Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp o partnergaranti 2014-01-29 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp o partnergaranti 2014-01-29

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Nord giv
ingen i zon
Kkn4
D863
kn10632
kn
E63
kn109
EKD9
K97
97
EK42
8754
D54
D10852
75

E108632

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N64484
S64484
Ö59738
V59738
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 4 Ö-4 E 200 36/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4D V-1 K 100 34/2
Per Boberg - Kerstin Boberg Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT V-1 3 50 28/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT V-1 6 50 28/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT V-1 K 50 28/8
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lisa Engström - Sonja Christensson 3NT V-1 10 50 28/8
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V-1 Kn 50 28/8
Nancy Thern - Lennart Lindahl Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 3 S-1 E -50 22/14
Gunilla Ljung - Christina Leander Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 S-2 E -100 20/16
Ove Jönsson - Thore Lindström Max Elander - Christer Ekberg 3NT V= 2 -400 13/23
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3NT V= 3 -400 13/23
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 3NT V= 3 -400 13/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V= 3 -400 13/23
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 6 -400 13/23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 3NT V= Kn -400 13/23
Teresa Holmberg - Åke Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT V+1 3 -430 4/32
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT V+1 3 -430 4/32
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan Schneider - Ester Schneider 3NT V+1 3 -430 4/32
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT V+2 2 -460 0/36

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Öst giv
N-S i zon
KDkn1095
kn94
kn
EK5
E83
D3
ED962
D92
62
72
10853
108764
74
EK10865
K74
kn3

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6611119
S7611119
Ö66222
V66222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+2 9 680 35/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 5 S+1 6 680 35/1
Teresa Holmberg - Åke Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 S+1 3 650 20/16
Ove Jönsson - Thore Lindström Max Elander - Christer Ekberg 4 N+1 4 650 20/16
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 4 S+1 E 650 20/16
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 4 N+1 10 650 20/16
Per Boberg - Kerstin Boberg Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 S+1 E 650 20/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N+1 5 650 20/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S+1 E 650 20/16
Mats Andersson - Ulla Lundström Junot Delcomyn - Leif Karlsson 5 S= E 650 20/16
Gunilla Ljung - Christina Leander Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 S= 2 650 20/16
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S+1 E 650 20/16
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan Schneider - Ester Schneider 4 S+1 3 650 20/16
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 S= E 650 20/16
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 4 S+1 D 650 20/16
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Lisa Engström - Sonja Christensson 4 S= 2 620 5/31
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S= E 620 5/31
Nancy Thern - Lennart Lindahl Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 3 N+1 3 170 1/35
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N+2 2 170 1/35

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn952
D
8653
852
63
10962
EDkn10
743
D874
kn754
K
EK106
K10
EK83
9742
Dkn9

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N56566
S56566
Ö56757
V56757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Teresa Holmberg - Åke Lindström 2 V-3 D 300 36/0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Lisa Engström - Sonja Christensson 2 Ö-2 K 200 34/2
Ove Jönsson - Thore Lindström Mats Andersson - Ulla Lundström 1 N+1 E 110 32/4
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö-1 E 100 30/6
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S= 3 90 27/9
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunilla Ljung - Christina Leander 2 S= 6 90 27/9
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Yvonne Tolf 1NT S-1 10 -50 17/19
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 1NT S-1 E -50 17/19
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 2 S-1 10 -50 17/19
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1 N-1 K -50 17/19
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 1NT S-1 10 -50 17/19
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT S-1 10 -50 17/19
Björn Nilsén - Irene Nilsén Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 N-1 E -50 17/19
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Jan Schneider - Ester Schneider 2 S-1 2 -50 17/19
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 1NT S-2 E -100 5/31
Nancy Thern - Lennart Lindahl Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT S-2 E -100 5/31
Max Elander - Christer Ekberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT S-2 E -100 5/31
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S-2 6 -100 5/31
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S-3 Kn -150 0/36

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Väst giv
alla i zon
EK94
6
kn4
kn109642

