Kommande tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
Rapporterade tävlingar
06/04 Laholms BK - Guldtävling
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2015-04-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2015-04-01

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Nord giv
ingen i zon
1098652
104
43
875
EKDkn3
E5
E972
94
4
kn963
D106
K10632
7
KD872
Kkn85
EDkn

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44664
S45664
Ö88779
V88778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5D Ö-3 K 500 42/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V-4 10 200 40/2
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V-3 10 150 37/5
Stig Unoson - Eva Olsberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V-3 10 150 37/5
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V-2 4 100 29/13
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Britt Lindberg - Åke Lindström 3 V-2 4 100 29/13
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 V-2 10 100 29/13
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V-2 10 100 29/13
Sven Grahn - Wiveca Lindström Per Boberg - Kerstin Boberg 3 V-2 10 100 29/13
Louise Grandinsson - Christina Leander Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V-2 10 100 29/13
Helene Carstam - Ragnar Carstam Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 10 50 20/22
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 2 V-1 10 50 20/22
Lars Jarming - Monica Lannerud Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 Kn 50 20/22
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 E -50 15/27
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 E -50 15/27
Mats Holm - Lena Jönsson Ove Jönsson - Thore Lindström 2 S-2 E -100 11/31
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 S-2 E -100 11/31
Mari Segerberg - Carin Millar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V= 10 -110 8/34
Anitha Lindgren - Marian Krook Ester Schneider - Dennis Alsensjö 2NT Ö= 5 -120 6/36
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4D N-3 2 -500 2/40
Richard Korse - Olov Hägerfors Christer Ekberg - Christina Niskanen 4D N-3 2 -500 2/40
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Karin Andrée - Agneta Dunemark 4D S-3 E -500 2/40

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Öst giv
N-S i zon
Dkn7
ED754
43
KD4
K96
Kkn83
6
kn10963
1084
62
E10985
E85
E532
109
KDkn72
72

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N69888
S69887
Ö74545
V74555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Ester Schneider - Dennis Alsensjö 3NT N= 8 600 42/0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V-4 D 200 40/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N+2 8 150 36/6
Helene Carstam - Ragnar Carstam Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N+2 8 150 36/6
Richard Korse - Olov Hägerfors Christer Ekberg - Christina Niskanen 2NT S+1 6 150 36/6
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Greger Jonsson 2NT N= 10 120 32/10
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S= 6 110 27/15
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+1 Kn 110 27/15
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Britt Lindberg - Åke Lindström 2 S= 6 110 27/15
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S= 6 110 27/15
Mats Holm - Lena Jönsson Ove Jönsson - Thore Lindström 1NT N-1 5 -100 16/26
Mari Segerberg - Carin Millar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N-1 8 -100 16/26
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2NT N-1 5 -100 16/26
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT N-1 9 -100 16/26
Sven Grahn - Wiveca Lindström Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT N-1 10 -100 16/26
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT N-1 4 -100 16/26
Lars Jarming - Monica Lannerud Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-1 8 -100 16/26
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-2 8 -200 5/37
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3NT N-2 9 -200 5/37
Louise Grandinsson - Christina Leander Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N-2 3 -200 5/37
Stig Unoson - Eva Olsberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S-2 6 -200 5/37
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N-3 10 -300 0/42

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Syd giv
Ö-V i zon
D1082
D104
1092
542
EKkn975
632
6
ED3
63
E987
Kkn4
Kkn96
4
Kkn5
ED8753
1087

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47445
S47445
Ö96998
V95997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 4 200 41/1
Mari Segerberg - Carin Millar Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT Ö-2 7 200 41/1
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-1 2 100 33/9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V-1 4 100 33/9
Helene Carstam - Ragnar Carstam Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-1 10 100 33/9
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Richard Korse - Olov Hägerfors 3NT Ö-1 7 100 33/9
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V-1 2 100 33/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 10 100 33/9
Ove Jönsson - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V+1 10 -140 24/18
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ester Schneider - Dennis Alsensjö 3 V= 10 -140 24/18
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V+1 10 -140 24/18
Mats Holm - Lena Jönsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 V= 10 -620 11/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 V= 10 -620 11/31
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V= 2 -620 11/31
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= 10 -620 11/31
Rutger Persson - Claes Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= 10 -620 11/31
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V= 10 -620 11/31
Lars Jarming - Monica Lannerud Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V= 10 -620 11/31
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= 2 -620 11/31
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Eva Olsberg 4 V= 10 -620 11/31
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Christer Ekberg - Christina Niskanen 4 V= 2 -620 11/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT Ö+1 3 -630 0/42

