Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2014-07-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2014-07-23

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Nord giv
ingen i zon
Ekn954
ED96
K86
7
D76
1054
9742
kn102
3
Kkn732
1053
8543
K1082
8
EDkn
EKD96

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N1312101313
S1311101313
Ö01300
V01300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karen Nielsen - Camilla Kellerman 7 N= 3 1510 42/2
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 7 N= 3 1510 42/2
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 7 N= 2 1510 42/2
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 6 N+1 3 1010 36/8
Jan Schneider - Ester Schneider Willy Landgren - Bibi Jönsson 6 N+1 3 1010 36/8
Stig Unoson - Calle Erlandsson Christer Ekberg - Max Elander 6 N+1 3 1010 36/8
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 6NT S= 5 990 32/12
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Lisa Engström - Sonja Christensson 6 N= 3 980 24/20
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Peter Moricz - Per-Olof Olsson 6 N= 10 980 24/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 6 N= 3 980 24/20
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 N= 3 980 24/20
Agneta Johansson - Lars Svensson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 6 N= 3 980 24/20
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 6 N= 3 980 24/20
Junot Delcomyn - Christina Leander Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 6 N= 7 980 24/20
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+3 8 510 14/30
Mona Andersson - Ulla Öberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N+3 3 510 14/30
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+3 3 510 14/30
Ove Jönsson - Thore Lindström Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N+2 8 480 7/37
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N+2 8 480 7/37
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 4 N+2 8 480 7/37
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N+2 2 480 7/37
Göran Olsson - Karin Eresund Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N+1 3 450 2/42
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 7 N-1 2 -50 0/44

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Öst giv
N-S i zon
Dkn
Ekn943
E863
D2
1052
D862
1092
K76
EK984
107
Kkn54
94
763
K5
D7
Ekn10853

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N96956
S96956
Ö46486
V46486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Ester Schneider Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-4 K 200 44/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karen Nielsen - Camilla Kellerman 2 N+1 E 140 42/2
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S+1 10 130 40/4
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Lisa Engström - Sonja Christensson 2 N= E 110 34/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= 10 110 34/10
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3 S= 5 110 34/10
Agneta Johansson - Lars Svensson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3 S= 10 110 34/10
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N= E 110 34/10
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Anders Olsson - Sten Ahlgren 3D Ö-1 E 100 28/16
Junot Delcomyn - Christina Leander Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N-1 E -100 24/20
Stig Unoson - Calle Erlandsson Christer Ekberg - Max Elander 3 N-1 E -100 24/20
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 N-1 E -100 24/20
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= E -110 19/25
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Peter Moricz - Per-Olof Olsson 2 Ö= 3 -110 19/25
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -140 16/28
Mona Andersson - Ulla Öberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-2 5 -200 10/34
Ove Jönsson - Thore Lindström Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N-2 K -200 10/34
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 E -200 10/34
Göran Olsson - Karin Eresund Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 S-2 2 -200 10/34
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT N-2 E -200 10/34
Rutger Persson - Claes Nilsson Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 3 N-3 E -300 2/42
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 4 N-3 E -300 2/42
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 3NT S-3 2 -300 2/42

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn96
E963
kn9
ED3
E5
Dkn
ED42
109765
10873
K1087
7653
2
D42
542
K108
Kkn84

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N74768
S74768
Ö68654
V68665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT S+1 2 430 44/0
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N= 2 400 42/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Junot Delcomyn - Christina Leander 1NT V-2 6 200 40/4
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Britt Lindberg - Åke Lindström 1NT S+3 6 180 38/6
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT S+2 5 150 36/8
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Karen Nielsen - Camilla Kellerman 1NT N+1 7 120 27/17
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 2NT S= 3 120 27/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT N= 3 120 27/17
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Moricz - Per-Olof Olsson 1NT N+1 7 120 27/17
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT S= 5 120 27/17
Göran Olsson - Karin Eresund Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2NT N= 7 120 27/17
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2NT N= 7 120 27/17
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Stig Unoson - Calle Erlandsson 1NT S+1 10 120 27/17
Per Almqvist - Jan-Erik Olsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 S= D 110 18/26
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT S= 9 90 14/30
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lisa Engström - Sonja Christensson 1NT N= 2 90 14/30
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S= E 90 14/30
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 2NT N-1 2 -50 7/37
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Ulla Öberg 3NT N-1 7 -50 7/37
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 S-1 E -50 7/37
Christer Ekberg - Max Elander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT N-1 2 -50 7/37
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT N-3 8 -150 1/43
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S-3 E -150 1/43

