Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK S:t Erik » Fredagsbridgen 2013-12-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsbridgen 2013-12-13

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Nord giv
ingen i zon

8432
D964
109642
kn976532
97
K
KD3
E84
EKkn1065
875
7
KD10
D
Ekn1032
Ekn85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Hans Nerell - Peter Flodqvist 4D Ö-3 D 500 20.0/0.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ola Weinberg - Lars Nilsson 3 N+1 E 130 18.0/2.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 4 V-1 4 50 14.0/6.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Sigvard Carlefred - Barbara Lane 3 Ö-1 E 50 14.0/6.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Bengt Eklind - Bo Haglund 4 V-1 2 50 14.0/6.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 N-1 E -50 10.0/10.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3 V= 6 -140 6.0/14.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 V+1 10 -140 6.0/14.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 Ö= E -140 6.0/14.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Ulf Lindgren - Mona Hellingh 5D S-3 9 -500 1.0/19.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     -500 1.0/19.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Öst giv
N-S i zon
1032
kn73
D85
Ekn72
K8
K942
K10643
K8
9764
E865
9
9654
EDkn5
D10
Ekn72
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT S= 4 600 20.0/0.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1NT S+3 4 180 18.0/2.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Peter Ahlström - Göran Sundeman 1NT S+2 4 150 11.0/9.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 1NT S+2 3 150 11.0/9.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Sigvard Carlefred - Barbara Lane 1NT S+2 3 150 11.0/9.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     150 11.0/9.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT S+2 4 150 11.0/9.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2NT S+1 3 150 11.0/9.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Hans Nerell - Peter Flodqvist 2NT S= 3 120 4.0/16.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 1NT S= 3 90 2.0/18.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ola Weinberg - Lars Nilsson 3NT S-1 4 -100 0.0/20.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Syd giv
Ö-V i zon
D432
9865
7
EK72
kn6
E732
E10852
D3
E108
KD10
K93
kn985
K975
kn4
Dkn64
1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT Ö-1 5 100 20.0/0.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 N-1 K -50 18.0/2.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2NT Ö= 5 -120 14.0/6.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Sigvard Carlefred - Barbara Lane 1NT Ö+1 5 -120 14.0/6.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     -120 14.0/6.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1 V+2 E -140 10.0/10.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT Ö+2 7 -150 8.0/12.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT Ö= 5 -600 5.0/15.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT Ö= 7 -600 5.0/15.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ola Weinberg - Lars Nilsson 3NT V+1 2 -630 1.0/19.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT V+1 3 -630 1.0/19.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Väst giv
alla i zon
EK4
Ekn1075
kn5
D83
kn32
D963
E106
K104
109
K42
K9874
kn52
D8765
8
D32
E976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Kjell-O Persson - Hans Bergman 4 N= 10 620 19.0/1.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4 N= 8 620 19.0/1.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT N+3 2 180 15.0/5.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 1NT N+3 7 180 15.0/5.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S+1 2 170 12.0/8.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 S+1 6 140 10.0/10.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Ola Weinberg - Lars Nilsson 1NT N+1 4 120 5.0/15.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 1NT S+1 5 120 5.0/15.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT N+1 2 120 5.0/15.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Bengt Eklind - Bo Haglund     120 5.0/15.0
Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4 S-1 3 -100 0.0/20.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Nord giv
N-S i zon
ED732
1084
87
EK10
kn98
D
kn532
85432
1064
EKkn973
D109
7
K5
652
EK64
Dkn96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3NT N+2 7 660 20.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Kjell-O Persson - Hans Bergman 4 N+1 7 650 17.0/3.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4 N+1 7 650 17.0/3.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Ola Weinberg - Lars Nilsson 4 N= E 620 10.0/10.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N= K 620 10.0/10.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N= E 620 10.0/10.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 4 N= E 620 10.0/10.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 4 N= E 620 10.0/10.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3 S= D 110 4.0/16.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Bengt Eklind - Bo Haglund     50 2.0/18.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Peter Ahlström - Göran Sundeman 3 S-1 D -100 0.0/20.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Öst giv
Ö-V i zon
6
EK82
kn10963
K102
EDkn832
kn74
E5
kn8
954
D103
D87
ED64
K107
965
K42
9753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 Ö+1 E -140 19.0/1.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Sigvard Carlefred - Barbara Lane 3 V= E -140 19.0/1.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Kjell-O Persson - Hans Bergman 2 V+2 Kn -170 9.0/11.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Ola Weinberg - Lars Nilsson 3 V+1 E -170 9.0/11.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 V+2 E -170 9.0/11.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V+2 Kn -170 9.0/11.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 V+2 Kn -170 9.0/11.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 3 V+1 E -170 9.0/11.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Bengt Eklind - Bo Haglund     -170 9.0/11.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 2 V+2 E -170 9.0/11.0
Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4D N-2 2 -300 0.0/20.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Syd giv
alla i zon
6
Kkn8653
96
E1076
8
10974
10872
K853
Ekn9532
D
ED4
kn92
KD1074
E2
Kkn53
D4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Peter Ahlström - Göran Sundeman 3NT N+2 9 660 20.0/0.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Kjell-O Persson - Hans Bergman 4 N= Kn 620 18.0/2.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 Ö-4 E 400 16.0/4.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     180 14.0/6.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Sigvard Carlefred - Barbara Lane 2 N+2 E 170 11.0/9.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Eva Blomberg - Stefan Andersson 2 N+2 2 170 11.0/9.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 N= 2 140 8.0/12.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 2NT N= 3 120 6.0/14.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 N-1 2 -100 4.0/16.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4 N-2 2 -200 1.0/19.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S-2 5 -200 1.0/19.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Väst giv
ingen i zon
3
ED10963
kn75
K84
kn1098542
2
K3
Ekn7
E76
54
10842
10532
KD
Kkn87
ED96
D96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Kjell-O Persson - Hans Bergman 5D V-3 E 500 20.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 N= E 420 12.0/8.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 N= E 420 12.0/8.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 S= E 420 12.0/8.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4 N= E 420 12.0/8.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     420 12.0/8.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Eva Blomberg - Stefan Andersson 4 S= Kn 420 12.0/8.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Inga Fieber - Astrid Thörn 4 N= E 420 12.0/8.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 4 V-1 5 50 4.0/16.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 5 N-1 E -50 2.0/18.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 4 V= E -420 0.0/20.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Nord giv
Ö-V i zon
K9653
kn106
D76
98
EDkn8
EK3
Kkn
K762
42
7542
E10954
Dkn
107
D98
832
E10543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 V+1 10 -140 20.0/0.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3NT V= Kn -600 16.0/4.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Eva Blomberg - Stefan Andersson 3NT V= 9 -600 16.0/4.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT V= 3 -600 16.0/4.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Kjell-O Persson - Hans Bergman 3NT V+1 Kn -630 11.0/9.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     -630 11.0/9.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 Ö+1 10 -650 8.0/12.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT V+2 3 -660 3.0/17.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT V+2 2 -660 3.0/17.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3NT V+2 6 -660 3.0/17.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Sigvard Carlefred - Barbara Lane 3NT V+2 5 -660 3.0/17.0