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Väst giv
alla i zon
964
K9
9
ED98532
K7
Ekn106
Kkn5
K1074
ED1052
843
ED6
kn6
kn83
D752
1087432

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N64322
S64322
Ö7991111
V7891011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helene Carstam - Ragnar Carstam Britt Lindberg - Åke Lindström 6NT V-3 E 300 42/0
Mats Holm - Lena Jönsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 Ö= 3 -140 39/3
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö= 5 -140 39/3
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö+1 7 -170 36/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö+2 2 -200 34/8
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= E -600 32/10
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= E -620 25/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö= 2 -620 25/17
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ester Schneider - Dennis Alsensjö 4 Ö= 2 -620 25/17
Lars Jarming - Monica Lannerud Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 4 -620 25/17
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= 9 -620 25/17
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Eva Olsberg 4 Ö= 2 -620 25/17
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+1 8 -630 15/27
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 3NT V+1 8 -630 15/27
Ove Jönsson - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V+1 9 -630 15/27
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+1 8 -630 15/27
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Richard Korse - Olov Hägerfors 4 Ö+1 7 -650 7/35
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 Ö+1 10 -650 7/35
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 7 -650 7/35
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Christer Ekberg - Christina Niskanen 4 Ö+1 3 -650 7/35
Mari Segerberg - Carin Millar Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT V+2 2 -660 1/41
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+2 9 -660 1/41

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Nord giv
N-S i zon
KD864
D73
E652
3
953
kn10
Kkn1098
1054
E107
EK8642
D3
ED
kn2
95
74
Kkn98762

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N72454
S72454
Ö59878
V59878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö-3 Kn 150 40/2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT Ö-3 Kn 150 40/2
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö-3 2 150 40/2
Mats Holm - Lena Jönsson Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 Ö-2 Kn 100 34/8
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö-2 Kn 100 34/8
Lars Jarming - Monica Lannerud Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 Ö-2 Kn 100 34/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö-1 Kn 50 26/16
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2 Ö-1 Kn 50 26/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö-1 Kn 50 26/16
Lars G Svensson - Greger Jonsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö-1 Kn 50 26/16
Stig Unoson - Eva Olsberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-1 Kn 50 26/16
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ove Jönsson - Thore Lindström 2 Ö= Kn -110 18/24
Mari Segerberg - Carin Millar Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö= Kn -110 18/24
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2 Ö= Kn -110 18/24
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Per Boberg - Kerstin Boberg 2 Ö+1 Kn -140 12/30
Richard Korse - Olov Hägerfors Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö+1 Kn -140 12/30
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Christina Niskanen 2 Ö+1 2 -140 12/30
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 Ö+1 Kn -170 6/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö+1 2 -170 6/36
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 Ö+1 Kn -170 6/36
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Sanna Clementsson - Hans Mattsson 2 N-3 E -300 2/40
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D N-2 E -500 0/42

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Öst giv
Ö-V i zon
K1076
D107
63
E1097
Dkn
543
D984
Kkn64
E95
EKkn86
107
D82
8432
92
EKkn52
53

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N46364
S46364
Ö871069
V871069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N= E 110 42/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2 S-2 5 -100 40/2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö= E -110 37/5
Stig Unoson - Eva Olsberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= E -110 37/5
Mats Holm - Lena Jönsson Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 Ö+1 E -140 29/13
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ove Jönsson - Thore Lindström 3 Ö= K -140 29/13
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö+1 E -140 29/13
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+1 E -140 29/13
Richard Korse - Olov Hägerfors Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö+1 E -140 29/13
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö+1 E -140 29/13
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT V+2 6 -150 18/24
Mari Segerberg - Carin Millar Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT V+2 7 -150 18/24
Lars Jarming - Monica Lannerud Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 1NT V+2 6 -150 18/24
Lars G Svensson - Greger Jonsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT V+2 6 -150 18/24
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Christina Niskanen 1NT V+2 6 -150 18/24
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 2 Ö+2 E -170 8/34
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2 Ö+2 E -170 8/34
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Louise Grandinsson - Christina Leander 2 Ö+2 E -170 8/34
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Per Boberg - Kerstin Boberg 2 Ö+2 E -170 8/34
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2 Ö+2 E -170 8/34
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Sanna Clementsson - Hans Mattsson 1NT V+3 6 -180 2/40
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= E -620 0/42