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Väst giv
alla i zon
kn102
E82
kn109
6542
D43
K94
E863
D93
E985
kn7
D74
E1087
K76
D10653
K52
Kkn

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N55756
S55756
Ö88687
V87586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lisa Engström - Sonja Christensson 4 Ö-4 5 400 44/0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V-3 E 300 42/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ove Jönsson - Thore Lindström 3 V-2 10 200 40/4
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S+1 D 140 37/7
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S+1 D 140 37/7
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lars G Svensson - Greger Jonsson 1NT N+1 4 120 34/10
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 S+1 3 110 31/13
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S= 3 110 31/13
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Moricz - Per-Olof Olsson 2NT V-1 2 100 26/18
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Ulla Öberg 2 V-1 Kn 100 26/18
Göran Olsson - Karin Eresund Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2NT V-1 9 100 26/18
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT N= 5 90 22/22
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Junot Delcomyn - Christina Leander 1NT V= E -90 20/24
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Karen Nielsen - Camilla Kellerman 1NT N-1 4 -100 13/31
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Britt Lindberg - Åke Lindström 2 S-1 3 -100 13/31
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 1NT N-1 8 -100 13/31
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT N-1 7 -100 13/31
Per Almqvist - Jan-Erik Olsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 S-1 3 -100 13/31
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Stig Unoson - Calle Erlandsson 2 S-1 3 -100 13/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1 Ö+1 2 -110 6/38
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 2D S-1 3 -200 2/42
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT N-2 5 -200 2/42
Christer Ekberg - Max Elander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S-2 3 -200 2/42

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Nord giv
N-S i zon
1073
kn10432
42
D103
E6
976
kn10763
987
92
EK85
K9
EKkn52
KDkn854
D
ED85
64

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N44485
S44484
Ö99858
V99958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Greger Jonsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT V-5 3 250 44/0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-3 K 150 41/3
Christer Ekberg - Max Elander Junot Delcomyn - Christina Leander 3 Ö-3 K 150 41/3
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S= 9 140 35/9
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Lisa Engström - Sonja Christensson 2 S+1 9 140 35/9
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= 9 140 35/9
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S= 7 140 35/9
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 2 S= 8 110 29/15
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Olsson - Karin Eresund 2 S= 10 110 29/15
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 K 50 26/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 S-1 9 -100 21/23
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3 S-1 9 -100 21/23
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 S-1 9 -100 21/23
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 S-1 7 -100 21/23
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 3 V= 10 -110 15/29
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö= K -110 15/29
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 Ö+1 E -130 12/32
Ove Jönsson - Thore Lindström Karen Nielsen - Camilla Kellerman 3 S-2 8 -200 7/37
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Mona Andersson - Ulla Öberg 3 S-2 6 -200 7/37
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 4 S-2 9 -200 7/37
Agneta Johansson - Lars Svensson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 3D S-1 7 -200 7/37
Stig Unoson - Calle Erlandsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-3 9 -300 2/42
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Peter Moricz - Per-Olof Olsson 4D S-2 9 -500 0/44

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Öst giv
Ö-V i zon
86
10976
D6
E10643
9543
kn543
K3
kn87
KDkn10
EK
kn7542
D5
E72
D82
E1098
K92

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N86756
S86756
Ö47686
V47686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Lisa Engström - Sonja Christensson 4 Ö-2 E 200 42/2
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Mona Andersson - Ulla Öberg 3D Ö-1 2 200 42/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V-2 6 200 42/2
Ove Jönsson - Thore Lindström Karen Nielsen - Camilla Kellerman 1 Ö-1 2 100 36/8
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 1 Ö-1 2 100 36/8
Stig Unoson - Calle Erlandsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1 Ö-1 2 100 36/8
Britt Lindberg - Åke Lindström Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 1NT N-1 D -50 30/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 3 N-1 E -50 30/14
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N-1 K -50 30/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 1 Ö= 2 -70 24/20
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1 Ö= 2 -70 24/20
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 1 Ö= 2 -70 24/20
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 1NT Ö= 8 -90 20/24
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Jan Schneider - Ester Schneider 2 N-2 K -100 17/27
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Olsson - Karin Eresund 3 N-2 K -100 17/27
Agneta Johansson - Lars Svensson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 2 Ö= 8 -110 14/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1NT Ö+1 2 -120 11/33
Christer Ekberg - Max Elander Junot Delcomyn - Christina Leander 1NT Ö+1 10 -120 11/33
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 2 -140 7/37
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= 2 -140 7/37
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Peter Moricz - Per-Olof Olsson 2 S-3 3 -150 2/42
Lars G Svensson - Greger Jonsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 N-3 K -150 2/42
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1NT Ö+2 8 -150 2/42

