Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Allsvenskan div 3 Stockholm 4:1 2014-10-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Allsvenskan div 3 Stockholm 4:1 2014-10-04

Bricka 1

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Nord giv
ingen i zon
6
E108
kn963
95432
kn7542
kn542

Ekn107
D1098
76
ED10542
6
EK3
KD93
K87
KD8

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N97748
S97758
Ö46575
V46575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 4D Ö-2 K 300 75/-75
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 3 Ö-3 D 150 43/-43
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 3NT S-1 2 -50 -1/1
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 3NT S-1 2 -50 -1/1
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 3NT S-1 2 -50 -1/1
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3NT S-2 2 -100 -17/17
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 3NT S-2 4 -100 -17/17
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 2NT S-2 4 -100 -17/17
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT S-3 5 -150 -32/32
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 3NT S-3 2 -150 -32/32

Bricka 2

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Öst giv
N-S i zon
92
E842
D1097
843
E10843
96
83
EKkn6
kn65
D73
kn52
10752
KD7
Kkn105
EK64
D9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N5101058
S5101068
Ö73375
V73375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 S= E 620 67/-67
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 4 N= 5 620 67/-67
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 4 N= 5 620 67/-67
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 3NT S= E 600 63/-63
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 3 S+1 K 170 -18/18
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 2NT S+1 E 150 -22/22
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3 S= E 140 -23/23
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 3 S+1 E 130 -24/24
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 3NT S-1 E -100 -64/64
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 3D V= 3 -470 -113/113

Bricka 3

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Syd giv
Ö-V i zon
D863
K53
K642
D9
Ekn2
D1087
7
K10863
754
E642
Dkn
E752
K109
kn9
E109853
kn4

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N49386
S49386
Ö94947
V94947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 S= 3 110 31/-31
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad Pass   3/-3
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune Pass   3/-3
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund Pass   3/-3
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson Pass   3/-3
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom Pass   3/-3
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson Pass   3/-3
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud Pass   3/-3
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 4 S-1 2 -50 -15/15
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3 Ö= 9 -140 -37/37

Bricka 4

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Väst giv
alla i zon
E1062
kn8
76
K10764
9
ED109765
D8
kn92
Kkn873
K432
E104
D
D54

Kkn9532
E853

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N109285
S109275
Ö231057
V231057
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 V= 7 -620 7/-7
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 4 V= 2 -620 7/-7
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 4 V= 7 -620 7/-7
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 4 V= 6 -620 7/-7
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 4 V+1 4 -650 -3/3
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 4 V+1 Kn -650 -3/3
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 4 V+1 7 -650 -3/3
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 4 V+1 7 -650 -3/3
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 4 V+1 4 -650 -3/3
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 4 V+2 6 -680 -13/13

Bricka 5

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Nord giv
N-S i zon
E92
KD94
ED2
K109
1063
10653
kn1054
D4
kn54
E87
73
E8762
KD87
kn2
K986
kn53

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N910101111
S910101111
Ö32222
V32222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3NT N+3 2 690 18/-18
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 3NT N+2 3 660 9/-9
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 3NT S+2 4 660 9/-9
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT N+2 2 660 9/-9
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 3NT N+2 2 660 9/-9
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 3NT S+2 5 660 9/-9
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 3NT S+2 Kn 660 9/-9
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 3NT N+2 2 660 9/-9
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 3NT N+2 6 660 9/-9
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 1NT N+4 6 210 -90/90

Bricka 6

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn108
E4
kn108
8742
7
D1097
765
ED953
962
Kkn83
K43
Kkn6
EK543
652
ED92
10

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5105118
S5105118
Ö72623
V72623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 4 S+1 5 450 36/-36
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 4 S+1 10 450 36/-36
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 4 S+1 9 450 36/-36
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 4 S+1 E 450 36/-36
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 3 S+2 6 200 -24/24
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 S+2 6 200 -24/24
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 2 S+3 5 200 -24/24
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 2 S+3 7 200 -24/24
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 2 S+3 7 200 -24/24
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 2 S+3 10 200 -24/24

Bricka 7

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Syd giv
alla i zon
7532
K6
E72
KD54
K106
kn54
kn1084
E72
EDkn
ED10
KD3
10983
984
98732
965
kn6

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33343
S33343
Ö10108910
V10108910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 2NT Ö+2 6 -180 93/-93
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 2 S-5 10 -500 34/-34
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3NT V+1 5 -630 -1/1
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 3NT V+1 K -630 -1/1
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 3NT V+1 2 -630 -1/1
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 3NT Ö+1 4 -630 -1/1
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 3NT Ö+1 9 -630 -1/1
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 3NT Ö+1 9 -630 -1/1
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 3NT Ö+1 Kn -630 -1/1
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 2D S-5 Kn -1400 -120/120

