Kommande tävlingar
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag 3/6 Scratch 2015-06-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 3/6 Scratch 2015-06-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Nord giv
ingen i zon
D
EK8
D754
KD1064
Ekn532
D
K10986
E7
96
kn76532
2
9532
K10874
1094
Ekn3
kn8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N88779
S888810
Ö34433
V35433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+1 5 430 45.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+1 6 430 45.0/7.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+1 7 430 45.0/7.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Anita Olofsson - Mona Berge 3NT N+1 6 430 45.0/7.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT N+1 2 430 45.0/7.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 6 430 45.0/7.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3NT S+1 D 430 45.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 2 430 45.0/7.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 2 400 34.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N= 2 400 34.0/18.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 5 400 34.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2NT N+3 5 210 30.0/22.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2NT N+2 5 180 25.0/27.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT N+2 2 180 25.0/27.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S+2 9 180 25.0/27.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT N+2 2 180 25.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V-3 E 150 16.0/36.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT N+1 5 150 16.0/36.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mona Andersson - Birgitta Forsström 2NT N+1 6 150 16.0/36.0
Anita Persson - Grete Derand Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2NT N+1 2 150 16.0/36.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2NT N+1 9 150 16.0/36.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT N= 5 120 10.0/42.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 3 N= 2 110 8.0/44.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Jarming - Monica Lannerud 3 N-1 9 -50 4.0/48.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT N-1 5 -50 4.0/48.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N-1 2 -50 4.0/48.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4D S-4 D -800 0.0/52.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Öst giv
N-S i zon
kn96
Ekn7
KDkn10
843
EK10543
82
96
K65
8
D96
E8532
D1092
D72
K10543
74
Ekn7

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N66757
S66758
Ö66474
V66474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S= E 140 51.0/1.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+1 K 140 51.0/1.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 V-2 K 100 46.0/6.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 V-2 K 100 46.0/6.0
Anita Persson - Grete Derand Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3D V-1 K 100 46.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V-1 K 50 37.0/15.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö-1 K 50 37.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V-1 K 50 37.0/15.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Jarming - Monica Lannerud 2 V-1 E 50 37.0/15.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Monica Lessing - Birgit Larsson 2 V-1 K 50 37.0/15.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V-1 K 50 37.0/15.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 S-1 E -100 30.0/22.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V= E -110 23.0/29.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V= K -110 23.0/29.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Anita Olofsson - Mona Berge 2 V= K -110 23.0/29.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V= K -110 23.0/29.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V= K -110 23.0/29.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 2 V= K -110 23.0/29.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 V+1 K -140 13.0/39.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö+1 K -140 13.0/39.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 V+1 K -140 13.0/39.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= K -140 13.0/39.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 S-2 E -200 6.0/46.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 N-2 8 -200 6.0/46.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lotta Lundberg - Christina Niskanen 4 S-2 E -200 6.0/46.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-3 E -300 1.0/51.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-3 E -300 1.0/51.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Syd giv
Ö-V i zon
E92
EK107
1098
kn84
kn6
kn964
EK6
10632
D5
D532
kn53
ED95
K108743
8
D742
K7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N697109
S697109
Ö73634
V73634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Öberg 4 S= E 420 49.0/3.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S= E 420 49.0/3.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Schneider - Ester Schneider 4 S= E 420 49.0/3.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= E 420 49.0/3.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S+2 E 200 42.0/10.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1 S+4 E 200 42.0/10.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 N+4 E 200 42.0/10.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anita Olofsson - Mona Berge 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+2 K 170 22.0/30.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+2 K 170 22.0/30.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 2 S+2 4 170 22.0/30.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 E 170 22.0/30.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 N+2 E 170 22.0/30.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson H.O. Thulin - Peter Moricz 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Agneta Dunemark - Anita Ekberg 2 S+2 E 170 22.0/30.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S+1 E 170 22.0/30.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 S+2 E 140 4.0/48.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT N+1 D 120 1.0/51.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Anita Persson - Grete Derand 1NT N+1 5 120 1.0/51.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Väst giv
alla i zon
Dkn8652
832
5
E63
EK10
K65
KD1093
kn5
97
ED1074
kn762
D10
43
kn9
E84
K98742

