Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag 13.30 Partävling med hcp TL: Gun 2016-04-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 13.30 Partävling med hcp TL: Gun 2016-04-11

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
Ekn8765
Kkn
E842
5
?
KD103
E52
Kkn9
D93
?

984
107653
Kkn742
?
942
D10763
D
E1086

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N448106
S548106
Ö88536
V88536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3D N+1 9 630 26/0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mats Andersson - Lars Becklén 4D N= 9 590 24/2
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 5 Ö-5 4 250 22/4
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+3 4 200 20/6
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 N+2 2 170 15/11
Olle Persson - Jan Clementsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+2 4 170 15/11
Karin Magnusson - Bodil Markegård Hanna Lewandowski - Susanne Levin 3 N+1 3 170 15/11
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 N+2 9 170 15/11
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Grete Derand - Susanne Ramel 3 N= 7 140 7/19
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N= 2 140 7/19
Elsa Olsson - Birgit Hartman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 N+1 7 140 7/19
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N+1 7 140 7/19
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1NT V= 8 -90 2/24
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3D N-3 5 -500 0/26

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KDkn93
D75
kn82
75
#

Ekn2
E96543
E1093
#
854
K63
KD7
K864
#
E10762
10984
10
Dkn2

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N12583
S12583
Ö1211858
V1211858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsa Olsson - Birgit Hartman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 5 Ö-3 E 150 26/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-1 K -100 24/2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Grete Derand - Susanne Ramel 4 V= 5 -130 22/4
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 V+3 K -150 16/10
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 V+3 K -150 16/10
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Mats Andersson - Lars Becklén 4 V+1 K -150 16/10
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 V+2 Kn -150 16/10
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V+2 K -150 16/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö+2 10 -170 9/17
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3 Ö+3 10 -170 9/17
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 V= K -400 6/20
Olle Persson - Jan Clementsson Marianne Servin - Ulla Öberg 5 V+1 K -420 4/22
Karin Magnusson - Bodil Markegård Hanna Lewandowski - Susanne Levin 4D N-2 K -500 2/24
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4D N-3 K -800 0/26

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
K643
93
102
Ekn975
#
kn52
E10542
Kkn953
#
1097
KD87
74
D1062
#
ED8
kn6
ED86
K843

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N95487
S96487
Ö46946
V46946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S+1 5 430 26/0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT S+2 5 180 24/2
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT S+2 5 150 22/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2NT S= 5 120 20/6
Karin Magnusson - Bodil Markegård Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+1 Kn 110 18/8
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1NT S= 2 90 16/10
Elsa Olsson - Birgit Hartman Hanna Lewandowski - Susanne Levin 3 N-1 K -50 14/12
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Olle Persson - Jan Clementsson 2NT S-2 2 -100 10/16
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N-2 7 -100 10/16
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 N-2 K -100 10/16
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Mats Andersson - Lars Becklén 3 V= 3 -140 5/21
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 Ö= 3 -140 5/21
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT N-3 K -150 2/24
Grete Derand - Susanne Ramel Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö+2 6 -200 0/26

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K96
D7654
D3
985
#
kn87
kn
kn1085
kn10764
#
D103
E92
EK76
EKD
#
E542
K1083
942
32

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N22753
S22753
Ö11116810
V11116810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT Ö-4 3 400 26/0
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT Ö-1 3 100 23/3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö-1 3 100 23/3
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2NT Ö+3 2 -210 20/6
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT Ö= 3 -600 18/8
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Olle Persson - Jan Clementsson 3NT Ö+1 3 -630 8/18
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+1 3 -630 8/18
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö+1 2 -630 8/18
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+1 8 -630 8/18
Grete Derand - Susanne Ramel Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 3 -630 8/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö+1 3 -630 8/18
Elsa Olsson - Birgit Hartman Hanna Lewandowski - Susanne Levin 3NT Ö+1 3 -630 8/18
Karin Magnusson - Bodil Markegård Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT Ö+1 2 -630 8/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö+1 2 -630 8/18

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD765
Dkn972
KD9
#
kn10943
EK105
kn10
D6
#
E
843
62
Ekn108754
#
82
6
E87543
K932

