Kommande tävlingar
27/04 Rekommenderad spelhelg för SM
28/04 Sista anmälnings- och speldatu
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
06/04 Laholms BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » Måndag 14.00 partävling med hcp o partnergranti 2014-05-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 14.00 partävling med hcp o partnergranti 2014-05-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Nord giv
ingen i zon
Jack
652
K106
KD5
10987
Jack
K107
EDkn3
E976
ED
Jack
E94
742
10842
Kkn2
Jack
Dkn83
985
kn3
6543

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
  

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N53344
S53344
Ö8101089
V810989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ester Schneider - Gunvor Dieden Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 3NT V-1 7 50 16.6/3.4
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT V-1 10 50 16.6/3.4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT V-1 10 50 16.6/3.4
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V-1 10 50 16.6/3.4
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2NT V+2 10 -180 11.1/8.9
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V= 10 -400 5.6/14.4
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Gunilla Wallin - Hans Ryning 3NT V= 10 -400 5.6/14.4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT V= 6 -400 5.6/14.4
Göran Öhrn - Stig Persson Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3NT V= 7 -400 5.6/14.4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT V+1 9 -430 0.1/19.9
Bertil Cohen - Jörgen Cohen     - 12.3/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Öst giv
N-S i zon
Jack
KD
ED76
765
Dkn107
Jack
E743
K108
109
9643
Jack
82
943
Ekn42
K852
Jack
kn10965
kn52
KD83
E

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
   

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8910109
S81010109
Ö43334
V43334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S+1 10 650 19.9/0.1
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Gunilla Wallin - Hans Ryning 3NT N+1 2 630 16.6/3.4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N+1 2 630 16.6/3.4
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT N= 4 600 12.2/7.8
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3NT N= 2 600 12.2/7.8
Ester Schneider - Gunvor Dieden Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 2NT N+2 5 180 8.9/11.1
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT N+1 2 150 5.6/14.4
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 2NT N+1 7 150 5.6/14.4
Göran Öhrn - Stig Persson Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 2 S= 10 110 2.3/17.7
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2 N-1 5 -100 0.1/19.9
Bertil Cohen - Jörgen Cohen     - 12.3/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Syd giv
Ö-V i zon
Jack
103
E95
1083
D10872
Jack
EKDkn7
K4
E97
K43
Jack
9854
72
kn64
Ekn95
Jack
62
Dkn10863
KD52
6

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
    

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N46833
S46833
Ö975107
V9751010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 E 100 19.9/0.1
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V= E -140 17.7/2.3
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Åke Hansson 2 V+2 E -170 14.4/5.6
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2 V+2 7 -170 14.4/5.6
Gunilla Wallin - Hans Ryning Lennart Lindahl - Tommy Lööf 3 V+2 E -200 11.1/8.9
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5D S-2 E -300 8.9/11.1
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 3NT V= 7 -600 6.7/13.3
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 V= E -620 4.5/15.5
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+1 E -650 1.2/18.8
Göran Öhrn - Stig Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V+1 E -650 1.2/18.8
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman     - 12.5/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Väst giv
alla i zon
Jack
D4
Ekn105
Kkn
KD862
Jack
EKkn1062
D4
54
kn94
Jack
93
K32
10632
E1073
Jack
875
9876
ED987
5

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
 

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68945
S68945
Ö65488
V65488
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Åke Hansson 3 V-2 K 200 19.9/0.1
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3 V-1 K 100 15.5/4.5
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 V-1 K 100 15.5/4.5
Gunilla Wallin - Hans Ryning Lennart Lindahl - Tommy Lööf 2 V-1 K 100 15.5/4.5
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-1 E -100 11.1/8.9
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 2 V= K -110 8.9/11.1
Göran Öhrn - Stig Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S-2 E -200 5.6/14.4
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S-2 E -200 5.6/14.4
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N-3 9 -300 1.2/18.8
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3 N-3 9 -300 1.2/18.8
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman     - 12.5/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Nord giv
N-S i zon
Jack
E1094
10
97
EKD842
Jack
kn7
EKD2
K52
kn1065
Jack
D8532
kn9753
3
97
Jack
K6
864
EDkn10864
3

