Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Fredagsbridgen 2015-09-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsbridgen 2015-09-11

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Nord giv
ingen i zon
93
K32
7542
Dkn97
kn84
Ekn54
Dkn10
EK6
765
1098
K93
10852
EKD102
D76
E86
43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Engebeck - Lil Danielsson Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3 Ö-3 E 150 12/0
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2 S= D 110 7/5
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Inga Fieber - Astrid Thörn 2 S= E 110 7/5
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Bo Haglund 2 S= E 110 7/5
Kristin Nedlich - Hans Bergman Anders d´Aquino - Tor Simensen 2 S= E 110 7/5
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Jan Larsson - Peter Flodqvist 3 V-2 K 100 2/10
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 Ö-1 E 50 0/12

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Öst giv
N-S i zon
D107
987
1043
E1093
E86
D10
D765
8765
kn942
K62
K82
KD2
K53
Ekn543
Ekn9
kn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2NT Ö-3 3 150 11/1
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Inga Fieber - Astrid Thörn 2NT Ö-3 4 150 11/1
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Bo Haglund 2 N= K 110 7/5
Kristin Nedlich - Hans Bergman Anders d´Aquino - Tor Simensen 2 S= 8 110 7/5
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Jan Larsson - Peter Flodqvist 2D Ö-1 Kn 100 4/8
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 S-1 6 -100 2/10
Lars Engebeck - Lil Danielsson Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 2 Ö= Kn -110 0/12

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Syd giv
Ö-V i zon
kn10
8753
85
Dkn742
92
ED2
D732
E965
543
Kkn109
EK96
103
EKD876
64
kn104
K8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2D S= E 470 12/0
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 1 S+1 9 110 10/2
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Jan Larsson - Peter Flodqvist 3 V= Kn -110 8/4
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Inga Fieber - Astrid Thörn 4 Ö= E -620 3/9
Lars Engebeck - Lil Danielsson Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 4 V= Kn -620 3/9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Bo Haglund 4 Ö= E -620 3/9
Kristin Nedlich - Hans Bergman Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 Ö= E -620 3/9

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Väst giv
alla i zon
kn108
kn63
93
KD853
92
E105
8642
kn1097
EK63
974
K105
642
D754
KD82
EDkn7
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Kristin Nedlich - Hans Bergman 3NT N= 4 600 9/3
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 3NT N= 3 600 9/3
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Lars Engebeck - Lil Danielsson 3NT S= 9 600 9/3
Anders d´Aquino - Tor Simensen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N= 3 600 9/3
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Jan Larsson - Peter Flodqvist 2NT S+1 9 150 4/8
Inga Fieber - Astrid Thörn Bengt Eklind - Bo Haglund 2 S+1 9 140 2/10
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 N= 9 110 0/12

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Nord giv
N-S i zon
E87
9853
Kkn7
E76
652
Dkn4
D108654
K
K94
EK7
32
D10843
Dkn103
1062
E9
kn952

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 N= 4 110 11/1
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2 N= 3 110 11/1
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Jan Larsson - Peter Flodqvist 3 Ö-2 D 100 6/6
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Kristin Nedlich - Hans Bergman 1NT Ö-2 D 100 6/6
Anders d´Aquino - Tor Simensen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 V-2 7 100 6/6
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Lars Engebeck - Lil Danielsson 2 N-1 3 -100 1/11
Inga Fieber - Astrid Thörn Bengt Eklind - Bo Haglund 2NT N-1 3 -100 1/11

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Öst giv
Ö-V i zon
D10732
D987
105
kn4
EKkn8654
4
E432
9

Ekn6
KDkn87
EK1065
9
K10532
96
D8732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Fieber - Astrid Thörn Bengt Eklind - Bo Haglund 6D V-2 10 500 12/0
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Jan Larsson - Peter Flodqvist 4 V-1 8 100 9/3
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Åke Falkunge - Michael Jungstedt 6 Ö-1 9 100 9/3
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 4 V= 8 -620 4/8
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Lars Engebeck - Lil Danielsson 4 V= Kn -620 4/8
Anders d´Aquino - Tor Simensen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 V= 8 -620 4/8
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Kristin Nedlich - Hans Bergman 6 Ö= 9 -1370 0/12

