Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Måndag 14.00 Partävling med HCP-beräkning och partnergaranti 2013-12-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 14.00 Partävling med HCP-beräkning och partnergaranti 2013-12-09

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Nord giv
ingen i zon
KD10986
8
K632
83
E543
963
ED10
K64
kn
Dkn52
kn874
Dkn72
72
EK1074
95
E1095

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67797
S67797
Ö76634
V66644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Terezia Lagerman - Agneta Johansson 5D Ö-6 7 1400 26.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 N+3 4 200 24.0/2.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 N+2 D 170 21.0/5.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 2 N+2 D 170 21.0/5.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 N= Kn 140 15.0/11.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 N+1 2 140 15.0/11.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+1 Kn 140 15.0/11.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Gunilla Wallin - Christina Leander 2 N+1 5 140 15.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N= 2 110 10.0/16.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 N-1 D -50 8.0/18.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT Ö= E -90 6.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 N-2 D -100 3.0/23.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Göran Öhrn - Stig Persson 3D N-1 D -100 3.0/23.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Fischer - Eva Karlsson 1NT Ö+2 E -150 0.0/26.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 13.2/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Öst giv
N-S i zon
EDkn4
kn108
kn
D8652
973
KD653
D3
1074
1085
E94
E10952
kn9
K62
72
K8764
EK3

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1077107
S1077107
Ö36634
V36634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= E 620 26.0/0.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Ester Schneider - Gunvor Dieden 3NT S= K 600 24.0/2.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Terezia Lagerman - Agneta Johansson 2 N+2 5 170 22.0/4.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 2NT N+1 10 150 20.0/6.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Göran Öhrn - Stig Persson 3 N= Kn 140 18.0/8.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N= E 130 15.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 S+1 K 130 15.0/11.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 1NT S+1 3 120 12.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Fischer - Eva Karlsson 4 N-2 Kn -200 7.0/19.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT S-2 3 -200 7.0/19.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3NT S-2 K -200 7.0/19.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S-2 3 -200 7.0/19.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT N-3 10 -300 1.0/25.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Gunilla Wallin - Christina Leander 4 N-3 Kn -300 1.0/25.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman     - 13.2/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Syd giv
Ö-V i zon
93
E10965
9
E8632
KD8
KD2
E62
KDkn4
Ekn10765
743
D3
95
42
kn8
Kkn108754
107

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N68633
S68633
Ö746108
V7571010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 8 100 24.0/2.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 Ö-1 2 100 24.0/2.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 V-1 9 100 24.0/2.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3 S-2 K -100 20.0/6.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö= Kn -620 14.0/12.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= 5 -620 14.0/12.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 Ö= Kn -620 14.0/12.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Terezia Lagerman - Agneta Johansson 4 Ö= 10 -620 14.0/12.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö= Kn -620 14.0/12.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Göran Öhrn - Stig Persson 3NT V+1 9 -630 8.0/18.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö+1 Kn -650 3.0/23.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V+1 9 -650 3.0/23.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö+1 7 -650 3.0/23.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 Ö+1 4 -650 3.0/23.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl     - 12.5/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Väst giv
alla i zon
EKkn105
94
D96
K62

Dkn853
E42
E9873
962
62
Kkn73
Dkn54
D8743
EK107
1085
10

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35698
S35698
Ö108745
V108745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsa Olsson - Birgit Hartman Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 4 N= D 620 22.0/4.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= 6 620 22.0/4.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 N= 6 620 22.0/4.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Terezia Lagerman - Agneta Johansson 4 N= 2 620 22.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N= 6 620 22.0/4.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Göran Öhrn - Stig Persson 3 N+1 6 170 15.0/11.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 N+2 6 170 15.0/11.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S= E 140 9.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Gunilla Wallin - Christina Leander 3 N= 6 140 9.0/17.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= 3 140 9.0/17.0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 S= D 140 9.0/17.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N-1 2 -100 2.0/24.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 N-1 4 -100 2.0/24.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 N-1 3 -100 2.0/24.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl     - 12.5/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Nord giv
N-S i zon
8
D103
D1085
KD1092
Dkn1043
86
E2
kn865
652
E972
Kkn943
3
EK97
Kkn54
76
E74