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N83386
S83386
Ö410856
V410856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö-4 4 400 52.0/0.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-2 4 200 49.0/3.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V-2 5 200 49.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-1 E 100 45.0/7.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT V-1 5 100 45.0/7.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= 3 -140 42.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V+1 5 -170 39.0/13.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Schneider - Ester Schneider 2 V+2 5 -170 39.0/13.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V+2 D -180 36.0/16.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö= 4 -620 24.0/28.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= 3 -620 24.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V= E -620 24.0/28.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 4 Ö= 4 -620 24.0/28.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= 4 -620 24.0/28.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Rutger Persson - Claes Nilsson 5 V+1 D -620 24.0/28.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= 4 -620 24.0/28.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= 5 -620 24.0/28.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson H.O. Thulin - Peter Moricz 4 Ö= 4 -620 24.0/28.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V= 5 -620 24.0/28.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= E -620 24.0/28.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V+1 5 -650 9.0/43.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V+1 5 -650 9.0/43.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Anita Persson - Grete Derand 4 Ö+1 4 -650 9.0/43.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Agneta Dunemark - Anita Ekberg 4 V+1 8 -650 9.0/43.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+2 5 -660 2.0/50.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Ulla Öberg 3NT V+2 D -660 2.0/50.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+2 6 -660 2.0/50.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Nord giv
N-S i zon
D105
1053
kn54
Kkn103
8643
Kkn97
EK109
E
EK97
D4
D8732
D9
kn2
E862
6
876542

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N61221
S61221
Ö6128118
V6128118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 6 Ö-1 E 50 51.0/1.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö-1 6 50 51.0/1.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö+2 6 -130 47.0/5.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö+1 8 -130 47.0/5.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3 Ö+3 8 -170 44.0/8.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö+2 E -200 42.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5 Ö= 8 -400 38.0/14.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö= 8 -400 38.0/14.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Tommy Lööf - Thore Lindström 5 Ö= E -400 38.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö+1 E -420 31.0/21.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 Ö+1 2 -420 31.0/21.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö= 6 -420 31.0/21.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 5 Ö+1 E -420 31.0/21.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan Ahlkvist - Ulla Linse 5 Ö= 8 -450 15.0/37.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén H.O. Thulin - Peter Moricz 4 Ö+1 5 -450 15.0/37.0
Anita Persson - Grete Derand Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö+1 8 -450 15.0/37.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Monica Lessing - Birgit Larsson 5 Ö= 6 -450 15.0/37.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 6 -450 15.0/37.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö+2 6 -460 2.0/50.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+2 E -480 0.0/52.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn109

D106
EK10875
32
K76432
kn5
432
EK87
985
K32
Dkn6
654
EDkn10
E9874
9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N910699
S910699
Ö33734
V43734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D V-3 E 800 52.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT N+2 E 460 49.9/2.1
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT N= 7 400 45.7/6.3
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N= 7 400 45.7/6.3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S= 7 400 45.7/6.3
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+1 2 130 35.3/16.7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N+1 E 130 35.3/16.7
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= 3 130 35.3/16.7
Stig Unoson - Ulla Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N+2 E 130 35.3/16.7
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S= 3 130 35.3/16.7
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S+1 2 130 35.3/16.7
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Tommy Lööf - Thore Lindström 3 N+1 9 130 35.3/16.7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 S= 2 110 23.9/28.1
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= E 110 23.9/28.1
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S= 3 110 23.9/28.1
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N= E 110 23.9/28.1
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N-1 K -50 13.5/38.5
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-1 3 -50 13.5/38.5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Jan Schneider - Ester Schneider 5 S-1 2 -50 13.5/38.5
Louise Grandinsson - Christina Leander Monica Lessing - Birgit Larsson 3 N-1 5 -50 13.5/38.5
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 5 S-1 3 -50 13.5/38.5
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3NT N-1 E -50 13.5/38.5
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Olofsson - Mona Berge 1 Ö= E -70 6.3/45.7
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 5 S-2 3 -100 3.2/48.8
Anita Persson - Grete Derand Lars Jarming - Monica Lannerud 5 S-2 2 -100 3.2/48.8
Mona Andersson - Birgitta Forsström Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D N-2 5 -300 0.0/52.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén H.O. Thulin - Peter Moricz     40% 20.8/31.2

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Syd giv
alla i zon
65
K6
K965
E9872
Dkn
ED104
10842
kn106
10743
kn72
Ekn7
D53
EK982
9853
D3
K4