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Syd giv
alla i zon
E95
7
KD10754
D82
74
KD1083
E93
653
1032
E52
kn8
EK1074
KDkn86
kn964
62
kn9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N39395
S39395
Ö94948
V94948
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helene Carstam - Ragnar Carstam Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D S= 6 790 42/0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S+1 6 140 35/7
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S+1 E 140 35/7
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+1 K 140 35/7
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+1 6 140 35/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S= K 140 35/7
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S= 6 140 35/7
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Richard Korse - Olov Hägerfors 3 N+1 E 130 27/15
Lars Jarming - Monica Lannerud Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 N+2 K 130 27/15
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N= E 110 19/23
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= E 110 19/23
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mari Segerberg - Carin Millar 3 N= E 110 19/23
Christer Ekberg - Christina Niskanen Stig Unoson - Eva Olsberg 3 N= E 110 19/23
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S+1 K 110 19/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Per Boberg - Kerstin Boberg 1 S+1 K 110 19/23
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö-1 6 100 11/31
Louise Grandinsson - Christina Leander Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 V-1 E 100 11/31
Mats Holm - Lena Jönsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N= E 90 7/35
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ester Schneider - Dennis Alsensjö 2 N= E 90 7/35
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 S-1 3 -100 4/38
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2 V= K -110 2/40
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+2 E -170 0/42

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Väst giv
ingen i zon
EDkn10975
108
D
942
8
kn53
EKkn9764
D6
6
D742
852
Kkn1075
K432
EK96
103
E83

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N647106
S647106
Ö78523
V78523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5D V-3 E 500 42/0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 5 N= 2 450 27/15
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 8 450 27/15
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N+1 6 450 27/15
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+1 2 450 27/15
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N+1 8 450 27/15
Helene Carstam - Ragnar Carstam Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 N+1 8 450 27/15
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Richard Korse - Olov Hägerfors 4 N+1 5 450 27/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ester Schneider - Dennis Alsensjö 4 N+1 2 450 27/15
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 5 N= 2 450 27/15
Christer Ekberg - Christina Niskanen Stig Unoson - Eva Olsberg 4 N+1 8 450 27/15
Lars Jarming - Monica Lannerud Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 N+1 8 450 27/15
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N+1 8 450 27/15
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 5 450 27/15
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N+1 5 450 27/15
Mats Holm - Lena Jönsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= 8 420 7/35
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N= 2 420 7/35
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mari Segerberg - Carin Millar 4 N= 8 420 7/35
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N= 7 420 7/35
Louise Grandinsson - Christina Leander Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 2 420 7/35
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= 8 420 7/35
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 V-2 E 100 0/42

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Nord giv
Ö-V i zon
9654
1096
EKkn
D97
Dkn8
742
62
Kkn654
E103
D3
D1098753
10
K72
EKkn85
4
E832

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N9711910
S96111010
Ö36233
V36233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Helene Carstam - Ragnar Carstam 3D Ö-3 K 800 42/0
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+1 D 450 40/2
Britt Lindberg - Åke Lindström Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 S= 6 420 34/8
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 S= 6 420 34/8
Christer Ekberg - Christina Niskanen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 6 420 34/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S= 2 420 34/8
Per Boberg - Kerstin Boberg Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 S= 6 420 34/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ove Jönsson - Thore Lindström 3 S+2 6 200 28/14
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mari Segerberg - Carin Millar 3 S+1 6 170 24/18
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 S+2 6 170 24/18
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Lars Jarming - Monica Lannerud 2 S+2 6 170 24/18
Mats Holm - Lena Jönsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+1 10 140 16/26
Agneta Johansson - Lars Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S+1 6 140 16/26
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N= 10 140 16/26
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Junot Delcomyn - Bertil Hansson 2 S+1 D 140 16/26
Richard Korse - Olov Hägerfors Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= 10 140 16/26
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 N= 10 110 10/32
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Stig Unoson - Eva Olsberg 3 S-1 6 -50 8/34
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N-2 10 -100 4/38
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-2 10 -100 4/38
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S-2 6 -100 4/38
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N-3 10 -150 0/42