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N97858
S97858
Ö36474
V36474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 3NT S+1 D 630 25.0/1.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 3NT S+1 D 630 25.0/1.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT S+3 D 180 22.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 2NT S+1 D 150 20.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT S= D 120 17.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT S= D 120 17.0/9.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Wallin - Christina Leander 2NT V-2 8 100 14.0/12.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Grete Derand - Cornelia Tiller 3 V-1 K 50 11.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Terezia Lagerman - Agneta Johansson 3 V-1 3 50 11.0/15.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Hans Ryning - Gösta Wiik 5 N-1 3 -100 8.0/18.0
Göran Öhrn - Stig Persson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3NT S-2 2 -200 5.0/21.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ester Schneider - Gunvor Dieden 3 S-2 5 -200 5.0/21.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Fischer - Eva Karlsson 2 S-3 E -300 1.0/25.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 S-3 E -300 1.0/25.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg     - -/12.7

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Öst giv
Ö-V i zon
9532
9642
832
K5
EKD
Ekn73
Ekn7
1098
kn874
D10
1064
E762
106
K85
KD95
Dkn43

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N44333
S44433
Ö9991010
V9991010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 1NT V-2 2 200 26.0/0.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Grete Derand - Cornelia Tiller 1 Ö-1 K 100 23.0/3.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Fischer - Eva Karlsson 3 Ö-1 D 100 23.0/3.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 1NT V+2 8 -150 20.0/6.0
Göran Öhrn - Stig Persson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 1 V+3 5 -170 18.0/8.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 1NT V+3 2 -180 14.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Terezia Lagerman - Agneta Johansson 2NT V+2 2 -180 14.0/12.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Wallin - Christina Leander 2NT V+2 2 -180 14.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V= 8 -600 10.0/16.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö= K -620 7.0/19.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö= 9 -620 7.0/19.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 Ö+1 9 -650 3.0/23.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 D -650 3.0/23.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö+2 5 -660 0.0/26.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg     - -/12.7

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Syd giv
alla i zon
Kkn976
kn87
92
E108
32
92
Ekn10643
kn43
854
EK63
7
D9652
ED10
D1054
KD85
K7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66988
S66988
Ö67434
V67434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S+2 E 660 26.0/0.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+1 6 630 24.0/2.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 4 S= 10 620 22.0/4.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Grete Derand - Cornelia Tiller 2NT S+1 6 150 20.0/6.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ester Schneider - Gunvor Dieden 3 S= 6 140 16.0/10.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N= K 140 16.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 S= 3 140 16.0/10.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Göran Öhrn - Stig Persson 4 S-1 2 -100 12.0/14.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 S-2 E -200 6.0/20.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Fischer - Eva Karlsson 4 S-2 E -200 6.0/20.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 S-2 9 -200 6.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 N-2 7 -200 6.0/20.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 7 -200 6.0/20.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 N-3 7 -300 0.0/26.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer     - -/10.2

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Väst giv
ingen i zon
kn6432
E4
D1072
E2
ED10
D62
EK9
KD87
875
973
kn863
1096
K9
Kkn1085
54
kn543

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N66766
S66777
Ö67666
V77667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 2NT V-5 7 250 26.0/0.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT V-3 4 150 23.0/3.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Grete Derand - Cornelia Tiller 2NT V-3 2 150 23.0/3.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 V-2 E 100 17.0/9.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V-2 2 100 17.0/9.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 3NT V-2 2 100 17.0/9.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Göran Öhrn - Stig Persson 2NT V-2 2 100 17.0/9.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2NT V-1 3 50 7.0/19.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ester Schneider - Gunvor Dieden 2NT V-1 3 50 7.0/19.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT V-1 2 50 7.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 2NT V-1 2 50 7.0/19.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT V-1 7 50 7.0/19.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT V-1 3 50 7.0/19.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Fischer - Eva Karlsson 2 N-1 3 -50 0.0/26.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer     - -/10.2

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Nord giv
Ö-V i zon
109
D432
E1043
654
kn542
kn9865
K5
82
D3
K107
97
KDkn1073
EK876
E
Dkn862
E9