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Syd giv
alla i zon
E
87
7532
E109832
532
ED6543
D84
K
kn764
Kkn
EK6
7654
KD1098
1092
kn109
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Inga Fieber - Astrid Thörn 4 V-1 5 100 12/0
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Jan Larsson - Peter Flodqvist 2 S-1 2 -100 10/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Lars Engebeck - Lil Danielsson 2 Ö+1 K -140 6/6
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 V+1 E -140 6/6
Anders d´Aquino - Tor Simensen Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne 3 V= E -140 6/6
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 3 V+1 E -170 2/10
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Kristin Nedlich - Hans Bergman 3NT Ö= Kn -600 0/12

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Väst giv
ingen i zon
Dkn104
ED98
95
D54
E852

E10743
8762
76
K1072
K6
Ekn1093
K93
kn6543
Dkn82
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders d´Aquino - Tor Simensen Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne 3 S= 8 140 12/0
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Kristin Nedlich - Hans Bergman 2 S= 5 110 10/2
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Jan Larsson - Peter Flodqvist 5 Ö-1 3 50 7/5
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Inga Fieber - Astrid Thörn 4 Ö-1 3 50 7/5
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 4 S-2 8 -100 3/9
Bengt Eklind - Bo Haglund Lars Engebeck - Lil Danielsson 3 S-2 2 -100 3/9
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 Ö+2 D -150 0/12

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Nord giv
Ö-V i zon
E10765

K7542
KD5
984
EDkn52
Dkn
1042
D3
107
10983
E9873
Kkn2
K98643
E6
kn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Kristin Nedlich - Hans Bergman 4 N+1 8 450 10/2
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 4 N+1 E 450 10/2
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N+1 10 450 10/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Lars Engebeck - Lil Danielsson 4 N= E 420 4/8
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Inga Fieber - Astrid Thörn 4 N= 10 420 4/8
Anders d´Aquino - Tor Simensen Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne 4 N= 10 420 4/8
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Jan Larsson - Peter Flodqvist 4 N-1 10 -50 0/12

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Öst giv
alla i zon
E5
K52
ED96
9742
kn7
Ekn1074
kn52
kn105
96
D9
10743
EKD63
KD108432
863
K8
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 S+2 E 680 12/0
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Jan Larsson - Peter Flodqvist 4 Ö-3 K 300 10/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 S+3 Kn 200 4/8
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2 N+3 E 200 4/8
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Engebeck - Lil Danielsson 3 S+2 Kn 200 4/8
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne 3 S+2 Kn 200 4/8
Kristin Nedlich - Hans Bergman Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 Ö-2 K 200 4/8

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Syd giv
ingen i zon
EK
E102
KD9
ED653
kn9862
KD4
8742
7
D743
9753
E105
K10
105
kn86
kn63
kn9842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT N+1 9 430 11/1
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 3NT N+1 3 430 11/1
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Jan Larsson - Peter Flodqvist 3NT N= 5 400 7/5
Kristin Nedlich - Hans Bergman Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT N= 4 400 7/5
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Engebeck - Lil Danielsson 2NT N+2 3 180 4/8
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne 1NT N+2 3 150 2/10
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Anders d´Aquino - Tor Simensen 3NT N-1 4 -50 0/12

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Väst giv
N-S i zon
E82
EKkn74
D
10542
Dkn10743
D6
E84
86
95
853
K109753
K3
K6
1092
kn62
EDkn97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne 4 N+3 8 710 11/1
Kristin Nedlich - Hans Bergman Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 N+3 9 710 11/1
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 N+2 9 680 6/6
Bengt Eklind - Bo Haglund Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N+2 9 680 6/6
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 4 N+2 9 680 6/6
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Engebeck - Lil Danielsson 3 N+4 9 260 2/10
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Jan Larsson - Peter Flodqvist 2 N-1 E -100 0/12