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
  

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N1011577
S1011577
Ö32856
V32856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5D S= E 750 19.9/0.1
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bengt Brynell - Åke Hansson 5 S= E 600 16.6/3.4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 S= E 600 16.6/3.4
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Öhrn - Stig Persson 5D V-3 E 500 13.3/6.7
Gunilla Wallin - Hans Ryning Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3 S+2 E 150 11.1/8.9
Ester Schneider - Gunvor Dieden Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 S+1 E 110 8.9/11.1
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 6 S-1 E -100 6.7/13.3
Elsa Olsson - Birgit Hartman Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 5 S-2 E -200 4.5/15.5
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 5D N-3 3 -800 2.3/17.7
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Yngve Jarl - Birgitta Forsström 7D N-4 3 -1100 0.1/19.9
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg     - 11.2/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Öst giv
Ö-V i zon
Jack
92
854
Kkn75
E643
Jack
E84
Dkn72
63
Dkn107
Jack
kn1075
1063
1092
985
Jack
KD63
EK9
ED84
K2

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
   

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N911999
S911999
Ö42444
V42444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT S= D 400 10.0/10.0
Ester Schneider - Gunvor Dieden Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT S= D 400 10.0/10.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Öhrn - Stig Persson 3NT S= 2 400 10.0/10.0
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bengt Brynell - Åke Hansson 3NT S= 10 400 10.0/10.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S= 2 400 10.0/10.0
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT S= D 400 10.0/10.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N= 10 400 10.0/10.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3NT S= D 400 10.0/10.0
Gunilla Wallin - Hans Ryning Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3NT S= D 400 10.0/10.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 3NT S= D 400 10.0/10.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg     - 11.2/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Syd giv
alla i zon
Jack
8
K762
1098632
D7
Jack
D97542
Dkn1093

E8
Jack
Kkn10
E5
D7
Kkn10643
Jack
E63
84
EKkn54
952

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
    

Optimalt kontrakt: 7D S-4 -1100
 NT
N29315
S29315
Ö1148126
V1148126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ester Schneider - Gunvor Dieden Bengt Brynell - Åke Hansson 2 S+1 E 110 19.9/0.1
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 S-2 2 -200 16.6/3.4
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Göran Öhrn - Stig Persson 3 V+2 10 -200 16.6/3.4
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 4 V+1 10 -650 11.1/8.9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V+1 9 -650 11.1/8.9
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Lennart Lindahl - Tommy Lööf 4 Ö+1 10 -650 11.1/8.9
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Gunilla Wallin - Hans Ryning 4 V+2 10 -680 3.4/16.6
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+2 10 -680 3.4/16.6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 V+2 10 -680 3.4/16.6
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 5 V+1 10 -680 3.4/16.6
Marianne Servin - Ulla Öberg     - -/12.2

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Väst giv
ingen i zon
Jack
87543
Kkn975
KD
6
Jack
KD102
10
kn742
Dkn105
Jack
96
D8643
E65
982
Jack
Ekn
E2
10983
EK743

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
 

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87987
S87987
Ö55446
V55445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT S= K 400 19.9/0.1
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 2 S+2 10 130 17.7/2.3
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Göran Öhrn - Stig Persson 1 V-2 6 100 15.5/4.5
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Gunilla Wallin - Hans Ryning 4 N-1 9 -50 11.1/8.9
Ester Schneider - Gunvor Dieden Bengt Brynell - Åke Hansson 4 N-1 5 -50 11.1/8.9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 S-1 10 -50 11.1/8.9
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N-2 5 -100 3.4/16.6
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Lennart Lindahl - Tommy Lööf 3NT S-2 D -100 3.4/16.6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3NT S-2 E -100 3.4/16.6
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 S-2 K -100 3.4/16.6
Marianne Servin - Ulla Öberg     - -/12.2

