder - Matti Bryder Dennis Alsensjö - Daniel Matus 2 V= D -110 4.0/8.0
Mats Andersson - Lars Becklén Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 V= 3 -140 2.0/10.0
Bodil Wikström - Christina Leander Gunlis Åberg - Mona Andersson 5D S-2 E -500 0.0/12.0
Gun Bellander - Klas Bellander     - -/8.2

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Öst giv
Ö-V i zon
D954
kn52
962
kn62
kn6
K9743
1053
D109
8732
ED8
ED4
K74
EK10
106
Kkn87
E853

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N76565
S76565
Ö67867
V66866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander Gunlis Åberg - Mona Andersson 2D Ö-1 E 200 12.0/0.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V-1 4 100 10.0/2.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 N-1 E -50 8.0/4.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 2 S-2 6 -100 6.0/6.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Annika Sundin - Anita Ekberg 2 Ö= E -110 4.0/8.0
David Bryder - Matti Bryder Dennis Alsensjö - Daniel Matus 1NTD Ö= 10 -180 2.0/10.0
Mats Andersson - Lars Becklén Magnus Wegestål - Tomas Fransson 1NTD Ö+1 5 -380 0.0/12.0
Gun Bellander - Klas Bellander     - -/8.2

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Syd giv
alla i zon
kn105
EKkn
986
kn654
KD9632
8
ED32
72
E74
109542
75
K83
8
D763
Kkn104
ED109

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88845
S98845
Ö35595
V35595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3D V-2 Kn 500 12.0/0.0
Gun Bellander - Klas Bellander Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3 S= 8 110 10.0/2.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V-1 9 100 7.0/5.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Gunlis Åberg - Mona Andersson 3 V-1 E 100 7.0/5.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Bodil Wikström - Christina Leander 3 V+1 Kn -170 4.0/8.0
David Bryder - Matti Bryder Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 S-3 E -300 2.0/10.0
Mats Andersson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3D V= E -730 0.0/12.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus     - -/7.4

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Väst giv
ingen i zon
kn109762
K43
532
4
K5
D
kn1096
KDkn965
4
Ekn1065
EKD8
1087
ED83
9872
74
E32

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22472
S22372
Ö119867
V119867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 S= Kn 140 12.0/0.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Stig Unoson - Sonja Lindblom 5 V-1 2 50 10.0/2.0
Gun Bellander - Klas Bellander Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 Kn -150 6.0/6.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 Kn -150 6.0/6.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg Gunlis Åberg - Mona Andersson 3 V+2 Kn -150 6.0/6.0
David Bryder - Matti Bryder Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 5 V= Kn -400 1.0/11.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Bodil Wikström - Christina Leander 5 Ö= E -400 1.0/11.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus     - -/7.4

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Nord giv
Ö-V i zon
52
ED2
D432
9865
Ekn
986
E107
Dkn732
KD8764
kn53
95
104
1093
K1074
Kkn86
EK

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N710966
S710966
Ö63477
V63477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 2RD Ö-1 E 400 12.0/0.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-2 E 200 9.0/3.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Dennis Alsensjö - Daniel Matus 3 Ö-2 E 200 9.0/3.0
David Bryder - Matti Bryder Gun Bellander - Klas Bellander 2 V-1 3 100 5.0/7.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 2 Ö-1 E 100 5.0/7.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Christina Leander 2 Ö= E -110 1.0/11.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Mats Andersson - Lars Becklén 2 Ö= K -110 1.0/11.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom     - -/5.6

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Öst giv
alla i zon
ED
ED1064
65
KDkn10
K85
72
KDkn74
843
9763
Kkn3
E1083
62
kn1042
985
92
E975

