Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » SOMMARLIGAN - omgång 4 2015-06-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

SOMMARLIGAN - omgång 4 2015-06-23

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Nord giv
ingen i zon
D54
E1054
76
E1076
EK876
982
K
Dkn43
32
KDkn
Dkn10432
K2
kn109
763
E985
985

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53544
S53544
Ö810899
V810899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 V-1 7 50 102/-102
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 5 Ö-1 7 50 102/-102
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 3NT Ö= 3 -400 -10/10
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3NT Ö= 2 -400 -10/10
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT Ö+1 2 -430 -20/20
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö+1 9 -430 -20/20
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö+1 8 -430 -20/20
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT Ö+1 7 -430 -20/20
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 3NT Ö+1 9 -430 -20/20
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 3NT Ö+1 5 -430 -20/20
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 3NT Ö+2 Kn -460 -32/32
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT Ö+2   -460 -32/32

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Öst giv
N-S i zon
106
kn1063
KD1043
KD
kn32
82
E82
kn9832
EK74
E954
kn96
E10
D985
KD7
75
7654

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46755
S46755
Ö86688
V86688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 1NT Ö-2 7 100 63/-63
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 3 V-1 K 50 49/-49
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 2 Ö= 7 -110 0/0
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 1NT Ö+1 8 -120 -3/3
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 1NT Ö+1 8 -120 -3/3
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 2NT V= 3 -120 -3/3
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 1NT Ö+2 9 -150 -12/12
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 1NT Ö+2 5 -150 -12/12
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT Ö+2 5 -150 -12/12
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 1NT Ö+2 5 -150 -12/12
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 1NT Ö+3   -180 -24/24
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 2 N-2 E -200 -31/31

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Syd giv
Ö-V i zon
kn9873
1042
9
10972
KD102
EK963
E
Kkn4
654
kn75
106532
83
E
D8
KDkn874
ED65

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87345
S87445
Ö56988
V56988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 1D S+1 E 240 105/-105
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 1D N+1 E 240 105/-105
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 1D S= E 140 90/-90
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 V-1 9 100 80/-80
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 4 S-3 E -150 33/-33
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4D S-2 E -300 3/-3
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 5D S-3   -500 -42/42
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 Ö= E -620 -67/67
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 Ö= E -620 -67/67
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 4 Ö= E -620 -67/67
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 4 Ö= K -620 -67/67
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 5D S-4 E -800 -106/106

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Väst giv
alla i zon
D96
Ekn2
E109653
2
E82
764
82
KDkn86
kn10543
1083
D7
1097
K7
KD95
Kkn4
E543

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N81212811
S81212811
Ö51041
V51041
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 6 N= 7 1370 134/-134
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 4 S+2   680 -1/1
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 4 S+2 K 680 -1/1
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT S+2 K 660 -12/12
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 3NT S+2 8 660 -12/12
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+2 Kn 660 -12/12
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT S+2 K 660 -12/12
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 3NT S+2 K 660 -12/12
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 3NT S+2 K 660 -12/12
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3NT S+2 K 660 -12/12
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 5 N+1 9 620 -24/24
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 5 N+1 5 620 -24/24

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Nord giv
N-S i zon
87
E986
KD87
K76
Dkn432
K53
kn64
E4
K96
kn72
E32
9532
E105
D104
1095
Dkn108

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N98867
S98867
Ö44465
V44465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 1NT N+3 6 180 41/-41
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 3 V-3 8 150 31/-31
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2 V-2 K 100 13/-13
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 1NT S= 2 90 8/-8
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 1NT S= 2 90 8/-8
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 1NT S=   90 8/-8
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT S= 4 90 8/-8
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 V-1 K 50 -5/5
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 2 V-1 K 50 -5/5
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 2 V-1 K 50 -5/5
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 2 V-1 8 50 -5/5
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 1NT S-3 4 -300 -97/97

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Öst giv
Ö-V i zon
104
E84
ED5
KD1074
KD98765
kn96
104
kn
2
KD72
98762
E95
Ekn3
1053
Kkn3
8632

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N97659
S97659
Ö46784
V46784
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 4D V-2   500 59/-59
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 3NT S+2 K 460 48/-48
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT S+1 K 430 41/-41
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+1 K 430 41/-41
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S+1 K 430 41/-41
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT S= K 400 30/-30
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 3D V-1 K 200 -24/24
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 4 V-2 K 200 -24/24
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 3D V-1 10 200 -24/24
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3 S+2 K 150 -41/41
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 2NT N+1 9 150 -41/41
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V= 4 -140 -106/106

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Syd giv
alla i zon
72
1052
D104
KDkn76
86
Kkn76
865
10982
EKkn3
D984
Ekn73
4
D10954
E3
K92
E53