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98788
S98788
Ö45545
V45545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N= E 600 50.0/2.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S= 4 600 50.0/2.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S= 4 600 50.0/2.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Monica Lessing - Birgit Larsson 4 Ö-2 K 200 46.0/6.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+2 10 170 44.0/8.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT N+1 3 150 41.0/11.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N+2 3 150 41.0/11.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anita Olofsson - Mona Berge 2 S+1 Kn 140 37.0/15.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 S+1 Kn 140 37.0/15.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT N= E 120 30.0/22.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N+1 7 120 30.0/22.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N= 3 120 30.0/22.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Tommy Lööf - Thore Lindström 2NT N= 4 120 30.0/22.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT N+1 3 120 30.0/22.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S= Kn 110 21.0/31.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S= Kn 110 21.0/31.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 N= 10 110 21.0/31.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lotta Lundberg - Christina Niskanen 2 S= 4 110 21.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N= 2 90 15.0/37.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N= 3 90 15.0/37.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 S-1 D -100 8.0/44.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 S-1 8 -100 8.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Ahlkvist - Ulla Linse 1NT N-1 2 -100 8.0/44.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2NT N-1 7 -100 8.0/44.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S-1 Kn -100 8.0/44.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anita Persson - Grete Derand 3NT N-2 7 -200 2.0/50.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S-3 4 -300 0.0/52.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Väst giv
ingen i zon
ED95
1042
E108
ED9
K863
D
KDkn9752
4
74
EKkn985
3
8765
kn102
763
64
Kkn1032

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104677
S104677
Ö37633
V37633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Susanne Levin - Kristina Bengtsson 5D Ö-2 10 300 52.0/0.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-4 Kn 200 50.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö-3 2 150 47.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö-3 2 150 47.0/5.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5D Ö-1 E 100 39.0/13.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3 Ö-2 Kn 100 39.0/13.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Tommy Lööf - Thore Lindström 4D V-1 4 100 39.0/13.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3 Ö-2 6 100 39.0/13.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Anita Persson - Grete Derand 3 Ö-2 10 100 39.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-2 2 100 39.0/13.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V-1 2 50 28.0/24.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 Ö-1 Kn 50 28.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 2 50 28.0/24.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 Ö-1 10 50 28.0/24.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V-1 2 50 28.0/24.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S-1 D -50 21.0/31.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Monica Lessing - Birgit Larsson 2NT N-1 3 -50 21.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-2 E -100 17.0/35.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-2 E -100 17.0/35.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 Ö= 6 -110 13.0/39.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= 4 -110 13.0/39.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+2 9 -130 8.0/44.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 V+1 2 -130 8.0/44.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3 V+1 9 -130 8.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 V+2 E -150 3.0/49.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+2 2 -150 3.0/49.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3D V+1 E -570 0.0/52.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Nord giv
Ö-V i zon
8763
Ekn54
108
872
kn
10876
Dkn32
EK54
E104
D92
964
D1093
KD952
K3
EK75
kn6

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N566107
S566107
Ö76735
V76735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 4 S= E 420 52.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+1 E 170 46.0/6.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+2 E 170 46.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+2 E 170 46.0/6.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3 S+1 E 170 46.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Anita Persson - Grete Derand 3 S+1 D 170 46.0/6.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 S= E 140 33.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+1 E 140 33.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S= E 140 33.0/19.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= K 140 33.0/19.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1 S+2 E 140 33.0/19.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 S= E 140 33.0/19.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Jarming - Monica Lannerud 2 S+1 E 140 33.0/19.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf H.O. Thulin - Peter Moricz 2 S+1 E 140 33.0/19.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1 S+1 E 110 22.0/30.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 S= E 110 22.0/30.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S= E 110 22.0/30.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Anita Olofsson - Mona Berge 2NT Ö-1 9 100 18.0/34.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S= 2 90 16.0/36.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-1 E -50 8.0/44.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 E -50 8.0/44.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S-1 E -50 8.0/44.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 3 S-1 Kn -50 8.0/44.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 E -50 8.0/44.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 S-1 E -50 8.0/44.0
Jan Schneider - Ester Schneider Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S-1 K -50 8.0/44.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-2 E -100 0.0/52.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Öst giv
alla i zon
EK65
102
E8762
kn2
D1098
Dkn94
D
10974
7432
K73
4
EKD86
kn
E865
Kkn10953
53

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N410658
S410658
Ö72784
V72784
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5 S= 9 600 51.0/1.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N= E 600 51.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+2 10 150 45.0/7.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 8 150 45.0/7.0
Jan Schneider - Ester Schneider Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S+1 Kn 150 45.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf H.O. Thulin - Peter Moricz 4 S+1 9 150 45.0/7.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= 4 130 28.0/24.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 S+1 7 130 28.0/24.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N= 3 130 28.0/24.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S+1 4 130 28.0/24.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 4 S= 4 130 28.0/24.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S= 4 130 28.0/24.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3 S+1 4 130 28.0/24.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 E 130 28.0/24.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S+1 7 130 28.0/24.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S= 7 130 28.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars Jarming - Monica Lannerud 4 N= E 130 28.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 S+1 10 130 28.0/24.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Anita Persson - Grete Derand 3 S+1 7 130 28.0/24.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N= 10 110 14.0/38.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3 Ö-1 10 100 11.0/41.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö-1 Kn 100 11.0/41.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5 N-1 E -100 6.0/46.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-1 4 -100 6.0/46.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 S-1 10 -100 6.0/46.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Anita Olofsson - Mona Berge 2 Ö= 10 -110 1.0/51.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö= 5 -110 1.0/51.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Syd giv
ingen i zon
kn8
K92
106542
E106
EK65
E654
D
7432
102
D873
E873
Dkn5
D9743
kn10
Kkn9
K98