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Nord giv
Ö-V i zon
Jack
62
ED954
EDkn63
10
Jack
875
6
K542
KDkn75
Jack
KD103
K873
109
432
Jack
Ekn94
kn102
87
E986

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
  

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7101199
S7101189
Ö53243
V53243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 N+1 K 450 15.5/4.5
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 N+1 K 450 15.5/4.5
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 K 450 15.5/4.5
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bengt Brynell - Åke Hansson 4 N+1 K 450 15.5/4.5
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 N+1 10 450 15.5/4.5
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 4 N= K 420 6.7/13.3
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 4 N= 10 420 6.7/13.3
Gunilla Wallin - Hans Ryning Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 N= 4 420 6.7/13.3
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 N+2 3 170 2.3/17.7
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+1 4 140 0.1/19.9
Monica Gilhorn - Anita Martinsson     - -/9.6

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Öst giv
alla i zon
Jack
K52
E863
98
kn542
Jack
Dkn983
K52
ED1052
Jack
10764
D
K643
EKD6
Jack
E
kn10974
kn7
109873

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
   

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N62624
S62624
Ö696109
V696109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 5 V-2 2 200 19.9/0.1
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 5 V-1 E 100 17.7/2.3
Marianne Servin - Ulla Öberg Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2 V+2 4 -170 14.4/5.6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+2 E -170 14.4/5.6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bengt Brynell - Åke Hansson 3 V+2 8 -200 11.1/8.9
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V= 4 -620 6.7/13.3
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= 9 -620 6.7/13.3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 V= E -620 6.7/13.3
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V+1 E -650 1.2/18.8
Gunilla Wallin - Hans Ryning Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 V+1 9 -650 1.2/18.8
Monica Gilhorn - Anita Martinsson     - -/9.6

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Syd giv
ingen i zon
Jack
3
976542
E1063
E2
Jack
D98542
83
42
954
Jack
1076
Ekn
Kkn97
K1076
Jack
EKkn
KD10
D85
Dkn83

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
    

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N91011610
S8910610
Ö43273
V43272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 S+1 2 450 17.7/2.3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N+1 7 450 17.7/2.3
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 N+1 7 450 17.7/2.3
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 3NT N+1 7 430 12.2/7.8
Gunilla Wallin - Hans Ryning Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S+1 5 430 12.2/7.8
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= 7 420 6.7/13.3
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Göran Öhrn - Stig Persson 4 S= 2 420 6.7/13.3
Bengt Brynell - Åke Hansson Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 4 N= Kn 420 6.7/13.3
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT S= 2 400 2.3/17.7
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT S+2 4 180 0.1/19.9
Ester Schneider - Gunvor Dieden     - 11.3/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Väst giv
N-S i zon
Jack
E96
E105
Ekn876
86
Jack
82
K763
1092
D1093
Jack
Dkn753
D98
4
Ekn52
Jack
K104
kn42
KD53
K74

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
 

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N610789
S610779
Ö73653
V73653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 D 630 18.8/1.2
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT S+1 8 630 18.8/1.2
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 N= Kn 600 15.5/4.5
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Göran Öhrn - Stig Persson 2NT N+1 7 150 13.3/6.7
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 N+1 8 130 8.9/11.1
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 N+1 D 130 8.9/11.1
Bengt Brynell - Åke Hansson Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 3 N+1 8 130 8.9/11.1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N+1 Kn 110 4.5/15.5
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 1 Ö-1 3 50 2.3/17.7
Gunilla Wallin - Hans Ryning Marianne Servin - Ulla Öberg 5 N-2 8 -200 0.1/19.9
Ester Schneider - Gunvor Dieden     - 11.3/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Nord giv
alla i zon
Jack
8
109
1097653
K942
Jack
kn4
kn7542
KD
E1073
Jack
E976532
EK3
kn
kn6
Jack
KD10
D86
E842
D85