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95977
S95977
Ö47466
V48466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Dennis Alsensjö - Daniel Matus 3D V-1 K 200 12.0/0.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 1 N+2 6 140 8.0/4.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Christina Leander 3 N= E 140 8.0/4.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 1 N+2 6 140 8.0/4.0
David Bryder - Matti Bryder Gun Bellander - Klas Bellander 1NT N= 2 90 4.0/8.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3 S-1 K -100 2.0/10.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Mats Andersson - Lars Becklén 4 N-2 E -200 0.0/12.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom     - -/5.6

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Syd giv
ingen i zon
kn7
EKD82
K82
1054
E92
1063
Dkn954
98
864
kn7
E763
K763
KD1053
954
10
EDkn2

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N10611117
S9611117
Ö37224
V37224
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Mona Andersson David Bryder - Matti Bryder 4 N+2 6 480 12.0/0.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Christina Leander 4 N+1 7 450 9.0/3.0
Mats Andersson - Lars Becklén Annika Sundin - Anita Ekberg 4 N+1 E 450 9.0/3.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 3 430 6.0/6.0
Gun Bellander - Klas Bellander Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 4 N= 6 420 4.0/8.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Dennis Alsensjö - Daniel Matus 2 N+3 E 200 2.0/10.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3NT N-3 3 -150 0.0/12.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson     - -/8.3

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Väst giv
N-S i zon
kn9
EK7
kn1097653
8
EK
43
K84
E109652
108432
kn9862
2
73
D765
D105
ED
KDkn4

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N69779
S69779
Ö74664
V74664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Annika Sundin - Anita Ekberg 3NT S+3 9 690 12.0/0.0
Gun Bellander - Klas Bellander Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3NT S+2 2 660 10.0/2.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3NT S+1 E 630 8.0/4.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson David Bryder - Matti Bryder 3 N= 7 110 6.0/6.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3 N-1 7 -100 4.0/8.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Wikström - Christina Leander 3NT S-2 9 -200 2.0/10.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Dennis Alsensjö - Daniel Matus 5D N-2 7 -500 0.0/12.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson     - -/8.3

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Nord giv
alla i zon
K5
9643
10652
D43
72
EKD87
Ekn3
1065
109863
2
K74
EKkn2
EDkn4
kn105
D98
987

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N23243
S23243
Ö1091099
V1091099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunlis Åberg - Mona Andersson 3NT V-1 6 100 12.0/0.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 9 -110 10.0/2.0
David Bryder - Matti Bryder Annika Sundin - Anita Ekberg 3NT V= 5 -600 8.0/4.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT Ö+1 8 -630 5.0/7.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Magnus Wegestål - Tomas Fransson 3NT Ö+1 E -630 5.0/7.0
Bodil Wikström - Christina Leander Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö+2 8 -660 2.0/10.0
Gun Bellander - Klas Bellander Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3NTD V= K -750 0.0/12.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark     - -/5.5

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Öst giv
ingen i zon
K764
kn10
kn8542
73
ED10832

E1093
1092
5
EK853
KD76
E65
kn9
D97642

KDkn84

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N51611
S51611
Ö81261211
V81261111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander Mats Andersson - Lars Becklén 6 Ö-3 7 150 12.0/0.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT Ö-1 K 50 10.0/2.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+1 K -130 8.0/4.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunlis Åberg - Mona Andersson 3NT Ö= 4 -400 6.0/6.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Magnus Wegestål - Tomas Fransson 5 Ö+1 K -420 4.0/8.0
Gun Bellander - Klas Bellander Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3NT Ö+1 K -430 2.0/10.0
David Bryder - Matti Bryder Annika Sundin - Anita Ekberg 4 V+2 7 -480 0.0/12.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark     - -/5.5

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Syd giv
N-S i zon
E10752
Ekn7
K8
D73
KDkn9
1053
105
K864
86
KD96
D932
E105
43
842
Ekn764
kn92