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Syd giv
alla i zon
E952
87
kn4
K10762
3
E964
D82
EDkn83
KD4
Dkn1032
K9753
kn10876
K5
E106
954

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N53264
S53264
Ö8101179
V8101179
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Karen Nielsen - Camilla Kellerman 4 Ö-1 9 100 43/1
Per Almqvist - Jan-Erik Olsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 Ö-1 Kn 100 43/1
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+3 Kn -230 40/4
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Jan Schneider - Ester Schneider 4D S-2 E -500 38/6
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= Kn -620 34/10
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 4 Ö= Kn -620 34/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 6 -620 34/10
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 5 -650 18/26
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Mona Andersson - Ulla Öberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 10 -650 18/26
Rutger Persson - Claes Nilsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 Ö+1 8 -650 18/26
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lisa Engström - Sonja Christensson 4 V+1 8 -650 18/26
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö+1 8 -650 18/26
Lars G Svensson - Greger Jonsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Christina Kronlund - Thomas Ålander Christer Ekberg - Max Elander 4 Ö+1 Kn -650 18/26
Ove Jönsson - Thore Lindström Peter Moricz - Per-Olof Olsson 4 V+2 Kn -680 2/42
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö+2 Kn -680 2/42
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Junot Delcomyn - Christina Leander 4 Ö+2 Kn -680 2/42

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Väst giv
ingen i zon
EKkn2
EKD1094
3
ED
873
kn5
KD2
Kkn1072
D1065
83
kn1085
965
94
762
E9764
843

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N89121011
S89121011
Ö54121
V54121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Karen Nielsen - Camilla Kellerman 6 N+1 Kn 1010 39/5
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 6 N+1 Kn 1010 39/5
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 6 N+1 Kn 1010 39/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 6 N+1 5 1010 39/5
Per Almqvist - Jan-Erik Olsson Göran Olsson - Karin Eresund 6 N+1 5 1010 39/5
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson 6 N+1 Kn 1010 39/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 N= 8 980 30/14
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 6 N= Kn 980 30/14
Christina Kronlund - Thomas Ålander Christer Ekberg - Max Elander 6 N= 6 980 30/14
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N+3 6 510 26/18
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N+2 Kn 480 19/25
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+2 Kn 480 19/25
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N+2 Kn 480 19/25
Lars G Svensson - Greger Jonsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 N+1 3 480 19/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 N+2 Kn 480 19/25
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Jan Schneider - Ester Schneider 4 N+2 3 480 19/25
Rutger Persson - Claes Nilsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4NT N+1 9 460 12/32
Mona Andersson - Ulla Öberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N+1 Kn 450 8/36
Ove Jönsson - Thore Lindström Peter Moricz - Per-Olof Olsson 4 N+1 Kn 450 8/36
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N+1 Kn 450 8/36
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+5 3 260 4/40
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+3 9 200 2/42
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Junot Delcomyn - Christina Leander 6 S-2 8 -100 0/44

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Nord giv
Ö-V i zon
964
ED86
K72
1053
EK75
9
D9864
962
10832
kn10
E53
EDkn8
Dkn
K75432
kn10
K74

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N33836
S33836
Ö10105106
V10105106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Christina Leander Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S= E 140 44/0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S= E 110 41/3
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S= 2 110 41/3
Mona Andersson - Ulla Öberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-1 E 100 38/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 S-1 E -50 34/10
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S-1 E -50 34/10
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 S-1 E -50 34/10
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Lisa Engström - Sonja Christensson 3 S-2 E -100 29/15
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 4 S-2 E -100 29/15
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 V+1 4 -140 25/19
Christer Ekberg - Max Elander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= 3 -140 25/19
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Peter Moricz - Per-Olof Olsson 3 V+1 E -170 14/30
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö+1 Kn -170 14/30
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Karen Nielsen - Camilla Kellerman 3 Ö+1 10 -170 14/30
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+1 Kn -170 14/30
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Calle Erlandsson 2 Ö+2 4 -170 14/30
Lars G Svensson - Greger Jonsson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3 Ö+1 Kn -170 14/30
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 Ö+1 K -170 14/30
Jan Schneider - Ester Schneider Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 V+1 6 -170 14/30
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson 2 V+2 2 -170 14/30
Ove Jönsson - Thore Lindström Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+2 Kn -200 4/40
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 4 Ö= 2 -620 2/42
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö+1 10 -650 0/44