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49777
S49777
Ö82555
V82555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3D V-3 K 500 26/0
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S+1 E 130 24/2
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Mats Andersson - Lars Becklén 6 Ö-2 E 100 20/6
Karin Magnusson - Bodil Markegård Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 5 Ö-2 E 100 20/6
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-2 8 100 20/6
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö-1 6 50 15/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Susanne Ramel 3 Ö-1 8 50 15/11
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 E -100 11/15
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3 N-1 E -100 11/15
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Olle Persson - Jan Clementsson 3D N-1 6 -200 6/20
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 N-2 E -200 6/20
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N-2 E -200 6/20
Willy Landgren - Bibi Jönsson Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3 N-3 E -300 2/24
Gunnar Olsson - Jan Öhman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 N-4 E -400 0/26

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Kkn10653
K843
E7
7
#
D982
D1097
KD92
10
#
E4
Ekn6
kn43
Kkn532
#
7
52
10865
ED9864

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55575
S55575
Ö68868
V68868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3 Ö-2 7 200 26/0
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 2 N+2 E 170 24/2
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N+1 E 140 22/4
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= E 110 19/7
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 N= 3 110 19/7
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 7 100 16/10
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Olle Persson - Jan Clementsson 2 N-1 3 -50 14/12
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N-2 E -100 11/15
Gunnar Olsson - Jan Öhman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-2 Kn -100 11/15
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2NT V= 4 -120 7/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Susanne Ramel 1NT Ö+1 7 -120 7/19
Karin Magnusson - Bodil Markegård Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2NT V+1 6 -150 4/22
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Mats Andersson - Lars Becklén 3NT Ö= 7 -600 1/25
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT V= Kn -600 1/25

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E7
EDkn32
K102
Dkn5
#
kn865
95
D764
K102
#
1092
10864
9
98763
#
KD43
K7
Ekn853
E4

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N1013131213
S1013131213
Ö30010
V30010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Grete Derand - Susanne Ramel 6NT N= 6 1440 19/7
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Olle Persson - Jan Clementsson 6NT N= 9 1440 19/7
Mats Andersson - Lars Becklén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT S= 8 1440 19/7
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 6NT N= 3 1440 19/7
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 6NT N= 9 1440 19/7
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 6NT N= 6 1440 19/7
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Karin Magnusson - Bodil Markegård 6NT S= 5 1440 19/7
Gunnar Olsson - Jan Öhman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6NT N= 6 1440 19/7
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5NT S+2 2 720 10/16
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+3 6 690 5/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT N+3 9 690 5/21
Elsa Olsson - Birgit Hartman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+3 6 690 5/21
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT S+3 5 690 5/21
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT N+2 9 660 0/26

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K106
E963
Kkn9
kn106
#
D983
KD108
D3
D87
#
754
74
E1076
E432
#
Ekn2
kn52
8542
K95

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N67767
S77767
Ö66676
V76676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S+1 8 120 26/0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N= 4 110 24/2
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Olle Persson - Jan Clementsson 1NT S= 8 90 17/9
Mats Andersson - Lars Becklén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT S= 9 90 17/9
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT S= 3 90 17/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT S= 3 90 17/9
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 1NT N= 2 90 17/9
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Karin Magnusson - Bodil Markegård 1NT S= 3 90 17/9
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Grete Derand - Susanne Ramel Pass   9/17
Gunnar Olsson - Jan Öhman Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Pass   9/17
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT S-1 3 -50 4/22
Elsa Olsson - Birgit Hartman Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT S-1 3 -50 4/22
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT S-1 8 -50 4/22
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2NT S-2 3 -100 0/26

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
Ekn53
6
D10543
Ekn10
#
D64
ED974
E
8643
#
K82
K103
Kkn876
D9
#
1097
kn852
92
K752

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N56364
S56364
Ö76978
V871079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Jan Clementsson Grete Derand - Susanne Ramel 4 V-3 3 300 26/0
Karin Magnusson - Bodil Markegård Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V-2 D 200 24/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 V-1 E 100 21/5
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3 V-1 5 100 21/5
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S= 3 90 18/8
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 N-1 K -50 16/10
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V= E -110 13/13
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V= 4 -110 13/13
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V+2 2 -130 10/16
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V= 3 -140 7/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 V+1 10 -140 7/19
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 V+2 3 -170 3/23
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V+2 E -170 3/23
Mats Andersson - Lars Becklén Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 V= 3 -620 0/26

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K105
K843
5
EK862
#
D3
kn1097
EK3
Dkn107
#
kn742
D652
Dkn974
#
E986
E
10862
9543