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N57676
S57676
Ö76767
V76767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Christina Leander 2 Ö-2 4 100 12.0/0.0
Gun Bellander - Klas Bellander Magnus Wegestål - Tomas Fransson 1NT S= K 90 10.0/2.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Andersson 2 V-1 E 50 8.0/4.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Mats Andersson - Lars Becklén 1NT V= 6 -90 6.0/6.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 1 N-1 K -100 4.0/8.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT V+1 5 -120 2.0/10.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg David Bryder - Matti Bryder 2 N-2 5 -200 0.0/12.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg     - -/5.3

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn53
109
K10643
82
D10964
D74
E8
K105
82
Kkn86
952
Ekn43
K7
E532
Dkn7
D976

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58566
S58566
Ö74775
V74775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Mona Andersson 3 V-3 8 300 11.0/1.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg David Bryder - Matti Bryder 3NT V-3 2 300 11.0/1.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Mats Andersson - Lars Becklén 2D N= 8 180 8.0/4.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT N+2 8 150 6.0/6.0
Gun Bellander - Klas Bellander Magnus Wegestål - Tomas Fransson 1NT N+1 8 120 4.0/8.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Bodil Wikström - Christina Leander 3 N= 8 110 2.0/10.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 1NT Ö+1 6 -120 0.0/12.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg     - -/5.3

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Nord giv
ingen i zon
EK3
KD43
2
K6542
97
Ekn105
85
Ekn1073
kn1086
9872
kn974
D
D542
6
EKD1063
98

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81061010
S81061010
Ö52632
V52732
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2D V-3 E 500 12.0/0.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3NT S+1 Kn 430 10.0/2.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3NT S= 3 400 6.0/6.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom David Bryder - Matti Bryder 3NT N= Kn 400 6.0/6.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT N= Kn 400 6.0/6.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Gun Bellander - Klas Bellander 3 S+1 E 130 2.0/10.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3NT S-1 9 -50 0.0/12.0
Bodil Wikström - Christina Leander     - -/7.4

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Öst giv
N-S i zon
D97632
K82
E7
E3
kn854
E974
96
KD4
E10
Dkn1053
kn42
1082
K
6
KD10853
kn9765

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910588
S910588
Ö43754
V43754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3NT N= D 600 12.0/0.0
Mats Andersson - Lars Becklén Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 N+1 D 140 10.0/2.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark 3 S+1 6 130 8.0/4.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom David Bryder - Matti Bryder 3 S= 7 110 6.0/6.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Gun Bellander - Klas Bellander 2 N-1 5 -100 2.0/10.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 N-1 D -100 2.0/10.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 10 -100 2.0/10.0
Bodil Wikström - Christina Leander     - -/7.4

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Syd giv
Ö-V i zon
1065
E73
K
KDkn965
KDkn9
Kkn94
D85
83
E732
1062
10974
E10
84
D85
Ekn632
742

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N85435
S85535
Ö57896
V57896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N+1 E 130 12.0/0.0
Gun Bellander - Klas Bellander Annika Sundin - Anita Ekberg 2 N+1 10 110 9.0/3.0
Bodil Wikström - Christina Leander Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 2 N+1 2 110 9.0/3.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Dennis Alsensjö - Daniel Matus 2 N= 10 90 6.0/6.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 2 -50 3.0/9.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Mats Andersson - Lars Becklén 3 N-1 E -50 3.0/9.0
David Bryder - Matti Bryder Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 N-2 3 -100 0.0/12.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg     - -/6.4

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Väst giv
alla i zon
D1053
KD105
105
D82
EK7
Ekn3
kn9
Ekn763
864
8642
E643
K9
kn92
97
KD872
1054

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56565
S56565
Ö87878
V87878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V-1 5 100 12.0/0.0
Bodil Wikström - Christina Leander Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 1 V= 5 -70 10.0/2.0
Gun Bellander - Klas Bellander Annika Sundin - Anita Ekberg 2NT V+1 5 -150 7.0/5.0
Gunlis Åberg - Mona Andersson Dennis Alsensjö - Daniel Matus 1NT V+2 5 -150 7.0/5.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg 3NT V= K -600 3.0/9.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö= 2 -600 3.0/9.0
David Bryder - Matti Bryder Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT Ö+1 2 -630 0.0/12.0
Wiviann Hassel - Anna Kjellberg     - -/6.4