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Öst giv
alla i zon
1083
97
1062
E6432
Ekn2
K8
kn943
K1087
976
ED1062
EK87
kn
KD54
kn543
D5
D95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3NT V-1 2 100 19.0/1.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT V-1 2 100 19.0/1.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 Ö+2 K -150 16.0/4.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT V= 3 -600 13.0/7.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT V= 3 -600 13.0/7.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 Ö= D -620 10.0/10.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT V+1 4 -630 6.0/14.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Eva Blomberg - Stefan Andersson 3NT V+1 10 -630 6.0/14.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     -630 6.0/14.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT V+2 8 -660 1.0/19.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT V+2 9 -660 1.0/19.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Syd giv
ingen i zon
942
D963
Dkn95
kn5
E10875
872
K742
9
kn3
K1054
863
K632
KD6
Ekn
E10
ED10874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT S+1 5 430 20.0/0.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT N= 4 400 18.0/2.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 S+1 6 110 16.0/4.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3NT S-1 5 -50 8.0/12.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3NT S-1 7 -50 8.0/12.0
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT S-1 5 -50 8.0/12.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT S-1 7 -50 8.0/12.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S-1 7 -50 8.0/12.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Eva Blomberg - Stefan Andersson 3NT S-1 7 -50 8.0/12.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     -50 8.0/12.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT S-2 7 -100 0.0/20.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Väst giv
N-S i zon
E109
kn1098
kn5
Ekn105
K65
K32
D87
8742
D32
ED
K9632
D63
kn874
7654
E104
K9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö-4 4 200 20.0/0.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Inga Fieber - Astrid Thörn 2 S+2 6 170 18.0/2.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 2 N= 2 110 14.0/6.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 S= 8 110 14.0/6.0
Stella Hathorn - Kerstin Håstad Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     110 14.0/6.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3 Ö-2 K 100 10.0/10.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 Ö-1 K 50 6.0/14.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT Ö-1 4 50 6.0/14.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Eva Blomberg - Stefan Andersson 2NT Ö-1 4 50 6.0/14.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Hans Nerell - Peter Flodqvist 1NT V= Kn -90 2.0/18.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT V+1 Kn -120 0.0/20.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Nord giv
alla i zon
E10865432
62
E104
K9
EKDkn10
85
EDkn7