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N115687
S115687
Ö27746
V27746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Elsa Olsson - Birgit Hartman 4D V-3 E 800 26/0
Mats Andersson - Lars Becklén Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4D N= 7 710 24/2
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 V-2 E 200 21/5
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-2 5 200 21/5
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 S= E 110 17/9
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S= E 110 17/9
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT Ö-1 6 100 12/14
Olle Persson - Jan Clementsson Grete Derand - Susanne Ramel 2 V-1 5 100 12/14
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3 V-1 K 100 12/14
Karin Magnusson - Bodil Markegård Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V= E -90 7/19
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 Ö+1 E -90 7/19
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 1 N-1 D -100 4/22
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V= 5 -110 2/24
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= E -620 0/26

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
1064
D8
kn65
Ekn1082
#
EK87
K10642
108
73
#
Dkn3
Ekn973
42
D64
#
952
5
EKD973
K95

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N89344
S89344
Ö22992
V22992
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 S+1 E 130 26/0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö-1 E 50 23/3
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-1 5 50 23/3
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S-1 E -50 18/8
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-1 E -50 18/8
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Hanna Lewandowski - Susanne Levin 3 S-1 E -50 18/8
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Karin Magnusson - Bodil Markegård 4 S-2 E -100 14/12
Mats Andersson - Lars Becklén Grete Derand - Susanne Ramel 3 V= 5 -140 9/17
Olle Persson - Jan Clementsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 V= 4 -140 9/17
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 V= Kn -140 9/17
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 V= 5 -140 9/17
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V+1 5 -170 4/22
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= 5 -420 1/25
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 V= 5 -420 1/25

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Kkn1085
9853
10
653
#
E976
K102
76
D742
#
32
ED64
KD52
Kkn8
#
D4
kn7
Ekn9843
E109

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N46464
S46464
Ö87879
V87879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Hanna Lewandowski - Susanne Levin 2D S= 6 180 26/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V-2 10 100 24/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2NT Ö-1 10 50 21/5
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT Ö-1 9 50 21/5
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö= E -110 18/8
Olle Persson - Jan Clementsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT Ö+1 4 -120 16/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö+1 E -140 14/12
Mats Andersson - Lars Becklén Grete Derand - Susanne Ramel 2NT Ö+1 3 -150 11/15
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Karin Magnusson - Bodil Markegård 2NT Ö+1 3 -150 11/15
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT Ö+2 8 -180 8/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö= 3 -400 6/20
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT Ö+1 8 -430 4/22
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2D S-2 2 -500 1/25
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunnar Olsson - Jan Öhman 2D S-2 2 -500 1/25

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Nord giv
alla i zon
#
E1074
Kkn74
97
1084
#
kn52
86
Dkn4
ED963
#
KD963
E
10832
K52
#
8
D109532
EK65
kn7

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N351043
S351043
Ö78396
V78396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 S+2 2 170 23/3
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 S+1 Kn 170 23/3
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S+2 Kn 170 23/3
Gunnar Olsson - Jan Öhman Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 S+2 5 170 23/3
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 S= 2 140 18/8
Grete Derand - Susanne Ramel Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 Ö= E -140 12/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= E -140 12/14
Elsa Olsson - Birgit Hartman Karin Magnusson - Bodil Markegård 2 Ö+1 E -140 12/14
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 Ö+1 E -140 12/14
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+1 Kn -140 12/14
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3 Ö+1 E -170 6/20
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö= K -620 3/23
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= E -620 3/23
Olle Persson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3D Ö= E -730 0/26

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
E87
2
D1073
D9764
#
D943
kn1073
Kkn
Ekn2
#
Kkn2
D854
E864
K3
#
1065
EK96
952
1085

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N65344
S65344
Ö671099
V781099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 Ö-1 10 50 20/6
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 Ö-1 5 50 20/6
Olle Persson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V-1 4 50 20/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 10 50 20/6
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö-1 2 50 20/6
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-1 10 50 20/6
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 Ö-1 5 50 20/6
Gunnar Olsson - Jan Öhman Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö= 5 -140 12/14
Grete Derand - Susanne Ramel Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 V+1 7 -170 9/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+2 5 -170 9/17
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3NT Ö= E -400 6/20
Elsa Olsson - Birgit Hartman Karin Magnusson - Bodil Markegård 4 V= 4 -420 4/22
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT V+1 6 -430 1/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mats Andersson - Lars Becklén 3NT V+1 6 -430 1/25

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
Kkn62
E1072
752
104
#
83
KDkn653
10
K876
#
10975
84
K83
D953
#
ED4
9
EDkn964
Ekn2