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Öst giv
alla i zon
104
EK103
kn10987
63
ED87
8642
64
Ekn7
Kkn95
5
EK2
D10542
632
Dkn97
D53
K98

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N16612
S16612
Ö1177129
V1177129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 Ö-1 D 100 44/0
Mona Andersson - Ulla Öberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V+3 E -200 40/4
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö+2 8 -200 40/4
Junot Delcomyn - Christina Leander Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö+3 2 -200 40/4
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 V+4 E -230 34/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson 3 V+3 K -230 34/10
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+4 E -230 34/10
Lars G Svensson - Greger Jonsson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 4 Ö= D -620 29/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= D -620 29/15
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Lisa Engström - Sonja Christensson 4 Ö+1 8 -650 22/22
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 3 -650 22/22
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Karen Nielsen - Camilla Kellerman 4 Ö+1 3 -650 22/22
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö+1 10 -650 22/22
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 K -650 22/22
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Peter Moricz - Per-Olof Olsson 4 Ö+2 D -680 8/36
Ove Jönsson - Thore Lindström Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+2 E -680 8/36
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö+2 D -680 8/36
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 4 V+2 E -680 8/36
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+2 6 -680 8/36
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 V+2 E -680 8/36
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 4 Ö+2 2 -680 8/36
Christer Ekberg - Max Elander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V+2 E -680 8/36
Jan Schneider - Ester Schneider Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö+2 2 -680 8/36

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Syd giv
ingen i zon
K4
EDkn43
642
K82
ED865
K875
D9
E5
kn9
1096
1085
D9743
10732
2
EKkn73
kn106

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N89879
S89879
Ö53454
V53454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Ulla Öberg Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N= Kn 400 44/0
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-4 E 200 42/2
Rutger Persson - Claes Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V-3 2 150 39/5
Junot Delcomyn - Christina Leander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V-3 6 150 39/5
Jan Schneider - Ester Schneider Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S= E 130 36/8
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Peter Moricz - Per-Olof Olsson 2 V-1 2 50 34/10
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 2 N-1 Kn -50 25/19
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT N-1 3 -50 25/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-1 Kn -50 25/19
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-1 E -50 25/19
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S-1 E -50 25/19
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S-1 E -50 25/19
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N-1 9 -50 25/19
Christina Kronlund - Thomas Ålander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 E -50 25/19
Anders Olsson - Sten Ahlgren Karen Nielsen - Camilla Kellerman 3 S-2 5 -100 9/35
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 N-2 Kn -100 9/35
Lisa Engström - Sonja Christensson Ove Jönsson - Thore Lindström 3 S-2 E -100 9/35
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3 S-2 E -100 9/35
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-2 Kn -100 9/35
Christer Ekberg - Max Elander Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 N-2 Kn -100 9/35
Göran Olsson - Karin Eresund Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 2 N-2 Kn -100 9/35
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3 N-2 Kn -100 9/35
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 S-3 E -150 0/44

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Väst giv
N-S i zon
Dkn83
EKkn10
6
KDkn9
10
932
D9853
10764
42
87654
Kkn107
82
EK9765
D
E42
E53

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N138101313
S138101313
Ö05100
V05100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Karen Nielsen - Camilla Kellerman 7NT N= 4 2220 43/1
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Peter Moricz - Per-Olof Olsson 7NT N= 8 2220 43/1
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Jan Öhman - Erwin Wilhelm 7 S= 9 2210 39/5
Christina Kronlund - Thomas Ålander Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 7 S= 2 2210 39/5
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6 S+1 10 1460 29/15
Rutger Persson - Claes Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 6 S+1 9 1460 29/15
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 S+1 10 1460 29/15
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 6 S+1 10 1460 29/15
Christer Ekberg - Max Elander Hanna Lewandowski - Marek Drukier 6 S+1 5 1460 29/15
Jan Schneider - Ester Schneider Stig Unoson - Calle Erlandsson 6 S+1 3 1460 29/15
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 6 S+1 5 1460 29/15
Junot Delcomyn - Christina Leander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 S+1 9 1460 29/15
Mona Andersson - Ulla Öberg Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT S+4 5 720 20/24
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 4 S+3 5 710 10/34
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S+3 8 710 10/34
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+3 9 710 10/34
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S+2 5 710 10/34
Lisa Engström - Sonja Christensson Ove Jönsson - Thore Lindström 4 S+3 7 710 10/34
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+3 5 710 10/34
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+3 8 710 10/34
Göran Olsson - Karin Eresund Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 4 S+3 8 710 10/34
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+3 3 710 10/34
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 S+1 9 680 0/44