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N7137119
S7137119
Ö60522
V60522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Fischer - Eva Karlsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V-2 10 200 26.0/0.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S+4 2 190 24.0/2.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 S+2 8 170 17.0/9.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Öhrn - Stig Persson 3 S+1 2 170 17.0/9.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 S+4 2 170 17.0/9.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S+3 8 170 17.0/9.0
Ester Schneider - Gunvor Dieden Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S+3 8 170 17.0/9.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 3 S+3 8 170 17.0/9.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+3 8 150 9.0/17.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S+3 8 150 9.0/17.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 S-1 8 -50 5.0/21.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT N-1 K -50 5.0/21.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Terezia Lagerman - Agneta Johansson 2 Ö= E -90 2.0/24.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 7 S-2 Kn -100 0.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn     - -/12.1

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Öst giv
alla i zon
Kkn754
E975
3
E82
D6
K10
kn9854
D654
983
kn8
ED76
kn1073
E102
D6432
K102
K9

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7711119
S7711119
Ö66222
V66222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 S+2 5 680 26.0/0.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 S+1 5 650 18.0/8.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 S+1 4 650 18.0/8.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 8 650 18.0/8.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 4 N+1 8 650 18.0/8.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 S+1 4 650 18.0/8.0
Ester Schneider - Gunvor Dieden Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+1 6 650 18.0/8.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Terezia Lagerman - Agneta Johansson 4 S+1 9 650 18.0/8.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= Kn 620 10.0/16.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S+3 6 230 8.0/18.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Öhrn - Stig Persson 3 S+2 6 200 4.0/22.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 S+2 4 200 4.0/22.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S+3 6 200 4.0/22.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 S-1 4 -100 0.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn     - -/12.1

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Syd giv
ingen i zon
72
865
kn962
EK97
D8
ED97432
E5
D3
EK103
kn10
KD4
10654
kn9654
K
10873
kn82

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N45040
S45040
Ö9811910
V9811810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Öhrn - Stig Persson 2NT Ö+5 4 -270 26.0/0.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= E -420 23.0/3.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 4 V= E -420 23.0/3.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Terezia Lagerman - Agneta Johansson 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Ryning - Gösta Wiik 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Ester Schneider - Gunvor Dieden Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Fischer - Eva Karlsson 4 V+1 E -450 13.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V+2 E -480 4.0/22.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 V+3 4 -510 2.0/24.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3NT Ö+4 6 -520 0.0/26.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström     - -/13.7

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Väst giv
N-S i zon
Kkn5
KD72
ED5
754
ED97
854
9432
K9
1082
kn63
K86
E863
643
E109
kn107
Dkn102

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98878
S98878
Ö45464
V45464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT N+3 3 180 26.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT N+2 6 150 22.0/4.0
Ester Schneider - Gunvor Dieden Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 1NT S+2 7 150 22.0/4.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ulla Fischer - Eva Karlsson 2NT N+1 3 150 22.0/4.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 N= 6 140 18.0/8.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Terezia Lagerman - Agneta Johansson 1NT N+1 3 120 11.0/15.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT N= 3 120 11.0/15.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N+1 10 120 11.0/15.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 2NT N= 3 120 11.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT N= 3 120 11.0/15.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Öhrn - Stig Persson 2NT N= 8 120 11.0/15.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N= E 110 4.0/22.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Erwin Wilhelm - Greta Schöön 1NT S= 7 90 1.0/25.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 1NT S= 9 90 1.0/25.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström     - -/13.7

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Nord giv
alla i zon
102
kn9542
kn543
102
EK64

96
E987654
D53
K876
E1087
KD
kn987
ED103
KD2
kn3

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N14721
S15721
Ö12861111
V1286119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 V+2 10 -150 24.0/2.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3 Ö+2 3 -150 24.0/2.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 V+2 2 -150 24.0/2.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 N-2 K -200 20.0/6.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 2NT Ö+3 Kn -210 17.0/9.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 1NT Ö+4 2 -210 17.0/9.0
Göran Öhrn - Stig Persson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S-4 E -400 14.0/12.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 5 V+1 2 -620 11.0/15.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Ester Schneider - Gunvor Dieden 5 V+1 10 -620 11.0/15.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+2 K -660 7.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Fischer - Eva Karlsson 3NT Ö+2 7 -660 7.0/19.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö+4 3 -720 3.0/23.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+4 10 -720 3.0/23.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Terezia Lagerman - Agneta Johansson 5D V= 3 -750 0.0/26.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren     - 12.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Öst giv
ingen i zon
K1073
92
Ekn1084
76
D42
D1086
K532
ED
E65
Ekn75
7
Kkn843
kn98
K43
D96
10952