Bricka 8

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Väst giv
ingen i zon
kn2
D42
K9632
1064
108743
EK853
D4
E
6
kn97
kn10875
Dkn97
EKD95
106
E
K8532

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N75488
S75488
Ö46855
V46855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 3 S= K 110 37/-37
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 1 V-2 3 100 35/-35
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 2 V-1 4 50 21/-21
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 1 V-1 2 50 21/-21
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 S-1 E -50 -3/3
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 1 Ö= 2 -80 -13/13
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 2 V= 4 -110 -20/20
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 2 V= 2 -110 -20/20
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 2 V+1 4 -140 -29/29
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 5 S-3 E -150 -29/29

Bricka 9

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Nord giv
Ö-V i zon
EK8
kn3
K54
Kkn1074
942
1087
kn1082
ED5
Dkn3
EK54
D73
962
10765
D962
E96
83

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N77787
S77787
Ö56544
V56646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 1NT N+3 E 180 25/-25
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 1NT N+2 E 150 16/-16
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 1NT N+1 E 120 7/-7
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 2 N= E 110 5/-5
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 2NT Ö-1 4 100 -1/1
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 1NT N= 3 90 -3/3
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 1NT N= 2 90 -3/3
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 1NT N= 3 90 -3/3
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 1NT S= 10 90 -3/3
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 1NT N-1 D -50 -40/40

Bricka 10

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Öst giv
alla i zon
D76
Dkn1043
D53
52
kn9542
92
Ekn2
K64
3
K865
K9874
kn97
EK108
E7
106
ED1083

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85897
S95797
Ö47446
V47446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 3NT S+1 3 630 100/-100
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 2 S+2 2 170 20/-20
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 2 S+2 4 170 20/-20
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 3 N= 3 140 11/-11
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3 S= 9 110 1/-1
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 2 S= 9 110 1/-1
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 S= 4 110 1/-1
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 4 N-1 3 -100 -44/44
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 3 S-1 2 -100 -44/44
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 4 S-2 7 -200 -66/66

Bricka 11

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Syd giv
ingen i zon
kn107
105
E10963
985
D4
32
KDkn8752
42
98652
KDkn987

Ekn
EK3
E64
4
KD10763

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N116567
S106567
Ö26863
V26863
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 3D V-2 5 300 50/-50
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 4D Ö-2 E 300 50/-50
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 4D Ö-2 E 300 50/-50
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 V-2 5 100 5/-5
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 4 Ö-2 E 100 5/-5
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 4 Ö-1 E 50 -9/9
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 3 Ö-1 5 50 -9/9
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 5 S-2 K -100 -44/44
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 5 S-2 D -100 -44/44
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 3 Ö= 2 -140 -54/54

Bricka 12

Filbyter Bridge, Linköping, ÖMBF, Sverige 2014.10.04

Väst giv
N-S i zon
632
D109
ED5
E1073
EKkn1075
kn2
6
Dkn92
984
K63
kn104
K654
D
E8754
K98732
8

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N4111147
S4111147
Ö92285
V92285
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Persson - Göran Ryman Arne Persson - Peter Backlund 4 V-2 5 100 57/-57
Åke Sjöberg - Ivar Hjelm Birgitta Ternblad - Sten Ternblad 2NT V-1 2 50 45/-45
Torbjörn Gullbrandson - Johan Håstad Per Leandersson - Ola Weinberg 3 V= 2 -140 -2/2
Per-Håkan Iggström - Jakob Sondén Margareta Walldin - Hilding Rune 2 V+1 2 -140 -2/2
Lars Nilsson - Anders Björkman Ulf Nilsson - Mats Ericson 3 V= 7 -140 -2/2
Bennet Rosengren - Marina Furukvist Patric Holmberg - Peter Törnblom 3 V= 2 -140 -2/2
Per Clarin - Torbjörn Gustavsson Kenneth Bäckström - Mats Bud 3 V= 2 -140 -2/2
Ola Stavås - Jesper Törnlund Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3 V+1 E -170 -12/12
Lennart Wiklander - Inga Wästeby Simon Bech - Stefan Bengtsson 2 V+2 9 -170 -12/12
Bengt Eriksson - Anders Lindgren Mattias Weiler - Tommy Westman 4 V= 2 -420 -68/68