9753
kn632
K6432
Dkn7
84
KD97
10985

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 4D N+1 7 990 20.0/0.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4D N= 9 790 17.0/3.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4D N= 5 790 17.0/3.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 N+1 9 650 14.0/6.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     620 12.0/8.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 5 Ö-2 D 200 10.0/10.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 5 Ö-1 D 100 8.0/12.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Kjell-O Persson - Hans Bergman 5D N-1 2 -200 5.0/15.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 5D N-1 5 -200 5.0/15.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5 V= E -600 2.0/18.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 5 V+1 E -680 0.0/20.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Öst giv
ingen i zon
K75
42
EDkn
D10852
D10
D107
9543
Kkn63
E8632
kn93
K72
E9
kn94
EK865
1086
74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Blomberg - Stefan Andersson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 Ö-3 E 150 20.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 2 S= D 110 17.0/3.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     110 17.0/3.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 Ö-2 K 100 14.0/6.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Kjell-O Persson - Hans Bergman 1NT V-1 2 50 11.0/9.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 1NT V-1 2 50 11.0/9.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 S-1 D -50 7.0/13.0
Ola Weinberg - Lars Nilsson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 S-1 D -50 7.0/13.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 2 N-2 3 -100 3.0/17.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 S-2 D -100 3.0/17.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Stella Hathorn - Kerstin Håstad 1NT V+1 5 -120 0.0/20.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Syd giv
N-S i zon
10974
9
10432
kn432
K85
KDkn2
kn9
EK87
32
E7
ED876
D1095
EDkn6
1086543
K5
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 2 N+2 E 170 19.9/0.1
Peter Ahlström - Göran Sundeman Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3NT V= 7 -400 16.6/3.4
Inga Fieber - Astrid Thörn Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3NT V= 10 -400 16.6/3.4
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT V+1 10 -430 7.8/12.2
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Kjell-O Persson - Hans Bergman 3NT V+1 4 -430 7.8/12.2
Ola Weinberg - Lars Nilsson Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 3NT V+1 3 -430 7.8/12.2
Bengt Eklind - Bo Haglund Stella Hathorn - Kerstin Håstad 3NT V+1 9 -430 7.8/12.2
Eva Blomberg - Stefan Andersson Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT V+1 9 -430 7.8/12.2
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT V+1 10 -430 7.8/12.2
Leif Nilsson - Peter Nordén Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT V+2 9 -460 0.1/19.9
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     A= 10.0/10.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Väst giv
Ö-V i zon
KD85
kn
D763
10984
7643
EK10987

