Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Fredag 13.00 scratch 2014-09-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Fredag 13.00 scratch 2014-09-05

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Nord giv
ingen i zon
D109864
Kkn952

93
73
D
EK108763
Dkn6
EKkn5
E876
Dkn2
K8
2
1043
954
E107542

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N61661
S61661
Ö6126711
V6126711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö+3 2 -490 4/0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 6 V= 9 -920 2/2
Stig Unoson - Jörgen Cohen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 6NT Ö= E -990 0/4

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Öst giv
N-S i zon
D
D9732
7532
K105
10973
Ekn86
104
ED7
K4
K105
K986
kn983
Ekn8652
4
EDkn
642

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N67675
S67675
Ö76668
V76657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2 S+1 E 140 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 6 140 3/1
Junot Delcomyn - Mats Andersson Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 2 S= 10 110 0/4

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
3
D10763
1073
KD102
987
Kkn852
Ekn54
9
Kkn64
9
92
E87654
ED1052
E4
KD86
kn3

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N77868
S78868
Ö65575
V65555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2 S-1 9 -50 2/2
Junot Delcomyn - Mats Andersson Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 3NT N-1 5 -50 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S-1 2 -50 2/2

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Väst giv
alla i zon
D87
E975
954
E84
1032
kn8
832
K9632
EKkn64
642
Dkn1076
95
KD103
EK
Dkn1075

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N961059
S951058
Ö47374
V47384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4D Ö-3 K 800 4/0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 2 N+3 E 200 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S-1 2 -100 0/4

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Nord giv
N-S i zon
D6
kn42
K42
Kkn732
E52
K10987
10985
6
kn10987
D6
D63
854
K43
E53
Ekn7
ED109

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1198810
S1088810
Ö24552
V24552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Mats Andersson Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 3NT N+2 Kn 660 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT S+2 7 660 3/1
Stig Unoson - Jörgen Cohen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3NT S= 7 600 0/4

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
D5
D93
10864
Ekn95
97632

D72
K8763
kn84
EK1086
EK5
104
EK10
kn7542
kn93
D2

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67767
S67767
Ö75575
V75575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Mats Andersson 1 Ö-1 E 100 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Jörgen Cohen 1NT Ö-1 3 100 3/1
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 2 Ö= 2 -110 0/4

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Syd giv
alla i zon
EK3
kn10764
ED53
3
kn94
8
1098742
E74
D8765
D953
kn
Kkn5
102
EK2
K6
D109862

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N971079
S971079
Ö45364
V45364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Jörgen Cohen 4 N+1 Kn 650 4/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 2 N+1 5 140 2/2
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 N-1 Kn -100 0/4

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Väst giv
ingen i zon
K10963
kn4
Kkn
K1076
874
K108
832
9853
EDkn
E92
D1096
Dkn2
52
D7653
E754
E4

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N77887
S66886
Ö66556
V66556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Mats Andersson 2NT N= 6 120 4/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 1NT Ö= 3 -90 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Jörgen Cohen 1NT Ö+1 5 -120 0/4

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Nord giv
Ö-V i zon
KDkn642
Ekn
K94
ED
5
853
EDkn2
kn9864
E873
KD106
1087
52
109
9742
653
K1073

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65698
S65698
Ö77744
V77744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Mats Andersson 1 N+2 7 140 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Jörgen Cohen 1 N+2 K 140 3/1
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 2NT N= K 120 0/4

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Öst giv
alla i zon
E1072
107
EKkn102
kn7
K64
E94
D65
8643
53
Dkn632
93
ED95
Dkn98
K85
874
K102

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N696107
S696109
Ö73724
V74734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 3 Ö-2 8 200 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Jörgen Cohen 2 S+3 4 200 3/1
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 S+2 4 170 0/4

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Syd giv
ingen i zon
D43
EKD2
EK53
kn6
kn
83
Dkn10987
EK52
109876
kn975
64
103
EK52
1064
2
D9874

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1061099
S1061099
Ö26342
V26342
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 1NT N+4 10 210 4/0
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 N+2 6 170 2/2
Stig Unoson - Jörgen Cohen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N-3 2 -150 0/4

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Väst giv
N-S i zon
EDkn108
EK5

kn9652
K
kn10
EKkn97632
D10
952
9732
10854
K3
7643
D864
D
E874

Optimalt kontrakt: 7D V-4 800
 NT
N12411125
S12411125
Ö19213
V19213
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4D N+2 4 1190 4/0
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 5D V-2 E 300 1/3
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Junot Delcomyn - Mats Andersson 5D V-2 E 300 1/3

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Nord giv
alla i zon
K10986
7
1042
kn1097
kn
kn1064
K976
E432
D532
D985
E83
D5
E74
EK32
Dkn5
K86