107542
D97
K8753
1073
Ekn93
E652
ED
Dkn8652
KD8
K1083

Optimalt kontrakt: 6D V-2 500
 NT
N563117
S663117
Ö771025
V761025
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D S+1 2 990 36/0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Jan Schneider - Ester Schneider 3D S+1 5 930 34/2
Max Elander - Christer Ekberg Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4D S= 4 790 30/6
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 4D S= 4 790 30/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4D S= 3 790 30/6
Per Boberg - Kerstin Boberg Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 S+1 10 650 25/11
Nancy Thern - Lennart Lindahl Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+1 2 650 25/11
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= 3 620 22/14
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S+2 5 200 20/16
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 S+2 8 170 15/21
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S+1 7 170 15/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3 S+1 5 170 15/21
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 S+2 7 170 15/21
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 3 140 9/27
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunilla Ljung - Christina Leander 2 S+1 7 140 9/27
Ove Jönsson - Thore Lindström Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V-1 E 100 6/30
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Lisa Engström - Sonja Christensson 4 S-1 2 -100 4/32
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2 Ö+1 2 -140 2/34
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 Ö= D -620 0/36

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Nord giv
N-S i zon
942
kn102
Kkn
E8643
Kkn1065
K876
ED4
9
ED873
43
97
KDkn5

ED95
1086532
1072

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N77524
S78724
Ö655109
V655109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teresa Holmberg - Åke Lindström Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 5 Ö-1 8 50 36/0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 5 -420 26/10
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 4 V= 3 -420 26/10
Anders Olsson - Sten Ahlgren Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 5 -420 26/10
Mats Andersson - Ulla Lundström Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 Ö= 5 -420 26/10
Lisa Engström - Sonja Christensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 6 -420 26/10
Gunilla Ljung - Christina Leander Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 4 Ö= 2 -420 26/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= 5 -420 26/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 Ö= 3 -420 26/10
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 4 Ö= 6 -420 26/10
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 Ö+1 E -450 8/28
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 Ö+1 E -450 8/28
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 E -450 8/28
Max Elander - Christer Ekberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö+1 3 -450 8/28
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 Ö+1 E -450 8/28
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 10 -450 8/28
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 Ö+1 3 -450 8/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+1 E -450 8/28
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 Ö= 7 -450 8/28

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Öst giv
Ö-V i zon

kn864
KD7
Dkn9763
D1093
E1032
862
84
kn87
K975
kn10943
10
EK6542
D
E5
EK52

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12771010
S12771010
Ö06522
V06522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jan Schneider - Ester Schneider 6 N+1 Kn 940 35/1
Björn Nilsén - Irene Nilsén Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 6 S+1 8 940 35/1
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5NT N= 4 460 28/8
Max Elander - Christer Ekberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT N+2 Kn 460 28/8
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+2 4 460 28/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N+2 Kn 460 28/8
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+2 10 460 28/8
Lisa Engström - Sonja Christensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= 8 420 20/16
Gunilla Ljung - Christina Leander Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 4 S= 8 420 20/16
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 S= 8 420 20/16
Ove Jönsson - Thore Lindström Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 N+4 Kn 190 16/20
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2 S+1 4 140 11/25
Teresa Holmberg - Åke Lindström Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3 S= 8 140 11/25
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S= E 140 11/25
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S= 8 140 11/25
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 4 S-1 8 -50 5/31
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 S-1 8 -50 5/31
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Marianne Servin - Ulla Öberg 6NT S-2 E -100 2/34
Mats Andersson - Ulla Lundström Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6D S-2 E -300 0/36

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Syd giv
alla i zon
63
E4
542
EDkn1064
EK
Kkn753
Dkn873
2
Dkn9754
D2
109
K95
1082
10986
EK6
873

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84445
S84445
Ö58995
V58995
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lisa Engström - Sonja Christensson 3NT Ö-5 3 500 36/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö-4 3 400 33/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö-4 3 400 33/3
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4 Ö-2 K 200 26/10
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-2 8 200 26/10
Nancy Thern - Lennart Lindahl Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 V-2 E 200 26/10
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 4 V-2 6 200 26/10
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunilla Ljung - Christina Leander 4 Ö-2 3 200 26/10
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 3 Ö-1 E 100 14/22
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 3 V-1 E 100 14/22
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 V-1 E 100 14/22
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö-1 8 100 14/22
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 V-1 6 100 14/22
Björn Nilsén - Irene Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-1 E 100 14/22
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V-1 6 100 14/22
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N-1 D -100 6/30
Max Elander - Christer Ekberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 V= E -140 3/33
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2 Ö+1 E -140 3/33
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D N-2 D -500 0/36