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Nord giv
alla i zon
E10
Dkn653
1043
K108
KD7
K107
9652
E74
96532
E84
ED8
D9
kn84
92
Kkn7
kn6532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Kristin Nedlich - Hans Bergman 4 Ö-2 9 200 11/1
Anders d´Aquino - Tor Simensen Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 Ö-2 3 200 11/1
Bengt Eklind - Bo Haglund Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2 V-1 3 100 7/5
Lars Engebeck - Lil Danielsson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö-1 9 100 7/5
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Inga Fieber - Astrid Thörn 1 Ö+1 9 -110 4/8
Jan Larsson - Peter Flodqvist Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 V= 9 -140 2/10
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö= 9 -620 0/12

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Öst giv
ingen i zon
Ekn106
KD
973
Dkn74
KD
Ekn65
EDkn52
98
875432
72
8
K1063
9
109843
K1064
E52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Engebeck - Lil Danielsson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 Ö-3 9 150 11/1
Anders d´Aquino - Tor Simensen Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 V-3 D 150 11/1
Jan Larsson - Peter Flodqvist Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 V-2 K 100 8/4
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Inga Fieber - Astrid Thörn 1 S= K 80 6/6
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Kristin Nedlich - Hans Bergman 2 V-1 K 50 4/8
Bengt Eklind - Bo Haglund Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 1 V= 3 -70 2/10
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V= K -110 0/12

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Syd giv
N-S i zon
Kkn752
kn2
kn9765
9
1083
D10975
3
10765
9
43
ED10842
D832
ED64
EK86
K
EKkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 4 N+2 E 680 12/0
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT S+2 5 660 10/2
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Kristin Nedlich - Hans Bergman 4 S+1 3 650 6/6
Jan Larsson - Peter Flodqvist Ulf Lindgren - Mona Hellingh 5 S= 3 650 6/6
Anders d´Aquino - Tor Simensen Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 S+1 8 650 6/6
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N= 2 620 1/11
Lars Engebeck - Lil Danielsson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N= E 620 1/11

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Väst giv
Ö-V i zon
E954
K
Kkn4
Kkn653
1076
E65
D972
D87
Dkn
D102
E1063
10942
K832
kn98743
85
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Jan Larsson - Peter Flodqvist 4 N+1 D 450 12/0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 4 N= E 420 10/2
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Inga Fieber - Astrid Thörn 2 N= D 90 8/4
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 N-1 Kn -50 3/9
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Lars Engebeck - Lil Danielsson 4 N-1 4 -50 3/9
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N-1 Kn -50 3/9
Kristin Nedlich - Hans Bergman Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 N-1 10 -50 3/9

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Nord giv
ingen i zon
83
K52
876
ED932
105
10
Kkn10432
kn854
Ekn97642
Dkn64
D
7
KD
E9873
E95
K106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Anders d´Aquino - Tor Simensen 3NT N= 10 400 12/0
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Lars Engebeck - Lil Danielsson 3D Ö-2 E 300 9/3
Kristin Nedlich - Hans Bergman Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4D Ö-2 E 300 9/3
Bengt Eklind - Bo Haglund Jan Larsson - Peter Flodqvist 4D Ö-1 K 100 6/6
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Inga Fieber - Astrid Thörn 3 Ö-1 6 50 3/9
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 3 Ö-1 6 50 3/9
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S-2 9 -100 0/12

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Öst giv
N-S i zon
D92
752
Kkn75
973
kn10763
83
E108
K54
54
D1094
D62
D1082
EK8
EKkn6
943
Ekn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Nedlich - Hans Bergman Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT S+1 Kn 630 12/0
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Anders d´Aquino - Tor Simensen 1NT S+3 3 180 10/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Jan Larsson - Peter Flodqvist 1NT S+2 3 150 8/4
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 1NT S= 3 90 6/6
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Lars Engebeck - Lil Danielsson 3NT S-1 6 -100 3/9
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT S-1 Kn -100 3/9
Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S-2 8 -200 0/12

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Syd giv
Ö-V i zon
E8
5
1098543
K943
D2
Dkn10942
EDkn7
kn
K10765
86
K62
D72
kn943
EK73