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Nord giv
alla i zon
kn53
E10754
75
965
K92
KD6
432
kn1042
76
982
KD109
ED73
ED1084
kn3
Ekn86
K8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67898
S67898
Ö75445
V75445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S+1 Kn 140 37/7
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 1 S+2 Kn 140 37/7
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Karen Nielsen - Camilla Kellerman 1 S+2 K 140 37/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 S+1 K 140 37/7
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3 S= D 140 37/7
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= K 140 37/7
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Stig Unoson - Calle Erlandsson 2 S+1 K 140 37/7
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 6 140 37/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 1 S+1 2 110 26/18
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Ove Jönsson - Thore Lindström 2 S= 6 110 26/18
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 2 S= K 110 26/18
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V-1 Kn 100 20/24
Junot Delcomyn - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-1 3 100 20/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 1NT V-1 3 100 20/24
Christer Ekberg - Max Elander Irma Svensson - Ruth Gustavsson 1 S= K 80 14/30
Göran Olsson - Karin Eresund Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1 S= Kn 80 14/30
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1 S= K 80 14/30
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-1 2 -100 6/38
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lisa Engström - Sonja Christensson 3 S-1 K -100 6/38
Mona Andersson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 4 -100 6/38
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S-1 K -100 6/38
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 2 S-1 K -100 6/38
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 S-3 K -300 0/44

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Öst giv
ingen i zon
E872
Dkn974
7
K53
K4
8
10854
Dkn10987
kn6
1053
EDkn96
E42
D10953
EK62
K32
6

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N3510107
S3410107
Ö98333
V98333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+2 8 480 44/0
Mona Andersson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 8 450 38/6
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S+1 10 450 38/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+1 5 450 38/6
Junot Delcomyn - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 8 450 38/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 4 S+1 4 450 38/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Karen Nielsen - Camilla Kellerman 4 S= D 420 29/15
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= 5 420 29/15
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S= D 420 29/15
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 S= D 420 29/15
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 5D V-2 E 300 23/21
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 5D V-2 7 300 23/21
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 S+3 4 230 20/24
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S+2 8 200 18/26
Christer Ekberg - Max Elander Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 S+1 10 170 16/28
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5D V-1 7 100 12/32
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Ove Jönsson - Thore Lindström 5D Ö-1 E 100 12/32
Göran Olsson - Karin Eresund Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 Ö-2 E 100 12/32
Lars G Svensson - Greger Jonsson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 5 V-1 E 50 7/37
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 4 Ö-1 E 50 7/37
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Lisa Engström - Sonja Christensson 5 N-1 E -50 3/41
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 S-1 10 -50 3/41
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 S-2 8 -100 0/44

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Syd giv
N-S i zon
9
EDkn1075
87
Kkn53
Kkn743
9862
K
D98
E1082
K
D1065
10764
D65
43
Ekn9432
E2

Optimalt kontrakt: 5D V-3 500
 NT
N991158
S991158
Ö33282
V33282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 N= 6 620 38/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 N= 10 620 38/6
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 4 N= 4 620 38/6
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 N= E 620 38/6
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 N= E 620 38/6
Christina Kronlund - Thomas Ålander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= E 620 38/6
Stig Unoson - Calle Erlandsson Göran Olsson - Karin Eresund 4 N= 5 620 38/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N+3 6 200 30/14
Ove Jönsson - Thore Lindström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-3 E 150 28/16
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Britt Lindberg - Åke Lindström 2 N+1 10 140 23/21
Lars G Svensson - Greger Jonsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 N= E 140 23/21
Christer Ekberg - Max Elander Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 N+1 E 140 23/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 2 N+1 7 140 23/21
Jan Schneider - Ester Schneider Junot Delcomyn - Christina Leander 2 S= 8 90 18/26
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 3 V-1 E 50 16/28
Anders Olsson - Sten Ahlgren Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-1 8 -100 12/32
Lisa Engström - Sonja Christensson Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 4 N-1 E -100 12/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 4 -100 12/32
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-2 4 -200 6/38
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-2 E -200 6/38
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 3 S-2 3 -200 6/38
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Mona Andersson - Ulla Öberg 2NT S-3 4 -300 2/42
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5D N-2 E -500 0/44