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57477
S57467
Ö85966
V85966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V-3 Kn 150 52.0/0.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT V-2 Kn 100 47.0/5.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Stig Unoson - Ulla Öberg 4 V-2 Kn 100 47.0/5.0
Anita Persson - Grete Derand Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-2 Kn 100 47.0/5.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Tommy Lööf - Thore Lindström 3 V-2 Kn 100 47.0/5.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT Ö-1 4 50 41.0/11.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-1 2 50 41.0/11.0
Jan Schneider - Ester Schneider Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Pass   38.0/14.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N-2 D -100 36.0/16.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= 2 -110 30.0/22.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V= Kn -110 30.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V= 10 -110 30.0/22.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 V= 8 -110 30.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V= 5 -110 30.0/22.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT Ö+1 9 -120 24.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö= 3 -140 16.0/36.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V= Kn -140 16.0/36.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+1 E -140 16.0/36.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö+1 7 -140 16.0/36.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3 V= E -140 16.0/36.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3 V= Kn -140 16.0/36.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V+1 E -140 16.0/36.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V+2 E -170 4.0/48.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 V+2 Kn -170 4.0/48.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen H.O. Thulin - Peter Moricz 2 V+2 Kn -170 4.0/48.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+2 Kn -170 4.0/48.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars Jarming - Monica Lannerud 3 V+1 4 -170 4.0/48.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Väst giv
N-S i zon
KD4
kn97
ED765
E7
1092
K10862
K83
65
Ekn5
E5
kn104
109842
8763
D43
92
KDkn3

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77688
S77688
Ö64554
V65554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT N= 2 600 52.0/0.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Mona Andersson - Birgitta Forsström 1NT N+2 Kn 150 47.0/5.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N+2 10 150 47.0/5.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Lars Jarming - Monica Lannerud 2NT N+1 10 150 47.0/5.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Tommy Lööf - Thore Lindström 1NT N+2 2 150 47.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT N+1 4 120 36.0/16.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - Mona Berge 2NT N= 10 120 36.0/16.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Stig Unoson - Ulla Öberg 1NT N+1 10 120 36.0/16.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen H.O. Thulin - Peter Moricz 1NT N+1 10 120 36.0/16.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT N+1 8 120 36.0/16.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT N+1 2 120 36.0/16.0
Jan Schneider - Ester Schneider Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 6 120 36.0/16.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö-2 9 100 28.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Per Boberg - Kerstin Boberg 1 N+1 10 90 23.0/29.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT N= 5 90 23.0/29.0
Anita Persson - Grete Derand Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N= 10 90 23.0/29.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT N= 10 90 23.0/29.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S-1 2 -100 11.0/41.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N-1 E -100 11.0/41.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT N-1 4 -100 11.0/41.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N-1 10 -100 11.0/41.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N-1 10 -100 11.0/41.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N-1 4 -100 11.0/41.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3NT N-1 10 -100 11.0/41.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N-1 4 -100 11.0/41.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N-2 8 -200 2.0/50.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N-4 9 -400 0.0/52.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Nord giv
alla i zon
kn9752
10954
K7
E10
D108
EDkn73
kn4
964
6
K62
D1095
KDkn75
EK43
8
E8632
832

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N575105
S575105
Ö65836
V65836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2D N= K 670 51.0/1.0
Anita Persson - Grete Derand Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2D N= K 670 51.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-5 K 500 48.0/4.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V-3 K 300 45.0/7.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-3 5 300 45.0/7.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT V-2 2 200 38.0/14.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N+3 K 200 38.0/14.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 V-2 E 200 38.0/14.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+3 K 200 38.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 V-2 K 200 38.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 3 N+1 K 170 28.0/24.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+1 K 170 28.0/24.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3 S+1 Kn 170 28.0/24.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Monica Lessing - Birgit Larsson 3 N+1 K 170 28.0/24.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3 N+1 K 170 28.0/24.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 N+1 K 140 21.0/31.0
Anita Olofsson - Mona Berge Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 N+1 K 140 21.0/31.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N= 2 110 18.0/34.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 V-1 K 100 14.0/38.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-1 8 100 14.0/38.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V-1 7 100 14.0/38.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Pass   9.0/43.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Tommy Lööf - Thore Lindström Pass   9.0/43.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-1 6 -100 6.0/46.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Stig Unoson - Ulla Öberg 1NT Ö+1 3 -120 4.0/48.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= E -140 1.0/51.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 2 V+1 E -140 1.0/51.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Öst giv
ingen i zon
E963
K52
63
Dkn43
Dkn10742
106
E954
7
K85
974
KDkn2
E62