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Väst giv
ingen i zon
D54
Kkn7
D64
E875
1086
D865
1097
D42
EKkn32
1092
kn3
K106
97
E43
EK852
kn93

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N99779
S99778
Ö44564
V44564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N+1 E 430 32/4
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT N+1 3 430 32/4
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunilla Ljung - Christina Leander 3NT N+1 2 430 32/4
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT N+1 K 430 32/4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N+1 10 430 32/4
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 2 400 23/13
Nancy Thern - Lennart Lindahl Teresa Holmberg - Åke Lindström 3NT N= K 400 23/13
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 3NT N= E 400 23/13
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 3NT N= 10 400 23/13
Max Elander - Christer Ekberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2NT N+1 E 150 16/20
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2NT N+1 10 150 16/20
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT N+1 E 150 16/20
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lisa Engström - Sonja Christensson 2 S+1 10 110 12/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ove Jönsson - Thore Lindström 3 Ö-2 E 100 10/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö-1 E 50 8/28
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Mats Andersson - Ulla Lundström 3 S-1 8 -50 5/31
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 S-1 6 -50 5/31
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3NT N-2 K -100 2/34
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 5 S-3 6 -150 0/36

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn95
E76
10753
kn3
8
Kkn94
EK86
EKD7
E6432
3
D42
10654
K107
D10852
kn9
982

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N12543
S22544
Ö1110899
V1110899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 3 V-1 D 100 36/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2NT V+1 5 -150 33/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2NT V+1 7 -150 33/3
Nancy Thern - Lennart Lindahl Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2 S-5 K -250 30/6
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= 5 -600 20/16
Ildiko Lang - Cecilia Ericsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT V= D -600 20/16
Ove Jönsson - Thore Lindström Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3NT V= 5 -600 20/16
Max Elander - Christer Ekberg Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT V= D -600 20/16
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Teresa Holmberg - Åke Lindström 3NT Ö= 5 -600 20/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT V= 3 -600 20/16
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V= 5 -600 20/16
Lisa Engström - Sonja Christensson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V= Kn -600 20/16
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunilla Ljung - Christina Leander 3NT V= 5 -600 20/16
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 V+1 D -620 10/26
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT V+1 7 -630 4/32
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT V+1 5 -630 4/32
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Jan Schneider - Ester Schneider 3NT V+1 7 -630 4/32
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 5 -630 4/32
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 3NT Ö+1 5 -630 4/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Öst giv
alla i zon
E10
kn6
109654
kn642
76
753
873
EK1093
K9542
EK1082
2
D7
Dkn83
D94
EKDkn
85

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58467
S58457
Ö85976
V85976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S+1 10 120 35/1
Max Elander - Christer Ekberg Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 1NT S+1 E 120 35/1
Mats Andersson - Ulla Lundström Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 N= E 110 32/4
Nancy Thern - Lennart Lindahl Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 Ö-1 E 100 25/11
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 Ö-1 E 100 25/11
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 Ö-1 E 100 25/11
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 Ö-1 E 100 25/11
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Jan Schneider - Ester Schneider 2 Ö-1 E 100 25/11
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunilla Ljung - Christina Leander 3 Ö-1 E 100 25/11
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 3 S-1 E -100 18/18
Ove Jönsson - Thore Lindström Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 2 Ö= E -110 12/24
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Teresa Holmberg - Åke Lindström 2 Ö= E -110 12/24
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 Ö= E -110 12/24
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö= 8 -110 12/24
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= E -110 12/24
Ildiko Lang - Cecilia Ericsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 2 Ö+1 E -140 4/32
Marianne Servin - Ulla Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 Ö+1 E -140 4/32
Lisa Engström - Sonja Christensson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö= E -140 4/32
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 2 Ö+2 E -170 0/36

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Syd giv
ingen i zon
D10
kn82
KDkn632
kn2
843
K
E10987
10987
K9762
1074
54
K53
Ekn5
ED9653