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Nord giv
N-S i zon
K103
E95
D983
ED2
E9
Dkn8763
K2
kn53
kn752
K
E10754
874
D864
1042
kn6
K1096

Optimalt kontrakt: 1 N= 80
 NT
N76575
S76575
Ö56754
V56754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Bodil Wikström - Christina Leander 3D V-2 3 300 12.0/0.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT N+1 5 150 10.0/2.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Annika Sundin - Anita Ekberg 1NT N= 5 90 8.0/4.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg David Bryder - Matti Bryder 2 Ö-1 3 50 6.0/6.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gun Bellander - Klas Bellander 2 V+3 3 -200 2.0/10.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Gunlis Åberg - Mona Andersson 3 N-2 K -200 2.0/10.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 2 S-2 D -200 2.0/10.0
Mats Andersson - Lars Becklén     - -/6.5

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn109
1073
Ekn5
ED2
D54
E982
8743
kn6
K762
Dkn64
KD2
54
83
K5
1096
K109873

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96578
S96578
Ö36855
V37865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg David Bryder - Matti Bryder 1NT N+4 6 210 12.0/0.0
Dennis Alsensjö - Daniel Matus Annika Sundin - Anita Ekberg 1NT S+3 2 180 10.0/2.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Gunlis Åberg - Mona Andersson 1NT N+2 K 150 7.0/5.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Yvonne Tolf - Ulla Öberg 1NT N+2 2 150 7.0/5.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3 S+1 E 130 4.0/8.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Bodil Wikström - Christina Leander 1NT N+1 4 120 2.0/10.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gun Bellander - Klas Bellander 2 N+1 K 110 0.0/12.0
Mats Andersson - Lars Becklén     - -/6.5

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Syd giv
alla i zon

EKD93
E742
Kkn108
D109854
1054
K10
65
Ekn732
kn76
5
ED74
K6
82
Dkn9863
932

Optimalt kontrakt: 6D V-4 1100
 NT
N9121059
S910959
Ö30282
V31384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Gunlis Åberg - Mona Andersson 5 S= 8 600 12.0/0.0
Bodil Wikström - Christina Leander Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D V-2 E 500 10.0/2.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V-2 E 200 8.0/4.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Dennis Alsensjö - Daniel Matus 2 Ö+1 8 -140 5.0/7.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 3 Ö= 8 -140 5.0/7.0
Mats Andersson - Lars Becklén Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 6D S-1 D -200 2.0/10.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Klas Bellander 3D Ö= 8 -730 0.0/12.0
David Bryder - Matti Bryder     - -/3.4

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.17

Väst giv
ingen i zon
EDkn943
976
D76
9
K
Kkn52
kn10942
D85
862
E
K53
EKkn1062
1075
D10843
E8
743

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N23785
S22685
Ö1110656
V1110656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Lars Becklén Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3 Ö-1 5 50 12.0/0.0
Magnus Wegestål - Tomas Fransson Gunlis Åberg - Mona Andersson 4 Ö= 5 -130 9.0/3.0
Bodil Wikström - Christina Leander Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 5 -130 9.0/3.0
Gun Jensen-Carlén - Kerstin Degermark Wiviann Hassel - Anna Kjellberg 4 Ö+1 10 -150 6.0/6.0
Annika Sundin - Anita Ekberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö+3 E -170 4.0/8.0
Kerstin Björn - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Klas Bellander 3D N-2 E -300 2.0/10.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Dennis Alsensjö - Daniel Matus 3NT V= 9 -400 0.0/12.0
David Bryder - Matti Bryder     - -/3.4