Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » torsdag 13.30 hcp o partnergaranti 2015-03-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

torsdag 13.30 hcp o partnergaranti 2015-03-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K76
Ekn6
K632
1072
?
532
973
ED10
EK54
?
D98
10852
854
kn96
?
Ekn104
KD4
kn97
D83

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N89899
S89899
Ö54544
V54544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 1NT N+2 2 150 6/2
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 1NT N+2 2 150 6/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 1NT N+2 2 150 6/2
Berit Linse - Karen Nielsen Gerda Sevonius - Ann Lange 1NT N+1 Kn 120 2/6
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S-1 5 -50 0/8

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D7
ED1084
982
432
#
K1054
kn7
Dkn76
ED6
#
Ekn962
K5
E1043
kn7
#
83
9632
K5
K10985

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N72722
S72722
Ö6116119
V6116119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Linse - Karen Nielsen Gerda Sevonius - Ann Lange 4 V+1 9 -450 5/3
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 4 Ö+1 5 -450 5/3
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 4 Ö+1 8 -450 5/3
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+1 5 -450 5/3
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3NT V+2 8 -460 0/8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EKD3
E1082
kn5
D105
#
1087
Dkn
K8742
974
#
62
96543
D103
E62
#
kn954
K7
E96
Kkn83

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N11891110
S11891110
Ö25412
V25412
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 4 N+2 9 480 8/0
Berit Linse - Karen Nielsen Gerda Sevonius - Ann Lange 4 S+1 D 450 6/2
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 1NT N+4 4 210 4/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 3NT S-1 4 -50 1/7
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 S-1 7 -50 1/7

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Väst giv
alla i zon
#
3
KD87
kn983
10643
#
Kkn64
kn43
K42
D97
#
D987
1095
E65
Kkn2
#
E1052
E62
D107
E85

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N99866
S99866
Ö44575
V44575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT N+1 5 120 5/3
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT N+1 10 120 5/3
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Berit Linse - Karen Nielsen 1NT S+1 4 120 5/3
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 1NT N+1 2 120 5/3
Gerda Sevonius - Ann Lange Irene Nilsén - Gunvor Dieden 1NT N-1 7 -100 0/8

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD8542
2
975
962
#
kn3
kn873
K1084
D103
#
E109
D1096
32
E854
#
76
EK54
EDkn6
Kkn7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67596
S67596
Ö65847
V65847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S= 4 110 8/0
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Berit Linse - Karen Nielsen 4 N-1 9 -100 6/2
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-2 3 -200 3/5
Gerda Sevonius - Ann Lange Irene Nilsén - Gunvor Dieden 2NT S-2 4 -200 3/5
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 3NT N-3 4 -300 0/8

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E3
Ekn10652
D76
97
#
KD86

EK9832
853
#
974
K98
54
Ekn642
#
kn1052
D743
kn10
KD10

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N44846
S44846
Ö99586
V99586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ann Lange Irene Nilsén - Gunvor Dieden 2 N= 5 110 8/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N-1 5 -50 5/3
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Berit Linse - Karen Nielsen 4 N-1 5 -50 5/3
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-2 5 -100 1/7
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 4 N-2 5 -100 1/7

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Syd giv
alla i zon
#
83
KD7
ED10875
65
#
Dkn1042
432
93
Kkn7
#
K75
kn106
Kkn
E10984
#
E96
E985
642
D32

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59856
S59856
Ö83386
V83386
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Ekelund - Lotti Hellsten 2 S+1 D 140 8/0
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N= K 130 6/2
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Berit Linse - Karen Nielsen 3 N= E 110 4/4
Gerda Sevonius - Ann Lange Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 2 V+2 E -170 2/6
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3NT S-3 D -300 0/8

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
1062
2
EKDkn1053
D6
#
K94
EDkn654
962
10
#
Dkn7
K109
87
E9843
#
E853
873
4
Kkn752

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N78376
S78376
Ö631055
V631055
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N= K 110 7/1
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Berit Linse - Karen Nielsen 3 N= E 110 7/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 V-1 K 50 4/4
Gerda Sevonius - Ann Lange Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 4 Ö= 4 -420 2/6
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4D V= E -590 0/8

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
86
K109853
D
8543
#
kn43
7
kn743
EK1097
#
KD9752
Dkn6
985
D
#
E10
E42
EK1062
kn62

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67946
S67946
Ö66384
V66384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Berit Linse - Karen Nielsen 4 N= D 420 8/0
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3 S= 3 110 6/2
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 N-1 K -50 2/6
Gerda Sevonius - Ann Lange Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 3 S-1 E -50 2/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 S-1 4 -50 2/6