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N47365
S47365
Ö95957
V961067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 Ö-3 8 150 26.0/0.0
Göran Öhrn - Stig Persson Willy Landgren - Bibi Jönsson 6NT V-2 10 100 23.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Fischer - Eva Karlsson 4 V-2 7 100 23.0/3.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3NT Ö-1 3 50 20.0/6.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT Ö= 8 -400 18.0/8.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 4 V= Kn -420 9.0/17.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 4 V= 3 -420 9.0/17.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 10 -420 9.0/17.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Ester Schneider - Gunvor Dieden 4 V= 7 -420 9.0/17.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V= 7 -420 9.0/17.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Terezia Lagerman - Agneta Johansson 4 V= 7 -420 9.0/17.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 Ö= 8 -420 9.0/17.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V= 7 -420 9.0/17.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 6 -450 0.0/26.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren     - 12.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Syd giv
N-S i zon
D853
D87
3
Ekn932
kn92
K963
E85
1084
E6
Ekn42
kn42
D765
K1074
105
KD10976
K

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N68585
S68485
Ö75847
V64846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 Ö-3 K 150 26.0/0.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 N+1 6 140 24.0/2.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT N= 5 120 22.0/4.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3 S= 3 110 19.0/7.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 N= E 110 19.0/7.0
Göran Öhrn - Stig Persson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V-2 3 100 16.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 S= 3 90 13.0/13.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S= 3 90 13.0/13.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 S-1 6 -100 8.0/18.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Gunilla Wallin - Christina Leander 3 S-1 6 -100 8.0/18.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S-1 6 -100 8.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö= K -110 4.0/22.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT N-2 7 -200 1.0/25.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3NT N-2 6 -200 1.0/25.0
Grete Derand - Cornelia Tiller     - 8.3/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Väst giv
Ö-V i zon
D109
764
65432
93
E53
Dkn853
Dkn8
Dkn
Kkn82
E102
K109
E74
764
K9
E7
K108652

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N53222
S53222
Ö810111110
V79101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3NT V-2 3 200 26.0/0.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3NT V-1 6 100 22.0/4.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 9 100 22.0/4.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V-1 9 100 22.0/4.0
Göran Öhrn - Stig Persson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V+2 9 -170 17.0/9.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+1 9 -170 17.0/9.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö= 5 -600 14.0/12.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V= 9 -620 11.0/15.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V= 9 -620 11.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V+1 9 -630 7.0/19.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT V+1 4 -630 7.0/19.0
Åke Kjellkvist - Karin Sjögren Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT V+2 6 -660 2.0/24.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ester Schneider - Gunvor Dieden 3NT Ö+2 6 -660 2.0/24.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3NT Ö+2 2 -660 2.0/24.0
Grete Derand - Cornelia Tiller     - 8.3/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Nord giv
ingen i zon
Ekn984
K10942
7
E2
KD763
8
kn843
964
10
Ekn7
ED1095
Kkn73
52
D653
K62
D1085

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N641077
S64977
Ö79366
V79366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 N+3 10 200 26.0/0.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 10 170 24.0/2.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 N= E 140 20.0/6.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 N+1 10 140 20.0/6.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N= 10 140 20.0/6.0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5D V-1 E 100 16.0/10.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö-1 3 50 14.0/12.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 2NT S-1 3 -50 11.0/15.0
Göran Öhrn - Stig Persson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 3 S-1 K -50 11.0/15.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Gunilla Wallin - Christina Leander 5 N-2 10 -100 7.0/19.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D N-1 10 -100 7.0/19.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 Ö= 5 -110 2.0/24.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 Ö= 2 -110 2.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 Ö= 5 -110 2.0/24.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand     - 8.9/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Öst giv
N-S i zon
D
K1076
kn873
D542
K9743
D9
96
Ekn76
kn10862
kn4
KD1052
K
E5
E8532
E4
10983

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N951047
S951047
Ö48396
V48396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 S= 3 620 26.0/0.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 S+2 3 170 24.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 2 S+1 E 140 22.0/4.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 3 V-1 6 50 15.0/11.0
Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 Ö-1 5 50 15.0/11.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V-1 K 50 15.0/11.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 K 50 15.0/11.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg 3 Ö-1 E 50 15.0/11.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 V-1 K 50 15.0/11.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Pass   8.0/18.0
Göran Öhrn - Stig Persson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 4 S-1 K -100 6.0/20.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ester Schneider - Gunvor Dieden 3 Ö= E -140 4.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö= E -420 2.0/24.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Gunilla Wallin - Christina Leander 4D V= 4 -590 0.0/26.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand     - 8.9/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn742
9432
1094
2
D3
D105
Dkn3
Dkn976
985
E876
52
EK85
E106
Kkn
EK876
1043