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Väst giv
Ö-V i zon
E104
E2
10642
D1053
Kkn862
D
985
kn742
95
109653
Dkn7
986
D73
Kkn874
EK3
EK

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N101111911
S1011111011
Ö22232
V22232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N+3 7 490 44/0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+2 8 460 38/6
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT S+2 2 460 38/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+2 6 460 38/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+2 5 460 38/6
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT S+2 6 460 38/6
Ove Jönsson - Thore Lindström Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S+1 2 430 23/21
Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3NT S+1 2 430 23/21
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Mona Andersson - Ulla Öberg 3NT S+1 6 430 23/21
Lars G Svensson - Greger Jonsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT N+1 5 430 23/21
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT S+1 8 430 23/21
Christer Ekberg - Max Elander Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+1 6 430 23/21
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 6 430 23/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3NT S+1 2 430 23/21
Christina Kronlund - Thomas Ålander Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+1 2 430 23/21
Stig Unoson - Calle Erlandsson Göran Olsson - Karin Eresund 3NT S+1 2 430 23/21
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT S= 6 400 12/32
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 N+2 2 170 9/35
Lisa Engström - Sonja Christensson Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck 3 S+1 8 170 9/35
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT S-1 2 -50 4/40
Jan Schneider - Ester Schneider Junot Delcomyn - Christina Leander 6 S-1 8 -50 4/40
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 4 S-1 D -50 4/40
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 6NT S-3 9 -150 0/44

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Nord giv
ingen i zon
KDkn52
65
kn3
D762
863
D94
E74
E1093
1094
kn73
108652
kn4
E7
EK1082
KD9
K85

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N108101010
S108101010
Ö34323
V34323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S+2 3 460 41/3
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT S+2 3 460 41/3
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT S+2 3 460 41/3
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+2 3 460 41/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 4 N+1 Kn 450 35/9
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+1 4 450 35/9
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S+1 10 430 24/20
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 3NT S+1 4 430 24/20
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+1 3 430 24/20
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 3NT S+1 3 430 24/20
Christer Ekberg - Max Elander Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3NT S+1 3 430 24/20
Jan Schneider - Ester Schneider Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S+1 3 430 24/20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT S+1 9 430 24/20
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+1 8 430 24/20
Junot Delcomyn - Christina Leander Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 3NT S+1 8 430 24/20
Ove Jönsson - Thore Lindström Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S= 8 420 13/31
Lisa Engström - Sonja Christensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= 3 420 13/31
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT N= 2 400 8/36
Göran Olsson - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT S= 3 400 8/36
Stig Unoson - Calle Erlandsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT S= 3 400 8/36
Mona Andersson - Ulla Öberg Peter Moricz - Per-Olof Olsson 2NT S+2 10 180 4/40
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT S-1 7 -50 1/43
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson 5 S-1 E -50 1/43

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Öst giv
N-S i zon
K1098
K2
K632
865
E
87543
kn8
EKD32
Dkn3
D10
ED954
kn94
76542
Ekn96
107
107

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N22464
S22464
Ö1010869
V1010869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 5 V-2 8 100 43/1
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö-2 7 100 43/1
Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 V+1 9 -110 39/5
Jan Schneider - Ester Schneider Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V+1 8 -110 39/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 Ö+2 10 -130 35/9
Stig Unoson - Calle Erlandsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V+1 10 -130 35/9
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+1 10 -140 32/12
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 Ö+3 5 -150 30/14
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö= 10 -400 24/20
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 3NT Ö= 8 -400 24/20
Göran Olsson - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö= 2 -400 24/20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT Ö= 2 -400 24/20
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö= 7 -400 24/20
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö+1 7 -430 13/31
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 3NT Ö+1 6 -430 13/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 3NT Ö+1 4 -430 13/31
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT Ö+1 7 -430 13/31
Junot Delcomyn - Christina Leander Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 3NT Ö+1 2 -430 13/31
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson 3NT Ö+1 4 -430 13/31
Mona Andersson - Ulla Öberg Peter Moricz - Per-Olof Olsson 3NT Ö+2 7 -460 4/40
Ove Jönsson - Thore Lindström Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT Ö+2 7 -460 4/40
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö+2 4 -460 4/40
Lisa Engström - Sonja Christensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+3 4 -490 0/44