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Öst giv
alla i zon
#
KD10852
E10
D52
85
#
E963
Dkn6
K108
K32
#
74
K873
kn6
Ekn976
#
kn
9542
E9743
D104

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N47575
S47575
Ö95856
V96856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gerda Sevonius - Ann Lange 2NT V-3 K 300 8/0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT Ö-2 5 200 6/2
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 2NT V-1 K 100 3/5
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Göran Ekelund - Lotti Hellsten 1NT Ö-1 4 100 3/5
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Berit Linse - Karen Nielsen 1NT Ö= 3 -90 0/8

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E7
1098
10864
EKD10
#
1094
E
Kkn93
kn8753
#
kn652
Dkn75432
52
#
KD83
K6
ED7
9642

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N976710
S976610
Ö33743
V33743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Göran Ekelund - Lotti Hellsten 3NT S+1 3 430 8/0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S+1 E 170 6/2
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Berit Linse - Karen Nielsen 1 S= E 80 4/4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gerda Sevonius - Ann Lange 3NT N-1 Kn -50 1/7
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 3 S-1 E -50 1/7

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Kkn106
E532
E3
863
#
E74
D964
D42
E92
#
9832
K108
K8
K1074
#
D5
kn7
kn109765
Dkn5

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57565
S57565
Ö85878
V85878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gerda Sevonius - Ann Lange 1NT Ö-2 Kn 100 8/0
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 1 Ö= Kn -80 6/2
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT S-1 4 -100 3/5
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Berit Linse - Karen Nielsen 2 S-1 E -100 3/5
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Göran Ekelund - Lotti Hellsten 2NT Ö+1 Kn -150 0/8

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Nord giv
alla i zon
#
K7
962
Kkn1043
K97
#
kn8432
1085
ED65
3
#
D9
D43
982
Ekn1052
#
E1065
EKkn7
7
D864

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99989
S99989
Ö44454
V44454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gerda Sevonius - Ann Lange 3NT S= 3 600 8/0
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT N+4 2 210 6/2
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NT S= 6 120 4/4
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Lotti Hellsten 1 S= 3 80 2/6
Berit Linse - Karen Nielsen Irene Nilsén - Gunvor Dieden 2NT S-3 2 -300 0/8

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K
D109864
Ekn3
653
#
kn108
K2
D10972
kn87
#
ED632
E5
K6
K1094
#
9754
kn73
854
ED2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N44733
S43733
Ö986109
V986109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3D Ö-2 4 300 8/0
Berit Linse - Karen Nielsen Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 Ö-2 3 100 6/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gerda Sevonius - Ann Lange 2 Ö+1 Kn -140 3/5
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Lotti Hellsten 3 Ö= Kn -140 3/5
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö+1 D -170 0/8

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
10
109654
E63
K1064
#
Dkn5
kn82
Kkn975
ED
#
K98743
EK
D1082
2
#
E62
D73
4
kn98753

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N103832
S103832
Ö3105106
V3105108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gerda Sevonius - Ann Lange 5 V-1 10 50 7/1
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Lotti Hellsten 5 V-1 10 50 7/1
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+1 E -450 2/6
Berit Linse - Karen Nielsen Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 Ö+1 4 -450 2/6
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+1 8 -450 2/6

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
KD86
E986
ED97
6
#
kn543
K75432
4
E2
#
92
10
8532
kn109743
#
E107
Dkn
Kkn106
KD85

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N912101212
S912101212
Ö41311
V41311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 3NT N+2 2 460 8/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 N= 10 400 5/3
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Berit Linse - Karen Nielsen 5 N= 10 400 5/3
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 2NT S+3 3 210 2/6
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Gerda Sevonius - Ann Lange 3NT S-2 4 -100 0/8

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
D97632
D95
1076
6
#
105
1043
KD5
kn8754
#
EKkn4
Ekn76
9
E1093
#
8
K82
Ekn8432
KD2

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48564
S48564
Ö95878
V95868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V-2 10 100 7/1
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Berit Linse - Karen Nielsen 4 Ö-2 8 100 7/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 2 N-1 9 -50 3/5
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Gerda Sevonius - Ann Lange 3 S-1 10 -50 3/5
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 2 Ö+1 8 -140 0/8

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD94
KD8
kn2
kn873
#
E875
kn9
K743
E102
#
kn62
10763
E98
965
#
103
E542
D1065
KD4