EDkn83
1087
K10985

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N103836
S103836
Ö393105
V383105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Peter Moricz Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 420 51.0/1.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Monica Lessing - Birgit Larsson 4 N= K 420 51.0/1.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 4D V-2 K 300 48.0/4.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 N+1 K 170 46.0/6.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3 S= 7 140 42.0/10.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S= E 140 42.0/10.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S= 7 140 42.0/10.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Tommy Lööf - Thore Lindström 2 S= 7 110 38.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-2 K 100 36.0/16.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 4 V-1 2 50 34.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 7 -50 30.0/22.0
Anita Persson - Grete Derand Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S-1 7 -50 30.0/22.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotta Lundberg - Christina Niskanen 5 S-1 E -50 30.0/22.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S-2 7 -100 24.0/28.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-2 7 -100 24.0/28.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jan Schneider - Ester Schneider 4D S-1 E -100 24.0/28.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö= 8 -130 20.0/32.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Stig Unoson - Ulla Öberg 3 V= 2 -140 18.0/34.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V+2 2 -170 14.0/38.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 V+1 2 -170 14.0/38.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V+1 2 -170 14.0/38.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V= K -420 6.0/46.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 V= K -420 6.0/46.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= 2 -420 6.0/46.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V= 2 -420 6.0/46.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V= K -420 6.0/46.0
Anita Olofsson - Mona Berge Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4D V= K -590 0.0/52.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Syd giv
N-S i zon
KD7
KD743
E95
ED
10953
kn98
D6
5432
86
102
K8743
kn1087
Ekn42
E65
kn102
K96

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N1010131313
S1010131313
Ö33000
V33000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 7 N= Kn 2210 51.0/1.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 7 N= 10 2210 51.0/1.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anitha Lindgren - Marian Krook 6NT N+1 4 1470 41.0/11.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Rutger Persson - Claes Nilsson 6NT N+1 3 1470 41.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Lessing - Birgit Larsson 6NT N+1 4 1470 41.0/11.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 6NT S+1 8 1470 41.0/11.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Susanne Levin - Kristina Bengtsson 6NT N+1 10 1470 41.0/11.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 6NT N+1 Kn 1470 41.0/11.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6NT N+1 8 1470 41.0/11.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6NT N+1 Kn 1470 41.0/11.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N+1 8 1460 25.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 6 N+1 10 1460 25.0/27.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 6 N+1 8 1460 25.0/27.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 6 N+1 4 1460 25.0/27.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 N+1 7 1460 25.0/27.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 S+1 D 1460 25.0/27.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Lotta Lundberg - Christina Niskanen 6 N+1 Kn 1460 25.0/27.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Jan Schneider - Ester Schneider 6 N+1 Kn 1460 25.0/27.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard H.O. Thulin - Peter Moricz 6NT S= 8 1440 15.0/37.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 6NT S= D 1440 15.0/37.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Anita Olofsson - Mona Berge 6 N= 8 1430 11.0/41.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anita Persson - Grete Derand 6 N= Kn 1430 11.0/41.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+3 7 710 8.0/44.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N+2 Kn 680 6.0/46.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+5 9 260 4.0/48.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 6NT S-1 6 -100 1.0/51.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Åke Lindström 6NT S-1 Kn -100 1.0/51.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Väst giv
Ö-V i zon
kn1073
KD972
kn652
E98
Ekn104
E10983
5
KD642