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N71271212
S71271212
Ö61511
V61511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N+3 8 690 26/0
Mats Andersson - Lars Becklén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 5 N+1 9 680 23/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+2 4 680 23/3
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT S+1 8 630 20/6
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 5 S+1 K 620 18/8
Grete Derand - Susanne Ramel Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5 S= K 600 16/10
Karin Magnusson - Bodil Markegård Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3 S+3 K 170 14/12
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 S+1 K 150 9/17
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+3 Kn 150 9/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hanna Lewandowski - Susanne Levin 4 S+1 K 150 9/17
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 S+1 8 150 9/17
Willy Landgren - Bibi Jönsson Olle Persson - Jan Clementsson 4 S= K 130 4/22
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N-1 5 -100 2/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 N-2 8 -200 0/26

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
ED5
K764
kn4
KD107
#
kn10873
953
D7
E54
#
6
kn102
K109862
983
#
K942
ED8
E53
kn62

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N117111011
S117111011
Ö26232
V26232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Olsson - Jan Öhman Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N+3 10 490 26/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT N+2 8 460 23/3
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N+2 Kn 460 23/3
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT S+1 2 430 14/12
Mats Andersson - Lars Becklén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+1 8 430 14/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT N+1 8 430 14/12
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N+1 2 430 14/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT N+1 2 430 14/12
Karin Magnusson - Bodil Markegård Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3NT N+1 8 430 14/12
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT N+1 2 430 14/12
Grete Derand - Susanne Ramel Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT N= 8 400 6/20
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+3 10 200 4/22
Willy Landgren - Bibi Jönsson Olle Persson - Jan Clementsson 3 N+1 6 170 2/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hanna Lewandowski - Susanne Levin 2 S+1 3 140 0/26

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K54
943
kn76
ED83
#
ED1092
72
E92
954
#
kn6
Dkn865
1053
Kkn2
#
873
EK10
KD84
1076

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N88768
S88768
Ö55675
V55675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö-4 K 200 26/0
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT N+1 D 150 24/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Lars Becklén 2 Ö-2 K 100 22/4
Olle Persson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 1NT N= Kn 90 19/7
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT N= 6 90 19/7
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT Ö-1 E 50 16/10
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-1 7 -50 12/14
Grete Derand - Susanne Ramel Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S-1 E -50 12/14
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Hanna Lewandowski - Susanne Levin 1NT N-1 Kn -50 12/14
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT Ö= K -90 7/19
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT Ö= 4 -90 7/19
Karin Magnusson - Bodil Markegård Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 N-2 Kn -100 4/22
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2NT S-3 D -150 2/24
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT N-4 Kn -200 0/26

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E962
932
kn8
kn1064
#
8754
EDkn87
D6
D5
#
KDkn3
4
K542
EK92
#
10
K1065
E10973
873

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N45423
S45423
Ö9891110
V9891110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö-1 8 50 22/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-1 7 50 22/4
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Hanna Lewandowski - Susanne Levin 4 Ö-1 10 50 22/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö-1 E 50 22/4
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 Ö-1 E 50 22/4
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT Ö= 3 -120 16/10
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT Ö+2 3 -150 14/12
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 8 -420 9/17
Karin Magnusson - Bodil Markegård Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö= E -420 9/17
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 Ö= E -420 9/17
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö= E -420 9/17
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+1 8 -430 2/24
Olle Persson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT Ö+1 3 -430 2/24
Grete Derand - Susanne Ramel Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö+1 10 -430 2/24

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD104
K93
EDkn
643
#
kn7
Ekn1076
54
Kkn98
#
9832
D542
1082
D10
#
E65
8
K9763
E752

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N91161010
S91161010
Ö42712
V42712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Olle Persson - Jan Clementsson 4 N+2 4 480 26/0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT N+2 2 460 16/10
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 2 460 16/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT N+2 4 460 16/10
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+2 5 460 16/10
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N+2 2 460 16/10
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT N+2 2 460 16/10
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT N+2 D 460 16/10
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 3NT N+2 10 460 16/10
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 2 460 16/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Grete Derand - Susanne Ramel 3NT N+1 2 430 6/20
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2NT N+3 2 210 4/22
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Karin Magnusson - Bodil Markegård 4 N= Kn 130 2/24
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 N-2 10 -100 0/26

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Väst giv
alla i zon
#
KD93
D64
K1095
D4
#
E104
987
E83
9875
#
76
K32
Dkn762
1062
#
kn852
Ekn105
4
EKkn3