E10865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht Jan Larsson - Peter Flodqvist 4D S= E 510 12/0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kristin Nedlich - Hans Bergman 3 V-2 10 200 10/2
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S+3 Kn 170 8/4
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 S= D 130 5/7
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Inga Fieber - Astrid Thörn 3 S+1 D 130 5/7
Lars Engebeck - Lil Danielsson Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm 3 V-1 4 100 2/10
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Anders d´Aquino - Tor Simensen 3 V= E -140 0/12

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Väst giv
alla i zon
ED964
E10
1076
E75
Kkn73
KD2
D3
K643
1082
kn87653
Ekn
kn2
5
94
K98542
D1098

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT V-4 10 400 12/0
Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht Jan Larsson - Peter Flodqvist 4 S+1 7 150 10/2
Bengt Eklind - Bo Haglund Kristin Nedlich - Hans Bergman 1 N+2 7 140 8/4
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Inga Fieber - Astrid Thörn 1 N+1 Kn 110 6/6
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö-1 5 100 2/10
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Anders d´Aquino - Tor Simensen 2 Ö-1 5 100 2/10
Lars Engebeck - Lil Danielsson Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm 3 Ö-1 5 100 2/10

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Nord giv
N-S i zon
kn4
D53
K1098
EK87
D10983
Kkn962

542
6
E1074
ED7542
kn6
EK752
8
kn63
D1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 S+1 5 110 12/0
Lars Engebeck - Lil Danielsson Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm 4 V-1 E 50 10/2
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Inga Fieber - Astrid Thörn 2 S-1 5 -100 8/4
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S-2 2 -200 4/8
Bengt Eklind - Bo Haglund Kristin Nedlich - Hans Bergman 3NT N-2 4 -200 4/8
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Anders d´Aquino - Tor Simensen 3 S-2 2 -200 4/8
Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht Jan Larsson - Peter Flodqvist 4D S-2 2 -500 0/12

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Öst giv
Ö-V i zon
KD
Dkn5
K8532
E82
kn854
K97
EDkn10
kn6
93
E832
964
KD75
E10762
1064
7
10943

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Peter Flodqvist Kristin Nedlich - Hans Bergman 2 Ö-1 7 100 12/0
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2 N-1 9 -50 9/3
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Lars Engebeck - Lil Danielsson 2 N-1 3 -50 9/3
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm 1NT Ö= 10 -90 6/6
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 V= K -110 4/8
Bengt Eklind - Bo Haglund Anders d´Aquino - Tor Simensen 1NT Ö+1 4 -120 2/10
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 1NTD N-2 9 -300 0/12

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Syd giv
alla i zon
K54
Kkn6
3
Dkn10953
Dkn102
ED73
7
8742
9
954
EK9654
EK6
E8763
1082
Dkn1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Lars Engebeck - Lil Danielsson 4 V-4 D 400 12/0
Bengt Eklind - Bo Haglund Anders d´Aquino - Tor Simensen 3 Ö-3 2 300 7/5
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2NT V-3 D 300 7/5
Jan Larsson - Peter Flodqvist Kristin Nedlich - Hans Bergman 3 Ö-3 2 300 7/5
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3 V-3 D 300 7/5
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm 3 Ö-2 E 200 2/10
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3D S-1 7 -200 0/12

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2015.09.11

Väst giv
ingen i zon
K108
Ekn
Ekn73
Ekn109
E964
K86
D2
D863
kn2
D10975
K9865
5
D753
432
104
K742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tom Slettengren - Paul Horn af Åminne Jolanta Abrigo - Waldemar Folbrycht 2 Ö-4 3 200 12/0
Bengt Eklind - Bo Haglund Anders d´Aquino - Tor Simensen 3 S+1 E 170 10/2
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Lars Engebeck - Lil Danielsson 1NT N+1 5 120 7/5
Jan Larsson - Peter Flodqvist Kristin Nedlich - Hans Bergman 1NT N+1 5 120 7/5
Inga Fieber - Astrid Thörn Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 4NT N-2 9 -100 4/8
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Kerstin Strandberg - Bengt Lindholm 4 S-3 6 -150 2/10
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 Ö+2 10 -170 0/12