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Öst giv
alla i zon
kn74
632
kn1082
kn105
K632
987
D643
92
E10985
EKD10
7
E73
D
kn54
EK95
KD864

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N66323
S66323
Ö6791110
V6791110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ove Jönsson - Thore Lindström 3 Ö= E -140 42/0
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 Ö+2 K -200 37/5
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Lars G Svensson - Greger Jonsson 2 V+3 5 -200 37/5
Richard Korse - Olov Hägerfors Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö+3 E -200 37/5
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Lars Jarming - Monica Lannerud 3 Ö+2 E -200 37/5
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+4 E -230 32/10
Britt Lindberg - Åke Lindström Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 3 N-4 E -400 30/12
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö= E -620 27/15
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= E -620 27/15
Mats Holm - Lena Jönsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -650 15/27
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mari Segerberg - Carin Millar 4 Ö+1 E -650 15/27
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Junot Delcomyn - Bertil Hansson 4 Ö+1 E -650 15/27
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 Ö+1 E -650 15/27
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 E -650 15/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö+1 E -650 15/27
Christer Ekberg - Christina Niskanen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 E -650 15/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 K -650 15/27
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 E -650 15/27
Per Boberg - Kerstin Boberg Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 Ö+1 E -650 15/27
Agneta Johansson - Lars Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 E -680 2/40
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+2 E -680 2/40
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Stig Unoson - Eva Olsberg 4 Ö+2 E -680 2/40

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Syd giv
ingen i zon
Kkn107
EK32
Ekn10
E5
6
96
KD76432
Dkn10
5432
Dkn10
5
97632
ED98
8754
98
K84

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N87111110
S87111110
Ö46222
V46222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+2 6 480 42/0
Ove Jönsson - Thore Lindström Mari Segerberg - Carin Millar 3NT N+2 D 460 39/3
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ester Schneider - Dennis Alsensjö 3NT N+2 D 460 39/3
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 D 450 29/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 N+1 5 450 29/13
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S+1 K 450 29/13
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N+1 5 450 29/13
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 D 450 29/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Eva Olsberg 4 S+1 K 450 29/13
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S+1 6 450 29/13
Per Boberg - Kerstin Boberg Christer Ekberg - Christina Niskanen 4 S+1 9 450 29/13
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N+1 5 430 19/23
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3NT N+1 D 430 19/23
Mats Holm - Lena Jönsson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 S= 6 420 10/32
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S= D 420 10/32
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= D 420 10/32
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S= D 420 10/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Richard Korse - Olov Hägerfors 4 N= 5 420 10/32
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 S= K 420 10/32
Louise Grandinsson - Christina Leander Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S= 6 420 10/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Bertil Hansson 3 S+1 K 170 2/40
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Rutger Persson - Claes Nilsson 6 S-1 6 -50 0/42

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Väst giv
N-S i zon
95
103
K9862
Ekn32
K82
Kkn9862
4
D84
kn6
ED74
D105
K1097
ED10743
5
Ekn73
65

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N6103107
S6103107
Ö721026
V721026
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Bertil Hansson 2D N+2 4 1070 42/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3D S= 4 730 40/2
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 4 650 38/4
Louise Grandinsson - Christina Leander Lars Jarming - Monica Lannerud 4 S= 4 620 36/6
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S+2 4 200 34/8
Ove Jönsson - Thore Lindström Mari Segerberg - Carin Millar 3 S+1 4 170 31/11
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 S+1 4 170 31/11
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 V-1 9 50 25/17
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V-1 9 50 25/17
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-1 9 50 25/17
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 V-1 9 50 25/17
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ester Schneider - Dennis Alsensjö 3 V= 2 -140 20/22
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 Ö+1 5 -170 17/25
Per Boberg - Kerstin Boberg Christer Ekberg - Christina Niskanen 3 V+1 9 -170 17/25
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+3 6 -200 14/28
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= E -420 9/33
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 V= E -420 9/33
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Richard Korse - Olov Hägerfors 4 V= 3 -420 9/33
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Eva Olsberg 4 Ö= E -420 9/33
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V+1 9 -450 4/38
Mats Holm - Lena Jönsson Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4D V= 9 -590 1/41
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Lars G Svensson - Greger Jonsson 4D V= 9 -590 1/41