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N5106107
S5107107
Ö83636
V83636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3 N+1 E 170 24.0/2.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+2 D 170 24.0/2.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+2 D 170 24.0/2.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunilla Wallin - Christina Leander 2 S+1 D 140 18.0/8.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S+1 D 140 18.0/8.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 N+1 E 140 18.0/8.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 1 S+3 D 130 13.0/13.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2 S+2 3 130 13.0/13.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 1NT S+1 D 120 10.0/16.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 S= D 110 7.0/19.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S+1 D 110 7.0/19.0
Göran Öhrn - Stig Persson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 1NT S= 9 90 3.0/23.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Lennart Lindahl 1 S+1 6 90 3.0/23.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V= 4 -90 0.0/26.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson     - -/13.9

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Väst giv
alla i zon
Ekn4
EKkn108
52
K85
K98752
D9
Kkn76
D

6543
D98
kn97642
D1063
72
E1043
E103

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N9912912
S9911912
Ö44141
V44141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 3NT S+4 9 720 26.0/0.0
Göran Öhrn - Stig Persson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT N+2 6 660 22.0/4.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT N+2 7 660 22.0/4.0
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N+2 4 660 22.0/4.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N+1 4 650 18.0/8.0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Jan-Olof Tannert - Sten Tannert 3NT N+1 4 630 16.0/10.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S= 7 600 14.0/12.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunilla Wallin - Christina Leander 2 N+4 8 230 12.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 N+2 6 170 9.0/17.0
Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+1 8 170 9.0/17.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 S= D 110 5.0/21.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 S= D 110 5.0/21.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 3 S-1 D -100 1.0/25.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 N-1 9 -100 1.0/25.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson     - -/13.9

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Nord giv
N-S i zon
D2
EK98
842
Dkn106
E643
D106
Kkn97
75
K98
kn54
D5
EK943
kn1075
732
E1063
82

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55555
S55555
Ö88788
V88788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 2 Ö-2 8 100 24.0/2.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT V-2 D 100 24.0/2.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 4 Ö-2 2 100 24.0/2.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö-1 2 50 17.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT Ö-1 7 50 17.0/9.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 2NT Ö-1 6 50 17.0/9.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 V-1 E 50 17.0/9.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 Ö= 7 -90 10.0/16.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Göran Öhrn - Stig Persson 2 V= E -90 10.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 V= E -90 10.0/16.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 V= E -110 6.0/20.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2NT Ö= 7 -120 4.0/22.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Hans Ryning - Gösta Wiik 1 N-2 E -200 2.0/24.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 1 N-3 5 -300 0.0/26.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert     - 12.3/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.12.09

Öst giv
Ö-V i zon
K4
KD6
10432
kn1053
Ekn73
kn10972
D8
E8
D1065
543
Kkn
9762
982
E8
E9765
KD4

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910668
S910668
Ö43775
V43775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3 Ö-3 K 300 26.0/0.0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Göran Öhrn - Stig Persson 2 V-2 3 200 22.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 V-2 10 200 22.0/4.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 Ö-2 K 200 22.0/4.0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Åke Kjellkvist - Karin Sjögren 1NT N+2 5 150 18.0/8.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+2 E 130 11.0/15.0
Terezia Lagerman - Agneta Johansson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 S+2 9 130 11.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S+2 E 130 11.0/15.0
Bodil Mörnstad - Kerstin Boberg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 S+2 E 130 11.0/15.0
Ulla Fischer - Eva Karlsson Sonja Lindblom - Claudia Sjöberg 2 S+2 Kn 130 11.0/15.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 S= Kn 130 11.0/15.0
Elsa Olsson - Birgit Hartman Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S+1 7 110 2.0/24.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ester Schneider - Gunvor Dieden 2 S+1 Kn 110 2.0/24.0
Grete Derand - Cornelia Tiller Ulla Johansson - Vivi-Ann Gretzer 2 S+1 E 110 2.0/24.0
Jan-Olof Tannert - Sten Tannert     - 12.3/-