kn76
Ekn109
54
98542
EK
2
D632
EKkn10
D532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Fieber - Astrid Thörn Bengt Eklind - Bo Haglund 3 Ö-1 2 100 20.0/0.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Sigvard Carlefred - Barbara Lane 2NT Ö= E -120 18.0/2.0
Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 Ö+1 4 -140 16.0/4.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 V+2 10 -170 10.0/10.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Ola Weinberg - Lars Nilsson 3 V+1 Kn -170 10.0/10.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2 V+2 10 -170 10.0/10.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 2 Ö+2 K -170 10.0/10.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 V+2 K -170 10.0/10.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 3NT S-4 7 -200 3.0/17.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Eva Blomberg - Stefan Andersson     -200 3.0/17.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4 Ö= 10 -620 0.0/20.0

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Nord giv
ingen i zon
EK72
95
K76
K1076
543
Dkn106432
3
52
9
8
ED109542
E983
Dkn1086
EK7
kn8
Dkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Eva Blomberg - Stefan Andersson     450 20.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S= 3 420 14.0/6.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 4 S= 3 420 14.0/6.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4 N= E 420 14.0/6.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 S= 3 420 14.0/6.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4 S= 3 420 14.0/6.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 5D V-2 K 300 8.0/12.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 3 S+1 3 170 5.0/15.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Ola Weinberg - Lars Nilsson 3 S+1 3 170 5.0/15.0
Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 S-1 3 -50 1.0/19.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Bengt Eklind - Bo Haglund 4 N-1 8 -50 1.0/19.0

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Öst giv
N-S i zon
Dkn
Ekn86
E82
kn1072
EK1098
973
kn76
D9
74
KD52
D109
EK64
6532
104
K543
853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 Ö-1 10 50 18.0/2.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT Ö-1 10 50 18.0/2.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4 Ö-1 3 50 18.0/2.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Ola Weinberg - Lars Nilsson 2 V= D -110 13.0/7.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Stella Hathorn - Kerstin Håstad 2 Ö= 4 -110 13.0/7.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Bengt Eklind - Bo Haglund 2 V+1 Kn -140 10.0/10.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen 2NT Ö+1 2 -150 7.0/13.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Eva Blomberg - Stefan Andersson     -150 7.0/13.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 2 V+2 E -170 4.0/16.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 1NT Ö+3 2 -180 2.0/18.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 S-3 E -300 0.0/20.0