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Nord giv
alla i zon
D76
kn542
D53
E109
E9
EKD
EK7
K7432
K4
1083
10984
Dkn65
kn108532
976
kn62
8

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22362
S22362
Ö11109711
V11109711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 6 V-1 6 100 42/0
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 2NT V+4 2 -240 40/2
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V= 2 -600 37/5
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V= E -600 37/5
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+2 4 -660 27/15
Anders Olsson - Sten Ahlgren Helene Carstam - Ragnar Carstam 3NT V+2 4 -660 27/15
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö+2 Kn -660 27/15
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Bertil Hansson 3NT V+2 2 -660 27/15
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mats Holm - Lena Jönsson 3NT V+2 2 -660 27/15
Christer Ekberg - Christina Niskanen Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT V+2 4 -660 27/15
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT V+2 2 -660 27/15
Lars G Svensson - Greger Jonsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3NT Ö+2 5 -660 27/15
Agneta Johansson - Lars Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V+3 2 -690 10/32
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+3 2 -690 10/32
Mari Segerberg - Carin Millar Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT V+3 9 -690 10/32
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V+3 4 -690 10/32
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Eva Olsberg 3NT V+3 2 -690 10/32
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V+3 9 -690 10/32
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V+3 3 -690 10/32
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V+3 4 -690 10/32
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Richard Korse - Olov Hägerfors 3NT V+3 2 -690 10/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rutger Persson - Claes Nilsson 6NT V= 2 -1440 0/42

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Öst giv
ingen i zon
KDkn32
86
742
E103
E4
KD753
ED
D765
109
Ekn1042
10985
kn8
8765
9
Kkn63
K942

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N75385
S76395
Ö661048
V661048
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 5D V-1 K 100 42/0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 N-1 E -50 39/3
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-1 Kn -50 39/3
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Stig Unoson - Eva Olsberg 4D N-1 E -100 36/6
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Lars Jarming - Monica Lannerud 2 V+2 K -170 34/8
Lars G Svensson - Greger Jonsson Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 V+2 K -200 32/10
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4D N-2 E -300 30/12
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= K -420 19/23
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Ove Jönsson - Thore Lindström 4 V= K -420 19/23
Agneta Johansson - Lars Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V= K -420 19/23
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= K -420 19/23
Mari Segerberg - Carin Millar Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 V= K -420 19/23
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Bertil Hansson 4 V= E -420 19/23
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mats Holm - Lena Jönsson 4 V= K -420 19/23
Christer Ekberg - Christina Niskanen Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 V= K -420 19/23
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V= K -420 19/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= K -420 19/23
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 E -450 4/38
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 4 -450 4/38
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 2 -450 4/38
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 K -450 4/38
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Richard Korse - Olov Hägerfors 4 V+1 K -450 4/38

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Syd giv
N-S i zon
Kkn10
874
853
D1093
E863
6
ED1062
kn85
D974
Kkn1032
74
42
52
ED95
Kkn9
EK76

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N85647
S85647
Ö47795
V48795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 1NT S+4 2 210 42/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT S+2 2 150 39/3
Stig Unoson - Eva Olsberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT S+2 E 150 39/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT S+1 6 120 33/9
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT S+1 5 120 33/9
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Ove Jönsson - Thore Lindström 1NT S+1 2 120 33/9
Lars Jarming - Monica Lannerud Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S+1 6 120 33/9
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö-2 K 100 28/14
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT S= 6 90 23/19
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT S= 3 90 23/19
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ester Schneider - Dennis Alsensjö 1NT S= 2 90 23/19
Christer Ekberg - Christina Niskanen Lars G Svensson - Greger Jonsson 1NT S= 6 90 23/19
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 4 50 14/28
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mats Holm - Lena Jönsson 3 V-1 9 50 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Richard Korse - Olov Hägerfors 2 V-1 7 50 14/28
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 2 V-1 3 50 14/28
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V-1 8 50 14/28
Mari Segerberg - Carin Millar Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 V= 9 -110 5/37
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 V= 8 -110 5/37
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2 V= 9 -110 5/37
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V= 9 -110 5/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT S-2 2 -200 0/42

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Väst giv
Ö-V i zon
6
64
EK9762
10982
1094
Ekn103
kn
Dkn743
KD753
D872
D853
Ekn82
K95
104
EK65