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
  

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78446
S78446
Ö65996
V65896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V-2 8 200 19.9/0.1
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Göran Öhrn - Stig Persson 2 V-1 8 100 15.5/4.5
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö-1 2 100 15.5/4.5
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö-1 E 100 15.5/4.5
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 Ö= 5 -110 11.1/8.9
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 2 Ö+2 5 -170 8.9/11.1
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunilla Wallin - Hans Ryning 2 Ö+3 E -200 6.7/13.3
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5D N-2 E -500 4.5/15.5
Bengt Brynell - Åke Hansson Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= E -620 2.3/17.7
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Ester Schneider - Gunvor Dieden 3D Ö= E -730 0.1/19.9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson     - -/11.4

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Öst giv
ingen i zon
Jack
Dkn108
kn
E10643
E95
Jack
6
E10842
KD75
kn82
Jack
E943
D73
kn9
10763
Jack
K752
K965
82
KD4

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
   

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68696
S68696
Ö65746
V65746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N= 3 420 19.9/0.1
Bengt Brynell - Åke Hansson Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+2 6 170 17.7/2.3
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Göran Öhrn - Stig Persson 1NT N+2 3 150 15.5/4.5
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N= D 140 12.2/7.8
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunilla Wallin - Hans Ryning 2 N+1 Kn 140 12.2/7.8
Marianne Servin - Ulla Öberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT S+1 K 120 8.9/11.1
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 2 N= D 90 6.7/13.3
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-1 Kn -50 2.3/17.7
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-1 3 -50 2.3/17.7
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Ester Schneider - Gunvor Dieden 2NT N-1 3 -50 2.3/17.7
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson     - -/11.4

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Syd giv
N-S i zon
Jack
D52
K10974
107
EK10
Jack
E8
EDkn65
ED62
D4
Jack
K74
83
983
98763
Jack
kn10963
2
Kkn54
kn52

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
    

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N56587
S56687
Ö77756
V77756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+1 E 140 18.8/1.2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 3 S= 2 140 18.8/1.2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 1 V-1 K 50 15.5/4.5
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 1 V= E -80 13.3/6.7
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 1 V+1 E -110 5.6/14.4
Ester Schneider - Gunvor Dieden Gunilla Wallin - Hans Ryning 1 V+1 E -110 5.6/14.4
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Brynell - Åke Hansson 1 V+1 K -110 5.6/14.4
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Göran Öhrn - Stig Persson 1 V+1 E -110 5.6/14.4
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1 V+1 E -110 5.6/14.4
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Lennart Lindahl - Tommy Lööf 1 V+1 E -110 5.6/14.4
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson     - -/12.7

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Väst giv
Ö-V i zon
Jack
107
98
EK852
EK96
Jack
ED3
EDkn543
kn4
D10
Jack
98642
1062

kn7432
Jack
Kkn5
K7
D109763
85

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
 

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N69335
S610339
Ö7310104
V7310104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz 5 S= E 400 19.9/0.1
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Lennart Lindahl - Tommy Lööf 4 V-2 E 200 17.7/2.3
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Göran Öhrn - Stig Persson 4 N= 2 130 15.5/4.5
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 N-1 6 -50 10.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 N-1 10 -50 10.0/10.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Brynell - Åke Hansson 5 N-1 2 -50 10.0/10.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 5 S-1 E -50 10.0/10.0
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 5 N-2 10 -100 4.5/15.5
Ester Schneider - Gunvor Dieden Gunilla Wallin - Hans Ryning 5D N-2 10 -300 1.2/18.8
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5D N-2 6 -300 1.2/18.8
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson     - -/12.7