ED64

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N101012811
S111012811
Ö23152
V23141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 6 S+1 E 1010 36/0
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Hans Antolin - Jan-Åke Roos 6 S= E 980 33/3
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 S= 10 980 33/3
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ove Jönsson - Thore Lindström 4 S+2 7 480 29/7
Lisa Engström - Sonja Christensson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 4 S+2 7 480 29/7
Teresa Holmberg - Åke Lindström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 S+1 10 450 15/21
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S+1 10 450 15/21
Per Boberg - Kerstin Boberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+1 10 450 15/21
Max Elander - Christer Ekberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S+1 E 450 15/21
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 S+1 3 450 15/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 4 S+1 E 450 15/21
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 4 S+1 E 450 15/21
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 S= E 450 15/21
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 S= 10 450 15/21
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 5 S= 8 450 15/21
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Gunilla Ljung - Christina Leander 5 S= 10 450 15/21
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 15/21
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3NT N+1 2 430 2/34
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S= 10 420 0/36

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Väst giv
N-S i zon
KD
EDkn98542
E
D2
kn75
K103
1085
10843
1084
7
KD963
EK95
E9632
6
kn742
kn76

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N571088
S571088
Ö66333
V76333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Gunilla Ljung - Christina Leander 5D Ö-4 E 800 36/0
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N+1 K 650 33/3
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 5 N= E 650 33/3
Max Elander - Christer Ekberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N= E 620 20/16
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 N= E 620 20/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 4 N= E 620 20/16
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 4 N= E 620 20/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 4 N= E 620 20/16
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 N= E 620 20/16
Lisa Engström - Sonja Christensson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 4 N= E 620 20/16
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= E 620 20/16
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 N= K 620 20/16
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 4 N= E 620 20/16
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 N= E 620 20/16
Per Boberg - Kerstin Boberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N+1 E 170 7/29
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 E 170 7/29
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-3 6 150 4/32
Teresa Holmberg - Åke Lindström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 N-1 E -100 1/35
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ove Jönsson - Thore Lindström 4 N-1 E -100 1/35

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Nord giv
alla i zon
94
E10
D1098732
87
763
Dkn94
65
10942
KDkn
8762
EK
KDkn5
E10852
K53
kn4
E63

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59476
S59476
Ö84865
V84865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Nancy Thern - Lennart Lindahl 3NTD Ö-3 Kn 800 36/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Ulla Lundström 3D N= K 670 34/2
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 V-2 7 200 29/7
Max Elander - Christer Ekberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö-2 5 200 29/7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2NT Ö-2 Kn 200 29/7
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V-2 9 200 29/7
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= K 110 24/12
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 2NT Ö-1 Kn 100 18/18
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö-1 2 100 18/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT Ö-1 5 100 18/18
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2NT Ö-1 2 100 18/18
Gunilla Ljung - Christina Leander Jan Schneider - Ester Schneider 2NT Ö-1 8 100 18/18
Anders Olsson - Sten Ahlgren Teresa Holmberg - Åke Lindström 1NT Ö= 2 -90 12/24
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N-1 K -100 9/27
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1 S-1 D -100 9/27
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 1 Ö+2 Kn -140 6/30
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 2NT Ö+2 2 -180 4/32
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2NT S-2 2 -200 2/34
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NTD S-5 D -1400 0/36

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Öst giv
ingen i zon
K8
E8
EKkn9876
E7
ED765
Kkn7
D32
kn5
kn109
D109642
4
432
432
53
105
KD10986

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N12105512
S12105512
Ö00770
V02870
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 3NT N= 9 400 32/4
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 5 N= Kn 400 32/4
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 3NT N= 9 400 32/4
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 5 N= Kn 400 32/4
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 N= Kn 400 32/4
Anders Olsson - Sten Ahlgren Teresa Holmberg - Åke Lindström 2NT N+5 6 270 26/10
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 N+2 Kn 150 16/20
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 4 N+1 Kn 150 16/20
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V-3 E 150 16/20
Max Elander - Christer Ekberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N+3 Kn 150 16/20
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Ove Jönsson - Thore Lindström 2 N+3 Kn 150 16/20
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 N+2 Kn 150 16/20
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N+1 Kn 150 16/20
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 N+1 4 150 16/20
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N+1 10 150 16/20
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Nancy Thern - Lennart Lindahl 3 N+1 Kn 130 5/31
Gunilla Ljung - Christina Leander Jan Schneider - Ester Schneider 2 N+2 Kn 130 5/31
Björn Nilsén - Irene Nilsén Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+1 6 110 2/34
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5D N-1 2 -100 0/36