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88888
S88888
Ö45555
V45555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Gerda Sevonius - Ann Lange 3 S= 4 140 8/0
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 1NT S= 3 90 6/2
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Berit Linse - Karen Nielsen 1 V= Kn -80 4/4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S-1 5 -100 1/7
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 2NT N-1 3 -100 1/7

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EK10542
K9
862
E2
#

Ekn1076
E74
D10975
#
kn83
D54
KDkn
kn863
#
D976
832
10953
K4

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N36399
S37399
Ö106944
V106944
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D V-2 E 500 8/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Irene Nilsén - Gunvor Dieden 2 N+1 4 140 6/2
Gerda Sevonius - Ann Lange Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 N-1 K -50 4/4
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 3 V+1 E -130 1/7
Berit Linse - Karen Nielsen Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= E -130 1/7

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Väst giv
alla i zon
#
7
Kkn742
K7
K9862
#
K942
D9
Ekn4
Dkn74
#
Ekn1085
E65
82
E103
#
D63
1083
D109653
5

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N36622
S36622
Ö9651110
V10661111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Linse - Karen Nielsen Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö+1 10 -140 8/0
Gerda Sevonius - Ann Lange Göran Ekelund - Lotti Hellsten 2 Ö+2 3 -170 6/2
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö+4 5 -230 4/4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 V= 7 -620 2/6
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 4 V+2 K -680 0/8

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn108
105
6432
K743
#
D652
4
KDkn95
D109
#
E97
Ekn9762
10
E65
#
K43
KD83
E87
kn82

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N53434
S53434
Ö8108109
V8108109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Irene Nilsén - Gunvor Dieden 2 Ö-1 E 50 7/1
Berit Linse - Karen Nielsen Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT V-1 3 50 7/1
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 2 Ö+1 6 -140 4/4
Gerda Sevonius - Ann Lange Göran Ekelund - Lotti Hellsten 3NT Ö= 7 -400 2/6
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NTD S-4 K -1100 0/8

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K763
KD953
5
Dkn3
#
E5
E4
EK74
E9876
#
Dkn9842
2
kn10
10542
#
10
kn10876
D98632
K

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N36936
S36936
Ö1074106
V1074106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Berit Linse - Karen Nielsen 3NT V-4 3 400 8/0
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 Kn 100 5/3
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 4 Ö-1 K 100 5/3
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4D N-1 10 -100 1/7
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gerda Sevonius - Ann Lange 5 N-2 Kn -100 1/7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Syd giv
alla i zon
#
5
D53
EDkn4
Kkn654
#
KD9643
Kkn9
5
E92
#
kn2
E84
K108632
73
#
E1087
10762
97
D108

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75634
S75634
Ö58797
V68797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gerda Sevonius - Ann Lange 2 V= 3 -110 8/0
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V+1 6 -140 6/2
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Berit Linse - Karen Nielsen 2 V+2 E -170 3/5
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 V+1 3 -170 3/5
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 4 V= D -620 0/8

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.03.19

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
94
KD86
ED972
62
#
K876
E9
kn104
Dkn54
#
EDkn102
10743
86
E7
#
53
kn52
K53
K10983

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N78746
S78746
Ö64597
V64597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gerda Sevonius - Ann Lange 4 V-1 3 50 8/0
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö= 3 -140 4/4
Göran Ekelund - Lotti Hellsten Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö+1 3 -140 4/4
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist 3 Ö= 5 -140 4/4
Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman Berit Linse - Karen Nielsen 3 Ö+1 6 -170 0/8

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Göran Ekelund - Lotti Hellsten 3NT Ö-2 3 200 8/0
Gerda Sevonius - Ann Lange Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 1NT Ö+1 3 -120 6/2
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT Ö+1 3 -150 4/4
Berit Linse - Karen Nielsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö+3 D -200 2/6
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö= 3 -620 0/8

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Linse - Karen Nielsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 6 V-1 2 100 8/0
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+1 2 -630 5/3
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT V+1 4 -630 5/3
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 V+1 2 -650 1/7
Gerda Sevonius - Ann Lange Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 4 V+1 2 -650 1/7

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Göran Ekelund - Lotti Hellsten 4 V-2 5 100 6/2
Berit Linse - Karen Nielsen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V-2 5 100 6/2
Gerda Sevonius - Ann Lange Anna-Greta Fristedt - Carin Öhrneman 3 V-2 5 100 6/2
Fredrik Bonde - Lennart Lindahl Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-1 Kn 50 2/6
Jan Clementsson - Pyttsi Flodqvist Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NT Ö+1 6 -150 0/8