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Nord giv
ingen i zon
Jack
D1065
97654
62
D2
Jack
EKkn9
K2
E7543
96
Jack
43
1083
98
Kkn8743
Jack
872
EDkn
KDkn10
E105

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
  

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N46778
S46778
Ö97555
V87555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Öhrn - Stig Persson 2 V-1 6 50 17.7/2.3
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V-1 D 50 17.7/2.3
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 1NT V-1 2 50 17.7/2.3
Ester Schneider - Gunvor Dieden Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S-1 E -50 8.9/11.1
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2 S-1 K -50 8.9/11.1
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 N-1 9 -50 8.9/11.1
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT S-1 E -50 8.9/11.1
Bengt Brynell - Åke Hansson Lennart Lindahl - Tommy Lööf 2 S-1 6 -50 8.9/11.1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-2 3 -100 2.3/17.7
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 3 Ö= K -110 0.1/19.9
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz     - 11.2/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Öst giv
N-S i zon
Jack
E10873
103
Dkn103
kn8
Jack
kn96
Kkn
E
KD76532
Jack
KD54
D9876
K9
E10
Jack
2
E542
876542
94

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
   

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N28332
S28332
Ö105101011
V105101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Brynell - Åke Hansson Lennart Lindahl - Tommy Lööf 5 Ö-3 4 150 19.9/0.1
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V+2 10 -150 17.7/2.3
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Öhrn - Stig Persson 3 Ö+2 2 -200 14.4/5.6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3D S-1 K -200 14.4/5.6
Ester Schneider - Gunvor Dieden Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= 6 -400 11.1/8.9
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 Ö+1 9 -450 8.9/11.1
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT Ö+2 8 -460 4.5/15.5
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö+2 8 -460 4.5/15.5
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT V+2 7 -460 4.5/15.5
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 3NT Ö+3 7 -490 0.1/19.9
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz     - 11.2/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Syd giv
Ö-V i zon
Jack
Dkn109542
kn83
E4
3
Jack
6
K64
Kkn53
Kkn652
Jack
7
D1052
9876
E1097
Jack
EK83
E97
D102
D84

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
    

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N33498
S34498
Ö109844
V109844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S= 3 420 19.9/0.1
Ester Schneider - Gunvor Dieden Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N-1 7 -50 10.0/10.0
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 S-1 6 -50 10.0/10.0
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 4 N-1 E -50 10.0/10.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunilla Wallin - Hans Ryning 4 N-1 9 -50 10.0/10.0
Bengt Brynell - Åke Hansson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 N-1 6 -50 10.0/10.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 4 S-1 2 -50 10.0/10.0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-1 4 -50 10.0/10.0
Göran Öhrn - Stig Persson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 S-1 4 -50 10.0/10.0
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 6 S-2 3 -100 0.1/19.9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand     - 7.7/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Väst giv
alla i zon
Jack
D10743
753
D
EKD4
Jack
95
6
Kkn109643
532
Jack
K62
KDkn109
E5
kn86
Jack
Ekn8
E842
872
1097

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
 

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N967106
S967106
Ö37533
V37533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N= E 620 19.9/0.1
Göran Öhrn - Stig Persson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 3D Ö-2 7 500 17.7/2.3
Ester Schneider - Gunvor Dieden Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 V-4 E 400 14.4/5.6
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 V-4 E 400 14.4/5.6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-3 E 300 11.1/8.9
Bengt Brynell - Åke Hansson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3NT V-2 E 200 8.9/11.1
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel 3 N+1 E 170 5.6/14.4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunilla Wallin - Hans Ryning 2 N+2 K 170 5.6/14.4
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman 2NT Ö= 8 -120 2.3/17.7
Lennart Lindahl - Tommy Lööf Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S-6 5 -600 0.1/19.9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand     - 7.7/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Nord giv
N-S i zon
Jack
kn8
KD10984
E1063
8
Jack
52
kn
kn975
KD9632
Jack
KD10
763
D8
Ekn1075
Jack
E97643
E52
K42
4