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Syd giv
N-S i zon
ED6
Dkn1052
kn6
654
1094
K987
E52
832
872
E4
K103
EKD107
Kkn53
63
D9874
kn9

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N47664
S47664
Ö96769
V96769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisa Engström - Sonja Christensson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö= 6 -110 33/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 2 Ö+1 6 -110 33/3
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= 6 -110 33/3
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö+1 7 -110 33/3
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Max Elander - Christer Ekberg 1NT Ö+2 4 -150 19/17
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Teresa Holmberg - Åke Lindström 2NT V+1 2 -150 19/17
Ove Jönsson - Thore Lindström Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2NT Ö+1 3 -150 19/17
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 1NT Ö+2 7 -150 19/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 1NT Ö+2 7 -150 19/17
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1NT Ö+2 7 -150 19/17
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Leif Karlsson 1NT Ö+2 5 -150 19/17
Jan Schneider - Ester Schneider Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+2 7 -150 19/17
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Gunilla Ljung - Christina Leander 1NT Ö+2 4 -150 19/17
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2NT Ö+1 Kn -150 19/17
Nancy Thern - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT Ö+3 7 -180 7/29
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Hans Antolin - Jan-Åke Roos 1NT Ö+3 7 -180 7/29
Mats Andersson - Ulla Lundström Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N-2 E -200 3/33
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 3 S-2 2 -200 3/33
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö= 3 -400 0/36

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Väst giv
Ö-V i zon
K42
EKkn107
kn107
32
D73
84
D643
Ekn76
1086
D9652
92
K94
Ekn95
3
EK85
D1085

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N89999
S99999
Ö43434
V43434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 3NT N+1 8 430 36/0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors 3NT N= 5 400 29/7
Nancy Thern - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT S= 7 400 29/7
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT N= 5 400 29/7
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S= 6 400 29/7
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT N= 5 400 29/7
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 3NT S= 6 400 29/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 2NT N+1 4 150 22/14
Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö Max Elander - Christer Ekberg 4 N-1 6 -50 11/25
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 S-1 6 -50 11/25
Ove Jönsson - Thore Lindström Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 S-1 7 -50 11/25
Mats Andersson - Ulla Lundström Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N-1 4 -50 11/25
Lisa Engström - Sonja Christensson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N-1 5 -50 11/25
Jan Schneider - Ester Schneider Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S-1 7 -50 11/25
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Gunilla Ljung - Christina Leander 3NT N-1 4 -50 11/25
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N-1 4 -50 11/25
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT S-1 6 -50 11/25
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N-1 4 -50 11/25
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT N-2 9 -100 0/36

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Nord giv
ingen i zon
K4
Dkn86
EK54
D108
Dkn109
K32
1083
Kkn2
E6532
54
kn96
963
87
E1097
D72
E754

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89968
S89968
Ö44475
V44475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ildiko Lang - Cecilia Ericsson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 N= E 420 27/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 N= 3 420 27/9
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ove Jönsson - Thore Lindström 4 N= E 420 27/9
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N= 5 420 27/9
Mats Andersson - Ulla Lundström Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 4 N= E 420 27/9
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= E 420 27/9
Gunilla Ljung - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 420 27/9
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N= E 420 27/9
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N= 5 420 27/9
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Jan Schneider - Ester Schneider 4 N= 3 420 27/9
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Nancy Thern - Lennart Lindahl 2NT N= 2 120 16/20
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N-1 6 -50 7/29
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Britt Lindberg - Yvonne Tolf 4 N-1 9 -50 7/29
Max Elander - Christer Ekberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N-1 6 -50 7/29
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N-1 3 -50 7/29
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N-1 9 -50 7/29
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 N-1 6 -50 7/29
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S-1 D -50 7/29
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N-1 5 -50 7/29

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Öst giv
N-S i zon
8532
D102
10
D10763
104
EK5
K98762
EK
Dkn
9743
kn43
kn984
EK976
kn86
ED5
52