K7
EKkn764
5
8653
D4
D109832

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N32622
S31622
Ö101161111
V101271111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Anita Persson - Grete Derand 6 Ö-3 5 300 51.0/1.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6NT V-3 9 300 51.0/1.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Anita Olofsson - Mona Berge 6 Ö-2 8 200 45.0/7.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britt Lindberg - Åke Lindström 6 Ö-2 D 200 45.0/7.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Jan Schneider - Ester Schneider 6 Ö-2 9 200 45.0/7.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5D Ö-1 5 200 45.0/7.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT Ö-1 5 100 38.0/14.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 5 100 38.0/14.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö-1 6 100 38.0/14.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö= 2 -140 31.0/21.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= 6 -140 31.0/21.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Lessing - Birgit Larsson 1 Ö+2 8 -140 31.0/21.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 5 -140 31.0/21.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+2 5 -170 26.0/26.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V= K -600 22.0/30.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3NT Ö= 9 -600 22.0/30.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT V= K -600 22.0/30.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö= 3 -620 18.0/34.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 8 -650 14.0/38.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5 Ö= 10 -650 14.0/38.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard H.O. Thulin - Peter Moricz 5 Ö= 9 -650 14.0/38.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+2 7 -660 7.0/45.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+2 3 -660 7.0/45.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT V+2 7 -660 7.0/45.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+2 K -660 7.0/45.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+3 3 -690 1.0/51.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5NT Ö+1 8 -690 1.0/51.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Nord giv
ingen i zon
D10754
K7
E106532
963
E108
94
Ekn932
Kkn
D64
KDkn7
D1086
E82
kn9532
8
K754

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N37683
S48683
Ö95748
V95758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Dunemark - Anita Ekberg 2D Ö-3 4 500 52.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 E 140 48.0/4.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Tommy Lööf - Thore Lindström 3 N= K 140 48.0/4.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 K 140 48.0/4.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= 8 110 43.0/9.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 N= 6 110 43.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 5 100 39.0/13.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V-2 5 100 39.0/13.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N= K 90 36.0/16.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anita Persson - Grete Derand 5 V-1 E 50 34.0/18.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anita Olofsson - Mona Berge 3 N-1 K -50 29.0/23.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 3 N-1 6 -50 29.0/23.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 N-1 K -50 29.0/23.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N-1 K -50 29.0/23.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT V= 4 -90 21.0/31.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT V= 4 -90 21.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT V= 5 -90 21.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Jarming - Monica Lannerud 1NT V= 5 -90 21.0/31.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-2 K -100 15.0/37.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N-2 K -100 15.0/37.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= E -110 12.0/40.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT V+1 4 -120 10.0/42.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Ulla Öberg 3 Ö+1 8 -130 8.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+3 2 -180 6.0/46.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 3 -430 4.0/48.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V+2 5 -460 2.0/50.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4D N-3 8 -500 0.0/52.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Öst giv
N-S i zon
85
432
K1084
D874
kn102
6
Ekn97
109652
763
EKkn10975
D6
3
EKD94
D8
532
EKkn

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N78585
S78585
Ö44835
V44835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= 6 620 52.0/0.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S= 6 140 46.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= E 140 46.0/6.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S+1 6 140 46.0/6.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Ulla Öberg 3 S= 6 140 46.0/6.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S= 6 140 46.0/6.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-2 K 100 36.0/16.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-2 E 100 36.0/16.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö-2 E 100 36.0/16.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Jan Schneider - Ester Schneider 3 Ö-2 E 100 36.0/16.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-2 E 100 36.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 3 Ö-1 E 50 28.0/24.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 Ö-1 E 50 28.0/24.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö-1 E 50 28.0/24.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 6 -100 19.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N-1 E -100 19.0/33.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anita Olofsson - Mona Berge 3 S-1 9 -100 19.0/33.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S-1 6 -100 19.0/33.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Tommy Lööf - Thore Lindström 4 S-1 6 -100 19.0/33.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-1 6 -100 19.0/33.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Louise Grandinsson - Christina Leander 3 S-2 6 -200 10.0/42.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-2 6 -200 10.0/42.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Dunemark - Anita Ekberg 4 S-2 6 -200 10.0/42.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anita Persson - Grete Derand 3 S-3 6 -300 6.0/46.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Jarming - Monica Lannerud 3 S-4 6 -400 4.0/48.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3D Ö= E -530 2.0/50.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4D Ö= E -590 0.0/52.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn962
D65
85
E108
D5
Ekn732
D9432
4
843
K84
106
KDkn95
K107
109
EKkn7
7632