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn753
10762
4
K876
EK8
EKkn984
72
53
D104
D5
Dkn10963
94
962
3
EK85
EDkn102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Ahlström - Göran Sundeman Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 4D Ö-1 K 200 18.0/2.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4 V-2 4 200 18.0/2.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4D V-1 K 200 18.0/2.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Kjell-O Persson - Hans Bergman 3 V-1 3 100 14.0/6.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 Ö= 4 -140 7.0/13.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 3 V= 7 -140 7.0/13.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 3 V= 4 -140 7.0/13.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ola Weinberg - Lars Nilsson 1 V+2 4 -140 7.0/13.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 V= 7 -140 7.0/13.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Inga Fieber - Astrid Thörn 2 V+1 4 -140 7.0/13.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt     -170 0.0/20.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Väst giv
alla i zon
Kkn9852
53
3
Kkn65
106
E10742
105
D1043
4
KDkn86
K8762
97
ED73
9
EDkn94
E82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Kjell-O Persson - Hans Bergman 6 N= D 1430 19.0/1.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Inga Fieber - Astrid Thörn 6 N= K 1430 19.0/1.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 N+2 K 680 11.0/9.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 4 S+2 10 680 11.0/9.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 5 N+1 K 680 11.0/9.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ola Weinberg - Lars Nilsson 4 N+2 K 680 11.0/9.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 N+2 K 680 11.0/9.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4 S+2 E 680 11.0/9.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt     650 4.0/16.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 6 N-1 K -100 2.0/18.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Sigvard Carlefred - Barbara Lane 6 N-2 6 -200 0.0/20.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Nord giv
N-S i zon
kn10843
D104
763
52
97
Kkn72
K109
D764
652
E963
D85
kn93
EKD
85
Ekn42
EK108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Kjell-O Persson - Hans Bergman 4 N= 2 620 18.0/2.0
Eva Blomberg - Stefan Andersson Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4 S= 7 620 18.0/2.0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Sigvard Carlefred - Barbara Lane 4 S= 7 620 18.0/2.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 N+2 3 170 14.0/6.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 S= 2 140 12.0/8.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 2NT S= 9 120 9.0/11.0
Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt     120 9.0/11.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Lars Thånell - Lars-Erik Rudström 4 N-1 3 -100 5.0/15.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S-1 9 -100 5.0/15.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ola Weinberg - Lars Nilsson 3NT S-2 6 -200 2.0/18.0
Peter Ahlström - Göran Sundeman Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT S-3 2 -300 0.0/20.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Öst giv
Ö-V i zon
ED94
kn532
E54
K8
kn1082
9
kn32
D10643
K6
K7
D109876
E97
753
ED10864
K
kn52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 S+1 2 450 20.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ola Weinberg - Lars Nilsson 4 S= 2 420 14.0/6.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 S= 10 420 14.0/6.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 4 S= Kn 420 14.0/6.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S= 2 420 14.0/6.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     420 14.0/6.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3NT N= 6 400 7.0/13.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Stella Hathorn - Kerstin Håstad 3NT N= 7 400 7.0/13.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 S+2 2 170 2.0/18.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 S+1 Kn 170 2.0/18.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Eva Blomberg - Stefan Andersson 3 S+1 2 170 2.0/18.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Syd giv
alla i zon
kn
K974
E108
KD986
ED963
kn103
42
E53
742
ED62
K765
kn10
K1085
85
Dkn93
742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Peter Ahlström - Göran Sundeman 2 N+1 6 110 20.0/0.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V-1 K 100 17.0/3.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Eva Blomberg - Stefan Andersson 3 V-1 K 100 17.0/3.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ola Weinberg - Lars Nilsson 1NT N-1 4 -100 13.0/7.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT S-1 3 -100 13.0/7.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 V= K -140 8.0/12.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Stella Hathorn - Kerstin Håstad 2 V+1 E -140 8.0/12.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Inga Fieber - Astrid Thörn 3 V= Kn -140 8.0/12.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 3 N-2 2 -200 3.0/17.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     -200 3.0/17.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 2D V+1 Kn -870 0.0/20.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2013.12.13

Väst giv
ingen i zon
Ekn87543
K9
E10
kn7
106
D5
Kkn954
KD96
D2
106432
D732
102
K9
Ekn87
86
E8543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 N+3 2 510 20.0/0.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N+2 2 480 15.0/5.0
Lars Thånell - Lars-Erik Rudström Gertrude Sjöberg - Elisabeth Forsell 4 N+2 2 480 15.0/5.0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Peter Ahlström - Göran Sundeman 4 S+2 3 480 15.0/5.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N+2 3 480 15.0/5.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ola Weinberg - Lars Nilsson 4 N+1 3 450 6.0/14.0
Kjell-O Persson - Hans Bergman Thesy Burenstam Linder - Cecilia Versteegh 4 N+1 9 450 6.0/14.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Eva Blomberg - Stefan Andersson 4 N+1 3 450 6.0/14.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Stella Hathorn - Kerstin Håstad 4 N+1 3 450 6.0/14.0
Kerstin Strandberg - Gudrun Strandberg Sven-Erik Rehnman - Kerstin Rehnman     450 6.0/14.0
Sigvard Carlefred - Barbara Lane Inga Fieber - Astrid Thörn 4 N= 3 420 0.0/20.0