Kommande tävlingar
29/03
Trosa BS Guld
04/05
Kerstin Strandbergs Minne - IA
08/05
Riksläger - Ljungskile
Rapporterade tävlingar
23/03
Laholmsguldet 2024
17/02
Munka Ljungby Guld
03/02
Plattliret BK S:t Erik
Hem
Information
Bli medlem
Kansli/Kontaktinformation
Bridgens Dag
Disciplinnämnden
Förslag Spader
Förtjänsttecken
Forum
Länkar
Hjärtstartare
Prislistor, banner
Registrera I-medlemmar
Regler och bestämmelser
Sitekarta
Spader - versionshistorik
Styrelsen
Vanliga frågor (FAQ)/Manual Spader
Ladda upp filer
Dokument, blanketter och filer
Medlem
MK informerar
Filmklipp
Budproblemet
Fotoalbum
Hjärtstartare
Juniorer
Materialcentralen
Medlemsavgift
Medlem på nätet
SysKon
Profilen
Sök medlem
Årets Klubbledare
You Tube
Tidningen Bridge
Tävling
TK Informerar
Kalender
Allsvenskan
Bridge på Internet
Bridgefestival
EM
Guldtävlingar/Spelprogram
JNM
Juniorfonden
Juniorer
Lagboken
Medaljer EM/VM/OS/WMSG
Landslag
Lagkommissionen
Nya Mästare
NM
Regler och Bestämmelser
SM-finaler/finalplatsfördelningar
Svenska Cupen
Stena Line Cup
SM-Lag
Spel för mindre rutinerade
Simultantävlingar
Svenska Mästare
Tävlingsledare
Tävlingsledare, Elit
Veckans Giv
VM
WMSG/OS
Utbildning
Om utbildning
Arrangera provbridge
Bridgemate
Bridgekurser
Bridgelärare
Kommande utbildningar
Klubbfunktionär
Lär Dig Spela Bridge
Minikurser
Material för nybörjarkurser
Rekryten
Ruter
SISU
Spader
Teckenspråkslexikon
Tävlingsledare
Utbildningsplan
Ruter
Kalender
Sök
Svenska Bridgeförbundet
»
Nordic Junior Pair Championship, omg 2
[Föregående]
[Alla givar]
[Nästa]
[Tävlingsinfo]
[Simultan]
[PBN]
Svenska Bridgeförbundet
Nordic Junior Pair Championship, omg 2
Bricka 46
, Sverige 2012.04.08
Öst giv
ingen i zon
ED8642
76
10862
D
K1075
kn
EKDkn54
75
9
98543
Ekn109863
kn3
EKD102
973
K42
Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
NT
N
3
5
8
7
9
S
3
5
8
7
6
Ö
7
6
4
5
4
V
7
7
4
5
4
Nord-Syd
Öst-Väst
Kontrakt
Utspel
Resultat
NS/ÖV
André Hagen - Kristian Stangeland
Robin Karlsson - Emanuel Unge
5
D V-3
6
500
27.0/1.0
Simon Hult - Simon Ekenberg
Lennart Kjellman - Klara Asplund
3
D V-3
D
500
27.0/1.0
Andreas Plejdrup - Hassan Karlsen
Ulf Utterström - Therese Nordin
5
D Ö-1
E
100
23.0/5.0
Daniel Labriz - Erik Levin
Hilda Sätherberg - Sara Strömberg
5
D Ö-1
E
100
23.0/5.0
Berend Van den Bos - Joris Van Lankveld
Johan Karlsson - Daniel Gullberg
5
Ö-1
K
50
17.0/11.0
Sofie Mähler - Nicklas Sivelind
Kristoffer Hegge - Lars Arthur Johansen
4
V-1
E
50
17.0/11.0
Maria Juhlin - Filip Nolhage-Olin
Even Morken - Kristian B. Ellingsen
5
Ö-1
K
50
17.0/11.0
Katharina Brinck - Paul Gruenke
Adam Stokka - Olle Sandström
3
V-1
7
50
17.0/11.0
Aarnout Helmich - Gerbrand Hop
Joel Forssell - Catrin Wahlestedt
3
N-1
E
-50
12.0/16.0
Vesa Fagerlund - Antti Aimala
Mikael Grönkvist - Ida Grönkvist
4
N-2
E
-100
8.0/20.0
Sofie Westlin - Linda Sandberg
Erika Nordström - Joakim Ericson
3
N-2
E
-100
8.0/20.0
Irma Petersen - Erik Andersson
Erik Sjöstrand - Petter Dahllöf Ek
3
N-2
5
-100
8.0/20.0
Sara Svanered - Beyla Edström
Tiffany Adde - Jon Scheutz
4
Ö=
E
-130
4.0/24.0
Karri Kytömaa - Teemu Hyvönen
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt
4
S-3
E
-150
2.0/26.0
Tina Andersson - Emilie Höber
Erik Fryklund - Robin Björkstrand
3NT V=
7
-400
0.0/28.0
Malin Englund - Tuve Gustavsson
-
-/11.8