Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Allsvenskan div 3 Stockholm 6:2 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Allsvenskan div 3 Stockholm 6:2

Bricka 13

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Nord giv
alla i zon
D6
E8
84
KD108432
E983
103
Ekn1093
E9
K105
D942
KD7
765
kn742
Kkn765
652
kn

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N84644
S84644
Ö59788
V59788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 2 N= K 90 45/-45
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 3 N-1 K -100 -5/5
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 3 N-1 K -100 -5/5
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 3 V= K -110 -5/5
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 3 V= K -110 -5/5
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 2 Ö+1 Kn -110 -5/5
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 V+1 K -110 -5/5
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 3 V= K -110 -5/5
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 3 V= K -110 -5/5
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 3 V= K -110 -5/5

Bricka 14

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Öst giv
ingen i zon
1098632
E43
9
D109
D754
K1082
kn1052
5

Dkn76
873
Kkn8732
EKkn
95
EKD64
E64

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N797118
S696118
Ö63624
V63624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 4 S+2 Kn 480 30/-30
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 3NT S+2 5 460 22/-22
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 4 S+1 Kn 450 22/-22
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 4 N+1 3 450 22/-22
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 N+1 D 450 22/-22
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 4 N+1 D 450 22/-22
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 4 N+1 3 450 22/-22
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 4 S+1 5 450 22/-22
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 6 S-1 2 -50 -85/85
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 5 S-3 Kn -150 -99/99

Bricka 15

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Syd giv
N-S i zon
ED874
kn8
6
EK1082
Kkn105
K95
1072
943
62
D7642
EKD9
D5
93
E103
kn8543
kn76

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N107698
S107698
Ö35635
V35645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 1 N+3 E 170 43/-43
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 3 Ö-2 9 100 26/-26
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 3 V-2 E 100 26/-26
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 3 Ö-2 9 100 26/-26
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 Ö-1 9 50 11/-11
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 2 Ö-1 9 50 11/-11
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 2 N-1 E -100 -25/25
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 3 N-1 E -100 -25/25
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 5 N-1 E -100 -25/25
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 4 N-3 E -300 -68/68

Bricka 16

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Väst giv
Ö-V i zon
ED4
D5
kn532
KDkn9
kn5
964
K864
E1062
83
10872
ED10
8743
K109762
EKkn3
97
5

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N889109
S888108
Ö55333
V55333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 4 S+1 6 450 19/-19
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 4 S= E 420 9/-9
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 4 S= 4 420 9/-9
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 4 S= 9 420 9/-9
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 S= 9 420 9/-9
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 4 N= 8 420 9/-9
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 4 S= 6 420 9/-9
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 4 S= E 420 9/-9
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 4 S= E 420 9/-9
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 5 N-1 3 -50 -91/91

Bricka 17

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Nord giv
ingen i zon
kn942
K1096
Kkn8
kn6
6
742
96432
10874
EK53
EDkn
E7
EK53
D1087
853
D105
D92

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N23355
S23354
Ö11101088
V11101088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 7NT Ö-4 5 200 96/-96
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 3NT Ö-1 8 50 71/-71
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 2NT Ö= 8 -120 36/-36
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 3NT Ö= 8 -400 -27/27
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 3NT Ö= 8 -400 -27/27
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 3NT Ö= 8 -400 -27/27
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 3NT Ö= 3 -400 -27/27
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 3NT Ö= 8 -400 -27/27
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 3NT Ö+1 8 -430 -34/34
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 3NT Ö+1 8 -430 -34/34

Bricka 18

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Öst giv
N-S i zon
95
EKD7
EK1085
D2
EKkn10842
9863
4
6
3
542
Dkn92
EKkn104
D76
kn10
763
98753

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57522
S57532
Ö76787
V76787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 4D V-2 E 300 70/-70
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 4 V-2 E 100 31/-31
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 4 V-2 E 100 31/-31
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 4 V-2 E 100 31/-31
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 4 V-2 E 100 31/-31
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 3 V-1 K 50 16/-16
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 3 V-1 E 50 16/-16
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 2 V= E -110 -14/14
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 2NT S-5 9 -500 -80/80
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 5D S-4 6 -1100 -132/132

Bricka 19

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn107
10
kn53
EK94
9
K764
EKD872
kn7
D8532
Dkn92
109
103
64
E853
64
D8652