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76598
S76598
Ö67845
V67845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT S+1 2 150 52.0/0.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 3 N= 5 140 47.0/5.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N+1 K 140 47.0/5.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Lotta Lundberg - Christina Niskanen 3 N= K 140 47.0/5.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 N+1 4 140 47.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N= K 110 39.0/13.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N= K 110 39.0/13.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N= K 110 39.0/13.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N= K 110 39.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V-1 8 100 34.0/18.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson Pass   29.0/23.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse Pass   29.0/23.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan Schneider - Ester Schneider Pass   29.0/23.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Pass   29.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 N-1 K -50 18.0/34.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 N-1 K -50 18.0/34.0
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 Kn -50 18.0/34.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N-1 K -50 18.0/34.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Jarming - Monica Lannerud 3 N-1 K -50 18.0/34.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 K -50 18.0/34.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3 N-1 4 -50 18.0/34.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N-2 K -100 9.0/43.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Lessing - Birgit Larsson 3 N-2 K -100 9.0/43.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT N-3 K -150 3.0/49.0
Anita Persson - Grete Derand Agneta Dunemark - Anita Ekberg 4 N-3 K -150 3.0/49.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup H.O. Thulin - Peter Moricz 4 N-3 K -150 3.0/49.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N-3 K -150 3.0/49.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Väst giv
alla i zon
65
K942
D96
ED83
1098432
kn10
E1042
4
EK
ED763
7
K9765
Dkn7
85
Kkn853
kn102

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N56435
S56335
Ö879107
V879107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö-2 3 200 48.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V-2 5 200 48.0/4.0
Anita Olofsson - Mona Berge Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V-2 6 200 48.0/4.0
Anita Persson - Grete Derand Agneta Dunemark - Anita Ekberg 3NT Ö-2 8 200 48.0/4.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-2 D 200 48.0/4.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 Kn 100 35.0/17.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-1 8 100 35.0/17.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 D 100 35.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3NT Ö-1 5 100 35.0/17.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup H.O. Thulin - Peter Moricz 4 Ö-1 8 100 35.0/17.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-1 5 100 35.0/17.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 6 100 35.0/17.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 6 100 35.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 Ö= 3 -110 25.0/27.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1 Ö+1 5 -110 25.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 5 -140 18.0/34.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= 6 -140 18.0/34.0
Tommy Lööf - Thore Lindström Lotta Lundberg - Christina Niskanen 1 Ö+2 Kn -140 18.0/34.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Christina Leander 3 Ö= 8 -140 18.0/34.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Lessing - Birgit Larsson 2 Ö+1 Kn -140 18.0/34.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 2 Ö+2 8 -170 11.0/41.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Jarming - Monica Lannerud 3 Ö+1 D -170 11.0/41.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 Ö+2 3 -200 8.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= E -620 3.0/49.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 V= E -620 3.0/49.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V= 8 -620 3.0/49.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Jan Schneider - Ester Schneider 4 V= 6 -620 3.0/49.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Nord giv
N-S i zon
KDkn82
9
Ekn
K10852
E1096
874
85
kn964
753
Kkn105
D1074
ED
4
ED632
K9632
73

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N98898
S98787
Ö45545
V45545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT S= 6 120 50.0/2.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT N= 4 120 50.0/2.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S= 8 120 50.0/2.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 N= 5 110 46.0/6.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2NT Ö-2 4 100 44.0/8.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 1NT S= 4 90 42.0/10.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N-1 10 -100 36.0/16.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N-1 4 -100 36.0/16.0
Anita Persson - Grete Derand Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N-1 4 -100 36.0/16.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT S-1 8 -100 36.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Schneider - Ester Schneider 2 N-1 4 -100 36.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N-2 5 -200 21.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT S-2 5 -200 21.0/31.0
Anita Olofsson - Mona Berge Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT S-2 8 -200 21.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N-2 4 -200 21.0/31.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S-2 4 -200 21.0/31.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-2 8 -200 21.0/31.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N-2 7 -200 21.0/31.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Tommy Lööf - Thore Lindström 3NT S-2 10 -200 21.0/31.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N-2 Kn -200 21.0/31.0
Britt Lindberg - Åke Lindström H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT N-2 4 -200 21.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-3 5 -300 6.0/46.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 S-3 4 -300 6.0/46.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N-3 6 -300 6.0/46.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT S-3 6 -300 6.0/46.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S-3 4 -300 6.0/46.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S-4 8 -400 0.0/52.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Öst giv
Ö-V i zon
KD7
10
Kkn6
D108732
E5432
Ekn9752
10
K
kn109
D843
9543
Ekn
86
K6
ED872
9654