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75697
S85697
Ö58645
V58645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-4 E 200 36/0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S+1 K 170 34/2
Max Elander - Christer Ekberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 V-3 8 150 32/4
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 S= E 140 23/13
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Britt Lindberg - Yvonne Tolf 2 S+1 E 140 23/13
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ove Jönsson - Thore Lindström 2 S+1 E 140 23/13
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 S= E 140 23/13
Mats Andersson - Ulla Lundström Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 2 S+1 E 140 23/13
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 E 140 23/13
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 2 S+1 E 140 23/13
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S+1 K 140 23/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 V-2 3 100 14/22
Ildiko Lang - Cecilia Ericsson Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 V-1 8 50 8/28
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3 V-1 8 50 8/28
Gunilla Ljung - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 8 50 8/28
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V-1 8 50 8/28
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Jan Schneider - Ester Schneider 3 V-1 2 50 8/28
Björn Nilsén - Irene Nilsén Lisa Engström - Sonja Christensson 2 V= 3 -90 2/34
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Nancy Thern - Lennart Lindahl 4D S-1 E -200 0/36

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Syd giv
Ö-V i zon
EK108
EK1064
53
D7
76
kn875
kn76
K953
Dkn2
932
D98
E842
9543
D
EK1042
kn106

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N81010109
S81010109
Ö43314
V43314
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Hans Antolin - Jan-Åke Roos 4 S+2 7 480 35/1
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+2 8 480 35/1
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 4 N+1 D 450 30/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N+1 8 450 30/6
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 4 N+1 4 450 30/6
Ildiko Lang - Cecilia Ericsson Max Elander - Christer Ekberg 4 S= 7 420 18/18
Teresa Holmberg - Åke Lindström Ove Jönsson - Thore Lindström 4 N= 4 420 18/18
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S= 5 420 18/18
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N= 9 420 18/18
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N= 4 420 18/18
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S= 5 420 18/18
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 N= D 420 18/18
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= 3 420 18/18
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N= E 420 18/18
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N+2 8 200 8/28
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S+1 9 170 6/30
Björn Nilsén - Irene Nilsén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N+1 4 140 4/32
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -50 1/35
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Gunilla Ljung - Christina Leander 4 S-1 5 -50 1/35

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Väst giv
alla i zon
K76
E1072
E642
63
D954
6543
75
1074
E108
kn98
K983
Dkn5
kn32
KD
Dkn10
EK982

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N1010999
S1010999
Ö33343
V33343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N+3 3 690 35/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+3 9 690 35/1
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+2 4 660 32/4
Anders Olsson - Sten Ahlgren Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT S+1 4 630 27/9
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+1 4 630 27/9
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Gunilla Ljung - Christina Leander 3NT S+1 5 630 27/9
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 6 630 27/9
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT S= 5 600 20/16
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3NT S= 4 600 20/16
Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg Lisa Engström - Sonja Christensson 3NT S= 5 600 20/16
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT S+4 4 210 15/21
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 1NT S+4 4 210 15/21
Teresa Holmberg - Åke Lindström Ove Jönsson - Thore Lindström 1NT N+3 8 180 12/24
Ildiko Lang - Cecilia Ericsson Max Elander - Christer Ekberg 1NT N+2 8 150 10/26
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N+1 8 130 8/28
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT S-1 4 -100 3/33
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -100 3/33
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S-1 5 -100 3/33
Björn Nilsén - Irene Nilsén Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S-1 5 -100 3/33

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Nord giv
N-S i zon
D1094

E65
EK8742
EK
kn763
10432
1063
7653
K10954
9
Dkn9
kn82
ED82
KDkn87
5

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10116910
S10116910
Ö32733
V32733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 3NT S+3 3 690 35/1
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Lisa Engström - Sonja Christensson 3NT S+3 3 690 35/1
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3NT S+2 K 660 31/5
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT S+2 2 660 31/5
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Britt Lindberg - Yvonne Tolf 3NT S+1 10 630 27/9
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT S+1 3 630 27/9
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 5 S= E 600 17/19
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Nancy Thern - Lennart Lindahl 3NT N= 4 600 17/19
Max Elander - Christer Ekberg Teresa Holmberg - Åke Lindström 3NT S= 3 600 17/19
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT S= 3 600 17/19
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT N= 9 600 17/19
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S= 7 600 17/19
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Gunilla Ljung - Christina Leander 3NT S= 6 600 17/19
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3NT S= 6 600 17/19
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 N= 9 140 8/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Ove Jönsson - Thore Lindström 4 N= 9 130 6/30
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2NT N= 5 120 4/32
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S-1 E -100 2/34
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 5 N-3 9 -300 0/36