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N108111110
S108111110
Ö25222
V25222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 5 660 25/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+2 6 660 25/1
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 N+1 D 650 14/12
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 N+1 D 650 14/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 N+1 D 650 14/12
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Olle Persson - Jan Clementsson 4 N+1 2 650 14/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N+1 6 650 14/12
Håkan Stenfot - Kerstin Boberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N+1 D 650 14/12
Hanna Lewandowski - Susanne Levin Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N+1 6 650 14/12
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 N+1 5 650 14/12
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+1 6 650 14/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Karin Magnusson - Bodil Markegård 4 N= D 620 3/23
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 4 N= D 620 3/23
Willy Landgren - Bibi Jönsson Grete Derand - Susanne Ramel 5 N-1 2 -100 0/26

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
EKD9
D854
52
732
#
832
1073
E83
E1095
#
64
EK96
D964
Dkn4
#
kn1075
kn2
Kkn107
K86

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N55575
S55575
Ö88867
V87867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 2 S+2 10 170 26/0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S= E 110 24/2
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S= 2 90 22/4
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 1NT V-1 E 50 20/6
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Karin Magnusson - Bodil Markegård Pass   18/8
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT V= E -90 16/10
Mats Andersson - Lars Becklén Olle Persson - Jan Clementsson 2 S-1 2 -100 12/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 S-1 3 -100 12/14
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 2 N-1 E -100 12/14
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT V+1 E -120 6/20
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT V+1 E -120 6/20
Gunnar Olsson - Jan Öhman Hanna Lewandowski - Susanne Levin 1NT V+1 K -120 6/20
Grete Derand - Susanne Ramel Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 S-2 3 -200 1/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N-2 4 -200 1/25

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E3
532
KDkn3
kn984
#
4
K108764
7
KD1076
#
Dkn1098
ED9
10982
3
#
K7652
kn
E654
E52

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N79387
S79387
Ö631046
V631046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4D V-2 2 500 26/0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Hanna Lewandowski - Susanne Levin 3NT Ö-3 2 300 24/2
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 K 200 21/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 Ö-2 E 200 21/5
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3 N= 3 110 18/8
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V-1 E 100 16/10
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund 1NT N= D 90 14/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-2 4 -100 11/15
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Karin Magnusson - Bodil Markegård 4 N-2 E -100 11/15
Grete Derand - Susanne Ramel Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5 N-3 E -150 8/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 V+1 E -170 6/20
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 3 V+2 E -200 4/22
Mats Andersson - Lars Becklén Olle Persson - Jan Clementsson 3D Ö+1 Kn -930 2/24
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4D V+1 E -990 0/26

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D
EDkn9863
3
10965
#
109
7542
EKDkn
Kkn2
#
Kkn8732

10754
D83
#
E654
K10
9862
E74

Optimalt kontrakt: 5NTD S-2 -500
 NT
N721029
S721029
Ö5103114
V5103114
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= 5 620 24/2
Olle Persson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= 7 620 24/2
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 N= 10 620 24/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 N= 10 140 20/6
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 Ö-1 K 100 17/9
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hanna Lewandowski - Susanne Levin 5 V-1 E 100 17/9
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 N-1 10 -100 12/14
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N-1 10 -100 12/14
Gunnar Olsson - Jan Öhman Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N-1 4 -100 12/14
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Karin Magnusson - Bodil Markegård 2 Ö+2 K -170 7/19
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö+2 K -170 7/19
Elsa Olsson - Birgit Hartman Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 4 Ö= K -620 4/22
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö+1 10 -650 1/25
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 Ö+1 K -650 1/25

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.04.11

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D1073
E87
K764
EK
#
95
kn64
Ekn1085
875
#
kn8
53
D92
kn109432
#
EK642
KD1092
3
D6

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N78121212
S78121212
Ö55111
V55111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Karin Magnusson - Bodil Markegård 6NT N= Kn 990 26/0
Olle Persson - Jan Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 N= Kn 980 20/6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rolf Jönsson - Jan Strandberg 6 N= Kn 980 20/6
Elsa Olsson - Birgit Hartman Håkan Stenfot - Kerstin Boberg 6 N= Kn 980 20/6
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 N= 9 980 20/6
Gunnar Olsson - Jan Öhman Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 6 S= E 980 20/6
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Grete Derand - Susanne Ramel 3NT N+3 Kn 490 12/14
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT N+3 4 490 12/14
Gösta Wiik - Ingrid Hörnlund Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT N+3 Kn 490 12/14
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 N+2 Kn 480 4/22
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N+2 Kn 480 4/22
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Andersson - Lars Becklén 4 N+2 Kn 480 4/22
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+2 5 480 4/22
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Hanna Lewandowski - Susanne Levin 4 N+2 Kn 480 4/22