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N99234
S99335
Ö4410108
V4410108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mona Andersson - Birgitta Forsström 4 V-1 6 100 50.0/2.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-1 7 100 50.0/2.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-1 K 100 50.0/2.0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N-1 D -50 42.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N-1 4 -50 42.0/10.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 4 -50 42.0/10.0
Lennart Hammarholm - Anita Gullberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 E -50 42.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 N-1 Kn -50 42.0/10.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N-2 3 -100 35.0/17.0
Agneta Dunemark - Anita Ekberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 N-2 D -100 35.0/17.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= D -140 30.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V= 10 -140 30.0/22.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 8 -140 30.0/22.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 V+2 K -170 22.0/30.0
Lotta Lundberg - Christina Niskanen Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 K -170 22.0/30.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 V+1 K -170 22.0/30.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V+1 K -170 22.0/30.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 3 V+1 K -170 22.0/30.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 V+3 7 -200 15.0/37.0
Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson Tommy Lööf - Thore Lindström 3 V+2 K -200 15.0/37.0
Anita Olofsson - Mona Berge Gunilla Ljung - Gun Bellander 5D N-2 3 -300 11.0/41.0
Anita Persson - Grete Derand Göran Nyqvist - Peter Perulf 5D N-2 D -300 11.0/41.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= 2 -620 6.0/46.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Monica Lessing - Birgit Larsson 4 V= 7 -620 6.0/46.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Schneider - Ester Schneider 4 V= 7 -620 6.0/46.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V+1 D -650 1.0/51.0
Britt Lindberg - Åke Lindström H.O. Thulin - Peter Moricz 4 V+1 7 -650 1.0/51.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Syd giv
alla i zon

9874
D74
K107532
Kkn1042
Ekn63

ED84
D876
D102
kn109532
E953
K5
EK86
kn96

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N86435
S86436
Ö579104
V579104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 V-4 7 400 52.0/0.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Agneta Dunemark - Anita Ekberg 4 V-3 D 300 50.0/2.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-2 5 200 48.0/4.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= Kn 110 46.0/6.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V-1 10 100 42.0/10.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - Mona Berge 4 V-1 K 100 42.0/10.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V-1 4 100 42.0/10.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 Kn -100 38.0/14.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V= 5 -110 36.0/16.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Per Boberg - Kerstin Boberg 3 V= 4 -140 31.0/21.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 V= D -140 31.0/21.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anita Persson - Grete Derand 2 V+1 5 -140 31.0/21.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 V+1 9 -140 31.0/21.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+2 7 -170 23.0/29.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 3 Ö+1 E -170 23.0/29.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+2 7 -170 23.0/29.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lotta Lundberg - Christina Niskanen 2 V+2 5 -170 23.0/29.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2NT V+2 2 -180 18.0/34.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+2 5 -200 12.0/40.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S-2 4 -200 12.0/40.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 2 V+3 3 -200 12.0/40.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V+3 9 -200 12.0/40.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 3 N-2 D -200 12.0/40.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= 4 -620 6.0/46.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 4D Ö= E -790 3.0/49.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Tommy Lööf - Thore Lindström 4D V= 9 -790 3.0/49.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D S-6 2 -1700 0.0/52.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.03

Väst giv
ingen i zon
1065
D
EK54
E10832
K32
EKkn964
D
965
EDkn9874
1075
97
4

832
kn108632
KDkn7

Optimalt kontrakt: 6D V-1 100
 NT
N1212000
S1212000
Ö019112
V018112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Sonja Christensson - Ingegerd Jeppsson 6D N= 5 1090 52.0/0.0
Gunilla Wallin - Judit Derzsi-Jalgard Louise Grandinsson - Christina Leander 5 S+1 E 420 50.0/2.0
Stig Unoson - Ulla Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 5D Ö-1 K 100 46.0/6.0
H.O. Thulin - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö-2 K 100 46.0/6.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Tommy Lööf - Thore Lindström 5 V-2 K 100 46.0/6.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V-1 E 50 41.0/11.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lotta Lundberg - Christina Niskanen 4 Ö-1 D 50 41.0/11.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - Mona Berge 3 V+2 K -200 37.0/15.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V+3 K -200 37.0/15.0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 V+4 E -230 34.0/18.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V= E -420 30.0/22.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V= E -420 30.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anita Persson - Grete Derand 4 V= E -420 30.0/22.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mona Andersson - Birgitta Forsström 5 V= K -450 21.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 Kn -450 21.0/31.0
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lennart Hammarholm - Anita Gullberg 4 Ö+1 K -450 21.0/31.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Agneta Dunemark - Anita Ekberg 4 V+1 E -450 21.0/31.0
Lars Jarming - Monica Lannerud Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 E -450 21.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V+1 E -450 21.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 Ö+1 K -480 9.0/43.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+2 K -480 9.0/43.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lars Friberg - Bengt Rickenstedt 4 Ö+2 K -480 9.0/43.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+2 K -480 9.0/43.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+2 E -480 9.0/43.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V+2 E -480 9.0/43.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5D Ö+1 K -750 2.0/50.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4D Ö+2 K -790 0.0/52.0