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96577
S96577
Ö47865
V47855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 S= 7 110 41/-41
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-1 K 100 36/-36
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V-1 7 100 36/-36
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 1NT N= 4 90 35/-35
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 1NT N=   90 35/-35
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 1NT N= 5 90 35/-35
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 2 S-1 10 -100 -23/23
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V= 7 -110 -24/24
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 2 V= 7 -110 -24/24
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 2 V+1 K -140 -35/35
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 3 V= 7 -140 -35/35
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 2 S-3 10 -300 -77/77

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Väst giv
ingen i zon
D94
96
E962
10842
5
Dkn72
K1074
Kkn95
Ekn63
E104
85
E763
K10872
K853
Dkn3
D

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N46575
S46575
Ö97867
V97857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT Ö-3   150 47/-47
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-3 4 150 47/-47
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 Ö-2 D 100 31/-31
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 1 Ö-2 D 100 31/-31
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V-1 4 50 14/-14
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 3 Ö-1 7 50 14/-14
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3 Ö-1 D 50 14/-14
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S-2 D -100 -28/28
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö= 7 -110 -30/30
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 1NT Ö+2 7 -150 -43/43
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 1NT V+2 2 -150 -43/43
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 1NT V+3 2 -180 -54/54

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Nord giv
Ö-V i zon
9643
kn
Ekn96
K1075
D5
E7653
8753
E4
EKkn82
D1092
KD
98
107
K84
1042
Dkn632

Optimalt kontrakt: 7D N-6 -1400
 NT
N75111
S75111
Ö57121211
V57121211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 4 V-1 7 100 133/-133
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 2 Ö+2 D -170 96/-96
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 V= 7 -620 -13/13
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö=   -620 -13/13
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 4 Ö= D -620 -13/13
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 4 V= 7 -620 -13/13
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 7 -650 -24/24
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V+1 4 -650 -24/24
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 4 Ö+1 10 -650 -24/24
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 4 V+2 E -680 -35/35
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 V+2 Kn -680 -35/35
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 V+2 Kn -680 -35/35

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Öst giv
alla i zon
102
K9
82
EK97632
KD653
ED8
K1064
10
E984
kn107
975
Dkn4
kn7
65432
EDkn3
85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N85645
S85645
Ö58697
V58797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N= E 110 38/-38
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 4 V-1 E 100 38/-38
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 4 V-1 E 100 38/-38
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 4 V-1   100 38/-38
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 4 V-1 E 100 38/-38
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 4 V-1 E 100 38/-38
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 V-1 E 100 38/-38
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 V= E -140 -30/30
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 3 V= E -140 -30/30
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 E -170 -41/41
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V+1 E -170 -41/41
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 4 V= E -620 -124/124

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Syd giv
ingen i zon
ED8
kn84
D104
10754
104
932
Ekn965
K92
Kkn75
ED6
K832
Ekn
9632
K1075
7
D863

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N63554
S63554
Ö710889
V710888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 3NT V-2 4 100 88/-88
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT V-1 4 50 74/-74
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 3NT V-1 5 50 74/-74
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT Ö-1   50 74/-74
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö= 7 -90 37/-37
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 3NT Ö= 5 -400 -43/43
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3NT Ö= 5 -400 -43/43
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 3NT Ö= 6 -400 -43/43
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3NT Ö= 5 -400 -43/43
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö+1 5 -430 -51/51
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 3NT Ö+2 5 -460 -62/62
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 3NT V+2 4 -460 -62/62

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.06.23

Väst giv
N-S i zon
832
K763
KD952
10
E6
kn92
10
KD87653
D1075
104
E73
Ekn42
Kkn94
ED85
kn864
9

Optimalt kontrakt: 4NTD V-1 100
 NT
N310884
S310884
Ö103359
V103359
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Ulla Wästberg Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 N= E 110 53/-53
Göran Nilsson - Peter Moricz Bodil Wikström - Tommy Lööf 5D V-1 K 100 53/-53
Johan Noberius - Pyttsi Flodqvist Håkan Stenfot - Judit Derzsi-Jalgard 5D V-1 K 100 53/-53
Anders Nilsson - Lars Olsson Gun Bellander - Christina Leander 5 V-1 K 50 35/-35
Anita Gullberg - Jerker Persson Lisbeth Ringdahl - Rude Pålsson 5 V-1 3 50 35/-35
Daniel Gustafsson - Mårten Howe Claudia Sjöberg - Mats Andersson 5 Ö-1 K 50 35/-35
H.O. Thulin - Jan Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V= K -130 -17/17
Gunilla Wallin - Eva Olsberg Anders Dahlsson - Sven Norlinder 3 V+1 10 -130 -17/17
Roger Bergforsen - Mats Ryderheim Lotta Lundberg - Susanne Levin 3 V+1 10 -130 -17/17
Stig Unoson - Sonja Christensson Lennart Hammarholm - Per Flodberg 4D N-1 E -200 -33/33
Linus Olsson - Lars Becklén Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT Ö+1   -430 -90/90
Nina Nilsson - Carin Millar Mats Holm - Klas Bellander 3NT Ö+1 4 -430 -90/90