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N78556
S88556
Ö54886
V54886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Jarming - Monica Lannerud Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+2 4 460 42/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT S= 10 120 40/2
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N= K 110 36/6
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 N= K 110 36/6
Mari Segerberg - Carin Millar Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 N+1 7 110 36/6
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-1 4 100 31/11
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 Ö-1 E 100 31/11
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Ove Jönsson - Thore Lindström 1NT S= 3 90 28/14
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N-1 K -50 22/20
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 5 -50 22/20
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 3NT N-1 10 -50 22/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-1 K -50 22/20
Stig Unoson - Eva Olsberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S-1 D -50 22/20
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S-2 10 -100 14/28
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT S-2 10 -100 14/28
Christer Ekberg - Christina Niskanen Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT S-2 10 -100 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Richard Korse - Olov Hägerfors 2 Ö= E -110 10/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö+1 E -140 7/35
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 Ö= E -140 7/35
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mats Holm - Lena Jönsson 3NT S-3 10 -150 3/39
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ester Schneider - Dennis Alsensjö 3NT S-3 10 -150 3/39
Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman Louise Grandinsson - Christina Leander 2NT S-4 10 -200 0/42

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Nord giv
ingen i zon
EK943
8
865432
6
Dkn7
974
E97
kn842
10865
652

K109753
2
EKDkn103
KDkn10
ED

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N712121012
S612111012
Ö61131
V61131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Helene Carstam - Ragnar Carstam 6NT S= E 990 39/3
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 6NT N= 10 990 39/3
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 6NT S= 4 990 39/3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6NT S= 4 990 39/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 6 N= 3 980 31/11
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 S= 9 980 31/11
Anitha Lindgren - Marian Krook Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 6 S= 4 980 31/11
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6 S= 8 980 31/11
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N= 2 920 26/16
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 3NT S+3 2 490 24/18
Britt Lindberg - Åke Lindström Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S+2 D 480 20/22
Christer Ekberg - Christina Niskanen Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 S+2 4 480 20/22
Stig Unoson - Eva Olsberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+2 D 480 20/22
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 13/29
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S+1 E 450 13/29
Louise Grandinsson - Christina Leander Ester Schneider - Dennis Alsensjö 4 S+1 E 450 13/29
Per Boberg - Kerstin Boberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S+1 E 450 13/29
Lars G Svensson - Greger Jonsson Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 3NT N= 3 400 8/34
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N= 7 140 6/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Mari Segerberg - Carin Millar 6 S-1 E -50 3/39
Lars Jarming - Monica Lannerud Richard Korse - Olov Hägerfors 6 S-1 E -50 3/39
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mats Holm - Lena Jönsson 6D N-2 6 -300 0/42

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Öst giv
N-S i zon
Kkn87
kn105
kn52
K93
D9
EKD
EK9843
E4
E1062
98763
D10
76
543
42
76
Dkn10852

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N60020
S60020
Ö712131013
V712131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 1 V+4 Kn -150 41/1
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 Ö+2 D -150 41/1
Lars G Svensson - Greger Jonsson Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 3NT V+2 3 -460 38/4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+3 Kn -490 36/6
Sanna Clementsson - Hans Mattsson Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 Ö+3 D -510 23/19
Britt Lindberg - Åke Lindström Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+3 D -510 23/19
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+3 Kn -510 23/19
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+3 D -510 23/19
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mats Holm - Lena Jönsson 4 Ö+3 D -510 23/19
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 Ö+3 D -510 23/19
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+3 K -510 23/19
Rutger Persson - Claes Nilsson Mari Segerberg - Carin Millar 4 Ö+3 7 -510 23/19
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 Ö+3 2 -510 23/19
Christer Ekberg - Christina Niskanen Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 Ö+3 D -510 23/19
Anitha Lindgren - Marian Krook Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 5 Ö+2 D -510 23/19
Stig Unoson - Eva Olsberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+3 D -510 23/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 3NT V+4 7 -520 7/35
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+4 D -520 7/35
Lars Jarming - Monica Lannerud Richard Korse - Olov Hägerfors 3NT V+4 7 -520 7/35
Per Boberg - Kerstin Boberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V+4 7 -520 7/35
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 Ö+1 D -1010 1/41
Louise Grandinsson - Christina Leander Ester Schneider - Dennis Alsensjö 6 Ö+1 D -1010 1/41