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
  

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N4911107
S4911107
Ö93234
V93234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 N+1 7 650 20.0/0.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N= E 620 18.0/2.0
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Bengt Brynell - Åke Hansson 3 N+1 K 170 14.0/6.0
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+2 K 170 14.0/6.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 N+1 K 170 14.0/6.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunilla Wallin - Hans Ryning 4 V-1 E 50 10.0/10.0
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N-1 E -100 5.0/15.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-1 D -100 5.0/15.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 N-1 K -100 5.0/15.0
Göran Öhrn - Stig Persson Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 N-1 E -100 5.0/15.0
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 N-2 E -200 0.0/20.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Öst giv
Ö-V i zon
Jack
EK7
EK3
Ekn95
953
Jack
kn1064
Dkn1096
7
D72
Jack
5
72
KD1086
Ekn1084
Jack
D9832
854
432
K6

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
   

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N57897
S56797
Ö76445
V76445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4D Ö-3 8 800 20.0/0.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 V-4 K 400 18.0/2.0
Hanna Lewandowski - Niusia Lichtman Bengt Brynell - Åke Hansson 2 Ö-3 2 300 15.0/5.0
Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-3 9 300 15.0/5.0
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S= 7 140 12.0/8.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1 N= 5 70 10.0/10.0
Göran Öhrn - Stig Persson Ester Schneider - Gunvor Dieden 3NT N-1 K -50 8.0/12.0
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2 Ö= 8 -90 6.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunilla Wallin - Hans Ryning 3NT N-3 8 -150 3.0/17.0
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Marianne Servin - Ulla Öberg 5NT N-3 K -150 3.0/17.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3D N-3 5 -500 0.0/20.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Syd giv
alla i zon
Jack
ED1064
K9
Kkn1084
K
Jack
7532
83
D2
E10864
Jack
K8
ED10765
93
kn93
Jack
kn9
kn42
E765
D752

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
    

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N59597
S59597
Ö84844
V84844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 N= E 620 19.9/0.1
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Gunilla Wallin - Hans Ryning 3 Ö-2 E 200 17.7/2.3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N+3 9 170 15.5/4.5
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Göran Öhrn - Stig Persson 3 N+2 8 150 13.3/6.7
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bengt Brynell - Åke Hansson 2 N+2 3 130 10.0/10.0
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 N= E 130 10.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 Ö-1 Kn 100 5.6/14.4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ester Schneider - Gunvor Dieden 3 Ö-1 9 100 5.6/14.4
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Yngve Jarl - Birgitta Forsström 5 N-2 3 -200 1.2/18.8
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 5 N-2 9 -200 1.2/18.8
Lennart Lindahl - Tommy Lööf     - 6.9/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.05.19

Väst giv
ingen i zon
Jack
KDkn963
KDkn
Dkn9
9
Jack
4
E743
E53
EDkn64
Jack
E72
1065
K742
1073
Jack
1085
982
1086
K852

VästNordÖstSyd
JackJackJackJack
 

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N33383
S33383
Ö1091059
V1091059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bengt Brynell - Åke Hansson 2 N= 3 110 17.7/2.3
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 N= 7 110 17.7/2.3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N= 6 110 17.7/2.3
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 V-1 K 50 13.3/6.7
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Göran Öhrn - Stig Persson 3 N-1 3 -50 10.0/10.0
Göran Ekelund - Britta-Lena Rundcrantz Gunilla Wallin - Hans Ryning 3 N-1 10 -50 10.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 N-2 3 -100 6.7/13.3
Hans Henrik Ramel - Susanne Ramel Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 3 V= K -110 4.5/15.5
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ingrid Modén-Öberg - Barbro Jönnson 2 V+2 K -130 2.3/17.7
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT Ö+1 5 -150 0.1/19.9
Lennart Lindahl - Tommy Lööf     - 6.9/-