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87698
S87698
Ö56645
V56645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S+1 6 140 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Junot Delcomyn - Mats Andersson 2 S+1 6 140 3/1
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 2 S= Kn 110 0/4

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Öst giv
ingen i zon
kn9862
62
Dkn9
974
KD
D875
E10842
kn8
103
Kkn943
65
ED102
E754
E10
K73
K653

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N65486
S65486
Ö78957
V78957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N= 4 140 4/0
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 3 50 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Junot Delcomyn - Mats Andersson 3 Ö= E -140 0/4

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Syd giv
N-S i zon
873
E
K108742
kn107
E4
kn108765
5
6432
Kkn5
KD42
kn63
985
D10962
93
ED9
EKD

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N71051110
S71051110
Ö42823
V42823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Jörgen Cohen Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N= Kn 620 4/0
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3 N+2 3 200 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 V-2 7 100 0/4

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Väst giv
Ö-V i zon
K942
98742
8
E92
D10753
Dkn
EK954
5
kn
EK3
kn107632
D106
E86
1065
D
Kkn8743

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N81844
S81844
Ö411485
V411485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Stig Unoson - Jörgen Cohen 3NT Ö-4 3 400 4/0
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 V+2 9 -170 2/2
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Junot Delcomyn - Mats Andersson 3NT Ö+2 4 -660 0/4

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Nord giv
ingen i zon
3
KDkn6
Ekn10
K7543
K9864
10532
K75
8
Dkn75
4
D83
EDkn102
E102
E987
9642
96

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N77946
S77936
Ö55495
V65496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Stig Unoson - Jörgen Cohen 2 V+1 K -140 4/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Junot Delcomyn - Mats Andersson 4D N-3 D -500 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4D V= K -590 0/4

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Öst giv
N-S i zon
E108653
K
kn74
kn52
7
E9873
D985
E73
Dkn94
D1054
E102
86
K2
kn62
K63
KD1094

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75376
S75376
Ö58966
V58966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Stig Unoson - Jörgen Cohen 5D V-2 3 300 4/0
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 V-2 2 100 2/2
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 V= 2 -420 0/4

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Syd giv
Ö-V i zon
K8764
64
ED
kn642
95
kn1083
K852
E105
Ekn
ED
kn743
KD973
D1032
K9752
1096
8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N44795
S44795
Ö98647
V98647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Stig Unoson - Jörgen Cohen 3NT Ö-4 D 400 4/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Junot Delcomyn - Mats Andersson 1NT Ö-1 2 100 1/3
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 2 100 1/3

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Väst giv
alla i zon
10
9765
E854
9642
K85432
K8
63
K53
EDkn6
ED3
Kkn7
D108
97
kn1042
D1092
Ekn7

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N46622
S46522
Ö9771110
V9771110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg 4 V= 5 -620 4/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Junot Delcomyn - Mats Andersson 4 V+1 2 -650 1/3
Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Stig Unoson - Jörgen Cohen 4 Ö+1 D -650 1/3

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Nord giv
N-S i zon
Ekn10
942
7
KD7542
842
kn10863
5
10986
KD63
ED7
E1082
E3
975
K5
KDkn9643
kn

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N69464
S69454
Ö64967
V64965
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö-3 K 150 4/0
Junot Delcomyn - Mats Andersson Stig Unoson - Jörgen Cohen 3 Ö-1 7 50 2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 3 S-1 8 -100 0/4

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Öst giv
Ö-V i zon
K1083
kn108
E108
K108
D74
EK543
D95
93
962
96
Kkn2
Ekn642
Ekn5
D72
7643
D75

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67677
S67677
Ö76755
V76755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Mats Andersson Stig Unoson - Jörgen Cohen 1NTD Ö-1 4 200 4/0
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Pass   2/2
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S-2 9 -100 0/4

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Syd giv
alla i zon
EDkn6
652
K87
973
10953
kn10873
654
K
8
KD94
kn9
EDkn864
K742
E
ED1032
1052

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N4103107
S4103107
Ö73923
V73923
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Mats Andersson Stig Unoson - Jörgen Cohen 4 N+1 Kn 650 3/1
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 4 N+1 K 650 3/1
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N+3 3 230 0/4

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.05

Väst giv
ingen i zon
10
EK9
Kkn932
10862
EDkn6

108765
EKkn5
K9852
873
4
D743
743
Dkn106542
ED
9

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -300
 NT
N361014
S361024
Ö972112
V972112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf 5D S+1 E 750 4/0
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4D S= E 590 2/2
Junot Delcomyn - Mats Andersson Stig Unoson - Jörgen Cohen 5D S-1 E -100 0/4

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Mats Andersson Stig Unoson - Jörgen Cohen Pass   2/2
Sten Ahlgren - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde Pass   2/2
Gunilla Wallin - Håkan Myrhagen Pyttsi Flodqvist - Tommy Lööf Pass   2/2