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N114487
S114487
Ö27855
V27855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 2 N+2 10 170 23/-23
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 3 N+2 10 150 17/-17
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 4 N+1 10 150 17/-17
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 2 N+1 10 140 15/-15
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 3 N= 10 140 15/-15
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 3 S+1 E 130 12/-12
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 1 N+1 10 110 5/-5
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 3 V-1 E 100 3/-3
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 2 V+2 E -130 -53/53
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 3 V= E -140 -54/54

Bricka 20

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Väst giv
alla i zon
852
K82
KD1073
64
K93
1097654
8
E108
EDkn1076
D3
kn6
kn95
4
Ekn
E9542
KD732

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N911546
S911546
Ö31785
V31785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 5 N+1 D 620 28/-28
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 5 S= 3 600 20/-20
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 5 S= 3 600 20/-20
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 5 N= E 600 20/-20
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 5 N= E 600 20/-20
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 5 N= E 600 20/-20
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 5 N= E 600 20/-20
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 5 N= E 600 20/-20
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 4 N+2 D 170 -78/78
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 3 Ö-1 D 100 -90/90

Bricka 21

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Nord giv
N-S i zon
Kkn3
KD1095
kn4
E84
9752
873
K52
D95
8
E4
D73
Kkn107632
ED1064
kn62
E10986

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N51011117
S51011117
Ö83122
V82122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 6 N= 10 1430 118/-118
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 5 N+1 K 680 -1/1
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 4 S+1 3 650 -10/10
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 4 S+1 5 650 -10/10
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 5 N= 8 650 -10/10
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 4 S+1 5 650 -10/10
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 5 S= D 650 -10/10
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 5 N= 8 650 -10/10
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 4 S+1 6 650 -10/10
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 5D Ö-3 2 500 -47/47

Bricka 22

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Öst giv
Ö-V i zon
10832
9
9863
kn1072
754
76
Kkn52
K953
96
EKDkn852
74
E4
EKDkn
1043
ED10
D86

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N76374
S76374
Ö661058
V661058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 3NT V-1 2 100 60/-60
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 5 Ö-1 E 100 60/-60
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 4 N-2 E -100 20/-20
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 4 N-2 K -100 20/-20
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 4 N-2 E -100 20/-20
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4 N-2 E -100 20/-20
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 4 N-3 E -150 6/-6
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 4D N-2 E -300 -24/24
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 4 Ö= E -620 -81/81
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 4D Ö= Kn -790 -101/101

Bricka 23

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Syd giv
alla i zon
K54
E52
K108542
4
E102
K10
Dkn93
D962
Dkn8
Dkn963
E6
Ekn3
9763
874
7
K10875

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N45343
S45343
Ö989810
V989810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 3NT N= 4 600 135/-135
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 3NT V= 4 -600 -7/7
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 3NT Ö= 4 -600 -7/7
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 3NT V+1 4 -630 -16/16
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 3NT V+1 4 -630 -16/16
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 3NT V+1 9 -630 -16/16
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 3NT V+1 4 -630 -16/16
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 3NT V+1 2 -630 -16/16
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 3NT V+1 5 -630 -16/16
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 3NT V+2 4 -660 -25/25

Bricka 24

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Väst giv
ingen i zon
K986542
4
EK632

Kkn9753
8
D109754
EDkn
D6
kn975
Ekn86
1073
E1082
D104
K32

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N292105
S283105
Ö104937
V103936
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Patric Holmberg - Peter Törnblom Anders Björkman - Lars Nilsson 4D N= 7 590 59/-59
Eva Wetterhall - Karl Persson Lennart Wiklander - Inga Wästeby 4D N= D 590 59/-59
Lars Malm - Torbjörn Gullbrandson Rolf Mattsson - Anders Söderstedt 4D N= D 590 59/-59
Per Leandersson - Ola Weinberg Sven-Owe Andersson - Hans Vestergren 4D N= D 590 59/-59
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén 4D N= E 590 59/-59
Stefan Bengtsson - Magnus Gauffin Ingvar Högberg - Georg Bryntze 5D V-1 E 100 -24/24
Mattias Weiler - Tommy Westman Peter Backlund - Arne Persson 5D V-1 E 100 -24/24
Hilding Rune - Lars Thånell Mats Bud - Stefan Ekman 5D N-1 D -100 -56/56
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Ola Stavås - Jenny Rudenstål 6D N-2 7 -300 -83/83
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Henrik Ludwigs - Johan Håstad 6D N-3 D -500 -108/108