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Öst giv
Ö-V i zon
D108
EDkn75
D93
kn8
E4
98432
10642
E3
K52
K6
8
KD109654
kn9763
10
EKkn75
72

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N38784
S38784
Ö104657
V104657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Nancy Thern - Lennart Lindahl 5D Ö-2 E 500 36/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-1 10 100 34/2
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Hans Antolin - Jan-Åke Roos 3 S-1 E -50 28/8
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N-1 9 -50 28/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 4 S-1 9 -50 28/8
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Gunilla Ljung - Christina Leander 2 N-1 8 -50 28/8
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Lisa Engström - Sonja Christensson 4 S-1 E -50 28/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N-2 K -100 22/14
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 3 Ö= E -110 19/17
Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 Ö+1 10 -110 19/17
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 Ö+2 E -130 11/25
Max Elander - Christer Ekberg Teresa Holmberg - Åke Lindström 3 Ö+1 10 -130 11/25
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+2 E -130 11/25
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö+1 E -130 11/25
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö+2 10 -130 11/25
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 3 Ö+1 E -130 11/25
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Britt Lindberg - Yvonne Tolf 5 S-3 E -150 4/32
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö+4 E -170 2/34
Marianne Servin - Ulla Öberg Ove Jönsson - Thore Lindström 3NT Ö+1 E -630 0/36

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Syd giv
alla i zon
10762
kn86
K107
962
E3
E743
ED92
D74
KDkn95
K2
43
EK85
84
D1095
kn865
kn103

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N12311
S12311
Ö1211101212
V1211101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Christina Leander Lisa Engström - Sonja Christensson 6NT V-1 6 100 34/2
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 6 V-1 6 100 34/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6NT V-1 7 100 34/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 V+1 2 -650 30/6
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 3NT V+2 2 -660 28/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 V+2 2 -680 26/10
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+3 9 -690 22/14
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 3NT V+3 7 -690 22/14
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 3NT V+3 6 -690 22/14
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Max Elander - Christer Ekberg 6NT V= 6 -1440 10/26
Ove Jönsson - Thore Lindström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 6NT V= 6 -1440 10/26
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Marianne Servin - Ulla Öberg 6NT V= 4 -1440 10/26
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6NT V= 7 -1440 10/26
Per Boberg - Kerstin Boberg Nancy Thern - Lennart Lindahl 6NT V= 8 -1440 10/26
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 6NT V= 2 -1440 10/26
Jan Schneider - Ester Schneider Björn Nilsén - Irene Nilsén 6NT V= Kn -1440 10/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 6NT V= 2 -1440 10/26
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6NT V= 6 -1440 10/26
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6NT V+1 10 -1470 0/36

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.01.29

Väst giv
ingen i zon
KD953
1052
D42
kn9

EKkn943
kn983
1043
kn10842
D7
K75
EK2
E76
86
E106
D8765

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N63375
S63375
Ö791068
V791068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Nancy Thern - Lennart Lindahl 3 Ö-3 7 150 36/0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Max Elander - Christer Ekberg 4 V-2 5 100 32/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Teresa Holmberg - Åke Lindström 4 V-2 K 100 32/4
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 V-2 Kn 100 32/4
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V-1 5 50 25/11
Britt Lindberg - Yvonne Tolf Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-1 Kn 50 25/11
Gunilla Ljung - Christina Leander Lisa Engström - Sonja Christensson 4 V-1 K 50 25/11
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V-1 K 50 25/11
Ove Jönsson - Thore Lindström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V= 3 -110 18/18
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ildiko Lang - Cecilia Ericsson 2 V= Kn -110 18/18
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V= K -110 18/18
Hans Antolin - Jan-Åke Roos Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+1 3 -140 14/22
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+2 5 -170 11/25
Jan Schneider - Ester Schneider Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 V+2 3 -170 11/25
Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö 4 Ö= K -420 4/32
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 V= K -420 4/32
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Charlotte Rudenstam - Claudia Sjöberg 4 V= K -420 4/32
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= K -420 4/32
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Agneta Gerdtsson - Sven Gerdtsson 4 V= Kn -420 4/32