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn54
kn86
64
E963
ED87
1092
E1073
KD
9632
EKD54
D98
5
10
73
Kkn52
kn108742

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N83343
S84343
Ö591098
V591098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 V-4 E 400 44/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V-3 6 300 42/2
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V-2 6 200 31/13
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 4 Ö-2 Kn 200 31/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lisa Engström - Sonja Christensson 4 V-2 E 200 31/13
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-2 8 200 31/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 4 V-2 6 200 31/13
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 V-2 6 200 31/13
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 V-2 6 200 31/13
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 V-2 6 200 31/13
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V-2 6 200 31/13
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-2 Kn 200 31/13
Ove Jönsson - Thore Lindström Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 V-1 6 100 17/27
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 10 100 17/27
Willy Landgren - Bibi Jönsson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 4 Ö-1 10 100 17/27
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 4 Ö-1 10 100 17/27
Jan Schneider - Ester Schneider Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 V= 4 -140 12/32
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Karen Nielsen - Camilla Kellerman 3NT V= 5 -600 10/34
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 Ö= 4 -620 6/38
Agneta Johansson - Lars Svensson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V= 6 -620 6/38
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 V= 6 -620 6/38
Mona Andersson - Ulla Öberg Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 5 V= E -650 2/42
Göran Olsson - Karin Eresund Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT V+2 4 -660 0/44

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Väst giv
alla i zon
Ekn8
Ekn62
K63
EK8
973
843
kn8742
D5
1054
K9
ED1095
kn74
KD62
D1075

109632

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N11612118
S11612117
Ö27123
V27123
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 4 N+2 4 680 38/6
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N+2 4 680 38/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 4 N+2 E 680 38/6
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 N+2 Kn 680 38/6
Jan Schneider - Ester Schneider Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S+2 9 680 38/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 N+2 E 680 38/6
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 N+2 Kn 680 38/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N+1 9 650 27/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 10 650 27/17
Willy Landgren - Bibi Jönsson Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 4 S+1 D 650 27/17
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist 4 N+1 7 650 27/17
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 S= Kn 620 19/25
Mona Andersson - Ulla Öberg Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 4 620 19/25
Agneta Johansson - Lars Svensson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N= 4 620 19/25
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 620 19/25
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5 N= 5 600 14/30
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2NT N+2 5 180 12/32
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Karen Nielsen - Camilla Kellerman 2NT N-1 5 -100 7/37
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N-1 10 -100 7/37
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N-1 10 -100 7/37
Göran Olsson - Karin Eresund Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT N-1 9 -100 7/37
Ove Jönsson - Thore Lindström Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT N-2 5 -200 1/43
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Stig Unoson - Calle Erlandsson 3NT N-2 5 -200 1/43

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Nord giv
N-S i zon
EKkn32
765
K2
Ekn7
D106
KDkn108
Dkn54
6
874
E43

KD108543
95
92
E1098763
92

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N410478
S410468
Ö72855
V92865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Christer Ekberg - Max Elander 3NT N+1 8 630 44/0
Junot Delcomyn - Christina Leander Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT N= K 600 42/2
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö-3 E 150 39/5
Per Almqvist - Jan-Erik Olsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V-3 K 150 39/5
Stig Unoson - Calle Erlandsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 N= E 140 36/8
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö-2 9 100 33/11
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V-2 E 100 33/11
Mona Andersson - Ulla Öberg Lisa Engström - Sonja Christensson 4 V-1 E 50 27/17
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 4 V-1 E 50 27/17
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 E 50 27/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V-1 E 50 27/17
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 S-1 6 -100 20/24
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5 S-1 6 -100 20/24
Agneta Johansson - Lars Svensson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT N-1 K -100 20/24
Rutger Persson - Claes Nilsson Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= E -110 15/29
Jan Schneider - Ester Schneider Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 Ö= 5 -110 15/29
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= E -140 10/34
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 V= E -140 10/34
Göran Olsson - Karin Eresund Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V+1 E -140 10/34
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-2 6 -200 4/40
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 5D S-1 6 -200 4/40
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4NT N-2 K -200 4/40
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D S-2 6 -500 0/44

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Öst giv
Ö-V i zon
K103
9874
832
743
ED85
kn5
kn1096
E65
kn62
D10
EK74
Dkn102
974
EK632
D5
K98