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Syd giv
Ö-V i zon
D
1074
432
Ekn10863
1076542
K52
Kkn
D7
EK9
963
E108765
5
kn83
EDkn8
D9
K942

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N93835
S93835
Ö494106
V494106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4D V-1 E 200 42/0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ove Jönsson - Thore Lindström 4 V-1 10 100 39/3
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 V-1 10 100 39/3
Christer Ekberg - Christina Niskanen Louise Grandinsson - Christina Leander 3 S-1 K -50 34/8
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Eva Olsberg 4 S-1 K -50 34/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 K -50 34/8
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 S-2 E -100 27/15
Helene Carstam - Ragnar Carstam Junot Delcomyn - Bertil Hansson 4 S-2 K -100 27/15
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 S-2 K -100 27/15
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT N-2 7 -100 27/15
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V= 4 -110 21/21
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö= 9 -110 21/21
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lars Jarming - Monica Lannerud 3 Ö+1 4 -130 18/24
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1 V+2 7 -140 14/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V= E -140 14/28
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= E -140 14/28
Mats Holm - Lena Jönsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö+3 E -170 7/35
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+1 4 -170 7/35
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Hans Mattsson 2 V+2 4 -170 7/35
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Richard Korse - Olov Hägerfors 3 V+1 4 -170 7/35
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V+3 4 -200 2/40
Mari Segerberg - Carin Millar Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= E -620 0/42

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Väst giv
alla i zon
64
kn972
Kkn953
D3
E7
1053
D4
Kkn6542
KD9832
EKD84
10
9
kn105
6
E8762
E1087

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N59324
S59222
Ö8410107
V8410117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V-2 9 200 42/0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 Ö+2 6 -170 40/2
Mats Holm - Lena Jönsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= 6 -620 34/8
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 Ö= E -620 34/8
Christer Ekberg - Christina Niskanen Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö= 6 -620 34/8
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -620 34/8
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö= 5 -620 34/8
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 6 -650 17/25
Mari Segerberg - Carin Millar Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 E -650 17/25
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ove Jönsson - Thore Lindström 4 Ö+1 E -650 17/25
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 6 -650 17/25
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Hans Mattsson 4 Ö+1 6 -650 17/25
Helene Carstam - Ragnar Carstam Junot Delcomyn - Bertil Hansson 4 Ö+1 6 -650 17/25
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 Ö+1 E -650 17/25
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+1 E -650 17/25
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Eva Olsberg 4 Ö+1 6 -650 17/25
Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö+1 E -650 17/25
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 7 -650 17/25
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 6 -650 17/25
Britt Lindberg - Åke Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö+2 6 -680 2/40
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+2 E -680 2/40
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Richard Korse - Olov Hägerfors 4 Ö+2 E -680 2/40

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Nord giv
N-S i zon
K75
KD87
KD73
D5
63
532
kn1082
10983
kn8
Ekn964
E9654
E
ED10942
10

Kkn7642

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N11561110
S1146117
Ö28613
V18613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Rutger Persson - Claes Nilsson 5D N= E 850 42/0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S+2 Kn 680 39/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Richard Korse - Olov Hägerfors 4 S+2 2 680 39/3
Mats Holm - Lena Jönsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 N= E 650 24/18
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 E 650 24/18
Mari Segerberg - Carin Millar Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 4 S+1 5 650 24/18
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 Kn 650 24/18
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Hans Mattsson 5 S= 2 650 24/18
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Louise Grandinsson - Christina Leander 5 S= 3 650 24/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 4 S+1 2 650 24/18
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 S+1 2 650 24/18
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N= E 650 24/18
Lars Jarming - Monica Lannerud Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+1 Kn 650 24/18
Per Boberg - Kerstin Boberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 E 650 24/18
Stig Unoson - Eva Olsberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 N= E 650 24/18
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 E 650 24/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= 10 620 9/33
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S= Kn 620 9/33
Helene Carstam - Ragnar Carstam Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+2 5 200 6/36
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6D S-1 10 -200 2/40
Ove Jönsson - Thore Lindström Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 N-2 E -200 2/40
Christer Ekberg - Christina Niskanen Ester Schneider - Dennis Alsensjö 6D S-1 2 -200 2/40

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Öst giv
Ö-V i zon
964
kn53
KD874
43
D105
D9762
kn
E852
Ekn2
EK8
9653
kn107
K873
104
E102
KD96