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N33634
S33634
Ö10107108
V10107108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT V-2 9 200 43/1
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 V-2 9 200 43/1
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT Ö-1 E 100 35/9
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 9 100 35/9
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-1 E 100 35/9
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V-1 E 100 35/9
Per Almqvist - Jan-Erik Olsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 Ö-1 E 100 35/9
Junot Delcomyn - Christina Leander Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V-1 9 100 35/9
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 V= 9 -110 23/21
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= K -110 23/21
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 3 Ö= E -110 23/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V+1 8 -110 23/21
Peter Moricz - Per-Olof Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos 2 V= 9 -110 23/21
Göran Olsson - Karin Eresund Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö= E -110 23/21
Mona Andersson - Ulla Öberg Lisa Engström - Sonja Christensson 3 Ö+1 E -130 14/30
Stig Unoson - Calle Erlandsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 Ö= E -130 14/30
Ebon Agvard - Kuno Wahlgren Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö+1 E -130 14/30
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 1 V+2 9 -140 8/36
Rolf Sjödahl - Magnus Friberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 V+2 4 -140 8/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= 9 -140 8/36
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V+1 9 -170 3/41
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 V+2 9 -170 3/41
Jan Schneider - Ester Schneider Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V= 9 -620 0/44

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Syd giv
alla i zon
Ekn9
K8
D9
E87432
542
kn109752
Ekn8
6
K8763
E6
1065
D105
D10
D43
K7432
Kkn9

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N119669
S109569
Ö24763
V24764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3D N= E 670 44/0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lisa Engström - Sonja Christensson 3NT N+1 3 630 42/2
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT N= 3 600 40/4
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö-2 K 200 38/6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 N+1 3 130 27/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Moricz - Per-Olof Olsson 3 N+1 E 130 27/17
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 3 N+1 E 130 27/17
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 3 N+1 E 130 27/17
Jan Schneider - Ester Schneider Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 N+2 E 130 27/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Stig Unoson - Calle Erlandsson 3 N+1 E 130 27/17
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 4 N= E 130 27/17
Willy Landgren - Bibi Jönsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+2 9 130 27/17
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 N+1 E 130 27/17
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Christer Ekberg - Max Elander 4 N= E 130 27/17
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Britt Lindberg - Åke Lindström 2 N+1 E 110 11/33
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= E 110 11/33
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ove Jönsson - Thore Lindström 3 N= 5 110 11/33
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3 S= 6 110 11/33
Lars G Svensson - Greger Jonsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 N= 3 110 11/33
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Junot Delcomyn - Christina Leander 2 N+1 E 110 11/33
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V= E -110 4/40
Mona Andersson - Ulla Öberg Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 5 N-2 E -200 1/43
Göran Olsson - Karin Eresund Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5 N-2 E -200 1/43

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.23

Väst giv
ingen i zon
32
KDkn7
Dkn10
D1083
Dkn985
8
854
K954
EK1076
1093
63
kn76
4
E6542
EK972
E2

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7111158
S7111158
Ö52182
V52182
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Greger Jonsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 5D V-3 K 500 44/0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 4 S+2 8 480 39/5
Kent Bengtsson - Pyttsi Flodqvist Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 S+2 D 480 39/5
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Per Almqvist - Jan-Erik Olsson 4 S+2 8 480 39/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+2 E 480 39/5
Britta-Lena Rundcrantz - Inger Malmroos Susanne Levin - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+1 D 450 23/21
Mats Mårtensson - Charlotte Rudbäck Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 N+1 E 450 23/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Lisa Engström - Sonja Christensson 4 S+1 D 450 23/21
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Moricz - Per-Olof Olsson 5 S= D 450 23/21
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S+1 D 450 23/21
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ove Jönsson - Thore Lindström 4 N+1 K 450 23/21
Karen Nielsen - Camilla Kellerman Rolf Sjödahl - Magnus Friberg 4 S+1 D 450 23/21
Jan Schneider - Ester Schneider Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 S+1 D 450 23/21
Göran Olsson - Karin Eresund Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 23/21
Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson Junot Delcomyn - Christina Leander 4 S+1 D 450 23/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 S+1 D 450 23/21
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ebon Agvard - Kuno Wahlgren 4 S+1 D 450 23/21
Mona Andersson - Ulla Öberg Anette Wald Gärdenfors - Lotta Lundberg 5 S= 8 400 10/34
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4D Ö-2 E 300 6/38
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4D Ö-2 E 300 6/38
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Christer Ekberg - Max Elander 4D Ö-2 E 300 6/38
Cornelia Tiller - Lennart Lindahl Britt Lindberg - Åke Lindström 3 N+2 K 200 2/42
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+1 8 150 0/44