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57466
S57466
Ö85977
V85977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helene Carstam - Ragnar Carstam Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT V-2 3 200 42/0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-1 4 100 40/2
Mats Holm - Lena Jönsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT N= 9 90 38/4
Christer Ekberg - Christina Niskanen Ester Schneider - Dennis Alsensjö 1NT N-1 E -50 36/6
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö= 9 -90 34/8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Richard Korse - Olov Hägerfors 2 S-2 E -100 32/10
Lars Jarming - Monica Lannerud Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT Ö+1 3 -120 29/13
Stig Unoson - Eva Olsberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö+1 7 -120 29/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V= K -140 20/22
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V+1 K -140 20/22
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= 9 -140 20/22
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Hans Mattsson 2 V+1 4 -140 20/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 1 V+2 3 -140 20/22
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3 V= 4 -140 20/22
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1 V+2 9 -140 20/22
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö+2 K -150 10/32
Ove Jönsson - Thore Lindström Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 1NT V+2 Kn -150 10/32
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lars G Svensson - Greger Jonsson 2NT Ö+1 K -150 10/32
Mari Segerberg - Carin Millar Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson 2 V+2 K -170 4/38
Rolf Sjödahl - Ulla Öberg Louise Grandinsson - Christina Leander 2 V+2 K -170 4/38
Per Boberg - Kerstin Boberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V+2 9 -170 4/38
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT Ö+3 7 -180 0/42

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Syd giv
alla i zon
1073
kn1074
8542
K10
EKkn8642

1063
654
9
EK9632
ED9
Dkn2
D5
D85
Kkn7
E9873

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N55423
S65523
Ö7781010
V7771010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Lena Jönsson 5 V-1 4 100 39/3
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Sanna Clementsson - Hans Mattsson 6 V-1 K 100 39/3
Lars Jarming - Monica Lannerud Stig Unoson - Eva Olsberg 4 V-1 K 100 39/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-1 7 100 39/3
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 3 V+1 K -170 34/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= K -620 21/21
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V= 10 -620 21/21
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V= 4 -620 21/21
Mari Segerberg - Carin Millar Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V= K -620 21/21
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 V= 10 -620 21/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= K -620 21/21
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 4 V= K -620 21/21
Christer Ekberg - Christina Niskanen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= 10 -620 21/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V= K -620 21/21
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V= Kn -620 21/21
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V= K -620 21/21
Richard Korse - Olov Hägerfors Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 V= Kn -620 21/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö+1 7 -630 7/35
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö+1 7 -630 7/35
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+2 8 -660 3/39
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 3NT Ö+2 3 -660 3/39
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 V+2 K -680 0/42

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.04.01

Väst giv
ingen i zon
97
EK97
Kkn8
Kkn75
D543
1086432

1086
Kkn106
kn
ED932
D42
E82
D5
107654
E93

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N89768
S89768
Ö44565
V44565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Richard Korse - Olov Hägerfors Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 5D Ö-6 E 1400 42/0
Lars Jarming - Monica Lannerud Stig Unoson - Eva Olsberg 2D Ö-3 D 500 40/2
Ester Schneider - Dennis Alsensjö Rolf Sjödahl - Ulla Öberg 3NT N+2 3 460 38/4
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+1 2 430 34/8
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N+1 3 430 34/8
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT N+1 2 430 34/8
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N= 2 400 29/13
Junot Delcomyn - Bertil Hansson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N= 3 400 29/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö-3 5 150 25/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N+1 3 150 25/17
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT N+1 2 120 21/21
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Bengt Hesselbom - Kerstin Bergman 2NT N= 10 120 21/21
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 V-2 8 100 17/25
Christer Ekberg - Christina Niskanen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D Ö-1 D 100 17/25
Birgitta Mörnstam - Jan-Åke Hansson Sanna Clementsson - Hans Mattsson 3NT N-1 3 -50 11/31
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Christina Leander 3 N-1 Kn -50 11/31
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT N-1 5 -50 11/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N-1 2 -50 11/31
Mari Segerberg - Carin Millar Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N-2 10 -100 6/36
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Lena Jönsson 3 Ö= E -140 4/38
Britt Lindberg - Åke Lindström Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT N-3 9 -150 1/41
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anette Wald Gärdenfors - Susanne Levin 3NT N-3 Kn -150 1/41